LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL VEKSELIŲ NAUDOJIMO TAISYKLIŲ DALINIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

1998 m. lapkričio 12 d. Nr. 201

Vilnius

 

Lietuvos banko valdyba nutaria:

Iš dalies pakeisti Vekselių naudojimo taisykles, patvirtintas Lietuvos banko valdybos 1993 m. vasario 12 d. posėdyje, protokolo Nr. 7 (Žin., 1994, Nr. 95-1868):

1. Pakeisti 1.2 punktą ir jį išdėstyti taip:

1.2. Vekselis gali būti įsakomasis, anglų kalba – „Bill of exchange“, arba paprastasis (solo vekselis), anglų kalba – „Promissory note“.

Įsakomuoju vekseliu jo davėjas paveda kitam asmeniui, kad šis vekselio sumą sumokėtų jame nurodytam asmeniui (pavyzdžiai – 1 ir 1a priedai).

Paprastuoju vekseliu davėjas pats pasižada mokėti jame nurodytą sumą (pavyzdžiai – 2 ir 2a priedai).

Šiose taisyklėse vartojama sąvoka „vekselis“ taikoma tiek įsakomiesiems, tiek paprastiesiems vekseliams, jeigu nėra pasakyta, kuriems konkrečiai.

Sąvoka „juridinis asmuo“ taikoma tiek juridinio asmens teises turinčioms, tiek neturinčioms įmonėms.

Sąvoka „asmuo“ taikoma tiek anksčiau nurodytiems juridiniams, tiek ir fiziniams asmenims, jeigu nėra pasakyta, kuriems konkrečiai.“

2. Pakeisti 1.3 punktą ir jį išdėstyti taip:

1.3. Vekseliai gali būti naudojami asmenų įsipareigojimams nacionaline ir užsienio valiuta įforminti, kai tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams ir kitiems teisės aktams. Vekseliai gali būti perkami, parduodami, įkeičiami ar kitu būdu perduodamos visos teisės pagal vekselius.“

3. Pakeisti 1.4 punktą ir jį išdėstyti taip:

1.4. Vekseliai išrašomi rašalu, tušinuku ar spausdinimo mašinėle tik spaustuviniu būdu pagamintuose tam skirtuose blankuose.

Vekselių lietuvių kalba blankuose išrašomo vekselio suma litais negali būti didesnė negu jo blanko kairėje pusėje esančioje titulinėje dalyje atspausdintoji suma. Vekselių anglų kalba blankuose maksimali suma neribojama.

Lietuvos Respublikos juridiniai ir fiziniai asmenys, Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų numatytais atvejais turintys teisę įsipareigoti užsienio šalių valiuta, savo įsipareigojimams įforminti gali naudoti tam skirtus anglų kalba atspausdintus vekselių blankus: įsakomųjų vekselių – „Bill of exchange“, paprastųjų vekselių – „Promissory note“. Juose galima išrašyti vekselius pagal šalių susitarimą bet kuria valiuta (rekomenduojama ta valiuta, kuria vekselio mokėtojas numato atsiskaityti mokėjimo terminui suėjus). Vekseliuose tam skirtose vietose įrašomas valiutos tarptautinis kodas (pvz., USD, FRF, DEM) ir suma skaitmenimis, o po sumos žodžiais – tikslus jos pavadinimas anglų kalba.“

4. 1.5 punkte vietoj žodžių „tekste žodis „vekselis“ ta kalba, kuria jis išrašytas“ įrašyti žodžius „tekste ta kalba, kuria jis išrašytas: lietuvių – „vekselis“, anglų – įsakomajame „Bill of exchange“, paprastajame – „Promissory note.“

5. Pakeisti 1.6 punkto pirmąjį sakinį ir jį išdėstyti taip:

„Juridinių asmenų išduodamus vekselius pasirašo asmenys, turintys šią teisę pagal juridinių asmenų įstatus (nuostatus), arba minėtų asmenų įgaliotieji asmenys ir tvirtina įmonės antspaudu.“

6. Pakeisti 1.10 punkto pirmąjį sakinį ir jį išdėstyti taip:

1.10. Įsakomojo vekselio davėjas yra atsakingas už jo akceptą ir apmokėjimą.“

7. Pakeisti 1.16 punktą ir jį išdėstyti taip:

1.16. Akceptas įrašomas įsakomajame vekselyje. Jis išreiškiamas žodžiu „Akceptuotas“ (anglų kalba – „Accepted“) arba analogiškais žodžiais ir mokėtojo (akceptanto) pasirašomas bei pažymima akcepto data. Vien mokėtojo parašas (parašai) pirmojoje įsakomojo vekselio pusėje laikomas akceptu.“

8. Pakeisti 1.19 punkto antrąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„Laidavimas (avalis) išreiškiamas žodžiu „Laiduoju“, „Aval“, „Good as aval“ arba analogiškais žodžiais ir įforminamas laiduotojų (avalistų) parašais vekselyje arba jo pratąsoje (alonže).“

9. Papildyti 2.1 punktą tokia antrąja pastraipa:

„Vekseliuose jų davėjai gali įrašyti prekių (paslaugų) dokumentų rekvizitus.“

10. Pakeisti 2.5 punktą ir jį išdėstyti taip:

2.5. Atsiskaitydamas vekseliais, tiekėjas (pardavėjas) gali išrašyti įsakomąjį vekselį, mokėtoju nurodydamas pirkėją, o lėšų gavėju – save ar trečiąjį asmenį, kuriam jis numato tokiu būdu sumokėti savo skolą.“

11. Pakeisti 2.6 punktą ir jį išdėstyti taip:

2.6. Išrašytą įsakomąjį vekselį tiekėjas arba vekselyje nurodytas lėšų gavėjas pateikia pirkėjui (jis-mokėtojas) akceptuoti. Akceptuotas vekselis atiduodamas (išsiunčiamas registruotu laišku arba kurjeriniu paštu) lėšų gavėjui.“

12. Pakeisti 3.2 punktą ir jį išdėstyti taip:

3.2. Bankai diskontuoja tik paprastuosius ir įsakomuosius vekselius, išrašytus mokėti konkrečiu terminu.“

13. Pakeisti 3.3 punkto antrąjį sakinį ir jį išdėstyti taip:

„Be to, diskontuojančio banko nuožiūra, įvertinama vekselių pateikėjo (komitento), mokėtojo (akceptanto), laiduotojų ar indosantų finansinė būklė.“

14. Papildyti 3.13 punktą antrąja pastraipa:

„Diskontavęs vekselius bankas gali juos pateikti tiesiog mokėtojams.“

15. Pakeisti 3.15 punktą ir jį išdėstyti taip:

3.15. Apmokėtas vekselis atiduodamas mokėtojui. Jis turi teisę gauti banko išrašytą kvitą, kuriame nurodomos visos jo sumokėtos sumos (vekselio suma, kitos išlaidos).“

16. Pakeisti 3.16 punkto „a“ papunktį ir jį išdėstyti taip:

„a) prieš terminą (paprastai ne mažiau kaip 7-10 dienų ir bankui sutinkant) mokėtojui grąžinama suma, kuri apskaičiuojama pagal diskontavusio banko tuo metu taikomą metinę palūkanų už banko sąskaitos indėlius normą;“.

17. 3.16 punkto „c“ papunktį papildyti sakiniu „Notaro atlyginimą ir išlaidas sumoka mokėtojas, paimdamas vekselį.“

18. Pakeisti 3.21 punktą ir jį išdėstyti taip:

3.21. Vekselį diskontavęs bankas, gavęs protestuotą vekselį, raštu pareikalauja savo nuožiūra iš vekselio pateikėjo, jo davėjo, akceptanto, laiduotojo ar indosanto artimiausiu laiku (paprastai per 3-7 dienas) apmokėti vekselį, palūkanas už laiką nuo vekselio mokėjimo termino iki jo apmokėjimo dienos ir visas papildomas išlaidas (protestavimo, pašto ir kt.).

Jeigu toks reikalavimas banko nustatytu laiku neįvykdomas, bankas turi teisę kreiptis į atitinkamas institucijas dėl skolos priverstine tvarka išieškojimo.“

19. Pakeisti 4.1 punktą ir jį išdėstyti taip:

4.1. Diskontuotus vekselius bankai šių taisyklių nustatyta tvarka gali rediskontuoti kituose Lietuvos Respublikos bankuose ir pagal susitarimą – užsienio šalių bankuose.“

20. Išbraukti 4.7, 4.8 ir 4.9 punktus, o 4.10 punktą laikyti 4.7 punktu.

21. Išbraukti 5.2 punkto „b“ papunkčio antrąjį sakinį skliausteliuose „(Teikiamo kredito suma neturi viršyti 70 procentų nominalios pateiktų vekselių sumos)“ bei papildyti šį punktą tokia priešpaskutine pastraipa „Sutartyje gali būti numatytos ir kitokios sąlygos arba ne visos iš anksčiau nurodytųjų.“

22. Papildyti 5.4 punktą šia antrąja pastraipa:

„Įkeičiamų vekselių antrojoje pusėje arba pratąsoje jų savininkas pasirašo ir nurodo datą – taip įformina blankinį indosamentą. Virš parašo (parašų) turi būti palikta vietos, kad prireikus kredituojantis bankas galėtų įrašyti vardinio indosamento tekstą (pvz., „Mokėkite................................................... ..................įsakymu)“.

(kreditą išdavusio banko pavadinimas)

23. Pakeisti 6.5 punktą ir jį išdėstyti taip:

 

„6.5. Kai susitariama skolą grąžinti dalimis, išrašomi atskiri kiekvienos sumos dalies paprastieji vekseliai. Paskolos laidavimas įforminamas anksčiau nurodyta tvarka“.

24. Išbraukti 6.9 punkto pirmąjį sakinį.

25. Išbraukti 6.10 ir 6.11 punktus.

26. Papildyti 7.3 punktą antrąja pastraipa:

„Atiduodamų inkasuoti vekselių antrojoje pusėje jų savininkai įrašo indosamentą: „Mokėkite įsakymu inkaso tvarka mūsų naudai“,

(banko, kuriame vekselis turi būti apmokėtas, pavadinimas)

jį pasirašo bei pažymi datą. Toks indosamentas suteikia teisę bankui reikalauti, kad mokėtojas (paprastojo vekselio davėjas, įsakomojo vekselio akceptantas) sumokėtų vekselio sumą, o nesumokėjus – kreiptis į notarą dėl vekselio protesto įforminimo“.

27. Pakeisti 7.8 punktą ir jį išdėstyti taip:

7.8. Jeigu mokėjimo vietoje nėra notaro, inkasuojantis bankas neprivalo įforminti vekselio protesto ir už tai neatsako. Tačiau tokiu atveju, jeigu minėtas bankas negalės įforminti protesto dėl to, kad toje vietoje nėra notaro, jis, gavęs vekselį, apie tai privalo žodžiu, o vėliau raštiškai informuoti vekselį atsiuntusį banką ar komitentą.“

28. Pakeisti 7.11 punktą ir jį išdėstyti taip:

7.11. Priimtus inkasuoti nevietinius vekselius su sąrašo egzemplioriumi komitento bankas ne vėliau kaip kitą darbo dieną išsiunčia registruotu laišku arba kurjeriniu paštu mokėtojų bankams.“

29. Pakeisti 8 skyriaus „Vekselių operacijų apskaita bankuose“ 8.1–8.8 punktus naujos redakcijos 8.1–8.4 punktais ir visą skyrių išdėstyti taip:

8.1. Diskontuotų vekselių nominalios sumos apskaitomos aktyvinėse sąskaitose.

8.2. Išduoto kredito įkeičiant turimus vekselius, taip pat paskolų, įformintų išrašomais vekseliais, sumų apskaita tvarkoma skirtingose balansinėse sąskaitose.

8.3. Visų vekselių, kaip vertybinių dokumentų, apskaita tvarkoma atitinkamose banko nebalansinėse sąskaitose.

8.4. Kiekvienas bankas savo apskaitos politikoje privalo nustatyti ir pasitvirtinti detalesnes vekselių operacijų apskaitos procedūras.“

30. Papildyti taisykles 1a ir 2a priedais.

31. Pakeisti 3 priedą ir jį išdėstyti taip:

„Reikalavimai, kuriuos turi atitikti diskontuojami ir rediskontuojami vekseliai:

1) jie išrašyti Lietuvos Respublikos vekselių įstatymo nustatyta tvarka;

2) juose nurodytas konkretus mokėjimo terminas;

3) mokėtojas yra besąlygiškai akceptavęs visą įsakomojo vekselio sumą;

4) juose yra vardinis indosamentas bankui arba atviras (blankinis) vekselio pateikėjo indosamentas (antruoju atveju virš indosamento parašo turi būti palikta pakankamai vietos, kad bankas galėtų įforminti vekselio perdavimą jam);

5) tekste ir indosamentuose nėra prierašų, ribojančių vekselio nuosavybės perdavimo teisę, taip pat be pataisymų ir išbraukimų;

6) juos pasirašiusių asmenų identifikavimas nekelia abejonių.“

32. Laikyti negaliojančiais taisyklių 6, 10 ir 13 priedus, o 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15 ir 16 priedus laikyti atitinkamai 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 priedais. Taip pat pakeisti naujais numeriais priedus:

3.16 punkto „c“ papunktyje – vietoj 7 įrašyti 6;

3.18 punkte – vietoj 8 įrašyti 7;

3.20 punkte – vietoj 9 įrašyti 8;

5.3 punkte – vietoj 11 įrašyti 9;

5.10 punkte – vietoj 12 įrašyti 10;

7.7 punkte – vietoj 16 įrašyti 13;

7.9 punkte – vietoj 14 įrašyti 11;

7.10 punkte – vietoj 15 įrašyti 12;

7.14 punkte – vietoj 8 įrašyti 7;

7.16 punkte – vietoj 9 įrašyti 8.

33. Taisyklių 6 priede (buvęs 7) vietoj žodžių „jeigu jis dar neprotestuotas“ įrašyti žodžius „kurio mokėtojas......................., suma...................“ ir papildyti trečiąja pastraipa „Notaro atlyginimą, jeigu vekselis jau protestuotas, ir kitas išlaidas sumoka šio laiško pateikėjas.“

34. Taisyklių 3.13, 3.20 ir 7.16 punktuose po žodžių „registruotu laišku“ įrašyti „arba kurjeriniu paštu“.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                     R. Šarkinas

 

 

 

1 a pavyzdys

2 a pavyzdys

______________