LIETUVOS RESPUBLIKOS

VISUOMENĖS INFORMAVIMO ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO

Į S T A T Y M A S

 

1996 m. liepos 10 d. Nr. I-1454

Vilnius

 

1 straipsnis. Radijo ir televizijos komisija

Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija, Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Lietuvos teatro sąjunga iki 1996 m. rugsėjo 10 d. paskiria savo atstovus į Radijo ir televizijos komisiją.

 

2 straipsnis. Licencijų galiojimas

Radijo, televizijos stočių, kabelinės televizijos ir radijo stočių, užregistruotų iki Radijo ir televizijos komisijos darbo pradžios, veiklai išduoti leidimai yra prilyginami licencijoms ir galioja iki 2000 m. sausio 1 d. Šie informacijos visuomenei rengėjai privalo mokėti Komisijos nustatytą licencijos mokestį.

 

3 straipsnis. Radijo dažnių skyrimo tvarka

Vyriausybė pakeičia radijo dažnių, skirtų radijo ir televizijos programoms transliuoti, skyrimo tvarką, nustatydama, jog šie radijo dažniai nuo 1996 m. rugsėjo 10 d. yra skiriami Radijo ir televizijos komisijos skelbiamų konkursų nugalėtojams.

 

4 straipsnis. Valstybei priklausančių transliavimo įrenginių nuomos tvarka

Vyriausybė pakeičia valstybei priklausančių transliavimo įrenginių nuomos radijo ir televizijos programoms transliuoti tvarką, nustatydama, jog transliavimo įrenginiai nuo 1996 m. rugsėjo 10 d. yra išnuomojami Radijo ir televizijos komisijos skelbiamų konkursų nugalėtojams. Nuomos sutartis su konkursų nugalėtojais sudaro Ryšių ir informatikos ministerijos įgaliotos valstybinės įmonės.

 

5 straipsnis. Prekių ir paslaugų reklama

1. Prekių ir paslaugų reklamos laikas Lietuvos radijo ir televizijos (Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos) programose nuosekliai mažinamas atsižvelgiant į įplaukas, gaunamas iš abonentinio mokesčio bei kitų lėšų. 1996 metais reklamos (išskyrus socialinę) laikas Lietuvos radijo ir televizijos (Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos) programose negali sudaryti daugiau kaip 6 minutės per valandą, kasmet nuo 1997 m. sausio 1 d. prekių ir paslaugų reklamos laikas mažinamas 1 minute.

2. Seimas, atsižvelgdamas į įplaukas iš abonentinio mokesčio bei kitų finansavimo šaltinių, taip pat svarstydamas 1998 metų biudžetą, nagrinėja prekių ir paslaugų reklamos mažinimo tempus bei terminus.

3. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. gegužės 10 d. nutarimas Nr.I-208 „Dėl Lietuvos radijo ir televizijos statuto tvirtinimo“ galioja iki Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo įsigaliojimo, bet ne vėliau kaip iki 2000 m. sausio 1 d.

4. Visuomenės informavimo įstatymo 29 straipsnis įsigalioja priėmus Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymą.

 

6 straipsnis. Abonentinio mokesčio įvedimas

1. Seimo valdybos 1994 m. rugsėjo 21 d. nutarimu Nr.481 sudaryta darbo grupė iki 1996 m. lapkričio 1 d. pateikia Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos abonentinio mokesčio įvedimo įstatymo projektą. Ne vėliau kaip iki 1996 m.gruodžio 15 d. ši darbo grupė pateikia Konkurencijos įstatymo pataisas, reglamentuojančias visuomenės informavimo priemonių rinkos antimonopolinius principus. Sankcijas dėl įstatymo nustatytų reklamos ribojimų nesilaikymo Lietuvos radijo ir televizijos (Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos) programose ir kitas sąlygas sąžiningai konkurencijai visuomenės informavimo srityje nustato Konkurencijos įstatymas.

2. Seimo valdyba iki 1996 m. rugpjūčio 5 d. sudaro darbo grupę Elektroninių informavimo priemonių įstatymo projektui parengti, kuri turi jį pateikti Seimui iki 1996 m. lapkričio 15 d.

3. Tas pats fizinis asmuo gali būti tik vienos iš toliau išvardytų institucijų nariu: Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos tarybos, Radijo ir televizijos komisijos, Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos, Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo ar būti Žurnalistų etikos inspektoriumi.

 

7 straipsnis. Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija

1. Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija, Lietuvos radijo ir televizijos asociacija, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos žurnalistikos centras, Lietuvos radijas ir televizija (Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija) iki 1996 m. rugpjūčio 1 d. suformuoja Žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją.

2. Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija iki 1996 m. spalio 1 d. nustato viešosios informacijos rengėjų savininkų ir bendraturčių ekonominių bei finansinių ryšių su ūkiniais subjektais, taip pat valdžios ir valdymo institucijomis skelbimo tvarką.

 

8 straipsnis. Žurnalistų etikos inspektorius

Žurnalistų etikos inspektorius pradeda veiklą nuo 1996 m. lapkričio 1 d.

 

9 straipsnis. Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Lietuvos Respublikos kūrybinės sąjungos, viešosios informacijos rengėjų organizacijos, teisininkų ir mokslininkų sąjungos iki 1996 m. spalio 1 d. įkuria Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą ir patvirtina jo įstatus.

 

10 straipsnis. Finansinė parama viešosios informacijos rengėjams

Valstybės finansinė parama viešosios informacijos rengėjams yra teikiama tik per Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą. Lėšos viešosios informacijos rengėjams remti kiekvienais metais numatomos valstybės biudžete.

 

11 straipsnis. Visuomenės informavimo priemonių valdybos funkcijos

Vyriausybė, remdamasi Visuomenės informavimo įstatymo nuostatomis, per mėnesį nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos naikina Visuomenės informavimo priemonių valdybos prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos funkcijas ir likviduoja šią valdybą įsigaliojus šio įstatymo 16 straipsnyje numatytiems įstatymų ir kodeksų pakeitimams bei pataisoms.

 

12 straipsnis. Valstybinis periodinių leidinių registras

Pasiūlyti Vyriausybei iki 1996 m. spalio 1 d. parengti Valstybinio periodinių leidinių registro nuostatus.

 

13 straipsnis. Periodinių leidinių pavadinimų registravimas

Periodinių leidinių pavadinimai gali būti registruojami kaip prekių ženklai Prekių ir paslaugų ženklų įstatymo nustatyta tvarka.

 

14 straipsnis. Akcijos

Valstybės institucijos ir savivaldybės, turinčios periodinių leidinių redakcijų (leidyklų) akcijų, iki 1996 m. gruodžio 31 d. parduoda jas už likutinę balansinę vertę tų leidinių redakcijų (leidyklų) akcininkams Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

15 straipsnis. Įstatymų ir nutarimų pripažinimas netekusiais galios

Pripažinti netekusiais galios nuo Visuomenės informavimo įstatymo įsigaliojimo dienos:

1) Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. vasario 9 d. įstatymą Nr. XI-3670 „Lietuvos TSR spaudos ir kitų masinės informacijos priemonių įstatymas“ (Žin., 1990, Nr. 7- 163);

2) Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1992 m. balandžio 9 d. nutarimą Nr. I-2475 „Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos spaudos ir kitų masinės informacijos priemonių įstatymo papildymo ir pakeitimo’’ įsigaliojimo’’ (Žin., 1992, Nr. 12-317).

3) Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. vasario 9 d. nutarimą Nr. XI-3671 „Dėl Lietuvos TSR spaudos ir kitų masinės informacijos priemonių įstatymo įsigaliojimo „ (Žin., 1990, Nr. 7-164);

4) Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. spalio 9 d. nutarimą Nr. I-647 „Dėl Lietuvos Respublikos spaudos ir kitų masinės informacijos priemonių įstatymo 7 straipsnio taikymo“ (Žin., 1990, Nr. 30-717).

 

16 straipsnis. Pasiūlymas Vyriausybei

Pasiūlyti Vyriausybei iki 1996 m. rugsėjo 15 d. pateikti įstatymų, susijusių su Visuomenės informavimo įstatymo įsigaliojimu, papildymų ir pakeitimų projektus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________