LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL EPIDEMIOLOGINIŲ IR STATISTINIŲ TYRIMŲ METODŲ, PAGAL KURIUOS NUSTATOMAS STATISTIŠKAI PAGRĮSTAS ĮMONĖS VEIKOS IR ŽMONIŲ SUSIRGIMŲ NEINFEKCINĖMIS LIGOMIS AR JŲ PAŪMĖJIMO RYŠYS, TAIKYMO TVARKOS

 

1998 m. kovo 12 d. Nr. 133

Vilnius

 

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos ekonominių sankcijų už visuomenės sveikatos priežiūros teisės aktų pažeidimus įstatymo įgyvendinimo įstatymo 3 straipsnio reikalavimus,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti „Epidemiologinių ir statistinių tyrimų metodų, pagal kuriuos nustatomas statistiškai pagrįstas įmonės veikos ir žmonių susirgimų neinfekcinėmis ligomis ar jų paūmėjimo ryšys, taikymo tvarką“ (pridedama).

2. Šio įsakymo vykdymo kontrolę pavesti Lietuvos Respublikos vyriausiajam valstybiniam gydytojui higienistui Z. Stanevičiui.

 

 

L. E. SVEIKATOS APSAUGOS

MINISTRO PAREIGAS                                                                                  JUOZAS GALDIKAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministerijos

1998 03 12 įsakymu Nr. 133

 

Epidemiologinių ir statistinių tyrimų metodų, pagal kuriuos nustatomas statistiškai pagrįstas įmonės veikos ir žmonių susirgimų neinfekcinėmis ligomis ar jų paūmėjimo ryšys, taikymo tvarka

 

1. Bendrieji nuostatai

 

1.1. Epidemiologinių ir statistinių tyrimų metodų, pagal kuriuos nustatomas statistiškai pagrįstas įmonės veikos ir žmonių susirgimų neinfekcinėmis ligomis ar jų paūmėjimo ryšys, taikymo tvarka (toliau – Tvarka) skirta Valstybinei higienos inspekcijai. Pagal šią Tvarką ji nustato įstatymo numatytas ekonomines sankcijas.

1.2. Tvarka yra taikoma:

1.2.1. Potencialiai pavojingoms aplinkai įmonėms (sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 456 „Dėl planuojamos ūkinės veiklos rūšių ir objektų, kuriems turi būti atliekamas poveikio aplinkai išsamus vertinimas, sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 42-1033)).

1.2.2. Įmonėms, kuriose darbuotojai dirba kenksmingomis, labai kenksmingomis ir (arba) pavojingomis darbo sąlygomis (Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatymas).

1.2.3. Įmonėms, gaminančioms produktus, kurie gali pakenkti žmonių sveikatai (Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio gydytojo higienisto ir Lietuvos standartizacijos departamento prie Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos 1995 m. spalio 31 d. įsakymas Nr. 30/180 „Dėl ne maisto prekių higieninio įvertinimo tvarkos“ (Žin., 1995, Nr. 104-2342)).

1.3. Tvarka netaikoma biudžetinėms įstaigoms.

1.4. Tvarkoje vartojamos pagrindinės sąvokos:

1.4.1. Įmonė – savo firmos vardą turintis ūkinis vienetas, įsteigtas įstatymo numatyta tvarka užsiimti tam tikra komercine ūkine veikla (pagal Lietuvos Respublikos įmonių įstatymą).

1.4.2. Epidemiologiniai tyrimai – su sveikata susijusios būklės ar įvykio paplitimo bei jų priežasčių tyrimai ir šių tyrimų rezultatų taikymas kontroliuojant su sveikata susijusias problemas.

1.4.3. Statistiniai tyrimai – apibrėžtos populiacijos sveikatingumo rodiklių įvertinimas matematiniais statistikos metodais.

 

2. Tvarkos taikymo atvejai

 

2.1. Ypatingosios higieninės ir ekologinės situacijos, dėl kurių atskiri asmenys ar jų grupės suserga neinfekcinėmis ligomis arba yra nustatomas jų paūmėjimas.

2.2. Ūminės ligos, pavartojus produktą pagal gamintojo nurodytą paskirtį.

2.3. Darbuotojų ligos ar sveikatos pablogėjimas dėl kenksmingų, labai kenksmingų ir (arba) pavojingų darbo sąlygų poveikio.

2.4. Žmonių susirgimai lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis ar jų paūmėjimo atvejai, įtarus jų ryšį su įmonės ūkinės komercinės veiklos poveikiu.

2.5. Nustačius, kad į aplinką pateko įmonės teršalų, taip pat kitus kenksmingus veiksnius, ir įtarus, kad jie turi poveikį sveikatai.

 

3. Epidemiologinio tyrimo subjektai

 

3.1. Žmonės (pavieniai asmenys ar žmonių grupės), gyvenantys įmonės teršalų įtakos teritorijoje, arba įmonės darbuotojai, turintys sveikatos sutrikimų, patvirtintų sveikatos priežiūros įstaigos.

3.2. Žmonės, nukentėję dėl įmonėje susidariusios ypatingos situacijos, sukėlusios trumpalaikių, ilgalaikių ar atokiųjų sveikatos sutrikimų.

3.3. Žmonės, nukentėję dėl maisto ar ne maisto produkto sukeltos neinfekcinės ligos (apsinuodijimo), pavartoję produktą pagal techniniuose ir kituose dokumentuose nurodytą paskirtį.

 

4. Įvertinamos informacijos šaltiniai

 

4.1. Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo duomenys.

4.2. Ūkinės komercinės veiklos poveikio aplinkai monitoringo duomenys.

4.3. Lokalaus aplinkos monitoringo duomenys.

4.4. Įmonės darbo sąlygų higieninio įvertinimo duomenys.

4.5. Lokalaus asmens ir visuomenės sveikatos monitoringo duomenys.

4.6. Užteršto regiono žmonių sveikatos specialaus epidemiologinio tyrimo duomenys.

4.7. Ligų registrai.

4.8. Atskirų sveikatos priežiūros institucijų epidemiologinių aplinkos veiksnių įtakos žmonių sveikatai tyrimų duomenys.

4.9. Sveikatos priežiūros įstaigų pirminės medicininės apskaitos ir atskaitomybės statistinės formos.

4.10. Valstybinio socialinio draudimo fondo pašalpos (nedarbingumo pažymėjimai).

4.11. Žmonių grupių atrankų sveikatos būklės tyrimai (profesiniai patikrinimai, sveikatos apklausos).

4.12. Kiti šaltiniai.

 

5. Tvarkos taikymo sistema

 

5.1. Iniciatyvą pagal šią Tvarką gali reikšti gyventojai, gyventojų atstovai, savivaldos, valstybinės kontrolės institucijos, organizacijos, atliekančios visuomenės sveikatos monitoringą ir visuomenės sveikatos ekspertizę, sveikatos priežiūros, sveikatos draudimo įstaigos.

5.2. Ši Tvarka inicijuojama, jeigu Valstybinei higienos inspekcijai pateikiama jos 4-ajame skirsnyje nurodytų vieno ar daugiau šaltinių informacija.

5.3. Valstybinė higienos inspekcija organizuoja informacijos apie įmonės padarytą žalą sveikatai vertinimą.

5.4. Informacijai įvertinti Valstybinė higienos inspekcija gali pasitelkti kompetentingą ekspertizės įstaigą arba ekspertą (ekspertų grupę).

5.5. Tais atvejais, kai sudaroma ekspertų grupė, išvados Valstybinei higienos inspekcijai turi būti pateiktos per sutartyje numatytą laiką.

5.6. Ekspertizės tikslas – pateikti preliminarias išvadas apie galimą ryšį tarp įmonės veikos ir žmonių susirgimų neinfekcinėmis ligomis ar jų paūmėjimo.

5.7. Valstybinė higienos inspekcija, gavusi preliminarias ekspertizės išvadas, per 5 kalendorines dienas priima sprendimą dėl tyrimų rezultatų.

5.8. Prireikus papildomų tyrimų, Valstybinė higienos inspekcija pagal nustatytas sąlygas gali skelbti konkursą arba šį darbą pavesti atlikti kompetentingai įstaigai.

5.9. Konkursas tyrimams atlikti skelbiamas vienam mėnesiui Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta konkursų taikymo tvarka (Lietuvos Respublikos viešojo pirkimo 1996 m. rugpjūčio 13 d. įstatymas Nr. I-1491 (Žin., 1996, Nr. 84-2000)).

5.10. Konkurso rezultatams įvertinti Valstybinė higienos inspekcija sudaro tarpžinybinę komisiją.

5.11. Įvertinusi konkurso rezultatus, Valstybinė higienos inspekcija parengia techninę užduotį tyrimui atlikti ir sudaro sutartį su konkursą laimėjusia įstaiga. Ši nustatytais terminais Valstybinei higienos inspekcijai pateikia išvadas apie tyrimų rezultatus.

5.12. Tyrimams atlikti turi būti taikomi nustatyta tvarka aprobuoti ir patvirtinti epidemiologiniai ir statistiniai metodai.

5.13. Jei preliminarių ekspertizės išvadų pakanka ryšiui tarp įmonės veikos ir žmonių ligų nustatyti, Valstybinė higienos inspekcija, remdamasi šiomis išvadomis, priima sprendimą dėl atitinkamų ekonominių sankcijų ir praneša apie tai įmonei (ekonominės sankcijos apskaičiuojamos pagal 1996 m. spalio 8 d. Lietuvos Respublikos ekonominių sankcijų už visuomenės sveikatos priežiūros teisės aktų pažeidimų įstatymo Nr. I-1572 8 straipsnį (Žin., 1996, Nr. 104-2365).

 

6. Tvarkos taikymo finansavimas

 

6.1. Įmonės veikos ir žmonių susirgimų neinfekcinėmis ligomis ar jų paūmėjimo ryšiui nustatyti reikalingą ekspertizę ir tyrimus finansuoja Valstybinė higienos inspekcija iš jai biudžete išlaikyti skirtų asignavimų.

 

7. Ginčų sprendimas

 

7.1. Įmonė Valstybinės higienos inspekcijos sprendimą dėl ekonominių sankcijų taikymo gali apskųsti teismui.

7.2. Ginčai, iškilę dėl Tvarkos taikymo, sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

8. Atsakomybė

 

8.1. Už klaidingos informacijos pateikimą, rezultatų klastojimą ekspertai ir tyrimų atlikėjai atsako pagal galiojančius Lietuvos Respublikos įstatymus.

8.2. Už Tvarkos taikymo pažeidimus atsako Valstybinė higienos inspekcija įstatymų numatyta tvarka.

______________