VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO VALDYBOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL MOTINŲ (TĖVŲ), NEDIRBANČIŲ IR NETURINČIŲ VAIKO PRIEŽIŪROS ATOSTOGŲ, BET AUGINANČIŲ VAIKĄ IKI TREJŲ METŲ, KREIPIMOSI DĖL VALSTYBINIO SOCIALINIO PENSIJŲ DRAUDIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. gegužės 21 d. Nr. V-185

Vilnius

 

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 15 d. nutarimo Nr. 530 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 41-1535) 2 punktą:

1. Tvirtinu pridedamas:

1.1. Motinų (tėvų), nedirbančių ir neturinčių vaiko priežiūros atostogų, bet auginančių vaiką iki trejų metų, kreipimosi dėl valstybinio socialinio pensijų draudimo taisykles;

1.2. Prašymo apdrausti valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis formą.

2. Pripažįstu netekusiu galios Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (toliau – VSDF valdyba) direktoriaus 1999 m. rugsėjo 25 d. įsakymą Nr. 773 „Dėl motinos arba tėvo, nedirbančio ir neturinčio vaiko priežiūros atostogų, bet auginančio vaiką iki trejų metų, valstybinio socialinio draudimo“.

 

 

 

Direktoriaus pavaduotoja

l. e. direktoriaus pareigas                                                           Irena Pocevičienė


 

PATVIRTINTA

Valstybinio socialinio draudimo fondo

valdybos direktoriaus

2003 m. gegužės 21 d. įsakymu Nr. V-185

 

MOTINŲ (TĖVŲ), NEDIRBANČIŲ IR NETURINČIŲ VAIKO PRIEŽIŪROS ATOSTOGŲ, BET AUGINANČIŲ VAIKĄ IKI TREJŲ METŲ, KREIPIMOSI DĖL VALSTYBINIO SOCIALINIO PENSIJŲ DRAUDIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Motinų (tėvų), nedirbančių ir neturinčių vaiko priežiūros atostogų, bet auginančių vaiką iki trejų metų, kreipimosi dėl valstybinio socialinio pensijų draudimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato minėtų asmenų kreipimosi dėl privalomojo valstybinio socialinio pensijų draudimo valstybės lėšomis bei šio draudimo vykdymo tvarką.

2. Šios taisyklės parengtos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymu (Žin., 1991, Nr. 17-447), Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu (Žin., 1994, Nr. 59-1153), Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 530 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 41-1535), Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. birželio 5 d. nutarimu Nr. 782 „Dėl Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 48-1172).

3. Valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis (toliau – draudimas) privalomai draudžiamos (draudžiami) nuolat arba laikinai gyvenančios (gyvenantys) Lietuvos Respublikoje, nedirbančios (nedirbantys) ir neturinčios (neturintys) vaiko priežiūros atostogų, bet vaiką iki trejų metų auginančios (auginantys), motinos (tėvai) (toliau – motinos (tėvai)). Šie asmenys draudžiami valstybinei socialinio draudimo bazinei pensijai.

4. Motinų (tėvų) draudimą vykdo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (toliau – VSDF valdyba) ir jos teritoriniai skyriai.

 

II. DRAUDIMO VYKDYMAS

 

5. Dėl draudimo motina (tėvas) kreipiasi į VSDF valdybos teritorinį skyrių pagal gyvenamąją vietą.

6. Motina (tėvas) dėl draudimo gali kreiptis nuo vaiko gimimo dienos, taip pat nuo teisės į draudimą pakartotino įgijimo dienos.

7. Motina (tėvas) VSDF valdybos teritoriniam skyriui pateikia:

7.1. nustatytos formos prašymą;

7.2. Lietuvos Respublikos piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę. Užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės pateikia asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus (leidimas nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje arba leidimas laikinai apsigyventi Lietuvos Respublikoje);

7.3. vaiko gimimo liudijimą (išduotą Lietuvos Respublikoje);

7.4. valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą (jeigu turi).

8. VSDF valdybos teritorinis skyrius nemokamai išduoda valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą motinai (tėvui), jei anksčiau jis nebuvo išduotas.

9. Įrašus valstybinio socialinio draudimo pažymėjime apie valstybinio socialinio pensijų draudimo valstybės lėšomis laikotarpius motinai (tėvui) įrašo VSDF valdybos teritorinio skyriaus darbuotojas, pradėjus vykdyti draudimą ir pasibaigus draudimui. Draudimas pasibaigia, kai vaikui sukanka treji metai arba motina (tėvas) praranda teisę į draudimą.

10. Motina (tėvas) teisę į draudimą praranda:

10.1. įsidarbinus;

10.2. bedarbio pašalpos gavimo laikotarpiu;

10.3. vaikui mirus;

10.4. leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje panaikinimo atveju;

10.5. apribojus motinos (tėvo) valdžią arba atskyrus vaiką nuo motinos (tėvo) (teismo sprendimu);

10.6. išvykus nuolat gyventi į užsienį;

10.7. įsigijus verslo liudijimą;

10.8. įregistravus ar išsinuomavus individualią įmonę;

10.9. tapus tikrosios ūkinės bendrijos nariais arba komanditinės ūkinės bendrijos tikraisiais nariais;

10.10. paskyrus eiti notaro arba antstolio pareigas;

10.11. įrašius į advokatų arba advokatų padėjėjų sąrašus.

11. Jeigu motina (tėvas) praranda teisę į draudimą, bet vėliau vėl įgyja, tai draudimas tęsiamas nuo teisės į draudimą pakartotinio įgijimo dienos.

12. Duomenis iš motinos (tėvo) pateikto prašymo, taip pat draudimo nutraukimo datą VSDF valdybos teritorinių skyrių darbuotojai įveda į apdraustųjų įskaitos informacinę duomenų bazę per 3 darbo dienas.

 

III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

13. Jeigu motina (tėvas) tuo pat metu turi teisę būti draudžiama (draudžiamas) privalomuoju valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis bazinei pensijai pagal kelis požymius, tai motina (tėvas) draudžiama (draudžiamas) tik vienai valstybinei socialinio draudimo bazinei pensijai.

14. Kai abu vaiko iki trejų metų tėvai nedirba ir neturi vaiko priežiūros atostogų, teisę į draudimą turi tik vienas iš jų.

15. Kai abu vaiko iki trejų metų tėvai nedirba ir neturi vaiko priežiūros atostogų ir vienas iš jų draudžiamas šiuo draudimu, tai gimus kitam vaikui gali būti draudžiamas kitas.

16. Tuo atveju, kai motina (tėvas) yra apdrausta (apdraustas) šiuo draudimu viename VSDF valdybos teritoriniame skyriuje ir pasikeitus jo (jos) gyvenamajai vietai kreipiasi dėl draudimo pratęsimo į kitą VSDF valdybos teritorinį skyrių, tai pastarasis, pratęsdamas draudimą, informuoja apie tai VSDF valdybos teritorinį skyrių, kuriame ji (jis) buvo apdrausta (apdraustas) bei įveda reikalingą informaciją į apdraustųjų įskaitos informacinę duomenų bazę.

 

______________


 

______________