LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL PACIENTŲ SIUNTIMO KONSULTUOTIS, IŠSITIRTI IR (AR) GYDYTIS EUROPOS EKONOMINEI ERDVEI PRIKLAUSANČIOSE VALSTYBĖSE IR ŠVEICARIJOJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. rugpjūčio 16 d. Nr. V-729

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 833/2004 dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 987/2009 (OL 2009 L 284, p. 1), nustatančio Reglamento (EB) Nr. 883/2004 (OL 2004 L 166, p. 1) dėl socialinės apsaugos sistemų koordinavimo įgyvendinimo tvarką, nuostatomis ir siekdamas užtikrinti racionalų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų panaudojimą ir tikslingą pacientų siuntimą konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis užsienyje:

1. Tvirtinu Pacientų siuntimo konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis Europos ekonominei erdvei priklausančiose valstybėse ir Šveicarijoje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Laikau netekusiais galios:

2.1. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. rugsėjo 6 d. įsakymą Nr. 478 „Dėl pacientų siuntimo konsultuotis, (išsitirti) ir/ar gydytis Europos Sąjungos ir kitose šalyse tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 78-2735);

2.2. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugpjūčio 19 d. įsakymą V-663 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. rugsėjo 6 d. įsakymo Nr. 478 „Dėl pacientų nukreipimo konsultuotis (išsitirti) ir/ar gydytis užsienyje tvarkos patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2005, Nr. 104-3857);

2.3. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. sausio 6 d. įsakymą V-20 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. rugsėjo 6 d. įsakymo Nr. 478 „Dėl pacientų siuntimo konsultuotis (išsitirti) ir/ar gydytis Europos Sąjungos ir kitose šalyse tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2006, Nr. 5-182);

2.4. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. rugpjūčio 17 d. įsakymą V-644 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. rugsėjo 6 d. įsakymo Nr. 478 „Dėl pacientų siuntimo konsultuotis (išsitirti) ir/ar gydytis Europos Sąjungos ir kitose šalyse tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2009, Nr. 101-4234).

3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui pagal administruojamą sritį.

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                           RAIMONDAS ŠUKYS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro

2010 m. rugpjūčio 16 d.

įsakymu Nr. V-729

 

PACIENTŲ SIUNTIMO KONSULTUOTIS, IŠSITIRTI IR (AR) GYDYTIS EUROPOS EKONOMINEI ERDVEI PRIKLAUSANČIOSE VALSTYBĖSE IR ŠVEICARIJOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pacientų siuntimo konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis Europos ekonominei erdvei priklausančiose valstybėse ir Šveicarijoje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja dokumentų pateikimo, jų nagrinėjimo ir sprendimo priėmimo dėl Lietuvoje apdraustųjų pacientų siuntimo konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis Europos ekonominei erdvei priklausančiose valstybėse ir Šveicarijoje tvarką bei išlaidų apmokėjimo sąlygas.

2. Konsultavimas, ištyrimas, gydymas Europos ekonominei erdvei priklausančiose valstybėse ir Šveicarijoje (toliau – užsienyje) Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšomis gali būti organizuojamas apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu asmenims, kuriems teiktos konsultacijos ir taikyti visi Lietuvoje galimi tyrimo ir gydymo metodai nedavė teigiamų rezultatų, o užsienyje būtų galima suteikti konsultacijas, atlikti tyrimus ir (ar) pritaikyti paveikius gydymo metodus, tos šalies patvirtintomis sveikatos priežiūros paslaugų bazinėmis kainomis, išskyrus priemokas ir mokesčius.

3. Sprendimą dėl konsultavimo, ištyrimo ir (ar) gydymo užsienyje priima sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudaryta komisija sprendimams dėl pacientų konsultacijų, ištyrimo, gydymo užsienyje priimti (toliau – Komisija), vadovaujama Komisijos pirmininko, o jo nesant – pirmininko pavaduotojo.

4. Komisija nagrinėja užsienio šalių kompetentingų sveikatos draudimo įstaigų prašymus išduoti tose šalyse gyvenantiems Lietuvos Respublikos apdraustiesiems, turintiems Europos Bendrijos Darbuotojų migrantų socialinės apsaugos administracinės komisijos 1993 m. spalio 7 d. sprendimu Nr. 153 dėl pavyzdinių formų, būtinų Tarybos reglamentams (EEB) Nr. 1408/71 ir (EEB) Nr. 574/72 taikyti (OL 1994 L 244, p. 22) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2005 m. kovo 17 d. sprendimu Nr. 202 (OL, 2005 L 77/1) (toliau – Administracinės komisijos sprendimas Nr. 153), patvirtintą E121 LT arba E109 LT formos pažymą – leidimą gauti planines paslaugas ne gyvenamojoje šalyje.

5. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme apibrėžtas sąvokas (Žin., 1996, Nr. 102-2317; 2004, Nr. 115-4284; 2009, Nr. 145-6425).

 

II. DOKUMENTŲ PATEIKIMO, JŲ NAGRINĖJIMO IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMO TVARKA

 

6. Gydantys gydytojai siunčia pacientus konsultuotis į universitetų ligonines ar ligonines, kuriose įsteigtos universiteto atitinkamos klinikos, kurių specialistai, įvertinę pacientų sveikatos būklę ir aptarę gydytojų konsiliume, rengia dokumentus dėl jų konsultavimo, ištyrimo ir (ar) gydymo užsienyje.

7. Esant medicininių indikacijų ir suderinus su atitinkamo profilio Sveikatos apsaugos ministerijos specialistu konsultantu arba universiteto atitinkamo profilio klinikos vadovu, rengiami išrašai iš medicinos dokumentų. Išrašuose turi būti visi reikiami duomenys apie paciento sveikatos būklę (diagnozė lietuvių ir lotynų kalbomis), atliktus tyrimus, taikytą gydymą. Sveikatos priežiūros įstaigą užsienyje parenka ir konsultavimo, ištyrimo ir (ar) gydymo laiką suderina Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai konsultantai arba universiteto ligoninės ar ligoninės, kurioje įsteigtos universiteto atitinkamos klinikos, vadovai.

8. Komisijai, atsižvelgiant į medicinos požiūriu pagrįstą laiką pagal esamą asmens sveikatos būklę ir tikėtiną ligos eigą, ne vėliau kaip dvi savaites prieš išvykstant pacientui konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis į užsienio sveikatos priežiūros įstaigą turi būti pateikti šie dokumentai:

8.1. išrašai iš ligos istorijos lietuvių kalba su vertimu, patvirtintu vertimą atlikusio asmens parašu, į atitinkamą užsienio kalbą (po 2 egz.), pasirašyti gydytojų konsiliume dalyvavusių gydytojų;

8.2. nustatytos formos siuntimas konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis užsienyje (1 priedas), atsižvelgiant į medicinos požiūriu pagrįstą laiką pagal esamą asmens sveikatos būklę ir tikėtiną ligos eigą;

8.3. užsienio sveikatos priežiūros įstaigos raštas, garantuojantis paciento iš Lietuvos priėmimą konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis, kuriame nurodyta konsultacijos, ištyrimo ir (ar) gydymo kaina pagal E112 formos pažymą arba ją pakeičiantį S2 dokumentą ir informacija apie toje valstybėje taikomus mokesčius ir (ar) priemokas.

9. Dokumentai Komisijai pateikiami su gydytojų konsiliumą organizavusios sveikatos priežiūros įstaigos lydraščiu, pasirašytu įstaigos vadovo, ir registruojami Sveikatos apsaugos ministerijoje nustatyta tvarka.

10. Prieš siunčiant dokumentus Komisijai, pacientas ir (ar) jo atstovas privalo būti supažindinti pasirašytinai su siuntimu konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis į užsienio sveikatos priežiūros įstaigą ir informuoti apie tai, kad toje valstybėje taikomus mokesčius ir priemokas teks susimokėti pačiam. Tai pažymima asmens ligos istorijoje (forma 003/a).

11. Komisija, vertindama pateiktus dokumentus, turi teisę kreiptis į kitą sveikatos priežiūros įstaigą dėl papildomos nuomonės apie paciento sveikatos būklę ir siuntimo pagrįstumą.

12. Komisijai priėmus teigiamą sprendimą, vykstančių į užsienį konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis pacientų dokumentų originalai kartu su Komisijos protokolo kopija perduodami Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK). Apie Komisijos motyvuotą sprendimą (teigiamą ar neigiamą) raštu informuojamas pacientas arba jo atstovas, nurodant, kad asmuo privalės padengti toje valstybėje taikomų pacientų priemokų ar mokesčių išlaidas.

13. Komisijai priėmus teigiamą sprendimą, šis galioja 1 metus. Pacientas per šį laikotarpį turi kreiptis į Komisijos sprendime nurodytą užsienio sveikatos priežiūros įstaigą.

 

III. UŽSIENIO ŠALIŲ KOMPETENTINGŲ SVEIKATOS DRAUDIMO ĮSTAIGŲ PRAŠYMŲ NAGRINĖJIMAS

 

14. Komisija, išnagrinėjusi užsienio šalių kompetentingų sveikatos draudimo įstaigų prašymus išduoti tose šalyse gyvenantiems Lietuvos Respublikos apdraustiesiems, turintiems E121 LT arba E109 LT formos pažymą – leidimą gauti planines paslaugas ne gyvenamojoje šalyje, gali atsisakyti suteikti prašomą leidimą tik tuo atveju, jeigu gyvenamosios šalies kompetentingoji įstaiga nurodo, kad nėra įvykdytos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 883/2004 20 straipsnio 2 dalies antrame sakinyje nurodytos sąlygos arba jeigu tokį patį gydymą laiku galima suteikti Lietuvoje, atsižvelgiant į asmens sveikatos būklę ir numatomą ligos eigą.

 

IV. APMOKĖJIMO TVARKA

 

15. VLK, vadovaudamasi Komisijos sprendimu, per 5 darbo dienas išduoda patvirtintą E112 formos pažymą arba ją pakeičiantį S2 dokumentą, skirtą patvirtinti asmens teisę gauti konsultavimo, ištyrimo ir (ar) gydymo paslaugas užsienyje.

16. VLK atsiskaito sveikatos priežiūros paslaugas suteikusios šalies nacionaliniais teisės aktais patvirtintomis sveikatos priežiūros paslaugų bazinėmis kainomis už asmeniui suteiktas konsultavimo, ištyrimo ir (ar) gydymo paslaugas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 883/2004 nustatyta tvarka ir terminais, gavusi paslaugas suteikusios šalies kompetentingos sveikatos draudimo įstaigos išduotą Administracinės komisijos sprendimu Nr. 153 patvirtintą E 125 formos pažymą ar ją pakeičiantį Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 883/2004 įgyvendinti skirtą dokumentą.

17. Paciento sumokėtų priemokų ir mokesčių išlaidos nekompensuojamos.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Visi ginčai ar nesutarimai, kylantys dėl šio Aprašo vykdymo ir su šiuo Aprašu susijusių subjektų veikla, turi būti sprendžiami Lietuvos Respublikos įstatymų bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

19. Komisijos posėdžio protokolai ir dokumentai saugomi Sveikatos apsaugos ministerijos archyve Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________


Pacientų siuntimo konsultuotis, išsitirti ir

(ar) gydytis Europos ekonominei erdvei

priklausančiose valstybėse ir Šveicarijoje

tvarkos aprašo

1 priedas

 

SIUNTIMAS

KONSULTUOTIS, IŠSITIRTI IR (AR) GYDYTIS EUROPOS EKONOMINEI ERDVEI PRIKLAUSANČIOSE VALSTYBĖSE IR ŠVEICARIJOJE

 

Duomenys apie pacientą:

___________________________________________________________________________

Vardas, pavardė, asmens kodas

___________________________________________________________________________

Gimimo data

___________________________________________________________________________

Gyvenamoji vieta

___________________________________________________________________________

Diagnozė (lietuvių, lotynų kalbomis)

___________________________________________________________________________

Duomenys apie užsienio sveikatos priežiūros įstaigą, į kurią siunčiamas pacientas:

___________________________________________________________________________

Pavadinimas

___________________________________________________________________________

Adresas

___________________________________________________________________________

Telefonas

___________________________________________________________________________

Faksas

___________________________________________________________________________

Elektroninis paštas

 

Informacija apie paslaugas, kurios pacientui bus teikiamos užsienio sveikatos priežiūros įstaigoje:

___________________________________________________________________________

Paciento siuntimo į užsienį tikslas (nurodyti, ar pacientas siunčiamas konsultuotis, išsitirti ir (ar) gydytis)

 

___________________________________________________________________________

Konsultacijos, laboratorinių tyrimų ir (ar) gydymo kaina, išskyrus mokesčius ir priemokas

 

Pacientas

___________________________________________________________________________

Vardas, pavardė, parašas

 

Paciento atstovas

___________________________________________________________________________

Vardas, pavardė, parašas

 

Sveikatos apsaugos ministerijos specialistas konsultantas arba universiteto ligoninės klinikos vadovas

___________________________________________________________________________

Vardas, pavardė, parašas

 

_________________