LIETUVOS RESPUBLIKOS

MAŽŲJŲ ĮMONIŲ

Į S T A T Y M A S

 

1991 m. gruodžio 20 d. Nr. I-2125

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato mažųjų įmonių veiklos skatinimo pagrindus.

Mažosios įmonės vadovaujasi visais įmonių veiklą reglamentuojančiais įstatymais, išskyrus ypatumus, kuriuos numato šis įstatymas.

Šis įstatymas netaikomas valstybinėms ir valstybinėms akcinėms įmonėms bei neskatintinai veiklai, nurodytai Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintame sąraše.

 

2 straipsnis. Mažosios įmonės samprata

Mažosioms įmonėms priskiriamos įmonės, kurių bendras darbuotojų skaičius neviršija 100 žmonių.

 

3 straipsnis. Mokesčių lengvatos

Juridinio asmens teises turinčioms mažosioms įmonėms pelno mokesčio tarifas, numatytas Juridinių asmenų pelno mokesčio įstatyme, ir fizinio asmens teises turinčioms mažosioms įmonėms pajamų mokesčio tarifas, numatytas Fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinajame įstatyme, pirmuosius dvejus metus, skaičiuojant nuo šio įstatymo įsigaliojimo ar naujos įmonės įsteigimo, sumažinamas 70 procentų, o nuo trečiųjų metų – 50 procentų, jeigu tose įmonėse bendras darbuotojų skaičius neviršija 50 žmonių ir įplaukos iš gamybinės veiklos sudaro ne mažiau kaip 2/3 visų įplaukų už realizuotą produkciją, darbus ar patarnavimus.

Mažosioms įmonėms, kurių įplaukos iš gamybinės veiklos sudaro mažiau kaip 2/3 visų įplaukų už realizuotą produkciją, darbus ar patarnavimus, šie mokesčių tarifai sumažinami 50 procentų.

Pagal šiame straipsnyje nurodytus normatyvus veikiančiųjų mažųjų įmonių pelno dalis, kuri skiriama tantjemoms ar kitokioms premijoms išmokėti iš pelno, apdedama fizinių asmenų pajamų mokesčiu ir atimama iš balansinio pelno, nustatant apmokestinamąjį pelną.

Visos mokslinių tyrimų, projektavimo, konstravimo darbų ir naujos technikos diegimo išlaidos bei investicijos, nustatant apmokestinamąjį pelną arba apmokestinamąsias pajamas, atimamos iš bendrųjų įplaukų.

 

4 straipsnis. Mokestinis kreditas

Mažosioms įmonėms, kuriose yra nuo 51 iki 100 darbuotojų ir įplaukos iš gamybinės veiklos sudaro ne mažiau kaip 2/3 visų įplaukų už realizuotą produkciją, darbus ar patarnavimus, įstatymų numatytas pelno (pajamų) mokesčių mokėjimas atidedamas (suteikiamas mokestinis kreditas) ne ilgiau kaip trejiems metams.

Kitoms tokio pat dydžio mažosioms įmonėms pelno (pajamų) mokesčių mokėjimas atidedamas vieneriems metams.

Įmonė, grąžinusi ne mažiau kaip 50 procentų ankstesniojo kredito, turi teisę pasinaudoti mokestiniu kreditu tolesniam laikotarpiui.

 

5 straipsnis. Kreditavimo lengvatos

Visų nuosavybės formų įmonėms ir bankams, lengvatinėmis sąlygomis suteikusiems kreditus mažosioms įmonėms, pelno (pajamų) mokesčio tarifas mažinamas 30 procentų tai pelno (pajamų) daliai, kuri atitinka suteiktojo kredito dydį.

 

6 straipsnis. Apskaita ir atskaitomybė

Mažosioms įmonėms taikoma supaprastinta ūkinės veiklos rezultatų apskaitos ir atskaitomybės tvarka. Ją nustato Lietuvos Respublikos finansų ministerija ir Statistikos departamentas.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                        VYTAUTAS LANDSBERGIS

______________