LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA PRIE FINANSŲ MINISTERIJOS
P R O T O K O L A S
VERTYBINIŲ POPIERIŲ IR JŲ CIRKULIACIJOS APSKAITOS SAUGUMO REIKALAVIMŲ INSTRUKCIJA
1993 m. rugsėjo 10 d. Nr. 43
Vilnius
BENDROJI DALIS
1. Ši Vertybinių popierių ir jų cirkuliacijos apskaitos saugumo reikalavimų instrukcija nustato pagrindinius reikalavimus finansų maklerio įmonėms, tvarkančioms asmenų vertybinių popierių sąskaitas, siekiant užtikrinti šių asmenų turimų dematerializuotų vertybinių popierių saugumą, teisingą šių vertybinių popierių apskaitą. Ši instrukcija privaloma visoms Lietuvos Respublikoje įregistruotoms finansų maklerio įmonėms, tvarkančioms vertybinių popierių sąskaitas.
2. Finansų maklerio įmonės turi užtikrinti vertybinių popierių ir jų cirkuliacijos apskaitos (toliau vadinama – vertybinių popierių apskaitos) saugumą dviejų rūšių priemonėmis – techninėmis ir organizacinėmis.
TECHNINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS
3. Techninėms apsaugos priemonėms priskiriama: seifai, metalinės ar kitokios nedegamos spintos, priešgaisrinė signalizacija ir apsauginė signalizacija, ugnies gesintuvai, ryšio priemonės ir papildomo techninio sutvirtinimo (langų ar durų grotos ir pan.) priemonės.
4. Vertybinių popierių apskaita turi būti vykdoma atskiroje patalpoje arba patalpos dalyje, atskirtoje specialiu barjeru, kad be šią apskaitą tvarkančių asmenų sutikimo pašaliniai asmenys į šią patalpą (patalpos dalį) negalėtų pakliūti. Į šias patalpas (dalį patalpų) be apskaitą tvarkančių asmenų taip pat gali įeiti Vertybinių popierių komisijos, Centrinio depozitoriumo, teisėsaugos organų darbuotojai, vykdydami tarnybines pareigas.
5. Patalpose, kuriose tvarkoma vertybinių popierių apskaita, turi būti įrengta apsauginė signalizacija, nepriklausomai nuo to, ar pastatą, kuriame jos yra, saugo sargai, budėtojai ir pan. Įėjimas į šias patalpas turi būti su ne mažiau kaip dvejomis durimis, vienos kurių gali būti grotuotos. Spynos nuo šių durų turi būti skirtingų konstrukcijų. Jei šios patalpos yra pirmajame ar antrajame aukšte, langai turi būti su grotelėmis.
6. Patalpoje (patalpos dalyje), kurioje tvarkoma vertybinių popierių apskaita, turi būti bent vienas seifas arba metalinė ar kitokia nedegama spinta, kurioje laikomi apskaitos dokumentai.
ORGANIZACINĖS APSAUGOS PRIEMONĖS
8. Organizacinėms apsaugos priemonėms priskiriama: vertybinių popierių apskaitos informacijos dubliavimas, jos saugojimas skirtingose vietose ir kitos organizacinės priemonės, užtikrinančios apskaitos saugumą.
9. Jeigu vertybinių popierių apskaita vedama kompiuteriu, pasibaigus kiekvienai darbo dienai, asmuo, atsakingas už vertybinių popierių apskaitą, turi padaryti suvestinio operacijų žurnalo ir vertybinių popierių sąskaitų knygų kopijas į disketes ar kitus magnetinius kaupiklius, ir šias kopijas palikti seife (nedegamoje spintoje). Seifas (nedegama spinta) turi būti užplombuojamas taip, kad, nepažeidus plombos, nebūtų įmanoma atidaryti jo durų. Ne rečiau kaip kartą per savaitę suvestinio operacijų žurnalo ir vertybinių popierių sąskaitų knygų atnaujintos kopijos disketėse ar kituose magnetiniuose kaupikliuose turi būti paliktos saugoti finansų maklerio įmonės pasirinkto banko saugykloje arba Centriniame depozitoriume.
10. Jeigu vertybinių popierių apskaita vedama rankiniu būdu, pasibaigus kiekvienai darbo dienai asmuo, atsakingas už vertybinių popierių apskaitą, turi padaryti kopijas tos dienos įrašų suvestiniame operacijų žurnale ir vertybinių popierių sąskaitų knygose ir palikti jas taip, kaip nurodyta 9 punkto pirmojoje pastraipoje. Šiuo atveju į banko saugyklą ar Centrinį depozitoriumą ne rečiau kaip kartą per savaitę turi būti atiduodami saugoti suvestinio operacijų žurnalo ir vertybinių popierių sąskaitų knygų įrašų nuorašai, padaryti tokiu būdu, kad, esant reikalui, bet kuriuo metu galima būtų atstatyti suvestinį operacijų žurnalą ir vertybinių popierių sąskaitų knygas naudojant ne senesnę kaip vienos savaitės informaciją.
11. Laikinieji akcininkų pažymėjimai, akcijų išregistravimo pavedimai ir jų kopijos, išrašai iš suvestinio operacijų žurnalo, vertybinių popierių sąskaitų knygų, ne darbo metu, taip pat pietų pertraukos metu, jeigu tuo metu patalpose nėra nei vieno už vertybinių popierių apskaitą atsakingo asmens, turi būti laikomi tik užrakintame seife (nedegamoje spintoje).
SANKCIJOS UŽ SAUGUMO REIKALAVIMŲ NESILAIKYMĄ
13. Už saugumo reikalavimų nesilaikymą vertybinių popierių sąskaitų tvarkytojams gali būti taikomos sankcijos. Užfiksavus saugumo reikalavimų pažeidimo atvejį pirmą kartą, perspėjama raštu, nurodant išaiškintus trūkumus ir terminus šiems trūkumams pašalinti. Pakartotinai pažeidus arba per nustatytą laikotarpį neištaisius trūkumų, sąskaitų tvarkytojams gali būti uždrausta tvarkyti vertybinių popierių sąskaitas.
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
15. Finansų maklerio įmonės, tvarkančios vertybinių popierių apskaitą, turi įgyvendinti šioje instrukcijoje numatytas technines apsaugos priemones, susijusias su patalpų pertvarkymu, iki 1994 m. sausio 1 d. Vertybinių popierių apskaitos organizacinių apsaugos priemonių turi būti laikomasi nuo šios instrukcijos paskelbimo dienos.