VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS LIETUVOS RESPUBLIKOS AUDITO,

APSKAITOS IR TURTO VERTINIMO INSTITUTO DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL TURTO ARBA VERSLO VYRESNIOJO VERTINTOJO KVALIFIKACIJOS EGZAMINŲ ORGANIZAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2009 m. liepos 24 d. Nr. B1-43

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 28 d. nutarimo Nr. 1157 „Dėl turto vertintojų kvalifikacijos suteikimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 85-2380; 2002, Nr. 116-5216) 6 punktu,

nustatau Turto arba verslo vyresniojo vertintojo kvalifikacijos egzaminų organizavimo taisykles (pridedama).

 

 

DIREKTORĖ                                                                                               LINA LIZŪNAITĖ

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Viešosios įstaigos Lietuvos Respublikos audito, apskaitos ir turto vertinimo instituto direktoriaus 2009 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. B1-43

 

TURTO ARBA VERSLO Vyresniojo vertintojo kvalifikacijos egzaminų organizavimo taisyklės

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Turto arba verslo vyresniojo vertintojo kvalifikacijos egzaminų organizavimo taisyklės (toliau vadinama – taisyklės) reglamentuoja turto arba verslo vyresniojo vertintojo kvalifikacijos egzaminų (toliau vadinama – egzaminas) organizavimą ir vykdymą.

2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

Pretendentas – fizinis asmuo, siekiantis tapti turto arba verslo vyresniuoju vertintoju ir turintis ne mažiau kaip 5 metus galiojantį turto arba verslo vertintojo pažymėjimą, atitinkantis išsilavinimo, darbo patirties bei kitus teisės aktais nustatytus reikalavimus.

Egzaminų užduočių duomenų bazė – kompiuterinė duomenų bazė, į kurią įkeliamos ir kurioje laikomos egzamino užduotys.

Individuali egzamino užduotis – kompiuterine programa iš egzaminų užduočių duomenų bazės konkrečiam pretendentui, konkrečiam egzaminui suformuota užduotis.

3. Už egzaminų organizavimą ir vykdymą atsakinga viešoji įstaiga Lietuvos Respublikos audito, apskaitos ir turto vertinimo institutas (toliau vadinama – institutas).

4. Egzamino tikslas – įvertinti, ar pretendentai turi pakankamai žinių, kad galėtų įgyti turto arba verslo vyresniojo vertintojo (toliau vadinama – vyresnysis vertintojas) kvalifikaciją ir atlikti vyresniojo vertintojo kvalifikacijai priskirtus darbus.

5. Pretendentui, išlaikiusiam egzaminą, vyresniojo vertintojo kvalifikacija suteikiama instituto direktoriaus sprendimu.

6. Egzaminas yra testo formos. Iš egzaminų užduočių duomenų bazės kiekvienam pretendentui suformuojama individuali egzamino užduotis priklausomai nuo pretendento siekiamos nekilnojamojo, kilnojamojo turto ar verslo vyresniojo vertintojo kvalifikacijos. Individualių egzamino užduočių klausimų rengimą organizuoja institutas ir užtikrina jų slaptumą bei įkėlimą į egzaminų užduočių duomenų bazę.

7. Individualią egzamino užduotį sudaro 100 testo klausimų, kurie turi po 4 atsakymų variantus. Tik vienas atsakymo variantas yra teisingas.

8. Už egzaminą pretendentas turi sumokėti instituto visuotinio dalininkų susirinkimo nustatytą kainą grynaisiais ar pavedimu į instituto sąskaitą.

 

II. DOKUMENTŲ PATEIKIMAS IR SPRENDIMO LEISTI ARBA NELEISTI LAIKYTI EGZAMINĄ PRIĖMIMAS

 

9. Pretendentas institutui asmeniškai arba registruotąja pašto siunta privalo pateikti:

9.1. nustatytos formos prašymą leisti laikyti atitinkamos srities (nekilnojamojo turto, kilnojamojo turto ar verslo) egzaminą (1 priedas);

9.2. pretendento išsilavinimą liudijančio dokumento kopiją – diplomo kopiją ir originalą palyginti;

9.3. pretendento profesinę nekilnojamojo arba kilnojamojo turto arba verslo vertinimo patirtį liudijančių dokumentų kopijas;

9.4. asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją ir originalą palyginti;

9.5. kvitą, pavedimą ar jo kopiją, įrodantį, kad pretendentas sumokėjo instituto visuotinio dalininkų susirinkimo nustatytą kainą.

10. Pretendentas, teikdamas institutui 9 punkte nurodytus dokumentus, taip pat privalo pateikti 2 fotonuotraukas (3x4) ir 2 sau adresuotus vokus su pašto ženklais.

11. Pretendentui taisyklių 9 punkte nustatytus dokumentus ir kitą informaciją institutui pateikus asmeniškai, instituto darbuotojas, atsakingas už dokumentų priėmimą, pretendento pateiktas dokumentų kopijas sutikrina su originalais ir grąžina juos pretendentui dokumentų priėmimo metu.

12. Pretendentui taisyklių 9 punkte nurodytus dokumentus ir kitą informaciją siunčiant registruotąja pašto siunta, teikiamos dokumentų kopijos privalo būti patvirtintos teisės aktų nustatyta tvarka.

13. Pretendento pateiktus dokumentus priima, patikrina, nagrinėja ir registruoja atsakingas instituto darbuotojas. Jis, ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo taisyklių 9 punkte nustatytų dokumentų pateikimo dienos, teikia instituto direktoriui išvadą kartu su sprendimo leisti arba neleisti pretendentui laikyti egzaminą projektu.

14. Instituto direktorius, atsižvelgdamas į atsakingo instituto darbuotojo išvadą, priima sprendimą leisti arba neleisti pretendentui laikyti egzaminą. Sprendimas turi būti priimtas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo instituto atsakingo darbuotojo išvados pateikimo dienos ir ne vėliau kaip likus 14 kalendorinių dienų iki nustatytos egzamino datos.

15. Ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo instituto direktoriaus sprendimo leisti arba neleisti pretendentui laikyti egzaminą priėmimo, atsakingas instituto darbuotojas raštu informuoja pretendentą apie instituto direktoriaus priimtą sprendimą ir, jeigu sprendimas teigiamas, nurodo egzamino datą, laiką bei vietą, jeigu sprendimas neigiamas, nurodo tokio sprendimo motyvus.

16. Pretendentui neleidžiama laikyti egzamino, jeigu jis:

16.1. neatitinka šiomis taisyklėmis ir kitais teisės aktais nustatytų kvalifikacijos ir kitų reikalavimų;

16.2. pateikti 9 punkte nurodyti dokumentai neatitinka institute apie pretendentą turimų duomenų;

16.3. pagal šių taisyklių 33 punktą buvo pašalintas iš egzamino ir nuo pašalinimo nepraėję 1 metai;

16.4. neatvyko į egzaminą be pateisinamos priežasties ir nuo neatvykimo nepraėję 1 metai.

 

III. EGZAMINO KOMISIJA

 

17. Egzaminą vykdo 3 asmenų vyresniojo turto arba verslo vertintojo egzamino komisija (toliau vadinama – egzamino komisija), sudaryta iš egzamino komisijos pirmininko ir 2 narių.

18. Į egzamino komisiją 1 narį skiria Lietuvos Respublikos finansų ministerija, 1 institutas, 1 narį iš savo tarpo skiria instituto taryba.

19. Egzamino komisija sudaroma 3 metų laikotarpiui instituto direktoriaus sprendimu. Egzamino komisijos pirmininką, pirmininko pavaduotoją ir sekretorių išsirenka patys egzamino komisijos nariai.

20. Egzamino komisija veikia pagal instituto direktoriaus sprendimu patvirtintą Egzamino komisijos darbo reglamentą.

21. Jei egzaminą laiko pretendentas, kuris yra egzamino komisijos nario šeimos narys arba kuris yra susijęs su egzamino komisijos nariu artimos giminystės ar svainystės ryšiais, toks egzamino komisijos narys privalo ne vėliau kaip 5 dienas prieš nustatytą egzamino datą raštu pranešti institutui ir nusišalinti nuo dalyvavimo konkretaus egzamino komisijoje. Tokiu atveju į konkretaus egzamino komisiją instituto direktoriaus sprendimu laikinai eiti komisijos nario pareigas skiriamas instituto darbuotojas.

 

IV. EGZAMINO EIGA

 

22. Suderinus su egzamino komisijos nariais, egzamino datą, laiką ir vietą nustato instituto direktorius. Pretendentai, kuriems instituto direktoriaus sprendimu leista laikyti egzaminą, turi atvykti į egzaminą nustatytu laiku, išskyrus taisyklių 36 punkte numatytus atvejus.

23. Egzaminą vienu metu leidžiama laikyti ne daugiau kaip 10 pretendentų.

24. Atvykęs į egzaminą pretendentas egzamino komisijos sekretoriui privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą: pasą arba tapatybės kortelę.

25. Egzamino komisijos sekretorius registruoja pretendentus registracijos žurnale, kurio nustatytoje vietoje pretendentas pasirašo.

26. Pretendentui užsiregistravus, pagal pasirinktą laikyti vertinimo sritį iš visų egzaminų užduočių duomenų bazėje sukauptų egzamino užduočių kompiuterinė programa suformuoja individualią egzamino užduotį. Kompiuterinė programa taip pat kiekvienam pretendentui sugeneruoja individualų kodą, kuris atspausdinamas ant kiekvieno užduoties lapo.

27. Pretendento akivaizdoje individuali egzamino užduotis atspausdinama ir sudedama į voką su pretendento vardu ir pavarde, ant kurio pretendentas pasirašo. Vokas paliekamas ant egzamino komisijos stalo iki egzamino pradžios.

28. Egzamino metu naudotis literatūra, kitomis pagalbinėmis informacijos ar kanceliarinėmis priemonėmis, išskyrus elektroninę skaičiavimo mašinėlę (neprogramuojamą), draudžiama.

29. Individualioms egzamino užduotims spręsti pretendentai aprūpinami vienodomis rašymo priemonėmis.

30. Egzamino komisijos nariui išdalinus vokus su individualiomis egzamino užduotimis ir tuščius vokus, skirtus sudėti išspręstoms individualioms egzamino užduotims, egzamino komisijos pirmininkas paskelbia egzamino pradžią.

31. Į egzaminą pretendentas privalo atvykti nurodytu laiku. Į egzaminą pavėlavusiems asmenims neleidžiama laikyti egzamino. Tai pažymima egzamino komisijos protokole.

32. Individualioms egzamino užduotims išspręsti nuo egzamino pradžios skiriamos 4 valandos.

33. Pastebėjus bet kokį įtarimą dėl pretendento apgaulės (pvz., informacijos perdavimas kitam pretendentui, naudojimasis neleistinomis priemonėmis, rašymas prieš paskelbiant egzamino pradžią ar po jo pabaigos), egzamino komisijos pirmininko sprendimu pretendentas pašalinamas iš egzamino. Pašalinimas iš egzamino pažymimas egzamino komisijos protokole.

34. Pretendentai, atlikę individualias egzamino užduotis arba pasibaigus joms atlikti skirtam laikui, sudeda užduotis į tuščius, niekaip nepažymėtus vokus, kuriuos surenka egzamino komisijos sekretorius.

35. Jei dėl nuo pretendento nepriklausančių nenugalimos jėgos aplinkybių (force majeure) egzaminas pertraukiamas ir negali būti tęsiamas ilgiau kaip 30 minučių, egzaminas anuliuojamas. Egzamino anuliavimas pažymimas egzamino komisijos protokole. Anuliuotas egzaminas laikomas kita instituto direktoriaus nustatyta data. Jei egzaminas dėl pertraukos gali būti tęsiamas, pertraukos laikas į egzamino trukmę neįskaitomas.

36. Pretendentas, negalintis atvykti į egzaminą dėl pateisinamų priežasčių, ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną iki egzamino pradžios apie tai raštu praneša institutui ir pateikia neatvykimą pateisinančius dokumentus (išskyrus atvejus, kai pretendentas negali į egzaminą atvykti dėl nuo pretendento nepriklausančių nenugalimos jėgos aplinkybių). Pretendentui, neatvykusiam į egzaminą dėl pateisinamos priežasties, raštu pateikus prašymą, instituto direktoriaus sprendimu egzaminą leidžiama laikyti artimiausio egzamino metu. Komandiruotė, kelionė, atostogos, kitoks užimtumas paprastai nelaikomi pateisinamomis priežastimis.

37. Neišlaikiusiam egzamino pretendentui, leidžiama pateikti prašymą laikyti jį kito egzamino metu, sumokėjus šių taisyklių 8 punkte nustatytą kainą.

38. Pretendentas, pašalintas iš egzamino pagal šių taisyklių 33 punktą, neatvykęs į egzaminą be pateisinamos priežasties, gali pateikti prašymą laikyti egzaminą ne anksčiau kaip po 1 metų, iš naujo pateikęs visus taisyklių 9 punkte nustatytus dokumentus.

39. Pretendentui, neatvykusiam į egzaminą arba pašalintam iš egzamino, taisyklių 8 punkte nustatyta kaina už egzaminą negrąžinama.

 

V. INDIVIDUALIŲ EGZAMINO UŽDUOČIŲ TIKRINIMAS IR VERTINIMAS

 

40. Pasibaigus egzaminui, egzamino komisija grįžta tikrinti individualių egzamino užduočių į instituto patalpas (jei egzaminas vyko ne instituto patalpose). Praėjus ne mažiau nei 4 valandoms nuo egzamino pradžios, egzamino komisija pagal kompiuterinės programos pretendentams sugeneruotus individualius kodus atspausdina individualių egzamino užduočių atsakymus. Kompiuterinė programa fiksuoja laiką, kada pirmą kartą buvo atidaryta byla su individualių egzamino užduočių atsakymais.

41. Pretendentas turi teisę dalyvauti egzamino komisijai tikrinant ir vertinant individualias egzamino užduotis.

42. Kiekvieno pretendento išspręstą individualią egzamino užduotį vienas po kito tikrina du komisijos nariai. Egzamino komisijos nariai neteisingus atsakymus pažymi kita spalva, nei atsakymus žymėjo pretendentai.

43. Egzamino komisijai patikrinus individualias egzamino užduotis, egzamino komisijos sekretorius vertinimo rezultatus įrašo į individualių egzamino užduočių vertinimo lentelę, nurodydamas surinktų balų skaičių. Individualios egzamino užduoties vertinimo lentelė yra sudedamoji egzamino protokolo dalis.

44. Egzamino protokolą ir individualios egzamino užduoties vertinimo lentelę pasirašo visi egzamino komisijos nariai.

45. Individuali egzamino užduotis vertinama balais. Iš viso pretendentas gali surinkti 100 balų. Kiekvienas teisingai atsakytas individualios egzamino užduoties klausimas vertinamas 1 balu, o neteisingai – 0 balų.

46. Pretendentas išlaiko egzaminą, jei surenka ne mažiau kaip 65 balus.

47. Egzamino komisija, ištaisiusi individualias egzamino užduotis, paskelbia pretendentų surinktų balų skaičių. Egzamino rezultatai tą pačią darbo dieną pagal kompiuterinės programos sugeneruotus individualius pretendentų kodus paskelbiami ir instituto interneto svetainėje.

48. Po egzamino rezultatų paskelbimo pretendentas turi teisę susipažinti su egzamino protokolu ir savo išspręsta individualia egzamino užduotimi.

 

VI. SPRENDIMO DĖL EGZAMINO REZULTATŲ PRIĖMIMAS IR PASKELBIMAS

 

49. Instituto atsakingas darbuotojas, remdamasis egzamino rezultatais, teikia instituto direktoriui išvadą kartu su sprendimų egzaminą išlaikiusiems pretendentams suteikti vyresniojo vertintojo kvalifikaciją ir išduoti vyresniojo vertintojo kvalifikacijos pažymėjimą, o egzamino neišlaikiusiems pretendentams – nesuteikti vyresniojo vertintojo kvalifikacijos ir neišduoti vyresniojo vertintojo kvalifikacijos pažymėjimo projektais.

50. Šių taisyklių 49 punkte nurodytus sprendimus instituto direktorius priima ne anksčiau kaip po 4 darbo dienų nuo egzamino rezultatų paskelbimo dienos. Jei pretendentas apskundžia egzamino komisijos veiksmą, šių taisyklių 49 punkte nurodytus sprendimus instituto direktorius priima instituto tarybai priėmus nutarimą.

51. Atsakingas instituto darbuotojas instituto direktoriaus sprendimą suteikti atitinkamos srities vyresniojo vertintojo kvalifikaciją pretendentams, išlaikiusiems egzaminą, ir išduoti vyresniojo vertintojo kvalifikacijos pažymėjimą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo skelbia oficialaus leidinio „Valstybės žinios“ priede „Informaciniai pranešimai“.

52. Skelbime oficialaus leidinio „Valstybės žinios“ priede „Informaciniai pranešimai“ nurodoma:

52.1. vyresniojo vertintojo vardas, pavardė;

52.2. sritis, kurioje suteikta vyresniojo vertintojo kvalifikacija;

52.3 pažymėjimo numeris;

52.4. pažymėjimo išdavimo data;

52.5. pažymėjimą išdavusi įstaiga.

 

VII. APSKUNDIMAS

 

53. Egzamino komisijos veiksmai skundžiami per 3 darbo dienas nuo egzamino rezultatų paskelbimo dienos. Skundai nagrinėjami Skundų dėl egzamino komisijos veiksmų taisyklėse nustatyta tvarka ir terminais.

54. Instituto direktoriaus sprendimai skundžiami Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo (Žin., 1999, Nr. 52-1672) nustatyta tvarka.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

55. Egzamino dokumentai saugomi institute Lietuvos Respublikos archyvų įstatymo nustatyta tvarka. Egzamino komisijos protokolai ir individualios egzamino užduotys saugomi institute, pretendentų bylose.

56. Egzamino komisiją techniškai aptarnauja atsakingi instituto darbuotojai.

 

_________________


Turto arba verslo vyresniojo vertintojo kvalifikacijos egzaminų organizavimo taisyklių

Priedas Nr. 1

 

___________________________________________________________________________

(pretendento vardas, pavardė)

 

 

VšĮ Lietuvos Respublikos audito, apskaitos

ir turto vertinimo instituto direktoriui

 

PRAŠYMAS

 

LEISTI LAIKYTI VYRESNIOJO VERTINTOJO KVALIFIKACIJOS EGZAMINĄ

 

 

 

200

 

m.

 

mėn.

 

d.

 

Vilnius

 

1. Egzamino sritis _______________________________________________________

(nekilnojamojo turto, kilnojamojo turto, verslo)

 

2. Pretendento duomenys

 

Vardas, pavardė

 

Ankstesnė pavardė, keitimo data

 

Asmens kodas

 

Gimimo data

 

Paso (asmens tapatybės kortelės) numeris

 

Išdavimo vieta ir data

 

Teistumas (jei išnykęs, nurodyti datą)

 

 

3. Pretendento išsilavinimas

 

Mokymo įstaigos pavadinimas

 

Specialybė

 

Suteikta kvalifikacija

 

Baigimo metai

 

 

4. Pretendento kvalifikacija

 

Vertintojo asistento pažymėjimas (-ai) (sritis, išdavimo data, numeris)

 

Turto vertintojo pažymėjimas (-ai) (sritis, išdavimo data, numeris)

 

 

5. Pretendento darbo, susijusio su turto vertinimu, patirtis

 

Eil. Nr.

Įmonės (įstaigos) pavadinimas

Kodas

Adresas, telefonas

Darbo laikotarpis

Pareigos

 

 

 

 

 

 

 

6. Pateikiami dokumentai

 

Eil. Nr.

Dokumento pavadinimas

Lapų skaičius

 

 

 

 

___________________________________________________________________________

(parašas, vardas, pavardė)

 

 

Dokumentus priėmė:

 

 

(atsakingo darbuotojo vardas, pavardė, parašas)

 

Registracijos Nr.

 

 

Data

 

 

_________________