LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL TARPININKAVIMO DERYBOSE TARP AUTORIŲ TEISIŲ IR GRETUTINIŲ TEISIŲ KOLEKTYVINIO ADMINISTRAVIMO ASOCIACIJŲ IR KŪRINIŲ BEI GRETUTINIŲ TEISIŲ OBJEKTŲ NAUDOTOJŲ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2008 m. vasario 21 d. Nr. ĮV-96

Vilnius

 

Siekdamas įgyvendinti Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 50-1598; 2003, Nr. 28-1125) 71 straipsnio 2 dalies 6 punkto nuostatas,

tvirtinu Tarpininkavimo derybose tarp autorių teisių ir gretutinių teisių kolektyvinio administravimo asociacijų ir kūrinių bei gretutinių teisių objektų naudotojų taisykles (pridedama).

 

 

KULTŪROS MINISTRAS                                                                                JONAS JUČAS


 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2008 m. vasario 21 d. įsakymu Nr. ĮV-96

 

TARPININKAVIMO DERYBOSE TARP AUTORIŲ TEISIŲ IR GRETUTINIŲ TEISIŲ KOLEKTYVINIO ADMINISTRAVIMO ASOCIACIJŲ IR KŪRINIŲ BEI GRETUTINIŲ TEISIŲ OBJEKTŲ NAUDOTOJŲ TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tarpininkavimo derybose tarp autorių teisių ir gretutinių teisių kolektyvinio administravimo asociacijų ir kūrinių bei gretutinių teisių objektų naudotojų taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos (toliau – ministerija), kaip Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. nutarimu Nr. 1283 „Dėl Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 1999, Nr. 99-2861) įgaliotos institucijos autorių teisių ir gretutinių teisių srityje, tarpininkavimo derybose dėl autorinių licencinių sutarčių ar sutarčių dėl atlyginimo mokėjimo atlikėjams ir fonogramų gamintojams sudarymo tarp autorių teisių ir gretutinių teisių kolektyvinio administravimo asociacijų (toliau – kolektyvinio administravimo asociacijos) ir kūrinių bei gretutinių teisių objektų naudotojų (toliau – naudotojai) tikslus, tarpininkavimo organizavimą ir procesą.

2. Šios taisyklės nereglamentuoja tarpininkavimo sprendžiant ginčus dėl autorių teisių ar gretutinių teisių pažeidimo.

3. Taisyklėse naudojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme (Žin., 1999, Nr. 50-1598; 2003, Nr. 28-1125) (toliau – įstatymas) vartojamas sąvokas.

 

II. TARPININKAVIMO DERYBOSE TIKSLAI

 

4. Tarpininkavimu derybose siekiama suderinti autorių, atlikėjų, fonogramų gamintojų (toliau – teisių turėtojai) ir naudotojų interesus, sudaryti sąlygas teisių turėtojų įgaliotiems atstovams – kolektyvinio administravimo asociacijoms ir naudotojams susitarti dėl kūrinių ar gretutinių teisių objektų (kūrinių atlikimų ir fonogramų) naudojimo, autorinio atlyginimo ir atlyginimo atlikėjams bei fonogramų gamintojams tarifų ir atlyginimo mokėjimo sąlygų.

 

III. PRAŠYMAI TARPININKAUTI DERYBOSE

 

5. Ministerija tarpininkauja derybose kolektyvinio administravimo asociacijų ir (ar) naudotojų prašymu, kuris pateikiamas ministerijai raštu.

6. Prašyme tarpininkauti derybose turi būti nurodyta:

6.1. prašymą pateikianti derybų šalis ir jos atstovas (atstovai), pavadinimas, teisinė forma, adresas (buveinė), telefono ir fakso numeriai, elektroninio pašto adresas;

6.2. kita derybų šalis, jos pavadinimas, teisinė forma, adresas (buveinė);

6.3. prašymo esmė (derybinė pozicija).

7. Prie prašymo tarpininkauti derybose pridedama autorinių licencinių sutarčių ar sutarčių dėl atlyginimo mokėjimo atlikėjams bei fonogramų gamintojams projektai ir kiti dokumentai, pagrindžiantys derybinę poziciją, siūlomų atlyginimo tarifų dydį ir jų taikymo kriterijus.

8. Kolektyvinio administravimo asociacijos ir naudotojai (toliau – derybų šalys) susitarti dėl tarpininkavimo derybose gali pasirašydamos tarpininkavimo sutartį. Tarpininkavimo sutartimi derybų šalys įsipareigoja dalyvauti tarpininkavimo procese ir siekti priimtino abiem šalims susitarimo. Tokiais atvejais derybų šalys arba bet kuri iš derybų šalių, pateikdama ministerijai prašymą tarpininkauti derybose, kartu pateikia tarpininkavimo sutarties kopiją.

9. Prašymai tarpininkauti derybose registruojami ministerijoje teisės aktų nustatyta tvarka.

 

III. TARPININKAVIMO DERYBOSE ORGANIZAVIMAS IR TARPININKAVIMO PROCESAS

 

10. Ministerija, gavusi prašymą tarpininkauti derybose, per 10 dienų nuo prašymo gavimo dienos sudaro tarpininkavimo komisiją, nustato tarpininkavimo vietą bei laiką ir raštu apie tai praneša derybų šalims. Jeigu prašymas neatitinka taisyklių reikalavimų, per 5 dienas nuo prašymo gavimo dienos prašymą pateikusi derybų šalis žodžiu ar raštu informuojama apie prašymo trūkumus.

11. Tarpininkavimo komisija susideda iš 3 narių, kurie skiriami kultūros ministro įsakymu. Tarpininkavimo komisijos nariais gali būti ministerijos specialistai ir pasitelkti specialistai (ekspertai). Ekspertai skiriami teisės aktų nustatyta tvarka. Ekspertų paslaugos apmokamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ekspertų komisijų, komitetų, tarybų narių, kitų ekspertų teikiamų nematerialaus pobūdžio (intelektinių) paslaugų apmokėjimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2004 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. ĮV-167 (Žin., 2004, Nr. 152-5556).

12. Tarpininkavimo komisijos nariai turi būti nešališki ir nepriklausomi nuo derybų šalių.

13. Derybų šalys gali dalyvauti tarpininkavimo procese pačios arba per atstovus. Derybų šalies dalyvavimas tarpininkavimo procese neatima iš jos teisės turėti šiame procese atstovą.

14. Tarpininkavimo komisija tarpininkavimo proceso metu nagrinėja derybų šalių pateiktas derybines pozicijas, išklauso derybų šalių ir (ar) jų atstovų paaiškinimus, kuriais grindžiami siūlomi atlyginimo teisių turėtojams tarifai ir atlyginimo mokėjimo tvarka, teikia pasiūlymus derybų šalims ir padeda pasiekti priimtiną abiem derybų šalims susitarimą.

15. Derybų šalys ir tarpininkavimo komisija tarpininkavimo procese vadovaujasi teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais.

16. Tarpininkavimo komisijos pasiūlymu ar derybų šalių prašymu tarpininkavimo procese gali būti daroma pertrauka, skirta apsvarstyti derybų šalių pateiktus paaiškinimus, sutarčių projektus ir tarpininkavimo komisijos pateiktus pasiūlymus.

17. Tarpininkavimo komisija ir derybų šalys turi rūpintis, kad tarpininkavimas derybose nebūtų vilkinamas. Tarpininkavimo procesas, įskaitant pertraukas, neturi būti ilgesnis kaip trisdešimt dienų, skaičiuojant nuo tarpininkavimo komisijos ir derybų šalių pirmojo susitikimo dienos.

18. Tarpininkavimas derybose pasibaigia:

18.1. derybų šalių susitarimu, joms pasirašius sutartį dėl kūrinių ar gretutinių teisių objektų naudojimo, autorinio atlyginimo ar atlyginimo atlikėjams bei fonogramų gamintojams tarifų ir atlyginimo mokėjimo sąlygų;

18.2. derybų šalių prašymu tarpininkavimo komisijai pateikti pasiūlymą dėl autorinio atlyginimo ar atlyginimo atlikėjams bei fonogramų gamintojams tarifų ir atlyginimo mokėjimo sąlygų;

18.3. tarpininkavimo komisijos sprendimu, jeigu tolesnis tarpininkavimo derybose procesas, jos nuomone, nebus sėkmingas;

18.4. derybų šalies prašymu nutraukti tarpininkavimo procesą.

19. Taisyklių 18.2 punkte numatytas tarpininkavimo komisijos pasiūlymas pateikiamas derybų šalims raštu per 5 darbo dienas nuo tos dienos, kai derybų šalys paprašė tarpininkavimo komisijos pateikti pasiūlymą.

20. Jeigu derybų šalys nesusitaria arba nepriima tarpininkavimo komisijos pasiūlymo, ginčą dėl autorinio atlyginimo ar atlyginimo atlikėjams bei fonogramų gamintojams tarifų ir atlyginimo mokėjimo sąlygų jos toliau sprendžia įstatymų nustatyta tvarka.

21. Tarpininkavimui pasibaigus, tarpininkavimo komisija per 5 darbo dienas pateikia kultūros ministrui ataskaitą apie tarpininkavimo derybose rezultatus, nurodydama tarpininkavimo pabaigos datą.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

22. Tarpininkavimo derybose dokumentai saugomi ministerijoje teisės aktų nustatyta tvarka.

23. Tarpininkavimo derybose organizacinės-techninės išlaidos padengiamos iš ministerijai skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų.

 

_________________