LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

D E K R E T A S

 

DĖL LIETUVOS HERALDIKOS KOMISIJOS

 

 

1. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 77 straipsniu Lietuvos valstybės, jos miestų, kitų teritorijos administracinių vienetų, korporacijų istorinių ir naujų herbų, vėliavų, kitokių heraldinių ženklų kūrimui bei naudojimui ir teikti pasiūlymams dėl Lietuvos miestų administracinių vienetų herbų etalonų, sudarau Lietuvos heraldikos komisiją:

Edmundas RIMŠA

Lietuvos Mokslų Akademijos Lietuvos istorijos instituto vyr. mokslinis bendradarbis (istorikas heraldikas), humanitarinių m. dr., komisijos pirmininkas;

Vytautas ALEKSIEJŪNAS

Lietuvos Banko Pinigų gamybos ir technologijos skyriaus numizmatikos specialistas;

Juozas GALKUS

Vilniaus dailės akademijos Senato pirmininkas (grafikas), profesorius;

Romas GUDAITIS

Lietuvos Respublikos Prezidento vyresnysis referentas;

Albertas GURSKAS

Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedros vedėjas (grafikas), profesorius;

Arvydas KAŽDAILIS

Lietuvos dailininkų sąjungos narys (grafikas).

Zigmantas KIAUPA

Lietuvos Mokslų Akademijos Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos skyriaus vedėjas, humanitarinių m. dr.;

Raimondas MIKNEVIČIUS

Lietuvos dailininkų sąjungos narys, komisijos pirmininko pavaduotojas;

Birutė ŠILINIENĖ

Lietuvos heraldikos komisijos atsakingoji sekretorė.

2. Tvirtinu Lietuvos heraldikos komisijos nuostatus (pridedama).

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                         ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

Vilnius, 1995 m. kovo 20 d.

Nr. 584

 


 

Lietuvos Respublikos Prezidento

1995 m. kovo 20 d. dekreto Nr. 584

priedas

 

LIETUVOS HERALDIKOS KOMISIJOS

NUOSTATAI

 

I. Bendroji dalis

 

1. Lietuvos heraldikos komisiją (toliau – Komisija) sudaro Lietuvos Respublikos Prezidentas. Komisijos paskirtis – formuoti darnią Lietuvos Respublikos heraldikos sistemą.

2. Komisijos nariais gali būti teorinės ir praktinės heraldikos specialistai, turintys ne mažesnį kaip 3 metų heraldikos mokslinio ir praktinio darbo patyrimą.

3. Savo veikloje komisija vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, įstatymais, šiais nuostatais, herbų kūrimo instrukcija, taip pat remiasi tarptautine herbų, vėliavų ir kitų heraldinių ženklų kūrimo ir naudojimo patirtimi, griežtai laikosi heraldikos mokslo reikalavimų.

4. Komisija bendradarbiauja su ministerijomis bei kitomis valstybės žinybomis, savivaldybėmis ir mokslo įstaigomis.

5. Komisija turi savo antspaudą.

 

II. Komisijos uždaviniai

 

1. Vadovauti Lietuvos valstybės, jos miestų, kitų teritorinių administracinių vienetų, korporacijų, istorinių ir naujų herbų, vėliavų, kitokių heraldinių ženklų kūrimui bei naudojimui.

2. Spręsti bendruosius heraldikos norminimo klausimus, atsižvelgiant į Lietuvos heraldikos tradicijas ir tarptautinį patyrimą.

3. Atkurti istorinius ir sukurti naujus Lietuvos miestų, administracinių-teritorinių vienetų, korporacijų herbus, vėliavas bei kitus heraldinius ženklus.

4. Teikti Lietuvos Respublikos Prezidentui tvirtinti Lietuvos miestų herbų etalonus.

5. Užtikrinti komisijos archyvui perduotų patvirtintų herbų etalonų, vėliavų, antspaudų ir kitų heraldinių ženklų projektų, surinktos rašytinės ir ikonografinės medžiagos, tyrinėjimų apsaugą.

6. Rinkti ir tyrinėti Lietuvoje bei užsienyje Lietuvos heraldinę medžiagą.

7. Konsultuoti suinteresuotas institucijas ir asmenis, kaip atkurti istorinius ir sukurti naujus herbus, kaip juos naudoti ir propaguoti, teikti metodinę paramą herbų kūrėjams ir tyrinėtojams.

8. Ugdyti pagarbą valstybinei, tautinei, miestų ir kitai heraldinei simbolikai, propaguoti heraldikos žinias per masinės informacijos priemones.

9. Palaikyti ryšius su panašaus pobūdžio institucijomis užsienyje.

 

III. Komisijos teisės

 

1. Rinkti informaciją apie herbų, vėliavų bei kitų heraldinių ženklų naudojimą iš visų Lietuvos Respublikos įstaigų, įmonių ir organizacijų.

2. Dalyvauti valstybinių ir nevalstybinių Lietuvos institucijų posėdžiuose bei pasitarimuose, kuriuose svarstomi

Lietuvos heraldikos klausimai, teikti pasiūlymus dėl šių klausimų sprendimo.

3. Kviesti konsultantus iš kitų Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bei užsienio šalių ypač sudėtingiems heraldikos klausimams spręsti.

4. Rengti heraldikos leidinius ir parodas.

 

IV. Komisijos narių teisės ir pareigos

 

1. Komisijos narių teisės:

– susipažinti su istorine, ikonografine medžiaga ir ekspertų išvadomis dėl herbų, kitų ženklų atkūrimo;

– dalyvauti herbų kūrimo konkursuose;

– dalyvauti Komisijos darbe sprendžiamojo balso teise.

2. Komisijos narių pareigos:

– dalyvauti komisijos posėdžiuose;

– vykdyti Komisijos pavedimus;

– neskleisti informacijos tais klausimais, dėl kurių Komisija nėra priėmusi sprendimų;

– nedalyvauti pateikto darbo vertinime, jei Komisijos narys dalyvavo jo kūrimo konkurse.

 

V. Komisijos vadovybė

 

1. Komisijos darbui vadovauja pirmininkas, pirmininko pavaduotojas ir atsakingasis sekretorius, kuriuos skiria Lietuvos Respublikos Prezidentas.

2. Komisijos pirmininkas organizuoja Komisijos darbą, skelbia ir vadovauja posėdžiams, teikia Lietuvos Respublikos Prezidentui Komisijos išvadas ir pasiūlymus dėl parengtų herbų etalonų tvirtinimo, šiais nuostatais nustatyta tvarka tvirtina miestų vėliavų, antspaudų ir kitų heraldinių ženklų projektus.

3. Pirmininko pavaduotojas padeda organizuoti Komisijos darbą, eina pirmininko pareigas, kai jo nėra.

4. Atsakingasis sekretorius palaiko tiesioginius ryšius su herbų užsakovais ir kūrėjais, ruošia medžiagą Komisijos posėdžiams, rašo posėdžių protokolus, tvarko raštvedybą, archyvą bei biblioteką.

 

VI. Komisijos darbo organizavimas

 

1. Komisijos posėdžiai vyksta du kartus per mėnesį. Posėdis yra teisėtas, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip du trečdaliai narių. Komisija sprendimus priima paprasta balsų dauguma.

2. Komisijos posėdžiuose svarstomi istorinių ir naujų herbų, vėliavų, antspaudų, kitų heraldinių ženklų projektai, jų kūrimo idėja, teikiami pasiūlymai ir patarimai užsakovams, naudotojams ir kūrėjams.

3. Svarstant istorinio herbo atkūrimą, Komisijos nariai iš pradžių supažindinami su išlikusia istorine ir ikonografine medžiaga. Po to Komisija patvirtina herbo atkūrimo koncepciją ir darbo grupę jam atkurti.

4. Svarstant naujo herbo sukūrimą, herbo užsakovas arba istorikas supažindina Komisiją su vietos istorija, tradicijomis, siūlomais simboliais ir idėjomis. Komisija aprobuoja vieną arba kelias naujojo herbo idėjas, svarbesnius simbolius bei patvirtina darbo grupę jam sukurti.

5. Kai istorinį arba naują herbą konkurso keliu kuria keli dailininkai, apsvarsčius jų pateiktus eskizus, slaptu balsavimu išrenkamas vienas projektas, kurį atlikusiam dailininkui pavedama padaryti herbo etaloną.

6. Parengtą istorinio arba naujo herbo etaloną Komisija aprobuoja paprasta balsų dauguma ir kartu su istorine pažyma teikia tvirtinti Lietuvos Respublikos Prezidentui.

7. Herbų etalonų pagrindu, vėliavų ir antspaudų, taip pat kitų heraldinių ženklų projektus, apsvarsčius Komisijos posėdyje ir jiems pritarus, tvirtina Komisijos pirmininkas.

8. Svarstant herbų etalonus, vėliavų, antspaudų ir kitų heraldinių ženklų projektus, į Komisijos poėdžius kviečiami heraldinių ženklų užsakovai, įgalioti asmenys.

 

VII. Komisijos lėšos

 

1. Komisijos veikla finansuojama iš valstybės biudžeto.

2. Komisijos lėšos naudojamos:

a) etatinių darbuotojų atlyginimui;

b) Komisijos narių darbo daliniam apmokėjimui;

c) ekspertų darbo apmokėjimui;

d) heraldikos leidinių ruošimui;

e) komandiruotėms;

f) ūkio išlaidoms.

 

VIII. Komisijos veiklos nutraukimas

 

Komisijos veikla nutraukiama Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu. Jos turimos lėšos ir kitas turtas atitenka valstybei.

 

______________