LIETUVOS RESPUBLIKOS

KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOS ORGANIZAVIMO IR KARO TARNYBOS ĮSTATYMO ĮGYVENDINIMO

Į S T A T Y M A S

 

1998 m. gegužės 5 d. Nr. VIII-724

Vilnius

 

1 straipsnis. Statutų tvirtinimo tvarka

Statutai, patvirtinti iki Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo įsigaliojimo, galioja tiek, kiek jie neprieštarauja Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymui ir kitiems įstatymams, ir iki to laiko, kol Seimas patvirtins naujus karių drausminę atsakomybę bei ginklo panaudojimą reglamentuojančius statutus.

 

2 straipsnis. Juridinio asmens statusą turinčių subjektų veikla

1. Iki Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo įsigaliojimo juridinio asmens statusą turėję kariuomenės daliniai, junginiai ar kiti kariniai vienetai šį statusą turi, kol bus įgyvendintos Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 11 straipsnio 2 ir 3 dalių nuostatos, bet ne trumpiau kaip iki 1999 m. sausio 1 d.

2. Kariuomenės dalinių, junginių ar kitų karinių vienetų sudarytos sutartys ir kitokie susitarimai (ūkiniai, nuomos, apsaugos ar kitų paslaugų, tiekimo ir kt.) įvertinami krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka ir terminais ir sudaromi iš naujo įstatymų nustatyta tvarka.

3. Sutartys ir kitokie susitarimai, kurie neatitinka krašto apsaugos ministro nustatytų kariuomenės dalinių, junginių ar kitų karinių vienetų kompetencijos ir juridinio asmens teisių bei atsakomybės delegavimo tvarkos, nutraukiami įstatymų nustatyta tvarka.

 

3 straipsnis. Anksčiau sudarytų profesinės karo tarnybos sutarčių galiojimo sąlygos

1. Profesinės karo tarnybos karių sutartims, kurias sudarant galiojo kitokios sąlygos, negu nustatytos Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatyme, taikomos Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo sąlygos, išskyrus šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje nurodytus reikalavimus atitinkančių karininkų išleidimo į atsargą amžiaus sąlygą.

2. Iki Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo įsigaliojimo su kariais sudarytos profesinės karo tarnybos sutartys galioja, kol pasibaigs jose numatytas 5 metų terminas, jeigu jos anksčiau nebus nutrauktos Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 37 ir 38 straipsniuose numatytais pagrindais.

3. Profesinėje karo tarnyboje tarnaujantys kariai, su kuriais profesinės karo tarnybos sutartis nebuvo sudaryta iki Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo įsigaliojimo ir nesudaroma pagal Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo sąlygas, atleidžiami pagal Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 39 straipsnio 1 dalies reikalavimus.

 

4 straipsnis. Karių laipsnių prilyginimas ir pervardijimas

Karių laipsniai, kuriuos kariai turėjo iki Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo įsigaliojimo, pakeičiami jiems prilygintais pervardytais laipsniais pagal Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 52 straipsnį:

1) jūrų kapitono laipsnis – komandoro leitenanto laipsniu;

2) komandoro leitenanto laipsnis – komandoro laipsniu;

3) komandoro laipsnis – jūrų kapitono laipsniu;

4) generolo leitenanto laipsnis – generolo majoro laipsniu;

5) kontradmirolo laipsnis – flotilės admirolo laipsniu.

 

5 straipsnis. Karių išleidimo į atsargą amžiaus sąlygų taikymo išimtis

1. Karininkams, kurie iki 1993 m. rugpjūčio 31 d. pradėjo tarnauti ir nepertraukiamai tarnauja krašto apsaugos sistemoje, iki šio laiko turėjusiems jaunesniojo karininko laipsnį, netaikoma Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 45 straipsnio 4 dalyje nustatyta jaunesniųjų karininkų ir majorų (komandorų leitenantų) išleidimo į atsargą amžiaus sąlyga.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytas sąlygas atitinkantys jaunesnieji karininkai ir majorai (komandorai leitenantai) pagal Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 38 straipsnio 1 dalies 7 punktą išleidžiami į atsargą sukakę 47 metus.

 

6 straipsnis. Karininkų rotacija

Karininkų rotaciją krašto apsaugos sistemoje pagal Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 57 straipsnio reikalavimus krašto apsaugos ministras turi įgyvendinti (išskyrus atvejus, kai tai neįmanoma) ne vėliau kaip per 3 metus nuo Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo įsigaliojimo.

 

7 straipsnis. Atlyginimų ir priedų mokėjimas profesinės karo tarnybos kariams

1. Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 60 straipsnyje nustatytų atlyginimų ir priedų dydžius ir jų mokėjimo tvarką Vyriausybė nustato ne vėliau kaip iki 1998 m. spalio 31 d.

2. Iki Vyriausybė nustatys profesinės karo tarnybos karių atlyginimus ir priedus pagal Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 60 straipsnio 3, 4 ir 5 dalis, atlyginimai ir priedai profesinės karo tarnybos kariams mokami laikantis sąlygų ir tvarkos, galiojusių iki Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo įsigaliojimo.

3. Iki Vyriausybė nustatys profesinės karo tarnybos karių atlyginimus ir priedus pagal Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 60 straipsnio 3, 4 ir 5 dalis, taikant Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 40 straipsnio, 66 straipsnio 6 dalies ir 67 straipsnio normas, tarnybiniam atlyginimui prilyginamas kario darbo užmokestis, nustatytas iki Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo įsigaliojimo, neįskaitant priedo už stažą.

 

8 straipsnis. Butpinigių mokėjimas

1. Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 63 straipsnio 9 dalyje numatytų butpinigių dydžius Vyriausybė nustato ne vėliau kaip iki 1998 m. spalio 31 d.

2. Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 63 straipsnio 9 dalyje nustatyta butpinigių mokėjimo sąlyga pradedama įgyvendinti nuo 1998 m. spalio 31 d. laipsniškai:

1) nuo 1998 m. spalio 31 d. butpinigiai mokami tarnybiniu butu (viengungiai – atskira gyvenamąja patalpa) neaprūpintiems profesinės karo tarnybos kariams, ištarnavusiems profesinėje karo tarnyboje ne mažiau kaip 3 metus, jeigu jie patys ar jų šeimos nariai (sutuoktinis ir vaikai) tarnybos vietovėje neturi nuosavybės teise buto, namo ar jo dalies ir per paskutiniuosius 5 metus nėra jo perleidę (išskyrus perleidimą dėl santuokos nutraukimo);

2) nuo 1999 m. sausio 1 d. kitiems tarnybiniu butu (viengungiai – atskira gyvenamąja patalpa) neaprūpintiems profesinės karo tarnybos kariams mokama Vyriausybės nustatyto dydžio butpinigių dalis;

3) nuo 2000 m. sausio 1 d. butpinigiai mokami visiems tarnybiniu butu (viengungiai – atskira gyvenamąja patalpa) neaprūpintiems profesinės karo tarnybos kariams.

 

9 straipsnis. Civilinės krašto apsaugos tarnybos sąlygų taikymas

1. Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 71–77 straipsniuose nustatytos civilinės krašto apsaugos tarnybos sąlygos taikomos Vyriausybei patvirtinus 75 straipsnyje numatytus atlyginimų priedus, bet ne vėliau kaip nuo 1998 m. spalio 31 d.

2. Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 76 straipsnyje numatytas civilių aprūpinimas uniformomis įgyvendinamas Vyriausybei patvirtinus aprūpinimo uniformomis sąlygas bei tvarką, bet ne vėliau kaip nuo 1999 m. sausio 1 d.

 

10 straipsnis. Karo akademijos statuto galiojimas

Karo akademijos statutas, išskyrus Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 20 straipsnio normoms prieštaraujančias nuostatas, galioja tol, kol Vyriausybė patvirtins naują Karo akademijos statutą.

 

11 straipsnis. Karių tarnyba vidaus tarnybos daliniuose

Iki bus įgyvendintos Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo nuostatos dėl vidaus tarnybos dalinių, tam tikras skaičius karių Seimo nutarimu gali būti skiriamas atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą vidaus tarnybos daliniuose.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS

______________