LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL PAREIGŪNŲ IR KARIŲ, IŠLEIDŽIAMŲ Į PENSIJĄ, SOCIALINIO PRISITAIKYMO, MEDICININĖS REABILITACIJOS BEI PROFESINIO ORIENTAVIMO Į KITAS VEIKLOS SRITIS SISTEMOS SUKŪRIMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO
2005 m. rugsėjo 20 d. Nr. 1030
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vidaus reikalų, Specialiųjų tyrimų tarnybos, valstybės saugumo, krašto apsaugos, prokuratūros, Kalėjimų departamento, jam pavaldžių įstaigų bei valstybės įmonių pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo 16 straipsnio pakeitimo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 188-6999) 2 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti Pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos sukūrimo programą (pridedama).
2. Pavesti:
2.1. Vidaus reikalų ministerijai – iki 2006 m. sausio 1 d. įgyvendinti šiuo nutarimu patvirtintos programos VI skyriuje numatytas priemones;
2.2. Vidaus reikalų ministerijai kartu su Krašto apsaugos ministerija ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija – iki 2006 m. sausio 1 d. parengti ir patvirtinti, o prireikus teisės aktų nustatyta tvarka pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei projektus teisės aktų, kurių reikia pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemai funkcionuoti.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2005 m. rugsėjo 20 d. nutarimu Nr. 1030
PAREIGŪNŲ IR KARIŲ, IŠLEIDŽIAMŲ Į PENSIJĄ, SOCIALINIO
PRISITAIKYMO, MEDICININĖS REABILITACIJOS BEI PROFESINIO
ORIENTAVIMO Į KITAS VEIKLOS SRITIS SISTEMOS SUKŪRIMO PROGRAMA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos sukūrimo programa (toliau vadinama – ši Programa) skirta sukurti pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemai, kuri sudarys galimybę Vidaus reikalų ministerijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento, Krašto apsaugos ministerijos, Generalinės prokuratūros, Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos (toliau vadinama – Kalėjimų departamentas), jiems pavaldžių institucijų, įstaigų bei valstybės įmonių pareigūnams ir kariams, kurie nuo 2006 m. sausio 1 d. teisės aktų nustatyta tvarka išeina iš tarnybos ir turi teisę į pareigūnų ir karių valstybinę pensiją pagal Lietuvos Respublikos vidaus reikalų, Specialiųjų tyrimų tarnybos, valstybės saugumo, krašto apsaugos, prokuratūros, Kalėjimų departamento, jam pavaldžių įstaigų bei valstybės įmonių pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo (Žin., 1994, Nr. 99-1958; 2005, Nr. 71-2558) 3 straipsnyje nustatytas pareigūnų ir karių valstybinių pensijų skyrimo sąlygas (toliau vadinama – išeinantys į pensiją ar išleidžiami į atsargą pareigūnai ir kariai), suteikti medicininės reabilitacijos paslaugas krašto apsaugos sistemos sveikatos priežiūros institucijose ar Vidaus reikalų ministerijos įsteigtose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat išėjusiems į pensiją ar išleistiems į atsargą pareigūnams ir kariams gauti reikiamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pavaldžių įstaigų socialinio prisitaikymo bei profesinio orientavimo paslaugas.
2. Šioje Programoje vartojamos sąvokos:
Medicininė reabilitacija – medicininių priemonių kompleksas, apimantis įprastinį gydymą, fizinę terapiją, būtiną slaugą, pagalbinių ir kompensacinių priemonių parinkimą, pritaikymą, mokymą ir kitas priemones, kurias galima taikyti šios Programos 1 punkte nurodytiems asmenims krašto apsaugos sistemos sveikatos priežiūros institucijose ar Vidaus reikalų ministerijos įsteigtose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, siekiant sugrąžinti arba kompensuoti sutrikusias organizmo funkcijas ir išvengti ilgalaikio biosocialinių funkcijų sutrikimo ar neįgalumo.
Profesinis konsultavimas – specialiai pasirengusių darbuotojų pagalba asmenims, kurie renkasi profesiją, suteikiama atsižvelgiant į individualias asmens savybes ir polinkius pagal darbo rinkos ir profesijos mokymosi galimybes. Profesinis konsultavimas grindžiamas darbo rinkos, profesijų tyrimais, pedagoginės ir socialinės psichologijos mokslo žiniomis, psichologinio konsultavimo metodais ir psichologine diagnostika.
Profesinis orientavimas – visuma priemonių, padedančių kryptingai parengti asmenį, siekiantį apsispręsti, kokią profesiją rinktis.
Motyvavimas ir aktyvinimas darbo rinkoje – asmens veiklos skatinimas atskleidžiant jo poreikius, gyvenimo tikslus ir negebėjimo apsispręsti priežastis. Tai asmenų, ieškančių darbo, skatinimas pasirinkti jų gebėjimus ir polinkius atitinkančią ir darbo rinkoje paklausą turinčią profesiją, ieškoti darbo, kurti savo verslą.
Socialinis prisitaikymas – asmens prisitaikymas prie visuomenės, socialinės aplinkos, gebėjimas adekvačiai priimti visuomenės normas, standartus ir pokyčius.
Individualus planas – išeinančio į pensiją ar išleidžiamo į atsargą pareigūno ir kario veiklos planas, kuriame pagal padėtį darbo rinkoje ir išeinančio į pensiją ar išleidžiamo į atsargą pareigūno ir kario galimybes numatomos motyvavimo ar aktyvinimo darbo rinkoje, profesinio konsultavimo, profesinio orientavimo, profesinio mokymo kursų arba medicininės reabilitacijos priemonės.
Socialinės ir medicininės pagalbos priemonės – sistema priemonių, kurios apima išeinančių į pensiją ar išleidžiamų į atsargą pareigūnų ir karių medicininę reabilitaciją, profesinį konsultavimą, profesinį orientavimą, motyvavimą, aktyvinimą darbo rinkoje ir socialinį prisitaikymą.
II. SITUACIJOS APIBŪDINIMAS
3. Kiekvienais metais išeina į pensiją ar išleidžiama į atsargą apie 1000 pareigūnų ir karių. Vidutinis išeinančių į pensiją ar išleidžiamų į atsargą pareigūnų ir karių amžius – 47, 5 metų. Tokio amžiaus asmenys, išėję į pensiją ar išleisti į atsargą, pasigenda veiklos, jiems reikia kur nors panaudoti turimą patirtį, o jų sukaupta tarnybos patirtis, profesinis potencialas, žinios, išsilavinimas gali būti panaudoti kitokiai veiklai. Išeinančių į pensiją ar išleidžiamų į atsargą pareigūnų ir karių tarnyba susijusi su nuolatine įtampa, rizika, pavojumi gyvybei, sparta. Išėję į pensiją ar išleisti į atsargą pareigūnai ir kariai patiria psichologinių nepatogumų, praranda dvasinę pusiausvyrą, juos apima nerimas, depresija. Jų gyvenimo tempas sulėtėja, jie pasijunta nereikalingi visuomenei.
Ši Programa parengta ir ją būtina įgyvendinti dėl kelių priežasčių. Labai svarbu palengvinti pareigūnams ar kariams socialinį jų prisitaikymą ir pereinamąjį laikotarpį, per kurį jie mėgina įsitvirtinti naujoje darbo aplinkoje, be to, leisti jiems toliau naudotis tarnyboje sukaupta patirtimi.
4. Pagal aktyvios asmenų užimtumo politikos nuostatas kiekvienas norintis ir galintis dirbti visuomenės narys turi rasti savęs vertą darbą, be to, nerentabilu būtų prarasti pareigūną ar karį, kuriam parengti skirta daug lėšų, nemažai jų išleista pareigūno ar kario tobulinimuisi tarnybos metu (įvairūs mokymai, kursai), taigi labai svarbu suteikti patikimiems ir savo šaliai atsidavusiems žmonėms progą dirbti savo valstybei.
5. Ypač opios pareigūnų ir karių sveikatos, psichologinės problemos, sukeltos streso, didelės rizikos, psichologinės įtampos. Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų savižudybių vidutinis rodiklis 1988-1992 metais buvo 21,9, 1993–1997 metais – 37, o 1998–2002 metais – 37,6 (100000-čiui pareigūnų per metus). 1998–2002 metais nusižudė 46 vidaus tarnybos sistemos pareigūnai. Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų savižudybių daugėja, palyginti su 1988–1992 metais, 1993–1997 metais – 169 procento, 1998–2002 metais – 172 procento. Stengiantis prisitaikyti prie naujos darbo aplinkos, didėja psichologinė įtampa dėl neįprastų sąlygų, konfliktų, susijusių su šeimos poreikių tenkinimu, buities problemų.
6. Užsienio valstybėse rūpinamasi išeinančiais į pensiją ar išleidžiamais į atsargą pareigūnais ir kariais. Buvusi darbovietė jiems padeda apsiprasti su nauja darbo aplinka, juos informuoja ir konsultuoja, kur ir kaip susirasti darbą, pasirūpina psichologine pagalba ir net sudaro jiems sąlygas keisti profesiją. Tokia socialinio prisitaikymo sistema veikia NATO ir kitose valstybėse: JAV, Norvegijoje, Danijoje, NATO naujokėse Bulgarijoje, Čekijoje ir kitur. Užsienio valstybių patirtis rodo, kad rūpinimasis išeinančiais į pensiją ar išleidžiamais į atsargą pareigūnais ir kariais labai naudingas ir pačiai organizacijai, iš kurios tie pareigūnai ar kariai išeina. Patenkinti jiems suteiktomis socialinėmis garantijomis išeinantys į pensiją ar išleidžiami į atsargą pareigūnai ir kariai skatina kitus eiti tarnauti ar dirbti į kariuomenę ar kitas institucijas. Tai labai pagerintų Lietuvos kariuomenės ar kitų įgyvendinant socialinės ir medicininės pagalbos priemones dalyvaujančių institucijų įvaizdį.
III. PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINYS
7. Šios Programos tikslas – užtikrinti efektyvią išeinančių į pensiją ar išleidžiamų į atsargą pareigūnų ir karių socialinio prisitaikymo ir kompleksinių reabilitacijos priemonių taikymo sistemos veiklą, ypač daug dėmesio skiriant socialiniams klausimams, prisitaikymui prie naujos darbo aplinkos, išeinančių į pensiją ar išleidžiamų į atsargą pareigūnų ir karių medicininei reabilitacijai.
8. Šios Programos uždavinys – sukurti sklandžiai veikiančią sistemą, kuri išeinantiems į pensiją ar išleidžiamiems į atsargą pareigūnams ir kariams padėtų pasirinkti naują profesiją, palengvintų jų socialinį prisitaikymą ir pereinamąjį laikotarpį, kuriuo jie įsitvirtina naujoje darbo aplinkoje, taip pat suteiktų jiems medicininę reabilitaciją.
IV. PAREIGŪNŲ IR KARIŲ, IŠLEIDŽIAMŲ Į PENSIJĄ, SOCIALINIO PRISITAIKYMO, MEDICININĖS REABILITACIJOS BEI PROFESINIO ORIENTAVIMO Į KITAS VEIKLOS SRITIS SISTEMOS FUNKCIONAVIMAS
9. Sukūrus pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemą ir pradėjus vykdyti socialinės ir medicininės pagalbos jiems priemones, visiems išeinantiems į pensiją ar išleidžiamiems į atsargą pareigūnams ir kariams bus suteikta galimybė iš anksto gauti informaciją apie numatomą jų išėjimo į pensiją ar išleidimo į atsargą laiką, dalyvavimo įgyvendinant socialinės ir medicininės pagalbos priemones galimybes, padedama pasverti savo galimybes ir profesinius motyvus, teikiama informacija apie padėtį darbo rinkoje, darbo rinkos mokymo įstaigas ir didžiausią paklausą turinčias profesijas, taip pat teikiamos konsultacijos, susijusios su minėtąja informacija.
10. Socialinės ir medicininės pagalbos priemonės bus įgyvendinamos trimis etapais:
10.1. Pirmasis etapas – informacinis. Pareigūnas ar karys prieš 6 mėnesius iki išėjimo į pensiją ar išleidimo į atsargą bus informuojamas apie numatomą jo išėjimo į pensiją ar išleidimo į atsargą laiką, galimybę jam dalyvauti įgyvendinant socialinės ir medicininės pagalbos priemones.
10.2. Antrasis etapas – parengiamasis. Pareigūnas ar karys raštu pareikš norįs dalyvauti įgyvendinant socialinės ir medicininės pagalbos priemones, tačiau ne anksčiau kaip prieš 3 mėnesius iki pareigūno išėjimo į pensiją ar kario išleidimo į atsargą. Pagal išeinančių į pensiją ar išleidžiamų į atsargą pareigūnų ir karių pageidavimus bus aptariama jų galimybė įsilieti į darbo rinką, lankyti bendrųjų gebėjimų ugdymo ar darbo rinkos mokymo kursus, atsižvelgiant į padėtį šalies ir tos vietovės, kurioje pareigūnas ar karys gyvena, darbo rinkoje. Pagal gautus rezultatus išeinančiam į pensiją ar išleidžiamam į atsargą pareigūnui ar kariui bus sudarytas individualus planas, kuris galės būti papildomas trečiajame etape, išeinančiam į pensiją ar išleidžiamam į atsargą pareigūnui ar kariui apsilankius pas krašto apsaugos sistemos sveikatos priežiūros institucijos ar Vidaus reikalų ministerijos įsteigtos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, taip pat Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos ir Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistus. Individualus planas trečiajame etape galės būti papildomas tik kartą.
10.3. Trečiasis etapas – baigiamasis (paslaugų). Išėjusiam į pensiją pareigūnui ar išleistam į atsargą kariui galės būti skiriama medicininė reabilitacija, be to, bus teikiamos profesinio konsultavimo, socialinio prisitaikymo ir profesinio orientavimo paslaugos. Minėtąsias paslaugas teiks Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba ir Lietuvos darbo birža prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
11. Medicininės reabilitacijos priemones individualiame išleistų į atsargą karių plane nustatys ir teiks krašto apsaugos sistemos sveikatos priežiūros institucijos, o kitiems socialinės ir medicininės pagalbos priemones teikiančių institucijų, įstaigų ir valstybės įmonių išėjusiems į pensiją pareigūnams – Vidaus reikalų ministerijos įsteigtos asmens sveikatos priežiūros įstaigos.
12. Pareigūnas ar karys, išeinantis iš tarnybos ar išleidžiamas į atsargą dėl sveikatos būklės, teise dalyvauti įgyvendinant socialinės ir medicininės pagalbos priemones galės pasinaudoti ne vėliau kaip per tris mėnesius po išėjimo iš tarnybos ar išleidimo į atsargą.
13. Jeigu dėl objektyvių priežasčių pareigūnas ar karys, išėjęs į pensiją ar išleistas į atsargą dėl sveikatos būklės, negalės dalyvauti įgyvendinant socialinės ir medicininės pagalbos priemones šios Programos 12 punkte numatytu laiku, o išėjęs į pensiją ar išleistas į atsargą sukakus nustatytam amžiui pareigūnas ar karys negalės dalyvauti įgyvendinant šias priemones šios Programos 10 punkte numatytu laiku, jis galės kreiptis į įstaigos, iš kurios išėjo į pensiją ar išleistas į atsargą, vadovą, prašydamas leisti dalyvauti jas įgyvendinant. Šiuo atveju išeinančiam į pensiją ar išleidžiamam į atsargą pareigūnui ar kariui bus sudaromas šios Programos 10.2 punkte numatytas individualus planas.
14. Jeigu išeinantis į pensiją ar išleidžiamas į atsargą pareigūnas ar karys kuriame nors socialinės ir medicininės pagalbos priemonių įgyvendinimo etape nuspręs jų atsisakyti, jis apie tai raštu turės informuoti instituciją, įstaigą ar įmonę, iš kurios išeis į pensiją ar bus išleistas į atsargą. Tai bus įrašyta pareigūno tarnybos byloje ar kario asmens byloje, o išėjusiųjų į pensiją – pensininkų asmens byloje.
V. PAREIGŪNŲ IR KARIŲ, IŠLEIDŽIAMŲ Į PENSIJĄ, SOCIALINIO PRISITAIKYMO, MEDICININĖS REABILITACIJOS BEI PROFESINIO ORIENTAVIMO Į KITAS VEIKLOS SRITIS SISTEMOS EFEKTYVUMO VERTINIMO KRITERIJAI
16. Pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos efektyvumas vertinamas pagal šiuos kriterijus:
16.1. kiek išeinančių į pensiją ar išleidžiamų į atsargą pareigūnų ir karių dalyvavo įgyvendinant socialinės ir medicininės pagalbos priemones;
VI. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMO PRIEMONĖS
17. Šiai Programai įgyvendinti būtina:
17.1. parengti ir patvirtinti metodines praktines rekomendacijas suinteresuotoms šios Programos vykdymu, taip pat pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos funkcionavimu valstybės institucijoms bei įstaigoms, kurios teiks socialinės ir medicininės pagalbos priemonėse numatytas medicinines ir socialines paslaugas;
17.2. organizuoti mokomuosius seminarus asmenims, atsakingiems už pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistemos funkcionavimą;
VII. PROGRAMOS FINANSAVIMAS
VIII. LAUKIAMI REZULTATAI
19. Įgyvendinus šią Programą, bus sukurta pareigūnų ir karių, išleidžiamų į pensiją, socialinio prisitaikymo, medicininės reabilitacijos bei profesinio orientavimo į kitas veiklos sritis sistema, kuri leis:
19.1. teikti papildomas socialines garantijas pasibaigus tarnybai, gerinti tarnybos motyvaciją, psichologinį klimatą Lietuvos kariuomenėje, Lietuvos policijoje, kitose įgyvendinant socialinės ir medicininės pagalbos priemones dalyvaujančiose institucijose;
19.2. sumažinti karių, pareigūnų, buvusių pareigūnų ir karių savižudybių, bandymų nusižudyti ir kitų įvykių, susijusių su pavojingu sveikatai elgesiu;
19.3. užtikrinti sveikatos priežiūros tęstinumą šioje Programoje nurodytose sveikatos priežiūros įstaigose, gerinti pareigūnų ir karių sveikatos būklę, pablogėjusią dėl tarnybos specifikos;