LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS
Į S A K Y M A S
DĖL PAREIGŪNŲ APDOVANOJIMO GINKLAIS UŽ NEPRIEKAIŠTINGĄ TARNYBINIŲ PAREIGŲ ATLIKIMĄ, JŲ LAIKYMO, NEŠIOJIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2003 m. liepos 2 d. Nr. 1V-249
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 8 d. nutarimo Nr. 431 „Dėl Apdovanojimo ginklais taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 35-1486) 2 punktu:
1. Tvirtinu Pareigūnų apdovanojimo ginklais už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą, jų laikymo, nešiojimo ir naudojimo taisykles (pridedama).
2. Pripažįstu netekusiais galios Vidaus reikalų ministerijos 1998 m. rugsėjo 29 d. įsakymo Nr. 376 „Dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų sistemos darbuotojų skatinimo tobulinimo“ 1.1, 1.2, 2 punktus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro
2003 m. liepos 2 d. įsakymu Nr. 1V-249
PAREIGŪNŲ APDOVANOJIMO GINKLAIS UŽ NEPRIEKAIŠTINGĄ TARNYBINIŲ PAREIGŲ ATLIKIMĄ, JŲ LAIKYMO, NEŠIOJIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pareigūnų apdovanojimo ginklais už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą, jų laikymo, nešiojimo ir naudojimo taisyklės (toliau vadinama – taisyklės) nustato vidaus tarnybos sistemos pareigūnų ar kitų vidaus reikalų ministrui pavaldžių pareigūnų (toliau vadinama – pareigūnai) apdovanojimo ginklais už nepriekaištingą tarnybinių pareigų atlikimą, jų laikymo, nešiojimo ir naudojimo tvarką.
2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
2.1. Ginklas – B, C kategorijos trumpasis šaunamasis ginklas (pistoletas, revolveris), kardas, kalavijas ar durklas.
3. Apdovanotieji asmenys ir dovanotojas vadovaujasi Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu (Žin., 2002, Nr. 13-467), Apdovanojimo ginklais taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 8 d. nutarimu Nr. 431 (Žin., 2003, Nr. 35-1486), ir šiomis taisyklėmis.
5. Ginklu pareigūnas gali būti apdovanotas, ėjęs ne mažiau kaip 10 metų statutinio valstybės tarnautojo pareigas arba turintis ne mažesnį kaip 10 metų valstybės tarnautojo darbo stažą.
Už ypač didelius nuopelnus tarnyboje ginklas gali būti įteiktas pareigūnui, neturinčiam 10 metų statutinio valstybės tarnautojo ar valstybės tarnautojo darbo stažo.
II. APDOVANOJIMO GINKLAIS ORGANIZAVIMO TVARKA
6. Vidaus reikalų įstaiga ar Vidaus reikalų ministerijos administracijos padalinys, siekdami apdovanoti pareigūną ginklu, teritorinei policijos įstaigai, kurios aptarnaujamojoje teritorijoje siūlomas apdovanoti pareigūnas yra deklaravęs gyvenamąją vietą (toliau vadinama – teritorinė policijos įstaiga), pateikia Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. birželio 23 d. įsakymo Nr. V-362 „Dėl Fizinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 63-2875) 13.2, 13.3, 13.6, 13.7 punktuose nurodytus dokumentus ir prašymą patikrinti, ar pareigūnas atitinka Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatytus reikalavimus fiziniams asmenims, siekiantiems įsigyti ginklą.
7. Teritorinei policijos įstaigai Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. įsakymo Nr. V-362 „Dėl Fizinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisyklių patvirtinimo“ 13.2 ir 13.7 punktuose nurodytus dokumentus gali pateikti ir pareigūnas, kurį siekiama apdovanoti ginklu. Jis taip pat turi pateikti pažymėjimą apie tai, kad yra išlaikęs Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatytą egzaminą.
Jei pareigūnas tarnybos metu turi (turėjo) teisę laikyti ir nešioti šaunamąjį ginklą, reikalavimas išlaikyti Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme nustatytą egzaminą netaikomas.
8. Teritorinė policijos įstaiga Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka vidaus reikalų įstaigai ar Vidaus reikalų ministerijos administracijos padaliniui pateikia raštu išvadą, ar pareigūnas atitinka Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatytus reikalavimus.
9. Pateikusi išvadą, teritorinė policijos įstaiga pagal Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos nustatytą tvarką parengia ir išduoda leidimą laikyti (nešiotis) šaunamąjį ginklą ir perduoda vidaus reikalų įstaigai ar Vidaus reikalų ministerijos administracijos padaliniui.
10. Vidaus reikalų įstaiga ar Vidaus reikalų ministerijos administracijos padalinys, gavę išvadą, kad pareigūnas atitinka Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatytus reikalavimus, rengia ir teikia teikimą, nurodytą Apdovanojimo ginklais taisyklių 10 punkte, vidaus reikalų ministrui dėl ginklo įteikimo pareigūnui, kurį siūloma apdovanoti ginklu už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą, ne vėliau kaip prieš mėnesį iki planuojamo apdovanojimo ginklu.
11. Vidaus reikalų ministrui pritarus ginklo įteikimui pareigūnui, kurį siūloma apdovanoti ginklu už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą, Vidaus reikalų ministerijos Personalo departamentas (toliau vadinama – Personalo departamentas) rengia apdovanojimo dokumentą.
13. Duomenys, įrašytini į apdovanojimo dokumentą, pateikiami Personalo departamentui, prieš tai suderinus su Turto valdymo ir ūkio departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau vadinama – Turto valdymo ir ūkio departamentas prie VRM).
14. Turto valdymo ir ūkio departamentas prie VRM parengia kitus su ginklo apdovanojimu susijusius dokumentus, organizuoja ginklo graviravimo darbus.
15. Vidaus reikalų įstaiga ar Vidaus reikalų ministerijos administracijos padalinys, teikiantys pareigūną apdovanojimui, organizuoja, kad reikiami duomenys, nustatyti Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme ir Apdovanojimo ginklais taisyklėse, būtų pateikti teritorinei policijos įstaigai (jeigu pareigūnas apdovanojamas šaunamuoju ginklu).
III. GINKLŲ APSKAITA, GRĄŽINIMAS IR PAĖMIMAS
16. Duomenis apie ginklo įteikimą pareigūnui Personalo departamentas įrašo į apdovanojimo ginklais apskaitos knygą. Apie tai, kad pareigūnas apdovanotas ginklu, įrašoma į pareigūno tarnybos lapą arba pareigūno asmens bylą. Įsteigus Vidaus reikalų pareigūnų registrą, duomenys taip pat įtraukiami ir į registro lauką „Apdovanojimai“.
Ginklai apdovanojimui įsigyjami Apdovanojimo ginklais taisyklių 25 punkte nurodyta tvarka. Pareigūnų šaunamųjų ginklų, kuriais jie buvo apdovanoti, apskaitą Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka tvarko teritorinės policijos įstaigos.
17. Dingus ginklui ar jei apdovanotasis asmuo jį pametė, apie tai nedelsdamas privalo pranešti teritorinei policijos įstaigai.
18. Iš apdovanotojo asmens ginklas gali būti paimamas ir realizuojamas Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nustatyta tvarka, o apdovanojimas panaikinamas įstatymų nustatyta tvarka, jei savo poelgiu apdovanotasis asmuo pažemino pareigūno vardą ar jo veiksmai neabejotinai smerktini geros moralės požiūriu ir žemina instituciją, kuri apdovanojo pareigūną ginklu.
IV. GINKLŲ LAIKYMAS, NEŠIOJIMAS IR NAUDOJIMAS
19. Apdovanotasis asmuo ginklą laiko, nešioja ir naudoja Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo, vidaus reikalų įstaigų pareigūnų veiklą reglamentuojančių įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
20. Apdovanotasis pareigūnas vidaus reikalų įstaigos vadovo ar Vidaus reikalų ministerijos administracijos padalinio vadovo raštišku sutikimu tarnybos metu gali nešiotis ir naudoti padovanotąjį B, C kategorijos trumpąjį šaunamąjį ginklą, jeigu eidamas tarnybines pareigas jis turi teisę laikyti ir nešioti šaunamąjį ginklą.
21. Apdovanotasis asmuo, naudodamas ginklą, veikdamas savarankiškai ar vykdydamas teisėtą įsakymą arba eidamas savo tarnybines pareigas, asmeniškai priima sprendimą, kada ir kokiu būdu naudoti ginklą, ir asmeniškai atsako už padarinius.