Išrašas
VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO VALDYBOS PRIE SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS
ĮSAKYMAS
DĖL DRAUDĖJŲ SKOLŲ VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDUI PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS IR JŲ NURAŠYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2006 m. liepos 25 d. Nr. V-315
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 17-447; 2004, Nr. 171-6295) 29 straipsnio 2 dalies 9 punkto bei Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 647 (Žin., 2005, Nr. 75-2725), 107 punkto nuostatomis:
1. Tvirtinu Draudėjų skolų Valstybinio socialinio draudimo fondui pripažinimo beviltiškomis ir jų nurašymo taisykles (pridedama).
2. Laikau netekusiais galios Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2005 m. liepos 27 d. įsakymą Nr. V-295 „Dėl draudėjų skolų Valstybinio socialinio draudimo fondui pripažinimo beviltiškomis ir jų nurašymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 94-3525) ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2005 m. gruodžio 23 d. įsakymą Nr. V-516 „Dėl Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus 2005 m. liepos 27 d. įsakymo Nr. V-295 „Dėl draudėjų skolų Valstybinio socialinio draudimo fondui pripažinimo beviltiškomis ir jų nurašymo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2006, Nr. 3-84).
4. Pavedu šio įsakymo vykdymo kontrolę Fondo valdybos direktoriaus pavaduotojai Česlavai Zabulėnienei.
PATVIRTINTA
Valstybinio socialinio draudimo fondo
valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo
ministerijos direktoriaus
2006 m. liepos 25 d. įsakymu Nr. V-315
DRAUDĖJŲ SKOLŲ VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDUI PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS IR JŲ NURAŠYMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Draudėjų skolų Valstybinio socialinio draudimo fondui pripažinimo beviltiškomis ir jų nurašymo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato sąlygas, atvejus ir kriterijus, kuriais valstybinio socialinio draudimo įmokų, baudų ir delspinigių skolos gali būti pripažintos beviltiškomis, būtinus veiksmus ir jų atlikimo tvarką, reikiamus dokumentus ir jų pateikimo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdybai) bei draudėjų valstybinio socialinio draudimo įmokų, baudų ir delspinigių skolų Valstybinio socialinio draudimo fondui (toliau – Fondui), pripažintų beviltiškomis, nurašymo ir apskaitos tvarką.
2. Šių taisyklių nuostatos netaikomos valstybinio socialinio draudimo įmokų, baudų ir delspinigių skoloms, kurios gali būti nurašytos suėjus išieškojimo senaties terminui.
II. DRAUDĖJO SKOLOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDUI PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKA SĄLYGOS
4. Beviltiška gali būti pripažinta draudėjo skola, kurios neįmanoma išieškoti dėl šiose taisyklėse numatytų objektyvių priežasčių, arba kurią priverstinai išieškoti netikslinga socialiniu ir (arba) ekonominiu požiūriu, kai:
4.2. priverstinio išieškojimo išlaidos didesnės už draudėjo skolą, t. y. jei skola mažesnė ar lygi priverstinio skolos išieškojimo sąnaudoms, apskaičiuotoms pagal šių taisyklių priede nurodytas kainas;
4.3. netikslinga priverstinai išieškoti skolą, kadangi sunki draudėjo (fizinio asmens) ekonominė (socialinė) padėtis: fiziniam asmeniui reikia valstybės paramos (asmuo yra pensinio amžiaus, neįgalus, asmeniui reikalingas gydymas, medicininė profilaktika ir reabilitacija, asmuo yra bedarbis, gauna socialinę pašalpą) arba tokia parama jau teikiama.
III. DOKUMENTŲ PATEIKIMAS DĖL DRAUDĖJŲ SKOLŲ FONDUI PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS
5. Šių taisyklių 4.1 papunktyje numatytu atveju beviltiška gali būti pripažinta draudėjo, išskyrus savarankiškai dirbusio asmens, skola Fondui, kai yra visos šios sąlygos:
5.3. Fondo valdybos teritorinis skyrius atliko visus būtinus veiksmus, siekdamas išieškoti skolą, kad įsitikintų, jog draudėjas neturi turto arba rastas turtas yra nelikvidus (mažai likvidus);
5.4. praėjo ne mažiau nei 36 mėnesiai nuo tada, kai buvo pradėtas draudėjo turto ar pajamų, iš kurių gali būti išieškota skola, nustatymas arba jeigu sprendimas dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka buvo perduotas antstoliui vykdyti, tai po 36 mėnesių nuo tada, kai šis sprendimas buvo perduotas antstoliui, ir jis grąžino šį sprendimą Fondo valdybos teritoriniam skyriui, nes draudėjas neturi turto ar pajamų, iš kurių galima būtų ją išieškoti. 6. Fondo valdybos teritorinis skyrius, nustatęs, kad draudėjo skola Fondui atitinka šių taisyklių 4.1 papunkčio ir 5 punkto sąlygas, suformuoja medžiagą iš:
6.1. motyvuotos Fondo valdybos teritorinio skyriaus išvados, kad draudėjo skola Fondui pripažintina beviltiška;
6.2. dokumentų, patvirtinančių turto neradimą (antstolio išieškojimo negalimumo akto, pažymos apie skolininko turimą turtą, t. y. pažymos iš nekilnojamojo turto ir transporto priemonių registrų ir kt.) ar rasto turto nelikvidumą (mažą likvidumą);
7. Šių taisyklių 4.2 papunktyje numatytais atvejais draudėjo skola Fondui gali būti pripažinta beviltiška, kai yra visos šios sąlygos:
7.2. yra pagrindo manyti, jog priverstinio poveikio priemonių taikymas nebus Fondui ekonominiu požiūriu tikslingas, t. y. priverstinio išieškojimo išlaidos pagal šių taisyklių priede numatytas kainas didesnės už draudėjo skolą;
7.3. Fondo valdybos teritorinis skyrius, siekdamas priverstinai išieškoti skolą, pritaikė visas priverstinio poveikio priemones iki tol, kol šių priemonių taikymas buvo tikslingas.8. Fondo valdybos teritorinis skyrius, nustatęs, kad draudėjo skola Fondui atitinka šių taisyklių 4.2 papunkčio ir 7 punkto sąlygas, suformuoja medžiagą iš:
8.1. motyvuotos Fondo valdybos teritorinio skyriaus išvados, kad draudėjo skola Fondui pripažintina beviltiška;
8.2. pažymos apie atliktas priverstinio skolos išieškojimo priemones ir jų sąnaudų bei būtinus tolesnius priverstinio skolos išieškojimo veiksmus ir jų sąnaudų apskaičiavimus pagal šių taisyklių priede nurodytas priverstinio skolos išieškojimo veiksmų sąnaudas;
9. Šių taisyklių 4.3 papunktyje numatytu atveju beviltiška gali būti pripažinta draudėjo skola Fondui, kai yra visos šios sąlygos:
9.2. Fondo valdybos teritorinis skyrius patikrina ir įsitikina, kad sunki šio fizinio asmens ekonominė (socialinė) padėtis;
9.3. asmuo neturi turto arba turimo turto vertė įrodo, kad skola yra beviltiška ir Fondo valdybos teritorinis skyrius tai konstatuoja motyvuotoje išvadoje;
9.4. individuali įmonė likviduojama ar nutraukta individuali veikla. 10. Fondo valdybos teritorinis skyrius, nustatęs, kad draudėjo skola Fondui atitinka šių taisyklių 4.3 papunkčio ir 9 punkto sąlygas, suformuoja medžiagą iš:
10.1. motyvuotos Fondo valdybos teritorinio skyriaus išvados, kad draudėjo skola Fondui pripažintina beviltiška;
10.2. draudėjo arba jo įgaliotinio prašymo dėl skolos Fondui pripažinimo beviltiška bei jo pateiktų dokumentų, įrodančių šių taisyklių 10.3 papunktyje numatytas aplinkybes. 10.3. dokumentų, kurie patvirtintų, kad sunki draudėjo (fizinio asmens) ekonominė (socialinė) padėtis: fiziniam asmeniui reikia valstybės paramos (asmuo yra pensinio amžiaus, neįgalus, asmeniui reikalingas gydymas, medicininė profilaktika ir reabilitacija, asmuo yra bedarbis, gauna socialinę pašalpą) arba tokia parama jau teikiama, taip pat dokumentus, kuriuose būtų duomenys apie draudėjo ir jo šeimos narių (sutuoktinių ir nepilnamečių vaikų) gaunamas pajamas bei turimą turtą;
IV. SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS DĖL DRAUDĖJŲ SKOLŲ FONDUI PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS
12. Fondo valdybos teritorinio skyriaus pateiktus dokumentus dėl draudėjų skolų išnagrinėja Fondo valdybos Įmokų administravimo skyrius ir pateikia juos su įsakymo projektu Fondo valdybos direktoriui.
13. Fondo valdybos direktorius priima sprendimus pripažinti ar nepripažinti draudėjų skolas Fondui beviltiškomis, kurie įforminami Fondo valdybos direktoriaus įsakymais.
14. Po Fondo valdybos direktoriaus įsakymo dėl draudėjo skolos Fondui pripažinimo beviltiška, kitas draudėjo skolos Fondui pripažinimas beviltiška gali būti nagrinėjamas ne anksčiau kaip po 3 metų.
15. Fondo valdybos teritorinis skyrius, gavęs iš Fondo valdybos įsakymą apie konkretaus draudėjo skolos pripažinimą ar nepripažinimą beviltiška, per 5 dienas apie sprendimą privalo raštu pranešti draudėjui, kuris kreipėsi dėl skolos Fondui pripažinimo beviltiška pagal sąlygas numatytas šių taisyklių 4.3 papunktyje.
V. PRIPAŽINTŲ BEVILTIŠKOMIS DRAUDĖJŲ SKOLŲ NURAŠYMAS IR APSKAITA
16. Draudėjų skolos, pripažintos beviltiškomis, nurašomos, Fondo valdybos teritorinis skyrius per 3 dienas po to, kai gauna Fondo valdybos įsakymą apie konkretaus draudėjo skolos pripažinimą beviltiška, jas fiksuoja įmokų apskaitos informacinėje sistemoje.
17. Nurašytos draudėjų skolos įrašomos to laikotarpio, kuriuo buvo priimtas sprendimas skolas pripažinti beviltiškomis, draudėjų Valstybinio socialinio draudimo ir Sveikatos draudimo fondų lėšų finansinės ataskaitos formoje Nr. 4, patvirtintoje Fondo valdybos direktoriaus 2002 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. 217 (Žin., 2002, Nr. 46-1777):
18. Įsakymai dėl draudėjų skolų Fondui pripažinimo beviltiškomis bei dokumentai, kuriais remiantis draudėjo skolos buvo pripažintos beviltiškomis, turi būti saugomi Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka, o įsakymų dėl draudėjų skolų Fondui pripažinimo beviltiškomis kopijos įsegamos į draudėjų bylas.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
19. Pasikeitusių įstatymų, Vyriausybės nutarimų, Fondo valdybos direktoriaus įsakymų bei kitų teisės aktų nuostatomis būtina vadovautis iš karto, nelaukiant šių taisyklių pakeitimų ar papildymų.
Draudėjų skolų Valstybinio socialinio
draudimo fondui pripažinimo beviltiškomis ir
jų nurašymo taisyklių
priedas
PRIVERSTINIO SKOLOS IŠIEŠKOJIMO VEIKSMŲ SĄNAUDOS
Eil. Nr. |
Veiksmai |
Sąnaudos, Lt |
1. |
Raginimo išsiuntimas registruotu laišku |
5,12 |
2. |
Mokėjimo nurodymo pateikimas |
2,74 |
3. |
Nurodymo darbdaviui arba kitam išmokų mokėtojui pateikimas |
4,16 |
4. |
Reikalavimo dėl piniginių lėšų išdavimo ir pervedimo iš draudėjo sąskaitų bankuose nutraukimo pateikimas (į dvi įstaigas) nutraukimo pateikimas (į dvi įstaigas) |
5,13 |
5. |
Pranešimo dėl piniginių lėšų išdavimo ir pervedimo iš draudėjo sąskaitų bankuose atnaujinimo pateikimas (į dvi įstaigas) atnaujinimo pateikimas (į dvi įstaigas) |
5,10 |
6. |
Dokumentų pateikti duomenis apie turtą parengimas |
4,92 |
7. |
Turto arešto akto parengimas |
28,31 |
8. |
Turto paieška |
20,24 |
9. |
Turto apžiūra |
21,25 |
10. |
Prašymo dėl sprendimo išieškoti skolą priverstine tvarka vykdymo parengimas |
10,24 |
______________