MIŠKŲ IR SAUGOMŲ TERITORIJŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PAGRINDINIŲ KIRTIMŲ NORMOS NUSTATYMO METODIKOS PATVIRTINIMO

 

2000 m. rugsėjo 6 d. Nr. 147

Vilnius

 

Vadovaudamasis Miškų ir saugomų teritorijų departamento nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. 229 „Dėl Miškų ir saugomų teritorijų departamento nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 67-2168), 5.16 punktu,

Tvirtinu Pagrindinių kirtimų normos nustatymo metodiką (pridedama).

 

 

DIREKTORIUS                                                                                                         V. VAIČIŪNAS

______________

 

 


Patvirtinta

Miškų ir saugomų teritorijų

departamento prie Aplinkos

ministerijos direktoriaus

2000 m. rugsėjo 6 d. įsakymu Nr. 147

 

PAGRINDINIŲ KIRTIMŲ NORMOS NUSTATYMO

METODIKA

 

I. Bendroji dalis

 

1. Pagrindinių kirtimų norma (toliau – kirtimų norma) pagal šią metodiką skaičiuojama miškų urėdijoms bei nacionaliniams parkams ar kitoms miško valdoms, taip pat gali būti nustatoma administraciniams rajonams (apskritims) ar visai šaliai. Stambių privačių miško valdų ar jų junginių (didesnių kaip 150 ha ploto) pagrindinių kirtimų norma nustatoma amžiaus klasių metodu, o smulkesnių nei 150 ha ploto privačių miško valdų – sklypinės atrankos metodu.

2. Kirtimų norma turi užtikrinti tolygų miško naudojimą valstybinėse ir stambiose privačiose miškų valdose, maksimalų kertamos medienos kiekį per kirtimo apyvartą, kuo stabilesnę pagrindinių kirtimų apimtį ateityje, medienos panaudojimą laiku, medynų amžiaus struktūros lyginimą, miško apsauginių ir socialinių funkcijų išsaugojimą.

3. Kirtimų norma skaičiuojama III ir IV grupės miškams, o pagrindinių – atkuriamųjų – II grupės miškams. Į apskaičiavimus stambiose valdose neįskaitomi pelkėse augantys brandūs Va ir žemesnio boniteto spygliuočių bei V ir žemesnio boniteto lapuočių medynai, vykdomų ilgalaikių atvejinių kirtimų per artimiausius 5 metus nekirstinų medžių tūris bei antro ardo nekirstinų medžių tūris. Į pagrindinių – atkuriamųjų kirtimų apimtį įskaitomi gamtinę brandą pasiekę bei nebrandūs sudarkyti stichinių arba biotinių veiksnių blogos būklės medynai.

4. Kirtimų norma valstybiniuose miškuose skaičiuojama kiekvienai miškų urėdijai ir nacionaliniam parkui atskirai pagal miškų grupes ir vyraujančias medžių rūšis.

5. Privačiuose miškuose kirtimo normos nustatymą reglamentuoja Privačių miškų tvarkymo ir naudojimo nuostatai, tačiau privačių miškų valdoms ar jų junginiams kirtimų norma gali būti skaičiuojama ir pagal šią metodiką, jei valdos ar jų junginio plotas yra ne mažesnis kaip 150 ha.

6. Šalies valstybinių miškų kirtimo norma nustatoma kaip atskirų miškų urėdijų ir nacionalinių parkų kirtimo normų suma. Bendra šalies kirtimo norma visų nuosavybės formų miškuose yra valstybinių ir privačių miškų kirtimo normų suma.

7. Kirtimo normą miškų urėdijoms ir nacionaliniams parkams apskaičiuoja VĮ „Valstybinis miškotvarkos institutas“. Privačioms miško valdoms šiuos skaičiavimus gali atlikti fiziniai, juridiniai asmenys bei įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, rengiančios miškotvarkos projektus.

8. Kirtimo normos projektavimui skaičiuojamos tolygaus naudojimo, optina (OPTImalus NAudojimas), trečioji, antroji, pirmoji amžiaus ir brandos kirtimų normos pagal II dalyje nurodytą metodą. Esant dideliam pažeistų ir džiūstančių medynų kiekiui, gali būti skaičiuojama kirtimų norma pagal šių medynų plotą. Kirtimo normos nustatymas pagal minėtas kirtimų normas gali būti tikslinamas atsižvelgiant į prognozuojamą kirtimų normą artimiausiems dešimtmečiams, apskaičiuotą pagal miško išteklių dinamikos ir naudojimo modelius.

9. Priimta valstybinių miškų kirtimų norma nustatoma 5 metams ir įsigalioja patvirtinus miškotvarkos projektą. Kitiems 5 metams kirtimo norma perskaičiuojama pagal aktualizuotus miško išteklių sklypinio banko duomenis (turi būti aktualizuoti tiek pasikeitimai dėl ūkinės veiklos įtakos, tiek ir dėl medynų augimo eigos).

Priimta kirtimų norma gali būti perskaičiuojama, jeigu įvyko esminiai kiekybiniai ir kokybiniai miško rodiklių pasikeitimai. Jei dėl šių pasikeitimų naujai inventorizuoti miškų nereikia (pasikeitė administracinių vienetų ribos, kirtimo amžiai ir pan.), tai kirtimų normos perskaičiavimui panaudojama bazinės inventorizacijos medžiaga, aktualizuota einamiesiems metams dėl natūralios augimo eigos ir ūkinės veiklos įtakos.

Privatiems miškams, kurių plotas iki 150 ha, kirtimo norma nustatoma 10 metų.

10. Kirtimų normai apskaičiuoti III ir IV grupės miškuose taikomi pagrindinių kirtimų amžiai, o II grupės miškuose vykdomiems atkuriamiems kirtimams – gamtinės brandos amžiai, kurie nurodyti Pagrindinių miško kirtimų taisyklėse.

 

II. Apskaičiavimo metodas

 

11. Kirtimo normos III ir IV grupių miškams skaičiuojamos pagal tokias formules:

 

Kirtimo normos pavadinimas

Apskaičiavimo formulės

 

 

Tolygaus naudojimo (Bt)

 

 

OPTINA (Bo)

 

 

Trečioji amžiaus (B3)

 

 

Antroji amžiaus (B2)

 

 

Pirmoji amžiaus (B1)

 

 

Brandos (Bbr)

 

 

 

Santrumpų paaiškinimai:

Q – apaugęs mišku plotas, ha;

Qi – amžiaus klasės i plotas, i = 1,2,3..., ha;

m – amžiaus klasių skaičius;

n – daliklis, n = 10,20,30...; KA;

Qb – brandžių medynų plotas, ha;

Q1 – paskutinės iki brandos amžiaus klasės medynų plotas, ha;

Q2 – antros iki brandos amžiaus klasės medynų plotas, ha;

Q3 – trečios iki brandos amžiaus klasės medynų plotas, ha;

KA – kirtimo apyvartos trukmė (prie žemutinės kirtimo amžiaus ribos pridėjus 9 metus).

12. Pagrindinių – atkuriamųjų kirtimų norma II grupės miškuose apskaičiuojama kirstinų, t. y. pasiekusių gamtinę brandą, išskyrus blogos būklės medynus, medynų tūrį dalijant iš kirtimo periodo, kuris ąžuolynams yra 30 metų, pušynams, eglynams, uosynams – 20 metų, kitoms medžių rūšims – 15 metų. Blogos būklės medynai turi būti iškertami per 5 metus.

13. Kirtimų normos skaičiavimo duomenys surašomi į specialios formos žiniaraštį (1 priedas).

14. Apskaičiuotą kirtimų normos plotą padauginus iš brandžių medynų tūrio 1 ha, nustatomas kirstinas medienos kiekis.

15. Apskaičiuotos biržės plotas įrašomas 1 ha tikslumu, o tūris – 0,1 tūkst. ktm tikslumu.

 

III. Kirtimo normos pagrindimas pagal miškininkystės reikalavimus

 

16. Suprojektuojama viena iš apskaičiuotų kirtimo normų, labiausiai atitinkančių šios metodikos 2 ir 19 punktų reikalavimus, atsižvelgiant į esamą medynų amžiaus struktūrą ir konkrečias gamtines – ekologines sąlygas bei į galimą naudojimo pasikeitimą artimiausiame dešimtmetyje. Gali būti suprojektuojama tarpinė biržė (iš apskaičiuotų), jei ji geriau tenkina aukščiau minėtus reikalavimus.

17. Šalies mastu suprojektuota kirtimo norma negali būti didesnė už tolygaus naudojimo biržę. Tik atskirose miškų urėdijose ji gali būti didesnė, jeigu joje daugiau nei 20% drebulės medynų yra brandūs, atitinkamai juodalksnio – 15%, baltalksnio – 25%.

18. Projektuojant kirtimo normą atskiroms miškų urėdijoms ar nacionaliniams parkams, būtina vadovautis šiais principais:

a) esant masiniams ligų bei kenkėjų pažeidimams, vėjavartoms ir kitiems neigiamiems faktoriams, projektuojant bet kokias kirtimų normas turi būti atsižvelgiama į pažeistų medynų tūrius ir plotus. Projektuojama kirtimo norma turi būti ne mažesnė negu kirtimo norma, apskaičiuota pagal kirstinų dėl prastos būklės medynų plotą;

b) tolygaus naudojimo kirtimo norma paprastai projektuojama esant sąlygiškai tolygiam medynų pasiskirstymui pagal amžiaus klases;

c) antroji ir trečioji amžiaus kirtimo normos projektuojamos, kai daugiau nei 10% pušies ir uosio medynų yra brandūs, atitinkamai eglės – 13%, beržo ir juodalksnio – 15%, drebulės – 20%, baltalksnio – 25%;

d) pirmoji amžiaus kirtimo norma projektuojama, kai yra maži brandžių medynų plotai ir brandūs medynai rekomenduojami iškirsti per ne trumpesnį kaip 5 metų laikotarpį;

e) jei brandžių medynų nėra, tačiau susikaupė palyginti daug paskutinės amžiaus klasės pribręstančių medynų, gali būti projektuojama kirtimo norma pagal laukiamą pribręstančių medynų perėjimą į brandžius. Taip pat į kirtimo normą įskaitomi puvinių pažeisti ir jiems labai neatsparių medžių rūšių (eglės, drebulės, juodalksnio) pribręstantys medynai;

f) projektuojant ąžuolynų kirtimo normą, rekomenduojama brandžius medynus iškirsti per ne trumpesnį kaip 30 metų laikotarpį;

g) projektuojant kirtimo normą, turi būti atsižvelgta į neplynai kertamų medynų dalį. Kirtimo norma atitinkamai mažinama vadovaujantis nuostata, kad neplynais kirtimais sklypą visiškai galima iškirsti per ne trumpesnį kaip 15 metų laikotarpį;

h) projektuojant kirtimo normą saugomų teritorijų III ir IV grupių miškuose, atsižvelgiama į šių teritorijų nuostatų reikalavimus.

 

IV. SUPROJEKTUOTOS Kirtimo normos derinimo, tvirtinimo ir keitimo tvarka

 

19. Suprojektuota kirtimų norma pagal atskiras miškų urėdijas ir nacionalinius parkus apsvarstoma antrajame miškotvarkos pasitarime. Pasitarimo protokolo pagrindu kirtimo normą tvirtina Miškų ir saugomų teritorijų departamentas prie Aplinkos ministerijos. Suprojektuota kirtimo norma gali būti keičiama iki 10 % bendros apimties arba iki 25 % pagal atskiras vyraujančių medžių rūšis, atsižvelgiant į ekonomines, ekologines ir socialines sąlygas.

20. Privačių valdų suprojektuota kirtimo norma derinama ir tvirtinama vadovaujantis Privačių miškų individualių miškotvarkos projektų bei miško kirtimo ir atkūrimo planų rengimo, derinimo ir tvirtinimo tvarka.

21. Priimta kirtimo norma gali būti keičiama, kai įvyksta esminiai miško rodiklių kiekybiniai ir kokybiniai pasikeitimai dėl reorganizacijų, miško nuosavybės formos pasikeitimo bei stichinių veiksnių. Valstybiniams miškams kirtimo normą perskaičiuoja VĮ Valstybinis miškotvarkos institutas. Suprojektuota kirtimo norma tvirtinama 20, 21 punktuose nurodyta tvarka.

22. Vadovaujantis Miškų įstatymu, Lietuvos Respublikos metinę kirtimų normą valstybiniuose miškuose tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Patvirtinta metinė pagrindinių kirtimų norma negali būti viršijama, išskyrus stichinių nelaimių atvejus, kai kasmet šalies mastu išdžiūvusių, išverstų, išlaužytų, išdegusių arba kitaip pažeistų medynų tūris sudaro virš vienos ketvirtosios metinės kirtimo normos dalies.

Kirtimo normą Vyriausybei teikia tvirtinti Aplinkos ministerija, o patvirtintos kirtimo normos paskirstymą pagal miškų urėdijas ir nacionalinius parkus atlieka Miškų ir saugomų teritorijų departamentas prie Aplinkos ministerijos.

______________

 

 

1 priedas

 

PAGRINDINIŲ KIRTIMŲ NORMOS SKAIČIAVIMO ŽINIARAŠTIS

 

Vyraujanti

medžių

rūšis

Medynų plotas, ha

Tūris

brandžių

ir per

brendusių

medynų,

tūkst. ktm

Vidutinis

brandžių

medynų

tūris,

m3/ha

Kirtimo

amžius

Apskaičiuota kirtimų norma, ha

Projektuojama kirtimų norma

Metų skaičius, per kurį bus iškertamas brandžių medynų tūris

 

viso

trečios

amžiaus

klasės

iki

brandos

antros

amžiaus

klasės

iki

brandos

paskutinės

amžiaus

klasės

iki

brandos

brandžių ir

perbrendusių

toly

gaus

naudo

jimo

optina (optimalaus naudojimo)

trečioji

amžiaus

antroji

amžiaus

pirmoji

amžiaus

brandos

kirstini dėl prastos būklės

plotas,

ha

tūris, tūkst. ktm

 

bendras

likvidinis

viso

iš jų -

kertamų

neplynai

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________