LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL PLAUKUOTSPRAGIŲ FITOSANITARINIO TIKRINIMO IR FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. vasario 14 d. Nr. 3D-123

Vilnius

 

Vadovaudamasis 2012 m. gegužės 16 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimu 2012/270/ES dėl neatidėliotinų priemonių, kad į Sąjungą nebūtų įvežti ir neišplistų Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) ir Epitrix tuberis (Gentner) (OL 2012 L 132, p. 18):

1. T v i r t i n u Plaukuotspragių fitosanitarinio tikrinimo ir fitosanitarijos priemonių naudojimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas galioja iki 2014 m. rugsėjo 30 d.

 

Žemės ūkio ministras                                                                     Vigilijus Jukna

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2013 m. vasario 14 d. įsakymu Nr. 3D-123

 

plaukuotspragių FITOSANITARINIO TIKRINIMO ir Fitosanitarijos priemonių naudojimo tvarkos aprašas

 

I. Bendrosios NUOSTATOS

 

1. Plaukuotspragių fitosanitarinio tikrinimo ir fitosanitarijos priemonių naudojimo tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) parengtas įgyvendinant 2012 m. gegužės 16 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimą 2012/270/ES dėl neatidėliotinų priemonių, kad į Sąjungą nebūtų įvežti ir neišplistų Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) ir Epitrix tuberis (Gentner) (OL 2012 L 132, p. 18).

2. Tvarkos aprašo tikslas – nustatyti fitosanitarijos priemonių, siekiant aptikti plaukuotsprages, kontroliuoti plaukuotspragių paplitimą Lietuvos Respublikoje, sustabdyti jų plitimą ir jas sunaikinti, naudojimo tvarką.

3. Tvarkos aprašu nustatomi Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) ir fizinių ar juridinių asmenų veiksmai, kurie yra būtini vykdant plaukuotspragių fitosanitarinį tikrinimą ir naudojant Tarnybos pareigūnų nustatytas fitosanitarijos priemones.

4. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

Plaukuotspragių apsauginė zona – ne mažesniu kaip 100 m spinduliu aplink plaukuotspragių židinį esanti teritorija. Jei į šią juostą patenka dalis lauko, besiribojančio su užkrėstu lauku, apsaugine zona laikomas visas laukas.

Plaukuotspragių karantino teritorija – plaukuotspragių židinį ir jų apsauginę zoną apimanti teritorija, kurioje naudojamos šiame tvarkos apraše nustatytos fitosanitarijos priemonės. Plaukuotspragių karantino teritorija laikomos ir kelios geografiškai arti viena kitos esančios apsauginės zonos, įskaitant plotą tarp jų, taip pat iš dalies sutampančios apsauginės zonos.

Plaukuotspragių židinys – laukas (-ai), kuriame (-iuose) atliekant fitosanitarinį tikrinimą aptikta bulvinių plaukuotspragių Epitrix cucumeris, retaplaukių plaukuotspragių Epitrix similaris, ilgaplaukių plaukuotspragių Epitrix subcrinita ar gumbinių plaukuotspragių Epitrix tuberis, taip pat laukas (-ai), kuriame (-iuose) išauginti plaukuotspragėmis užsikrėtę bulvių gumbai.

5. Kitos tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatyme (Žin., 1999, Nr. 113-3285; 2010, Nr. 12-559) vartojamas sąvokas.

 

II. BULVIŲ GUMBŲ ĮVEŽIMO IŠ NE EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBIŲ NARIŲ IR NE EUROPOS EKONOMINĖS ERDVĖS VALSTYBIŲ REIKALAVIMAI

 

6. Draudžiama į Lietuvos Respubliką įvežti ir platinti plaukuotsprages.

7. Į Lietuvos Respubliką leidžiama įvežti sėklinių ir maistinių bulvių (Solanum tuberosum) gumbus (toliau – bulvių gumbai), kurių kilmės šalis yra ne Europos Sąjungos valstybė narė ar ne Europos ekonominės erdvės valstybė, kurioje (-iose) plaukuotspragės yra nustatytos, jei:

7.1. fiziniai ar juridiniai asmenys bulvių gumbus įveža iš šalių, kurios nėra išvardytos Augalų, augalinių produktų ir kitų objektų, kuriuos draudžiama įvežti į visas Europos Sąjungos valstybes nares ir Lietuvos Respubliką, bei augalų, augalinių produktų ir kitų objektų, kuriuos draudžiama įvežti į tam tikras saugomas zonas, sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 3D-264 (Žin., 2003, Nr. 81-3712; 2009, Nr. 34-1319), 3 priede;

7.2. fiziniai ar juridiniai asmenys turi išvežančiosios šalies oficialios augalų apsaugos institucijos išduotą fitosanitarinį sertifikatą. Fitosanitarinio sertifikato grafoje „Papildoma informacija“ turi būti nurodyta, kad:

7.2.1. bulvių gumbai išauginti teritorijoje, kurioje išvežančiosios šalies oficiali augalų apsaugos institucija, vadovaudamasi tarptautiniais fitosanitarijos priemonių standartais, nenustatė plaukuotspragių. Grafoje „kilmės vieta“ turi būti nurodytas teritorijos pavadinimas arba

7.2.2. siekiant pašalinti plaukuotsprages ir užtikrinti, kad nėra plaukuotspragių paplitimo pavojaus, bulvių gumbai nuplauti, nuvalyti ar apdoroti kitu lygiaverčiu būdu taip, kad dirvožemio likučiai sudarytų ne daugiau kaip 0,1 proc.;

7.2.3. išvežančiosios šalies oficialios augalų apsaugos institucijos fitosanitarinio tikrinimo, atlikto prieš pat bulvių gumbų išvežimą, metu nustatyta, kad bulvių gumbai yra neužkrėsti plaukuotspragėmis ir neturi jokių plaukuotspragių požymių ir dirvožemio likučiai sudaro ne daugiau kaip 0,1 proc.;

7.2.4. pakuotė, kurioje bulvių gumbai įvežami į Lietuvos Respubliką, yra švari.

8. Įvežamų į Lietuvos Respubliką iš ne Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių bulvių gumbų fitosanitarinį tikrinimą, siekiant nustatyti atitiktį tvarkos aprašo 7 punkto reikalavimams, Tarnybos pareigūnai atlieka pasienio kontrolės punkto fitosanitarijos poste arba patvirtintoje tikrinimo vietoje, kaip nurodyta Įvežamų į Lietuvos Respubliką ir Europos Sąjungą bei vežamų per ją tranzitu augalų, augalinių produktų ir kitų objektų fitosanitarinio tikrinimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos finansų ministro 2005 m. kovo 25 d. įsakymu Nr. 3D-171/1K-080 (Žin., 2005, Nr. 44-1433; 2010, Nr. 79-4089).

 

III. PLAUKUOTSPRAGIŲ FITOSANITARINIS TIKRINIMAS

 

9. Tarnybos pareigūnai atlieka kasmetinį sandėliuojamų bulvių gumbų ir bulvių, auginamų laukuose, fitosanitarinį tikrinimą, siekdami nustatyti užkrėtimą plaukuotspragėmis.

10. Vykdydamas fitosanitarinį tikrinimą Tarnybos pareigūnas:

10.1. vizualiai apžiūri bulvių lapus ir gumbus;

10.2. vykdo kasmetinę plaukuotspragių paplitimo stebėseną gaudyklėmis;

10.3. įtardami užsikrėtimą plaukuotspragėmis, paima ėminį ir išsiunčia jį laboratorinei ekspertizei pagal tarnybos direktoriaus patvirtintą metodiką.

11. Fitosanitarinių tikrinimų rezultatai įregistruojami ir saugomi Tarnybos kompiuterinėje duomenų bazėje. Patikrintų laukų ribų koordinatės nustatomos GPS imtuvu ir pažymimos žemėlapyje „Akis“ (kompiuterinė programa, skirta darbui su skaitmeniniais žemėlapiais).

12. Fiziniai ar juridiniai asmenys, įtariantys ar nustatę, kad bulvių gumbai užkrėsti plaukuotspragėmis, privalo nedelsdami pranešti Tarnybai.

 

IV. FITOSANITARIJOS PRIEMONĖS PLAUKUOTSPRAGIŲ PLITIMUI KONTROLIUOTI

 

13. Gavę laboratorinės ekspertizės rezultatus, įrodančius užsikrėtimą plaukuotspragėmis, Tarnybos pareigūnai nustato plaukuotspragių karantino teritoriją.

14. Nustatę plaukuotspragių karantino teritoriją, Tarnybos pareigūnai privalo:

14.1. informuoti fizinį ar juridinį asmenį apie fitosanitarinio tikrinimo rezultatus ir nurodyti privalomus atlikti veiksmus;

14.2. atlikti fitosanitarinį tikrinimą arčiausiai plaukuotspragių karantino teritorijos esančių laukų, kuriuose auginamos bulvės;

14.3. programa „Akis“ žemėlapyje grafiškai pavaizduoja tikslią plaukuotspragių karantino teritoriją. Tuo atveju, jei Tarnybos pareigūnai, atlikę fitosanitarinį tikrinimą, nustato pluokuotsprages už plaukuotspragių karantino teritorijos, atitinkamai turi patikslinti ir pakeisti plaukuotspragių židinio ir jų apsauginės zonos ribas, o žemėlapyje jas pažymėti skirtingomis spalvomis;

14.4. nustatyti plaukuotspragėmis užkrėstų bulvių gumbų atsekamumą, išsiaiškinti bulvių gumbų judėjimą plaukuotspragių karantino teritorijoje, iš plaukuotspragių karantino teritorijos ar į ją.

15. Tarnyba, nustatydama plaukuotspragių karantino teritoriją, privalo vadovautis moksliniais principais ir atsižvelgti į:

15.1. plaukuotspragių biologiją;

15.2. bulvių gumbų užsikrėtimo plaukuotspragėmis mastą;

15.3. plaukuotspragių augalų šeimininkų pasiskirstymą, fitosanitarinio tikrinimo rezultatus, rodančius užsikrėtimą plaukuotspragėmis;

15.4. plaukuotspragių galimybę savaime išplisti.

 

V. FITOSANITARIJOS PRIEMONĖS PLAUKUOTSPRAGĖMS NAIKINTI

 

16. Tarnybos pareigūnai, nustatę plaukuotspragių karantino teritoriją, naudoja fitosanitarijos priemones:

16.1. dvejus metus uždraudžia sodinti bulvių gumbus;

16.2. įpareigoja fizinius ar juridinius asmenis sunaikinti savaime išaugusius bulvių augalus ir gumbus;

16.3. įpareigoja fizinius ar juridinius asmenis 1,5 m juostą aplink plaukuotspragių židinį nupurkšti registruotais augalų apsaugos produktais: herbicidu (pvz., rekomenduotina veiklioji medžiaga – glifosatas 360 g/l) ir insekticidu (pvz., rekomenduotina veiklioji medžiaga – abamektinas 18 g/l);

16.4. įpareigoja fizinius ar juridinius asmenis techniką, transporto priemones, konteinerius, saugyklas arba jų dalis ir kitus objektus, turėjusius sąlytį su plaukuotspragėmis užkrėstomis bulvėmis, išvalyti ir dezinfekuoti šių objektų valymo ir dezinfekavimo metodais, užtikrinant, kad plaukuotspragės neišplis, ir prižiūrint Tarnybos pareigūnui;

16.5. įpareigoja fizinius ar juridinius asmenis bulvių gumbus nuplauti, nuvalyti ar apdoroti kitu lygiaverčiu būdu taip, kad dirvožemio likučiai sudarytų ne daugiau kaip 0,1 proc.;

16.6. atlieka bulvių gumbų, išvežamų iš plaukuotspragių karantino teritorijos, fitosanitarinę stebėseną.

17. Tarnybos pareigūnai dvejus kalendorinius metus nuo plaukuotspragių karantino teritorijos nustatymo privalo atlikti plaukuotspragių fitosanitarinį tikrinimą Tarnybos direktoriaus nustatyta tvarka. Jei per šį laikotarpį plaukuotspragių karantino teritorijoje plaukuotspragių židinių nenustatoma, laikoma, kad jos plaukuotspragių karantino teritorijoje yra sunaikintos ir tvarkos aprašo 16 punkte nurodytos fitosanitarijos priemonės nebetaikomos.

 

VI. BULVIŲ GUMBŲ VEŽIMO PER LIETUVOS RESPUBLIKOS TERITORIJĄ IR JŲ REALIZAVIMO REIKALAVIMAI

 

18. Fiziniams ar juridiniams asmenims leidžiama bulvių gumbus, kilusius iš ES valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės plaukuotspragių karantino teritorijos, vežti per Lietuvos Respublikos teritoriją ir realizuoti, jei prie bulvių gumbų pakuotės yra pridėtas augalo pasas ir bulvių gumbai atitinka šiuos reikalavimus:

18.1. yra išauginti fitosanitariniame registre įregistruotoje auginimo vietoje, arba bulvių gumbų augintojai yra registruoti fitosanitariniame registre, arba bulvių gumbai iki išvežimo sandėliuoti fitosanitariniame registre įregistruotame sandėlyje ar paskirstymo punkte;

18.2. yra nuplauti ar nuvalyti, kad žemių likučių būtų ne daugiau kaip 0,1 proc., ar apdoroti kitu būdu, siekiant pašalinti plaukuotsprages ir užtikrinant, kad nėra plaukuotspragių paplitimo pavojaus;

18.3. pakuotė, kurioje vežami bulvių gumbai, yra švari.

19. Per Lietuvos Respublikos teritoriją leidžiama vežti bulvių gumbus, kilusius ne iš Europos Sąjungos valstybių narių ir ne Europos ekonominės erdvės valstybių, kuriose nustatytos plaukuotspragės, ir realizuoti, tik jei prie bulvių gumbų pakuotės yra pridėtas augalo pasas.

 

VII. INFORMACIJOS PATEIKIMAS EUROPOS KOMISIJAI IR KITOMS VALSTYBĖMS NARĖMS

 

20. Praėjusių kalendorinių metų plaukuotspragių fitosanitarinių tikrinimų rezultatus Tarnyba raštu kiekvienais metais iki balandžio 30 dienos pateikia Europos Komisijai ir kitoms valstybėms narėms.

21. Tarnybos pareigūnai, nustatę plaukuotspragių karantino teritorijas, nedelsdami privalo pateikti Europos Komisijai ir kitoms valstybėms narėms plaukuotspragių karantino teritorijų sąrašą, įskaitant ir informaciją apie jų ribas, taip pat žemėlapius, kuriuose pažymėta plaukuotspragių karantino teritorijų vieta, ir nurodyti fitosanitarijos priemones, naudotas plaukuotspragių karantino teritorijose.

22. Apie panaikintas plaukuotspragių karantino teritorijas Tarnyba informuoja Europos Komisiją ir kitas valstybes nares.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę tvarkos aprašo reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________