LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL SMEGENŲ MIRTIES KRITERIJŲ IR JŲ NUSTATYMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1998 m. gegužės 15 d. Nr. 259

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žmogaus audinių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 116-2696) 5 straipsniu ir Lietuvos Respublikos žmogaus mirties registravimo ir kritinių būklių įstatymo (Žin., 1997, Nr. 30-712) 5, 6, 7, 8 ir 9 straipsniais,

ĮSAKAU:

Patvirtinti smegenų mirties kriterijus ir jų nustatymo tvarką (pridedama).

 

 

Sveikatos apsaugos Ministras                                    MINDAUGAS Stankevičius

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministerijos

1998 05 15 įsakymu Nr. 259

1 priedas

 

Smegenų mirties kriterijai ir jų nustatymo tvarka

 

1. Smegenų mirtis yra visiška smegenų kamieno funkcionavimo baigtis (toliau tekste – smegenų mirtis), nors kai kurie organai bei jų sistemos dar funkcionuoja.

Ekskliuduojami: apsinuodiję ligoniai, veikiami farmakologinių preparatų – narkotikų, neuroleptikų, migdomųjų, raminamųjų, raumenų relaksantų, su sunkiais metaboliniais ir endokrininiais sutrikimais bei esantys hipotermijos būsenoje (kūno temperatūra žemesnė kaip 35 laipsniai).

Diagnozuojant smegenų mirtį, ligonis yra komos būklėje, jam atliekama dirbtinė plaučių ventiliacija, yra nustatytos komos priežastys, įrodytas negrįžtamas smegenų struktūrų pakenkimas.

Smegenų mirtis konstatuojama, jei gydant ligonį nustatomi ir ne mažiau kaip 24 val. nuo nustatymo pradžios išlieka šie kriterijai:

1.1. nėra vyzdžių reakcijos į šviesą;

1.2. nėra ragenų refleksų;

1.3. nėra reakcijos į skausmą;

1.4. nėra kosulio ir vėmimo refleksų;

1.5. nėra vestibulookuliarinių refleksų;

1.6. nėra okulocefalinių refleksų;

1.7. nėra spontaninio kvėpavimo.

2. Visi septyni smegenų mirties kriterijai turi būti nustatyti ir patikrinti tyrimo pradžioje bei pakartoti po 12 ir 24 valandų.

2.1. Jei po 12 valandų suaugusiesiems elektroencefalogramoje registruojama izolinija, t. y. išnykusi smegenų elektrinė veikla, konstatuojama smegenų mirtis.

2.2. Konstatuojant smegenų mirtį vaikams iki 1 metų amžiaus, būtina 48 valandų stebėjimo trukmė ir elektroencefalogramoje turi būti registruojama izolinija.

2.3. Nustačius visus smegenų mirties kriterijus, atlikus 4 pagrindinių kraujagyslių angiografiją, kuri patvirtintų visišką smegenų kraujotakos nebuvimą, galima konstatuoti smegenų mirtį, nepriklausomai nuo ligonio stebėjimo trukmės.

3. Smegenų mirtį konstatuoja ir patvirtina 3 gydytojų konsiliumas:

3.1. neurologas arba neurochirurgas,

3.2. anesteziologas – reanimatologas,

3.3. gydantis arba budintis gydytojas.

3.4. Atliekant neurofiziologinius tyrimus ir smegenų kraujagyslių angiografiją, konsiliume papildomai dalyvauja tos srities gydytojas specialistas, o konstatuojant smegenų mirtį vaikams, konsiliume papildomai dalyvauja pediatras ar vaikų neurologas.

_____________