LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1995 M. BIRŽELIO 5 D. NUTARIMO NR. 782 „DĖL APDRAUSTŲJŲ VALSTYBINIU SOCIALINIU DRAUDIMU ĮSKAITOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2005 m. birželio 14 d. Nr. 646

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. birželio 5 d. nutarimą Nr. 782 „Dėl Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 48-1172; 1997, Nr. 97-2456; 1999, Nr. 28-800; 2000, Nr. 77- 2331; 2002, Nr. 113-5054; 2003, Nr. 58-2588; 2004, Nr. 18-532, Nr. 164-6000):

1.1. Išdėstyti preambulę taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu (Žin., 1994, Nr. 59-1153) ir Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymu (Žin., 1991, Nr. 17-447; 2004, Nr. 171-6295), Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

1.2. Papildyti šiuo nauju 2 punktu (ankstesnį 2 punktą laikant 3 punktu):

2. Pavesti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai iki 2005 m. gruodžio 1 d. parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu, draudėjų ir socialinio draudimo išmokų gavėjų registro steigimo, šio registro nuostatų patvirtinimo ir registro veiklos pradžios nustatymo“ projektą.“.

1.3. Nurodytuoju nutarimu patvirtintose Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklėse:

1.3.1. Išdėstyti 1 punkto antrąją pastraipą taip:

„Laikytis šių taisyklių privalo Lietuvos juridiniai asmenys, jų filialai ir atstovybės; užsienio juridiniai asmenys, jų filialai ir atstovybės bei kiti užsienio vienetai, privalantys mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas įstatymų nustatyta tvarka; užsienio valstybių diplomatinės atstovybės, konsulinės įstaigos ir tarptautinių organizacijų atstovybės (toliau vadinama – atstovybės), akredituotos ir reziduojančios Lietuvos Respublikoje, jeigu šios atstovybės privalo mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas įstatymų nustatyta tvarka, taip pat šių atstovybių personalo nariai, įdarbinę Lietuvos Respublikos piliečius ar nuolatinius Lietuvos gyventojus; asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (Žin., 2002, Nr. 73-3085); fiziniai asmenys, kurie įstatymų nustatyta tvarka privalo mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas.“.

1.3.2. Išdėstyti 2.1 punktą taip:

2.1. asmenys, dirbantys pagal darbo sutartis pas juridinius ar fizinius asmenis, kandidatai į notarus (asesoriai), taip pat darbo užmokestį gaunantys asmenys ir einantys narystės pagrindu renkamąsias pareigas renkamose organizacijose, skiriami į apygardų, miestų, rajonų, apylinkių rinkimų ir referendumo komisijas ir gaunantys darbo užmokestį asmenys;“.

1.3.3. Išdėstyti 2.2 punktą taip:

2.2. Lietuvos Respublikos valstybės politikų, teisėjų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 75-2271) ir Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme (Žin., 1999, Nr. 66-2130; 2002, Nr. 45-1708) nurodyti valstybės politikai, teisėjai, valstybės pareigūnai, valstybės tarnautojai (išskyrus valstybės tarnautojus, nurodytus šių taisyklių 2.3 ir 2.4 punktuose), taip pat gaunantys darbo užmokestį Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko, Respublikos Prezidento ar Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko skiriami į pareigas asmenys;“.

1.3.4. Išdėstyti 2.3 punktą taip:

2.3. vidaus tarnybos sistemos pareigūnai, Valstybės saugumo departamento sistemos, Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos bei jam pavaldžių įstaigų ir įmonių pareigūnai;“.

1.3.5. Išdėstyti 2.4 punktą taip:

2.4. krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos kariai ir Antrajame operatyvinių tarnybų departamente prie Krašto apsaugos ministerijos civilinę krašto apsaugos tarnybą atliekantys statutiniai tarnautojai;“.

1.3.6. Pripažinti netekusiu galios 2.5 punktą.

1.3.7. Išdėstyti 2.6 punktą taip:

2.6. individualių įmonių savininkai, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikrieji nariai, taip pat asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme;“.

1.3.8. Išdėstyti 2.9 punktą taip:

2.9. nesukakę senatvės pensijos amžiaus nedirbantys valstybės tarnautojų ir profesinės karo tarnybos karių sutuoktiniai – tuo laikotarpiu, kai jie gyvena užsienyje kartu su valstybės tarnautoju ar profesinės karo tarnybos kariu, dirbančiu ar atliekančiu karo tarnybą Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje ar Lietuvos Respublikos atstovybėje prie tarptautinės organizacijos;“.

1.3.9. Išdėstyti 2.10 punktą taip:

2.10. Lietuvos Respublikos kariuomenės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai ir asmenys, atliekantys alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą;“.

1.3.10. Išdėstyti 2.11 punktą taip:

2.11. vaiko tėvų (įtėvių) pasirinkimu motina (įmotė) ar tėvas (įtėvis), jeigu jis faktiškai augina vaiką, arba vaiko globėjas, auginantys vaiką iki trejų metų, tuo laikotarpiu, kai neturi draudžiamųjų pajamų ir neturi prievolės draustis pensijų socialiniu draudimu pagrindinei pensijos daliai;“.

1.3.11. Pripažinti netekusiu galios 2.12 punktą.

1.3.12. Išdėstyti 2.14 punktą taip:

2.14. nesukakęs senatvės pensijos amžiaus vienas iš neįgalaus asmens, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, tėvų (įtėvių) arba asmuo, nustatytąja tvarka paskirtas šio neįgalaus asmens globėju ar rūpintoju, slaugantis namuose nurodytą neįgalų asmenį, tuo laikotarpiu, kai neturi draudžiamųjų pajamų ir neturi prievolės draustis pensijų socialiniu draudimu pagrindinei pensijos daliai (šiame punkte nurodytas vienas iš tėvų, globėjas ar rūpintojas, slaugantis namuose visiškos negalios invalidą, pripažintą tokiu iki 2005 m. liepos 1 d., laikomas apdraustuoju);“.

1.3.13. Papildyti šiuo 2.16 punktu:

2.16. profesinių mokyklų moksleiviai, aukštesniųjų bei aukštųjų mokyklų studentai ir asmenys, teritorinių darbo biržų siųsti persikvalifikuoti, jų profesinio mokymo (praktikos) įstaigoje ar įmonėje metu;“.

1.3.14. Papildyti šiuo 2.17 punktu:

2.17. asmenys, esantys socialinės bei psichologinės reabilitacijos įstaigose, – jų darbo laiku;“.

1.3.15. Papildyti šiuo 2.18 punktu:

2.18. nuteistieji laisvės atėmimu – jų darbo laiku.“.

1.3.16. Išdėstyti 3 punktą taip:

3. Apdraustųjų asmenų įskaitą tvarko ir duomenų keitimo apdraustųjų asmenų įskaitoje pagrįstumą kontroliuoja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau vadinama – Fondo valdyba) teritoriniai skyriai.“.

1.3.17. Išdėstyti 6 punktą taip:

6. Draudimo pažymėjimai išduodami pirmą kartą priimant į darbą asmenis (iš jų profesinį mokymą (praktiką) įstaigoje ar įmonėje atliekantiems asmenims), draudžiant individualių įmonių savininkus, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų tikruosius narius, asmenis, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, taip pat draudžiant asmenis įstatymų nustatyta tvarka valstybės lėšomis ar sudarius valstybinio savanoriškojo socialinio pensijų draudimo sutartį. Draudimo pažymėjimai išduodami bet kuriame Fondo valdybos teritoriniame skyriuje. Šio punkto nuostatos netaikomos Fondo valdybos Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyriaus draudėjams ir apdraustiesiems.

Fondo valdybos Karinių ir joms prilygintų struktūrų skyrius Fondo valdybos nustatyta tvarka išduoda draudimo pažymėjimus šio skyriaus draudėjų apdraustiesiems.“.

1.3.18. Išdėstyti 14 punktą taip:

14. Darbdavys, atleidęs apdraustąjį iš darbo, per 3 dienas po atleidimo iš darbo privalo apie tai pranešti Fondo valdybos teritoriniam skyriui (pranešimo formą ir pateikimo tvarką nustato Fondo valdyba), nurodydamas apdraustojo vardą ir pavardę, asmens kodą, draudimo pažymėjimo numerį (asmens socialinio draudimo numerį), atleidimo iš darbo datą, iki atleidimo dienos gautą darbo užmokestį, nuo kurio apskaičiuotos ir sumokėtos valstybinio socialinio draudimo įmokos (toliau vadinama – draudžiamosios pajamos), valstybinio socialinio draudimo įmokų sumas.“.

1.3.19. Išdėstyti 20 punktą taip:

20. Fondo valdybos teritoriniai skyriai kaupia informaciją apie apdraustų asmenų draudimo laikotarpius, draudžiamąsias pajamas ir valstybinio socialinio draudimo įmokas, taip pat gautas socialinio draudimo ligos, motinystės, motinystės (tėvystės), ligos dėl nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų pašalpas bei nedarbo socialinio draudimo išmokas. Fondo valdyba ir jos teritoriniai skyriai pagal susitarimą su savivaldybės valdymo institucijomis gali teikti duomenis, kurių reikia socialinėms išmokoms skirti ir mokėti. Informacijos kaupėjai ir naudotojai privalo užtikrinti duomenų apsaugą ir naudojimą pagal paskirtį.“.

1.3.20. Išdėstyti 22 punktą taip:

22. Darbdavys (draudėjas) pateikia Fondo valdybos teritoriniam skyriui informaciją apie kiekvienam apdraustajam per kalendorinį ketvirtį apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų ir socialinio draudimo įmokų sumas, kartu pateikdamas Valstybinio socialinio draudimo ir Sveikatos draudimo fondų lėšų finansinę ataskaitą pagal formą Nr. 4, patvirtintą Fondo valdybos direktoriaus 2002 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. 217 (Žin., 2002, Nr. 46-1777). Informacija pateikiama kiekvieną ketvirtį, ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio paskutinės darbo dienos prieš 15 dieną.“.

1.3.21. Išdėstyti 221 punktą taip:

221. Darbdavys (draudėjas) pateikia Fondo valdybos teritoriniam skyriui informaciją apie apdraustajam suteiktas (nutrauktas) nemokamas atostogas, informaciją apie motinai (įmotei), tėvui (įtėviui) arba vaiko globėjui suteiktas (nutrauktas) atostogas vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, per 3 dienas nuo šių atostogų suteikimo (nutraukimo). Informacijos pateikimo formą ir tvarką nustato Fondo valdyba.“.

1.3.22. Išdėstyti 23 punktą taip:

23. Draudėjas, kuriam pavesta mokėti pašalpas, privalo Fondo valdybos nustatyta tvarka pateikti Fondo valdybos teritoriniams skyriams duomenis apie apdraustiesiems apskaičiuotas šių pašalpų sumas ir pašalpų gavimo laikotarpius.“.

1.3.23. Išdėstyti 24 punktą taip:

24. Teritorinės darbo biržos kas ketvirtį iki kito ketvirčio antrojo mėnesio 5 dienos pateikia Fondo valdybos teritoriniams skyriams informaciją apie draustiems nedarbo socialiniu draudimu asmenims išmokėtas nedarbo socialinio draudimo išmokų sumas ir tų išmokų gavimo laikotarpius.“.

1.3.24. Išdėstyti 27 punktą taip:

27. Duomenys apie praėjusį draudimo laikotarpį ir draudžiamąsias praėjusio laikotarpio pajamas apdraustųjų įskaitos informacinėje duomenų bazėje gali būti tikslinami pagal darbdavio (draudėjo) pateiktą rašytinį motyvuotą prašymą, kuriame pagrindžiamos duomenų keitimo priežastys, kartu pateikiant duomenų keitimo būtinumą įrodančius dokumentus bei atitinkamus pranešimus apie apdraustojo keičiamus duomenis ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui pervestą trūkstamą valstybinio socialinio draudimo įmokų ir delspinigių sumą arba pagal patikrinimų rezultatus. Duomenys apie praėjusį draudimo laikotarpį ir praėjusio laikotarpio draudžiamąsias pajamas gali būti tikslinami už ne ilgesnį kaip 5 metų laikotarpį nuo draudėjo kreipimosi dienos. Sprendimą dėl apdraustųjų įskaitos duomenų koregavimo priima Fondo valdybos teritorinio skyriaus direktorius (jo pavaduotojas).“.

1.3.25. Išdėstyti 29 punktą taip:

29. Draudėjai privalo pateikti Fondo valdybos teritoriniams skyriams informaciją apie apdraustųjų draudimo laikotarpius, draudžiamųjų pajamų ir valstybinio socialinio draudimo įmokų sumas. Tradicinių ir kitų valstybės pripažintų religinių bendruomenių ir bendrijų centrinės vadovybės privalo pateikti Fondo valdybos teritoriniams skyriams informaciją apie dvasininkų ir tik vienuolyne dirbančių vienuolių draudimo laikotarpius, Kultūros ministerija – apie asmenis, turinčius meno kūrėjo statusą. Asmenys, kurie turi teisę įstatymų nustatyta tvarka būti draudžiami valstybės lėšomis, pagal gyvenamąją vietą pateikia Fondo valdybos teritoriniam skyriui dokumentus, įrodančius šią teisę. Asmenys, netekę teisės būti draudžiami valstybės lėšomis, privalo apie tai pranešti Fondo valdybos teritoriniam skyriui Fondo valdybos nustatyta tvarka.“.

1.3.26. Išdėstyti 30 punktą taip:

30. Valstybinio socialinio draudimo išmokai (pensijai, ligos, motinystės, motinystės (tėvystės) pašalpoms, ligos dėl nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų pašalpai bei nedarbo socialinio draudimo išmokai) skirti draudimo stažas ir draudžiamosios bei joms prilygintos pajamos (socialinio draudimo ligos, motinystės, motinystės (tėvystės), ligos dėl nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų pašalpos bei nedarbo socialinio draudimo išmokos) skaičiuojamos pagal apdraustųjų įskaitos informacinės duomenų bazės duomenis.“.

1.3.27. Išdėstyti 37 punktą taip:

37. Fondo valdybos teritorinis skyrius privalo turėti ir pildyti apdraustiesiems išduotų draudimo pažymėjimų apskaitos knygą (knygos formą nustato Fondo valdyba). Šios knygos lapai turi būti sunumeruoti ir susegti. Paskutiniame knygos lape įrašomas lapų skaičius ir patvirtinama Fondo valdybos teritorinio skyriaus antspaudu bei Fondo valdybos teritorinio skyriaus direktoriaus (ar jo įgalioto asmens) parašu.“.

1.3.28. Išdėstyti 38 punktą taip:

38. Fondo valdybos teritoriniame skyriuje apdraustiesiems išduotų draudimo pažymėjimų apskaitos knygą tvarko Fondo valdybos teritorinio skyriaus direktoriaus paskirtas atsakingas darbuotojas.“.

1.3.29. Išdėstyti 40 punkto antrąją pastraipą taip:

„Už asmens sugadintą draudimo pažymėjimą imamas mokestis kaip už draudimo pažymėjimo keitimą.“.

1.3.30. Išdėstyti 41 punktą taip:

41. Draudimo pažymėjimų išdavimą ir apdraustųjų įskaitos tvarkymą kontroliuoja Fondo valdyba, Fondo valdybos teritoriniai skyriai ir kitos įstaigos, susijusios su Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimu.“.

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 751 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. birželio 5 d. nutarimo Nr. 782 „Dėl Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu įskaitos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2003, Nr. 58-2588) 1.4 punktą.

3. Šio nutarimo 1.3.12 punkte nurodyta nuostata dėl neįgalaus asmens, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, įsigalioja nuo 2005 m. liepos 1 dienos.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS,

PAVADUOJANTIS SOCIALINĖS APSAUGOS

IR DARBO MINISTRĄ                                                                                 ŽILVINAS PADAIGA