LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL NAFTOS GAVYBOS IR PERDIRBIMO SPARTINIMO

 

1992 m. kovo 16 d. Nr. 169

Vilnius

 

Atsižvelgdama į tai, kad būtina pradėti atrastų naftos telkinių eksploatavimą, spartinti naujų telkinių žvalgymą ir tyrimus, spręsti naftos panaudojimo klausimus, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Nustatyti, kad licencijas naftą žvalgyti ir išgauti Lietuvos Respublikoje išduoda Lietuvos Respublikos Vyriausybė konkurso tvarka Naftos darbų licencijų komisijos teikimu, suderinus su Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos departamentu.

2. Suteikti Gargždų valstybinei naftos geologijos įmonei licenciją eksploatuoti išžvalgytus Genčų, Nausėdų, Kretingos, Šiūparių (pietinį), Vilkyčių, Deglių, Pocių, Vėžaičių, Ablingos telkinius.

3. Įpareigoti Energetikos ministeriją ir Valstybinę geologijos tarnybą bei jų reguliavimo sferoje esančias įmones pradėti šio nutarimo 2 punkte nurodytų telkinių eksploatavimą ir jų naftos perdirbimą.

4. Pavesti Prekybos ir materialinių išteklių ministerijai padėti šio nutarimo 2 ir 3 punktuose nurodytoms įmonėms bei tarnyboms apsirūpinti naftos eksploatavimo, saugojimo, transportavimo ir perdirbimo įranga.

5. Įsteigti Naftos darbų licencijų komisiją. Energetikos ministerija, Ekonomikos ministerija, Prekybos ir materialinių ištekių ministerija, Valstybinė geologijos tarnyba, Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos departamentas turi pasiūlyti po 1 kandidatą į šios komisijos narius.

6. Įpareigoti Energetikos ministeriją ir Valstybinę geologijos tarnybą parengti ir pateikti Naftos darbų licencijų komisijai tvirtinti šių metų naftos gavybos Lietuvoje programą.

7. Energetikos ministerija, Ekonomikos ministerija, Valstybinė geologijos tarnyba, Prekybos ir materialinių išteklių ministerija turi parengti lietuviškos naftos vertės nustatymo ir pardavimo laikinąją tvarką.

8. Patvirtinti:

8.1. Naftos darbų licencijų komisijos nuostatus (pridedama);

8.2. Laikinąsias naftos paieškų, žvalgymo ir gavybos Lietuvos Respublikoje taisykles (pridedama).

 

 

 

Lietuvos Respublikos

Ministras Pirmininkas                                                                                   G. Vagnorius

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. kovo 16 d. nutarimu Nr. 169

 

NAFTOS DARBŲ LICENCIJŲ KOMISIJOS NUOSTATAI

 

BENDROJI DALIS

 

1. Naftos darbų licencijų komisija (toliau vadinama komisija) yra sudaryta Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir sprendžia klausimus, susijusius su naftos darbų licencijų išdavimu Lietuvos Respublikos ir užsienio šalių juridiniams ir fiziniams asmenims, taip pat užtikrina valstybei naudingiausią ir saugiausią naftos darbų eigą.

2. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija (Pagrindiniu Įstatymu), kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, potvarkiais, kitais normatyviniais aktais, Laikinosiomis naftos paieškų, žvalgymo ir gavybos Lietuvos Respublikoje taisyklėmis ir šiais nuostatais.

 

KOMISIJOS UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS

 

3. Svarbiausieji komisijos uždaviniai yra užtikrinti:

3.1. techniniu ir finansiniu požiūriu pajėgiausių Lietuvos Respublikos ir užsienio juridinių ir fizinių asmenų dalyvavimą naftos darbuose;

3.2. valstybei naudingiausią ir saugiausią naftos darbų eigą.

4. Komisija, spręsdama jai pavestus uždavinius, vykdo šias funkcijas:

4.1. išduoda licencijas ieškoti naftos telkinių;

4.2. teikia pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl licencijų žvalgyti ir išgauti naftą išdavimo;

4.3. rengia pasiūlymus dėl naftos darbų reguliavimo normatyvinių aktų;

4.4. tvirtina konkursų dėl naftos darbų licencijų nuostatus;

4.5. Lietuvos Respublikos Vyriausybės pavedimu skelbia šių konkursų laiką;

4.6. atlieka naftos darbų sutarčių ekspertizę ir teikia pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei;

4.7. tvirtina naftos darbų programas;

4.8. nagrinėja naftos darbų licencijų galiojimo sustabdymo, nutraukimo (ir licenciatui pageidaujant), jų sąlygų pakeitimo, perdavimo kitiems Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims klausimus;

4.9. tvirtina atliktų darbų ataskaitas.

 

KOMISIJOS SUDĖTIS IR DARBO ORGANIZAVIMAS

 

5. Į komisijos sudėtį įeina po 1 Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos departamento, Energetikos ministerijos, Ekonomikos ministerijos, Prekybos ir materialinių išteklių ministerijos, Valstybinės geologijos tarnybos vadovą.

6. Komisijai vadovauja pirmininkas, skiriamas iš Energetikos ministerijos vadovų, o jam nesant – pavaduotojas. Pirmininką ir pavaduotoją pareigoms skiria ir iš pareigų atleidžia, o komisijos narius tvirtina Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas šių nuostatų 5 punkte nurodytų organizacijų teikimu.

7. Komisijos pirmininkas organizuoja komisijos veiklą.

8. Komisija visus nutarimus priima pagal susitarimą.

9. Komisija vykdo funkcijas, neviršydama savo kompetencijos.

 

KOMISIJOS TEISĖS

 

10. Komisija turi teisę:

10.1. gauti iš ministerijų, departamentų, valstybinių tarnybų bei jų reguliavimo sferoje esančių įmonių ir organizacijų informaciją, reikalingą šių nuostatų 4 punkte nurodytoms funkcijoms vykdyti;

10.2. prireikus nustatytąja tvarka pasitelkti mokslines ir kitas organizacijas;

10.3. savarankiškai spręsti esamas problemas, neviršydama savo kompetencijos ir atsakomybės.

 

KOMISIJOS ATSAKOMYBĖ

 

11. Komisijos nariai atsako už komisijos sprendimus, neviršydami jų atstovaujamų valstybinių tarnybų kompetencijos.

 

12. Komisijos pirmininkas asmeniškai atsako už komisijai pavestų uždavinių vykdymą.

______________

part_646039d8df144a3792e8aa82843d128c_end


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. kovo 16 d. nutarimu Nr. 169

 

LAIKINOSIOS NAFTOS PAIEŠKŲ, ŽVALGYMO IR GAVYBOS LIETUVOS RESPUBLIKOJE TAISYKLĖS

 

BENDROJI DALIS

 

1. Laikinosios naftos paieškų, žvalgymo ir gavybos Lietuvos Respublikoje taisyklės nustato naftos darbų (naftos telkinių prognozavimo, paieškų ir žvalgymo, eksploatavimo Lietuvos Respublikos teritorijoje (sausumoje ir jūroje) tvarką. Šių taisyklių privalo laikytis visi Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniai ir fiziniai asmenys, ketinantys vykdyti arba vykdantys naftos darbus Lietuvos Respublikoje.

 

VALSTYBINĖS TARNYBOS, SPRENDŽIANČIOS NAFTOS DARBŲ LICENCIJŲ IŠDAVIMO KLAUSIMUS

 

2. Licencijas žvalgyti ir eksploatuoti naftos telkinius Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims išduoda Lietuvos Respublikos Vyriausybė atskirais nutarimais, suderinusi su Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos departamentu, Naftos darbų licencijų komisijos (toliau vadinama – komisija) teikimu.

3. Licencijas prognozuoti naftos telkinius Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims išduoda Valstybinė geologijos tarnyba, suderinusi su Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos departamentu ir rajono valdyba.

4. Licencijas ieškoti naftos telkinių Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims išduoda ir pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl licencijų išdavimo kitiems naftos darbams vykdyti teikia komisija.

 

VALSTYBINĖS ĮMONĖS IR ORGANIZACIJOS, ĮGALIOTOS VYKDYTI NAFTOS DARBUS

 

5. Naftos darbus vykdyti yra įgaliotos šios valstybinės įmonės ir organizacijos:

5.1. Gargždų valstybinė naftos geologijos įmonė:

vykdo naftos darbus pagal savo įstatus;

dalyvauja žvalgymo ir gavybos darbuose, atskirai ar bendrose įmonėse, naudodama jai priskirtą valstybinį kapitalą (pastatus, įrengimus, surastus naftos telkinius, gręžinius ir geologinius duomenis);

5.2. Lietuvos geologijos institutas:

atlieka telkinio naftingumo prognozę;

tiria naftos kokybę ir atlieka kitus mokslinius tyrimus, būtinus naftos darbams vykdyti.

 

NAFTOS DARBŲ VYKDYMO SĄLYGOS

 

6. Naftos darbai yra naftos telkinių prognozavimas, paieškos, jų žvalgymas ir eksploatavimas (naftos gavyba).

7. Naftingumo prognozavimas – moksliniai tyrimai ir specialus gręžimas, kuriais grindžiama galimybė rasti naftos telkinius, išskiriami perspektyvūs plotai, orientuojamos paieškos.

8. Naftos telkinių paieškos – geologiniai, geofiziniai ir kiti pagalbiniai darbai, reikalingi tiesioginiams naftos požymiams surasti palankiomis jai susikaupti sąlygomis.

9. Naftos telkinių žvalgymas – geologiniai, geofiziniai, technologiniai ir kiti darbai, būtini naftos telkinio dydžiui, formai, sandarai, naftos išteklių savybėms bei naftos gavybos sąlygoms nustatyti, taip pat ir būtinos apimties bandomoji gavyba.

10. Naftos telkinių eksploatavimas – darbai, reikalingi naftai į žemės paviršių iškelti, jai apdoroti, išvalyti, saugoti ir transportuoti vartotojui (pirkėjui), taip pat įrengimų, ryšio linijų montavimas, kelių tiesimas, priežiūra bei likvidavimas baigus gavybą.

 

TEISĖ VYKDYTI NAFTOS DARBUS

 

11. Vykdyti naftos darbus turi teisę visi Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniai ir fiziniai asmenys, gavę naftos darbų licencijas ir turintys teisę nuomoti sklypą (toliau vadinama – licenciatai).

12. Naftos telkinius žvalgyti ir naftą išgauti gali tik Gargždų valstybinė naftos geologijos įmonė ar bendros įmonės su Gargždų valstybine naftos geologijos įmone, jei telkiniai atrasti dalyvaujant šiai įmonei.

13. Teisė vykdyti naftos darbus gali būti perduota kitiems Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims tik gavus Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidimą.

 

NAFTOS DARBŲ PLOTAI

 

14. Plotai, skirti naftos telkinių paieškoms, sudaromi iš vienetinių plotelių, sutampančių su topografinėmis 1: 25000 mastelio planšetėmis, kurių kraštinės lygios 7'30“ ilgumos ir 5' platumos. Plotus taip pat gali riboti valstybės siena ir jūros kranto linija.

15. Plotus, skirtus naftos telkinių paieškoms, gali sudaryti nuo 1 iki 16 vienetinių plotelių, o žvalgymui – nuo 1 iki 4 vienetinių plotelių, neskaitant nepilnų vienetinių plotelių, apribotų valstybės sienos ir jūros kranto linijos. Į šiuos plotelius neįtraukiami anksčiau surastų telkinių užimami plotai, kuriuos žvalgyti ar eksploatuoti gali būti išduodama atskira licencija.

16. Plotas, skirtas naftos telkinių paieškoms, per licencijos galiojimo laiką gali būti mažinamas sutartyje ar darbų programoje numatytomis sąlygomis arba licenciato pageidavimu, gavus komisijos sutikimą (leidimą), taip pat atskiru šios komisijos nutarimu, kai sutarties sąlygos nevykdomos. Šiuo atveju naftos telkinių paieškoms tuose plotuose, kuriuose darbai nutraukiami, gali būti išduota nauja licencija.

17. Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniai ir fiziniai asmenys, nustatytąja tvarka turintys teisę vykdyti naftos paieškų darbus, privalo gauti rajono valdybos sprendimą dėl žemės ploto, kuriame ketinama vykdyti naftos paieškų darbus, nuomos. Šiame sprendime nurodoma žalos, padarytos žemės ūkiui, atlyginimo tvarka.

18. Naftos telkinių žvalgymui ir naftos gavybai skiriamas plotas, jungiantis vieną ar kelis gretimus telkinius. Prie jo gali būti skiriami sklypai keliams, elektros bei ryšio linijoms, naftotiekiui tiesti ir kitiems pagalbiniams įrengimams montuoti, jeigu jų negalima arba netikslinga įrengti telkinio plote.

19. Vienos rūšies licencija vienam plotui gali būti išduota tik vienam licenciatui.

Vienas licenciatas gali turėti tos pačios arba skirtingų rūšių licencijas keliems plotams, tačiau kiekviena jų išduodama atskiro konkurso tvarka.

20. Papildomas plotas naftos telkinių paieškoms gali būti suteikiamas nekonkurso tvarka tuo atveju, kai įrodoma, kad tas plotas yra prie eksploatuojamo telkinio ribos. Šiuo atveju papildomai gali būti skirti ne daugiau kaip 2 vienetiniai ploteliai. Sprendimus dėl to priima komisija.

21. Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniai ir fiziniai asmenys, gaunantys nustatytąja tvarka licenciją naftos telkinį žvalgyti ar eksploatuoti, privalo išsinuomoti žemės sklypą, kuriame vykdomi šie darbai.

Perduodant nustatytąja tvarka licenciją telkinį žvalgyti ar eksploatuoti kitam Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniam ir fiziniam asmeniui, turi būti iš naujo įforminta ir žemės sklypo, kuriame vykdomi darbai, nuoma.

 

NAFTOS DARBŲ LICENCIJŲ IŠDAVIMAS

 

22. Kiekvienai naftos darbų rūšiai skiriama atskira licencija. Už naftos darbų licencijų išdavimą imama valstybinė rinkliava.

23. Licencijos ieškoti naftos telkinių yra terminuotos ir galioja ne ilgiau negu 3 metus. Jos gali būti pratęstos iki 3 metų. Šios licencijos nesuteikia teisės žvalgyti ar eksploatuoti anksčiau ar licencijos galiojimo metu nustatytame plote surastų telkinių, taip pat pirmenybės pretenduoti į tokias licencijas.

24. Licencijos žvalgyti naftos telkinius suteikia pirmenybę pretenduoti į licencijas išgauti naftą iš žvalgytų telkinių.

25. Licencijos žvalgyti naftos telkinius išduodamos 3 metams ir gali būti pratęstos vieną kartą ne ilgiau negu 3 metams.

26. Licencijų išgauti naftą galiojimo trukmė priklauso nuo naftos gavybos režimo ir ekonominio jos tikslingumo. Šių licencijų galiojimo trukmė nurodoma sutartyje bei darbų programoje ir gali būti keičiama tik Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu.

 

LICENCIATŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

27. Licenciatas privalo:

27.1. atlikti visus numatytus programoje naftos darbus nustatytu laiku, laikydamasis jų kokybės, aplinkosaugos ir darbosaugos reikalavimų, nurodytų Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose galiojančiuose normatyviniuose aktuose. Nukrypimai nuo naftos darbų programos galimi tik gavus komisijos leidimą. Sudarant darbų programą, Valstybinė geologijos tarnyba gali įpareigoti licenciatą atlikti papildomus darbus, susijusius su naftos darbais (šiluminio srauto, radioaktyvumo, stratigrafinius, hidrogeologinius, geocheminius, geofizinius tyrimus);

27.2. teikti Valstybinei geologijos tarnybai tikslius ir išsamius duomenis, gautus darbų metu, taip pat gręžinių kerną, tokios apimties, pavidalo ir tokiu laiku, kaip numatyta darbų programoje, nepaisydamas darbų rezultatų. Draudžiama perduoti (parduoti) šiuos duomenis kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims be Valstybinės geologijos tarnybos leidimo. Licenciatas taip pat privalo pateikti šiai tarnybai visus duomenis apie atrastus kitus gamtos išteklius (radioaktyvumo, slėgio, temperatūros anomalijas, mineralizacijos požymius), aptiktas kenksmingų medžiagų sankaupas, archeologinius objektus. Draudžiama perduoti šiuos duomenis juridiniams ir fiziniams asmenims be Valstybinės geologijos tarnybos leidimo;

27.3. pateikti organams, valstybės įgaliotiems kontroliuoti naftos darbus, jų reikalaujamus duomenis.

28. Jeigu licenciatas už naftą gauna kompensaciją ar pelną kitokius negu naftos pardavimo kaina, jis privalo pranešti apie tai komisijai.

29. Licenciatas neturi jokių teisių į licencijoje nurodyto ploto žemės paviršių, jūros dugną, vandenį, dirvą ir kitus ten esančius gamtos išteklius, jeigu tai nenumatyta darbų programoje. Šių išteklių naudojimas reguliuojamas įstatymų ir normatyvinių aktų.

30. Licenciatas gali atsisakyti vykdyti naftos darbus sutartyje nustatyta tvarka, raštu pranešdamas apie tai prieš 3 mėnesius komisijai. Atsisakymas vykdyti naftos darbus neatleidžia jo nuo įsipareigojimo pateikti atliktų darbų ataskaitą su išvadomis, apibendrinimais ir rekomendacijomis, taip pat nuo finansinių įsipareigojimų.

31. Jeigu licenciatas per licencijos galiojimo laiką neatlieka numatytų programoje darbų, jis turi raštu pranešti apie tai komisijai ne vėliau kaip mėnuo iki licencijos galiojimo pabaigos. Šiuo atveju komisija nustato atliktų darbų ataskaitos turinį ir apimtį, finansinę bei materialinę licenciato atsakomybę ir rekomenduoja Lietuvos Respublikos Vyriausybei ribotam laikui pratęsti licencijos galiojimą ar pripažinti ją nustojusia galioti.

32. Naftos darbai neturi be pagrindo trukdyti kitokiai ūkinei veiklai naftos darbų vykdymo plotuose.

 

VALSTYBĖS PAREIGOS LICENCIATUI

 

33. Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgalioti valstybiniai organai vykdo sutartyje prisiimtus įsipareigojimus ir sudaro licenciatui sąlygas programoje numatytai veiklai.

34. Valstybiniai organai, reguliuojantys naftos darbus, raštu praneša licenciatui apie visus savo sprendimus, potvarkius ir normatyvinius aktus, liečiančius licenciato veiklą.

35. Geologiniai ir kitokie duomenys, kuriuos licenciatas gauna darbų metu ir perduoda Valstybinei geologijos tarnybai ir kurie turi licenciatui komercinę ar kitokią ekonominę vertę, gali būti naudojami, perduodami (parduodami) kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims tik suderinus su licenciatu arba laikomi paslaptyje sutartyje numatytą laiką, bet ne ilgiau kaip 2 metus nuo naftos darbų pabaigos ir 5 metus nuo šių duomenų gavimo. Slaptumo laikas gali būti pratęstas, jei licenciatas toliau dirba tame plote, kuriame gauti šie duomenys, arba gretimame.

36. Valstybinė geologijos tarnyba turi teisę naudoti šių nuostatų 35 punkte nurodytus apibendrintus duomenis, įvertindama teritorijos perspektyvumą, prognozuodama naujus telkinius, planuodama darbus.

 

NAFTOS DARBŲ LICENCIJŲ SUTEIKIMAS

 

37. Naftos darbų licencijos suteikiamos konkurso tvarka.

38. Nurodytojo konkurso sąlygas tvirtina ir jo laiką nustato komisija. Šią informaciją komisija paskelbia valstybės laikraštyje, per tarptautinius tokios informacijos platinimo organus arba tiesiogiai praneša suinteresuotiems Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims. Šiuo atveju jų sąrašas sudaromas iš anksto ir tvirtinamas atskiru komisijos sprendimu.

39. Visiems suinteresuotiems Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims sudaromos vienodos sąlygos susipažinti su licencijuojamų (skirstomų) plotų bei telkinių išsidėstymu, jų naudojimo bei nuomos sąlygomis, geologiniais ir geofiziniais duomenimis, taip pat su teisinio bei ekonominio naftos darbų reguliavimo sistema Lietuvos Respublikoje.

40. Visos nustatytu laiku paduotos paraiškos yra lygiavertės. Paraiškų formą ir turinį nustato komisija.

41. Paraiškos turi būti pateiktos lietuvių kalba arba anglų ar rusų kalbomis su vertimu į lietuvių kalbą.

42. Visos paraiškos naftos telkinių paieškoms nagrinėjamos komisijos, kuri per 30 dienų turi nuspręsti, ar šias paraiškas pateikę Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniai ir fiziniai asmenys gali toliau dalyvauti konkurse.

 

43. Lietuvos Respublikos ir užsienio juridiniai ir fiziniai asmenys, kurių paraiškas patvirtina komisija, privalo per 4 mėnesius nuo pakvietimo gavimo dienos pateikti šiai komisijai numatomų naftos darbų techninius ekonominius skaičiavimus ir sutarties dėl bendradarbiavimo su Gargždų valstybine naftos geologijos įmone projektą, jei darbuose dalyvauja ši įmonė.

44. Komisija per 30 dienų atrenka pretendentą naftos darbų licencijai gauti ir pateikia jį tvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

 

NAFTOS PANAUDOJIMAS

 

45. Lietuvos Respublikoje išgaunama nafta disponuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Licenciatų išlaidos naftos darbams laisvai konvertuojama valiuta padengiamos ir jų pelno dalis išmokama taip pat laisvai konvertuojama valiuta, nustatant naftos kainą pagal tarptautines taisykles sutartyje numatytomis sąlygomis.

46. Pajamos už naftą perduodamos į Lietuvos valstybės biudžetą arba jomis gali būti apmokamas tik Lietuvos Respublikos įstatinis kapitalas bendroje įmonėje.

 

APLINKOSAUGOS REIKALAVIMAI

 

47. Licenciatas privalo laikytis visų aplinkosaugos reikalavimų, nustatytų Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos departamento, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir jos įgaliotų valstybinių organų normatyvinių aktų, taip pat numatytų sutartyje bei darbų programoje ir rajono valdybos sprendime išnuomoti žemės sklypą naftos darbams.

48. Sukėlęs pavojų aplinkai ar padaręs jai žalą, licenciatas privalo nedelsdamas sustabdyti savo veiklą ir imtis priemonių pavojui ar padarytai žalai likviduoti, skirti tam lėšas, technines priemones bei medžiagas ir pranešti apie tai Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos departamentui bei komisijai.

49. Jeigu žala aplinkai padaryta juridinio ar fizinio asmens, atliekančio licenciato užduotį (subrangovo), licenciatas visiškai atsako už šią žalą.

50. Tai, kad licenciatas vykdo darbus, turėdamas licenciją ir patvirtintą programą, neatleidžia jo nuo atsakomybės už jo veiklos padarytą žalą aplinkai.

51. Jeigu pavojus aplinkai iškyla ar žala jai padaroma licenciatui pažeidus sutarties ar darbų programos reikalavimus, licencijos galiojimas gali būti sustabdytas ir nutrauktas.

52. Jeigu licencijos galiojimas sustabdomas arba nutraukiamas dėl licenciato kaltės, darbų nutraukimo išlaidas dengia pats licenciatas.

53. Iškilus darbo eigoje papildomiems aplinkosaugos reikalavimams, licenciatas juos turi vykdyti.

 

DARBOSAUGOS REIKALAVIMAI

 

54. Naftos žvalgymo ir gavybos įrengimai turi būti atiduoti eksploatuoti ir naudojami Darbų saugos departamento nustatyta tvarka.

55. Licenciatas atsako už priemonių, užkertančių kelią avarijoms ir traumoms, įgyvendinimą. Apie įvykusias avarijas, grupinius, mirtinus ir sunkius nelaimingus atsitikimus turi būti pranešama Darbų saugos departamentui. Šie įvykiai tiriami Darbų saugos departamento nustatyta tvarka.

Iš licenciato gali būti pareikalauta padengti tyrimo komisijos darbo išlaidas.

56. Jeigu nelaimingas atsitikimas įvyksta dėl juridinio ar fizinio asmens, atliekančio licenciato užduotį, kaltės, nuostolius privalo padengti licenciatas.

 

PAPILDOMOS NAFTOS DARBŲ VYKDYMO SĄLYGOS

 

57. Vykdant naftos darbus, į kuriuos investuojamas užsienio kapitalas, pirmenybę įsidarbinti turi vietos specialistai ir darbininkai. Užsieniečiai gali būti įdarbinami tais atvejais, kai Lietuvos Respublikoje nėra reikiamos kvalifikacijos specialistų.

58. Vykdant naftos darbus, pirmiausia naudojami vietiniai materialiniai ištekliai, paslaugos ir techninės priemonės. Jie įvežami tais atvejais, kai Lietuvos Respublikoje negalima gauti reikiamų išteklių, įrengimų ir paslaugų, kai jų įvežimas ekonomiškai pagrįstas arba reikalingas naujoms technologijoms diegti.

59. Už įrengimus ir medžiagas, įvežamus iš užsienio naftos darbams vykdyti, imamas muito mokestis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

ĮSTATYMŲ BEI SUTARTIES SĄLYGŲ PAŽEIDIMAI IR JŲ NAGRINĖJIMAS

 

60. Lietuvos Respublikos įstatymų pažeidimai, padaryti vykdant naftos darbus, nagrinėjami pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nustatytąja tvarka, nepaisant to, kokios šalies pilietis tuos įstatymus pažeidė.

61. Ginčai, kylantys vykdant naftos darbus, sprendžiami pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, išskyrus tuos atvejus, kai sutartyje numatyta kreiptis į kitos šalies arbitražą.

62. Licenciatui pažeidus sutarties sąlygas ar darbų programą, sutarties galiojimas gali būti sustabdytas arba visiškai nutrauktas.

63. Nesant atitinkamų Lietuvos Respublikos įstatymų ar ginčų sprendimo taisyklių, naudojamasi tarptautiniais.

______________

 

part_875bc6f94960441eae67a9ae188a2ca1_end