LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ DALINIO PAKEITIMO

 

1995 m. liepos 3 d. Nr. 925

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Iš dalies pakeičiant Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. vasario 20 d. nutarimu Nr. 266 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1995, Nr. 17-397), išdėstyti 21 punktą taip:

21. Draudėjai, skaičiuodami atlyginimo už darbą sumas, apskaičiuoja privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokas šių taisyklių 18.1 ir 18.2 punktuose nustatyta tvarka ir sumoka į valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš kito mėnesio 15 dieną. Įstaigos ir organizacijos, visiškai išlaikomos iš Lietuvos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų, apskaičiuotas valstybinio socialinio draudimo įmokas privalo sumokėti paimdamos iš banko įstaigų lėšas praėjusio mėnesio atlyginimams išmokėti. Mokamieji pavedimai pateikiami bankams visai atitinkamo laikotarpio privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokų sumai nepriklausomai nuo to, kiek lėšų yra draudėjo sąskaitoje; atskirai nurodomos draudėjo ir apdraustųjų įmokų sumos.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba išimties būdu gali atidėti privalomųjų įmokų į valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą įsiskolinimo išieškojimo laiką ne ilgiau kaip vieneriems metams su sąlyga, kad draudėjas nustatytu laiku mokės visas einamąsias valstybinio socialinio draudimo įmokas. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba gali kai kuriems draudėjams atidėti ilgiau kaip vieneriems metams privalomųjų įmokų į valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą įsiskolinimo išieškojimo laiką, jeigu tiems draudėjams ilgesniam kaip metų laikotarpiui buvo atidėti mokesčiai į Lietuvos valstybės biudžetą. Įsiskolinimo valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui išieškojimo atidėjimo tvarką nustato Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba.

Individualių (personalinių) įmonių savininkai, kiti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka jiems prilyginti savarankiškai dirbantys asmenys (advokatai, notarai) valstybinio socialinio draudimo įmokas moka kartą per ketvirtį. Įmokos turi būti sumokėtos ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš to ketvirčio paskutinio mėnesio 15 dieną. Ūkininkai (už save ir pilnamečius šeimos narius, dirbančius ūkyje) gali mokėti įmokas jiems patogiu laiku ir periodais, bet už metus – ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš lapkričio mėnesio 15 dieną. Mokama pavedimais per banką, pašto perlaidomis arba į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinio skyriaus kasą.

Individualių (personalinių) įmonių savininkai, kiti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka jiems prilyginti savarankiškai dirbantys asmenys (advokatai, notarai) gali įmokų nemokėti (to laikotarpio neįskaitant į draudiminį stažą) tik tais atvejais, kai yra valstybinio socialinio draudimo fondo pensininkai, taip pat kai yra draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, o ūkininkai (už save ir pilnamečius šeimos narius, dirbančius ūkyje) – dar ir tais atvejais, kai jie ir nurodytieji šeimos nariai turi būtinąjį stažą senatvės pensijai gauti.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai išimties būdu gali atidėti privalomųjų įmokų į valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą sumokėjimą individualių (personalinių) įmonių savininkams, kitiems Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka jiems prilygintiems savarankiškai dirbantiems asmenims (advokatams, notarams), ūkininkams ir pilnamečiams jų šeimų nariams, dirbantiems ūkyje, kai jie dokumentais įrodo, kad yra nedarbingi dėl ligos, traumos, nėštumo ar gimdymo, užkrečiamųjų ligų sukėlėjų nešiojimo ar kitų objektyvių priežasčių negalėjo organizuoti veiklos ir turėti pajamų. Įsiskolinimas turi būti likviduotas per 6 mėnesius po įmokų mokėjimo termino atidėjimo priežasties išnykimo. Nesumokėjus įsiskolinimo nustatytu laiku, delspinigiai skaičiuojami už visą laiką nuo pirminio įmokų mokėjimo termino pasibaigimo.

Asmenys, Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo numatytais atvejais draudžiami savanoriškai, nurodytąsias draudimo įmokas moka draudimo sutartyse nustatyta tvarka“.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS                          MINDAUGAS MIKAILA