LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ IR ANTIKVARINIŲ DAIKTŲ ĮVEŽIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR IŠVEŽIMO IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS TVARKOS
1996 m. birželio 25 d. Nr. 750
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo 24 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Patvirtinti pridedamus:
1.1. Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų įvežimo į Lietuvos Respubliką ir išvežimo iš Lietuvos Respublikos tvarką;
2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gruodžio 7 d. nutarimą Nr. 927 „Dėl Kultūros vertybių išvežimo (išsiuntimo) iš Lietuvos Respublikos ir įvežimo į Lietuvos Respubliką nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1993, Nr. 1-8).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. birželio 25 d. nutarimu Nr. 750
Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų įvežimo į Lietuvos Respubliką ir išvežimo iš Lietuvos Respublikos tvarka
Bendroji dalis
1. Ši tvarka reglamentuoja kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų (išskyrus archyvinius dokumentus) įvežimo bei atsiuntimo (toliau vadinama – įvežimas) į Lietuvos Respubliką ir išvežimo bei išsiuntimo (toliau vadinama – išvežimas) iš Lietuvos Respublikos tvarką.
2. Kilnojamosios kultūros vertybės – prieš 50 metų ir anksčiau sukurti pagal paskirtį ir prigimtį kilnojamieji visuomenės ir žmogaus veiklos medžiaginiai kūriniai ir kiti daiktai, turintys didelę kultūrinę vertę, tai yra reikšmingi etniniu, archeologiniu, istoriniu, meniniu, moksliniu, techniniu, religiniu ir kitokiais požiūriais, taip pat tuo, kad apibūdina tipiškus bei specifinius nacionalinio gyvenimo reiškinius; kilnojamąja kultūros vertybe gali būti ir vėliau nei prieš 50 metų sukurtas didelės kultūrinės vertės kūrinys. Antikvariniai daiktai – visi prieš 50 metų ir anksčiau sukurti kilnojamieji visuomenės ir žmogaus veiklos medžiaginiai kūriniai ir kiti daiktai ar jų dalys, nesvarbu, kokia jų išliekamoji kultūrinė vertė.
3. Draudžiama negrąžinamai išvežti kilnojamąsias kultūros vertybes (toliau vadinama – kultūros vertybės) ir antikvarinius daiktus, įrašytus į Kilnojamųjų kultūros vertybių registrą, taip pat saugomus Lietuvos Respublikos muziejuose ir bibliotekose, arba ekspertų tarybai nustačius, kad norimas išvežti daiktas yra vertybė, kurios nebuvimas Lietuvoje nuskurdintų Lietuvos kultūros paveldą.
4. Kultūros vertybės ir antikvariniai daiktai, patenkantys į šiuo nutarimu patvirtintą kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų, kuriuos išvežant iš Lietuvos Respublikos būtina turėti Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento leidimą, sąrašą, gali būti išvežami iš Lietuvos Respublikos gavus Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento (toliau vadinama – Kultūros vertybių apsaugos departamentas) leidimą. Šiuolaikinio vaizduojamojo meno ir taikomosios dailės kūriniai (išskyrus dirbinius su gintaru), ne senesni kaip 50 metų, įsigyti dailės galerijose (salonuose), gali būti išvežami iš Lietuvos Respublikos ir be Kultūros vertybių apsaugos departamento leidimo, jeigu dailės galerija (salonas) Kultūros vertybių apsaugos departamento nustatyta tvarka išduoda dokumentą su nurodytais dailės kūrinio kataloginiais duomenimis (autorius, pavadinimas, medžiaga, atlikimo technika, matmenys arba svoris, sukūrimo metai) bei pirkimo-pardavimo dokumentą (-us), kuris (kurie), išvežant kūrinį, pateikiamas (-i) muitinei.
5. Kultūros vertybių apsaugos departamentas ne vėliau kaip per 15 parų nuo kreipimosi dienos duoda atsakymą, ar leidžiama kultūros vertybę, antikvarinį daiktą išvežti iš Lietuvos Respublikos. Kultūros ministras turi teisę pratęsti šį terminą iki 30 parų.
Negrąžinamas kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų išvežimas
6. Juridiniai ir fiziniai asmenys, norintys gauti leidimą negrąžinamai išvežti kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus, turi pateikti Kultūros vertybių apsaugos departamentui:
6.1. prašymą, kuriame nurodomi kultūros vertybės ar antikvarinio daikto kataloginiai duomenys (autorius, pavadinimas, medžiaga, atlikimo technika, matmenys arba svoris, sukūrimo metai);
7. Jeigu kultūros vertybę ar antikvarinį daiktą leidžiama negrąžinamai išvežti, jos savininkui išduodamas nustatytos formos leidimas, kurį pasirašo ir patvirtina antspaudu atsakingas už leidimų išdavimą pareigūnas. Tas pats antspaudas ir parašas turi būti ant išvežamų kultūros vertybių, antikvarinių daiktų sąrašų ir nuotraukų. Kultūros vertybių apsaugos departamento nustatytais atvejais antspaudas dedamas ir ant kultūros vertybės ar antikvarinio daikto, arba tokia vertybė plombuojama. Atsakingų už leidimų išdavimą pareigūnų parašų bei antspaudų pavyzdžiai tvirtinami Kultūros vertybių apsaugos departamento direktoriaus ir pateikiami Muitinės departamentui prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Muitinės departamentas). Leidimas galioja vienerius metus nuo jo išdavimo datos. Leidime ties nurodytu išvežimo tikslu – „Negrąžinamai“ – dedamas spaudas (žyma).
Laikinas kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų išvežimas
9. Laikinai išvežti kultūros vertybes ar antikvarinius daiktus į kultūros ir meno renginius arba perdirbti (restauruoti, konservuoti, remontuoti, ryškinti) gali juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie turi renginio organizatoriaus kvietimą arba sutartį dėl parodos, renginio arba kultūros vertybės ar antikvarinio daikto perdirbimo (restauravimo, konservavimo, remonto, ryškinimo) ir kurie nustatytąja tvarka įformindami laikinojo išvežimo (laikinojo išvežimo perdirbti) muitinės procedūrą pateikia Kultūros vertybių apsaugos departamento leidimą.
10. Taip pat leidžiama laikinai išvežti kultūros vertybes ar antikvarinius daiktus į Lietuvos Respublikos diplomatines ir konsulines įstaigas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos teikime nurodytam laikui. Vežant kultūros vertybes iš valstybinių saugyklų, būtina turėti kultūros ministro įsakymą ir šių vertybių draudimo dokumentus.
11. Laikinai išvežant kultūros vertybes ar antikvarinius daiktus, Kultūros vertybių apsaugos departamentui turi būti pateiktas prašymas, kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų sąrašas (nurodant jų kataloginius duomenis ir kainą litais), kiekvienos vertybės ir antikvarinio daikto 2 nuotraukos (9x13 arba 13x18 centimetrų formato), o Kultūros vertybių apsaugos departamentui pareikalavus – ir pačios vertybės.
12. Laikinai išvežant į užsienį muzikos instrumentus, Kultūros vertybių apsaugos departamentui pateikiamas koncertinės organizacijos arba paties atlikėjo prašymas, instrumentų sąrašai bei po 2 nuotraukas (9x13 arba 13x18 centimetrų formato). Styginiams instrumentams ir strykams būtini nustatytos formos pasai, kuriuos išduoda Kultūros vertybių apsaugos departamentas. Išvykstant į užsienį ir grįžtant į Lietuvos Respubliką, muitinės pareigūnai šiuose pasuose daro atitinkamas žymas.
13. Laikinai išvežti vertybes ir antikvarinius daiktus duodamas nustatytos formos leidimas, kurį pasirašo ir patvirtina antspaudu atsakingas už leidimų išdavimą pareigūnas. Tas pats antspaudas ir parašas turi būti ant išvežamų kultūros vertybių, antikvarinių daiktų nuotraukų ir sąrašų. Leidime ties nurodytu išvežimo tikslu – „Laikinai“ – dedamas spaudas (žyma).
Leidimų išvežti kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus
blankai
15. Leidimų išvežti kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus blankai yra griežtos atskaitomybės dokumentai, išspausdinti spaustuvėje su jos pavadinimu ir rekvizitais. Blankas pildomas dviem egzemplioriais: vienas skiriamas leidimui išvežti kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus, o kitas laikomas leidimą išdavusios įstaigos archyve. Blankas pildomas valstybine kalba mechaniniu, elektroniniu būdu arba įskaitomai ranka (rašalu, didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis). Pildant blanką, neleistina taisyti, keisti, trinti ar panašiai. Praradus išduotą leidimo blanką ir pateikus motyvuotą paaiškinimą raštu, išduodamas jo dublikatas su žyma „Dublikatas“. Apie įvykusį dingimą ir dublikato išdavimą pranešama Muitinės departamentui.
Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų
įvežimas į Lietuvos Respubliką
16. Kilnojamųjų kultūros vertybių ir antikvarinių daiktų įvežimas į Lietuvos Respubliką neribojamas.
17. Kilnojamosios kultūros vertybės ir antikvariniai daiktai, kurie buvo laikinai įvežti arba laikinai įvežti perdirbti (restauruoti, konservuoti, remontuoti, ryškinti), jeigu juos įvežant buvo nustatytąja tvarka įforminta laikinojo įvežimo arba laikinojo įvežimo perdirbti (restauruoti, konservuoti, remontuoti, ryškinti) muitinės procedūra, pateikus jų kataloginius duomenis, gali būti grąžinami į užsienį be Kultūros vertybių apsaugos departamento leidimo, o jeigu negalima identifikuoti kultūros vertybės ar antikvarinio daikto, muitinė turi teisę reikalauti, kad būtų pateiktas Kultūros vertybių apsaugos departamento leidimas.
Mokesčiai už negrąžinamai išvežamas kultūros vertybes
ir antikvarinius daiktus
20. Už leidimų negrąžinamai išvežti iš Lietuvos Respublikos kultūros vertybes ir antikvarinius daiktus išdavimą imamas žyminis mokestis, kurio dydį ir ėmimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. birželio 25 d. nutarimu Nr. 750
Kilnojamosios kultūros vertybės ir antikvariniai daiktai, kuriuos išvežant iš Lietuvos Respublikos būtina turėti Kultūros
ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento leidimą
Vertybės pavadinimas |
Vertybės kodas* |
Tapybos ir akvarelės kūriniai, eskizai, etiudai; koliažai ir panašios dekoratyvinės plaketės; miniatiūros, tapyba ant įvairių medžiagų; originalūs meniniai montažai iš įvairių medžiagų; ikonos |
97.01 |
Grafikos kūriniai (piešiniai, originalūs lakštai, estampai ir knygų grafika, ekslibrisai) |
97.02 |
Skulptūros kūriniai (iš visų medžiagų) |
97.03 |
Pašto arba žyminio mokesčio ženklai, pirmos dienos vokai ir panašūs daiktai, antspauduoti, arba jeigu neantspauduoti, – ne einamosios arba naujos laidos šalyje, kuriai jie skirti, – išleisti iki 1960 metų |
ex97.04 |
Istorijos, archeologijos, etnografijos arba numizmatikos vertybių kolekcijos ir kolekcionavimo objektai |
ex 97.05 |
Knygos, periodiniai leidiniai, reprodukcijos ir kiti poligrafijos dirbiniai, rankraščiai (senesni kaip 50 metų) |
ex 49 sk. |
Pašto ženklai, kurių vertė pagal Ivero einamųjų metų katalogą viršija 250 frankų (Prancūzijos), banknotai ir kiti vertybiniai popieriai, išleisti iki 1960 metų |
ex 49.07 |
Dirbiniai iš tauriųjų metalų, brangakmenių, perlų; religinio kulto reikmenys; medaliai ir ordinai (senesni kaip 50 metų) |
ex 71.13-71.16 |
Monetos, išleistos iki 1960 metų |
ex 71.18 |
Apdorotas dramblio kaulas, kaulas, vėžlio šarvai, koralai, perlamutras, kitos raižybos medžiagos, dirbiniai iš jų; apdorotos augalinės arba mineralinės raižybos medžiagos ir dirbiniai iš jų |
96.01-96.02 |
Neapdoroti tauriųjų metalų grynuoliai, brangakmeniai, pusiaubrangiai akmenys, perlai, koralai bei gintaras |
ex 05.08, 2530.90.90.0, 71.01-71.03, 7106.91, ex 71.08, ex 71.10 |
Taikomojo meno dirbiniai iš stiklo, emalės, keramikos, tekstilės, metalo, odos, medžio, gintaro ir kitų medžiagų (baldai, gobelenai, kilimai, kostiumai, indai, laikrodžiai); siuvinėti rankdarbiai, rankų darbo mezginiai, nėriniai ir audiniai; liaudies meno kūriniai; etnografiniai reikmenys, religinio kulto reikmenys |
ex 42 sk., ex 44.14-44.21, ex 57 sk., ex 58 sk., ex 61 sk., ex 62 sk., ex 63 sk., ex 69.11-69.14, ex 70.13, ex 70.18, ex 71.17, ex 73 sk., ex 74.18, ex 75.08, ex 76.15, ex 79.07, ex 80.07, ex 82 sk., ex 83 sk., ex 91 sk., ex 94 sk. |
Dokumentinės ir meninės kino juostos bei fotografijos; jų negatyvai (senesni kaip 50 metų) |
ex 37.04-37.06, ex 4911.91.80.0 |
Architektūros pastatų dalys – freskosmozaikos, vitražai; jų fragmentai, kokliai, bokštų laikrodžiai ir panašiai (senesni kaip 50 metų) |
ex 68.02, ex 69.07-69.08, ex 69.14, ex 70.16, ex 91.05 |
Ginklai (senesni kaip 50 metų) |
ex 93 sk. |
Muzikos instrumentai |
92 skirsnis |
Gramofonų ir patefonų plokštelės(senesnės kaip 50 metų) |
ex 8524.10 |
Technikos ir technologijos istorijos požiūriu vertingi daiktai, automototechnikos ir mechanikos objektai, pagaminti iki 1950 metų; jų dalys |
ex 82-90 sk. |
*Vertybės kodas pateikiamas pagal Europos Ekonominės Bendrijos kombinuotąją prekių nomenklatūrą, nurodant skirsnį, poziciją arba subpoziciją, kurioje klasifikuojama arba gali būti klasifikuojama vertybė.
______________