Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriAus IR LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTo generaliniO direktoriAus

 

Į S A K Y M A S

DĖL ŽVALGYBOS PAREIGŪNŲ TARNYBINIŲ NUSIŽENGIMŲ IR DARBUOTOJŲ DARBO DRAUSMĖS PAŽEIDIMŲ TYRIMO, TARNYBINIŲ IR DRAUSMINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMO IR PANAIKINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. gruodžio 27 d. Nr. V-165/1-116

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 64-1931; 2012, Nr. 129-6463) 24 straipsnio 1 dalies 2 punktu, 60 straipsnio 15 dalimi, Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569) 227–244 straipsniais:

T v i r t i n a m e pridedamą Žvalgybos pareigūnų tarnybinių nusižengimų ir darbuotojų darbo drausmės pažeidimų tyrimo, tarnybinių ir drausminių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos aprašą.

2. P r i p a ž į s t a m e netekusiais galios:

2.1. Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus 2004 m. liepos 12 d. įsakymą Nr. 1-27 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento pareigūnų drausminių nusižengimų ir darbuotojų darbo drausmės pažeidimų tyrimo ir nuobaudų skyrimo tvarkos patvirtinimo“;

2.2. Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus 2004 m. liepos 15 d. įsakymą Nr. V-132 „Dėl Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos statutinių valstybės tarnautojų tarnybinių nusižengimų tyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 148-5399);

2.3. Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus 2009 m. gegužės 7 d. įsakymą Nr. V-47 „Dėl Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus 2004 m. liepos 15 d. įsakymo Nr. V-132 „Dėl Tarnybinių nusižengimų tyrimo Antrajame operatyvinių tarnybų departamente prie KAM tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2009, Nr. 55-2192);

2.4. Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus
2010 m. gegužės 7 d. įsakymą Nr. V-57 „Dėl Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus 2004 m. liepos 15 d. įsakymo Nr. V-132 „Dėl Tarnybinių nusižengimų tyrimo Antrajame operatyvinių tarnybų departamente prie KAM tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr.
57-2830).

3. Šis įsakymas įsigalioja 2013 m. sausio 1 d.

 

 

 

Antrojo operatyvinių tarnybų departamento

prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus

pavaduotojas, pavaduojantis direktorių         Raimondas Nasteckis

 

Lietuvos Respublikos valstybės saugumo

departamento generalinis direktorius                        Gediminas Grina


PATVIRTINTA

Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriaus ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus 2012 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. V-165/1-116

 

ŽVALGYBOS PAREIGŪNŲ TARNYBINIŲ NUSIŽENGIMŲ IR DARBUOTOJŲ DARBO DRAUSMĖS PAŽEIDIMŲ TYRIMO, TARNYBINIŲ IR DRAUSMINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMO IR PANAIKINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Žvalgybos pareigūnų tarnybinių nusižengimų ir darbuotojų darbo drausmės pažeidimų tyrimo, tarnybinių ir drausminių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja tarnybinių nusižengimų ir darbo drausmės pažeidimų tyrimą (toliau – tyrimas), tarnybinių ir drausminių nuobaudų skyrimą ir panaikinimą Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento (toliau – VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (toliau – AOTD) žvalgybos pareigūnams (toliau – žvalgybos pareigūnas) ir asmenims, VSD ir AOTD dirbantiems pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojas).

2. AOTD žvalgybos pareigūnų, tarnaujančių pagal profesinės karo tarnybos sutartis, padarytų drausmės pažeidimų tyrimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos kariuomenės drausmės statutas (Žin., 1999, Nr. 51-1635; 2011, Nr. 143-6704).

3. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatymu (Žin., 2000, Nr. 64-1931; 2012, Nr. 129-6364) (toliau – Žvalgybos įstatymas), Lietuvos Respublikos darbo kodeksu (Žin., 2002, Nr. 64-2569) (toliau – DK), kitais teisės aktais.

4. Žvalgybos pareigūnų priešingos teisei kaltai padarytos veikos (veikimas ar neveikimas) tiriamos ir jiems skiriamos tarnybinės nuobaudos vadovaujantis Žvalgybos įstatymo nuostatomis.

5. Darbuotojų darbo pareigų nevykdymas arba netinkamas jų vykdymas dėl darbuotojų kaltės, kai yra darbo drausmės pažeidimo požymių, tiriamas ir jiems skiriamos drausminės nuobaudos vadovaujantis DK nuostatomis.

6. Tyrimo tikslas – visapusiškai, nuodugniai, objektyviai ištirti tarnybinių nusižengimų ir darbo drausmės pažeidimų aplinkybes, nustatyti jų padarymo priežastis ir sąlygas, nustatyti kaltus asmenis bei užtikrinti, kad už tarnybinius nusižengimus ar darbo drausmės pažeidimus atsakytų tik juos padarę asmenys.

7. Tyrimo procedūra susideda iš pavedimo atlikti tarnybinį patikrinimą ar darbo drausmės pažeidimo tyrimą (toliau – tarnybinis patikrinimas), tarnybinio patikrinimo atlikimo ir tarnybinės ar drausminės nuobaudos skyrimo.

8. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Žvalgybos įstatyme ir DK vartojamas sąvokas.

 

II. TARNYBINIO PATIKRINIMO ATLIKIMO TVARKA

 

9. Tarnybinio patikrinimo procedūra pradedama ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, kai VSD ar AOTD direktorius (toliau – direktorius) ar jų įgaliotas žvalgybos pareigūnas gauna asmens skundą, tarnybinį pranešimą ar kitu būdu pateiktą informaciją apie žvalgybos pareigūno ar darbuotojo galimai padarytą tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą.

10. Direktorius, gavęs informaciją, kad žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas galimai padarė tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą, raštu (rezoliucija) arba įsakymu paveda atlikti tarnybinį patikrinimą. Tarnybinį patikrinimą atlieka įgaliotas žvalgybos pareigūnas ar pareigūnai (toliau – tyrėjas).

11. Jeigu reikia, tarnybinį patikrinimą atlieka direktoriaus sudaryta Komisija. Komisija direktoriaus įsakymu sudaroma ne mažiau kaip iš trijų žvalgybos pareigūnų. Sudarius komisiją, vienas iš žvalgybos pareigūnų skiriamas komisijos pirmininku. Komisijos nariai turi teises ir pareigas, kurias turi tyrėjas.

12. Tyrėjas turi teisę:

12.1. nuvykti į įvykio vietą ir atlikti jos apžiūrą;

12.2. apklausti žvalgybos pareigūnus, darbuotojus ir kitus asmenis, gauti jų paaiškinimus raštu;

12.3. išsireikalauti iš struktūrinių padalinių bei žvalgybos pareigūnų ar darbuotojų medžiagą (dokumentus), reikalingą tarnybiniam patikrinimui atlikti;

12.4. gauti iš institucijų, įmonių, įstaigų ir organizacijų tarnybiniam patikrinimui reikalingą informaciją;

12.5. konsultuotis su specialistais;

12.6. teikti motyvuotą teikimą dėl žvalgybos pareigūno ar darbuotojo, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, nušalinimo nuo pareigų (darbo).

13. Tyrėjas privalo:

13.1. visapusiškai, nuodugniai ir objektyviai ištirti tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo aplinkybes;

13.2. ištirti tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo aplinkybes per įmanomai trumpesnį laiką;

13.3. žvalgybos pareigūnui ar darbuotojui, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, išaiškinti jo teises ir pareigas bei užtikrinti šių teisių įgyvendinimą.

14. Žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, turi teisę:

14.1. teikti paaiškinimus, prašymus ir įrodymus;

14.2. pavaldumo tvarka apskųsti neteisėtus tyrėjo veiksmus;

14.3. pareikšti direktoriui motyvuotą raštišką prašymą dėl tyrėjo nušalinimo;

14.4. tyrimo eigoje susipažinti su tarnybinio patikrinimo medžiaga;

14.5. baigus tarnybinį patikrinimą, susipažinti su tarnybinio patikrinimo išvada.

15. Žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, privalo:

15.1. netrukdyti atlikti išsamų tarnybinį patikrinimą;

15.2. paklusti teisėtiems tyrėjo nurodymams.

16. Tyrėjas apie aplinkybes, kurios leistų suabejoti jo nešališkumu, privalo nedelsdamas tarnybiniu pranešimu informuoti direktorių, kuris priima sprendimą (rezoliucija tyrėjo tarnybiniame pranešime) dėl tyrėjo nušalinimo.

17. Tyrėjas per 3 darbo dienas, neįskaitant laiko, kurį žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, nebuvo darbe dėl laikinojo nedarbingumo arba dėl atostogų, nuo pavedimo atlikti tarnybinį patikrinimą gavimo dienos surašo Pranešimą apie tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą (toliau – pranešimas) (1 priedas) ir pasirašytinai supažindina žvalgybos pareigūną ar darbuotoją galimai padariusį tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą, kad pradėtas tarnybinis patikrinimas. Jeigu žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, nepasirašo, kad susipažino su pranešimu, apie tai įrašoma pranešimo gale, įrašą pasirašo tyrėjas (jei sudaroma komisija – jos pirmininkas) ir du žvalgybos pareigūnai ar darbuotojai. Tais atvejais, kai tarnybinis patikrinimas atliekamas ne žvalgybos pareigūno ar darbuotojo darbo vietoje, su pranešimu gali supažindinti jo tiesioginis vadovas ar padalinio vadovas, tyrėjas. Jeigu su pranešimu supažindina ne tyrėjas, pranešimas su supažindinimo žymomis ne vėliau kaip kitą darbo dieną pateikiamas tyrėjui.

18. Pradėjus tarnybinį patikrinimą, reikalaujama, kad tikrinamasis žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas, susipažinęs su šio Aprašo 17 punkte nurodytu pranešimu, tyrėjo nustatytu laiku, raštu pateiktų paaiškinimą dėl tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo padarymo aplinkybių. Jei žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas atsisako ar tyrėjo nustatytu laiku nepateikia raštiško paaiškinimo, surašomas aktas (2 priedas), kurį pasirašo tyrėjas (jei sudaroma komisija – jos pirmininkas) ir du žvalgybos pareigūnai ar darbuotojai. Atsisakymas pateikti paaiškinimą tarnybinio patikrinimo procedūrai įtakos nedaro, t. y. nestabdo tarnybinio patikrinimo eigos.

19. Tarnybinis patikrinimas negali būti atliekamas ilgiau kaip 3 mėnesius nuo pavedimo pradėti tarnybinį patikrinimą gavimo dienos. Į šį terminą neįskaitomas laikas, kurį žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, nebuvo darbe dėl laikinojo nedarbingumo ar dėl atostogų.

20. Tarnybinio patikrinimo metu nustačius, kad žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, yra galimai padaręs ir kitus tarnybinius nusižengimus ar darbo drausmės pažeidimus, kurie nebuvo nurodyti pranešime, yra surašomas naujas pranešimas apie galimai padarytus visus tarnybinius nusižengimus ar darbo drausmės pažeidimus, kuris keičia pirminį pranešimą, ir tarnybinis patikrinimas tęsiamas pagal naują pranešimą laikantis šio Aprašo reikalavimų.

21. Tarnybinio patikrinimo metu paaiškėjus, kad tarnybinis nusižengimas ar darbo drausmės pažeidimas turi nusikalstamos veikos požymių, ar paaiškėjus, kad dėl tos pačios veikos, dėl kurios buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas yra vykdomas baudžiamasis persekiojimas, tarnybinis patikrinimas sustabdomas. Jei tarnybinio patikrinimo eigoje paaiškėja, kad padarytas tarnybinis nusižengimas ar darbo drausmės pažeidimas turintis nusikalstamos veikos požymių, tarnybinio patikrinimo medžiaga, suderinus su direktoriumi ar jo įgaliotu žvalgybos pareigūnu, perduodama institucijai, įgaliotai vykdyti baudžiamąjį persekiojimą. Atsisakius pradėti baudžiamąjį procesą ar atleidus asmenį nuo baudžiamosios atsakomybės, sustabdytas tarnybinis patikrinimas atnaujinamas ir tęsiamas nuo atitinkamo sprendimo priėmimo (įsiteisėjimo) dienos laikantis šio Aprašo reikalavimų. Laikotarpis, per kurį buvo sustabdytas tarnybinis patikrinimas, neįskaitomas į bendrą tarnybinio patikrinimo terminą.

22. Tais atvejais, kai tyrėjas nustato žvalgybos pareigūno ar darbuotojo veiksmuose tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo, susijusio su Aprašo 21 punktu, požymių ir jei nustatytą tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą įmanoma atriboti nuo nusikalstamos veikos, tarnybinis patikrinimas tęsiamas bei baigiamas laikantis šio Aprašo reikalavimų bei 19 punkte nustatyto termino.

23. Baigęs tarnybinį patikrinimą, tyrėjas surašo motyvuotą išvadą, kurią kartu su tarnybinio patikrinimo medžiaga pateikia direktoriui galimiems sprendimams priimti.

24. Tarnybinio patikrinimo išvadoje nurodoma:

24.1. pažeista teisės norma;

24.2. pažeidimo forma (veikimas, neveikimas);

24.3. tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo laikas ir vieta;

24.4. tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo aplinkybės, įrodymai, kuriais grindžiamas tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo padarymo (nepadarymo) faktas;

24.5. tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą padariusio asmens kaltės forma (tyčia, dėl neatsargumo, aplaidumo ir pan.);

24.6. tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo pobūdis (vienkartinis, tęstinis, šiurkštus, nešiurkštus);

24.7. atsakomybę lengvinančios ar / ir sunkinančios aplinkybės;

24.8. neigiamos pasekmės (žala, jos dydis, pobūdis ir kt. padariniai) (jei tokios buvo);

24.9. informacija apie žvalgybos pareigūno ar darbuotojo darbą iki tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo padarymo (paskatinimai, apdovanojimai ir galiojančios nuobaudos);

24.10. pasiūlymai dėl patraukimo (nepatraukimo) tarnybinėn ar drausminėn atsakomybėn;

24.11. pasiūlymai dėl konkrečios tarnybinės ar drausminės nuobaudos;

24.12. pasiūlymai, kaip šalinti tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo padarymo priežastis ar / ir padarinius.

25. Direktorius, gavęs tarnybinio patikrinimo išvadą ir medžiagą, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo tarnybinio patikrinimo išvados ir medžiagos gavimo dienos, neįskaitant laiko, kurį žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas nebuvo tarnyboje (darbe) dėl laikinojo nedarbingumo, atostogų arba darbuotojas ir dėl komandiruotės, priima sprendimą, numatytą šio Aprašo 37 punkte.

26. Žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas su direktoriaus patvirtinta tarnybinio patikrinimo išvada ir / ar įsakymu dėl nuobaudos skyrimo (išskyrus, kai skiriama tarnybinė ar drausminė nuobauda – atleidimas iš tarnybos (darbo)) supažindinamas pasirašytinai ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po jų pasirašymo, o jei tarnybinio patikrinimo išvada ir / ar įsakymas pasirašyti žvalgybos pareigūno ar darbuotojo laikinojo nedarbingumo, atostogų arba darbuotojo ir komandiruotės metu, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po to, kai jie pasibaigia. Žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas su direktoriaus įsakymu, kuriuo skiriama drausminė ar tarnybinė nuobauda – atleidimas iš tarnybos (darbo), supažindinamas nedelsiant. Žvalgybos pareigūnui ar darbuotojui atsisakius pasirašyti, tai įrašoma įsakymo gale, įrašą pasirašo už personalo administravimą atsakingas asmuo ir du žvalgybos pareigūnai ar darbuotojai. Baigus tarnybinį patikrinimą ir direktoriui priėmus atitinkamą sprendimą, su tarnybinio patikrinimo išvada ir medžiaga gali susipažinti žvalgybos pareigūno ar darbuotojo, kurio atžvilgiu buvo atliekamas tarnybinis patikrinimas, tiesioginis vadovas ir / ar padalinio vadovas.

 

III. ŽVALGYBOS PAREIGŪNO AR DARBUOTOJO NUŠALINIMAS NUO PAREIGŲ

 

27. Žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas direktoriaus sprendimu gali būti nušalintas nuo pareigų (darbo) Žvalgybos įstatymo ir DK nustatytais atvejais (išskyrus atvejus, kai pareigūnas ar darbuotojas yra nušalintas Baudžiamojo proceso kodekso ar kitų teisės aktų nustatyta tvarka, kai sprendimus priima teismas). Sprendimą dėl nušalinimo nuo pareigų (darbo) direktorius priima gavęs tyrėjo ar darbuotojo, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, tiesioginio vadovo motyvuotą tarnybinį pranešimą ir įvertinęs aplinkybes, susijusias su tarnybiniu patikrinimu, žvalgybos pareigūno ar darbuotojo atliekamu darbu. Sprendimas dėl nušalinimo nuo pareigų (darbo) įforminamas direktoriaus įsakymu.

28. Draudžiama žvalgybos pareigūną ar darbuotoją, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, nušalinti nuo pareigų (darbo) neinformavus apie jo atžvilgiu Aprašo 17 punkte nustatyta tvarka pradėtą tarnybinį patikrinimą.

29. Direktoriui priėmus sprendimą nušalinti žvalgybos pareigūną ar darbuotoją nuo pareigų (darbo), toks asmuo su įsakymu nušalinti jį nuo pareigų (darbo) nedelsiant supažindinamas pasirašytinai. Jei sprendimo nušalinti žvalgybos pareigūną ar darbuotoją nuo pareigų (darbo) priėmimo metu žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas yra laikinai nedarbingas arba atostogauja, jis su įsakymu supažindinamas ne vėliau kaip kitą darbo dieną po to, kai pasibaigia laikinasis nedarbingumas arba atostogos. Žvalgybos pareigūnui ar darbuotojui atsisakius pasirašyti, tai įrašoma įsakymo gale, įrašą pasirašo už personalo administravimą atsakingas asmuo ir du žvalgybos pareigūnai ar darbuotojai.

30. Nušalintas nuo pareigų (darbo) žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas privalo grąžinti atitinkamai tarnybinį (darbuotojo) pažymėjimą, ženklą, tarnybinį šaunamąjį ginklą, asmeninį antspaudą, materialines vertybes ir dokumentus, kuriuos jis gavo eidamas pareigas (dirbdamas), seifų, saugyklų, tarnybinių patalpų raktus tiesioginiam vadovui arba kitam įgaliotam žvalgybos pareigūnui.

31. Tarnybinio patikrinimo metu žvalgybos pareigūnas gali būti nušalintas nuo pareigų ne ilgiau kaip 3 mėnesius. Į šį terminą neįskaitomas žvalgybos pareigūno laikinojo nedarbingumo arba atostogų laikas.

32. Jei tarnybinio patikrinimo metu nustatoma, kad žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas, kurio atžvilgiu buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas, nepadarė tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo, jis grąžinamas į eitas pareigas (darbą) ir jam išmokamas atlyginimas už tą laikotarpį, kurį žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas buvo nušalintas nuo pareigų (darbo).

33. Išnykus aplinkybėms, dėl kurių žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas buvo nušalintas nuo pareigų, tyrėjo ar jo tiesioginio vadovo tarnybiniu prašymu, direktorius turi priimti sprendimą grąžinti nušalintą žvalgybos pareigūną ar darbuotoją į pareigas (darbą) nepasibaigus nušalinimo terminui. Sprendimas grąžinti žvalgybos pareigūną ar darbuotoją, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas ir kuris buvo nušalintas nuo pareigų, įforminamas direktoriaus įsakymu, su kuriuo žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas supažindinamas pasirašytinai.

34. Nepradėjus tarnybinio patikrinimo žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas gali būti nušalinamas nuo pareigų (darbo), jei tarnyboje (darbe) yra apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, – tą dieną. Tokiu atveju jo tiesioginis vadovas nedelsdamas surašo tarnybinį pranešimą direktoriui, kuris priima sprendimą nušalinti nuo pareigų (darbo) ir / ar pradėti tarnybinį patikrinimą. Tarnybinis patikrinimas atliekamas šio Aprašo nustatyta tvarka.

 

IV. TARNYBINIŲ IR DRAUSMINIŲ NUOBAUDŲ SKYRIMAS

 

35. Žvalgybos pareigūnams gali būti skiriamos tik Žvalgybos įstatymo 58 straipsnyje nustatytos tarnybinės nuobaudos.

36. Darbuotojams gali būti skiriamos tik DK 237 straipsnyje nustatytos drausminės nuobaudos.

37. Direktorius, atsižvelgdamas į tarnybinio patikrinimo išvadą ir tarnybinio patikrinimo metu surinktą medžiagą, priima sprendimą:

37.1. pripažįsta, kad žvalgybos pareigūnas padarė tarnybinį nusižengimą ar darbuotojas padarė darbo drausmės pažeidimą ir įsakymu žvalgybos pareigūnui ar darbuotojui skiria tarnybinę ar drausminę nuobaudą;

37.2. pripažįsta, kad žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo nepadarė;

37.3. padariusiam darbo drausmės pažeidimą darbuotojui drausminė nuobauda negali būti skirta, nes suėjo drausminės nuobaudos skyrimo terminas ir nutraukia darbuotojui drausminės nuobaudos skyrimo procedūrą;

37.4. pripažįsta, kad žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas padarė tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą, tačiau įvertinęs šio Aprašo 38 punkte įvardintas aplinkybes, gali tarnybinės ar drausminės nuobaudos neskirti.

38. Už vieną tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą skiriama viena tarnybinė ar drausminė nuobauda.

39. Skirdamas tarnybinę ir drausminę nuobaudą, direktorius atsižvelgia į:

39.1. padaryto tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo pobūdį, jo padarymo aplinkybes ir priežastis;

39.2. kaltės formą;

39.3. pažeidėjo asmenybę;

39.4. atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes.

40. Žvalgybos pareigūno ar darbuotojo atsakomybę už tarnybinius nusižengimus ar darbo drausmės pažeidimus lengvinančios aplinkybės yra šios:

40.1. asmuo pats praneša padaręs tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą;

40.2. asmuo nuoširdžiai gailisi;

40.3. asmuo užkirto kelią žalingiems tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės pažeidimo padariniams, savo noru pašalino padarytą žalą;

40.4. tarnybinis nusižengimas ar darbo drausmės pažeidimas padarytas dėl didelio susijaudinimo, kurį sukėlė neteisėti nukentėjusiojo veiksmai;

40.5. tarnybinis nusižengimas ar darbo drausmės pažeidimas buvo padarytas dėl psichinės ar fizinės prievartos, jeigu tokia prievarta nepašalina atsakomybės;

40.6. tarnybinis nusižengimas ar darbo drausmės pažeidimas buvo padarytas pažeidžiant būtinojo reikalingumo sąlygas;

40.7. tarnybinis nusižengimas ar darbo drausmės pažeidimas buvo padarytas peržengiant būtinosios ginties ribas;

40.8. kitos lengvinančios aplinkybės, direktoriaus pripažintos svarbiomis.

41. Žvalgybos pareigūno atsakomybę už tarnybinius nusižengimus sunkinančios aplinkybės yra šios:

41.1. tarnybinis nusižengimas buvo tęsiamas, nepaisant reikalavimo jį nutraukti;

41.2. šiurkštus tarnybinis nusižengimas per metus padarytas pakartotinai;

41.3. tarnybinis nusižengimas padarytas grupės asmenų;

41.4. tarnybinis nusižengimas padarytas apsvaigusio nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmens;

41.5. tarnybinis nusižengimas padarytas karo arba nepaprastosios padėties metu.

 

V. TARNYBINIŲ IR DRAUSMINIŲ NUOBAUDŲ PANAIKINIMAS

 

42. Žvalgybos pareigūnas laikomas nebaustu tarnybine nuobauda, o darbuotojas laikomas nebaustu drausmine nuobauda, kai po nuobaudos už tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą (išskyrus atleidimą iš tarnybos (darbo)) paskyrimo dienos praėjo vieneri metai arba ją panaikinus šio Aprašo 43 ar 44 punktuose nustatyta tvarka.

43. Žvalgybos pareigūnui paskirtą tarnybinę nuobaudą (išskyrus atleidimą iš tarnybos) tiesioginio vadovo siūlymu direktorius gali panaikinti įsakymu anksčiau, negu sueis šio Aprašo 42 punkte nustatytas terminas, tačiau ne anksčiau negu praėjus 6 mėnesiams nuo jos paskyrimo.

44. Darbuotojui už gerą ir sąžiningą darbą, jam skirtą drausminę nuobaudą (išskyrus atleidimą iš darbo) tiesioginio vadovo siūlymu direktorius gali panaikinti įsakymu ir nesibaigus drausminės nuobaudos galiojimo terminui.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

45. Pradėjus tarnybinį patikrinimą žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas iš tarnybos (darbo) paties prašymu gali būti atleidžiamas tik baigus tarnybinį patikrinimą.

46. Žvalgybos pareigūnas neatsako už tarnybinius nusižengimus padarytus veikiant būtinosios ginties, būtinojo reikalingumo sąlygomis, dėl pateisinamos tarnybinės rizikos ar tinkamai vykdant teisėtą įsakymą.

47. Duomenys apie žvalgybos pareigūnui ar darbuotojui skirtą tarnybinę ar drausminę nuobaudą, apie tarnybinės ar drausminės nuobaudos panaikinimą įrašomi į žvalgybos pareigūno ar darbuotojo asmens bylą.

48. Direktoriaus įsakymai dėl tarnybinės ar drausminės nuobaudos skyrimo gali būti skundžiami įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________


Žvalgybos pareigūnų tarnybinių nusižengimų ir darbuotojų darbo drausmės pažeidimų tyrimo, tarnybinių ir drausminių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Pranešimo apie tarnybinį nusižengimą / darbo drausmės pažeidimą formos pavyzdys)

 

_______________________________________________________

(žvalgybos institucijos pavadinimas)

 

______________________________

(žvalgybos pareigūno ar darbuotojo pareigų pavadinimas

 

_____________________________________________

vardas ir pavardė)

 

PRANEŠIMAS

APIE TARNYBINĮ NUSIŽENGIMĄ / DARBO DRAUSMĖS PAŽEIDIMĄ

 

__________ Nr. __________

(data)

______________

(sudarymo vieta)

 

Pranešame, jog Jūs galimai padarėte tarnybinį nusižengimą / darbo drausmės pažeidimą –

___________________________________________________________________________

(nurodyti galimą tarnybinį nusižengimą / darbo drausmės pažeidimą ir aplinkybes)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Prašome pateikti paaiškinimą dėl galimai padaryto tarnybinio nusižengimo/darbo drausmės pažeidimo iki ____________________

(data)

 

(už tarnybinio nusižengimo/darbo drausmės pažeidimo tyrimo atlikimą atsakingo žvalgybos pareigūno pareigų pavadinimas)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Žvalgybos pareigūnas ar darbuotojas, kurio atžvilgiu atliekamas tarnybinis patikrinimas, turi teisę: teikti paaiškinimus, prašymus ir įrodymus, pavaldumo tvarka apskųsti neteisėtus tyrėjo veiksmus, pareikšti motyvuotą raštišką prašymą dėl tyrėjo nušalinimo, susipažinti su tarnybinio patikrinimo medžiaga bei tarnybinio patikrinimo išvada.

 

 

Susipažinau*

_________________________________

(žvalgybos pareigūno ar darbuotojo vardas ir pavardė)

_________________

(parašas)

_________________

(data)

 

* Žvalgybos pareigūnui ar darbuotojui atsisakius pasirašyti, apie tai įrašoma pranešimo gale, įrašą pasirašo tyrėjas (jei sudaroma komisija – jos pirmininkas) ir du žvalgybos pareigūnai ar darbuotojai.

_________________

Žvalgybos pareigūnų tarnybinių nusižengimų ir darbuotojų darbo drausmės pažeidimų tyrimo, tarnybinių ir drausminių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

(Akto formos pavyzdys)

 

_______________________________________________________

(žvalgybos institucijos pavadinimas)

 

 

AKTAS

 

__________ Nr. __________

(data)

______________

(sudarymo vieta)

 

___________________________________________________________________________

(nurodoma žvalgybos pareigūno ar darbuotojo pareigų pavadinimas, vardas ir pavardė, paaiškinimo dėl galimo tarnybinio nusižengimo ar darbo drausmės

___________________________________________________________________________

pažeidimo padarymo nepateikimo aplinkybės)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Aktą surašę asmenys:

 

__________________

(pareigų pavadinimas)

__________

(parašas)

_______________

(vardas ir pavardė)

 

__________________

(pareigų pavadinimas)

__________

(parašas)

_______________

(vardas ir pavardė)

 

__________________

(pareigų pavadinimas)

__________

(parašas)

_______________

(vardas ir pavardė)

 

_________________