LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJA 2004 M. SAUSIO 15 D. NUTARIMO NR. 3 „DĖL VALDYMO ĮMONIŲ KAPITALO PAKANKAMUMO REIKALAVIMŲ TAISYKLIŲ“ PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

2004 m. gruodžio 2 d. Nr. 23

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos 2004 m. sausio 15 d. nutarimu Nr. 3 patvirtintas Valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisykles (Žin., 2004, Nr. 14-458):

1. Pakeisti 9.1 punktą ir jį išdėstyti taip:

9.1. neprekybos knyga – tai visos įmonės balansinių ir nebalansinių straipsnių pozicijos bei su šiomis pozicijomis susijusios įmokos (komisiniai mokesčiai, palūkanos, dividendai).“

2. Papildyti taisykles 9.4 punktu:

9.4. tarpinė finansinė atskaitomybė – tai finansinė atskaitomybė, parengta apibendrinus laikotarpio, trumpesnio negu finansiniai metai, duomenis. Tarpinė finansinė atskaitomybė rengiama pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 30 patvirtintą Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių finansinės atskaitomybės sudarymo tvarką (Žin., 2004, Nr. 9-233). Tarpinę finansinę atskaitomybę sudaro:

– balansas ir nebalansinių straipsnių ataskaita;

– pelno (nuostolių) ataskaita.“

3. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Įmonės privalo turėti atitinkamą investicinės veiklos politiką, nustatančią pagrindinius investavimo principus, kuriais vadovaujantis būtų investuojamos valdymo įmonės nuosavos lėšos, pozicijų perskaičiavimo rinkos kaina metodus ir dažnumą.“

4. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11. Įmonės valdyba vertina bei tvirtina veiklos politiką, prireikus ją koreguoja ir informuoja Vertybinių popierių komisiją. Investicinės veiklos politiką galima keisti ne dažniau kaip vieną kartą per metus.“

5. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Įmonės valdybos patvirtinta investicinės veiklos politika per 10 darbo dienų nuo patvirtinimo turi būti pateikta Vertybinių popierių komisijai.“

6. Pakeisti 17.4 punktą ir jį išdėstyti taip:

17.4. visuotinio akcininkų susirinkimo patvirtintą ankstesnių metų nepaskirstytąjį pelną arba nuostolius, likusius po galutinio pelno arba nuostolių paskirstymo.“

7. Pakeisti 17.5 punktą ir jį išdėstyti taip:

17.5. ataskaitinių metų tarpinį nepaskirstytą pelną, jeigu tą pelną patikrino įmonės auditorius, ir įmonė pateikė Vertybinių popierių komisijai informaciją, kad apskaičiuotoji pelno suma yra teisinga ir iš jos atimti visi numatomi mokesčiai ar dividendai.“

8. Pakeisti 19 punktą ir jį išdėstyti taip:

19. Įmonių likvidusis nuosavas kapitalas apskaičiuojamas taip:

19.1. pradinis kapitalas (pirmo lygio kapitalas) – A; suma A apskaičiuojama pagal šių taisyklių 17 punktą;

19.2. pirminis nuosavas kapitalas – C = A – B. Toliau išvardytų punktų suma – B:

19.2.1. supirktos nuosavos akcijos (balansinė vertė);

19.2.2. nematerialusis turtas;

19.2.3. ataskaitinių metų nuostoliai bei visuotinio akcininkų susirinkimo nepatvirtinti praėjusių metų nuostoliai;

19.3. antro lygio kapitalas – D. Toliau išvardytų punktų suma – D:

19.3.1. privilegijuotųjų akcijų su kaupiamuoju dividendu nominali vertė;

19.3.2. ilgalaikės pasitikėtinės (subordinuotos) paskolos;

19.3.3. perkainojimo rezervai;

19.4. trečio lygio kapitalas – E:

19.4. trumpalaikės pasitikėtinės (subordinuotos) paskolos;

19.5. nelikvidusis turtas ir likvidumo koregavimo suma – F, apskaičiuojama pagal šių taisyklių VI skyriaus nuostatas;

19.6. likvidusis nuosavas kapitalas – G = C + D + E – F.“

9. Pakeisti taisyklių 20.1 punktą ir jį išdėstyti taip:

20.1. Įmonės į likvidųjį nuosavą kapitalą gali įtraukti tik apmokėtą gautos pasitikėtinės (subordinuotos) paskolos dalį. 2–5 metų laikotarpiui suteikta pasitikėtinė (subordinuota) paskola laikoma trumpalaike paskola, o suteiktoji daugiau kaip 5 metams – ilgalaike pasitikėtine (subordinuota) paskola.“

10. Pakeisti 22 punktą ir jį išdėstyti taip:

22. Nelikvidusis turtas – tai toks turtas, kurį sudaro:

22.1. ilgalaikis materialusis turtas, išskyrus tą kaip užstatas perduotų žemės ar pastatų dalį, kurios vertė atitinka gautos paskolos vertę;

22.2. atsargos;

22.3. turtas, turimas kitose įmonėse, ir investicijos į kitas įmones, jei negali būti iš karto realizuojama ir neturi rinkos kainos;

22.4. reikšmingų investicijų į kitas finansų ar kredito įstaigas dalis, nurodyta šių taisyklių 23.1 ir 23.2 punktuose;

22.5. paskolos ir kitos įmokos (gautinos sumos), kurias gauti (susigrąžinti) numatoma ne anksčiau kaip per 90 dienų;

22.6. indėliai, kurių atsiėmimo terminas ne anksčiau kaip po 90 dienų (išskyrus mokėjimus, susijusius su būsimųjų (futures) arba pasirinkimo (option) sandorių nustatytomis garantinėmis įmokomis);

22.7. antrinių įmonių nuostoliai.“

11. Pakeisti 23.2 punktą ir jį išdėstyti taip:

23.2. bendra įmonės investicijų į kitas finansų ar kredito įstaigas, sudarančių mažiau kaip 10 proc. kiekvienos iš tų finansų ar kredito įstaigų nuosavo kapitalo, ir šioms įstaigoms suteiktų pasitikėtinių (subordinuotų) paskolų, kurios nėra atimamos pagal 23.1 punktą, suma, sudaranti 10 proc. įmonės nuosavo kapitalo. Į nelikvidųjį turtą įtraukiama investicijų į kitas finansų ar kredito įstaigas ir joms suteiktų pasitikėtinių (subordinuotų) paskolų sumos dalis, sudaranti daugiau kaip 10 proc. įmonės nuosavo kapitalo.“

12. Pakeisti 31 punktą ir išdėstyti jį taip:

31. Jeigu valdymo įmonė veikia trumpiau negu vienerius finansinius metus, valdymo įmonės reikalaujamas išlaidų dydis turi būti lygus vienam ketvirtadaliui verslo plane numatytų pridėtinių išlaidų dydžio.“

13. Pripažinti netekusiu galios 36 punktą.

14. Pakeisti 40.2 punktą ir jį išdėstyti taip:

40.2. kai įmonė sudaro vertybinių popierių ar biržos prekių atpirkimo, atvirkštinio atpirkimo, vertybinių popierių ar biržos prekių skolinimo arba skolinimosi sandorius, tai skaičiuojama taip:

SKP = V x R,

kur: R – sandorio šalies rizikos koeficientas (procentais), pateiktas 1 lentelėje;

V – vertybinių popierių ar biržos prekių atpirkimo bei skolinimo atveju – tai teigiamas skaičius (neigiamam neskaičiuojama), kuris gaunamas iš vertybinių popierių ar biržos prekių rinkos vertės bei įmonės paskolintos sumos atėmus už juos gauto užstato rinkos vertę, o atvirkštinio atpirkimo ir skolinimosi atveju – tai teigiamas skaičius (neigiamam neskaičiuojama), kuris gaunamas iš sumokėtos sumos arba duoto užstato rinkos vertės atėmus gautų vertybinių popierių ar biržos prekių rinkos vertę. Sukauptos palūkanos įtraukiamos į paskolintų ar pasiskolintų sumų bei užstato rinkos vertės apskaičiavimus.“

15. Pakeiti 47 punktą ir jį išdėstyti taip:

47. Įmonės, skaičiuodamos kiekvienos valiutos ir aukso grynąją atvirąją poziciją, turi remtis dabartine valiutos ir aukso verte. Kiekvienos užsienio valiutos grynosios trumposios ar ilgosios pozicijos ir grynoji ilgoji arba grynoji trumpoji aukso pozicija į nacionalinę valiutą konvertuojama pagal ataskaitinę dieną Lietuvos banko nustatytus užsienio valiutų ir lito santykius.“

16. Pakeisti 48 punktą ir jį išdėstyti taip:

48. Visos grynosios trumposios ir visos grynosios ilgosios pozicijos pagal kiekvieną valiutą susumuojamos atskirai. Didesnioji iš šių dviejų (grynosios ilgosios ir grynosios trumposios pozicijų) sumų yra laikoma bendra grynąja įmonės atitinkamos užsienio valiutos pozicija.“

17. Pakeisti 50 punktą ir išdėstyti jį taip:

50. Informuodama Vertybinių popierių komisiją, įmonė privalo nurodyti priežastis, dėl kurių susidarė 49.1–49.8 punktuose išvardytos situacijos, priemones, kurių bus imtasi padėčiai ištaisyti, ir laikotarpį, per kurį situacija bus ištaisyta.“

18. Pakeisti 52 punktą ir išdėstyti jį taip:

52. Pasibaigus ataskaitiniam laikotarpiui, įmonė privalo per 15 darbo dienų pateikti Vertybinių popierių komisijai šias įmonės vadovo ir atsakingų darbuotojų pasirašytas ataskaitas:

52.1. tarpinę finansinę atskaitomybę, parengtą pagal atitinkamo ketvirčio paskutinės dienos duomenis;

52.2. kapitalo pakankamumo skaičiavimo ataskaitą, parengtą pagal atitinkamo ketvirčio paskutinės dienos duomenis (formos pridedamos).“

19. Pakeisti 1 priedą ir jį išdėstyti taip:

1 priedas

 

A zonos valstybės

1. Airija

2. Australija

3. Austrija

4. Belgija

5. Čekija

6. Danija

7. Estija

8. Graikija

9. Islandija

10. Ispanija

11. Italija

12. Japonija

13. Jungtinės Amerikos Valstijos

14. Jungtinė Karalystė

15. Kanada

16. Kipras

17. Latvija

18. Lenkija

19. Lichtenšteinas

20. Lietuva

21. Liuksemburgas

22. Malta

23. Meksika

24. Naujoji Zelandija

25. Nyderlandai

26. Norvegija

27. Pietų Korėja

28. Portugalija

29. Prancūzija

30. Saudo Arabijos Karalystė

31. Slovakija

32. Slovėnija

33. Suomija

34. Švedija

35. Šveicarija

36. Turkija

37. Vengrija

38. Vokietija“.

20. Pakeisti 2 priedo 2 formos 4 eilutę ir ją išdėstyti taip:

4. Visuotinio akcininkų susirinkimo patvirtintas ankstesnių metų nepaskirstytas pelnas arba nuostoliai, likę po galutinio pelno arba nuostolių paskirstymo“.

21. Pakeisti 2 priedo 2 formos 5 eilutę ir ją išdėstyti taip:

„Ataskaitinių metų tarpinis nepaskirstytas pelnas, jeigu tą pelną patikrino įmonės auditorius, ir įmonė pateikė Vertybinių popierių komisijai informaciją, kad apskaičiuota pelno suma yra teisinga ir iš jos atimti visi numatomi mokesčiai ar dividendai.“

22. Pakeisti 2 priedo 2 formos 9 eilutę ir ją išdėstyti taip:

9. Ataskaitinių metų nuostoliai bei visuotinio akcininkų susirinkimo nepatvirtinti praėjusių metų nuostoliai“.

23. Išbraukti iš 2 priedo 2 formos 17 eilutę.

24. Pakeisti 2 priedo 2 formos 18 eilutę ir ją išdėstyti taip:

18. „E(16)“

25. Pakeisti 2 priedo 3 formos 15.1 eilutę ir ją išdėstyti taip:

15.1. ilgalaikis materialusis turtas, išskyrus tą kaip užstatas perduotų žemės ar pastatų dalį, kurios vertė atitinka gautos paskolos vertę“.

26. Pakeisti 2 priedo 3 formos 15.3 eilutę ir ją išdėstyti taip:

15.3. turtas, turimas kitose įmonėse ir investicijos į kitas įmones, jei negali būti iš karto realizuojamas ir neturi rinkos kainos“.

27. Pakeisti 2 priedo 3 formos 15.5 eilutę ir ją išdėstyti taip:

15.5. paskolos ir kitos įmokos, kurias gauti (susigrąžinti) numatoma ne anksčiau kaip per 90 dienų“.

28. Pakeisti 2 priedo 3 formos 15.6 eilutę ir ją išdėstyti taip:

15.6. indėliai, kurių atsiėmimo terminas ne anksčiau kaip po 90 dienų (išskyrus mokėjimus, susijusius su būsimųjų arba pasirinkimo sandorių nustatytomis garantinėmis įmokomis)“.

29. Pakeisti 2 priedo 3 formos 18 eilutę ir ją išdėstyti taip:

18. Ar individuali nelikvidžiojo turto sudedamoji dalis viršija šios formos 14 eilutės vertę (Taip. Ne.)“.

30. Pakeisti 2 priedo 4 formos 4 eilutę ir ją išdėstyti taip:

4. Sandorio šalies rizikos kapitalo poreikis (3.1+3.2+3.3+3.4)“.

31. Pakeisti 2 priedo 5 formos 7 eilutę ir ją išdėstyti taip:

7. Grynosios užsienio valiutų pozicijos ir grynosios aukso pozicijos sumos perviršis, didesnis kaip 2 proc. likvidžiojo nuosavo kapitalo (skirtumas, gautas iš 5 eilutės rodiklio ir 8 eilutės rodiklio sumos atėmus 6 eilutės rodiklį)“.

32. Pakeisti 2 priedo 5 formos 8 eilutę ir ją išdėstyti taip:

8. Aukso grynosios pozicijos suma“.

33. Pakeisti 2 priedo 5 formos pastabą ir ją išdėstyti taip:

„Pastaba. Užsienio valiutos rizikos kapitalo poreikis apskaičiuojamas bendros grynosios užsienio valiutos pozicijos ir grynosios aukso pozicijos sumą padauginus iš 8 proc., jei suma yra didesnė kaip 2 proc. įmonės likvidžiojo nuosavo kapitalo.“

 

 

 

KOMISIJOS PIRMININKO PAVADUOTOJA                                                 EGLĖ SURPLIENĖ