LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKO

 

Į S A K Y M A S

DĖL PODOKTORANTŪROS STAŽUOČIŲ finansavimo tvarkos APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. gegužės 2 d. Nr. V-166

Vilnius

 

 

1. T v i r t i n u Lietuvos mokslo tarybos Podoktorantūros stažuočių finansavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Podoktorantūros stažuočių finansavimo tvarkos aprašą, patvirtintą 2012 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. V-89.

3. P a v e d u įsakymo vykdymą kontroliuoti projekto „Podoktorantūros (post doc) stažuočių įgyvendinimas Lietuvoje“ vadovei Julijai Sabataitytei.

 

 

 

Tarybos pirmininkas                                                                 Eugenijus Butkus

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2013 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. V-166

 

PODOKTORANTŪROS STAŽUOČIŲ FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Podoktorantūros stažuočių finansavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja paraiškų Lietuvos mokslo tarybos finansuojamoms podoktorantūros stažuotėms teikimo, jų vertinimo, konkursinės atrankos, sutarčių finansuoti stažuotes sudarymo ir atsiskaitymo už įvykdytas stažuotes tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

Stažuotojas – mokslo darbuotojas, tyrėjas turintis mokslų daktaro laipsnį, suteiktą Lietuvos arba užsienio mokslo ir studijų institucijos (socialinių, humanitarinių, fizinių, biomedicinos, žemės ūkio ir technologijos mokslų sričių), kuriam nuo daktaro laipsnio suteikimo yra praėję ne daugiau kaip 3 metai (motinystės ir vaiko priežiūros atostogos į šį laikotarpį neįskaičiuojamos).

Priimančioji institucija – mokslo ir studijų institucija (aukštoji mokykla arba mokslinių tyrimų institutas arba kita mokslinius tyrimus vykdanti įstaiga ar įmonė), kuri sudaro sąlygas vykdyti podoktorantūros stažuotę, suteikia tyrimams būtiną infrastruktūrą bei įrangą ir teisės aktų nustatyta tvarka administruoja stažuotei skirtas lėšas.

Podoktorantūros stažuotė (stažuotė) – tai mokslininko, apgynusio daktaro disertaciją ne daugiau kaip prieš 3 metus, mokslo tiriamasis darbas mokslininko stažuotojo pareigose pagal terminuotą darbo sutartį.

Sutartis – trišalė sutartis, pasirašoma tarp stažuotojo, priimančiosios institucijos ir Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Taryba).

Mokslinis stažuotės vadovas – aukšto (tarptautinio) lygio mokslininkas, priimančiosios institucijos darbuotojas, kuris kartu su stažuotuoju parengia paraišką ir sėkmingos paraiškos atveju stažuotės metu dirba kartu su stažuotoju bei prižiūri jo darbą.

Mokslinė išvyka – dėstytojo, mokslo darbuotojo ir kito tyrėjo, taip pat mokslo bei meno doktoranto (toliau – tyrėjas) mokslinė stažuotė arba mokslinė komandiruotė.

Mokslinė komandiruotė – tyrėjo išvykimas ne ilgesniam kaip 30 (trisdešimties) dienų laikotarpiui iš savo nuolatinės darbo ir (arba) studijų vietos priimančiosios institucijos vadovo arba jo įgalioto asmens siuntimu atlikti su jo moksline, profesine veikla susijusių pavedimų.

Mokslinė stažuotė – tyrėjo išvykimas ne trumpesniam kaip 15 (penkiolikos) dienų laikotarpiui iš savo pagrindinės darbo ir (arba) studijų vietos į Lietuvos Respublikoje arba užsienio valstybėse esančias mokslo ir studijų institucijas dirbti mokslinio ir (arba) pedagoginio darbo ir (arba) vykdyti kitą su mokslu ir studijomis susijusią, tyrėjo profesinę kvalifikaciją atitinkančią, veiklą.

 

II. PARAIŠKOS PODOKTORANTŪROS STAŽUOTĖS KONKURSUI

 

3. Kvietimą teikti paraiškas podoktorantūros stažuočių konkursui (toliau – kvietimas) skelbia Taryba.

4. Kvietime nurodoma paraiškų pateikimo terminas ir vieta, paraiškos kalba (lietuvių ar lietuvių ir anglų), kita informacija. Jei kvietime nenurodyta kitaip, paraiška gali būti teikiama podoktorantūros stažuotei, kurios trukmė ne ilgesnė kaip 24 mėnesiai.

5. Paraiškas gali teikti Lietuvos ir užsienio šalių mokslininkai (socialinių, humanitarinių, fizinių, biomedicinos, žemės ūkio ir technologijos mokslų sričių), kuriems nuo daktaro suteikimo laipsnio praėję ne daugiau kaip 3 metai (motinystės ir vaiko priežiūros atostogos į šį laikotarpį neįskaičiuojamos).

6. Paraišką teikia mokslininkas kartu su priimančiąja institucija interneto svetainėje www.postdoc.lt užpildydamas Tarybos pirmininko patvirtintą paraiškos formą. Paraišką sudaro:

6.1. A dalis;

6.2. B dalis;

6.3. projekto sąmata;

6.4. priimančiosios institucijos raštas dėl podoktorantūros stažuotojo priėmimo;

6.5. daktaro disertacija.

7. Pasibaigus paraiškų priėmimo terminui, Tarybos administracija atlieka paraiškų administracinę patikrą pagal Tarybos pirmininko patvirtintą administracinio vertinimo formą. Administracinius reikalavimus atitinkančios paraiškos grupuojamos pagal mokslų sritis, sudaromi pareiškėjų sąrašai ir pateikiami už atitinkamą mokslų sritį atsakingam Tarybos komitetui (toliau – komitetas). Reikalavimų neatitinkančios arba po pateikimo termino gautos paraiškos nesvarstomos.

 

III. PARAIŠKŲ VERTINIMAS IR PODOKTORANTŪROS STAŽUOČIŲ ATRANKA

 

8. Komitetas, atsižvelgdamas į pareiškėjų sąrašus, paraiškoms vertinti sudaro ekspertų grupes ir paskiria jų pirmininkus.

9. Podoktorantūros stažuočių konkursui pateiktas paraiškas ekspertų grupės vertina pagal Tarybos pirmininko patvirtintą paraiškos vertinimo formą.

10. Ekspertų grupės pirmininkas paraiškas grupės nariams paskirsto taip, kad kiekvieną jų įvertintų ir išvadas pateiktų ne mažiau kaip trys ekspertai. Prireikus ekspertų grupės pirmininkas, suderinęs su komiteto pirmininku, paraiškas gali siūlyti įvertinti ekspertams – ne ekspertų grupės nariams.

11. Vertinimą atliekantys ekspertai privalo būti nešališki, turi vadovautis savo kompetencija, pavestą darbą privalo atlikti objektyviai ir principingai.

12. Paraiškos vertinamos pagal šiuos kriterijus:

12.1. mokslinių tyrimų svarba ir vertė;

12.2. darbo planas;

12.3. stažuotojo patirtis, mokslinio darbo rezultatai;

12.4. mokslinio vadovo patirtis, mokslinio darbo rezultatai.

13. Ekspertų išvados apibendrinamos ekspertų grupės posėdyje, kuriame dalyvauja daugiau kaip pusė ekspertų grupės narių. Galutinės ekspertų išvados pateikiamos užpildant Tarybos pirmininko patvirtintą paraiškos vertinimo formą. Ekspertų grupės narys, nesutinkantis su grupės išvadomis ar siūloma finansuotinų podoktorantūros stažuočių eile, turi teisę pateikti savo atskirą nuomonę.

14. Atlikus ekspertinį vertinimą podoktorantūros stažuotės suskirstomos į finansuotinas ir nefinansuotinas.

15. Podoktorantūros stažuotė pripažįstama nefinansuotina, jei po galutinio aptarimo ekspertų grupėje apibendrinamajame paraiškos įvertinime bent pagal vieną iš kriterijų ji yra įvertinama mažiau nei vertinimo formoje nurodytas slenkstinis įvertis arba jei įverčių pagal visus kriterijus suma yra mažesnė nei toje formoje nurodyta slenkstinė įverčių suma.

16. Ekspertų grupė finansuotinomis pripažintas podoktorantūros stažuotes išdėsto pirmumo tvarka pagal įverčių sumą.

17. Paraiškų vertinimas ekspertų grupėje laikomas baigtu, kai:

17.1. sutarta dėl visų grupei paskirtų paraiškų įvertinimų;

17.2. podoktorantūros stažuotės suskirstytos į finansuotinas ir nefinansuotinas;

17.3. pateikti visų paraiškų apibendrinamieji įvertinimai;

17.4. sudaryta finansuotinų podoktorantūros stažuočių pirmumo eilė.

18. Visa su paraiškų ekspertinio vertinimo procesu susijusi informacija (paraiškos, ekspertų grupės posėdžiuose nagrinėjami klausimai, kitų ekspertų išsakomos nuomonės, ekspertų individualūs paraiškų vertinimai, paraiškų pirmumo eilė ir kiti dokumentai) yra konfidenciali ir naudojama tik vertinimui atlikti.

19. Ekspertų grupės vertinimo išvadas tvirtina už atitinkamą mokslų sritį atsakingas komitetas.

 

IV. PODOKTORANTŪROS STAŽUOČIŲ VYKDYMAS

 

20. Vadovaudamasi komiteto nutarimu Taryba su konkursą laimėjusiu mokslininku ir priimančiąja institucija pasirašo sutartį, pagal Tarybos pirmininko patvirtintą sutarties formą.

21. Podoktorantūros stažuotei skiriamos lėšos, kurias sudaro:

21.1. stažuotojo darbo užmokestis;

21.2. mokslinio vadovo darbo užmokestis;

21.3. stažuotojo išlaidos, skirtos jo mokslinėms išvykoms;

21.4. priimančiosios institucijos išlaidos, susijusios su stažuotojo pareigybės išlaikymu: medžiagos, darbo priemonės, reagentai, knygos ir kitos mokslininkui stažuotojui podoktorantūros stažuotei būtinos išlaidos.

22. Priimančioji institucija pagal iš anksto suderintą grafiką Tarybai teikia mokėjimo prašymus pagal Tarybos pirmininko patvirtintą formą. Podoktorantūros stažuotės vykdomos taikant išlaidų kompensavimo būdą.

23. Priimančiajai institucijai pateikus prašymą podoktorantūros stažuotei vykdyti gali būti išmokamas avansas.

24. Stažuotojas, vykdydamas podoktorantūros stažuotę, gali vykti į mokslines išvykas. Kvietime gali būti nustatoma maksimali finansuojama mokslinės išvykos trukmė.

25. Stažuotojas, vykdamas į mokslinę išvyką ne vėliau kaip prieš 3 (tris) darbo dienas, Tarybai teikia mokslinės išvykos užduotį, o grįžęs iš jos ne vėliau kaip per 5 (penkias) darbo dienas pateikia mokslinės išvykos ataskaitą. Mokslinės išvykos užduotis ir ataskaita teikiamos pagal Tarybos pirmininko patvirtintas formas.

26. Kartu su mokslinės išvykos užduotim pateikiamas priimančiosios institucijos vadovo pasirašytas įsakymas dėl stažuotojo siuntimo į mokslinę išvyką.

27. Išvykos užduotį ir ataskaitą tvirtina priimančiosios institucijos vadovas arba jo įgaliotas asmuo.

28. Mokslinių išvykų metu apmokamos su moksline išvyka susijusios išlaidos:

28.1. dienpinigiai;

28.2. gyvenamojo ploto nuomos išlaidos;

28.3. kelionės į užsienio valstybę (valstybes) visų rūšių transporto priemonėmis, išskyrus lengvuosius automobilius taksi, ir jos teritorijoje visų rūšių transporto priemonėmis transporto išlaidos, jeigu jos susijusios su mokslinės išvykos tikslais, taip pat nuvykimo visų rūšių transporto priemonėmis Lietuvos Respublikos teritorijoje (lengvuoju automobiliu taksi – tik miesto, kuriame gyvena į mokslinę išvyką siunčiamas stažuotojas, teritorijoje) į oro ar jūrų uostą, geležinkelio ar autobusų stotį ir parvykimo iš jų išvykimo į mokslinę išvyką ir parvykimo iš jos dienomis išlaidos;

28.4. dokumentų, susijusių su išvykimu, tvarkymo išlaidos, įskaitant vykstančiųjų į užsienį kelionių draudimą, kurį gali sudaryti sveikatos draudimas, draudimas nuo nelaimingų atsitikimų, kelionės bagažo draudimas, civilinės atsakomybės draudimas;

28.5. mokėjimo už kelius, taip pat transporto priemonės draudimo ir transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės draudimo išlaidos;

28.6. mokslinės išvykos metu sunaudotų degalų įsigijimo išlaidos, atsižvelgiant į mokslinės išvykos metu nuvažiuotų kilometrų skaičių ir įstaigos patvirtintas degalų sunaudojimo normas atitinkamai transporto priemonei pagal atitinkamos transporto priemonės gamintojo nurodytus transporto priemonės techninius duomenis (degalų sunaudojimo normas 100 kilometrų), jeigu į mokslinę išvyką buvo važiuojama įstaigos transporto priemone, išsinuomota ar pagal panaudos sutartį perduota transporto priemone arba į mokslinę išvyką siunčiamo stažuotojo transporto priemone. Įsakyme ar potvarkyje būtina nurodyti transporto priemonės markę ir modelį;

28.7. ryšių (pašto ir telekomunikacijų) išlaidos;

28.8. vykstant į konferenciją, simpoziumą, parodą ar kitą renginį, – registravimosi renginyje mokesčio ar bilietų į renginį pirkimo išlaidos;

28.9. automobilių saugojimo aikštelėse užsienio vasltybėje (valstybėse) išlaidos (tik biudžetinių įstaigų darbuojams);

28.10. kitos su moksline išvyka susijusios būtinos išlaidos (būtinų skiepų ir vaistų nuo užkrečiamųjų ligų išlaidos, miesto (ekologinis) mokestis) (tik biudžetinių įstaigų darbuotojams).

29. Išlaidos apmokamos pateikus visus patvirtinančius dokumentus.

30. Dienpinigiai mokami už priimančiosios institucijos vadovo įsakyme ar potvarkyje nurodytą mokslinės išvykos laiką. Dienpinigių norma negali viršyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 526 „Dėl Tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 74-2555), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. sausio 28 d. nutarimu Nr. 99 „Dėl komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 11-396) ir vėlesnių šių nutarimų pakeitimų nustatytų normų. Jeigu mokslinės išvykos metu vykstama į keletą užsienio valstybių, dienpinigių užsienio valstybėse normos taikomos atsižvelgiant į kiekvienoje užsienio valstybėje faktiškai išbūtas dienas, o pervažiavimo į užsienio valstybę diena laikoma atvykimo į tą užsienio valstybę diena.

31. Podoktorantūros stažuočių, finansuojamų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ar kitos tarptautinės paramos, išlaidoms taip pat taikomi šios paramos naudojimą reglamentuojantys teisės aktai.

32. Priimančiosios institucijos Tarybai teikiami dokumentai turi būti lietuvių kalba arba išversti į lietuvių kalbą.

 

V. PODOKTORANTŪROS STAŽUOTĖS MOKSLINĖ ATASKAITA

 

33. Podoktorantūros stažuotės tarpinę ir galutinę mokslines ataskaitas pagal Tarybos pirmininko patvirtintas formas stažuotojas pateikia Tarybai elektroniniu būdu iki sutartyje nustatyto termino. Ataskaitos pateikiamos lietuvių arba anglų kalba.

34. Ataskaita yra mokslinis dokumentas, kuriame pateikiami susisteminti atliktų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatai ir pagrindinės mokslinės išvados. Apibendrinami tik vykdant podoktorantūros stažuotę gauti rezultatai. Kartu su ataskaita pateikiami ataskaitos priedai (paskelbtų straipsnių kopijos, įteiktų spaudai straipsnių rankraščiai, mokslinės rekomendacijos, brėžiniai ir pan.).

35. Ataskaitoje medžiaga turi būti išdėstyta koncentruotai, logiškai, nuosekliai, taisyklinga kalba.

 

VI. ATASKAITŲ PRIĖMIMAS IR VERTINIMAS

 

36. Ekspertus pateiktoms ataskaitoms įvertinti paskiria už atitinkamą mokslo sritį atsakingas komitetas.

37. Podoktorantūros stažuotės ataskaitos pateikiamos dviem iš paraišką vertinusių ekspertų. Ekspertas laikomas baigusiu darbą, jei pateikė ataskaitos įvertinimą, užpildęs podoktorantūros stažuotės ataskaitos ekspertinio įvertinimo formą, patvirtintą Tarybos pirmininko. Jei ekspertas ataskaitos dėl tam tikrų priežasčių negali vertinti, nedelsdamas per 3 dienas apie tai praneša Tarybai. Tada ataskaita pateikiama kitam ekspertui.

38. Jei ekspertai ataskaitą įvertino neigiamai ar pareiškė kritinių pastabų (neįvykdytas numatytas darbo planas, kiti stažuotės metu numatyti įsipareigojimai), per Tarybos nurodytą laiką stažuotojas privalo ataskaitą pataisyti arba pateikti reikiamus paaiškinimus. Jei ir po to ekspertai ataskaitą vertina neigiamai, galutinį sprendimą dėl ataskaitos priima komitetas.

39. Ataskaita įvertinama neigiamai, jei vertinant ataskaitą bent pagal vieną iš kriterijų ji yra įvertinama mažiau nei vertinimo formoje nurodytas slenkstinis įvertis arba jei įverčių pagal visus kriterijus suma yra mažesnė nei šioje formoje nurodyta slenkstinė įverčių suma.

40. Ataskaitos vertinamos pagal šiuos kriterijus:

40.1. darbo plano įgyvendinimas;

40.2. stažuotojo paskelbti (priimti spaudai) moksliniai darbai;

40.3. stažuotojo mokslinių rezultatų sklaida visuomenėje.

41. Ataskaitų vertinimas ekspertų grupėje laikomas baigtu, kai:

41.1. sutarta dėl visų grupei paskirtų ataskaitų įvertinimų;

41.2. pateikti visų ataskaitų apibendrinamieji įvertinimai.

42. Visa su ataskaitų ekspertinio vertinimo procesu susijusi informacija (ataskaitos, ekspertų grupės posėdžiuose nagrinėjami klausimai, kitų ekspertų išsakomos nuomonės ir kiti dokumentai) yra konfidenciali ir naudojama tik vertinimui atlikti.

43. Ekspertų grupės ekspertines išvadas tvirtina už atitinkamą mokslų sritį atsakingas komitetas.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

44. Informacija apie konkursus laimėjusias podoktorantūros stažuotes skelbiama interneto svetainėse www.lmt.lt ir www.postdoc.lt.

45. Taryba, skelbdama kvietimą, gali nurodyti ir kitas podoktorantūros stažuotes reglamentuojančias būtinas sąlygas.

_________________