LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL PLANŲ AR PROGRAMŲ ĮGYVENDINIMO POVEIKIO ĮSTEIGTOMS AR POTENCIALIOMS „NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2004 m. gruodžio 1 d. Nr. D1-609
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 18 d. nutarimo Nr. 967 „Dėl Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 130-4650) 5.3 punktu, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 22 d. nutarimu Nr. 1138 (Žin., 1998, Nr. 84-2353; 2002, Nr. 20-766), 11.5 punktu,
Tvirtinu Planų ar programų įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2004 m. gruodžio 1 d. įsakymu Nr. D1-609
PLANŲ AR PROGRAMŲ ĮGYVENDINIMO POVEIKIO ĮSTEIGTOMS AR POTENCIALIOMS „NATURA 2000“ TERITORIJOMS REIKŠMINGUMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Planų ar programų įgyvendinimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms reikšmingumo nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) yra skirtas vadovautis planų ar programų, nurodytų Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos apraše [10], rengimo organizatoriams (toliau – Organizatoriai), priimantiems sprendimus dėl plano ar programos patvirtinimo, ir vertinimo subjektui, atsakingam už saugomų teritorijų apsaugos ir tvarkymo organizavimą – Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos (toliau – VSTT), kuri teikia išvadas dėl galimybės įgyvendinti planus ar programas, minimas 1992 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl natūralių buveinių ir laukinės faunos bei floros apsaugos (92/43/EEB) (toliau – Buveinių direktyva) 6 straipsnio 3 dalyje, ir ar šie planai ar programos gali turėti reikšmingą poveikį įsteigtoms Europos Bendrijos svarbos teritorijoms.
2. Vadovaujantis Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo nuostatomis [10], norint įgyvendinti planus ar programas, susijusias su įsteigta ar potencialia „Natura 2000“ teritorija ar artima tokios teritorijos aplinka, ir kai institucija, atsakinga už saugomų teritorijų apsaugos ir tvarkymo organizavimą, nustato, kad jų įgyvendinimas (individualiai ar kartu su kitais planais ir programomis) gali daryti reikšmingą poveikį įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms, privaloma atlikti tokių planų ar programų strateginį pasekmių aplinkai vertinimą.
3. Visų planų ar programų, kurioms taikomas šis Tvarkos aprašas, galimo poveikio įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms vertinimas atliekamas, siekiant nustatyti, ar jų poveikis bus reikšmingas. Planų ar programų vertinimas atliekamas laikantis Planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos apraše nustatytų reikalavimų ir procedūrų [10], [11], [12].
4. VSTT, atsižvelgdama į plano ar programos mastą, pobūdį ar vietos ypatumus, gali pareikalauti iš plano ar programos organizatorių papildomos informacijos, reikalingos poveikio reikšmingumui įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms nustatyti.
5. Organizatoriai, prieš priimdami sprendimą dėl pritarimo planams ar programoms, kurių įgyvendinamas susijęs su įsteigta ar potencialia „Natura 2000“ teritorija arba artima tokios teritorijos aplinka, privalo nustatyti, ar planas arba programa turės reikšmingą poveikį įsteigtai ar potencialiai „Natura 2000“ teritorijai ir, jeigu turės, tai kokį, ir vadovautis VSTT išvada dėl galimybės priimti ar patvirtinti planą ar programą.
II. NUORODOS
8. Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymas (Žin., 1993, Nr. 63-1188; 1995, Nr. 60-1502; 2000, Nr. 58-1703; 2001, Nr. 108-3902).
9. Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymas (Žin., 1995, Nr. 107-2391; 2004, Nr. 21-617).
10. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004-08-18 nutarimas Nr. 967 „Dėl planų ir programų strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 130-4650).
11. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004-08-27 įsakymas Nr. D1-456 „Dėl planų ir programų atrankos dėl strateginio pasekmių aplinkai vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 136-4971).
12. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004-08-27 įsakymas Nr. D1-455 „Dėl visuomenės dalyvavimo planų ir programų strateginio pasekmių vertinimo procedūros bei vertinimo subjektų ir Europos Sąjungos valstybių narių informavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 136-4970).
III. SĄVOKOS
13. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
Europos ekologinis tinklas „Natura 2000“ (toliau – Įsteigtos „Natura 2000“ teritorijos) – Europos Bendrijos svarbos saugomų teritorijų bendras tinklas, susidedantis iš buveinių ir paukščių apsaugai svarbių teritorijų, skirtas išsaugoti, palaikyti ir prireikus atkurti natūralius buveinių tipus, gyvūnų ir augalų rūšis Europos Bendrijos teritorijoje.
Potencialios „Natura 2000“ teritorijos – vietovės, atitinkančios nustatytuosius gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus ir įrašytos į sąrašą, patvirtintą aplinkos ministro 2004 m. vasario 4 d. įsakymu Nr. D1-57 (Žin., 2004, Nr. 34-1115), taip pat vietovės, kuriose, vadovaujantis Saugomų teritorijų įstatymo 24 straipsnio 2 dalies nuostatomis, steigiamos saugomos teritorijos, turint tikslą joms suteikti paukščių apsaugai svarbios teritorijos statusą.
IV. NATŪRALIŲ BUVEINIŲ IR RŪŠIŲ APSAUGOS BŪKLĖS NUSTATYMAS
15. Planų ar programų vertinimo pagrindinis uždavinys yra nustatyti, ar natūralių buveinių ar rūšių, randamų įsteigtoje ar potencialioje „Natura 2000“ teritorijoje, apsaugos būklė nepablogės, įgyvendinus planą ar programą.
16. Natūralios buveinės apsaugos būklė laikoma „gera“, kai:
16.1. jos natūralus paplitimo arealas ir jos padengiami plotai tame areale yra stabilūs arba didėja;
16.2. egzistuoja ir tikėtina, kad ateityje neišnyks jos ilgalaikiam palaikymui būtina specifinė struktūra ir funkcijos;
17. Rūšies apsaugos būklė laikoma „gera“, kai:
17.1. atitinkamos rūšies populiacijos pokyčių duomenys rodo, kad ji pajėgi ilgą laiką išlikti kaip gyvybingas jos natūralios buveinės komponentas;
V. REIKŠMINGUMO NUSTATYMAS
18. Jeigu numatomas plano ar programos įgyvendinamas bus susijęs su įsteigta ar potencialia „Natura 2000“ teritorija ar artima tokios teritorijos aplinka, tai Organizatoriai užpildo šio Tvarkos aprašo 1 priedą – reikšmingumo nustatymo klausimyną, kurį pateikia VSTT tam, kad būtų įmanoma nustatyti galimą poveikio reikšmingumą įsteigtai ar potencialiai „Natura 2000“ teritorijai ir nuspręsti, ar privaloma atlikti strateginį pasekmių aplinkai vertinimą.
19. VSTT, gavusi iš plano ar programos Organizatorių užpildytą Tvarkos aprašo 1 priedą, tam, kad nustatytų galimą poveikio reikšmingumą įsteigtai ar potencialiai „Natura 2000“ teritorijai, užpildo Tvarkos aprašo 2 priedą – reikšmingumo įvertinimo klausimyną ir priima išvadą.
VI. VERTINIMAS
21. Organizatoriai, parengę plano ar programos, susijusios su įsteigtomis ar potencialiomis „Natura 2000“ teritorijomis, vertinimo ataskaitą, pateikia ją VSTT išvadai dėl veiklos vykdymo galimybių gauti.
22. VSTT, remdamasis Organizatorių pateiktais dokumentais, užpildo šio Tvarkos aprašo 3 priedą ir priima Organizatoriams privalomą išvadą dėl galimybės priimti ar patvirtinti planą ar programą, susijusias su įsteigta ar potencialia „Natura 2000“ teritorija. Tvarkos aprašo 3 priedas pildomas 2 egzemplioriais, kurių vienas atiduodamas Organizatoriams, o kitas saugomas VSTT.
Planų ar programų įgyvendinimo poveikio
įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“
teritorijoms reikšmingumo nustatymo
tvarkos aprašo 1 priedas
Reikšmingumo nustatymo klausimynas
Plano ar programos rengimo organizatorius:
Plano ar programos pavadinimas ir trumpas pagrindinių elementų apibūdinimas:
Įsteigtos ar potencialios „Natura 2000“ teritorijos pavadinimas, jos plotas (ha) ir joje randami europinės svarbos natūralių buveinių tipai ir (arba) rūšys:
Kiti vykstantys ar patvirtinti planai ar programos teritorijoje:
Veiklos analizė |
|
Aspektai |
Pastabos |
Apibūdinkite individualius plano ar programos elementus (pavieniui ar kartu su kitais planais ar programomis) ar jų kombinacijas, kurie gali daryti poveikį įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“ teritorijoms: • statybų dydis ir apimtis:* _____________________________________ • žemės paėmimo poreikis, teritorijos dydis (ha), kur numatoma keisti pagrindinę žemės tikslinę paskirtį, nurodant, iš kokios paskirties į kokią: ____________ __________________________________________________________ • atstumas nuo įsteigtos ar potencialios „Natura 2000“ teritorijos arba pagrindinės teritorijos vertybės: ___________________________________________ • resursų poreikiai (dideli energijos ar gamtos išteklių poreikiai):* • emisijos (į žemę, vandenį, orą), įskaitant triukšmą:__________________ • eksploatacijos metu susidarantis didelis atliekų kiekis (nurodyti kategoriją):* • numatomi didelės apimties žemės darbai: _________________________ • transportavimo poreikiai: _____________________________________ • statybos, eksploatavimo, uždarymo trukmė:* _____________________ • kiti elementai ar jų kombinacijos (organizatoriaus nuožiūra): __________ __________________________________________________________ |
|
Pastaba: * – netaikoma, kai teritorijų planavimo dokumentuose sprendiniai šiais aspektais nenumatomi.
Veiklos sąlygojamų teritorijos pokyčių analizė |
|
Aspektas |
Pastabos |
Apibūdinkite visus tikėtinus teritorijos pokyčius ir nurodykite juos sukeliančias veiklas: • buveinių tipų ploto ir (arba) rūšių buveinių ploto sumažėjimas: _________ • žymus rūšių trikdymas: _______________________________________ • buveinių ar rūšių suskaidymas: _________________________________ • rūšių tankumo sumažėjimas: __________________________________ • invazinių rūšių išplitimas: _____________________________________ • medžiojamų gyvūnų ir verslinę reikšmę turinčių žuvų rūšių bei jų išteklių kitimas: __________________________________________________________ • maitinimosi, migracijos, veisimosi vietų suardymas: _________________ • hidrologinio režimo pokyčiai, įskaitant vandens cheminių ir fizinių savybių kaitą, eutrofikacijos padidėjimą, daugiamečių bei metinių vandens lygio svyravimų apimties bei periodiškumo pokyčius:*_____________________________ • žemės naudmenų struktūros pokyčiai, miško kirtimų, sausinamos žemės plotas (ha): ______________________________________________________ • gruntinio vandens slūgsojimo gylio pakeitimai, reljefo pakeitimai:* _____ __________________________________________________________ • eolinių procesų suaktyvėjimas, erozijos suaktyvėjimas:* _____________ • kiti pokyčiai (organizatoriaus nuožiūra): __________________________ |
|
Pastaba: * – netaikoma, kai teritorijų planavimo dokumentuose sprendiniai šiais aspektais nenumatomi.
______________
Planų ar programų įgyvendinimo poveikio
įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“
teritorijoms reikšmingumo nustatymo
tvarkos aprašo 2 priedas
Reikšmingumo įvertinimo klausimynas
Vertinimo subjektas:
Plano ar programos rengimo organizatorius:
Plano ar programos pavadinimas ir trumpas pagrindinių elementų apibūdinimas:
Įsteigtos ar potencialios „Natura 2000“ teritorijos pavadinimas, jos plotas (ha) ir joje randami europinės svarbos natūralių buveinių tipai ir (arba) rūšys:
Kiti vykstantys ar patvirtinti planai ar programos teritorijoje:
Teritorijos pokyčių reikšmingumo įvertinimas (atitinkamoje grafoje pažymėkite „+“) |
|||
Tikėtini teritorijos pokyčiai |
Nereikšmingas |
Mažai reikšmingas |
Reikšmingas |
Pateikite reikšmingumo indikatorius identifikuotiems teritorijos pokyčiams: · buveinių tipų ar rūšių buveinių praradimas; · buveinių suskaidymas; · buveinių tipų ar rūšių degradacija; · rūšių trikdymai; · hidrologinio režimo pokyčiai, įskaitant vandens cheminių ir fizinių savybių kaitą, eutrofikacijos padidėjimą, daugiamečių bei metinių vandens lygio svyravimų apimties bei periodiškumo pokyčius*; · žemės naudmenų struktūros pokyčiai, miško kirtimai, sausinamos žemės plotai; · gruntinio vandens slūgsojimo gylio pakeitimai, reljefo pakeitimai*; · eolinių procesų suaktyvėjimas, erozijos suaktyvėjimas*; · kiti vertintojo identifikuoti galimi teritorijos pokyčiai:________________________________ |
|
|
|
Pastaba: * – netaikoma, kai teritorijų planavimo dokumentuose sprendiniai šiais aspektais nenumatomi.
Atskirų veiklos elementų poveikio reikšmingumas |
||
Veiklos elementai |
Poveikis reikšmingas (taip/ne) |
Poveikis nežinomas (taip/ne) |
Apibūdinkite veiklos analizėje nurodytus plano ar programos elementus ar jų kombinacijas, kurie gali sukelti reikšmingą poveikį arba kurių poveikis nėra žinomas: · ______________________________________________________________ · ______________________________________________________________ · _________________________________________________________ ir t. t. |
|
|
Reikšmingumo nustatymo išvada
Nurodykite informaciją:
1) ar yra tikėtina, kad bent vienas veiklos elementas gali sukelti reikšmingą poveikį teritorijai?
|
taip |
|
ne |
2) ar atlikus reikšmingumo nustatymą reikia atlikti strateginį pasekmių aplinkai vertinimą?
|
taip |
|
ne |
Reikšmingumo nustatymo klausimyną užpildė: (pareigos, vardas, pavardė, parašas):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Data
_____________
Planų ar programų įgyvendinimo poveikio
įsteigtoms ar potencialioms „Natura 2000“
teritorijoms reikšmingumo nustatymo
tvarkos aprašo 3 priedas
Plano ar programos poveikio įsteigtai ar potencialiai „Natura 2000“ teritorijai įvertinimas
Vertinimo subjektas:
Plano ar programos pavadinimas:
Plano ar programos rengimo organizatorius rengėjas:
Įsteigtos ar potencialios „Natura 2000“ teritorijos pavadinimas:
Išsami informacija |
Pastabos |
Apibūdinkite plano ar programos elementus (pavieniui ar kartu su kitais planais ar programomis), kurie gali sukelti reikšmingus poveikius teritorijai (iš atrankos klausimyno): • plano ar programos, kuris gali paveikti teritoriją, charakteristika: • apimtis ir kitos plano ar programos specifikacijos: • visa sritis ar plotas, kurį apims planas ar programa: • kitų egzistuojančių, planuojamų ar jau patvirtintų planų ar programų charakteristikos, kurie, sąveikaudami su vertinamu planu ar programa, gali sukelti neigiamą kaupiamąjį poveikį teritorijai: • planuojamos ar ruošiamos gamtosauginės iniciatyvos, turėsiančios poveikį teritorijos apsaugos statusui ateityje: • ryšiai tarp plano ar programos ir įsteigtos ar potencialios „Natura 2000“ teritorijos (pvz., atstumai): |
|
Teritorijos gamtosauginiai tikslai: • teritorijos gamtosauginiai tikslai ir faktoriai, sąlygojantys gamtosauginę teritorijos vertę: |
|
Charakterizuokite teritoriją, ypač dabartinį saugomų natūralių buveinių tipų ir rūšių statusą: • priežastys, dėl kurių įsteigta ar potenciali „Natura 2000“ teritorija atitinka šių teritorijų atrankos kriterijus: • teritorijoje randamų natūralių buveinių tipų ir rūšių apsaugos statusas (tinkamas ar kitoks): • jautrūs pokyčiams teritorijos aspektai: • kiti apsaugos klausimai, susiję su teritorija, įskaitant ateityje galimus natūralius pokyčius:* |
|
Apibūdinkite, kaip planas ar programa paveiks teritorijos pagrindines rūšis ir buveines: • vėlavimas (vilkinimas) siekiant teritorijos apsaugos tikslų: • kliūtys siekiant teritorijos apsaugos tikslų: • ar įgyvendinus planą ar programą teritorija atitiks „Natura 2000“ steigimo tikslus: • faktorių, kurie palaiko tinkamą teritorijos apsaugos būklę, griovimas: • pagrindinių rūšių, kurios yra tinkamo teritorijos apsaugos statuso indikatoriai, balanso, paplitimo ir tankumo ardymas: • gyvybiškai svarbių aspektų (pvz., maisto medžiagų balanso), apibrėžiančių ekosistemos funkcionavimą, pokyčiai: • trukdymas numatomiems ar tikėtiniems natūraliems pokyčiams teritorijoje (pvz., vandens dinamikai ar cheminiai vandens telkinio sudėčiai, eutrofikacijai, eoliniams procesams, organinio dirvožemio sluoksnio mineralizacijai ir pan.):* • saugomų natūralių buveinių tipų ar rūšių buveinių plotų sumažėjimas: • saugomų rūšių vietinių populiacijų sumažėjimas: • saugomų natūralių buveinių tipų ar rūšių buveinių suskaidymas: • introdukuotų rūšių kitimas, invazinių rūšių išplitimas:* |
|
Apibūdinkite neigiamus poveikius teritorijai. |
|
Pastaba: * – netaikoma, kai teritorijų planavimo dokumentuose sprendiniai šiais aspektais nenumatomi.
Plano ar programos poveikio įsteigtai ar potencialiai „Natura 2000“ teritorijai vertinimo išvada
Ar gali būti pritarta planui ar programai:
|
taip |
|
ne |
Poveikio įvertinimo teritorijai lentelę užpildė (pareigos, vardas, pavardė, parašas):
__________________________________________________________________________
Data
______________