LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ PAMINKLOSAUGOS KOMISIJA

 

S P R E N D I M A S

DĖL LIETUVOS ARCHEOLOGINIO PAVELDO IŠSAUGOJIMO POLITIKOS

 

2001 m. gegužės 4 d. Nr. 82

Vilnius

 

Valstybinė paminklosaugos komisija 2001 03 23 posėdyje dar kartą aptarė vienos iš gausiausių ir reikšmingiausių Lietuvos paveldo dalių – archeologijos vertybių būklę, jų apskaitos, apsaugos, tyrimo ir tvarkymo reikalus. Jie buvo vertinti atsižvelgus į Lietuvos Respublikos Seimo 1999 11 09 įstatymu Nr. VIII-1399 ratifikuotos „Europos archeologijos paveldo apsaugos konvencijos“ reikalavimus, kuriuose akcentuojama, kad kiekviena valstybė yra atsakinga prieš visą Europą už jos teritorijoje esančio archeologinio paveldo išsaugojimą bei atskleidimą. Kiekviena šalis, pasirašydama šį dokumentą, įsipareigoja, kad į archeologijos vertybių apsaugos reikalavimus bus atsižvelgiama įvairiose ūkio planavimo stadijose ir kad archeologiniams moksliniams tyrimams bei jų rezultatų skleidimui skirs pakankamą dėmesį.

Posėdyje buvo konstatuota, kad paveldosauginė archeologijos vertybių būklė yra patenkinama. Tačiau, Lietuvai ratifikavus minėtą konvenciją, aiškėja, jog archeologijos vertybių būklė Lietuvoje atitinka ne visus konvencijos reikalavimus. Tarp problemų, kurios neleidžia efektyviau tvarkyti archeologijos objektus, yra:

– paveldo objekto nuosavybės siejimas su jo reikšme;

– nepakankamai užtikrinamas viso archeologijos vertybių tyrimų ir apsaugos darbų ciklo įgyvendinimas;

– stinga archeologijos vertybių apsaugą užtikrinančių ir tyrimus vykdančių valstybinių ir mokslo institucijų efektyvaus veiksmų koordinavimo.

Šių problemų sprendimui reikėtų:

– tobulinti teisinę bazę;

– organizuoti archeologijos objektų apsaugos ir apskaitos, mokslinių tyrimų ir jų rezultatų skelbimo, archeologų kadrų rengimo ir jų kvalifikacijos kėlimo, archeologinių radinių saugojimo, restauravimo ir publikavimo darbų efektyvų koordinavimą. Tą turėtų vykdyti speciali institucija.

Todėl Valstybinė paminklosaugos komisija, remdamasi savo nuostatų 6 ir 7 str., nusprendžia:

1. Prašyti Lietuvos Respublikos Seimą apsvarstyti ir eventualiai redaguoti ar išbraukti iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnio nuostatą, kuri istorijos, archeologijos ir kultūros objektų reikšmę susieja su jų nuosavybės forma.

2. Steigti Valstybinės paminklosaugos komisijos Archeologijos pakomisijį, kuris parengtų archeologijos reikalus koordinuojančios ir už juos atsakingos valstybinės institucijos koncepciją, nuostatų ir kitų tokios institucijos steigimui reikalingų aktų projektus.

3. Prašyti archeologijos objektų apsaugą, apskaitą, mokslinius tyrimus ir jų rezultatų skelbimą, archeologų kadrų rengimą, jų kvalifikacijos kėlimą, archeologijos radinių apsaugą, restauravimą vykdančias valstybines ir mokslo institucijas bei visuomenines organizacijas skirti savo atstovus darbui Archeologijos pakomisijyje.

 

 

KOMISIJOS PIRMININKĖ                                                                                        G. DRĖMAITĖ

______________