LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJA

 

R A Š T A S

DĖL KAI KURIŲ KLAUSIMŲ, SUSIJUSIŲ SU JURIDINIŲ ASMENŲ PELNO MOKESČIO UŽ 1994 M. I KETVIRTĮ APSKAIČIAVIMU

 

1994 m. balandžio 4 d. Nr. 26N

Vilnius

 

Finansų ministerija praneša, kad 1994 m. vasario 17 d. įstatymu Nr. I-395 pakeistas ir papildytas Lietuvos Respublikos juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymas.

Ryšium su tuo paaiškiname kai kuriuos klausimus, susijusius su įmonių ir organizacijų pelno mokesčio už 1994 m. I ketvirtį apskaičiavimu.

1. Įmonės ir organizacijos valstybinėms mokesčių inspekcijoms pateikia juridinio asmens pelno mokesčio už 1994 metų I ketvirtį apyskaitą ir juridinių asmenų finansinių rezultatų apyskaitą (iki šiol naudotas formas).

2. Realizavimo pajamas nuo 1994 m. sausio l d. sudaro iš įmonės išsiųstos produkcijos, kitų materialinių vertybių, atliktų darbų, suteiktų paslaugų vertė bei kompensacinių priedų suma. Juridinių asmenų finansinių rezultatų apyskaitoje realizavimo pajamos įrašomos 010 eil. nepriklausomai nuo pinigų gavimo laiko. Pajamos už suteiktas paslaugas arba darbus pripažįstamos juos atlikus (pasirašius darbų perdavimo-priėmimo aktą arba kitą dokumentą). Grąžinus išsiųstas prekes, realizavimo pajamos mažinamos grąžintų prekių verte.

3. Nerealizacines pajamas sudaro gautos ekonominės sankcijos ir kitos su produkcijos gamyba, realizavimu bei paslaugų teikimu nesusijusios pajamos, įskaitant pajamas, gautas už išnuomotą, investuotą turtą. Šios nerealizacinės pajamos juridinių asmenų finansinių rezultatų apyskaitoje atvaizduojamos 080 eil.

4. Išsiųstos prekės, atlikti darbai ir patarnavimai (45 sąskaitos likutis 1994 m. sausio 1 dieną) į realizavimo pajamas įskaitomos po jų apmokėjimo.

5. Sąnaudos, susijusios su pajamomis, uždirbtomis per ataskaitinį laikotarpį, įrašomos juridinių asmenų finansinių rezultatų apyskaitoje 030 eil. nepriklausomai nuo apmokėjimo už jas.

6. Įmonės, kurios juridinių asmenų pelno mokestį moka avansu, nuo 1994 m. balandžio l d. išėmimo koeficientą taiko nuo realizavimo pajamų, kurias sudaro išsiųstos produkcijos, atliktų darbų, suteiktų paslaugų vertė.

7. Juridiniai asmenys, nesumokėję pelno mokesčio laiku, už kiekvieną pavėluotą dieną priskaičiuoja po 0,3% delspinigių (nuo 1994 m. sausio 1 d. gauto pelno).

8. Kadangi pelno mokestis už 1994 metų apyskaitinius laikotarpius sumokamas per 45 dienas po mokesčio apskaičiavimui pateikti nustatyto termino (1994 02 17 d. įstatymas Nr. I-396, Žin., 1994, Nr. 14-223), tai už š. m. I ketvirtį jis turi būti sumokėtas iki gegužės mėn. 31 d. (nors pelno mokesčio apskaičiavimo apyskaita ir toliau pateikiama tais pačiais terminais: pasibaigus ketvirčiui – iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 15 dienos, pasibaigus metams – iki kitų metų vasario 1 dienos).

9. Be to, paaiškiname, kad daugiau kaip metus pradelstas kreditorinis įsiskolinimas įskaitomas į apmokestinamąjį pelną. Beviltiškų įsiskolinimų suma įmonės apmokestinamasis pelnas nemažinamas ir finansinių rezultatų apyskaitoje įrašomas 090 eil.

10. Įmonėms ir organizacijoms dėl įvairių lengvatų palikta bendrojo akcizo suma įskaitoma į pelną, nuo kurio juridinių asmenų pelno mokestis į biudžetą neimamas.

11. Pagal Labdaros ir paramos įstatymą parama yra teikiama siekiant remti mokslo, kultūros, švietimo, meno, religijos, sporto, sveikatos apsaugos, socialinės globos ir rūpybos plėtojimo programas. Paramos ir labdaros gavėjai pagal Labdaros ir paramos įstatymą gautas sumas pelno mokesčiu neapmokestina.

12. Pelnas, gautas realizavus pagrindines priemones, nuo 1994 m. sausio 1 d. apmokestinamas pelno mokesčiu.

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                              EDUARDAS VILKELIS

______________