LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL ELEKTROMAGNETINIO SUDERINAMUMO TECHNINIO REGLAMENTO PATVIRTINIMO
2006 m. gruodžio 15 d. Nr. 1V-1328
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) 8 straipsnio 2 dalies 5 punktu, 10 straipsnio 1 ir 2 punktais, 44 straipsniu bei įgyvendindamas 2004 m. gruodžio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/108/EB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su elektromagnetiniu suderinamumu, suderinimo, panaikinančią Direktyvą 89/336/EEB (OL 2004 L 390, p. 24):
2. Nustatau, kad:
2.2. įsigaliojus šiam įsakymui netenka galios Ryšių reguliavimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2005 m. birželio 27 d. įsakymas Nr. 1V-604 „Dėl Elektromagnetinio suderinamumo techninio reglamento patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 81-2991).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ryšių
reguliavimo tarnybos direktoriaus
2006 m. gruodžio 15 d. įsakymu
Nr. 1V-1328
ELEKTROMAGNETINIO SUDERINAMUMO TECHNINIS REGLAMENTAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Elektromagnetinio suderinamumo techninis reglamentas (toliau vadinama – Reglamentas) nustato įrenginių elektromagnetinio suderinamumo reikalavimų taikymo sąlygas, įrenginių teikimo į rinką ir naudojimo tvarką bei reikalavimus, taikomus įrenginiams, jų įrengimui, naudojimui, ir kitus susijusius reikalavimus, elektromagnetinio suderinamumo atitikties patvirtinimo, vertinimo bei priežiūros tvarką ir sąlygas.
2. Šis Reglamentas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo (Žin., 2004, Nr. 69-2382) 8 straipsnio 2 dalies 5 punktu, 10 straipsnio 1 ir 2 punktais, 44 straipsniu bei įgyvendinant 2004 m. gruodžio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/108/EB dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su elektromagnetiniu suderinamumu, suderinimo, panaikinančią Direktyvą 89/336/EEB (OL 2004 L 390, p. 24).
3. Šiame Reglamente vartojamos sąvokos:
Aparatas – aparatūra ir (arba) įrengimai (išskyrus fiksuotus įrengimus), komponentai arba sudėtinės dalys, judrieji įrengimai, esantys civilinėje apyvartoje kaip atskiras funkcinis vienetas, skirtas galutiniam gavėjui ir galintis sukelti elektromagnetinius trikdžius, arba kurio veikimui tokie trikdžiai gali daryti poveikį.
Aparatų teikėjas – asmuo, teikiantis aparatus į rinką, t. y. aparatų gamintojas, gamintojo įgaliotasis atstovas ir (arba) importuotojas.
Aparatų teikimas į rinką – pradinis veiksmas, kai aparatai yra pateikiami į Europos ekonominės erdvės (toliau vadinama -EEE) rinką ir gali būti parduoti ar nemokamai perduoti siekiant juos paskirstyti ar naudoti EEE.
Atsparumas elektromagnetiniams trikdžiams – įrenginio geba veikti pagal paskirtį be veikimo kokybės blogėjimo esant elektromagnetiniams trikdžiams.
Darnusis Europos standartas – techninė specifikacija, kurią Europos Bendrijų (toliau vadinama – EB) Komisijos pavedimu priėmė pripažinta Europos standartizacijos organizacija, ir kurio santrumpa bei numeris skelbiamas Europos Sąjungos (toliau vadinama – ES) oficialiajame leidinyje. Atitiktis darniajam standartui nėra privaloma.
Darnusis Lietuvos standartas – darnusis Europos standartas, perimtas kaip Lietuvos standartas.
Fiksuotas įrengimas – tam tikras keleto tipų aparatų ir tam tikrais atvejais kitų prietaisų derinys, kuris sumontuojamas, įrengiamas ir skirtas nuolatos naudoti iš anksto nustatytoje vietoje. Fiksuotieji įrengimai apima, pvz., gyvenamųjų namų elektros tinklus, nacionalinius elektros ar telefono tinklus, taip pat dideles mašinas (pvz., gamyklų surinkimo linijas (konvejerius)).
Įgaliotasis atstovas – asmuo, įregistruotas ar turintis buveinę EEE, gamintojo įgaliotas atstovauti jam Lietuvos Respublikoje vykdant šio Reglamento nuostatas.
Įrenginys – aparatas arba fiksuotas įrengimas.
Judrusis įrengimas – aparatų ir tam tikrais atvejais kitų prietaisų derinys, skirtas perkelti iš vietos į vietą ir veikti skirtingose vietose.
Komponentai arba sudėtinės dalys – komponentai arba sudėtinės dalys, skirti tam, kad juos į aparatą įmontuotų galutinis gavėjas, kurie gali sukelti elektromagnetinius trikdžius arba kurių veikimui tokie trikdžiai gali daryti poveikį.
Notifikuotoji įstaiga – bandymų laboratorija, sertifikavimo ar kontrolės įstaiga, paskirta ir paskelbta (notifikuota) remiantis Lietuvos Respublikos atitikties įvertinimo įstatymu (Žin., 1998, Nr. 92-2542) Lietuvos nacionalinio akreditacijos biuro prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, kuri atitinka šio Reglamento 5 priede nustatytus kriterijus, turi teisę atlikti atitikties įvertinimą pagal šio Reglamento 2 priedą ir išduoti šio Reglamento 2 priedo 3 punkte nurodytą patvirtinimą.
Saugos tikslai – žmogaus gyvybės arba nuosavybės saugumo užtikrinimo tikslai.
Kitos šiame Reglamente vartojamos sąvokos suvokiamos taip, kaip jos apibrėžiamos Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme.
II. TAIKYMO SRITIS
4. Šis Reglamentas taikomas įrenginiams ir yra privalomas visiems aparatų teikėjams bei fiksuotų įrengimų savininkams.
5. Šis Reglamentas netaikomas:
5.1. radijo ryšio įrenginiams ir telekomunikacijų galiniams įrenginiams, kuriuos apima Radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių techninis reglamentas, patvirtintas Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2002 m. spalio 14 d. įsakymu Nr. 138 „Dėl Radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių techninio reglamento patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 104-4683; 2003, Nr. 88-4022; 2004, Nr. 163-5970; 2005, Nr. 83-3099);
5.2. aviacijos produktams, dalims ir prietaisams, nurodytiems 2002 m. liepos 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1592/2002 dėl bendrųjų taisyklių civilinės aviacijos srityje ir įsteigiančiame Europos aviacijos saugos agentūrą (OL L 240, 2002 9, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Komisijos Reglamentu (EB) Nr. 1701/2003 (OL L 243, p. 5);
5.3. radijo mėgėjų naudojamiems radijo ryšio įrenginiams, kaip apibrėžta Radijo ryšio reglamente, priimtame pagal Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) įstatus ir konvenciją (Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos įstatai ir konvencija, priimta Papildomojoje įgaliotųjų atstovų konferencijoje (Ženeva, 1992), su pakeitimais, padarytais Įgaliotųjų atstovų konferencijoje (Kiotas, 1994)), išskyrus atvejus, kai tokie įrenginiai yra civilinėje apyvartoje Sudėtinių dalių, iš kurių radijo mėgėjai gali patys sumontuoti įrenginį, rinkiniai ir komerciniai įrenginiai, kuriuos radijo mėgėjai pritaikė savo reikmėms, nelaikomi civilinėje apyvartoje esančiais įrenginiais;
5.4. įrenginiams, kurie dėl savo fizinių charakteristikų pobūdžio atitinka visas šias sąlygas:
5.4.1. negali sukelti ar palaikyti elektromagnetinio spinduliavimo, viršijančio lygį, kuriam esant radijo ryšio ir telekomunikacijų įrenginiai bei kiti įrenginiai veikia pagal paskirtį;
5.5. kai šiame Reglamente nustatytus esminius elektromagnetinio suderinamumo reikalavimus įrenginiams nustato kitos specialiosios ES direktyvos, tokiems įrenginiams šio Reglamento reikalavimai netaikomi nuo atitinkamos specialiosios ES direktyvos nuostatas įgyvendinančio Lietuvos Respublikos teisės akto įsigaliojimo dienos.
III. ELEKTROMAGNETINIO SUDERINAMUMO REIKALAVIMAI ĮRENGINIAMS
7. Įrenginiai gali būti pateikiami į EEE rinką ir (arba) jų eksploatacija pradedama tik tada, kai jie, tinkamai įrengti, prižiūrimi ir naudojami pagal paskirtį, atitinka šio Reglamento reikalavimus.
8. Šio Reglamento reikalavimus atitinkančių įrenginių pateikimas į rinką ir (arba) eksploatacijos pradžia nėra ribojama, išskyrus atvejus, nurodytus šio Reglamento 9 punkte.
9. Užtikrindama įrenginių elektromagnetinį suderinamumą, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (toliau vadinama – Tarnyba) asmeniui, naudojančiam ar ketinančiam naudoti įrenginius, gali taikyti šias specialiąsias priemones, susijusias su įrenginio eksploatacijos pradžia ar naudojimu:
9.1. siekiant įveikti esamas ar numatomas elektromagnetinio suderinamumo problemas konkrečioje vietoje, uždrausti naudoti (ar pradėti eksploatuoti) įrenginius ir (arba) nustatyti terminą, per kurį elektromagnetiniai trikdžiai turi būti sumažinti iki leistino lygio;
9.2. saugumo tikslais siekiant apsaugoti viešuosius ryšių tinklus ar radijo ryšio įrenginius, naudojamus saugos tikslams konkrečiuose radijo dažniuose, uždrausti naudoti (ar pradėti eksploatuoti) įrenginius ir (arba) nustatyti terminą, per kurį elektromagnetiniai trikdžiai turi būti sumažinti iki leistino lygio.
Apie šiame punkte numatytų specialiųjų priemonių taikymą Tarnyba praneša Komisijai bei EEE valstybėms narėms. Tarnyba panaikina tas specialiąsias priemones, kurias Komisija pripažįsta nepagrįstomis.
10. Prekių mugėse, parodose ar panašiuose renginiuose gali būti eksponuojami ir (arba) demonstruojami neatitinkantys šio Reglamento reikalavimų įrenginiai, jei tokie įrenginiai aiškiai pažymimi ženklu, nurodančiu, kad jie negali būti teikiami į rinką ir (ar) pradedami eksploatuoti, kol neatitiks šio Reglamento reikalavimų. Šiame punkte nurodyti įrenginiai gali būti eksponuojami ir (arba) demonstruojami tik tada, jei yra imtasi priemonių, užtikrinančių apsaugą nuo šių įrenginių skleidžiamų elektromagnetinių trikdžių.
11. Įrenginiams taikomi šie esminiai reikalavimai:
11.1. įrenginiai, atsižvelgiant į technikos lygį, turi būti suprojektuoti ir pagaminti taip, kad jų:
11.1.1. skleidžiami elektromagnetiniai trikdžiai neviršytų lygio, kuriam esant radijo ryšio ir telekomunikacijų galiniai įrenginiai ar kiti įrenginiai netrukdomai veiktų pagal paskirtį;
11.2. Fiksuoti įrengimai turi būti įrengti taikant tinkamas inžinerijos taisykles ir laikantis informacijos apie jų sudedamųjų dalių paskirtį. Fiksuoto įrengimo savininkas turi turėti patvirtintas šias tinkamos inžinerijos taisykles ir jas turi saugoti ne trumpiau, nei naudojamas fiksuotas įrengimas. Tarnybai pareikalavus, fiksuoto įrengimo savininkas privalo pateikti šias taisykles patikrinti.
IV. APARATŲ ATITIKTIES ELEKTROMAGNETINIO SUDERINAMUMO REIKALAVIMAMS SĄLYGOS IR ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪRA
12. Aparatų atitiktis šio Reglamento 11 punkte nurodytiems esminiams reikalavimams nustatoma pagal šio Reglamento 1 priede nurodytą procedūrą (vidinė gamybos kontrolė), kurią turi atlikti aparatų gamintojai ar jų įgaliotieji atstovai. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas vietoj šio Reglamento 1 priede nurodytos procedūros gali taikyti šio Reglamento 2 priede nurodytą procedūrą.
13. Jei įrenginys atitinka atitinkamus darniuosius Europos standartus, kurių nuorodos buvo paskelbtos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, ir (arba) atitinka atitinkamus EEE valstybių priimtus nacionalinius darniuosius standartus, kurie perkelia Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje paskelbtus darniuosius standartus, Preziumuojama, kad įrenginys atitinka šio Reglamento 11 punkte nurodytus esminius reikalavimus. Ši atitikties prezumpcija galioja tik atitinkamo darniojo standarto taikymo sričiai ir tik atitinkamiems esminiams reikalavimams, kuriuos apima toks darnusis standartas.
14. Aktualus šio Reglamento 13 punkte nurodytų Europos darniųjų standartų sąrašas skelbiamas Europos Komisijos portale http://ec. europa. eu/enterprise/newapproach/ standardization /harmstds/ reflist/emc. html. Darniųjų Lietuvos standartų santrumpas „LST“, numerius bei antraštes skelbia Lietuvos standartizacijos departamentas prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos.
V. ŽYMĖJIMAS „CE“ ŽYMENIU. KITI ŽENKLAI IR INFORMACIJA
15. Aparatai, kurių atitiktis šio Reglamento nuostatoms buvo nustatyta pagal 12 punkte nustatytą procedūrą, prieš juos pateikiant į rinką ar pradedant naudoti, turi būti gamintojo arba jo įgaliotojo atstovo laikantis šio Reglamento 4 priedo nuostatų pažymėti šią atitiktį patvirtinančiu „CE“ ženklu.
16. Draudžiama žymėti aparatus „CE“ ženklu, jei aparatų atitiktis šio Reglamento nuostatoms nėra nustatyta pagal 12 punkto reikalavimus. Draudžiama žymėti aparatą, jo pakuotę ar naudojimo instrukciją ženklais, kurie savo prasme ir (arba) grafinės formos panašumu į „CE“ ženklą gali suklaidinti trečiuosius asmenis.
17. Aparatas, jo pakuotė ar naudojimo instrukcija gali būti žymimi bet kokiu kitu ženklu, jei jis nekliudo matyti ir įskaityti „CE“ ženklą.
18. Kiekvienas aparatas turi būti identifikuojamas pagal tipą ar partiją, ar serijos numerį, ar bet kurią kitą informaciją, pagal kurią galima identifikuoti aparatą.
19. Aparatų teikėjas prie kiekvieno aparato privalo pateikti gamintojo pavadinimą bei adresą ir, jei gamintojas nėra įregistruotas arba turintis buveinę EEE valstybėse, jo įgaliotojo atstovo arba asmens, įregistruoto arba turinčio buveinę EEE valstybėse, atsakingo už aparatų teikimą į EEE rinką, pavadinimą ir adresą.
20. Gamintojas privalo prie kiekvieno aparato pateikti informaciją apie konkrečias atsargumo priemones, kurių reikia laikytis sumontuojant, įrengiant, prižiūrint ir naudojant aparatą, siekiant užtikrinti, kad, aparatą pradėjus eksploatuoti, jis atitiktų 11.1 punkte nustatytus reikalavimus.
21. Aparatų, kurių atitiktis apsaugos reikalavimams nėra užtikrinta gyvenamosiose vietovėse, teikėjas apie šį jų naudojimo apribojimą privalo aiškiai nurodyti ant aparatų ir ant jų pakuotės.
VI. APARATŲ ATITIKTIES REGLAMENTO REIKALAVIMAMS PRIEŽIŪRA
23. Teikiamų į rinką aparatų atitikties šio Reglamento reikalavimams priežiūrą pagal savo kompetenciją vykdo Tarnyba bei Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos (toliau vadinama – Inspekcija).
24. Vykdydamos šio Reglamento reikalavimų laikymosi priežiūrą, Inspekcija ar Tarnyba turi teisę ne ilgesniam nei 30 dienų laikotarpiui paimti aparatus elektromagnetinio suderinamumo reikalavimų atitikties įvertinimui.
25. Jei Tarnyba ar Inspekcija nustato, kad „CE“ ženklu pažymėtas aparatas neatitinka šio Reglamento reikalavimų, jos turi teisę taikyti bet kurią iš šių priemonių:
25.3. apriboti tokių aparatų laisvą judėjimą.
Apie tokį sprendimą Inspekcija ar Tarnyba pagal savo kompetenciją nedelsdama praneša aparatų teikėjui. Sprendime nurodomos priežastys, kuriomis grindžiamas toks sprendimas, taip pat aparatų teikėjas informuojamas apie jo teisių gynimo priemones, kurias jis gali naudoti padėčiai ištaisyti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus, ir apie šioms priemonėms taikomus terminus.
26. Tarnyba ar Inspekcija nedelsdama informuoja Komisiją ir EEE valstybes nares apie šio Reglamento 25 punkte nurodytus sprendimus ir jų priežastis, nurodydama, ar neatitiktis yra susijusi su:
26.1. šio Reglamento 11 punkte nurodytų esminių reikalavimų nesilaikymu, kai aparatas neatitinka šio Reglamento 13 punkte nurodytų darniųjų standartų reikalavimų;
27. Jei Tarnyba ar Inspekcija nustato, kad aparatai „CE“ ženklu žymimi nesilaikant šio Reglamento 4 priedo bei 15 ir 16 punktų reikalavimų, Tarnyba ar Inspekcija raštu įpareigoja gamintoją ar jo įgaliotąjį atstovą EEE per nustatytą terminą, kuris negali būti ilgesnis nei 15 dienų, imtis priemonių užtikrinti, kad aparatas atitiktų žymėjimo „CE“ ženklu reikalavimus. Jeigu per nurodytą terminą toks įpareigojimas neįvykdomas, Tarnyba ar Inspekcija turi teisę pagal savo kompetenciją ir šio Reglamento 25 punktą reikalauti aparatų, neatitinkančių žymėjimo CE žymeniu reikalavimų, visiško pašalinimo iš rinkos, uždrausti jų pateikimą į rinką ar eksploataciją arba apriboti jų laisvą judėjimą.
28. Jeigu aparato atitiktis buvo įvertinta pagal šio Reglamento 2 priede nurodytą procedūrą ir Tarnyba arba Inspekcija nustato, kad aparatas neatitinka šio Reglamento reikalavimų, atitikties įvertinimą atlikusi notifikuotoji įstaiga traukiama administracinėn atsakomybėn Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1985, Nr. 1-1) nustatyta tvarka ir apie tai pranešama Komisijai ir EEE valstybėms narėms.
29. Aparatų teikėjas, Tarnybai ar Inspekcijai pareikalavus, privalo pateikti visą informaciją, reikalingą šio Reglamento reikalavimų laikymosi priežiūrai.
30. Dėl šio Reglamento 25 ir 27 punktuose nurodytų sprendimų Tarnyba (Viešo konsultavimosi dėl Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos sprendimų taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2004 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. 1V-295 „Dėl Viešo konsultavimosi dėl Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos sprendimų taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 141-5173), nustatyta tvarka ir sąlygomis) ar Inspekcija konsultuojasi, kad aparatų teikėjas arba bet kuri kita suinteresuotoji šalis galėtų pateikti savo nuomonę, išskyrus atvejus, kai tokia konsultacija nėra galima, jei aparatas kelia grėsmę 3 punkte apibrėžtiems saugos tikslams arba esant kitoms šio Reglamento 9 punkte nurodytoms aplinkybėms, ir Tarnybos ar Inspekcijos reikalavimai, atsižvelgiant į viešąjį interesą, turi būti vykdomi nedelsiant.
VII. NOTIFIKUOTOSIOS ĮSTAIGOS
32. Apie notifikuotąsias įstaigas, paskirtas vykdyti Reglamento 2 priede nurodytas užduotis, pranešama Komisijai. Pranešime turi būti nurodoma, ar įstaigos paskiriamos vykdyti Reglamento 2 priede nurodytas procedūras visiems aparatams, kuriems taikomi šio Reglamento nuostatai ir (arba) 11 punkte nurodyti esminiai reikalavimai, ar įstaigų paskyrimas tam tikrais atvejais ir (arba) aparatų kategorijomis apribojamas.
33. Atitinkamuose darniuosiuose standartuose nustatytus įvertinimo kriterijus atitinkančios įstaigos yra laikomos atitinkančiomis šio Reglamento 5 priede nustatytus kriterijus, kuriuos tokie darnieji standartai apima.
34. Jei nustatoma, kad notifikuotoji įstaiga nebeatitinka Reglamento 5 priede išvardytų kriterijų, apie tai atitinkamai turi būti pranešama Komisijai ir kitoms EEE valstybėms narėms.
35. Notifikuotosios įstaigos privalo užtikrinti tinkamą šio Reglamento 2 priede nustatytų funkcijų vykdymą. Notifikuotųjų įstaigų išlaidas, susijusias su atitikties įvertinimu, apmoka gamintojai ar jų įgaliotieji atstovai, kurių iniciatyva vykdomos aparatų atitikties įvertinimo procedūros pagal šio Reglamento 2 priedą.
VIII. FIKSUOTI ĮRENGIMAI
36. Aparatui, kuris pateikiamas į rinką ir gali būti įmontuotas į fiksuotą įrengimą, taikomos visos atitinkamos šio Reglamento nuostatos, skirtos aparatams.
Tačiau šio Reglamento 11, 12 ir 15–22 punktų nuostatos nėra privalomos tuo atveju, kai aparatas yra skirtas įmontuoti į tam tikrą fiksuotą įrengimą ir dėl to jo įsigyti kitai paskirčiai negalima. Tokiais atvejais pridedamuose dokumentuose identifikuojamas fiksuotas įrengimas bei jo elektromagnetinio suderinamumo charakteristikos ir nurodomos atsargumo priemonės, kurių reikia laikytis įmontuojant aparatą į fiksuotą įrengimą, kad nebūtų pažeista minėto įrengimo atitiktis. Be to, pridedamuose dokumentuose turi būti pateikta 18 ir 19 punktuose nurodyta informacija.
37. Jei yra fiksuoto įrengimo neatitikties požymių, visų pirma, kai yra skundų dėl įrengimo sukeliamų elektromagnetinių trikdžių, Tarnyba gali paprašyti pateikti fiksuoto įrengimo atitikties įrodymus ir, jei tokių įrodymų nepakanka arba jie nepateikiami, inicijuoti įvertinimo procedūrą.
Nustačius neatitiktį, siekdama užtikrinti, kad fiksuotas įrengimas atitiktų 11.1 punkte nustatytus reikalavimus, Tarnyba gali taikyti šio Reglamento 25 punkte nurodytas priemones.
38. Fiksuoto įrengimo savininkas yra atsakingas, kad fiksuotas įrengimas atitiktų šio Reglamento reikalavimus.
IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Elektromagnetinio suderinamumo
techninio reglamento
1 priedas
REGLAMENTO 12 PUNKTE NURODYTOS ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪROS (VIDINĖS GAMYBOS KONTROLĖS) APRAŠAS
1. Gamintojas, siekdamas įvykdyti šio Reglamento 11 punkte nustatytus esminius reikalavimus, atlieka aparato elektromagnetinio suderinamumo įvertinimo procedūrą, paremtą atitinkamų reiškinių įvertinimu. Teisingas visų atitinkamų darniųjų standartų, kurių nuorodos buvo paskelbtos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, arba EEE valstybių narių priimtų nacionalinių darniųjų standartų, kurie perkelia Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje paskelbtus darniuosius standartus, taikymas prilyginamas elektromagnetinio suderinamumo įvertinimo atlikimui.
2. Įvertinant aparato elektromagnetinį suderinamumą turi būti atsižvelgta į visas įprastines numatyto veikimo sąlygas. Tais atvejais, kai aparatas gali būti skirtingų konfigūracijų, elektromagnetinio suderinamumo įvertinimu turi būti patvirtinama, kad visos galimos aparato konfigūracijos pagal gamintojo nustatytą aparato naudojimą pagal paskirtį atitinka šio Reglamento 11.1 punkte nustatytus reikalavimus.
3. Pagal šio Reglamento 3 priedo 1 punktą gamintojas turi parengti techninius dokumentus, kuriuose pateikiami įrodymai, kad aparatas atitinka esminius šio Reglamento reikalavimus.
4. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas EEE techninius dokumentus, pateikiamus Tarnybai ar Inspekcijai, privalo saugoti ne trumpiau kaip dešimt metų po to, kai buvo pagamintas paskutinis atitinkamos rūšies aparatas.
5. EB atitikties deklaracija, kurią išduoda gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas EEE, patvirtinama, kad aparatas atitinka visus šio Reglamento 11.1 punkte nustatytus reikalavimus.
6. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas EEE privalo saugoti EB atitikties deklaraciją, kad ją galėtų patikrinti Tarnyba ar Inspekcija, ne mažiau kaip dešimt metų po to, kai buvo pagamintas paskutinis atitinkamos rūšies aparatas.
7. Jei gamintojas ir jo įgaliotasis atstovas nėra įregistruoti arba neturi buveinės EEE, pagal šio priedo 4 ir 6 punktus saugoti EB atitikties deklaraciją ir techninius dokumentus, pateikiamus Tarnybai ar Inspekcijai, privalo asmuo, kuris pateikia aparatą į EEE rinką.
8. Gamintojas privalo imtis visų reikalingų priemonių siekiant užtikrinti, kad gaminiai būtų gaminami pagal jiems taikomus šio priedo 3 punkte nurodytus techninius dokumentus ir šio Reglamento nuostatas.
9. Šio priedo 4, 6 ir 7 punktuose nurodyti asmenys techninius dokumentus ir EB atitikties deklaraciją privalo parengti pagal šio Reglamento 3 priedo nuostatas.
Elektromagnetinio suderinamumo
techninio reglamento
2 priedas
REGLAMENTO 12 PUNKTE NURODYTOS PASIRINKTINOS ATITIKTIES ĮVERTINIMO PROCEDŪROS APRAŠAS
2. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas EEE turi pateikti šio Reglamento 32–35 punktuose nurodytai notifikuotajai įstaigai šio Reglamento 3 priedo 1 punkte nurodytus techninius dokumentus ir prašymą notifikuotajai įstaigai juos įvertinti. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas EEE prašyme turi nurodyti notifikuotajai įstaigai, kuriuos esminių reikalavimų aspektus notifikuotoji įstaiga turi įvertinti.
3. Notifikuotoji įstaiga išnagrinėja techninius dokumentus ir įvertina, ar techniniuose dokumentuose yra pakankamai įrodymų, kad laikomasi šio Reglamento reikalavimų. Jeigu aparatas atitinka šio Reglamento 11 punkte nurodytus reikalavimus, notifikuotoji įstaiga išduoda gamintojui ar jo įgaliotajam atstovui EEE patvirtinimą, kuriame patvirtinama aparato atitiktis. Patvirtinimas išduodamas dėl tų esminių reikalavimų aspektų, kuriuos įvertino notifikuotoji įstaiga.
4. Gamintojas notifikuotosios įstaigos patvirtinimą privalo saugoti kartu su techniniais dokumentais pagal šio Reglamento 1 priedo 4 ir 6 punktus.
Elektromagnetinio suderinamumo
techninio reglamento
3 priedas
TECHNINIAI DOKUMENTAI IR EB ATITIKTIES DEKLARACIJA
1. Naudojantis techniniais dokumentais turi būti galima įvertinti, ar aparatas atitinka esminius reikalavimus. Techniniai dokumentai turi apimti aparato projektavimą ir gamybą, taip pat juose viena iš oficialiųjų EEE valstybių narių kalbų turi būti pateiktas:
1.3. jei gamintojas netaikė darniųjų standartų arba taikė tik jų dalį, priemonių, kurių buvo imtasi siekiant atitikti esminius šio Reglamento reikalavimus, įskaitant šio Reglamento 1 priedo 1 punkte nustatytą elektromagnetinio suderinamumo įvertinimą, aprašymas ir paaiškinimas, projektinių skaičiavimų, atliktų patikrinimų rezultatai, bandymų ataskaitos ir t. t.;
2. EB atitikties deklaracijoje viena iš oficialiųjų EEE valstybių narių kalbų turi būti nurodyta:
2.3. deklaraciją parengusio aparato gamintojo ar jo įgaliotojo atstovo EEE pavadinimas bei adresas ir, jei taikytina, pavadinimas ir adresas;
2.4. data pažymėta nuoroda į specifikacijas, kuriomis remiantis deklaruojama atitiktis, tuo užtikrinant, kad aparatas atitinka Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2004/108/EB (OL 2004 L 390, p. 24-37) nuostatas;
3. Rengiant EB atitikties deklaraciją galima vadovautis Lietuvos standartais: LST EN ISO/IEC 17050-1: 2005 „Atitikties įvertinimas. Tiekėjo atitikties deklaracija. 1 dalis. Bendrieji reikalavimai (ISO/IEC 17050-1: 2004)“ ir LST EN ISO/IEC 17050-2: 2005 „Atitikties įvertinimas. Tiekėjo atitikties deklaracija. 2 dalis. Patvirtinamieji dokumentai (ISO/IEC 17050-2: 2004)“.
Elektromagnetinio suderinamumo
techninio reglamento
4 priedas
„CE“ ŽENKLAS
2. „CE“ ženklo aukštis turi būti ne mažesnis nei 5 mm. Jei „CE“ ženklas mažinamas ar didinamas, turi būti išlaikomos pirmiau pateiktame suliniuotame brėžinyje pateiktos proporcijos.
3. „CE“ ženklu turi būti žymimas aparatas arba vieta, kurioje nurodyti jo duomenys (etiketė). Jeigu dėl aparato savybių to atlikti ar užtikrinti negalima, ženklu turi būti žymima pakuotė, jei tokia yra, ir prie aparato pridedami lydintieji dokumentai.
4. Kai aparatui yra taikomos kitus klausimus nei elektromagnetinis suderinamumas reglamentuojančių direktyvų nuostatos, kurios taip pat reglamentuoja žymėjimą „CE“ ženklu, šis ženklas parodo, kad aparatas atitinka ir šių kitų direktyvų nuostatas.
5. Tačiau, kai viena ar daugiau šių direktyvų leidžia gamintojui pereinamuoju laikotarpiu pasirinkti, kurias iš priemonių taikyti, „CE“ ženklu nurodoma atitiktis tik gamintojo taikytoms direktyvoms. Tokiu atveju pagal direktyvas reikalaujamuose dokumentuose, pranešimuose ar instrukcijose, kurie pridedami prie tokio aparato, turi būti pateikti taikytų direktyvų nuorodų numeriai, paskelbti Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.
Elektromagnetinio suderinamumo
techninio reglamento
5 priedas
NOTIFIKUOTINŲ ĮSTAIGŲ ĮVERTINIMO KRITERIJAI
1. Notifikuotinos įstaigos turi tenkinti šias minimalias sąlygas:
1.4. tarnautojų ir techninio personalo nepriklausomumas nuo visų suinteresuotųjų šalių, grupių arba asmenų, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusių su šiais įrenginiais;
2. Nacionalinis akreditacijos biuras prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos periodiškai tikrina, kaip laikomasi šio priedo 1 punkte nurodytų sąlygų.