LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL APLINKOS APSAUGOS MINISTERIJOS 1996 10 14 ĮSAKYMO NR. 149 DALINIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

1996 m. lapkričio 5 d. Nr. 161

Vilnius

 

 

Kadangi Aplinkos apsaugos ministerijos 1996 m. spalio 14 d. įsakyme Nr. 149 „Dėl degalų katalizatorių įdiegimo autotransporte“ įsivėlė klaida,

ĮSAKAU:

1. Aplinkos apsaugos ministerijos 1996 10 14 įsakymo Nr. 149 pirmajame punkte vietoj žodžio „privalo“ įrašyti „rekomenduojama“, išbraukti žodžius „ iki 1997 m. liepos 1 d.“ ir visą pirmąjį punktą išdėstyti taip:

1. Jeigu autotransporto priemonėse nėra (arba neveikia) gamyklos gamintojos įrengtos išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemos, valstybinėms įmonėms (vietos savivaldybėms), akcinėms ir uždarosioms akcinėms bendrovėms, komanditinėms (pasitikėjimo) ūkinėms bendrijoms, tikrosioms ūkinėms bendrijoms, individualioms (personalinėms) įmonėms, taip pat fiziniams asmenims, teikiantiems visų rūšių autotransporto paslaugas, rekomenduojama aprūpinti savo autotransporto priemones techniniais įrengimais ir priemonėmis, kurios atitinka šio įsakymo 2 punkte išdėstytus reikalavimus“.

2. Taikant 1996 10 14 įsakymo Nr. 149 „Dėl degalų katalizatorių įdiegimo autotransporte“ ir šio įsakymo nuostatas, vadovautis išaiškinimu dėl šių teisės aktų taikymo (pridedama).

 

 

 

APLINKOS APSAUGOS MINISTRAS                                               BRONIUS BRADAUSKAS


 

Aplinkos apsaugos ministerijos 1996 10 14

įsakymo Nr. 149 „Dėl degalų katalizatorių

įdiegimo autotransporte“ ir 1996 11 05

įsakymo Nr. 161

„Dėl Aplinkos apsaugos ministerijos 1996 10

14 įsakymo Nr. 149

dalinio pakeitimo ir papildymo“

taikymo išaiškinimas

 

Minėtų teisės aktų nuostatos yra priimtos siekiant skatinti kuo racionaliau naudoti kurą bei mažinti autotransporto taršą, tuo pačiu sumažinant išmetamų dujų neigiamą poveikį aplinkai ypatingai didižiuosiuose miestuose, kuriuose autotransporto eismo intensyvumas labai didelis.

Pirmajame punkte yra rekomenduojama juridiniams ir fiziniams asmenims, teikiantiems autotransporto paslaugas, t. y. intensyviai eksploatuojantiems automobilius ir teršiantiems aplinką jų išmetamosiomis dujomis, įdiegti technines priemones, mažinančias kuro suvartojimą ir teršalų emisiją. Tokios priemonės visada yra kuro katalitinės sistemos ar įrenginiai, įgalinantys pagerinti kuro sudegimą ir sumažinti taršą. Tokius įrenginius rekomenduojama statyti automobiliuose, kuriuose nėra (arba neveikia) išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemos. Šiuo įsakymu įmonės skatinamos naudotis Lietuvos Respublikos mokesčių už aplinkos teršimą įstatyme numatytomis lengvatomis. Mokesčių įstatymo 5 str. numato netaikyti mokesčių autotransporto priemonėms, turinčioms veikiančius neutralizatorius, o 7 str. nurodyta, kad įmonės, savo lėšomis įgyvendinančios gamtosaugines priemones, mažinančias teršimą daugiau kaip 25%, atleidžiamos nuo mokesčių padarytoms išlaidoms padengti.

Antrajame punkte ir jo papunkčiuose numatyti reikalavimai šioms sistemoms, kurios gali būti eksploatuojamos Lietuvos Respublikoje.

Trečiuoju punktu yra įpareigojami Aplinkos apsaugos ministerijos regionų departamentai griežčiau kontroliuoti Mokesčių už aplinkos teršimą įstatymo vykdymą, taikyti ekonomines priemones, skatinančias diegti taršą mažinančius įrenginius ir technologijas.

Daugelis į šalį įvežamų automobilių turi minėtas išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemas (katalitinius konverterius), tačiau daugeliu atvejų jie yra neveikiantys arba demontuoti. Siekiant skatinti šių neutralizavimo sistemų eksploatavimą, 3.4 papunktyje nurodoma taikyti įstatymuose ar kituose teisės aktuose numatytas sankcijas už automobilių išmetamųjų dujų viršnormatyvinę taršą ir teikti pasiūlymus organizacijoms, išduodančioms licencijas transporto veiklai, bei pagal savo kompetenciją taikyti priemones skatinančias taršą mažinančių įrenginių diegimą ir eksploataciją autotransporte.

______________