LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJA

ĮSAKYMAS

 

1992 m. rugpjūčio 28 d. Nr. 470

Vilnius

 

 

DĖL VEISLINIŲ KIAULIŲ AUGINTOJŲ FERMŲ ĮVERTINIMO

 

Siekiant vykdyti kryptingą selekciją, gerinti kiaulių produktyviąsias penėjimosi ir mėsines savybes, kad būtų parduodamas geros kokybės veislinis prieauglis:

1. Patvirtinti „Veislinių kiaulių ir veislinio prieauglio auginimo ir pardavimo taisykles“ pagal 1 priedą.

2. Valstybinių tarprajoninių veislininkystės įmonių aptarnaujamų zonų kiaulininkystės vyriausiesiems valstybiniams gyvulių veislininkystės inspektoriams, rajonų vyriausiesiems valstybiniams gyvulių veislininkystės inspektoriams, vadovaujantis veislinių kiaulių ir veislinio prieauglio auginimo ir pardavimo taisyklėmis iki šių metų gruodžio 31 dienos įvertinti žemės ūkio bendrovių, ūkininkų, auginančių ir parduodančių veislinį kiaulių prieauglį, fermas. Įvertinimo aktus pateikti Žemės ūkio ministerijos Gyvulių veislininkystės skyriui.

3. Įsakymą kontroliuoti Žemės ūkio ministerijos Gyvulių veislininkystės skyriui.

 

MINISTRO PAVADUOTOJAS                                                    S. LAMANAUSKAS

 

______________

 

Lietuvos Respublikos žemės ūkio

ministerijos 1992 08 28 įsakymo

1 PRIEDAS

 

Veislinių kiaulių ir veislinio prieauglio auginimo ir pardavimo taisyklės

 

I. Bendrieji reikalavimai

 

1. Pagrindinis kiaulių veislininkystės tikslas yra selekcijos būdu gerinti kiaulių veislines, produktyviąsias, penėjimosi bei mėsines savybes. Veislinių kiaulių augintojų ūkiuose turi būti kryptinga selekcija, gyvuliai vertinami pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes, išauginamas ir parduodamas geros kokybės, sveikas veislinis prieauglis, kuris savo gerąsias savybes perduotų palikuonims.

2. Kiaulių augintojas – ūkininkas, žemės ūkio bendrovė, norėdami auginti veislines kiaules ir parduoti veislinį prieauglį turi paduoti pareiškimą rajono vyriausiajam valstybiniam veislininkystės inspektoriui, kad jo ferma būtų apžiūrėta ir gautų leidimą veislinėms kiaulėms parduoti.

3. Tarprajoninės valstybinės veislininkystės įmonės zonos vyriausiasis valstybinės veislininkystės inspektoriu kartu su rajono vyriausiuoju valstybiniu gyvulių veislininkystės inspektoriumi ir rajono valstybinės veterinarijos specialistu, apžiūrėję pareiškėjo fermą, gyvulius, nustatę, kad yra sąlygos auginti ir parduoti veislines kiaules, surašo apžiūros aktą, kurio vieną egzempliorių siunčia Žemės ūkio ministerijos Gyvulių veislininkystės skyriui.

4. Pasiūlymai veislinėms kiaulėms ir veisliniam prieaugliui auginti ir parduoti bei fermoms įvertinti dėl aukštesnės pakopos pateikiami Žemės ūkio ministerijos Gyvulių veislininkystės skyriui iki einamųjų metų rugsėjo 1 dienos.

5. Fermos, parduodančios veislinį kiaulių prieauglį, vertinamos kas dveji metai.

6. Veislinių kiaulių ir veislinio prieauglio augintojų-pardavėjų sąrašą tvirtina Respublikos Žemės ūkio ministerija.

 

II. Veislinių kiaulių augintojų ūkiuose, fermose turi būti:

 

1. Auginamos grynaveislės ir vienos veislės kiaulės, būdingos veislei ar tos veislės tipui.

2. Kuiliai ir paršavedės vertinamos kiaulių kontrolinio penėjimo stotyse, pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes. Prieauglis veislei auginamas ir parduodamas tik įvertintų tėvų pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes. Išimtis – kai kuilys yra jaunesnis negu 2 metų, ir jei jis pats yra kilęs iš įvertinto kuilio.

3. Tvarkoma nustatyta veislininkystės apskaita, kiaulės atitinkamai numeruojamos.

4. Laikomasi veterinarinių-sanitarinių reikalavimų, laiku atliekamos profilaktinės ir priešepizootinės priemonės.

5. Kiaulių laikymo patalpos turi atitikti zoohigieninius reikalavimus. Veislinėms kiaulėms auginti sudaromos geros šėrimo ir auginimo sąlygos.

 

II. Bendra veislinio kiaulių prieauglio pardavimo-pirkimo tvarka.

 

Parduodamam veisliniam kiaulių prieaugliui turi būti išrašytas nustatytos formos kilmės dokumentas – Veislinių kiaulių kilmės pažymėjimas. Kilmės pažymėjimą kiekvienam veisliniam kiaulių prieaugliui, remiantis veislininkystės apskaitos dokumentais, išrašo veislinių kiaulių augintoją aptarnaujantis kontrolės asistentas, kontroliuojantis kiaulių produktyvumą ir tvarkantis veislininkystės apskaitą. Išrašytus kilmės pažymėjimus, įrašų tikslumą patikrina ir tvirtina parašu ir antspaudu rajono vyriausiasis valstybinis gyvulių veislininkystės inspektorius. Patvirtinti kilmės pažymėjimai registruojami specialiame žurnale, nurodant kilmės pažymėjimo numerį, tvirtinimo datą, veislinio prieauglio savininką, adresą, prieauglio gimimo datą, tėvus, tėvų klases bei įvertinimo duomenis. Kilmės pažymėjimo sudarytojas ir tvirtintojas atsako už veislinio prieauglio kilmės duomenų teisingumą. Kai abejojama dėl prieauglio kilmės, rajono vyriausiasis valstybinis gyvulių veislininkystės inspektorius turi teisę pareikalauti iš veislinio prieauglio laikytojo – pardavėjo patikslinti prieauglio kilmę imunogenetikos metodu bei uždrausti parduoti veislinį prieauglį.

Už veislininkystės darbo pažeidimus (apskaitos, numeracijos netikslumai, veislinio darbo planų nesilaikymas, netinkama prieauglio kokybė ir kt.), uždrausti parduoti veislinį prieauglį taip pat turi teisę zonos valstybinis gyvulių veislininkystės inspektorius, informuodamas apie tai raštu rajono vyriausiąjį valstybinį gyvulių veislininkystės inspektorių ir prieauglį superkančiąją organizaciją.

Veislinio prieauglio augintojas, parduodamas prieauglį superkančiai organizacijai, pateikia veislinio prieauglio patvirtintą kilmės pažymėjimą. Taip pat pateikiamas veterinarinis pažymėjimas apie prieauglio sveikatingumą bei atliktus veterinarinius tyrimus. Veisliniu prieaugliu prekiaujanti organizacija turi iš anksto informuoti veislinio prieauglio augintoją – pardavėją, kokius veterinarinius tyrimus reikia atlikti.

Veisliniu prieaugliu prekiaujanti organizacija, pirkdama veislinį kiaulių prieauglį, patikrina kilmės pažymėjimuose nurodyto prieauglio inventorinių numerių tapatumą, įvertina prieauglio kokybę, nustato kainą pagal veikiančius kainoraščius ir surašo atitinkamos formos pirkimo-pardavimo aktą, kurio vieną egzempliorių įteikia veislinio prieauglio pardavėjui.

Parduodamas – perkamas veislinis prieauglis turi būti paženklintas tatuiravimo būdu, numeriai aiškūs. Prieauglis turi būti be eksterjerinių trūkumų ir atitikti tam tikrą produktyvumo klasę: kuiliukai turi atitikti elito klasės reikalavimus. Antrosios klasės veislinis prieauglis neperkamas.

 

IV. Veislinių kiaulių augintojų – pardavėjų fermų klasifikacija.

 

1. Veislinių kiaulių augintojų-pardavėjų ūkiai, fermos, atsižvelgiant į laikomų gyvulių produktyvumą, veislines savybes, laikymo ir šėrimo sąlygas skirstomi į tokias kategorijas:

a) aukščiausiosios grupės veislynai,

b) pirmosios grupės veislynai,

2. Veislinių kiaulių augintojų – pardavėjų ūkiai, fermos vertinami ir klasifikuojami, atsižvelgiant į šiuos reikalavimus.

2.1. Veislinių kiaulių augintojų-pardavėjų aukščiausiosios grupės veislynuose paršavedžių su dviem ir daugiau apsiparšiavimais vidutinis vislumas turi būti ne mažesnis kaip 11 paršelių, dviejų mėnesių paršelių vidutinis svoris ne mažesnis kaip 18 kg. Visi suaugę kuiliai, vyresni kaip dvejų metų, turi būti įvertinti pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes, įvertintų gyvulių vidutinis nugaros lašinių storis turi būti bent 5 proc. plonesnis, negu tos veislės, grupės storio vidurkis.

2.2. Veislinių kiaulių augintojų – pardavėjų pirmosios grupės veislynuose paršavedžių su dviem ir daugiau apsiparšiavimais vidutinis vislumas turi būti ne mažesnis kaip 10,5 paršelio, dviejų mėnesių paršelių vidutinis svoris – ne mažesnis kaip 17 kg. Visi suaugę kuiliai, vyresni kaip 2 metų, turi būti įvertinti pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes. Įvertintų gyvulių vidutinis nugaros lašinių storis turibūti ne didesnis už veislės grupės storio vidurkį.

 

V. Veislinių kiaulių augintojų – pardavėjų ūkių vertinimas

1. Veislinių kiaulių augintojų – pardavėjų veislynai vertinami 100 taškų sistema. Aukščiausiosios grupės veislynai vertinant turi surinkti ne mažiau kaip 70 taškų, pirmosios – 60 taškų.

2. Vertinama:

2.1. Suaugusių kiaulių veislinė sudėtis vertinama 40 taškų:

a) už kiekvieną 10 proc. elito rekordo ir elito klasės kuilių ir paršavedžių skiriama po 1,5 taško;

b) už patikrintus 2 metų ir vyresnius kuilius skiriama 15 taškų. Už kiekvieną 20 proc. laikomų neįvertintų dvejų metų ir vyresnius kuilius mažinama po 3 taškus. Taip pat mažinama po 2 taškus, jei laikomi ir naudojami neįvertinti kuiliai, kurių pašarų sąnaudos, lašinių storis ir skerdienos puselės ilgis yra blogesni, negu tos veislės vidurkis;

c) už kiekvieną 20 proc. patikrintų paršavedžių skiriama po 2 taškus. Už kiekvieną 10 proc. paršavedžių, kurių pašarų sąnaudos, lašinių storis ir skerdienos puselės ilgis yra blogesni, negu tos veislės vidurkis mažinama po 0,5 taško už kiekvieną rodiklį.

2.2. Paršavedžių produktyvumas vertinamas 25 taškais:

a) jei paršavedžių su dviem ir daugiau apsiparšiavimų vidutinis vislumas 11 paršelių ir pieningumas 60 kg, skiriama 15 taškų. Jei vidutinis vislumas mažesnis, negu 11 paršelių, už kiekvieną paršelį 0,5 taško mažiau 11 paršelių, mažinama 3 taškais ir už kiekvieną 2 kg pieningumą, mažesnį negu 60 kg, mažinama 0,5 taško;

b) jei paršavedės su dviem ir daugiau apsiparšiavimais lizde išaugina po 9,5 paršelio iki 2 mėnesių, skiriama po 10 taškų. Už kiekvieną mažiau kaip 10 išaugintų paršelių mažinama 2 taškais.

2.3. Veislinio prieauglio išauginimo, realizavimo bei savo bandos papildymo kokybė vertinama 30 taškų:

a) jei veislinio prieauglio, išauginto ir realizuoto klasinė sudėtis atitinka elito klasės reikalavimus, skiriama 10 taškų. Už kiekvieną 20 proc. mažesnį, negu Elito klasės, mažinama 2 taškais.

b) jei savo bandos papildymui paliekamas arba įsigyjamas patikrintų tėvų prieauglis, skiriama 10 taškų.

Už kiekvieną 20 proc. prieauglio, palikto savo bandos papildymui, kilusio iš nepatikrintų tėvų mažinama 2 taškais;

c) jei gyvam veisliniam prieaugliui nustatomas lašinių storis, skiriama 10 taškų.

Už kiekvieną 20 proc. palikto prieauglio savo bandos papildymui, kurio lašinių storis viršija veislės vidurkį, mažinama 2 taškais.

2.4. Kiaulių laikymas, šėrimas ir priežiūra vertinama 5 taškais.

Vertinant atsižvelgiama į pašarų bazę, kiaulių kondicijas, kaip kiaulidės atitinka zoohigieninius reikalavimus, švarą, tvarką.

3. Vertinama vietoje, atsižvelgiant į esamą padėtį.

 

GYVULIŲ VEISLININKYSTĖS SKYRIAUS VIRŠININKAS                     A. SVITOJUS

______________