LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LAIKINAI LAISVŲ VALSTYBĖS PINIGINIŲ IŠTEKLIŲ INVESTAVIMO TVARKOS

 

2000 m. spalio 23 d. Nr. 272A

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 25 d. nutarimu Nr. 649 „Dėl Laikinai laisvų valstybės piniginių išteklių investavimo tvarkos patvirtinimo ir valstybės iždo sąskaitos aptarnavimo sutarties pasirašymo“ (Žin., 1999, Nr. 47-1481),

1. Tvirtinu Laikinai laisvų valstybės piniginių išteklių investavimo tvarką (pridedama).

2. Laikau netekusiu galios Lietuvos Respublikos finansų ministro 1999 m. rugsėjo 17 d. įsakymą Nr. 234 „Dėl Laikinai laisvų valstybės piniginių išteklių investavimo tvarkos“.

 

 

L. E. FINANSŲ MINISTRO PAREIGAS                                                 VYTAUTAS DUDĖNAS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministro

2000 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. 272a

 

LAIKINAI LAISVŲ VALSTYBĖS PINIGINIŲ IŠTEKLIŲ INVESTAVIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja ministerijų, departamentų, kitų valstybės įstaigų ir organizacijų, valstybės piniginius išteklius kaupiančių ir naudojančių ūkio subjektų (toliau vadinama – institucija) valdomų laikinai laisvų valstybės piniginių išteklių (toliau vadinama – laisvi piniginiai ištekliai) investavimą, jeigu Lietuvos Respublikos įstatymai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai nenustato ko kita. Ši tvarka nustato pagrindinius reikalavimus ūkio subjektams, į kuriuos institucija gali investuoti laisvus piniginius išteklius.

Šios tvarkos nuostatos netaikomos savivaldybių biudžetams, savivaldybių įsteigtiems pinigų fondams ir kitiems savivaldybių piniginiams ištekliams, taip pat Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui, lėšoms, esančioms specialiose sąskaitose, kurios imamos kaip paskolų lėšos, gautos valstybės vardu ir skirtos teikti institucijoms, ir lėšoms, esančioms paskolų rizikos sąskaitose, kuriose kaupiamos garantinės rinkliavos ir lėšos, išieškotos iš skolininkų ne ginčo tvarka. Šioje tvarkoje numatyti laisvų piniginių išteklių investavimo reikalavimai taikomi kiekvienai sąskaitai atskirai.

2. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos valstybės iždo įstatyme ir Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatyme vartojamas sąvokas.

3. Institucija valdomus laisvus piniginius išteklius, apskaičiuotus pagal atskiras valiutas, gali investuoti į:

3.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinius popierius;

3.2. užsienio šalių išleistus skolos vertybinius popierius;

3.3. terminuotus indėlius Lietuvos banke ir Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įsteigtuose komerciniuose bankuose arba užsienio bankų Lietuvoje įsteigtuose filialuose (skyriuose) (toliau vadinama–Lietuvos komerciniai bankai);

3.4. terminuotus indėlius užsienio komerciniuose bankuose;

3.5. skolos vertybinius popierius, išleistus Lietuvos arba užsienio komercinių bankų.

4. Institucija laisvus piniginius išteklius gali investuoti tik ta pačia valiuta arba ta, kuria numatyta juos panaudoti.

5. Laisvi piniginiai ištekliai gali būti investuojami tik į terminuotus indėlius, kurių terminas baigiasi tais pačiais biudžetiniais metais, kada šie ištekliai investuojami, bet kurią dieną iki laisvų piniginių išteklių panaudojimo pagal paskirtį dienos, įvertinant laiką, reikalingą bankinėms operacijoms atlikti.

6. Laisvi piniginiai ištekliai gali būti investuojami į skolos vertybinius popierius, kurių išpirkimo terminas baigiasi tais pačiais biudžetiniais metais, kada šie ištekliai investuojami, arba kurie be apribojimų gali būti parduoti antrinėje rinkoje tais pačiais biudžetiniais metais bet kurią dieną iki laisvų piniginių išteklių panaudojimo pagal paskirtį dienos, įvertinant laiką, reikalingą bankinėms operacijoms atlikti. Jeigu laisvus piniginius išteklius numatoma panaudoti pagal paskirtį kitais biudžetiniais metais, jie gali būti investuojami ir į tuos skolos vertybinius popierius, kurių išpirkimo terminas nesibaigia tais pačiais biudžetiniais metais, kada šie ištekliai yra investuojami.

 

II. LAISVŲ PINIGINIŲ IŠTEKLIŲ INVESTAVIMO TVARKA

 

7. Į Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinius popierius galima investuoti visus laisvus piniginius išteklius Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijos, akcinės bendrovės Lietuvos centrinio vertybinių popierių depozitoriumo ir akcinės bendrovės Nacionalinės vertybinių popierių biržos nustatyta tvarka tiesiogiai arba tarpininkaujant pasirinktiems bankams, vykdantiems Lietuvos banko keliamus reikalavimus, finansų maklerio įmonėms, turinčioms A kategoriją, arba užsienio komerciniams bankams, atitinkantiems šių taisyklių 13.1 ir 13.2 punktų reikalavimus.

8. Laisvus piniginius išteklius galima investuoti į skolos vertybinius popierius, kuriuos išleido užsienio šalių:

8.1. pagal Standart & Poor’s ne mažesnį kaip A- arba pagal Moody’s ne mažesnį kaip A3 tarptautinį ilgalaikį kredito reitingą investuojama valiuta turinčios Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalių centrinės vyriausybės ir tarptautinės finansinės organizacijos;

8.2. pagal Standart & Poor’s ne mažesnį kaip A- arba pagal Moody’s ne mažesnį kaip A3 tarptautinį ilgalaikį kredito reitingą investuojama valiuta (tokio reitingo nesant – garantiją, suteiktą tiesioginio garanto, pagal Standart & Poor’s turinčio ne mažesnį kaip A- arba pagal Moody’s ne mažesnį kaip A3 tarptautinį ilgalaikį kredito reitingą investuojama valiuta), ir centrinių vyriausybių garantiją turinčios Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalių vyriausybinės institucijos, valstybiniai fondai arba agentūros.

9. Į užsienio šalių išleistus skolos vertybinius popierius litais galima investuoti ne daugiau kaip 30 procentų laisvų piniginių išteklių litais, o užsienio valiuta – ne daugiau kaip 50 procentų laisvų piniginių išteklių užsienio valiuta.

10. Laisvus piniginius išteklius galima investuoti į terminuotus indėlius Lietuvos komerciniuose bankuose ir į Lietuvos komercinių bankų išleistus skolos vertybinius popierius, jei investavimo dieną bankas atitinka šiuos reikalavimus:

10.1. vykdo Lietuvos banko keliamus reikalavimus;

10.2. akcinis kapitalas ne mažesnis kaip 100 mln. litų;

10.3. yra audito išvada apie banko praėjusių metų finansinę ataskaitą ir praėję finansiniai metai, taip pat praėjęs einamųjų metų ataskaitinis laikotarpis (pirmas ketvirtis, pusmetis arba 9 mėnesiai) turi būti pelningi.

11. Į terminuotus indėlius Lietuvos komerciniuose bankuose ir į Lietuvos banko išleistus skolos vertybinius popierius litais galima investuoti ne daugiau kaip 10 procentų investavimo dieną įregistruoto banko akcinio kapitalo sumos, bet ne daugiau kaip 30 procentų laisvų piniginių išteklių litais, o į terminuotus indėlius Lietuvos komerciniuose bankuose ir į bankų išleistus vertybinius popierius užsienio valiuta – ne daugiau kaip 30 procentų laisvų piniginių išteklių valiuta.

12. Į terminuotus indėlius Lietuvos banke galima investuoti visus laisvus piniginius išteklius užsienio valiuta.

13. Laisvus piniginius išteklius galima investuoti į terminuotus indėlius užsienio komerciniuose bankuose ir į užsienio komercinių bankų išleistus skolos vertybinius popierius, kurie investavimo dieną atitinka šiuos reikalavimus:

13.1. bankas priklauso Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalims;

13.2. banko tarptautiniai paskolų reitingai ne žemesni negu:

13.2.1. trumpalaikių – pagal Standart & Poor’s A–2;

13.2.2. trumpalaikių – pagal Fitch IBCA–F2;

13.2.3. trumpalaikių – pagal Moody’s P–2;

13.2.4. ilgalaikių – pagal Standart & Poor’s–A-;

13.2.5. ilgalaikių – pagal Fitch IBCA–A-;

13.2.6. ilgalaikių – pagal Moody’s–A3;

13.3. banko praėjusių metų akcinis kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 500 milijonų eurų arba atitinkamai kita užsienio valiuta.

14. Į terminuotus indėlius užsienio komerciniame banke ir į užsienio komercinio banko išleistus skolos vertybinius popierius galima investuoti ne daugiau kaip 30 procentų laisvų piniginių išteklių.

15. Lietuvos ir užsienio komerciniai bankai, kuriuose į terminuotus indėlius bus investuojami laisvi piniginiai ištekliai, pasirenkami apklausos būdu. Pagrindiniai kriterijai pasirenkant banką, kuris atitinka šių taisyklių 10 ar 13 punktuose nurodytus reikalavimus,–metinė palūkanų norma už siūlomas investuoti sumas.

______________