Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
Dėl ATSINAUJINANČIŲ ENERGIJOS IŠTEKLIŲ NAUDOJIMO ELEKTROS ENERGIJAI GAMINTI SKATINIMO KVOTŲ IR AUKCIONŲ REGIONŲ PATVIRTINIMO
2012 m. liepos 4 d. Nr. 810
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo (Žin., 2011, Nr. 62-2936) 5 straipsnio 1 dalies 7 punktu, 13 straipsnio 3 dalimi ir 20 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:
1. Patvirtinti šias atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo elektros energijai gaminti skatinimo kvotas (toliau – skatinimo kvotos), nustatomas pagal elektrinių, prijungtų prie elektros tinklų, įrengtąją suminę galią:
1.1. vėjo energijai – 500 MW įrengtosios suminės vėjo elektrinių galios, neįskaitant mažųjų elektrinių, kurių įrengtoji galia – ne didesnė kaip 30 kW;
1.2. saulės šviesos energijai – 10 MW įrengtosios suminės saulės šviesos elektrinių galios, neįskaitant mažųjų elektrinių, kurių įrengtoji galia – ne didesnė kaip 30 kW;
2. Patvirtinti Atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo elektros energijai gaminti skatinimo kvotų paskirstymo aukcionų regionų ir jiems priskirtų skatinimo kvotų sąrašą (pridedama).
3. Nustatyti, kad bendroji paskirstytų skatinimo kvotų apimtis atskirai vėjo energijai, saulės šviesos energijai, hidroenergijai ir biokurui apskaičiuojama kaip elektrinių, kurioms taikomos atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo elektros energijai gaminti skatinimo priemonės, įrengtoji suminė galia, tai yra – kaip iki šio nutarimo įsigaliojimo elektros energijos gamintojams priskirtų ir Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme ir Atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo energijai gaminti skatinimo tvarkos apraše nustatyta tvarka ir sąlygomis iš naujo paskirstytų skatinimo kvotų suma.
4. Nustatyti, kad elektrinių, kurioms taikomos atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo elektros energijai gaminti skatinimo priemonės, įrengtajai suminei galiai viršijus šio nutarimo 1 punkte nurodytą galią sustabdomas skatinimo kvotų paskirstymas aukcionų ir (ar) kitais teisės aktuose numatytais būdais, kol Lietuvos Respublikos Vyriausybė priims sprendimus dėl tolesnės elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių plėtros.
5. Nustatyti, kad paskirstytas skatinimo kvotas, priskirtas aukciono ar kitu teisės aktų nustatytu būdu, elektros energijos gamintojai gali panaudoti tik tokiems elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių pajėgumų plėtros projektams, dėl kurių gauta atitinkama skatinimo kvota, ir tik tame aukciono regione, kuriame numatyta atitinkamų gamybos pajėgumų plėtra teisės aktų nustatyta tvarka ir sąlygomis.
6. Pavesti Energetikos ministerijai kaupti ir tvarkyti duomenis apie paskirstytas skatinimo kvotas ir savo interneto tinklalapyje skelbti ir nuolat atnaujinti informaciją apie paskirstytas ir esamas laisvas skatinimo kvotas.
7. Pasiūlyti elektros energijos perdavimo sistemos operatoriui, bendradarbiaujant su elektros energijos skirstomųjų tinklų operatoriais, parengti ir savo interneto tinklalapyje skelbti ir nuolat atnaujinti skatinimo kvotų paskirstymo aukcionų regionų žemėlapį, kuriame būtų nurodyta kiekvienos iš atitinkamą aukcionų regioną sudarančių elektros energijos perdavimo linijų bendroji, rezervuota ir esama laisva galia, kurią galima panaudoti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančioms elektrinėms prijungti.
8. Pavesti Energetikos ministerijai:
8.1. Ne vėliau kaip iki kiekvienų metų kovo 1 d. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei paskirstytų ir esamų laisvų skatinimo kvotų, taip pat planuojamos skatinimo kvotų paskirstymo apimties einamaisiais metais ataskaitą. Ši ataskaita skelbiama viešai Energetikos ministerijos interneto tinklalapyje. Jeigu viršijamos šio nutarimo 1 punkte nurodytos skatinimo kvotos bent vienai iš numatytų rūšių elektrinių, Energetikos ministerija ne vėliau kaip per mėnesį raštu privalo apie tai informuoti Lietuvos Respublikos Vyriausybę, pateikti paaiškinimus dėl paskirstytų skatinimo kvotų ir pasiūlymus dėl numatomos tolesnės atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo elektros energijai gaminti plėtros.
8.2. Ne vėliau kaip iki kiekvienų metų kovo 1 d. įvertinti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančių elektrinių plėtrą ir jos atitiktį Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 13 straipsnyje nustatytiems uždaviniams elektros energetikos sektoriuje iki 2020 metų. Jeigu ši plėtra pasirodytų nepakankama numatytiems uždaviniams pasiekti, Energetikos ministerija privalo per 3 mėnesius Lietuvos Respublikos Vyriausybei pateikti pasiūlymus dėl teisės aktų tobulinimo galimybių.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2012 m. liepos 4 d. nutarimu Nr. 810
ATSINAUJINANČIŲ ENERGIJOS IŠTEKLIŲ NAUDOJIMO ELEKTROS ENERGIJAI GAMINTI SKATINIMO KVOTŲ PASKIRSTYMO AUKCIONŲ REGIONų IR JIEMS PRISKIRTų SKATINIMO KVOTų sąrašas
1. Aukcionų skatinimo kvotų regionas vėjo elektrinėms – visa Lietuvos Respublikos teritorija. Aukcionų regiono skatinimo kvota – 260 MW (iš jų 210 MW – jungiamoms prie perdavimo tinklo elektrinėms ir 50 MW – jungiamoms prie skirstomojo tinklo elektrinėms), neįskaitant mažųjų elektrinių, kurių įrengtoji galia – ne didesnė kaip 30 kW.
2. Aukcionų skatinimo kvotų regionas saulės šviesos energijos elektrinėms – visa Lietuvos Respublikos teritorija. Aukcionų regiono skatinimo kvota – 10 MW, neįskaitant mažųjų elektrinių, kurių įrengtoji galia – ne didesnė kaip 30 kW.
3. Aukcionų skatinimo kvotų regionas hidroelektrinėms – visa Lietuvos Respublikos teritorija. Aukcionų regiono skatinimo kvota – 14 MW.
4. Aukcionų skatinimo regionas skystojo ir kietojo biokuro elektrinėms – visa Lietuvos Respublikos teritorija. Aukcionų regiono skatinimo kvota – 230 MW (jeigu aukcionuose dalyvauja elektrinės, kuriose numatyta deginti energijai gaminti tinkamas pramonines ir (ar) komunalines atliekas, biokurą naudojanti galia apskaičiuojama kaip elektrinės įrengtosios galios ir procentinės atliekų biologiškai skaidžios dalies sandauga).
5. Aukcionų skatinimo kvotų regionas biodujų elektrinėms – visa Lietuvos Respublikos teritorija. Aukcionų regiono skatinimo kvota – 75 MW.