Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2003 M. GRUODŽIO 31 D. NUTARIMO NR. 1706 „DĖL NUOSTOLIŲ DĖL FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ TAIKYMO DALINIO KOMPENSAVIMO TAISYKLIŲ“ PAKEITIMO
2011 m. gegužės 11 d. Nr. 558
Vilnius
1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 31 d. nutarimą Nr. 1706 „Dėl Nuostolių dėl fitosanitarijos priemonių taikymo dalinio kompensavimo taisyklių“ (Žin., 2004, Nr. 4-58; 2006, Nr. 118-4490; 2008, Nr. 142-5636) ir išdėstyti jį nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL NUOSTOLIŲ DĖL FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ NAUDOJIMO DALINIO KOMPENSAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 113-3285; 2010, Nr. 12-559) 4 straipsnio 7 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
2. Nustatyti, kad šiuo nutarimu nauja redakcija dėstomų Nuostolių dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo dalinio kompensavimo taisyklių 7–13 punktai įsigalioja 2012 m. sausio 1 dieną.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2003 m. gruodžio 31 d.
nutarimu Nr. 1706
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2011 m. gegužės 11 d.
nutarimo Nr. 558 redakcija)
NUOSTOLIŲ DĖL FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ NAUDOJIMO DALINIO KOMPENSAVIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Nuostolių dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo dalinio kompensavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 113-3285; 2010, Nr. 12-559) 4 straipsnio 7 dalimi, 2000 m. gegužės 8 d. Tarybos direktyva 2000/29/EB dėl apsaugos priemonių nuo augalams ir augaliniams produktams kenksmingų organizmų įvežimo į Bendriją ir išplitimo joje (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 29 tomas, p. 258) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. sausio 8 d. Komisijos direktyva 2010/1/ES (OL 2010 L 7, p. 17), 2006 m. gruodžio 15 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1857/2006 dėl Sutarties 87 ir 88 straipsnių taikymo valstybės pagalbai mažoms ir vidutinėms įmonėms, kurios verčiasi žemės ūkio produktų gamyba, iš dalies keičiančiu reglamentą (EB) Nr. 70/2001 (OL 2006 L 358, p. 3), ir 2008 m. rugpjūčio 6 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 800/2008, skelbiančiu tam tikrų rūšių pagalbą, suderinamą su bendrąja rinka taikant Sutarties 87 ir 88 straipsnius (Bendrasis bendrosios išimties reglamentas) (OL 2008 L 214, p. 3).
2. Taisyklių tikslas – nustatyti valstybės pagalbos teikimo pareiškėjų nuostoliams, patirtiems dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo, iš dalies kompensuoti sąlygas ir tvarką.
3. Taisyklėse nurodytos fitosanitarijos priemonės yra kenksmingaisiais organizmais užkrėstų ir galimai užkrėstų augalų ir augalinių produktų sunaikinimas, kai jų nukenksminti negalima arba neefektyvu. Pareiškėjų negautos pajamos dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo neatlyginamos.
4. Pareiškėjui mokama kompensacija už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo išaugintiems augalams ir augaliniams produktams, nurodytiems Taisyklių 1 priede, jeigu pareiškėjas yra:
4.1. įregistravęs jam priklausančią žemės ūkio valdą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre;
5. Kompensacija už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo negali būti didesnė kaip 60 procentų augalų, augalinių produktų vidutinės rinkos kainos. Jeigu duomenų apie vidutinę rinkos kainą nėra, taikomos žemės ūkio ministro įsakymu nustatytos žemės ūkio produkcijos normatyvinės kainos.
6. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Augalų ir augalinių produktų rinkos kaina (toliau – rinkos kaina) – kaina be pridėtinės vertės mokesčio, kurią pirkėjas moka augalų ir augalinių produktų pardavėjui. Statistinius duomenis apie rinkos kainą žemės ūkio ministro nustatyta tvarka renka valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.
Kenksmingaisiais organizmais galimai užkrėsti augalai ir augaliniai produktai – augalai ir augaliniai produktai, turėję sąlytį su užkrėstais augalais ir augaliniais produktais (augo viename lauke, derliui nuimti ar rūšiuoti naudota ta pati technika, sandėliuoti šalia užkrėstos produkcijos ir panašiai), kurių užkrėstumas nepatvirtintas, bet galimas.
Pareiškėjas – fizinis, juridinis asmuo, kita organizacija, padalinys, reglamento (EB) Nr. 800/2008 I priede apibrėžti kaip maža ir vidutinė įmonė, kuri verčiasi pirmine žemės ūkio produktų gamyba.
Pirminė gamyba – 2002 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 178/2002, nustatančio maistui skirtų teisės aktų bendruosius principus ir reikalavimus, įsteigiančio Europos maisto saugos tarnybą ir nustatančio su maisto saugos klausimais susijusias procedūras (OL 2004 m. specialusis leidimas, 15 skyrius, 6 tomas, p. 463), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2009 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 596/2009 (OL 2009 L 188, p. 14), 3 straipsnio 17 punkte apibrėžta gamyba.
Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatyme ir kituose teisės aktuose.
II. ADMINISTRAVIMO PROCEDŪROS
7. Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) pareigūnai duoda nurodymus pareiškėjui per nustatytą terminą sunaikinti kenksmingaisiais organizmais užkrėstus ir galimai užkrėstus augalus ir augalinius produktus ir kontroliuoja šių priemonių naudojimą. Dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo per 10 darbo dienų po kenksmingaisiais organizmais užkrėstų ir galimai užkrėstų augalų ir augalinių produktų sunaikinimo Tarnybos pareigūnai surašo Taisyklių 2 priede nurodytą pažymą apie fitosanitarijos priemonių naudojimą (toliau – pažyma). Tarnybos pareigūnai pažymos kopiją pateikia pareiškėjui.
8. Nuo einamųjų kalendorinių metų spalio 1 d. Tarnybos pareigūnai pagal surašytas einamaisiais kalendoriniais metais pažymas nustato, kiek lėšų reikės kompensacijoms už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo išmokėti. Paaiškėjus, kad lėšų nuostoliams dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo iš dalies kompensuoti prireiks daugiau nei šiam tikslui skirta einamaisiais kalendoriniais metais, kompensacijos suma kiekvienam pareiškėjui proporcingai mažinama viso reikiamų lėšų perviršio procentu.
9. Tarnyba pažymas pateikia Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Nacionalinė mokėjimo agentūra) ne vėliau kaip iki einamųjų kalendorinių metų spalio 8 dienos.
10. Kompensacija mokama laikantis šių reikalavimų:
10.1. Pareiškėjas, pageidaujantis gauti kompensaciją, nuo pažymos surašymo dienos, bet ne vėliau kaip iki einamųjų kalendorinių metų spalio 1 d., pateikia Nacionalinei mokėjimo agentūrai prašymą išmokėti kompensaciją. Prašyme reikia nurodyti vardą ir pavardę ar juridinio asmens, kitos organizacijos ar padalinio pavadinimą, fizinio ar juridinio asmens, kitos organizacijos ar padalinio kodą, žemės ūkio valdos identifikavimo kodą, buveinės ar gyvenamosios vietos adresą, banko pavadinimą, kodą, atsiskaitomosios sąskaitos numerį, telefono numerį ar elektroninio pašto adresą.
10.2. Kartu su prašymu pateikiama draudimo bendrovės ir (ar) kitos institucijos, teikiančios paramą, pažymos apie pareiškėjui išmokėtą ar apskaičiuotą draudimo sumą ir (ar) kitą paramą už nuostolius dėl kenksmingaisiais organizmais užkrėstų ir galimai užkrėstų augalų ir augalinių produktų sunaikinimo kopija. Pareiškėjas, negavęs draudimo išmokos ir (ar) kitos paramos už nuostolius dėl kenksmingaisiais organizmais užkrėstų ir galimai užkrėstų augalų, augalinių produktų sunaikinimo, šitai nurodo pateikdamas Taisyklių 10.1 punkte nurodytą prašymą.
11. Jeigu pareiškėjas pateikia netinkamai įformintus dokumentus arba klaidingus duomenis, Nacionalinė mokėjimo agentūra apie tai raštu praneša pareiškėjui ir nustato ne ilgesnį kaip 10 kalendorinių dienų terminą pateiktiems dokumentams patikslinti.
12. Nacionalinė mokėjimo agentūra, gavusi Taisyklių 7 ir 10 punktuose nurodytus dokumentus, privalo patikrinti Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro duomenis, patvirtinančius pareiškėjo teises į žemės ūkio valdą. Nacionalinė mokėjimo agentūra, nustačiusi pareiškėjo atitiktį Taisyklių reikalavimams, priima sprendimą dėl lėšų nuostoliams dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo iš dalies kompensuoti skyrimo pareiškėjui. Priėmus spendimą skirti lėšų pareiškėjui nuostoliams dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo iš dalies kompensuoti, pareiškėjas tampa valstybės pagalbos gavėju.
III. KOMPENSACIJOS NEMOKĖJIMO ATVEJAI
14. Kompensacija nemokama, jeigu:
14.3. pareiškėjui paskirta administracinė nuobauda už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1985, Nr. 1-1) 105 straipsnyje numatytą administracinį teisės pažeidimą;
14.5. pareiškėjas tyčia ar dėl didelio neatsargumo sudarė sąlygas kenksmingiesiems organizmams išplisti ir (ar) platino juos;
14.6. per ketverius metus nuo kenksmingaisiais organizmais užkrėstų ir galimai užkrėstų augalų ir augalinių produktų sunaikinimo ir kompensacijos už nuostolius dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo valstybės pagalbos gavėjui išmokėjimo žemės ūkio valdoje nustatytas tas pats kenksmingasis organizmas.
15. Apie priimtą sprendimą nemokėti kompensacijos Nacionalinė mokėjimo agentūra informuoja pareiškėją raštu per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.
IV. INFORMACIJOS VIEŠINIMAS
17. Siekdama, kad valstybės pagalbos lėšos būtų naudojamos viešai ir skaidriai, Nacionalinė mokėjimo agentūra skelbia pareiškėjų ir valstybės pagalbos gavėjų sąrašus, priemonės pavadinimą ir sumas, kurias gavo kiekvienas valstybės pagalbos gavėjas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
19. Lėšos nuostoliams dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo iš dalies kompensuoti naudojamos iš Žemės ūkio ministerijai skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų.
20. Kompensacija valstybės pagalbos gavėjams negali būti kaupiama su bet kokia kita valstybės pagalba arba finansine parama, taip pat Bendrijos finansine parama toms pačioms paramos skyrimo kriterijus atitinkančioms išlaidoms, jeigu dėl tokio kaupimo būtų viršytas kompensacijos intensyvumas, kaip nurodyta reglamento (EB) Nr. 1857/2006 19 straipsnyje.
21. Jeigu valstybės pagalbos gavėjui išmokėta ar apskaičiuota draudimo išmoka ir (ar) kita parama už nuostolius dėl kenksmingaisiais organizmais užkrėstų ir galimai užkrėstų augalų, augalinių produktų sunaikinimo, iš kompensacijos sumos atimama draudimo išmoka ir (ar) kita parama.
22. Esant rizikai, kad kenksmingieji organizmai išplis Lietuvos Respublikoje ar Europos Sąjungoje, Žemės ūkio ministerija gali kreiptis į Europos Komisiją dėl reikiamų lėšų, numatomų fitosanitarijos priemonių naudojimo išlaidoms padengti, skyrimo.
Nuostolių dėl fitosanitarijos priemonių
naudojimo dalinio kompensavimo
taisyklių
1 priedas
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2011 m. gegužės 11 d.
nutarimo Nr. 558 redakcija)
AUGALŲ, AUGALINIŲ PRODUKTŲ IR JIEMS KENKIANČIŲ ORGANIZMŲ, DĖL KURIŲ NAUDOJAMOS FITOSANITARIJOS PRIEMONĖS, SĄRAŠAS
Eil. Nr. |
Augalai ir augaliniai produktai |
Kenksmingieji organizmai |
1. |
Bulvės |
Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus (bulvių žiedinis puvinys) |
2. |
Bulvės |
Globodera pallida (blyškusis bulvinis nematodas) |
3. |
Bulvės |
Synchytrium endobioticum (bulvių vėžys) |
4. |
Bulvės, pomidorų daigai ir augalai |
Ralstonia solanacearum (bulvių rudasis puvinys) |
5. |
Medžiai |
Plum pox virus „Sharka“ (slyvų raupligės virusas „Šarka“) |
6. |
Medžiai ir jų sodinukai: obelys (Malus Mill.), kriaušės (Pyrus L.), cidonijos (Cydonia Mill.) |
Erwinia amylovora (bakterinė degligė) |
7. |
Vaiskrūmiai ir jų sodinukai: svarainiai (Chaenomeles Lindl.) |
Erwinia amylovora (bakterinė degligė) |
8. |
Dekoratyviniai augalai: gudobelės (Crataegus L.), kauleniai (Cotoneaster Ehrh.), šermukšniai (Sorbus L.), dyglainės (Pyracantha M. Roem.), lokvos (Eriobotrya Lindl.), šliandros (Mespilus L.), medlievos (Amelenchier Med.), fotinijos (Photinia davidiana (Dcne.) Cardot) |
Erwinia amylovora (bakterinė degligė) |
Nuostolių dėl fitosanitarijos priemonių
naudojimo dalinio kompensavimo
taisyklių
2 priedas
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2011 m. gegužės 11 d.
nutarimo Nr. 558 redakcija)
(Pažymos apie fitosanitarijos priemonių naudojimą forma)
VALSTYBINĖ AUGALININKYSTĖS TARNYBA PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS
________________________________________________________________
(Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos duomenys)
Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie
Žemės ūkio ministerijos
PAŽYMA
APIE FITOSANITARIJOS PRIEMONIŲ NAUDOJIMĄ
__________ Nr.
(data)
Pažymima, kad __________________________________________________________
(nurodomas asmens vardas ir pavardė, asmens kodas / žemės ūkio valdos
___________________________________________________________________________
identifikavimo kodas, juridinio asmens, kitos organizacijos ar padalinio pavadinimas /
___________________________________________________________________________
juridinio asmens, kitos organizacijos ar padalinio kodas, buveinės / gyvenamosios vietos adresas)
augalams ir augaliniams produktams buvo naudojamos fitosanitarijos priemonės.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 31 d. nutarimu Nr. 1706 „Dėl Nuostolių dėl fitosanitarijos priemonių naudojimo dalinio kompensavimo taisyklių“, už fitosanitarijos priemonių naudojimą turi būti kompensuojama:
Augalo ir augalinio produkto pavadinimas |
Fitosanitarijos priemonių naudojimo priežastis |
Augalo ir augalinio produkto, kuriam buvo naudojamos fitosanitarijos priemonės, kiekis (tonomis, vienetais, hektarais) |
Kompensacijos dydis (litais už toną, vienetą, hektarą) |
Kompensacijos suma (litais) |
Perskaičiuota kompensacijos suma (litais) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Iš viso |
Iš viso |
Pastaba. Patvirtiname, kad pareiškėjui nebuvo paskirta administracinė nuobauda už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1985, Nr. 1-1) 105 straipsnyje numatytą administracinį teisės pažeidimą.
(Pareigų pavadinimas) (Parašas) (Vardas ir pavardė)
(Rengėjo nuoroda)