LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL BENDROJO LAVINIMO MOKYKLOS MOKSLEIVIŲ KĖLIMO Į AUKŠTESNĘ KLASĘ, MOKYKLOS BAIGIMO IR DOKUMENTŲ IŠDAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMOTC „DĖL BENDROJO LAVINIMO MOKYKLOS MOKSLEIVIŲ KĖLIMO Į AUKŠTESNĘ KLASĘ, MOKYKLOS BAIGIMO IR DOKUMENTŲ IŠDAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“

 

2000 m. gruodžio 7 d. Nr. 1453

Vilnius

 

1. Tvirtinu Bendrojo lavinimo mokyklos moksleivių kėlimo į aukštesnę klasę, mokyklos baigimo ir dokumentų išdavimo tvarką (pridedama).

2. Laikau netekusia galios Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2000 04 04 įsakymu Nr. 348 patvirtintą Baigiamųjų klasių moksleivių ugdymo rezultatų dokumentų įforminimo ir išdavimo tvarką (Žin., 2000, Nr. 31-878).

 

 

 

Švietimo ir mokslo Ministras                                            Algirdas Monkevičius

 

PATVIRTINTA

švietimo ir mokslo ministro

2000 12 07 įsakymu Nr. 1453

 

BENDROJO LAVINIMO MOKYKLOS MOKSLEIVIŲ KĖLIMO Į AUKŠTESNĘ KLASĘ, MOKYKLOS BAIGIMO IR DOKUMENTŲ IŠDAVIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši Tvarka reglamentuoja visų tipų bendrojo lavinimo mokyklų moksleivių kėlimą į aukštesnę klasę, mokyklos baigimą, ugdymo rezultatų įforminimą klasių dienynuose, abėcėlinėse knygose, išsilavinimo pažymėjimuose ir pažymėjimuose, jų apskaitą ir išdavimą.

2. Ideografinis vertinimas – vaiko daromų pasiekimų, lyginant su pačiu savimi, vertinimas: padarė pažangą (pp), nepadarė pažangos (np).

3. Kriterinis vertinimas – moksleivio pasiekimų lyginimas su iš anksto numatytais labai konkrečiais tos srities kriterijais arba standartais ir vertinimas pažymiu nuo 1 iki 10.

4. Patenkinamais įvertinimais šioje Tvarkoje laikomi 4-10 balų įvertinimai, „įskaityta“, „atestuota“ ir „pp“ – padarė pažangą; nepatenkinamais – 1-3 balų mokomųjų dalykų įvertinimai, „neįskaityta“, „neatestuota“ ir „np“ – nepadarė pažangos.

5. Papildomas darbas – moksleiviui skiriamos užduotys likviduoti atsilikimą moksle.

6. Moksleivis – bendrojo lavinimo mokyklos moksleivis, suaugusiųjų ugdymo institucijos klausytojas, bendrojo lavinimo dalykų besimokantis profesinės, žemės ūkio mokyklos mokinys, aukštesniosios mokyklos studentas.

7. Neatestuotas moksleivis – neatsiskaitęs už mokomojo dalyko trimestro (pusmečio) ar mokslo metų kursą.

8. Išsilavinimo pažymėjimai – pagrindinio išsilavinimo pažymėjimai, brandos atestatai ir jų priedai.

9. Pažymėjimai – pažymėjimai, išduodami moksleiviams, baigusiems tarptautinio bakalaureato programą, specialiąją bendrojo lavinimo programą, nebaigusiems bendrojo pagrindinio, bendrojo vidurinio ar gimnazijos programos, išvykstantiems iš mokyklos keliamųjų klasių moksleiviams.

 

II. TRIMESTRŲ, PUSMEČIŲ IR METINIAI ĮVERTINIMAI

 

10. Dalyko metinis įvertinimas moksleiviui, neatestuotam I trimestre, išvedamas iš II ir III trimestrų įvertinimų, neatestuotam II arba III trimestre – tik jam savarankiškai atsiskaičius už to dalyko trimestro kursą. Moksleiviui, kurio ugdymo rezultatai suvedami pusmečiais, neatestuotam viename pusmetyje, metinis pažymys vedamas tik savarankiškai atsiskaičius už to pusmečio kursą.

11. Moksleiviams, kurių žinios, mokėjimai ir įgūdžiai pažymiais nevertinami, trimestrų ir metiniai įvertinimai rašomi „įskaityta“ arba „neįskaityta“, pradinių ir 5 klasių moksleiviams, kurių pasiekimams vertinti buvo taikyta ideografinė vertinimo sistema, rašoma „pp“ arba „np“.

12. Moksleiviams, gydytojo pažyma atleistiems nuo kūno kultūros pamokų, trimestro (pusmečio) ar metinių pažymių stulpelyje rašoma „atl.“.

13. Moksleiviui trečiojo trimestro, antrojo pusmečio ar mokslo metų pabaigoje perėjus prie dalyko aukštesnio lygio programos, dalyko kurso programos, trimestro, pusmečio ar metiniu įvertinimu laikomas įskaitos pažymys (įvertinimas).

 

III. KĖLIMAS Į AUKŠTESNĘ KLASĘ

 

14. Moksleiviai, turintys patenkinamus visų mokomųjų dalykų metinius įvertinimus, keliami į aukštesnę klasę.

15. Moksleiviai į aukštesnę klasę keliami mokyklos, kurioje jie nuolat mokosi (ilgalaikio gydymo įstaigose besimokantys moksleiviai – tos įstaigos mokyklos), direktoriaus (mažakomplektės pradinės mokyklos vedėjos) įsakymu.

16. Moksleivių, turinčių kai kurių mokomųjų dalykų nepatenkinamus metinius įvertinimus, kėlimą į aukštesnę klasę svarsto pedagogų taryba, skiria papildomus darbus, nustato jų laiką ir trukmę.

16.1. Moksleiviai, atlikę papildomus darbus ir gavę patenkinamus įvertinimus, keliami į aukštesnę klasę. Moksleivių, turinčių po papildomų darbų nepatenkinamus dalykų įvertinimus, kėlimą į aukštesnę klasę svarsto pedagogų taryba.

17. 10 klasių moksleiviai į 11 klasę keliami bendra tvarka.

18. Moksleivis, sulaukęs 16 metų ir turintis nepatenkinamą dalyko metinį įvertinimą, į aukštesnę klasę keliamas sąlyginai. Jam suteikiama galimybė atsilikimą likviduoti per pirmą trimestrą (pirmą pusmetį). Moksleivis, nelikvidavęs įsiskolinimo iš dalyko, kurio mokymas tęsiamas aukštesnėje klasėje, direktoriaus įsakymu grąžinamas į žemesnę klasę kurso kartoti, o jam nesutikus, šalinamas iš mokyklos.

18.1. 10-osios (2-osios gimnazijos) ir 11-osios (3-iosios gimnazijos) klasių moksleiviams įsiskolinimą iš dalyko, kurio kursas baigiamas 11-ojoje (3-iojoje gimnazijos) klasėje, leidžiama likviduoti iki brandos egzaminų.

19. Suaugusiųjų ugdymo institucijų klausytojai, baigę dešimtąją klasę ir turintys septynmečio, aštuonmečio ar devynmečio pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą, į vienuoliktąją klasę keliami bendra tvarka.

20. Moksleivis, mokęsis užsienio šalies mokykloje, į aukštesnę klasę keliamas bendra tvarka, įvertinus užsienyje įgyto pradinio, pagrindinio ar vidurinio mokymosi dalį.

21. Moksleivis, turintis patenkinamus visų mokomųjų dalykų metinius įvertinimus ir norintis pagilinti žinias, išimties tvarka tėvams (jam) pageidaujant gali būti paliktas toje pačioje klasėje.

22. Sutrikusio intelekto moksleiviai, mokomi specialiosiose mokyklose arba integruoti į bendrojo lavinimo mokyklas, gali būti paliekami toje pačioje klasėje tik tais atvejais, jei tėvai ar vaiko globėjai pageidauja ir mokyklos specialiojo ugdymo komisija rekomenduoja.

23. Pedagogų tarybos posėdyje išanalizuojamos moksleivio atsilikimo moksle priežastys, mokytojų ir klasės auklėtojo darbas su juo per mokslo metus. Pedagogų tarybos nutarimas, rekomenduojantis direktoriui moksleivį kelti į aukštesnę klasę arba palikti kurso kartoti, priimamas atsižvelgus į tėvų (išskyrus suaugusiųjų ugdymo institucijas) pateiktą pageidavimą (raštu) bei klasės auklėtojo siūlymą. Išsiskyrus pedagogų ir tėvų nuomonėms, sprendimą priima mokyklos direktorius, išklausęs direktoriaus pavaduotojo ugdymui informaciją apie dalyko mokytojo ir klasės auklėtojo darbą.

 

IV. MOKYKLOS BAIGIMAS

 

24. 10-ųjų klasių moksleiviai, turintys patenkinamus visų ugdymo plano mokomųjų dalykų metinius įvertinimus, laikomi įgiję bendrąjį pagrindinį išsilavinimą.

25. Abiturientai, turintys patenkinamus visų įrašomų į brandos atestato priedą mokomųjų dalykų metinius įvertinimus ir išlaikę lietuvių kalbos ir 4 pasirenkamuosius brandos egzaminus, laikomi baigę vidurinę mokyklą ir įgiję bendrąjį vidurinį išsilavinimą.

26. Asmenims, įgijusiems bendrąjį vidurinį išsilavinimą ir pageidaujantiems pagerinti kai kurių mokomųjų dalykų metinius pažymius, leidžiama savivaldybės administracijos švietimo padalinio vadovo įsakymu paskirtoje suaugusiųjų ugdymo institucijoje mokytis pasirinkus pageidaujamą modulį (modulius).

 

V. KLASIŲ DIENYNŲ PILDYMAS

 

27. Moksleiviams trimestro (pusmečio) įvertinimai surašomi sekančiame stulpelyje po paskutinės pamokos. Stulpelio viršuje nurodomas trimestras (pusmetis), apačioje – jo išvedimo data ir mokytojo parašas.

28. Metiniai įvertinimai surašomi dienyne dalykui skirto lapo stulpelyje po III trimestro (II pusmečio) įvertinimų.

29. Moksleivių pusmečių ir metiniai pažymiai 3-iosios pakopos 1 dalies dienyne gali būti surašyti:

29.1. viename stulpelyje visiems moksleiviams, kai į vieną lapą surašyti moksleiviai, besimokantys pagal skirtingų kursų programas;

29.2. bendrojo lapo stulpelyje tik pasirinkusiems bendrojo kurso programą, jeigu į vieną lapą surašyti visi moksleiviai, pasirinkę bendrojo kurso programą ir pasirinkę išplėstinio kurso programą, o moksleivių, pasirinkusių išplėstinio kurso programą, pusmečių ir metinių pažymių stulpeliuose rašomi brūkšniai;

29.3. išplėstinio kurso programos papildomų pamokų apskaitos lapo stulpelyje iš abiejuose lapuose esančių pažymių pasirinkusiems išplėstinio kurso programą;

29.4. sekantis stulpelis už pusmečio ar metinių pažymių stulpelio skiriamas kurso programai įrašyti (B, A, T).

30. 2000-2001 m. m. abiturientų, besimokančių mobiliose grupėse kartu su vienuoliktokais, privalomųjų mokomųjų dalykų pusmečių ir metiniai pažymiai iš 3-iosios pakopos 1 dalies dienyno surašomi į 12 klasės dienyną, nurodant programos lygį (B, A, S).

31. Abiturientams lietuvių (gimtosios) kalbos įskaitos įvertinimas įrašomas prieš metinį pažymį. Metinis lietuvių kalbos pažymys išvedamas iš trimestrų (pusmečių) ir įskaitos pažymių. Neišlaikius įskaitos, patenkinamas metinis pažymys negali būti išvestas.

32. Neatestuoto II ar III trimestre (viename pusmetyje) ir atsiskaičiusio už dalyko kursą mokslo metų pabaigoje moksleivio įskaitos įvertinimas įrašomas stulpelyje už metinių pažymių stulpelio ir nurodomas trimestras (pusmetis). Metinis pažymys išvedamas iš trimestrų (pusmečio) ir įskaitos įvertinimų.

33. Moksleiviui, mokslo metų pabaigoje perėjusiam prie dalyko aukštesnio lygio programos, dalyko kurso programos, įskaitos pažymys įrašomas pirmame langelyje po metinio pažymio.

34. Metinių įvertinimų stulpelio viršuje daromas įrašas „Metinis“, apačioje – „Metinių įvertinimų taisymų nėra“ arba „Ištaisytas...(nurodoma moksleivio pavardė) įvertinimas, lygis, kursas“, po kuriuo pasirašo dalyko mokytojas ir nurodo datą.

35. Moksleivio papildomo darbo apskaita klasės dienyne fiksuojama taip pat, kaip ir pamokinio darbo apskaita. Papildomo darbo įvertinimui skiriamas atskiras stulpelis, kurio viršuje nurodoma „Papild. darbas“, stulpelio apačioje – data ir mokytojo pavardė. Tuo atveju, kai moksleivis savarankiškai pasirengė ir nurodytą dieną atsiskaitė už papildomą darbą, darbo su juo apskaita nevedama, o lapo dešinėje pusėje daromas įrašas „Moksleivis pasirengė savarankiškai“. Papildomojo darbo įvertinimas įskaitomas kaip metinis įvertinimas.

36. 10 klasės moksleiviui ir abiturientui, likvidavusiam dalyko metinį įsiskolinimą (nepatenkinamą pažymį), gautas pažymys įrašomas stulpelyje po metinio (egzaminų) įvertinimo, stulpelio viršuje nurodant „Įskaita“, stulpelio apačioje – datą ir mokytojo pavardę.

37. Moksleivių, sugrįžusių iš sanatorijų ar kitų gydymo įstaigų, atvykusių tęsti mokslo iš kitų mokyklų, jose gauti pažymiai į klasės dienyną neperkeliami. Dalykų mokytojai trimestrinius ar metinius pažymius išveda iš šioje mokykloje bei sanatorijoje, profilaktoriume, ilgalaikio gydymo įstaigos ar kitoje mokykloje gautų pažymių.

38. Dalykų mokytojai egzaminų įvertinimus iš protokolų perkelia į klasės dienyną po metinio pažymio, nurodo egzamino datą ir pasirašo.

39. Moksleivį perkėlus į aukštesnę klasę (palikus kartoti kurso) klasės auklėtojas užpildo klasės dienyno „Mokinių mokymosi apskaitos suvestinę“, jos paskutinėje skiltyje nurodo direktoriaus įsakymo, kuriuo nuspręsta moksleivį kelti (palikti) į aukštesnę klasę, išduoti išsilavinimo pažymėjimą, datą ir numerį.

40. Sąlyginai perkelto į aukštesnę klasę moksleivio dalyko, iš kurio turi įsiskolinimą, mokymasis ir įsiskolinimo už žemesnę klasę likvidavimas fiksuojamas Savarankiško mokymosi, mokymo namuose ir gydymo įstaigose dienyne.

41. Klaidos klasės dienyne taisomos perbraukiant įrašą vienu brūkšniu. Išnašoje (puslapio tuščioje vietoje) nurodoma moksleivio pavardė (arba jo eilės numeris), reikalingas įvertinimas (skaitmenimis ir žodžiu) ar žodis, taisiusio įrašą asmens pavardė ir parašas.

 

VI. DIREKTORIAUS ĮSAKYMAI

 

42. Įsakyme „Dėl moksleivių kėlimo į aukštesnę klasę“ įrašomas keliamų į aukštesnę klasę moksleivių skaičius pagal klasės dienyną (pvz., 22, 24, 30 ir pan.) ir paliekamų kursą kartoti moksleivių vardai ir pavardės, nurodant pagrindą „Pedagogų tarybos … m. … d. posėdžio protokolas Nr. …“.

43. Su direktoriaus įsakymu apie moksleivių kėlimą į aukštesnę klasę ar palikimą kurso kartoti bendrojo lavinimo mokyklos moksleivio tėvus ar vaiko globėjus supažindina klasės auklėtojas.

44. Įsakymuose „Dėl pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų išdavimo“ ir „Brandos atestatų išdavimo“ įrašomos visų dokumentus gaunančių moksleivių vardai ir pavardės, pažymint, kuriems abiturientams išduoti brandos atestatą su pagyrimu.

45. Moksleivio išvykimas iš mokyklos įforminamas direktoriaus (mažakomplektės mokyklos vedėjos) įsakymu, nurodant pagrindą (baigė mokyklą, tėvų prašymas ir pan.).

 

VII. IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ IR PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMAS

 

46. Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimus, brandos atestatus ir pažymėjimus išduoda:

 

Eil. Nr.

Išduoda

Dokumento pavadinimas

Kodas

Serija

1

Valstybinės ir savivaldybių pagrindinės, jaunimo, vidurinės,

Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimas

2001

P

 

profesinės mokyklos ir gimnazijos moksleiviams, baigusiems bendrojo pagrindinio ugdymo programą

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Nevalstybinės pagrindinės, jaunimo, vidurinės, profesinės

Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimas

2005

P

 

mokyklos ir gimnazijos, turinčios Švietimo ir mokslo

 

 

 

 

ministerijos leidimą mokyti, moksleiviams, baigusiems

 

 

 

 

bendrojo pagrindinio ugdymo programą

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Valstybinės ir savivaldybių vidurinės, profesinės, aukštesniosios mokyklos ir gimnazijos moksleiviams, baigusiems bendrojo vidurinio ugdymo programą

Brandos atestatas

3010

B ir P

 

Brandos atestato priedas

3010V

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Nevalstybinės vidurinės, profesinės, aukštesniosios

Brandos atestatas

3011

NB ir NP

 

mokyklos ir gimnazijos, turinčios Švietimo ir mokslo

Brandos atestato priedas

3011V

 

 

ministerijos leidimą mokyti, moksleiviams, baigusiems

 

 

 

 

bendrojo vidurinio ugdymo programą

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Valstybinės ir savivaldybių gimnazijos ir vidurinės

Brandos atestatas

3012

G ir GP

 

mokyklos moksleiviams, baigusiems gimnazijos programą

Brandos atestato priedas

3012G

 

 

 

 

 

 

6

Valstybinės menų gimnazijos moksleiviams, baigusiems

Brandos atestatas

3012

G ir GP

 

menų gimnazijos programą

Brandos atestato priedas

3012M

 

 

 

 

 

 

7

Nevalstybinės gimnazijos ir vidurinės mokyklos, turinčios

Brandos atestatas

3013

NG ir NGP

 

Švietimo ir mokslo ministerijos leidimą mokyti,

Brandos atestato priedas

3013G

 

 

moksleiviams, baigusiems gimnazijos programą

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Savivaldybės administracijos švietimo padalinio vadovo

Brandos atestato (diplomo) priedas

3007

PJ

 

įsakymu paskirtos bazinės mokyklos:

 

 

 

 

1) ankstesnių laidų abiturientams, perlaikiusiems,

 

 

 

 

papildomai išlaikiusiems brandos egzaminus;

 

 

 

 

2) ankstesnių laidų abiturientams, perlaikiusiems, papildomai išlaikiusiems brandos egzaminus ir pagilinusiems mokomųjų dalykų žinias ir gebėjimus savivaldybės administracijos švietimo padalinio vadovo įsakymu paskirtose suaugusiųjų mokyklose (centruose), gavę tos mokyklos (centro) direktoriaus parašu patvirtintą pažymą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

Savivaldybės administracijos švietimo padalinio vadovo

Brandos atestato (diplomo) priedas

3007

PJ

 

įsakymu paskirtos bendrojo lavinimo suaugusiųjų

 

 

 

 

mokyklos (centrai) ankstesnių laidų abiturientams,

 

 

 

 

pagilinusiems mokomųjų dalykų žinias ir gebėjimus

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Valstybinės ir savivaldybių pagrindinės, jaunimo, vidurinės,

Pažymėjimas

2051

S

 

profesinės, aukštesniosios mokyklos ir gimnazijos

 

 

 

 

moksleiviams, nebaigusiems bendrojo pagrindinio ugdymo,

 

 

 

 

bendrojo vidurinio ugdymo ar gimnazijos programos,

 

 

 

 

moksleiviams, baigusiems specialiąją bendrojo

 

 

 

 

lavinimo programą

 

 

 

 

 

 

 

 

11

Nevalstybinės pagrindinės, jaunimo, vidurinės, profesinės,

Pažymėjimas

2052

NS

 

aukštesniosios mokyklos ir gimnazijos, turinčios Švietimo

 

 

 

 

ir mokslo ministerijos leidimą mokyti, moksleiviams,

 

 

 

 

nebaigusiems bendrojo pagrindinio ugdymo, bendrojo

 

 

 

 

vidurinio ugdymo ar gimnazijos programos, moksleiviams,

 

 

 

 

baigusiems specialiąją bendrojo lavinimo programą

 

 

 

 

 

 

 

 

12

Vilniaus tiksliųjų, gamtos ir technikos mokslų licėjus

Pažymėjimas

2501

TB

 

(realinė gimnazija) moksleiviams, baigusiems tarptautinio

 

 

 

 

bakalaureato programą

 

 

 

47. Asmenims, 1991-1994 m. laikotarpiu profesinėse ir aukštesniosiose mokyklose baigusiems visą bendrojo vidurinio ugdymo programą ir išlaikiusiems brandos egzaminus, bet negavusiems mokyklos baigimo diplomo, jų pageidavimu gali būti išduotas brandos atestatas ir brandos atestato priedas. Tuo atveju, jei mokykla, kurią jis baigė, yra išregistruota (likviduota), brandos atestatą, remdamasis archyvo duomenimis, išduoda tos mokyklos steigėjas.

48. Buvusiam reorganizuotos į žemesnę pakopą ar likviduotos mokyklos moksleiviui ir šiais mokslo metais baigusiam bendrojo pagrindinio ar vidurinio ugdymo programą, įgyto išsilavinimo pažymėjimą išduoda steigėjas (jo administracijos švietimo padalinys), gavęs mokyklos (įstaigos), kurioje saugomas reorganizuotos mokyklos archyvas, direktoriaus (vadovo) patvirtintą išrašą iš archyvinių dokumentų apie jo metinius pažymius ir išlaikytus egzaminus. Brandos atestate ir jo priede nurodoma mokykla, kurioje moksleivis mokėsi dvyliktoje klasėje ir jam buvo išvesti metiniai pažymiai. Mokyklos baigimo metais laikomi jo išvykimo iš mokyklos metai, kurie yra nurodyti abėcėlinėje knygoje.

49. Moksleiviams, ankstesniais metais baigusiems bendrojo pagrindinio ugdymo programą (turintiems patenkinamus metinius pažymius), bet neišlaikiusiems pagrindinės mokyklos baigiamųjų egzaminų ir negavusiems pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo, jų pageidavimu išduodamas pagrindinio išsilavinimo pažymėjimas.

50. Steigėjas (jo administracijos švietimo padalinio vadovas) įsakyme dėl išsilavinimo pažymėjimo išdavimo 16 ir 17 punktuose išvardytiems asmenims nurodo, kad išsilavinimo pažymėjime po pavadinimu „Mokyklos direktorius“ pasirašo jį užpildęs asmuo, ir pagrindą – mokyklos direktoriaus (archyvo saugotojo) patvirtinto išrašo iš archyvinių dokumentų apie metinius ir išlaikytų egzaminų pažymius datą ir numerį.

51. Mokyklų, kurioms Švietimo ir mokslo ministerijos kolegijos nutarimu suteiktas gimnazijos statusas, kurios po 2000 metų rinkimų į savivaldybių tarybas atsidūrė naujai įsteigtų savivaldybių teritorijose ir išsilavinimo pažymėjimo išdavimo dieną dar yra neperregistruotos, jų pavadinimai ir kodai išsilavinimo pažymėjimuose rašomi pagal registrą. Pvz., Marijampolės r. Kazlų Rūdos Kazio Griniaus vidurinė mokykla ir pan.

52. Išvykstantiems iš mokyklos 1-9 ir 11 klasių moksleiviams išduodamas moksleivio pažymių knygelės pažymėjimas.

53. Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimas išduodamas:

53.1. 10 (2 gimnazijos) klasės moksleiviams, baigusiems bendrojo pagrindinio ugdymo programą ir turintiems visų mokomųjų dalykų 4-10 balų metinius įvertinimus;

53.2. moksleiviams, baigusiems bendrojo pagrindinio ugdymo programą pagal modifikuotas dalykų programas ir turintiems visų mokomųjų dalykų 4-10 balų metinius įvertinimus.

54. Pažymėjimas išduodamas dešimtokams, turintiems nepatenkinamų metinių įvertinimų, baigusiems specialiąją bendrojo lavinimo programą, ir tiems, kurie mokėsi pagal adaptuotas programas; abiturientams, išlaikiusiems tik dalį egzaminų, turintiems nepatenkinamų metinių įvertinimų.

55. Pažymėjimas (kodas 2501) išduodamas tarptautinio bakalaureato klasės moksleiviams.

56. Brandos atestatas ir brandos atestato priedas išduodamas:

56.1. abiturientams, baigusiems bendrojo vidurinio ugdymo programą ir turintiems visų ugdymo plano mokomųjų dalykų 4-10 balų metinius įvertinimus, ir išlaikiusiems lietuvių kalbos ir 4 pasirenkamuosius egzaminus;

56.2. abiturientams, profesinių, žemės ūkio ir aukštesniųjų mokyklų moksleiviams, turintiems ne žemesnius kaip 50 balų valstybinių egzaminų, kitų egzaminų ir visų mokomųjų dalykų metinius 9-10 balų įvertinimus, išduodamas brandos atestatas su pagyrimu.

57. Brandos atestato (diplomo) priedas išduodamas:

57.1. ankstesnių laidų abiturientams, perlaikiusiems ar papildomai išlaikiusiems brandos egzaminus ir (arba) suaugusiųjų ugdymo institucijoje pagilinusiems mokomųjų dalykų žinias ir turintiems tos institucijos direktoriaus parašu patvirtintą pažymą apie metinių pažymų pagerinimą;

57.2. asmenims, baigusiems visą bendrojo vidurinio ugdymo programą 1991-1994 metų laikotarpiu ir išlaikiusiems 1994-2001 metais lietuvių kalbos ir 4 pasirenkamuosius brandos egzaminus.

 

VIII. PAGRINDINIO IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ BLANKŲ PILDYMAS

 

58. Į pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo blanką (1 pavyzdys) įrašomi išlaikytų egzaminų ir visų ugdymo plano mokomųjų dalykų metiniai įvertinimai pažymiais arba „įskaityta“, „atleista“.

59. Mokomųjų dalykų žinių ir gebėjimų metinių įvertinimų dalies skiltyje „Įvertinimas“ rašomi brūkšniai, jeigu pagal ugdymo planą to dalyko moksleivis nesimokė.

60. Jaunimo mokyklos moksleiviui, baigusiam ikiprofesinio mokymo kursą, įrašomas pažymys, jeigu per mokslo metus jo žinios ir gebėjimai buvo vertinami pažymiu, arba „įskaityta“, jeigu žinios ir gebėjimai pažymiais nebuvo vertinami (2 pavyzdys).

61. Lietuvių mokyklų moksleiviams, išlaikiusiems tik vieną, nelietuvių mokyklų – vieną arba du pagrindinės mokyklos baigiamuosius egzaminus, į pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą įrašomi tik išlaikyti egzaminai (3 pavyzdys); nelaikiusiems, neišlaikiusiems visų (2 arba 3) egzaminų arba atleistiems nuo egzaminų pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo egzaminų dalis nepildoma (4 pavyzdys).

62. Moksleivio pageidavimu tuščiose pagrindinio išsilavinimo pažymėjimo dalies „Mokomųjų dalykų žinių ir gebėjimų metiniai įvertinimai“ eilutėse įrašomi pasirenkamieji dalykai, kuriems buvo skirta ne mažiau kaip 34 valandos, ir jų įvertinimai pažymiais arba „įskaityta“.

 

IX. BRANDOS ATESTATŲ, BRANDOS ATESTATŲ PRIEDŲ IR BRANDOS ATESTATO (DIPLOMO) PRIEDŲ BLANKŲ PILDYMAS

 

63. Brandos atestatų blankai pildomi pagal 5 pavyzdį.

64. Asmenims, 1991-1994 m. laikotarpiu profesinėse ar aukštesniosiose mokyklose baigusiems visą bendrojo vidurinio ugdymo programą ir išlaikiusiems brandos egzaminus, brandos atestate nurodomi bendrojo vidurinio ugdymo programos baigimo metai. Metinių ir brandos egzaminų įvertinimai brandos atestato priede įrašomi pagal tuo metu egzistavusią vertinimo sistemą.

65. Asmenims, pageidaujantiems į brandos atestato priedą įrašyti 1994-2000 metų laikotarpiu išlaikytus brandos egzaminus, brandos atestato priedo egzaminų dalies skiltyje „Tipas, lygis“ įrašomas išlaikyto egzamino lygis, prie jo nurodomi egzamino išlaikymo metai, o skiltyje „Įvertinimas“ – gautas pažymys (pagal protokolą). Pvz., Matematika S (1997 m.) 10 (dešimt).

66. Abituriento brandos atestato priedo „Mokomųjų dalykų žinių ir gebėjimų metinių įvertinimų“ dalies skiltyje „Programos lygis“ negali būti daugiau kaip šeši A ir S įrašai (pvz., penki A ir vienas S).

67. Abiturientui pageidaujant, brandos atestato priedo mokomųjų dalykų žinių ir gebėjimų metinių įvertinimų dalies „Mokomieji dalykai“ tuščiose eilutėse įrašomi 11-12 (3-4 gimnazijos) klasių pasirenkamieji dalykai tuo atveju, jei jiems buvo skirta ne mažiau kaip 34 valandos. Jų įvertinimas įrašomas pažymiu arba „įskaityta“.

68. Brandos atestato priedų blankai pildomi pagal 6 pavyzdį.

69. Abiturientams ir ankstesnių laidų abiturientams, išlaikiusiems daugiau kaip keturis pasirenkamuosius brandos egzaminus, įrašomi visų išlaikytų egzaminų įvertinimai (jiems pageidaujant – ir išlaikytų ankstesniais metais).

70. „Mokomųjų dalykų žinių ir gebėjimų metinių įvertinimų“ dalies skiltyje „Įvertinimas“ rašomi brūkšniai tuo atveju, jeigu pagal ugdymo planą to dalyko moksleivis nesimokė.

71. Sergantiems, mokytiems namuose, savarankiškai besimokiusiems įrašomi jų ugdymo plano mokomųjų dalykų įvertinimai.

72. Profesinių mokyklų moksleiviams tuščiose eilutėse įrašomi kalbos kultūros ir specialybės kalbos, estetikos (profilinės), ekonominių žinių pagrindų, civilinės saugos dalykai.

73. Abiturientams, atleistiems nuo brandos egzaminų švietimo ir mokslo ministro įsakymu, brandos atestato priedas pildomas pagal 7 pavyzdį; atleistiesiems nuo egzaminų ir pagerėjus sveikatai išlaikiusiesiems kai kuriuos egzaminus – pagal 8 pavyzdį.

74. Brandos atestato (diplomo) priedo blankas pildomas:

74.1. ankstesnių laidų abiturientams, perlaikiusiems ar papildomai išlaikiusiems brandos egzaminus, – pagal 9 pavyzdį;

74.2. ankstesnių laidų abiturientams, perlaikiusiems ar papildomai išlaikiusiems brandos egzaminus ir suaugusiųjų ugdymo institucijoje pagilinusiems mokomųjų dalykų žinias ir gebėjimus, – pagal 10 pavyzdį;

74.3. ankstesnių laidų abiturientams, suaugusiųjų ugdymo institucijoje pagilinusiems mokomųjų dalykų žinias ir gebėjimus, – pagal 11 pavyzdį.

 

X. PAŽYMĖJIMŲ BLANKŲ PILDYMAS

 

75. Į pažymėjimų blankus surašomi visų ugdymo plano mokomųjų dalykų metiniai ir išlaikytų egzaminų įvertinimai.

76. Pažymėjimų blankai pagrindinių ir vidurinių mokyklų 10 ir 12 (4 gimnazijų) klasių moksleiviams pildomi pagal 12 pavyzdį. Moksleivio, kuris dalyką mokėsi pagal adaptuotą programą, pažymėjimo „Mokomųjų dalykų žinių ir gebėjimų metinių įvertinimų“ dalies skiltyje“Programos lygis“ įrašoma „adaptuota“ (13 pavyzdys).

 

XI. BRANDOS ATESTATŲ PILDYMO PATIKRINIMAS

 

77. Brandos atestatų ir jų priedų įrašų teisingumui patikrinti direktoriaus įsakymu sudaroma komisija. Komisijos pirmininku skiriamas direktoriaus pavaduotojas ugdymui, nariais – mokytojai. Komisijai pateikiami egzaminų protokolai ir abiturientų rašto darbai, apeliacijos komisijų aktų kopijos, klasių dienynai, brandos atestatų ir jų priedų apskaitos knyga ir tušu, juodu rašalu išrašyti arba lazeriniu spausdintuvu išspausdinti brandos atestatai.

78. Komisijos darbo rezultatai įforminami aktu, kuris registruojamas vidaus dokumentų registracijos knygoje.

79. Patikrintus brandos atestatus pasirašo mokyklos direktorius ir klasės (profesinėse ir aukštesniosiose mokyklose – grupės) auklėtojas, brandos atestatų priedus ir pažymėjimus – mokyklos direktorius.

 

XII. IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ DUBLIKATŲ IŠDAVIMAS

 

80. Asmuo, pametęs ar kitaip praradęs išsilavinimo pažymėjimą, mokyklos direktoriui įteikia prašymą gauti išsilavinimo pažymėjimo dublikatą, nurodydamas prarasto dokumento išdavimo metus. Išsilavinimo pažymėjimo dublikatas išduodamas remiantis archyve saugomais dokumentais.

81. Išsilavinimo pažymėjimų dublikatai 48 punkte nurodytiems asmenims išduodami 50 ir 51 punktuose nustatyta tvarka.

 

XIII. IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ IR PAŽYMĖJIMŲ APSKAITA

 

82. Pagrindinio išsilavinimo pažymėjimai, pažymėjimai (kodas 2051, 2052), išduoti dešimtokams, ir jų dublikatai registruojami pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų ir pažymėjimų apskaitos knygoje.

83. Brandos atestatai, brandos atestatų priedai, brandos atestato (diplomo) priedai, pažymėjimai (kodas 2051, 2052, 2501), išduoti abiturientams, ir jų dublikatai registruojami brandos atestatų ir jų priedų apskaitos knygoje.

 

XIV. ABĖCĖLINĖS KNYGOS PILDYMAS

 

84. Dešimtokų ir abiturientų išvykimas iš mokyklos įforminamas direktoriaus įsakymu.

85. Išvykusiems iš mokyklos su išsilavinimo pažymėjimu abėcėlinės knygos 10-oji skiltis „Iš kurios klasės išvyko“ nepildoma, o 13-oje skiltyje „Išvykimo priežastys“ nurodoma „Baigė (10, 12 ar 4 gimnazijos) klasę“.

86. Išvykusiems iš mokyklos su pažymėjimu (kodas 2051 arba 2052) abėcėlinės knygos 10-oje skiltyje nurodoma „Išvyko iš...... klasės“, o išvykimo priežastys gali būti: nebaigė programos, neišlaikė egzaminų ir pan.

87. Abėcėlinę, pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų ir pažymėjimų apskaitos, brandos atestatų ir jų priedų apskaitos knygas tvarko direktoriaus pavaduotojas ugdymui.

 

XV. AKTŲ, PARAIŠKŲ, ĮSAKYMŲ, PROTOKOLŲ, IŠSILAVINIMO PAŽYMĖJIMŲ,

PAŽYMĖJIMŲ IR JŲ BLANKŲ APSKAITOS KNYGŲ SAUGOJIMAS

 

88. Apeliacinių komisijų aktų ir paraiškų apeliacijai formų EC-F6 kopijos saugomos mokyklos egzaminų protokolų bylose.

89. Įsakymai, kuriais abiturientų egzaminai pripažįstami išlaikytais, 10 klasės moksleiviai ir abiturientai atleidžiami nuo brandos egzaminų, segami į egzaminų protokolų bylas.

90. Savivaldybės administracijos švietimo padalinys ir bazinė mokykla moksleivių egzaminų protokolų kopijas, patvirtintas vadovo parašu ir antspaudu, perduoda mokyklų, kurių moksleiviai laikė egzaminus, direktoriams.

91. Iš suaugusiųjų mokyklų (mokymo centrų) gautos pažymos apie ankstesnių laidų moksleivių pagerintus metinius pažymius segamos į atitinkamą bazinės mokyklos egzaminų protokolų bylą.

92. Išsilavinimo pažymėjimų blankai, jų apskaitos knygos ir dokumentai, kuriais remiantis blankai gauti ir išduoti, neišduotieji išsilavinimo pažymėjimai, dokumentai, susiję su jų išdavimu, saugomi kaip valstybinės svarbos dokumentai.

 

XVI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

93. Šioje Tvarkoje išdėstyti reikalavimai taikomi nuo 2000-2001 m. m.

94. Tvarkos atskiri punktai koreguojami ir pakeičiami ministro įsakymu.

______________

 

 

 

 

 

 

______________