EUROPOS LAUKINĖS GAMTOS IR GAMTINĖS APLINKOS APSAUGOS KONVENCIJA*
Preambulė
manydamos, kad Europos Tarybos tikslas yra kuo glaudesnė jos narių vienybė;
atsižvelgdamos į Europos Tarybos valią kooperuotis su kitomis Valstybėmis aplinkos apsaugos srityje;
pripažindamos, kad laukinė flora ir fauna sudaro gamtinio paveldo estetinę, mokslinę, kultūrinę, rekreacinę, ekonominę ir savitą vertybę, kurią svarbu išsaugoti ir perduoti būsimoms kartoms;
pripažindamos esminį laukinės floros ir faunos vaidmenį palaikant biologinę pusiausvyrą;
konstatuodamos daugelio laukinės floros ir faunos rūšių retėjimą ir išnykimo grėsmę, pakibusią virš kai kurių iš jų;
pripažindamos, kad gamtinės gyvenamosios aplinkos išsaugojimas yra vienas iš esminių elementų globojant bei saugant laukinę florą ir fauną;
pripažindamos, kad laukinės floros ir faunos apsaugos klausimai vyriausybių turės būti svarstomi aptariant nacionalinius tikslus bei programas ir kad turės būti sukurtas tarptautinis kooperavimasis, ypač saugant migruojančias rūšis;
atsižvelgdamos į daugelį kvietimų bendroms akcijoms, kilusių iš vyriausybių ir tarptautinių institucijų, ypač išreikštų Jungtinių Tautų Konferencijoje aplinkos klausimais l972 m., Europos Tarybos Konsultacinėje Asamblėjoje;
siekdamos tęsti veiklą gamtos apsaugos srityje sutinkamai su Antrosios Europos ministrų Konferencijos aplinkos apsaugos klausimais rezoliucijos Nr. 2 rekomendacijomis, susitaria:
I skyrius
Pagrindinės nuostatos
1 straipsnis
1. Šios Konvencijos objektas yra užtikrinti laukinės floros ir faunos, jų natūralios gyvenamosios aplinkos apsaugą, ypač rūšių ir buveinių, kurių apsaugai būtinas daugelio valstybių kooperavimasis, ir paskatinti šį kooperavimąsi.
2 straipsnis
Susitariančiosios Šalys imasi reikiamų priemonių išlaikyti arba palaikyti laukinės floros ir faunos visumą lygyje, kuris reikalingas ekologiniu, moksliniu ir kultūriniu požiūriu, atsižvelgiant taip pat į ekonominį bei rekreacinį reikalingumą ir į lokaliai grėsmėje atsidūrusių porūšių, varietetų ir formų apsaugos reikalavimus.
3 straipsnis
1. Kiekviena susitariančioji Šalis imasi reikiamų priemonių, kad būtų vykdoma laukinės floros ir faunos, jų natūralios gyvenamosios aplinkos apsaugos nacionalinė politika, skiriant ypatingą dėmesį nykstančioms ir mažėjančioms rūšims, ypač endeminėms rūšims ir jų gyvenamosios aplinkos apsaugai, sutinkamai su šios Konvencijos nuostatomis.
2. Kiekviena susitariančioji Šalis įsipareigoja savo tvarkymo ir vystymo, kovos priemonių su teršimu politikoje atsižvelgti į laukinės floros ir faunos apsaugos reikalavimus.
II skyrius
Buveinių apsauga
4 straipsnis
1. Kiekviena susitariančioji Šalis imasi įstatyminių ir reglamentuotų priemonių, nukreiptų ir būtinų globoti laukinės floros ir faunos rūšių, ypač išvardytų I ir II priedėliuose, buveines ir išlaikyti gresiančias išnykti jų natūralias buveines.
2. Susitariančiosios Šalys savo tvarkymo ir vystymo politikoje atsižvelgia į būtinybę išsaugoti apsaugines zonas, numatytas ankstesniame paragrafe, kad būtų išvengta arba maksimaliai apribotas visiškas tų zonų sugadinimas.
3. Susitariančiosios Šalys įsipareigoja skirti dėmesį apsaugai ypač zonų, kurios yra svarbios migruojančioms rūšims, išvardytoms II ir III priedėliuose, ir kurios yra išsidėsčiusios būdu, atitinkančiu jų migracijos kelius, žiemojimo, susibūrimo, mitybos, dauginimosi, šėrimosi vietas.
III skyrius
Rūšių apsauga
5 straipsnis
Kiekviena susitariančioji Šalis imasi įstatyminių ir reglamentuotų priemonių, nukreiptų ir būtinų užtikrinti apsaugą laukinės floros rūšių, išvardytų I priedėlyje. Būtina uždrausti intensyviai skinti, rinkti, kirsti, rauti nurodytus augalus. Kiekviena susitariančioji Šalis uždraudžia, kiek tai reikalinga, šių rūšių augalų įsigijimą ir prekybą.
6 straipsnis
Kiekviena susitariančioji Šalis imasi įstatyminių ir reglamentuotų priemonių, nukreiptų ir būtinų užtikrinti apsaugą laukinės faunos rūšių, išvardytų II priedėlyje. Būtina uždrausti šių rūšių:
c. intensyvų laukinių gyvūnų trikdymą, ypač dauginimosi, jauniklių vedžiojimosi bei žiemojimo laikotarpiu, juo labiau kad trikdymui labai jautrūs šios Konvencijos objektai;
7 straipsnis
1. Kiekviena susitariančioji Šalis imasi įstatyminių ir reglamentuotų priemonių, nukreiptų ir reikalingų globoti laukinės faunos rūšis, išvardytas III priedėlyje.
2. Naudojimas laukinės faunos rūšių, išvardytų III priedėlyje, yra reglamentuotas tokiu būdu, kad būtų išlaikytas jų populiacijų egzistavimas už pavojingos ribos, atsižvelgiant į 2 straipsnio nuostatą.
3. Šios priemonės susideda iš:
a. draudimo periodo nustatymo ir/arba kitų eksploatavimo ribojimo priemonių;
b. eksploatacijos laiko ar vietovės draudimo, kad būtų sudarytos sąlygos egzistuojančioms populiacijoms išlikti patenkinamame lygyje;
c. reglamentavimo, jei tai reikalinga, parduoti, siūlyti pirkti, įsigyti, transportuoti laukinius gyvūnus – gyvus ir negyvus.
8 straipsnis
Jei veikla gaudant ar naikinant laukinės faunos rūšis, išvardytas III priedėlyje, arba išimtimis, numatytomis 9 straipsnyje, gali pakenkti rūšims, išvardytoms II priedėlyje, susitariančiosios Šalys uždraudžia naudoti visas neatrankines gaudymo ir naikinimo priemones, taip pat priemones, galinčias sukelti vietinį nykimą arba stiprų rūšių populiacijų trikdymą, taip pat ir priemones, išvardytas IV priedėlyje.
9 straipsnis
Sąlygomis, kai nėra kito patenkinamo sprendimo ir kai pažeidimas negresia populiacijos išlikimui, kiekviena susitariančioji Šalis gali pažeisti 4, 5, 6, 7 straipsnių nuostatas ir draudžiamas naudoti priemones, nurodytas 8 straipsnyje:
užkertant kelią dideliems nuostoliams žemės ūkio kultūroms, naminiams gyvuliams, miškams, žuvininkystei, vandenims, kitiems nuosavybės objektams;
žmonių sveikatos ir saugumo interesais, oro linijų /skraidymo/ saugumo ir kitų visuomenės prioritetų interesais;
leidžiant griežtai kontroliuojamomis sąlygomis atrankos būdu ir tam tikru kiekiu įsigyti, naudoti ar kitaip protingai eksploatuoti nedidelį kiekį kai kurių laukinių gyvūnų ir augalų.
2. Susitariančiosios Šalys pateikia Nuolatiniam Komitetui metinį pranešimą apie padarytas remiantis ankstesniu paragrafu išimtis. Pranešime turi būti pažymėta:
populiacijos, kurios sudaro ar sudarė išimties objektą, ir, jei įmanoma, egzempliorių skaičius;
– leistas sunaikinimo ar sugavimo būdas;
– rizikos sąlygos, vietos ir laiko aplinkybės, kuriomis ši išimtis buvo padaryta;
valdžios teisnumas deklaruoti, kad šios sąlygos buvo realizuotos, ir teisnumas sprendimų, susijusių su priemonėmis, kurios galėjo būti panaudotos, jų limitais ir asmenimis, kuriems patikėta egzekucija;
vykdyta kontrolė.
IV skyrius
Nuostatos, susijusios su migruojančiomis rūšimis
10 straipsnis
1. Be priemonių, įvardytų 4, 6, 7 ir 8 straipsniuose, susitariančiosios Šalys įsipareigoja koordinuoti savo pastangas saugant migruojančias rūšis, išvardytas II ir III priedėliuose, jei jų migracijos keliai kerta šių šalių teritoriją.
V skyrius
Papildomos nuostatos
11 straipsnis
1. Šios Konvencijos nuostatoms vykdyti susitariančiosios Šalys įsipareigoja:
a. kooperuotis kiekvieną kartą, kada tai daryti bus naudinga, ypač kai šis kooperavimasis galės padidinti priemonių šios Konvencijos nuostatoms vykdyti efektyvumą;
b. skatinti ir koordinuoti tyrimo darbus, susijusius su šios Konvencijos tikslais.
2. Kiekviena susitariančioji Šalis įsipareigoja:
a. skatinti vietinių laukinės floros ir faunos rūšių reintrodukciją, jei ši priemonė prisidės prie gresiančių išnykti rūšių išsaugojimo, su sąlyga, kad bus atsižvelgta į kitų susitariančiųjų Šalių patirtį, mokslą siekiant išaiškinti, ar ši reintrodukcija bus veiksminga ir priimtina;
b. griežtai kontroliuoti nevietinių rūšių introdukciją.
VI skyrius
Nuolatinis komitetas
13 straipsnis
2. Visos susitariančiosios Šalys gali būti atstovaujamos Nuolatiniame Komitete vieno ar kelių delegatų. Kiekviena delegacija turi vieną balsą. Srityse, susijusiose su jos kompetencija, Europos Ekonominė Bendrija balsuojant turi tiek balsų, kiek yra jos Valstybių – šios Konvencijos susitariančiųjų Šalių; Europos Ekonominė Bendrija nesinaudoja balso teise atvejais, kai su tuo susijusios Valstybės-narės atlieka tai pačios ir tarpusavyje.
3. Visos Valstybės – Europos Tarybos narės, kurios nėra Konvencijos susitariančiosios Šalys, gali dalyvauti Komitete kaip stebėtojos.
Nuolatinis Komitetas gali kviesti visas Valstybes – ne Europos Tarybos nares, kurios nėra Konvencijos susitariančiosios Šalys, dalyvauti stebėtojomis viename iš jo posėdžių.
Visos organizacijos ir visos techninės institucijos, veikiančios laukinės floros ir faunos bei jų gyvenamosios aplinkos globos, apsaugos arba valdymo srityje, priskiriamos vienai iš šių kategorijų:
a. tarptautinės organizacijos ir institucijos, tiek vyriausybinės, tiek nevyriausybinės, arba nacionalinės valstybinės institucijos;
b. nacionalinės nevyriausybinės organizacijos ir institucijos, kurios pritaria šiems tikslams šalyje, kurioje jos yra įkurtos, gali pranešti Europos Tarybos Generaliniam Sekretoriui bent prieš tris mėnesius iki Komiteto posėdžio apie savo norą dalyvauti stebėtoju šiame posėdyje. Jos bus priimtos, jei bent prieš mėnesį iki posėdžio trečdalis susitariančiųjų Šalių neinformuos Generalinio Sekretoriaus, jog jos tam prieštarauja.
4. Nuolatinį Komitetą kviečia Europos Tarybos Generalinis Sekretorius. Jis kviečia pirmąjį posėdį per vienerius metus skaičiuojant nuo Konvencijos įsigaliojimo datos. Komitetas renkasi ne rečiau kaip kas dveji metai arba jei dauguma susitariančiųjų Šalių nustatyta forma to reikalauja.
14 straipsnis
1. Nuolatiniam Komitetui pavesta stebėti šios Konvencijos panaudojimą. Jis gali:
nuolat peržiūrėti šios Konvencijos nuostatas, įskaitant jos priedėlius, ir daryti pakeitimus, jeigu jie reikalingi;
ruošti rekomendacijas susitariančiosioms Šalims dėl priemonių šiai Konvencijai vykdyti;
rekomenduoti būdus užtikrinti viešai informacijai apie darbus, atliekamus šios Konvencijos rėmuose;
ruošti siūlymus Ministrų Komitetui dėl Valstybių – ne Europos Tarybos narių prisijungimo prie šios Konvencijos;
ruošti visus siūlymus siekiant padidinti šios Konvencijos veiksmingumą, taip pat dėl sutarčių su Valstybėmis, kurios nėra Konvencijos susitariančiosios Šalys, sutikti padaryti veiksmingesnę rūšių ir rūšių grupių apsaugą.
VII skyrius
Pataisos, pakeitimai
16 straipsnis
1. Visi šios Konvencijos straipsnių pakeitimai, pasiūlyti susitariančiųjų Šalių arba Ministrų Komiteto, yra kaupiami pas Europos Tarybos Generalinį Sekretorių ir bent prieš du mėnesius iki Nuolatinio Komiteto posėdžio siunčiami Valtybėms – Europos Tarybos narėms, visiems signatarams, visoms susitariančiosioms Šalims, visoms Valstybėms, kviečiamoms pasirašyti šią Konvenciją, sutinkamai su l9 straipsnio nuostata, ir visoms Valstybėms, pakviestoms prie jos prisijungti, sutinkamai su 20 straipsnio nuostata.
2. Visi pakeitimai, pasiūlyti sutinkamai su ankstesnio paragrafo nuostata, yra svarstomi Nuolatiniame Komitete, kai:
a. nuo 1 iki 12 straipsnių pakeitimai pateikti pritarus trijų ketvirtadalių balsų daugumai svarstant susitariančiųjų Šalių pasitarime;
b. nuo 13 iki 24 straipsnių pakeitimai pateikti pritarus trijų ketvirtadalių balsų daugumai svarstant Ministrų Komitete. Šis tekstas po pritarimo perduodamas susitariančiosioms Šalims jų priėmimui.
3. Visos pataisos įsigalioja per tris dienas po to, kai visos susitariančiosios Šalys informuoja Generalinį Sekretorių apie jų priėmimą.
17 straipsnis
1. Visos šios Konvencijos priedėlių pataisos, pasiūlytos susitariančiųjų Šalių arba Ministrų Komiteto, yra perduodamos Europos Tarybos Generaliniam Sekretoriui ir bent prieš du mėnesius iki Nuolatinio Komiteto posėdžio išsiunčiamos Valstybėms – Europos Tarybos narėms, visiems signatarams, visoms susitariančiosioms Šalims, visoms Valstybėms, pakviestoms pasirašyti šią Konvenciją, sutinkamai su l9 straipsnio nuostata, ir visoms Valstybėms, pakviestoms prisijungti prie jos, sutinkamai su 20 straipsnio nuostata.
2. Visos pataisos, pasiūlytos sutinkamai su ankstesnio paragrafo nuostata, yra svarstomos Nuolatiniame Komitete, kuris gali joms pritarti dviejų trečdalių susitariančiųjų Šalių dauguma. Pritartasis tekstas išsiunčiamas susitariančiosioms Šalims.
VIII skyrius
Nesutarimų sprendimas
18 straipsnis
1. Nuolatinis Komitetas palengvina, kiek reikalinga, tvarką nesutarimams, iškylantiems vykdant Konvenciją, spręsti.
2. Visi nesutarimai tarp susitariančiųjų Šalių, susiję su šios Konvencijos interpretavimu arba taikymu, kurie nėra reglamentuoti ankstesnio paragrafo nuostatomis arba derybų keliu tarp nesutariančių šalių, išskyrus jei šios šalys yra susitariusios kitaip, vienos iš jų prašymu nagrinėjamos arbitraže. Kiekviena šalis skiria vieną arbitrą ir du arbitrai skiria trečią arbitrą. Jei su šio straipsnio 3 paragrafo išlygomis, per tris mėnesius skaičiuojant nuo pareiškimo arbitražui, viena iš šalių nepaskyrė savo arbitro, Europos Žmogaus Teisių Teismo Prezidentas veikia kitos šalies prašymu dėl jo skyrimo iš naujo per tris mėnesius. Tokia pati procedūra taikoma ir atveju, kai du arbitrai negali sutarti dėl trečiojo arbitro per tris mėnesius, skaičiuojant nuo pirmųjų dviejų arbitrų skyrimo.
3. Atveju, kai nesutarimai kyla tarp dviejų susitariančiųjų Šalių, iš kurių viena yra Valstybė – Europos Ekonominės Bendrijos narė, kita susitariančioji Šalis prašymą arbitražui adresuoja ir šiai Valstybei-narei, taip pat ir Bendrijai, kurios jį notifikuoja drauge per du mėnesius nuo pareiškimo gavimo, jei Valstybė-narė arba Bendrija, arba Valstybė-narė ir Bendrija drauge sudaro nesutariančią pusę. Stokojant šios notifikacijos anksčiau paminėtu laiku, Valstybė-narė ir Bendrija pripažįsta, kad yra tik viena ir ta pati šalis, nesutarianti nuostatų taikyme, valdanti arbitražinio teismo procedūras ir sudėtį. Tas pats yra, kai Valstybė-narė ir Bendrija sudaro kartu nesutarimų šalį.
4. Arbitražinis teismas nustato savo procedūrų reglamentą. Sprendimai priimami balsų dauguma. Jo nuosprendis yra galutinis ir privalomas.
IX skyrius
Baigiamosios nuostatos
19 straipsnis
1. Ši Konvencija yra atvira pasirašyti Valstybėms – Europos Tarybos narėms ir šalims – ne narėms, kurios dalyvavo jos parengime, taip pat šalims – Europos Ekonominės Bendrijos narėms.
Iki jos įsigaliojimo ji taip pat atvira pasirašyti visoms kitoms valstybėms, Ministrų Komiteto pakviestoms ją pasirašyti.
Konvencija pateikiama ratifikavimui, priėmimui ir aprobavimui. Ratifikavimo, priėmimo ir aprobavimo dokumentai deponuojami pas Europos Tarybos Generalinį Sekretorių.
2. Konvencija įgyja galią pirmąją dieną mėnesio, einančio pasibaigus trijų mėnesių laikotarpiui po to, kai penkios valstybės, iš kurių bent keturios – Europos Tarybos narės, bus pareiškusios jų sutikimą būti Konvencijos šalimis sutinkamai su ankstesnio paragrafo nuostata.
20 straipsnis
1. Įsigaliojus šiai Konvencijai, Europos Tarybos Ministrų Komitetas gali po konsultacijų su susitariančiosiomis Šalimis kviesti prisijungti prie Konvencijos visas valstybes – ne Bendrijos nares, kurios, pakviestos pasirašyti sutinkamai su 19 straipsnio nuostata, to dar nepadarė, ir visas kitas valstybes – ne nares.
21 straipsnis
1. Kiekviena Valstybė gali pasirašymo arba ratifikavimo, priėmimo, aprobavimo arba prisijungimo dokumentų deponavimo metu nurodyti teritoriją, kur galios ši Konvencija.
2. Kiekviena susitariančioji Šalis gali jos ratifikavimo, priėmimo, aprobavimo ar prisijungimo dokumentų deponavimo metu arba bet kokiu kitu metu ateityje praplėsti šios Konvencijos naudojimą, Europos Tarybos Generaliniam Sekretoriui adresuotoje deklaracijoje pažymint visas kitas teritorijas ir kuriuos tarptautinius ryšius ji užtikrina arba kuriems ji yra teisni sąlyginai.
3. Visi pareiškimai, susiję su pareiškime deklaruotomis teritorijomis, remiantis ankstesniu paragrafu, galės būti patenkinti Generaliniam Sekretoriui adresuotu pranešimu. Pakeitimai įgis galią pirmąją dieną mėnesio, einančio pasibaigus šešių mėnesių laikotarpiui po to, kai pranešimą gavo Generalinis Sekretorius.
22 straipsnis
1. Kiekviena Valstybė gali pasirašydama arba ratifikavimo, priėmimo, aprobavimo arba prisijungimo dokumentų deponavimo metu formuluoti vieną ar daugiau išlygų, susijusių su kai kuriomis I–III priedėliuose išvardytomis rūšimis, ir/arba dėl kai kurių šių rūšių, kurios pažymėtos čia ar išlygose, kai kurių medžioklės ar kitokio naudojimo būdų, nurodytų IV priedėlyje. Generalinio pobūdžio išlygos nepriimamos.
2. Visos Susitariančiosios Šalys, kurios išplečia šios Konvencijos naudojimą teritorijoje pagal 21 straipsnio 2 paragrafo numatytą deklaravimą, gali šioje teritorijoje formuluoti vieną ar daugiau išlygų sutinkamai su ankstesnio paragrafo nuostata.
23 straipsnis
1. Visos susitariančiosios Šalys gali bet kada denonsuoti šią Konvenciją adresuodamos pareiškimą Europos Tarybos Generaliniam Sekretoriui.
24 straipsnis
Europos Tarybos Generalinis Sekretorius praneša Valstybėms – Europos Tarybos narėms, visoms Valstybėms signatarėms, Europos Ekonominei Bendrijai – šios Konvencijos signatarei ir visoms susitariančiosioms Šalims:
f. visas pataisas ir visus naujus priedėlius, priimtus pagal 16 ir 17 straipsnius, ir datas, kada tos pataisos ir nauji priedėliai įsigalioja;
j. visus pareiškimus, padarytus pagal 23 straipsnio, nuostatas, ir datas, kada denonsavimas įsigalios.
Žemiau pasirašiusieji, tam įgalioti, pasirašė šią Konvenciją.
Pasirašyta Berne 1979 m. rugsėjo 19 d. prancūzų ir anglų kalba, abiems tekstams turint lygią galią, vienintelis egzempliorius, kuris bus deponuotas Europos Tarybos archyve. Europos Tarybos Generalinis Sekretorius išsiųs atitinkamai paliudytas kopijas kiekvienai Valstybei – Europos Tarybos narei, kiekvienai Valstybei ir Europos Ekonominei Bendrijai – signatarėms, taip pat ir Valstybėms, pakviestoms pasirašyti šią Konvenciją arba prie jos prisijungti.
UŽ AUSTRIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
I. LEODOLTER |
UŽ BELGIJOS KARALYSTĖS VYRIAUSYBĘ |
LUC DHOORE |
UŽ KIPRO RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
COSTAS PAPADEMAS |
Strasbūras, 1981 m. spalio 21 d.
UŽ DANIJOS KARALYSTĖS VYRIAUSYBĘ |
GUNNAR SEIDENFADEN |
UŽ PRANCŪZIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
F. DELMAS |
UŽ VOKIETIJOS FEDERACINĖS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
ERTL, H. LEBSANFT |
UŽ GRAIKIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
J. PALAIOKRASSAS |
UŽ ISLANDIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
|
UŽ AIRIJOS VYRIAUSYBĘ |
BRIAN LENIHAN |
UŽ ITALIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
GERARDO ZAMPAGLIONE |
UŽ LICHTENŠTEINO VYRIAUSYBĘ |
WALTER OEHRY |
UŽ LIUKSEMBURGO VYRIAUSYBĘ |
JEAN RETTEL |
UŽ MALTOS VYRIAUSYBĘ |
|
UŽ OLANDIJOS KARALYSTĖS VYRIAUSYBĘ |
G. C. WALLIS DE VRIES, J. F. E. BREMAN |
UŽ NORVEGIJOS KARALYSTĖS VYRIAUSYBĘ |
TORE-JARL CHRISTENSEN |
UŽ PORTUGALIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
MARIO DE AZEVEDO |
UŽ ISPANIJOS KARALYSTĖS VYRIAUSYBĘ |
JUAN DIEZ NICOLAS |
UŽ ŠVEDIJOS KARALYSTĖS VYRIAUSYBĘ |
PER WRAMNER |
UŽ ŠVEICARIJOS KONFEDERACIJOS VYRIAUSYBĘ |
H. HURLIMANN |
UŽ TURKIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
SUAT BILGE |
UŽ DIDŽIOSIOS BRITANIJOS IR ŠIAURĖS |
|
AIRIJOS KARALYSTĖS VYRIAUSYBĘ |
HECTOR MONRO |
UŽ EUROPOS EKONOMINĘ BENDRIJĄ |
BRIAN LENIHAN, LORENZO NATALI |
UŽ SUOMIJOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
TAISTO TAHKAMAA |
UŽ JUGOSLAVIJOS SOCIALISTINĖS FEDERATYVINĖS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĘ |
|
Pasirašyta sutinkamai su 20 straipsniu
Senegalas, 1987 m. balandžio 13 d.
______________
I PRIEDĖLIS
Griežtai saugomos floros rūšys
|
Rūšies statusas Lietuvoje |
OPHIOGLOSSACEAE |
|
Botrychium simplex – Paprastasis varpenis |
LRK** 0 kat. |
ALISMATACEAE |
|
Caldesia parnasifolia – Širdžialapė kaldezija |
LRK 0 kat. |
DROSERACEAE |
|
Aldrovanda vesiculosa – Pūslėtoji aldrūnė |
LRK 0 kat. |
ORCHIDACEAE |
|
Cypripedium calceolus – Plačialapė klumpaitė |
LRK 2 kat. |
Liparis loeselii- Dvilapis purvuolis |
LRK 2 kat. |
RANUNCULACEAE |
|
Pulsatilla patens – Vėjalandė šilagėlė |
LRK 2 kat. |
SAXIFRAGACEAE |
|
Saxifraga hirculus – Pelkinė uolaskėlė |
LRK 1 kat. |
TRAPACEAE |
|
Trapa natans – Plūduriuojantysis agaras |
LRK 0 kat. |
STUBURINIAI
ŽINDUOLIAI
MICROCHIROPTERA – MAŽIEJI ŠIKŠNOSPARNIAI
Visos rūšys, išskyrus
Pipistrellus pipistrellus
Lietuvoje yra:
Myotis dasycneme – Kūdrinis pelėausis |
LRK 4 kat. |
Myotis daubentoni – Vandeninis pelėausis |
|
Myotis brandtii – Branto pelėausis |
LRK 4 kat. |
Myotis nattereri – Natererio pelėausis |
|
Plecotus auritus – Rudasis ausylis |
|
Barbastella barbastella – Europinis plačiaausis |
LRK 4 kat. |
Noctalus noctula – Rudasis nakviša |
LRK 4 kat. |
Pipistrellus nathusii – Natuzijaus šikšniukas |
|
Eptesicus serotinus – Vėlyvasis šikšnys |
LRK 4 kat. |
Eptesicus nilssoni – Šiaurinis šikšnys |
LRK 4 kat. |
Vesterpilio murinus – Dvispalvis plikšnys |
LRK 4 kat. |
RODENTIA – GRAUŽIKAI |
|
Pteromys volans – Voverė skraiduolė |
|
Sicista betulina – Beržinė sicista |
LRK 4 kat. |
CARNIVORA – PLĖŠRIEJI |
|
Canis lupus – Vilkas |
|
Mustela lutreola – Europinė audinė |
LRK 0 kat. |
Lutra lutra – Ūdra LRK 4 kat. |
|
CETACEA – BANGINIAI |
|
Phocaena phocaena – Jūros karvė |
|
PAUKŠČIAI
GAVIIFORMES – NARINIAI PAUKŠČIAI
Gaviidae – Nariniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Gavia stellata – Rudakaklis naras |
|
Gavia arctica – Juodakaklis naras |
LRK 1 kat. |
Gavia immer – Ledinis naras |
|
PODICIPEDIFORMES – KRAGINIAI PAUKŠČIAI |
|
Podiceps ruficollis – Mažasis kragas |
|
Podiceps nigricollis – Juodakaklis kragas |
LRK 2 kat. |
Podiceps auritus – Raguotasis kragas |
|
Podiceps griseigena – Rudakaklis kragas |
LRK 3 kat. |
PELECANIFORMES – IRKLAKOJINIAI PAUKŠČIAI
Pelecanidae
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Pelecanus onocrotalus – Rausvasis pelikanas
CICONIIFORMES – GANDRINIAI PAUKŠČIAI
Botaurus stellaris – Didysis baublys |
LRK 3 kat. |
Ixobrychus minutus – Mažasis baublys |
LRK 4 kat. |
Nycticorax nycticorax – Naktikovas
Bulbucus ibis – Ibiškasis garnys
Egretta alba – Baltasis garnys
Egretta garzetta – Mažasis baltasis garnys
Ardea purpurea – Purpurinis garnys
Threskiornithidae – Ibisiniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Platalea leucorodia – Girnovė
Plegadis falcinellus – Rudasis ibisas
Threskiornis aethiopicus – Šventasis ibisas
Ciconidae – Gandriniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Ciconia ciconia – Baltasais gandras
Ciconia nigra – Juodasis gandras |
LRK 3 kat. |
ANSERIFORMES – ŽĄSINIAI PAUKŠČIAI
Branta leucopsis – Baltaskruostė berniklė
Rufibrenta ruficollis – Rudakaklė berniklė
Anser erythropus – Mažoji žąsis
Cygnus cygnus – Gulbė giesmininkė
Cygnus bewieckii – Mažoji gulbė
Tadorna tadorna – Urvinė antis |
LRK 4 kat. |
Somateria spectabilis – Skiauterėtoji gaga
Polysticta stelleri – Sibirinė gaga
Mergus albellus – Mažasis dančiasnapis
FALCONIFORMES – PLĖŠRIEJI PAUKŠČIAI
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Pandion haliaetus – Žuvininkas |
LRK 3 kat. |
Pernis apivorus – Vapsvaėdis |
LRK 3 kat. |
Milvus nigrans – Juodasis peslys |
LRK 2 kat. |
Milvus milvus – Rudasis peslys |
LRK 1 kat. |
Circus aeruginosus – Nendrinė lingė |
|
Circus cyaneus – Javinė lingė |
|
Circus macrourus – Stepinė lingė |
|
Circus pygargus – Pievinė lingė |
LRK 3 kat. |
Accipier gentilis – Vištvanagis |
|
Accipiter nisus – Paukštvanagis |
|
Buteo buteo – Paprastasis suopis |
|
Buteo lagopus – Tūbuotasis suopis |
|
Circaetus gallicus – Gyvatėdis |
LRK 0 kat. |
Aquila pomarina – Erelis rėksnys |
LRK 3 kat. |
Aquila clanga – Didysis erelis rėksnys |
LRK 0 kat. |
Aquila chrysaetos – Kilnusis erelis |
LRK 0 kat. |
Haliaetus albicilla – Jūrinis erelis |
LRK 1 kat. |
Gyps fulvus – Palšasis grifas |
|
Falco peregrinus – Sakalas keleivis |
LRK 0 kat. |
Falco rusticolus – Medžioklinis sakalas |
|
Falco subbuteo – Sketsakalis |
|
Falco columbarius – Startsakalis |
LRK 1 kat. |
Falco vespertinus – Raudonkojis sakalas |
|
Falco tinnunculus – Pelėsakalis |
LRK 4 kat. |
|
|
GRUIFORMES – GERVINIAI PAUKŠČIAI
Gruidae – Gerviniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Grus grus – Gervė |
LRK 3 kat. |
Rallidae – Višteliniai |
|
Porzana porzana – Švygžda |
LRK 3 kat. |
Porzana parva – Plovinė vištelė |
LRK 4 kat. |
Crex crex – Griežlė |
LRK 4 kat. |
Otididae – Eininiai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Otis tarda – Didysis einis
CHARADRIIFORMES – SĖJIKINIAI PAUKŠČIAI
Burhinidae – Storkulniniai
Burhinus oedicnemus – Storkulnis
Charadriidae – Sėjikiniai
Charadrius dubius – Upinis kirlikas
Charadrius hiaticula – Jūrinis kirlikas
Arenaria interpres – Akmenė
Recurvirostridae – Avocetiniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Recurvirostra avosetta – Avocetė
Scolopacidae – Tilvikiniai
Tringa ochropus – Brastinis tilvikas
Tringa glareola – Tikutis |
LRK 2 kat. |
Actitis hypoleucos – Krantinis tilvikas |
|
Calidris minuta – Mažasis bėgikas |
|
Calidris temminckii – Teminko bėgikas |
|
Calidris ferruginea – Riestasnapis bėgikas |
|
Calidris alpina – Juodkrūtis bėgikas |
LRK 1 kat. |
Calidris maritima – Jūrinis bėgikas |
|
Calidris alba – Smiltinukas |
|
Gallinago media – Stulgys |
LRK 1 kat. |
Laridae – Kiriniai
Larus minutus – Mažasis kiras
Chlidonias niger – Juodoji žuvėdra
Chlidonias leucopterus – Baltasparnė žuvėdra
Chlidonias hybrida – Baltaskruostė žuvėdra
Hydroprogne caspia – Plėšrioji žuvėdra
Sterna sandvicensis – Margasnapė žuvėdra
Sterna paradisaea – Poliarinė žuvėdra
Sterna hirundo – Upinė žuvėdra
Sterna albifrons – Mažoji žuvėdra |
LRK 3 kat. |
COLUMBIFORMES – KARVELINIAI PAUKŠČIAI
Pteroclididae – Smiltvištiniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Syrrhaptes paradoxus – Stepinė vištelė
STRIGIFORMES – PELĖDINIAI PAUKŠČIAI
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Nyctea scandiaca – Baltoji pelėda |
|
Bubo bubo – Didysis apuokas |
LRK 1 kat. |
Asio otus – Mažasis apuokas |
|
Asio flammeus – Balinė pelėda |
LRK 4 kat. |
Aegolius funereus – Lututė |
LRK 3 kat. |
Athene noctula – Pelėdikė |
LRK 4 kat. |
Glaucidium passerinum – Žvirblinė pelėda |
LRK 4 kat. |
Surnia ulula – Raiboji pelėda |
|
Strix uralensis – Uralinė pelėda |
|
Strix aluco – Naminė pelėda |
|
Strix nebulosa – Laplandinė pelėda |
|
Tyto alba – Liepsnotoji pelėda |
LRK 3 kat. |
CAPRIMULGIFORMES – LĖLINIAI PAUKŠČIAI
Caprimulgidae – Lėliniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Caprimulgus europaeus – Lėlys
CORACIIFORMES – ŽALVARNINIAI PAUKŠČIAI
Jynx torquilla – Grąžiagalvė |
|
Picus viridis – Žalioji meleta |
LRK 3 kat. |
Picus canus – Pilkoji meleta |
LRK 2 kat. |
Dryocopus martius – Juodoji meleta |
|
Dendrocopos major – Didysis genys |
|
Dendrocopos medius – Vidutinis genys |
|
Dendrocopos leucotos – Baltnugaris genys |
LRK 4 kat. |
Dendrocopos minor – Mažasis genys |
|
Picoides tridactylus – Tripirštis genys |
LRK 1 kat. |
Hirundinidae – Kregždiniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Riparia riparia – Urvinė kregždė
Hirundo rustica – Šelmeninė kregždė
Delichon urbica – Langinė kregždė
Alaudidae – Vieversiniai
Eremophila alpestris – Raguotasis vieversys
Motacillidae- Kieliniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Anthus campestris – Dirvoninis kalviukas |
LRK 4 kat. |
Anthus trivialis – Miškinis kalviukas
Anthus pratensis – Pievinis kalviukas
Anthus spinoletta – Vandeninis kalviukas
Motacilla flava – Geltonoji kielė
Motacilla citreola – Geltongalvė kielė
Motacilla cinerea – Kalninė kielė
Motacilla alba – Baltoji kielė
Laniidae – Medšarkiniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Lanius collurio – Paprastoji medšarkė
Lanius minor – Juodakaktė medšarkė |
LRK 4 kat. |
Lanius excubitor – Plėšrioji medšarkė |
LRK 3 kat. |
Bombycillidae – Svirbeliniai
Bombycilla garrulus – Svirbelis
Cinclidae – Vandeniniai strazdai
Cinclus cinclus – Vandeninis strazdas
Sylvidae – Devynbalsiniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Locustella luscinioides – Nendrinis žiogelis
Locustella fluviatilis – Upinis žiogelis
Locustella naevia – Margasis žiogelis
Acrocephalus paludicola – Meldinė nendrinukė |
LRK 4 kat. |
Acrocephalus schoenobaenus – Ežerinė nendrinukė
Acrocephalus dumetorum – Sodinė nendrinukė
Acrocephalus palustris – Karklinė nendrinukė
Acrocephalus scirpaceus – Mažoji krakšlė
Acrocephalus arundinaceus – Didžioji krakšlė
Hippolais icterina – Tošinukė
Sylvia nisoria – Raiboji devynbalsė
Sylvia atricapilla – Juodgalvė devynbalsė
Sylvia borin – Sodinė devynbalsė
Sylvia communis – Rudoji devynbalsė
Sylvia curruca – Pilkoji devynbalsė
Phylloscopus trochilus – Ankstyvoji pečialinda
Phylloscopus collybita – Pilkoji pečialinda
Phylloscopus sibilatrix – Žalioji pečialinda
Phylloscopus trochiloides – Šiaurinė pečialinda
Phylloscopus inornatus – Geltonbruvė pečialinda
Phylloscopus proregulus – Nykštukinė pečialinda
Regulidae – Nykštukiniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Regulus regulus – Nykštukas
Regulus ignicapillus – Baltbruvis nykštukas
Muscicapidae – Musinukiniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Ficedula hypoleuca – Margasparnė musinukė
Ficedula albicollis – Baltakaklė musinukė
Ficedula parva – Mažoji musinukė
Muscicapa striata – Pilkoji musinukė
Turdidae – Strazdiniai
Saxicola rubetra – Kiauliukė
Saxicola torauata – Juodgalvė kiauliukė
Oenanthe oenanthe – Kultupys
Phoenicurus phoenicurus – Paprastoji raudonuodegė
Phoenicurus ochruros – Dūminė raudouodegė
Erithacus rubecula – Liepsnelė
Luscinia luscinia – Lakštingala
Luscinia svecica – Mėlyngurklė |
LRK 4 kat. |
Turdus torquatus – Baltagurklis strazdas
Paridae – Zyliniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Remiz pendulinus – Remeza
Parus palustris – Pilkoji zylė
Parus montanus – Šiaurinė pilkoji zylė
Parus cristatus – Kuoduotoji zylė
Parus ater – Juodoji zylė
Parus cyanus – Žydroji zylė
Parus caerulus – Mėlynoji zylė
Parus major – Didžioji zylė
Fringillidae – Kikiliniai
Serinus serinus – Svilikėlis
Carduelis carduelis – Dagilis
Acanthis cannabina – Čivylis
Acanthis flammea – Čimčiakas
Acanthis hornemanni – Poliarinis čimčiakas
Carpodacus erythrinus – Raudongalvė sniegena
Pinicola enucleator – Pušinė sniegena
Loxia pytyopsittacus – Pušinis kryžiasnapis
Loxia curvirostra – Eglinis kryžiasnapis
Loxia leucoptera – Margaspalvis kryžiasnapis
Coccothraustes coccothraustes – Svilikas
Emberizidae – Startiniai
Emberiza citrinella – Geltonoji starta
Emberiza schoeniclus – Nendrinė starta
Calcarius lapponicus – Pentinuotoji starta
Plectrophenax nivalis – Sniegstartė
Corvidae – Varniniai
Nucifraga caryocatactes – Riešutinė
ROPLIAI
TESTUDINES – VĖŽLIAI
Emys orbicularis – Balinis vėžlys |
LRK 1 kat. |
SAURIA – ŽVYNAROPLIAI
Lacerta agilis – Vikrusis driežas
Coronella austriaca – Lygusis žaltys LRK 1 kat.
VARLIAGYVIAI
CAUDATA – UODEGUOTIEJI VARLIAGYVIAI
Triturus cristatus – Skiauterėtasis tritonas |
LRK 4 kat. |
ANURA – BEUODEGIAI VARLIAGYVIAI
Bombina bombina – Kūmutė |
LRK 4 kat. |
Pelobates fuscus – Česnakė |
|
Bufo calamita – Nendrinė rupūžė |
LRK 5 kat. |
Bufo viridis – Žalioji rupūžė
Rana arvalis – Smailiasnukė varlė
Hyla arborea – Medvarlė
BESTUBURIAI
VABZDŽIAI
COLEOPTERA – VABALAI
Osmoderma eremita – Niūraspalvis auksavabalis |
LRK 2 kat. |
Cerambyx cerdo – Didysis ąžuolinis ūsuotis |
LRK 1 kat. |
LEPIDOPTERA – DRUGIAI
Parnassius mnemosyne – Juodasis apolonas |
LRK 5 kat. |
Euphydryas aurinia – Auksuotoji šaškytė
Coenonympha hero – Rudaakis satyriukas
Lopinga achine – Akiuotasis satyras
Maculinea arion – Juodataškis melsvys
Maculinea teleius – Kraujalakinis melsvys |
LRK 2 kat. |
______________
Soricidae – Kirstukiniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Sorex araneus – Paprastasis kirstukas
Sorex minutulus – Kirstukas nykštukas
Neomys fodiens – Vandeninis kirstukas
MICROCHIROPTERA – MAŽIEJI ŠIKŠNOSPARNIAI
Pipistrellus pipistrellus – Šikšniukas nykštukas
DUPLICIDENTATA – KIŠKIAŽVĖRIAI
Lepus europaeus – Pilkasis kiškis
Lepus timidus – Baltasis kiškis LRK 3 kat.
RODENTIA – GRAUŽIKAI
Sciurus vulgaris – Paprastoji voverė
Gliridae – Miegapeliniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Muscardinus avellanarius – Lazdyninė miegapelė
Eliomys quercinus – Ąžuolinė miegapelė LRK 4 kat.
Dryomys nitedula – Miškinė miegapelė LRK 4 kat.
Glis glis – Didžioji miegapelė LRK 1 kat.
Microtidae – Pelėniniai
Microtus oeconomus – Pelkinis pelėnas
CETACEA – BANGINIAI
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Delphinapterus leucas – Baltijinis banginis
CARNIVORA – PLĖŠRIEJI
Martes martes – Miškinė kiaunė
Martes foina – Akmeninė kiaunė
Mustela erminea – Šermuonėlis
Mustela nivalis – Žebenkštis
Mustela putorius – Juodasis šeškas
Meles meles – Barsukas
Lynx lynx – Lūšis
Phoca hispida – Žieduotasis ruonis
Phoca vitulina – Paprastasis ruonis
Halichoerus grypus – Ilgasnukis ruonis LRK 1 kat.
ARCTIODACTYLA – PORAKANOPIAI
Cervidae – Elniniai
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Cervus elaphus – Taurusis elnias
Cervus dama – Danielius
Cervus nippon – Dėmėtasis elnias
Capreolus capreolus – Stirna
Alces alces – Briedis
Bovidae – Dykaraginiai
Ovis ammon musimon – Muflonas Įveistas
PAUKŠČIAI
Visos rūšys, neįrašytos į II priedėlį, išskyrus:
Larus marinus – Balnotasis kiras
Larus fuscus – Silkinis kiras
Larus argentatus – Sidabrinis kiras
Columba palumbus – Keršulis
Passer domesticus – Naminis žvirblis
Sturdus vulgaris – Varnėnas
Garrulus glandarius – Kėkštas
Pica pica – Šarka
Corvus monedula – Kuosa
Corvus frugilegus – Kovas
Corvus cornix – Varna
ROPLIAI
Visos rūšys, neįrašytos į II priedėlį
VARLIAGYVIAI
Visos rūšys, neįrašytos į II priedėlį
ŽUVYS
PETROMYSONIFORMES – NĖGINĖS
Petromyson marinus – Jūrinė nėgė
Lampetra fluviatilis – Upinė nėgė
Lampetra planeri – Mažoji nėgė
ACIPENSERIFORMES – ERŠKETŽUVĖS
Acipenser sturio – Sturys LRK 0 kat.
Acipenser ruthenus – Sterlė
CLUPEIFORMES – SILKIAŽUVĖS
Alosa alosa – Alsė
SALMONIFORMES – LAŠIŠAŽUVĖS
Coregonidae – Sykinės
Visos rūšys
Lietuvoje yra:
Coregonus lavaretus – Sykas
Coregonus lavaretus holsatus – Platelių sykas LRK 3 kat.
Coregonus nasus – Čyras Įveistas
Coregonus albula – Seliava
Coregonus peled – Peledė Įveista
Coregonus muksun – Muksunas Įveistas
Salmonidae – Lašišinės
Salmo salar – Lašiša LRK 4 kat.
/ši Konvencija netaikoma lašišoms jūrose/
CYPRINIFORMES – KARPŽUVĖS
Aspius aspius – Salatis
Leucaspius delineatus – Saulažuvė
Chondrostoma nasus – Skersnukis
Alburnoides bipunctatus – Srovinė aukšlė
Abramis ballerus – Sparis LRK 0 kat.
Pelecus cultratus – Ožka
Rhodeus sericeus – Kartuolė
Cobitis taenia – Kirtiklis
Misgurnus fossilis – Vijūnas
SILURIFORMES – ŠAMAŽUVĖS
Silurus glanis – Šamas
PERCIFORMES – EŠERŽUVĖS
Pomatoshistus minutus – Smėlinis grundalas
Pomatoshistus microps – Paplūdimių grundalas
BESTUBURIAI
VABZDŽIAI
Lucanus cervus – Elniavabalis LRK 1 kat.
VĖŽIAGYVIAI
Astacus astacus – Plačiažnyplis vėžys
MOLIUSKAI
Helix pomatia – Vynuoginė sraigė
Margaritifera margaritifera – Gėlavandenė perluotė LRK 0 kat.
DĖLĖS
Hirudo medicinalis – Medicininė dėlė LRK 2 kat.
______________
Žinduoliai:
Kilpos.
Masalui naudojami gyvi apakinti ar suluošinti gyvūnai.
Magnetofonai.
Skirti užmušti elektros aparatai.
Dirbtiniai šviesos šaltiniai.
Veidrodžiai ir kiti akinantys daiktai.
Taikinių apšvietimo priemonės.
Taikikliai, turintys vaizdo keitiklį arba elektroninį vaizdo padidintoją
šaudant naktį.
Sprogmenys *.
Tinklai **.
Spąstai-žabangos.
Užnuodytos arba imobilizuotos žuvys ir jaukai.
Dujos ir dūmai.
Pusautomačiai ir automatiniai ginklai, kurių apkaboje telpa daugiau kaip du
šoviniai.
Aviacija.
Automobilių transporto priemonės.
Paukščiai:
Kilpos*.
Klijai.
Meškerių kabliukai.
Masalui naudojami gyvi apakinti ar suluošinti paukščiai.
Magnetofonai.
Skirti užmušti elektros aparatai.
Dirbtinės šviesos šaltiniai.
Veidrodžiai ir kiti akinantys daiktai.
Taikinių apšvietimo priemonės.
Taikikliai, turintys vaizdo keitiklį arba elektroninį
vaizdo padidintoją šaudant naktį.
Sprogmenys.
Tinklai.
Spąstai-žabangos.
Užnuodytos ar imobilizuotos žuvys ir jaukai.
Pusautomačiai ir automatiniai ginklai, kurių apkaboje telpa
daugiau kaip du šoviniai.
Aviacija.
Automobilių transporto priemonės.
____________
* išskyrus šiaurės kurapkas aukščiau 580 ŠP.
* Įsigalioja 1997 m. sausio 1 d.
* I–III priedėliuose išvardytos tik tos augalų/gyvūnų rūšys, kurios auga/veisiasi Lietuvos Respublikos teritorijoje ir Baltijos jūros šelfe prie šios teritorijos.
** rūšys, įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą (nurodant jų kategoriją – apsaugos statusą).
* išskyrus banginių medžioklę.
** naudojimas masiniam ir neselektyviam gaudymui.