LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1998 M. BALANDŽIO 1 D. NUTARIMO NR. 385 „DĖL ŽEMĖS REFORMOS VYKDYMO KAIMO VIETOVĖJE“ DALINIO PAKEITIMO
2002 m. balandžio 15 d. Nr. 527
Vilnius
Iš dalies pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. balandžio 1 d. nutarimą Nr. 385 „Dėl žemės reformos vykdymo kaimo vietovėje“ (Žin., 1998, Nr. 33-882):
1. Išdėstyti 1.2 ir 1.3 punktus taip:
2. Išdėstyti 2 punktą taip:
„2. Nustatyti, kad piliečiai, kurie pageidauja pagal Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 65-1558; 1999, Nr. 48-1522) 4 straipsnio 8 dalies nuostatas gauti didesnį žemės sklypą iš laisvos žemės fondo, prašymus skirti padidintą žemės sklypą nuosavybėn neatlygintinai pateikia apskričių viršininkų administracijų žemėtvarkos skyriams (toliau vadinama – žemėtvarkos skyriai) arba jų darbuotojams seniūnijose, kurių teritorijoje pageidauja gauti žemės sklypą“.
3. Išdėstyti 6.1 punktą taip:
„6.1. pavesti jų administracijų darbuotojams kartu su savivaldybių seniūnais ir žemės reformos žemėtvarkos projektą rengiančiais fiziniais ar juridiniais asmenimis (toliau vadinama – projekto autoriai) ir įmonių, įstaigų bei organizacijų, suteikusių žemės sklypus tarnybinėms daloms, vadovams iki 2002 m. gegužės 31 d. patikrinti, ar nepažeisti įstatymai suteikiant piliečiams asmeninio ūkio žemę ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimai skiriant tarnybines dalas, taip pat nustatyti, kurie piliečiai patys nenaudoja jiems suteiktos asmeniniam ūkiui ar tarnybinėms daloms žemės pagal paskirtį (yra išvykę gyventi į kitą vietovę, ir jų leidimu žeme naudojasi kiti asmenys arba ši žemė yra apleista ir nedirbama) teritorijose prie kaimo gyvenamųjų vietovių, kuriose asmeninio ūkio žemės sklypai nesuformuoti parengtuose žemės reformos žemėtvarkos projektuose“.
4. Išdėstyti 7.1 ir 7.2 punktą taip:
„7.1. rengiant žemės reformos žemėtvarkos projektus, jų planuose pažymimi kaimo vietovėje esančių namų valdų (sodybų) žemės sklypų, fiziniams ar juridiniams asmenims nuosavybės teise priklausantiems pastatams ir statiniams (statomiems arba pastatytiems) eksploatuoti reikalingų žemės sklypų, valstybinių įstaigų bei organizacijų, visuomeninės paskirties pastatams ir įrenginiams (statomiems arba pastatytiems) eksploatuoti reikalingų žemės sklypų, visuomenės poreikiams naudojamų teritorijų (gatvių, aikščių, skverų, parkų, kapinių, vandenviečių, paplūdimių), individualių gyvenamųjų namų statybai suteiktų žemės sklypų plotai ir ribos.
Žemės reformos žemėtvarkos projektuose pažymimos ypač vertingos ekologiniu, archeologiniu ir rekreaciniu požiūriais teritorijos, esančios valstybiniuose parkuose ir valstybiniuose draustiniuose, kurių ribas nustato Aplinkos ministerija, suderinusi su savivaldybės meru ir apskrities viršininku;
7.2. suteikti ir naudojami gyventojų asmeninio ūkio ir tarnybinių dalų žemės sklypai ir bendro naudojimo keliai ir kelio servitutai, taip pat laisvos žemės fondo žemė, kurią iki Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įsigaliojimo ne mažiau kaip dvejus metus iš eilės naudojo nustatytąja tvarka savo ūkius įregistravę ūkininkai ar žemės ūkio bendrovės, suteikta ir naudojama valstiečio ūkiui žemė, kurią jos naudotojams pagal galiojusius teisės aktus buvo leista pirkti ir už ją sumokėta pinigais arba valstybės vienkartinėmis išmokomis, pažymimi žemės reformos žemėtvarkos projektų planuose šių projektų rengimo metu“.
5. Papildyti nurodytąjį nutarimą šiuo 7.3 punktu:
6. Išdėstyti 8 punktą taip:
7. Išdėstyti 9.1 ir 9.3 punktus taip:
„9.1. piliečiams, užmokėjusiems už nustatytąja tvarka leistą pirkti žemę pagal mokamuosius pranešimus pinigais arba valstybės vienkartinėmis išmokomis, tačiau nesudariusiems valstybinės žemės pirkimo-pardavimo sutarčių, šios sutartys sudaromos neperskaičiuojant žemės kainos. Jeigu perkamas žemės sklypas rengiant žemės reformos žemėtvarkos projektą suformuotas kitoje vietoje, negu buvo leistas pirkti žemės sklypas, pinigais arba iki 1998 m. gruodžio 31 d. vienkartinėmis išmokomis sumokėta suma įskaitoma sudarant žemės pirkimo-pardavimo sutartį neperskaičiuojant leisto pirkti lygiaverčio žemės ploto (išskyrus asmeninio ūkio žemę) kainos. Žemės sklypų lygiavertiškumas nustatomas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 205 „Dėl žemės įvertinimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 21-597) patvirtintą Žemės įvertinimo metodiką. Už asmeninio ūkio žemės sklypus pinigais ar iki 1998 m. gruodžio 31 d. vienkartinėmis išmokomis sumokėta suma įskaitoma sudarant tokio paties ploto pirkimo-pardavimo sutartį.
Piliečiams, užmokėjusiems už parduodamą asmeninio ūkio žemę pagal mokamuosius pranešimus pinigais, tačiau pagal galiojančius įstatymus neturintiems teisės pirkti asmeninio ūkio žemės, apskrities viršininko įsakymu grąžinami sumokėti pinigai;
9.3. fiziniai ar juridiniai asmenys (toliau vadinama – asmenys), pageidaujantys pirkti ar išsinuomoti valstybinės žemės, prašymus pateikia žemėtvarkos skyriams arba jų darbuotojams seniūnijose. Pagal gaunamus prašymus ne rečiau kaip kas 3 mėnesiai sudaromi ir apskrities viršininko tvirtinami asmenų, pageidaujančių pirkti ar išsinuomoti valstybinės žemės, sąrašai“.
8. Papildyti nurodytąjį nutarimą šiuo 10 punktu (ankstesnįjį 10 punktą laikyti 11 punktu):
„10. Nustatyti, kad:
10.1. laisvos žemės fondo žemės sklypų pardavimo žemės ūkio paskirčiai (veiklai) aukcionai vykdomi pagal šiuo nutarimu patvirtintą Žemės, miško sklypų ar vandens telkinių, kuriuos įsigyti nuosavybėn pageidauja keli vienodą pirmumo teisę turintys piliečiai, aukciono organizavimo tvarką;
10.2. laisvos žemės fondo žemės sklypų nuomos žemės ūkio paskirčiai (veiklai) aukcionai vykdomi pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. birželio 2 d. nutarimu Nr. 692 „Dėl naujų valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos ne žemės ūkio paskirčiai (veiklai)“ (Žin., 1999, Nr. 50-1608) patvirtintus Naujų valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos ne žemės ūkio paskirčiai (veiklai) aukcionų nuostatus“.
9. Nurodytuoju nutarimu patvirtintoje Žemės reformos vykdymo kaimo vietovėje tvarkoje:
9.1. išdėstyti 1 punkto antrąją pastraipą taip:
„Prašymus suteikti žemės, miško sklypą ar vandens telkinį nuosavybėn neatlygintinai, taip pat prašymus parduoti ar išnuomoti valstybinės žemės, miško sklypus ar vandens telkinius (pagal 1 ir 2 priedus) asmenys pateikia žemėtvarkos skyriams arba jų darbuotojams seniūnijose. Kartu su prašymais parduoti minėtuosius objektus pateikiami dokumentai apie turimus nuosavybės teise žemę, mišką, vandens telkinius ir norimus susigrąžinti žemę, mišką, vandens telkinius“;
9.2. išdėstyti 2.1 punktą taip:
„2.1. piliečiai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 65-1558; 1999, Nr. 48-1522) 4 straipsnio 8 dalies nuostatas gali būti skiriami lygiaverčiai turėtiesiems nuosavybės teise arba šiuo metu naudojamiems žemės sklypai (padidinti iki 30 arba iki 100 procentų). Suteikiamo žemės sklypo dydį projekto autoriaus teikimu nustato apskrities viršininkas, atsižvelgdamas į esamus laisvos žemės fondo plotus toje kadastrinėje vietovėje“;
9.3. išdėstyti 3-9 punktus taip:
„3. Žemėtvarkos skyrių darbuotojai seniūnijose prašymus įsigyti privačion nuosavybėn ar nuomoti žemės, miško sklypus ir vandens telkinius registruoja specialiuose žurnaluose, kurių lapai turi būti sunumeruoti, antspauduoti ir įrišti.
4. Piliečių prašymai sugrąžinti žemę, mišką, vandens telkinius natūra, perduodant nuosavybėn neatlygintinai žemės sklypus, nagrinėjami pagal Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą, taip pat laikomasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 29 d. nutarimu Nr. 1057 „Dėl Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarkos ir sąlygų“ (Žin., 1997, Nr. 90-2256; 1999, Nr. 97-2807) patvirtintoje Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo įgyvendinimo tvarkoje nustatytų sąlygų ir terminų.
Grąžinami natūra žemės, miško sklypas ar vandens telkinys suformuojami žemės reformos žemėtvarkos projekte ir paženklinami vietoje. Grąžinant žemės, miško sklypą ar vandens telkinį natūra, į vienkiemius išskirstytose teritorijose nereikalaujama žemės reformos žemėtvarkos projektų patvirtinimo. Žemės bendraturčių susitarimu žemė natūra gali būti grąžinama atskirais sklypais.
5. Nustačius laisvos žemės fondą, žemės, miško sklypai ar vandens telkiniai, kuriuos numatoma piliečiams perduoti nuosavybėn neatlygintinai, projektuojami laikantis Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo (Žin., 1991, Nr. 24-635; 1997, Nr. 69-1735; 2000, Nr. 56-1649; 2001, Nr. 71-2524, Nr. 108- 3905) 10 straipsnyje nustatytos piliečių, įsigyjančių žemę, mišką ir vandens telkinius, eilės ir Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 4 straipsnio 13 dalies nuostatų, o nuosavybės teisės į juos atkuriamos tik apskrities viršininkui patvirtinus žemės reformos žemėtvarkos projektą. Apskrities viršininkas spaudoje skelbia žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo pradžią (nurodoma data). Pirmąja eile tenkinami prašymai, pateikti iki žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo pradžios, išskyrus prašymus parduoti, nuomoti žemės, miško sklypus ar vandens telkinius. Jeigu lieka laisvos žemės, nekeičiant jau suprojektuotų žemėnaudų, tenkinami piliečių prašymai ir pateiktos jų išvados perduoti nuosavybėn neatlygintinai žemės, miško sklypus ar vandens telkinius, kurie pateikti jau pradėjus rengti projektus (t. y. po nustatytos datos). Pagal gaunamus prašymus (išvadas) sudaromi piliečių sąrašai, kurie apskrities viršininko tvirtinami ne rečiau kaip kas 3 mėnesiai.
Valstybinėje žemėje esantys miškai ir vandens telkiniai, kurie ribojasi su žemės ūkio paskirties žemėnaudomis, suformuojami atskirais sklypais ir gali būti parduodami šių žemėnaudų savininkams, jeigu miškai sudaro atskirus ne didesnius kaip 10 hektarų masyvus, o vandens telkiniai yra iki 3 hektarų dydžio.
Žemės reformos metu parduotini valstybinės žemės sklypai iš laisvos žemės fondo žemės projektuojami po to, kai toje kadastro vietovėje pagal apskričių viršininkų patvirtintus sąrašus patenkinami piliečių prašymai atkurti nuosavybės teises pagal Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą. Kai keli vienodą teisę turintys piliečiai pageidauja pirkti tą patį žemės sklypą, sklypas parduodamas jį nuomojančiam piliečiui. Kitais atvejais žemės sklypai parduodami aukcione pagal šiuo nutarimu patvirtintą Žemės, miško sklypų ar vandens telkinių, kuriuos įsigyti nuosavybėn pageidauja keli vienodą pirmumo teisę turintys piliečiai, aukciono organizavimo tvarką.
6. Žemėtvarkos skyrių darbuotojai seniūnijose ne vėliau kaip per 15 dienų nuo prašymų pateikimo perduoda pagal aktą projekto autoriui asmenų prašymus parduoti arba išnuomoti žemės sklypus, taip pat kitus reikiamus dokumentus.
7. Asmenims kaimo vietovėje žemės ūkio paskirties žemė išnuomojama aukcione, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus. Valstybinės žemės sklypai žemės ūkio paskirčiai (veiklai) išnuomojami pagal apskrities viršininko patvirtintus žemės reformos žemėtvarkos projektus.
Valstybinės žemės sklypų nuomos sutarčių, pagal kurias valstybinės žemės sklypai išnuomoti be aukciono, terminas nuomininko prašymu vieną kartą gali būti pratęsiamas, bet ne ilgiau kaip dvejiems metams ir tik tais atvejais, jeigu nuomininkas tvarkingai vykdė žemės nuomos sutarties sąlygas. Jeigu pagal patvirtintą žemės reformos žemėtvarkos projektą į žemės sklypą numatoma atkurti nuosavybės teises, valstybinės žemės nuomos sutarties terminas pratęsiamas iki sprendimo atkurti nuosavybės teises priėmimo, bet ne ilgiau kaip dvejiems metams.
8. Žemės reformos žemėtvarkos projekto autorius suprojektuoja jame žemės, miško sklypus ar vandens telkinį, suderina sklypų ribas su asmenimis, pageidaujančiais juos įsigyti nuosavybėn ar išsinuomoti, ir supažindina juos su specialiosiomis žemės, miško sklypo, vandens telkinio naudojimo sąlygomis, žemės servitutais ir ūkinės veiklos apribojimais. Žemės reformos žemėtvarkos projektą, parengtą ir suderintą pagal šiuo nutarimu patvirtintą Žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo tvarką, jo autorius per 15 dienų nuo suderinimo pateikia apskrities viršininkui tvirtinti.
9. Apskrities viršininkas, išnagrinėjęs gautus dokumentus ir patvirtinęs tos vietovės žemės reformos žemėtvarkos projektą, priima sprendimus dėl žemės, miško sklypo, vandens telkinio perdavimo ar suteikimo nuosavybėn neatlygintinai, žemės pardavimo ar nuomos. Apskrities viršininkas arba jo įgaliotas asmuo ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo šio sprendimo priėmimo dienos sudaro su piliečiais žemės pirkimo-pardavimo ar nuomos sutartis. Piliečiai, pirkdami iš valstybės žemę, gali atsiskaityti už ją iš karto arba išsimokėtinai, bet per laikotarpį, ne ilgesnį kaip 10 metų. Atsiskaitoma su valstybe pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 9 d. nutarimu Nr. 260 „Dėl naudojamų valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos ne žemės ūkio paskirčiai (veiklai)“ (Žin., 1999, Nr. 25-706) patvirtintą Mokėjimo už valstybinės žemės sklypus, perkamus ne žemės ūkio paskirčiai (veiklai), tvarką“;
9.4. išdėstyti 11-13 punktus taip:
„11. Apskričių viršininkų paskirti jų administracijų darbuotojai kartu su savivaldybių seniūnais ir projektų autoriais patikrina, ar nepažeisti įstatymai suteikiant piliečiams asmeninio ūkio žemę teritorijose prie kaimo gyvenamųjų vietovių, kuriose asmeninio ūkio žemės sklypai nesuformuoti parengtuose žemės reformos žemėtvarkos projektuose, taip pat kasmet iki gegužės 31 d. nustato, kurie piliečiai nenaudojo jiems suteiktos asmeniniam ūkiui žemės pagal paskirtį (yra išvykę gyventi į kitą vietovę, ir ši žemė yra apleista ir nedirbama).
Žemėtvarkos skyriai sudaro šių piliečių sąrašus. Juose nurodoma piliečio vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, apylinkės tarybos sprendimo ar apskrities valdytojo įsakymo, kuriuo suteikta žemė asmeniniam ūkiui, data ir numeris, žemės ūkio naudmenų plotas. Taip pat nurodoma, kurie teisės aktai buvo pažeisti, apleistos ir nenaudojamos žemės sklypų plotas ir jų vieta.
12. Žemėtvarkos skyriaus vedėjo ir seniūno pasirašytas sąrašo projektas pateikiamas tvirtinti apskrities viršininkui. Patvirtintas sąrašas perduodamas žemės reformos žemėtvarkos projekto autoriui. Rengiant asmeniniam ūkiui skirtoje teritorijoje žemės reformos žemėtvarkos projektą, asmeninio ūkio žemės sklypai šioje teritorijoje sąraše nurodytiems piliečiams neprojektuojami. Kai sąraše nurodytiems piliečiams buvusios apylinkės tarybos priimti sprendimai dėl asmeniniam ūkiui žemės suteikimo nėra panaikinti teismine tvarka, šiems piliečiams suteikti žemės sklypai projektuojami iš laisvos žemės fondo žemės.
13. Piliečiams asmeniniam ūkiui suteikti žemės sklypai privatizuojami po to, kai apskrities viršininkas patvirtina parengtus asmeniniam ūkiui skirtos teritorijos žemės reformos žemėtvarkos projektus.
Piliečių asmeninio ūkio žemės sklypų, kurie buvo nuolat naudojami iki 1993 m. gruodžio 31 d., ribos ir vieta rengiant žemės reformos žemėtvarkos projektą gali būti keičiamos toje šių naudojamų žemės sklypų užimtoje teritorijoje, jeigu šie pakeitimai leis sustambinti projektuojamus toje teritorijoje žemės sklypus ar sumažinti nuotolį iki jų naudotojų sodybų“;
9.6. išdėstyti 15 ir 16 punktus taip:
„15. Į sugrąžinamos žemės plotą įskaitomas tokio pat dydžio žemės sklypas, nustatytąja tvarka skirtas piliečio asmeniniam ūkiui, išskyrus tuos atvejus, kai grąžintina žemė yra toje kadastro vietovėje, kurioje yra naudojama asmeninio ūkio žemė ir naudojamas namų valdos žemės sklypas. Piliečių, kuriems sugrąžinta žemė, arba kurie turi teisę susigrąžinti daugiau kaip 3 hektarus žemės ūkio naudmenų toje kadastro vietovėje, kurioje yra jų naudojama asmeninio ūkio žemė, naudojamas asmeninio ūkio žemės sklypas gali būti mažinamas iki apskrities viršininko sprendimu nustatyto dydžio ir įskaitomas į sugrąžinamos žemės plotą.
9.7. išdėstyti 18 punktą taip:
„18. Jeigu pilietis mirė, teisę gauti nuosavybėn neatlygintinai, pirkti iš valstybės ar nuomoti jo naudotą asmeninio ūkio žemę įgyja jo įpėdiniai Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) nustatyta tvarka“;
9.8. išdėstyti 20 ir 21 punktus taip:
„20. Privatizuojamame asmeninio ūkio žemės sklype esančių žemės ūkio naudmenų plotas kartu su naudojamos namų valdos žemės ūkio naudmenų plotu negali būti didesnis už piliečiams buvusios apylinkės tarybos sprendimu ar buvusio apskrities valdytojo įsakymu suteiktą asmeniniam ūkiui žemės plotą. Tais atvejais, kai piliečiai sutinka, kad vietoj naudojamų asmeniniam ūkiui žemės sklypų, esančių savininkų žemėje, būtų skiriami žemės sklypai iš laisvos žemės fondo, skiriamo naujo žemės sklypo plotas gali būti didinamas iki 30 procentų naudojamo asmeninio ūkio žemės sklypo ploto, ir ši padidinta žemės sklypo ploto dalis suteikiama nuosavybėn neatlygintinai.
21. Piliečių naudojami žemės sklypai, kurie pagal galiojusius Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimus iki Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 69-1735) įsigaliojimo (1997 m. liepos 23 d.) buvo suteikti piliečiams kaip tarnybinės dalos ir yra savininkų pageidaujamoje susigrąžinti žemėje, projektuojami iš laisvos žemės fondo plotų toje kadastro vietovėje. Jeigu laisvos žemės toje kadastro vietovėje nepakanka, šios tarnybinės dalos projektuojamos tarnybinių dalų naudojamoje teritorijoje“.
10. Nurodytuoju nutarimu patvirtintoje Žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo tvarkoje:
10.1. išdėstyti pavadinimą taip:
10.2. išdėstyti 1-4 punktus taip:
„1. Šia tvarka nustatomi svarbiausieji žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo principai.
2. Žemės reformos žemėtvarkos projektus rengia ir įgyvendina konkursą laimėję fiziniai ir juridiniai asmenys (toliau vadinama – žemės reformos žemėtvarkos projektų autoriai; projektų autoriai). Konkursus dėl žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo organizuoja ir vykdo apskričių viršininkai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 1999, Nr. 56-1809).
3. Apskrities viršininkas su fiziniais ar juridiniais asmenimis sudaro žemės reformos žemėtvarkos projektų darbų atlikimo sutartis. Sutartyse nustatomi darbų atlikimo terminai, atsiskaitymas, šalių įsipareigojimai, atsakomybė ir kitos sąlygos.
4. Žemės reformos žemėtvarkos projektai rengiami ir įgyvendinami vadovaujantis Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymu (Žin., 1997, Nr. 65-1558), Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymu (Žin., 1991, Nr. 24-635; 1997, Nr. 69-1735), Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymu (Žin., 1995, Nr. 107-2391), kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, šia tvarka, Žemės ūkio ministerijos patvirtinta Žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo metodika, kitais teisės aktais“;
10.3. išdėstyti 5 punkto pirmąją pastraipą taip:
10.4. išdėstyti 6 punktą taip:
10.5. išdėstyti 7 punkto pirmąją pastraipą taip:
10.6. išdėstyti 7.6 ir 7.7 punktus taip:
10.7. išdėstyti 8 punkto pirmąją pastraipą taip:
10.8. išdėstyti 10-13 punktus taip:
„10. Numatomi privatizuoti žemės, miško sklypai ir vandens telkiniai žemės reformos žemėtvarkos projektuose suformuojami laikantis Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo 10 bei 15 straipsnių ir Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo 4 straipsnio 13 dalies, 12 straipsnio 11 punkto ir 16 straipsnio 7 dalies nuostatų. Laisvos žemės fondo žemė, kurią dvejus metus iš eilės naudojo nustatytąja tvarka savo ūkius įregistravę ūkininkai ar žemės ūkio bendrovės, gali būti projektuojama perduoti nuosavybėn neatlygintinai lygiaverčiu plotu turėtajam žemės plotui tik šią žemę naudojantiems ūkininkams ar šią žemę naudojančių žemės ūkio bendrovių nariams.
11. Žemės reformos metu valstybinės žemės sklypai nuomai (aukciono būdu) projektuojami tik tose teritorijose, į kurias nepateikti piliečių prašymai atkurti nuosavybės teises ir pirkti žemės ūkio paskirties žemę. Numatomi išnuomoti valstybinės žemės sklypai žemės reformos žemėtvarkos projektuose suprojektuojami pagal Žemės ūkio ministerijos patvirtintą Žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo metodiką.
12. Žemės reformos žemėtvarkos projektuose žemėnaudos projektuojamos atsižvelgiant į pageidaujamų įsigyti sklypų plotą ir vietą. Sklypų ribos aptariamos su kiekvienu piliečiu, pageidaujančiu privatizuoti žemę, ir su kiekvienu pageidaujančiu nuomoti žemę asmeniu.
13. Žemės sklypų ribos projektuojamos laikantis Žemės ūkio ministerijos patvirtintos Žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo metodikos. Jeigu atkuriant nuosavybės teises į žemės ūkio paskirties žemę pagal žemės reformos žemėtvarkos projektą suprojektuotos žemėnaudos plotas yra didesnis už turėtąjį nuosavybės teise, suprojektuoto žemės ploto dalis, ne daugiau kaip 10 procentų viršijanti turėtąjį žemės plotą, piliečiui, kuriam nuosavybės teisės į žemę atkuriamos, parduodama nesilaikant nustatytos žemės sklypų įsigijimo eilės“;
10.9. išdėstyti 15-20 punktus taip:
„15. Žemėnaudų ribos turi sutapti su stabiliais kraštovaizdžio kompleksais ir objektais, upių ir ežerų, kitų vandens telkinių krantais, miškų, valstybinės reikšmės kelių ir geležinkelių žemės ribomis, eiti upelių ar griovių viduriu, senomis ežiomis. Lygumose dirbamų laukų žemėnaudos turi būti projektuojamos tiesiomis linijomis, todėl projektuojami taisyklingos konfigūracijos sklypai. Žemėnaudos turi būti projektuojamos viena greta kitos. Privati žemėnauda turi sudaryti vientisą kompaktišką masyvą, patogiai susisiekiantį su sodyba. Kai grąžinamame natūra žemės sklype yra įsiterpęs žemės sklypas, naudojamas arba nuomojamas asmenų nuosavybės teise turimiems pastatams ir statiniams (statomiems ar pastatytiems), taip pat poilsiaviečių pastatams ir statiniams (statomiems ar pastatytiems) eksploatuoti, ir šiuos žemės sklypus piliečiai pageidauja susigrąžinti natūra, žemės reformos žemėtvarkos projekte atskiru žemės sklypu pažymimi šiems pastatams ir statiniams (statomiems ar pastatytiems) eksploatuoti reikalingi žemės sklypai, nustatomi jų plotai, numatomi keliai, įrašomi žemės naudojimo apribojimai ir servitutai. Iki žemės sklypų sugrąžinimo natūra apskrities viršininkas su pastatų ar statinių (statomų ar pastatytų) savininkais sudaro valstybinės žemės nuomos sutartis. Sprendime dėl nuosavybės teisės į šį žemės sklypą atkūrimo turi būti nurodyta, kad teisės ir pareigos pagal žemės nuomos sutartį pereina žemės savininkui, jeigu šalys nesusitaria kitaip.
16. Asmeninio ūkio ir tarnybinių dalų žemės sklypų ribos projektuojamos rengiamuose naujuose žemės reformos žemėtvarkos projektuose pagal žemėnaudų projektavimui nustatytus reikalavimus. Asmeninio ūkio žemės sklypai paprastai projektuojami piliečių turėtoje žemėvaldoje, jeigu ši yra asmeniniam ūkiui skirtoje teritorijoje. Asmeniniam ūkiui ir tarnybinėms daloms skirtoje teritorijoje žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo principai aptariami naudotojų ir kitų suinteresuotų piliečių susirinkimuose, kuriuos sušaukia žemėtvarkos skyriai arba įmonės, įstaigos ar organizacijos, suteikusios tarnybines dalas.
17. Rengiant žemės reformos žemėtvarkos projektą asmeniniam ūkiui skirtoje teritorijoje, sklypų vietos ir ribos gali būti keičiamos atsižvelgiant į asmeninio ūkio žemės naudotojų ir kitų piliečių susirinkimo išvadas be suderinimo su konkrečiais asmeninio ūkio žemės sklypų naudotojais, jeigu:
17.1. prie vienkiemių jų savininkams suformuojami grąžinami natūra ne mažesni kaip 3 hektarų žemės ūkio naudmenų sklypai;
17.2. apskrities viršininko įsakymu sumažinamas asmeniniam ūkiui naudojamas žemės sklypas piliečiams, kurie susigrąžina nuosavybėn daugiau kaip 3 hektarus žemės ūkio naudmenų toje kadastro vietovėje, kur yra jų naudojama asmeninio ūkio žemė;
18. Asmenys savo nesutikimą ir pretenzijas dėl suprojektuotų žemės sklypų vietos bei ribų per 15 darbo dienų nuo projekto derinimo su jais raštu pateikia žemėtvarkos skyriams, kurie privalo per 15 darbo dienų nuo pretenzijų pateikimo jas išnagrinėti. Jeigu nustatoma, kad asmenų pretenzijos pagrįstos, žemėtvarkos skyriai įpareigoja žemės reformos žemėtvarkos projekto autorių jį patikslinti.
20. Parengti žemės reformos žemėtvarkos projektai derinami su:
20.1. Vidaus reikalų ministerija, jeigu projektuojami grąžinti, suteikti nuosavybėn neatlygintinai, perduoti ar parduoti žemės sklypai yra pasienio zonose;
20.2. Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos regioniniu departamentu, jeigu žemės sklypai projektuojami saugomose teritorijose, išskyrus šios tvarkos 20.5 punkte nurodytą atvejį;
20.3. Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamentu, jeigu projektuojamoje teritorijoje yra kultūros paminklų;
20.4. Geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos, jeigu projekto ribose yra išžvalgytų nenaudojamų naudingųjų iškasenų telkinių;
20.5. miškų urėdija, jeigu projektuojami suteikti nuosavybėn neatlygintinai, perduoti ar parduoti žemės sklypai yra miškų urėdijoms priskirtose naudoti teritorijose;
10.10. išdėstyti 22 ir 23 punktus taip:
„22. Apskrities viršininko patvirtinti žemės reformos žemėtvarkos projektai pagal aktą perduodami žemėtvarkos skyriui ir registruojami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. birželio 19 d. nutarimu Nr. 721 „Dėl Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registro nuostatų ir Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo duomenų banko nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1996, Nr. 60-1417) patvirtintų Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registro nuostatų nustatyta tvarka.
23. Žemės reformos žemėtvarkos projektuose suformuoti sklypai paženklinami vietovėje Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka. Žemėtvarkos skyrius praneša piliečiui registruotu laišku arba pasirašytinai apie žemės sklypo paženklinimą vietoje ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki ženklinimo, nurodydamas, kad piliečiui neatvykus sklypas bus ženklinamas jam nedalyvaujant. Jeigu pilietis pranešime nustatytu laiku neatvyksta į nurodytą vietą, žemės reformos žemėtvarkos projekto autorius paženklina žemės sklypą jam nedalyvaujant ir parengia sprendimo dėl nuosavybės teisių atkūrimo projektą.
Už riboženklių išsaugojimą atsako žemės savininkas arba žemės nuomininkas.
Paženklinus žemės sklypus, parengiami Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastro įstatyme (Žin., 2000, Nr. 58-1704) nustatyti duomenys, kurių reikia žemės sklypui įregistruoti Nekilnojamojo turto registre“;
10.11. išdėstyti skyriaus „Žemės nuosavybės ir nuomos teises patvirtinančių dokumentų išdavimas“ pavadinimą taip:
10.12. išdėstyti 24 punkto pirmąją pastraipą taip:
10.13. išdėstyti 28 ir 29 punktus taip:
„28. Žemės, miško sklypo ar vandens telkinio pirkimo- pardavimo sutartys, žemės nuomos sutartys sudaromos ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo apskrities viršininko priimto sprendimo parduoti ar išnuomoti žemę.
29. Duomenis apie apskričių viršininkų sprendimais sugrąžintus, perduotus arba suteiktus nuosavybėn neatlygintinai žemės, miško sklypus ir vandens telkinius žemėtvarkos skyriai Nekilnojamojo turto registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. sausio 22 d. nutarimu Nr. 85 „Dėl Nekilnojamojo turto registro nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 9-219), nustatyta tvarka teikia Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui, kuris atlieka nuosavybės teisių į žemę registravimą. Nekilnojamojo turto registro tvarkytojas Nekilnojamojo turto registro nuostatų nustatyta tvarka išrašo pažymėjimą apie žemės sklypo įregistravimą Nekilnojamojo turto registre ir įteikia šį pažymėjimą sklypo savininkui (asmeniškai arba jo pageidavimu – paštu)“;
11. Nurodytuoju nutarimu patvirtintoje Žemės ar miško sklypų, kuriuos įsigyti nuosavybėn pageidauja keli vienodą pirmumo teisę turintys piliečiai, aukciono organizavimo tvarkoje:
11.1. išdėstyti pavadinimą taip:
11.2. įrašyti 1 punkte vietoj žodžių „žemės ar miško sklypų“ žodžius „žemės, miško sklypų ar vandens telkinių“ ir papildyti jį šia antrąja pastraipa:
11.3. išdėstyti 3 punktą taip:
„3. Šios tvarkos 1 punkte nurodytiems piliečiams apskričių viršininkų administracijų žemėtvarkos skyriai praneša apie jų teisę dalyvauti aukcione ir nurodo aukciono vietą, datą bei laiką. Kartu nurodoma, kad aukciono objektas bus parduotas už didžiausią pasiūlytą kainą.
Tame pačiame pranešime piliečiams pateikiama ši informacija apie pageidaujamą įsigyti žemės, miško sklypą ar vandens telkinį:
3.2. žemės reformos žemėtvarkos projekte nustatytos žemės, miško sklypo ar vandens telkinio specialiosios naudojimo sąlygos, žemės servitutai ir ūkinės veiklos apribojimai;
3.3. pradinė žemės, miško sklypo ar vandens telkinio kaina, apskaičiuota ir indeksuota pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 205 „Dėl žemės įvertinimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 21-597) patvirtintą Žemės įvertinimo metodiką;
11.4. išdėstyti 7-12 punktus taip:
„7. Aukciono metu dviem egzemplioriais pildomas privatizuojamo žemės, miško sklypo ar vandens telkinio aukciono protokolas (pagal 1 priedą).
8. Aukciono pradžioje aukciono vedėjas nurodo parduodamo žemės, miško sklypo ar vandens telkinio pradinę kainą.
9. Aukciono dalyviai dėl teisės įsigyti žemės, miško sklypą ar vandens telkinį varžosi viešai, siūlydami didesnę kainą.
10. Pasiūlyta didžiausia kaina fiksuojama aukciono vedėjo plaktuko dūžiu. Jeigu didesnė kaina nebesiūloma, aukciono vedėjas skelbia paskutinę kainą ir ją pasiūliusio dalyvio pavardę. Laikoma, jog žemės, miško sklypas, ar vandens telkinys parduotas.
11. Aukciono laimėtojas pasirašo aukciono protokole, ir aukciono vedėjas išduoda jam pažymą apie aukcione nupirktą žemės, miško sklypą ar vandens telkinį (pagal 2 priedą). Laimėtojas privalo sumokėti aukcione įrašytą sumą ne vėliau kaip per 15 darbo dienų po aukciono. Nesumokėjus jos per nurodytą laiką, aukcionas pripažįstamas neįvykusiu ir nustatytąja tvarka skelbiamas naujas.
Aukciono laimėtojas pažymą ir banko įstaigos išduotą dokumentą apie atsiskaitymą pateikia žemėtvarkos skyriui per 5 darbo dienas nuo atsiskaitymo.
11.5. išdėstyti 15 ir 16 punktus taip:
„15. Patvirtinęs aukciono rezultatus, apskrities viršininkas turi:
15.1. grąžinti vieną aukciono protokolo egzempliorių ir banko įstaigos išduotą dokumentą apie atsiskaitymą (arba šio dokumento nuorašą) aukcioną vykdančiam žemėtvarkos skyriui;
16. Aukcionuose parduoto žemės, miško sklypo ar vandens telkinio pirkimo-pardavimo sutartis pasirašo apskrities viršininkas arba jo įgaliotas apskrities viršininko administracijos atstovas.
Valstybinės žemės, miško sklypo ar vandens telkinio pirkimo-pardavimo sutartys sudaromos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) ir Lietuvos Respublikos žemės įstatymo (Žin., 1994, Nr. 34-620) nustatyta tvarka.
Nuosavybės teisė į žemės, miško sklypą ar vandens telkinį pirkėjui pereina nuo žemės, miško sklypo ar vandens telkinio perdavimo. Žemės, miško sklypo ar vandens telkinio perdavimas ir jo priėmimas įforminamas apskrities viršininko arba jo įgalioto apskrities viršininko administracijos atstovo ir pirkėjo pasirašytu perdavimo aktu (pagal 3 priedą)“.
Žemės reformos vykdymo kaimo
vietovėje tvarkos
1 priedas
__________________________________________________________________________
(fizinio asmens vardas pavardė)
__________________________________________________________________________
(asmens kodas, adresas)
____________________ apskrities viršininko administracijos
____________________ žemėtvarkos skyriui
PRAŠYMAS
SUTEIKTI NUOSAVYBĖN NEATLYGINTINAI ŽEMĖS SKLYPĄ
__________________________________________________________________________
(data)
1. Prašau suteikti nuosavybėn neatlygintinai padidintą iki _______________ procentų žemės
sklypą ____________________ kaime, ____________ seniūnijoje, rajone.
2. Savininkas _______________________ __________________________________ kaime,
(vardas ir pavardė)
_______________ seniūnijoje, ____________________________ rajone, nuosavybės teise
turėjo _______________ ha žemės (iš jos žemės ūkio naudmenų ____________________ ha,
miško ________________ ha, vandens telkinių ________________ ha).
Žemės reformos vykdymo kaimo
vietovėje tvarkos
2 priedas
__________________________________________________________________________
(fizinio asmens vardas ir pavardė; juridinio asmens ar įmonės pavadinimas)
__________________________________________________________________________
(asmens kodas, adresas; juridinio asmens ar įmonės kodas, adresas (buveinė)
____________________ apskrities viršininko administracijos
____________________ žemėtvarkos skyriui
PRAŠYMAS
PARDUOTI, IŠNUOMOTI, PERDUOTI AR SUTEIKTI NEATLYGINTINAI
NUOSAVYBĖN ŽEMĖS, MIŠKO SKLYPĄ AR VANDENS TELKINĮ
_________________________________________________________________________
(data)
1. Prašau parduoti, išnuomoti, perduoti ar suteikti neatlygintinai nuosavybėn __________ ha
žemės, __________ ha miško, ha vandens telkinio _______________________
___________________________________________________________________________
(nurodyti ūkinės veiklos pobūdį)
2. Pageidauju pirkti, išsinuomoti, gauti neatlygintinai nuosavybėn žemės, miško sklypą, vandens telkinį ______________________ kaime, _________________________ seniūnijoje, ____________ rajone.
Žemės, miško sklypų ar vandens
telkinių, kuriuos įsigyti
nuosavybėn pageidauja keli
vienodą pirmumo teisę turintys
piliečiai, aukciono organizavimo
tvarkos
1 priedas
_________________________________________________________________
(aukcioną organizuojančios institucijos pavadinimas)
PRIVATIZUOJAMOS ŽEMĖS, MIŠKO SKLYPO AR VANDENS TELKINIO
AUKCIONO ORGANIZAVIMO GRUPĖ
AUKCIONO PROTOKOLAS
________________ Nr.
(data)
__________________________________
(surašymo vieta)
Aukciono vedėjas ___________________________________________________________ ;
(vardas ir pavardė)
Aukciono sekretorius ________________________________________________________ ;
(vardas ir pavardė)
Buhalteris _________________________________________________________________ ;
(vardas ir pavardė)
Dalyvavo: _________________________________________________________________ ;
(dalyvavusių asmenų vardai ir pavardės)
__________________________________________________________________________ ;
__________________________________________________________________________
Aukciono vieta ir laikas ______________________________________________________ .
SVARSTYTA: _____________________________________________________________
(privatizuojamo žemės, miško sklypo ar vandens telkinio vieta, numeris, plotas ir _________________________________________________________________ __________. kadastro duomenys)
Privatizuojamo žemės, miško sklypo ar vandens telkinio pradinė pardavimo kaina
__________________________________________________________________________
(suma skaičiais ir žodžiais)
Didžiausia aukcione pasiūlyta kaina _____________________________________________
__________________________________________________________________________
(suma skaičiais ir žodžiais)
NUTARTA:
1. Aukcioną laimėjo __________________________________________________________
(fizinio asmens vardas ir pavardė, asmens kodas, adresas)
__________________________________________________________________________
2. Aukciono laimėtojui privaloma mokėti suma ____ _____________________ __________.
(suma skaičiais ir žodžiais)
Aukciono vedėjas |
(Parašas) |
(Vardas ir pavardė) |
Buhalteris |
(Parašas) |
(Vardas ir pavardė) |
Sekretorius |
(Parašas) |
(Vardas ir pavardė) |
|
|
|
Aukciono laimėtojas |
(Parašas) |
(Vardas ir pavardė) |
A. V.
______________
Žemės, miško sklypų ar vandens
telkinių, kuriuos įsigyti
nuosavybėn pageidauja keli
vienodą pirmumo teisę turintys
piliečiai, aukciono organizavimo
tvarkos
2 priedas
_________________________________________________________________
(aukcioną organizuojančios institucijos pavadinimas)
PAŽYMA
APIE AUKCIONE NUPIRKTĄ ŽEMĖS, MIŠKO SKLYPĄ AR VANDENS TELKINĮ
___________ Nr. _________
(data)
_________________________
(surašymo vieta)
Pil. ______________________________________________________________________ ,
(vardas ir pavardė, asmens kodas)
gyvenantis ________________________________________________________________ ,
(adresas)
atstovaujantis (aukciono organizavimo grupę) ____________________________________ ,
aukcione, kuris įvyko ___________________________________________________________,
(vieta ir data)
nusipirko žemės, miško sklypą ar vandens telkinį ___________________________________
(žemės, miško sklypo ar vandens telkinio adresas,
________________ kurio kaina _________________________________________________
numeris ir plotas) (suma skaičiais ir žodžiais)
__________________________________________________________________________
Per 15 dienų nuo įvykusio aukciono pil. _____________________________________
(vardas ir pavardė)
privalo sumokėti aukcione įrašytą sumą __________________________________________
(suma skaičiais ir žodžiais)
___________________________________________________________________________
Pažyma išduota žemės, miško sklypo ar vandens telkinio pirkimo-pardavimo sutarčiai su apskrities viršininku sudaryti.
Aukciono vedėjas |
(Parašas) |
(Vardas ir pavardė) |
Buhalteris |
(Parašas) |
(Vardas ir pavardė) |
Sekretorius |
(Parašas) |
(Vardas ir pavardė) |
Aukciono laimėtojas |
(Parašas) |
(Vardas ir pavardė) |
|
|
|
A. V.
______________
Žemės, miško sklypų ar vandens
telkinių, kuriuos įsigyti
nuosavybėn pageidauja keli
vienodą pirmumo teisę turintys
piliečiai, aukciono organizavimo
tvarkos
3 priedas
VALSTYBINĖS ŽEMĖS, MIŠKO SKLYPO AR VANDENS TELKINIO PERDAVIMO
AKTAS
___________ Nr. _________
(data)
_________________________
(surašymo vieta)
_____________________ apskrities viršininkas ___________________________________ ,
(apskrities pavadinimas) (vardas ir pavardė)
atstovaujamas___________________ pagal _____________________________________ ,
(vardas ir pavardė) (atstovavimo pagrindas, dokumento data, numeris)
perduoda, o _______________________________________________________________ ,
(fizinio asmens vardas ir pavardė, asmens kodas, adresas; juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinė)
atstovaujamas _____________________ pagal _________________________________________ ,
(vardas ir pavardė) (atstovavimo pagrindas,dokumento data, numeris)
priima pagal valstybinės žemės, miško sklypo ar vandens telkinio pirkimo-pardavimo sutartį Nr. ____________, sudarytą ________________________________ ,parduotą valstybinės žemės, miško
(sudarymo data)
sklypą ar vandens telkinį _____________________________________________________ .
(adresas ir kadastro numeris)
Žemės sklypo ribos pažymėtos žemės reformos žemėtvarkos projekte.
Nuosavybės teisės į įsigytą iš valstybės žemės, miško sklypą ar vandens telkinį pirkėjui pereina nuo šio akto pasirašymo dienos.
Šis aktas surašytas 2 egzemplioriais, vienas iš jų perduodamas ________________________
(apskrities pavadinimas)
apskrities viršininkui ar jo įgaliotam apskrities viršininko administracijos atstovui, kitas -valstybinės žemės, miško sklypo ar vandens telkinio pirkėjui.
PERDAVĖ ______________________ apskrities viršininkas
(apskrities pavadinimas)
ar jo įgaliotas apskrities viršininko
administracijos atstovas (Parašas) (Vardas ir pavardė)
A. V.
PRIĖMĖ
Pirkėjas (Parašas) (Vardas ir pavardė)
______________