LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2010 m. rugpjūčio 12 d. Nr. 3-493
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo (Žin., 2000, Nr. 92-2883; 2007, Nr. 128-5213; 2008, Nr. 71-2719) 10 straipsnio 1 dalies 9 punktu:
2. Nustatau, kad:
2.1. Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos iki šio įsakymo įsigaliojimo datos parengia ir patvirtina šiam įsakymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos susisiekimo
ministro 2010 m. rugpjūčio 12 d.
įsakymu Nr. 3-493
VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Vairuotojų pirminio mokymo tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) nustato motorinių transporto priemonių vairuotojų pirminio mokymo reikalavimus ir mokymo tvarką.
2. Šis tvarkos aprašas taikomas asmenims, kurie siekia įgyti tam tikros kategorijos transporto priemonės vairavimo teisę, teorinių žinių, reikalingų motorinių transporto priemonių arba jų junginių su priekabomis (toliau – transporto priemonės) saugiam vairavimui (toliau – teorijos mokymo kursas), ir praktinių šių transporto priemonių valdymo gebėjimų ir įgūdžių (toliau – praktinio vairavimo mokymo kursas), taip pat vairuotojų mokymo įstaigoms ir jų darbuotojams.
3. Šiame tvarkos apraše vartojamos sąvokos:
Mokymo valanda (toliau – valanda) – laikas, per kurį vairuotojų mokytojas ar vairavimo instruktorius dirba su mokiniais (moko, aptaria užduotis, pasiekimus, klaidas ir pan.). Mokymo valandos trukmė – 45 minutės.
Vairuotojų mokymo įstaiga (toliau – vairavimo mokykla) – Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įregistruota įmonė ar įstaiga, kuriai Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Inspekcija) viršininko nustatyta tvarka suteikta teisė vykdyti tam tikros (-ų) kategorijos (-jų) motorinės (-ių) transporto priemonės (-ių) vairuotojų pirminį mokymą tam tikroje (-ose) mokymo patalpoje (-ose) ir vairavimo mokymo aikštelėje (-ėse) (toliau – aikštelė).
II. VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO REIKALAVIMAI, MOKYMO TRUKMĖ, BAIGIMO LIUDIJIMŲ IŠDAVIMAS
5. Vairuotojų pirminį mokymą (teorijos mokymo kursą ir praktinio vairavimo mokymo kursą) vykdo vairavimo mokyklos, kurioms reikalavimus nustato Susisiekimo ministerija. Mokyti praktinio vairavimo taip pat gali šeimos nariai Susisiekimo ministerijos nustatyta tvarka.
6. Asmenys, norintys įgyti teisę vairuoti tam tikros kategorijos transporto priemones, privalo baigti vairuotojų pirminio mokymo kursą vairavimo mokykloje pagal šio tvarkos aprašo 1 priede nurodytą struktūrą ir turinį bei įgyti teorijos žinių ir praktinio vairavimo gebėjimų ir įgūdžių. Šie asmenys, sudarydami mokymo sutartį su vairavimo mokykla, turi būti sulaukę nustatyto amžiaus, nuo kurio leidžiama mokyti vairuoti keliuose, o mokymosi pabaigoje – turi būti ne jaunesni kaip nustatyto amžiaus (išskyrus B kategoriją), nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti tam tikrų kategorijų transporto priemones. Transporto priemonių kategorijas ir minimalų vairuotojų amžių nustato Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymas. Įgytos teorijos žinios ir praktinio vairavimo įgūdžiai patikrinami egzaminų metu valstybės įmonėje „Regitra“ (toliau – VĮ „Regitra“).
7. Mokiniai, kurie turi pirminio mokymo kursų baigimo liudijimus (2 priedas) ir siekia pagilinti savo žinias ir (ar) įtvirtinti praktinio vairavimo įgūdžius tos kategorijos transporto priemonės, kurios mokymo kursą mokinys yra baigęs (toliau – žinių ir (ar) įgūdžių tobulinimas), mokymo turinį ir apimtį pasirenka savarankiškai.
8. Teorijos mokymo kurso trukmė turi būti ne trumpesnė kaip:
8.6. 25 valandos – C1 kategorijai, kai mokinys turi teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones;
9. Kai mokiniai turi teisę vairuoti A1 arba B1 kategorijos transporto priemones ir siekia įgyti teisę vairuoti atitinkamai A arba B kategorijos transporto priemones, teorijos mokymo kurso valandų skaičius gali būti sumažintas per pusę.
10. Kai mokiniai siekia įgyti teisę vairuoti dviejų (išskyrus B ir C1 kategorijas) ar daugiau kategorijų transporto priemones vienu metu, tvarkos aprašo 8 punkte kiekvienai kategorijai nustatytas teorijos mokymo kurso valandų skaičius gali būti sumažintas trečdaliu.
11. Praktinio vairavimo mokymo kurso trukmė vienam mokiniui turi būti ne trumpesnė kaip:
11.3. 30 valandų – B kategorijai (4 valandos – vairavimo mokymo aikštelėje, 16 valandų – mieste (iš jų 2 valandos rekomenduojama tamsiu paros metu), 2 valandos – užmiestyje, likusios 8 valandos paskirstomos pagal individualų poreikį);
12. Vairavimo mokyklos, įvertinusios mokinio turimus praktinio vairavimo įgūdžius, turi teisę iki 20 proc. sumažinti nustatytą praktinio vairavimo mokymo kurso valandų skaičių (pagal kiekvieną transporto priemonių kategoriją).
13. Kai mokiniai turi teisę vairuoti A1, B1 arba D kategorijų transporto priemones ir siekia įgyti teisę vairuoti atitinkamai A, B arba C kategorijų transporto priemones, praktinio vairavimo mokymo kurso trukmė gali būti sumažinta 5 valandomis.
14. Mokiniams, turintiems teisę vairuoti C arba D kategorijos transporto priemones ir siekiantiems įgyti teisę vairuoti T kategorijos transporto priemones, praktinio vairavimo mokymo kurso trukmė gali būti sumažinta 10 valandų.
15. Dalis praktinio vairavimo mokymo kurso (ne mažiau kaip 1 valanda) pirmiausia turi būti atliekama vairavimo mokymo aikštelėje, o vėliau mokiniai, įgiję reikiamų teorijos (kelių eismo taisyklių ir saugaus eismo) žinių ir praktinio vairavimo įgūdžių, turi būti mokomi keliuose (gatvėse).
16. Vairavimo mokyklos mažinti teorijos mokymo ir praktinio vairavimo mokymo kursų valandų skaičių šio aprašo 9, 12, 13 ir 14 punktuose nustatytais atvejais gali tik patikrinusios mokinių teorijos žinias bei įvertinusios turimus praktinio vairavimo įgūdžius. Žinios tikrinamos atsakant į testo klausimus. Testą iš 20 klausimų, turinčių po keturis atsakymus, iš kurių ne mažiau kaip vienas yra teisingas, pagal šio tvarkos aprašo 1 priede nustatytą mokymo turinį sudaro vairavimo mokyklos. Praktiniai vairavimo įgūdžiai tikrinami vairavimo mokyklos vairavimo mokymo aikštelėje atliekant ne mažiau kaip 4 vairavimo mokymo pratimus. Žinias ar praktinius vairavimo įgūdžius tikrina ir pagal šios tvarkos aprašo 20.10 punktą įvertina vairavimo mokyklos paskirti vairuotojų mokytojai ir vairavimo instruktoriai. Teorijos mokymo ir praktinio vairavimo mokymo kursų valandų skaičių galima mažinti, jei mokinys gauna teigiamus balus. Žinių ir praktinių vairavimo įgūdžių vertinimo rezultatai įforminami protokole, kurį pasirašo šias žinias ir įgūdžius tikrinę vairuotojų mokytojai ir vairavimo instruktoriai. Protokolas pridedamas prie mokymo sutarties, mokinys su juo supažindinamas pasirašytinai. Didinant nustatytą teorijos mokymo ir praktinio vairavimo mokymo kursų valandų skaičių turi būti atsižvelgta į mokinių žinių ir praktinio vairavimo įgūdžių lygį, atskirų temų išmokimo sunkumą ir pan. Mokymo temų turinys turi būti keičiamas arba papildomas atsižvelgiant į naujai priimtų teisės aktų, reglamentuojančių kelių eismą, reikalavimus bei technikos lygį.
17. Vairavimo mokyklos, vadovaudamosios šio tvarkos aprašo 1 priedu (Motorinių transporto priemonių ir jų junginių su priekabomis vairuotojų mokymo tikslai, žinių, įgūdžių, gebėjimų įgijimo etapai ir reikalavimai), privalo sudaryti ir patvirtinti teminius mokymo kursų planus (toliau – teminiai planai), kuriuose turi būti nustatytos konkrečios dėstomų dalykų (Kelių eismo taisyklės, saugus eismas, teisinės žinios; transporto priemonių techninė eksploatacija, darbų sauga; praktinis vairavimas) pamokų temos, turinys ir pamokų (valandų) skaičius. Teminiai planai sudaromi pagal kiekvieną transporto priemonės kategoriją, atsižvelgiant į tai, kokių kategorijų transporto priemonių vairuotojų pirminį mokymą vairavimo mokykla gali vykdyti. Vairuotojų pirminio mokymo metu mokiniams, siekiantiems vienu metu įgyti teisę vairuoti dviejų ar daugiau kategorijų transporto priemones, teminis planas sudaromas vadovaujantis šio tvarkos aprašo 10 punkto reikalavimais. Teminiai planai taip pat privalo būti sudaryti ir patvirtinti, kai mažinamas valandų skaičius pagal šio tvarkos aprašo 9, 12, 13 ir 14 punktų reikalavimus. Teminius planus tvirtina vairavimo mokyklos vadovas arba jo paskirtas asmuo, atsakingas už vairuotojų pirminį mokymą. Mokymas turi būti organizuojamas atsižvelgiant į šio tvarkos aprašo 1 priede nurodytus reikalavimus.
18. Teorijos mokymo kursas vykdomas grupėmis (gali būti ir individualiai), o praktinio vairavimo – tik individualiai. Per parą mokymo grupėje leidžiama mokyti teorijos ne daugiau kaip 4 valandas, o praktinio vairavimo su vienu mokiniu ne daugiau kaip 3 valandas. Ne rečiau kaip po dviejų valandų teorijos ar praktinio vairavimo mokymo turi būti daromos ne trumpesnės kaip 15 minučių pertraukos.
19. Mokiniai gali mokytis vairuoti:
19.1. AM, A1, A, B1, B ar B ir C1 (kartu) kategorijų transporto priemones, neturėdami kitų kategorijų transporto priemonių vairavimo teisės;
19.2. C1, C, D1, D ar T kategorijos transporto priemones, kai jie turi teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones;
19.3. BE, C1E, CE, D1E ir DE kategorijų transporto priemones, kai jie turi teisę vairuoti atitinkamai B, C1, C, D1 ir D kategorijų transporto priemones, išskyrus atvejus, numatytus šio tvarkos aprašo 19.4 punkte;
19.4. B ir BE arba C1 ir C1E ir (arba) C ir CE, ir (arba) D1 ir D1E, ir (arba) D ir DE kategorijų transporto priemones, lankydami mokymo kursus vienu metu su sąlyga, kad atitinkamos kategorijos transporto priemonių junginio vairavimo bus mokoma tik užbaigus praktinio vairavimo mokymo kursą su atitinkama motorine transporto priemone be priekabos. Tais atvejais, kai pagal Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą leidžiama įgyti teisę vairuoti C, CE, D1, D1E, D ir DE kategorijų transporto priemones nuo 18 metų (D ir DE kategorijų ir nuo 21 metų), mokiniai privalo turėti vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones, ir nustatyta tvarka įgyti pradinę profesinę kvalifikaciją atitinkamai kroviniams arba keleiviams vežti (įgyti teisę vairuoti išvardytų kategorijų galima ir neturint pradinės profesinės kvalifikacijos pažymėjimo).
20. Vairavimo mokykla privalo:
20.1. Mokyti teorijos ir (ar) praktinio vairavimo tik asmenis, kurie yra sudarę mokymo sutartis, įskaitant mokymą, kai mokinys pagal šio tvarkos aprašo 7 punkto reikalavimus siekia tobulinti žinias ir (ar) įgūdžius.
20.2. Ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo mokymo pradžios dienos elektroninėmis ryšio priemonėmis pateikti VĮ „Regitra“ informaciją apie asmenį, su kuriuo sudaryta mokymo sutartis, ir nurodyti: vardą, pavardę, asmens kodą, mokymo pobūdį (teorija ir (arba) praktinis vairavimas), mokymo pradžios datą, numatomą mokymo pabaigos datą, transporto priemonių, kurias mokoma vairuoti, kategorijas. Ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo mokymo pabaigos elektroninėmis ryšio priemonėmis pateikti VĮ „Regitra“ informaciją apie išduotą kursų baigimo liudijimą: kursų baigimo liudijimo numerį, išdavimo datą, pirminio mokymo pabaigos datą, transporto priemonių, kurias išmokyta vairuoti, kategorijas, mokymo pobūdį (teorija ir (arba) praktinis vairavimas), vairuotojų mokytojo, patvirtinusio, kad asmuo turi pakankamai teorinių žinių, vardą, pavardę, asmens kodą ir specialių kursų baigimo liudijimo numerį ir vairavimo instruktoriaus, patvirtinusio, kad asmuo turi pakankamai praktinio vairavimo gebėjimų ir įgūdžių, vardą, pavardę, asmens kodą ir specialių kursų baigimo liudijimo numerį. Inspekcijai pareikalavus šiame punkte išvardytus duomenis vairavimo mokykla jai pateikia per dvi darbo dienas. Vairavimo mokyklos nuolat turi analizuoti gautą iš VĮ „Regitra“ informaciją apie mokinių laikytų egzaminų rezultatus ir imtis atitinkamų priemonių vairuotojų pirminiam mokymui tobulinti.
20.3. Užtikrinti, kad teorijos ir (ar) praktinio vairavimo mokytų tik darbo santykiais su vairavimo mokykla susiję (įdarbinti) vairuotojų mokytojai ir vairavimo instruktoriai, atitinkantys nustatytus reikalavimus, ir kontroliuoti, kad mokinių nemokytų vairuotojų mokytojai ir vairavimo instruktoriai, kuriems už Kelių eismo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 (Žin., 2003, Nr. 7-263; 2009, Nr. 120-5147), pažeidimus skirta administracinė nuobauda – teisės vairuoti transporto priemones atėmimas, kol nepasibaigs šios administracinės nuobaudos galiojimas.
20.4. Užtikrinti, kad kiekvienas vairuotojų mokytojas ir vairavimo instruktorius mokymo metu turėtų teminius planus (šio tvarkos aprašo 17 punktas), ir kontroliuoti, kad pagal juos būtų mokoma.
20.5. Vykdyti tik Inspekcijos viršininko išduotame liudijime nurodytų kategorijų vairuotojų pirminį mokymą. Mokyti vairuoti AM kategorijos transporto priemones gali tos vairavimo mokyklos, kurios turi teisę vykdyti A1, A ar B1 kategorijos transporto priemonių vairuotojų pirminį mokymą.
20.6. Sudaryti sąlygas Inspekcijos pareigūnams atlikti vairavimo mokyklos kontrolę bei vykdyti teisėtus Inspekcijos pareigūnų reikalavimus.
20.7. Mokiniui pageidaujant išduoti pažymą, patvirtintą nustatyta tvarka vairavimo mokyklos vadovo arba asmens, atsakingo už vairuotojų pirminį mokymą, apie išklausytą teorijos ir atliktą praktinio vairavimo mokymo kursą (nurodant mokymo dalykų temas, valandų skaičių, įvertinimus) ir pripažinti kitos vairavimo mokyklos išduotą tokią pažymą bei įskaityti išklausytą teorijos mokymo ir atliktą praktinio vairavimo mokymo kursą; ši pažyma turi būti pridedama prie mokymo sutarties.
20.9. Užtikrinti, kad mokant vairuoti AM, A1, A ir B1 (be kėbulo (kabinos) kategorijų transporto priemones mokinys dėvėtų saugos priemones (šalmą, alkūnių, kelių, pečių apsaugas, pirštines), mokant vairuoti šias transporto priemones keliuose, tarp mokinio ir jį lydinčio vairavimo instruktoriaus būtų palaikomas radijo ryšys, naudojant „laisvų rankų“ įrangą. Mokinys privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę, kurios priekyje ir nugaroje turi būti skiriamasis ženklas „M“. Tokią pat liemenę privalo vilkėti ir vairavimo instruktorius, kai mokinį lydi AM, A1, A ar B1 kategorijų transporto priemonėmis, tik su užrašu VAIRAVIMO INSTRUKTORIUS. Jei vairavimo instruktorius mokinį lydi automobiliu, automobilis turi būti paženklintas kaip mokomasis, o skiriamojo ženklo apšvietimas turi veikti ir būti įjungtas.
20.10. Neišduoti mokymo kursų baigimo liudijimų tiems mokiniams, kurie nebaigė viso privalomo praktinio vairavimo mokymo kurso arba išklausė mažiau kaip 80 procentų nustatyto teorijos kurso valandų arba turi nepatenkinamus (neigiamus) galutinius mokymo dalykų įvertinimus (mokinių žinios ir įgūdžiai įvertinami nuo 1 iki 10 balų, teigiamas įvertinimas – 6 ir daugiau balų). Vairavimo mokykla turi sudaryti sąlygas mokiniams išklausyti praleistas pirminio mokymo kursų temas.
20.11. Kasmet (pirmą einamųjų metų ketvirtį) parengti ir patvirtinti priemonių planą mokymo veiklai tobulinti.
20.12. Mokiniui pageidaujant, sudaryti jam galimybę peržiūrėti praktinio vairavimo įgūdžių galutinės įskaitos vaizdo ir garso įrašą vairavimo mokykloje. Gavusi mokinio paklausimą dėl jo asmens duomenų tvarkymo, privalo atsakyti Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 63-1479; 2008, Nr. 22-804) nustatyta tvarka.
21. Mokiniams, ne jaunesniems kaip nustatyto amžiaus (B kategorijos – ne jaunesniems kaip 17 metų), nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti tam tikrų kategorijų transporto priemones, baigusiems mokymo kursą ir turintiems galutinius teigiamus mokymo dalykų įvertinimus, vairavimo mokykla išduoda liudijimus (2 priedas), patvirtinančius mokymo kursų baigimą. Šį liudijimą ir kitus reikalingus dokumentus mokinys pateikia VĮ „Regitra“ egzaminams laikyti. Liudijimas galioja 1 metus nuo išdavimo datos. Liudijimai, išduoti iki šio tvarkos aprašo įsigaliojimo datos, dar galioja metus. Kursų baigimo liudijimas nesuteikia teisės laikyti egzaminus VĮ „Regitra“ tol, kol duomenys apie mokinio užbaigtą pirminio mokymo kursą nepateikti VĮ „Regitra“.
III. SAVARANKIŠKO PIRMINIO MOKYMOSI REIKALAVIMAI
22. Savarankiškai mokytis teorijos leidžiama:
22.2. asmenims, turintiems ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą ir siekiantiems įgyti teisę vairuoti A1, B1 arba B kategorijos transporto priemonę;
22.3. asmenims, turintiems ne žemesnį kaip aukštąjį koleginį (aukštąjį neuniversitetinį, aukštesnįjį ar specialųjį vidurinį, įgytą iki 1995 metų) išsilavinimą ir siekiantiems įgyti teisę vairuoti B kategorijos transporto priemonę;
22.4. vairuotojams, turintiems teisę vairuoti B1, B, C1, C, D1, D arba T kategorijos (-jų) transporto priemones ir siekiantiems įgyti teisę vairuoti A1 ar A kategorijos transporto priemones;
22.5. vairuotojams, turintiems teisę vairuoti D1 arba D kategorijos transporto priemones ir siekiantiems įgyti teisę vairuoti C1 arba C kategorijos transporto priemones;
22.6. vairuotojams, turintiems teisę vairuoti T kategorijos transporto priemones ir siekiantiems įgyti teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones;
22.7. vairuotojams, turintiems teisę vairuoti AM, A1, A arba B1 kategorijos transporto priemones ne mažiau kaip dvejus metus ir neturintiems galiojančių nuobaudų už Kelių eismo taisyklių reikalavimų pažeidimus ir siekiantiems įgyti teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones, teorijos mokymo kursas vairavimo mokykloje neprivalomas.
23. Savarankiškai rengiantis įgyti teisę vairuoti:
23.1. transporto priemones, nurodytas šio tvarkos aprašo 22.2, 22.4 ir 22.5 punktuose, vairavimo mokykloje privaloma baigti ne trumpesnį kaip šio tvarkos aprašo 11 punkte nustatytą tam tikros kategorijos transporto priemonių praktinio vairavimo mokymo kursą pagal šio tvarkos aprašo 1 priede nurodytą transporto priemonių vairuotojų pirminio mokymo kursų struktūrą ir turinį;
23.2. transporto priemones, nurodytas šio tvarkos aprašo 22.3, 22.6 ir 22.7 punktuose, privaloma vairavimo mokykloje baigti 4 val. (1 val. – aikštelėje, 3 val. – keliuose) praktinio vairavimo mokymo kursą. Mokymo kurso turinį nustato vairavimo mokykla. Šio kurso metu mokiniai turi būti supažindinami su saugaus eismo reikalavimais, galimais pavojais, mokomi vairavimo dinamikos, transporto priemonės valdymo, atsargumo ir atsakingumo;
23.3. AM kategorijos transporto priemones, mokymo kursas neprivalomas, tačiau asmeniui pageidaujant mokytis vairavimo mokykloje, mokymo turinys (teorijos ir (ar) praktinio vairavimo) ir trukmė nustatomi tarpusavio susitarimu, sudarant mokymo sutartį. Praktinio vairavimo mokymui gali būti naudojama mokinio transporto priemonė (tai įforminus mokymo sutartyje), jei ji atitinka teisės aktuose nustatytus reikalavimus. Mokytis praktinio vairavimo savarankiškai galima uždarose aikštelėse, o keliuose – tik mokantis vairavimo mokykloje (dalyvaujant vairavimo instruktoriui). Šių kursų metu mokiniai turi būti supažindinami su saugaus eismo reikalavimais, galimais pavojais, mokomi vairavimo dinamikos, transporto priemonės valdymo, atsargumo ir atsakingumo.
IV. VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO DOKUMENTACIJA, JOS TVARKYMAS IR MOKYMO APSKAITA
25. Pagrindinis dokumentas, reguliuojantis mokinių ir vairavimo mokyklų santykius, yra mokymo sutartis.
25.1. Mokymo sutartyje turi būti nurodyta: sutarties numeris (atitinkantis mokinio eilės numerį pagal mokinių ir mokymo kursų baigimo liudijimų apskaitos registravimo žurnalą (toliau – registravimo žurnalas) ir data, jos sudarymo vieta, vairavimo mokyklos pavadinimas, kodas, adresas, vairavimo mokyklos vardu sutartį sudariusio asmens vardas, pavardė, pareigos ir atstovavimo pagrindas, mokinio vardas, pavardė, asmens kodas, adresas, mokymo specifika (teorijos ir (arba) praktinio vairavimo mokymas, kokios kategorijos (-jų) transporto priemones mokoma vairuoti), mokymo kaina už visą mokymą, galimybės nutraukti sutartį, nuostolių mokiniui kompensavimo tvarka, jei teisė vykdyti pirminį mokymą būtų sustabdyta arba panaikinta mokiniui nespėjus baigti mokymo kurso, galiojimo terminas (mokymo sutartis turi būti terminuota) bei aptartos mokymo sąlygos, jei mokinys pageidaus mokytis daugiau valandų (teorijos ir (arba) praktinio vairavimo) negu nustatyta. Mokymo sutartis sudaroma prieš mokymą dviem egzemplioriais po vieną kiekvienai šaliai. Prieš sudarant sutartį mokinys privalo būti supažindintas su vairavimo mokyklos darbo tvarkos taisyklėmis (arba jų išrašu) apie mokymo organizavimo tvarką. Sutartis įsigalioja, kai ją pasirašo abi šalys. Jei mokinys nepilnametis, sutartį pasirašo vienas iš tėvų ar globėjų.
25.2. Kai mokinys, išmokęs teoriją savarankiškai, VĮ „Regitra“ išlaiko teorijos egzaminą ir su vairavimo mokykla sudaro sutartį dėl praktinio vairavimo mokymo kurso, prie mokymo sutarties pridedama VĮ „Regitra“ išduotos pažymos apie išlaikytą teorijos egzaminą kopija, patvirtinta vairavimo mokyklos vadovo arba jo paskirto asmens, atsakingo už vairuotojų pirminį mokymą, nustatyta tvarka.
25.3. Vairavimo mokykla su mokiniu, siekiančiu tobulinti žinias ir (ar) įgūdžius, kaip nurodyta šio tvarkos aprašo 7 punkte, privalo sudaryti mokymo sutartį dėl tokio mokymo. Šioje mokymo sutartyje turi būti nurodyta: sutarties numeris ir data, jos sudarymo vieta, vairavimo mokyklos pavadinimas, kodas, adresas, vairavimo mokyklos vardu sutartį sudariusio asmens vardas, pavardė, pareigos ir atstovavimo pagrindas, mokinio vardas, pavardė, asmens kodas, adresas, mokinio turimo vairuotojų pirminio mokymo kurso baigimo liudijimo numeris ir išdavimo data (prie sutarties pridedama nustatyta tvarka patvirtinta liudijimo kopija), mokymo specifika (teorijos ir (arba) praktinio vairavimo mokymas, kokios kategorijos (-jų) kelių transporto priemones vairuoti mokoma), viso mokymo kaina, galimybės nutraukti sutartį.
26. Draudžiama mokyti mokinius teorijos ir (arba) praktinio vairavimo nesudarius mokymo sutarčių ar jas įforminus neteisingai (jei trūksta bent vieno iš duomenų, nurodytų atitinkamai šio tvarkos aprašo 25.1 ir 25.3 punktuose).
28. Teorijos mokymo kurso apskaita tvarkoma teorijos mokymo apskaitos žurnale (4 priedas). Šiame žurnale turi būti nurodytas mokymo patalpos adresas, mokinių grupės numeris, mokymo pradžios ir pabaigos datos, mokomo dalyko pavadinimas, mokinio eilės numeris žurnale, mokinio pavardė ir vardas, vairuotojų mokytojo vardas ir pavardė, mokymo temos (atskirai pagal mokymo dalykus), mokymo data ir mokymo valandų skaičius. Vairuotojų mokytojas mokymo temas, jei jos neįrašytos iš anksto, ir datas įrašo į apskaitos žurnalą tą pačią dieną prieš mokymo temų dėstymą (vykdymą), o jas išdėstęs (įvykdęs) patvirtina parašu. Mokinių žinios vertinamos periodiškai (ne rečiau kaip numatyta šio tvarkos aprašo 1 priede) ir baigus mokymą. Galutinio mokinio vertinimo testą sudaro 30 klausimų, turinčių po keturis atsakymus, iš kurių ne mažiau kaip vienas yra teisingas. Mokinių žinios turi būti vertinamos kompiuterine žinių testavimo programa. Mokinių vertinimo rezultatai saugomi vienerius metus. Vairavimo mokyklos kontrolę atliekantiems Inspekcijos pareigūnams pareikalavus vairavimo mokyklos vadovas ar jo paskirtas asmuo, atsakingas už vairuotojų pirminį mokymą, testų duomenis turi pateikti Inspekcijos nustatytu skaitmeniniu formatu.
30. Vairavimo mokykloje vykdant mokinio praktinio vairavimo (B, BE, C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E ir DE kategorijos transporto priemonės) įgūdžių galutinę įskaitą turi būti daromas vaizdo ir garso įrašas. Apie tai mokiniai informuojami prieš sudarant mokymo sutartį. Mokinio praktinio vairavimo įgūdžių galutinės įskaitos vaizdo ir garso įrašai saugomi vienerius metus nuo mokymo kursų baigimo liudijimo išdavimo datos, ir gali būti naudojami tik kontrolės tikslams. Pasibaigus duomenų saugojimo terminui, duomenys yra sunaikinami vairavimo mokyklos vadovo arba asmens, atsakingo už vairuotojų pirminį mokymą, nustatyta tvarka. Inspekcijai pareikalavus ir nurodžius laikotarpį vairavimo mokykla per Inspekcijos nustatytą laiką parengia ir pateikia praktinio vairavimo įgūdžių galutinės įskaitos vaizdo ir garso įrašus.
31. Vairavimo mokymo lape turi būti nurodyta: vairavimo mokymo lapo numeris, kuris turi atitikti mokinio eilės numerį registravimo žurnale (praktinio vairavimo mokymo metu, kai mokinys siekia patobulinti įgūdžius – žinių ir (ar) įgūdžių tobulinimo sutarčių registravimo žurnale), vairavimo mokyklos pavadinimas, adresas, telefono numeris, įmonės kodas, mokinio vardas, pavardė, mokymo specifika (kokios kategorijos mokoma), vairavimo instruktoriaus (-ių) vardas (-ai), pavardė (-ės), specialių kursų baigimo liudijimo numeris ir jo išdavimo data, mokomosios transporto priemonės (-ių) markė, modelis, valstybinis numeris (nurodoma ir mokymui naudojamų priekabų markė, modelis, valstybinis numeris). Tam skirtoje vairavimo mokymo lapo vietoje turi būti mokinio nuotrauka ir parašas.
32. Vairavimo instruktoriams išduoti vairavimo mokymo lapai turi būti patvirtinti vairavimo mokyklos vadovo ar jo paskirto asmens, atsakingo už vairuotojų pirminį mokymą, nustatyta tvarka. Prieš kiekvieną praktinio vairavimo mokymą vairavimo instruktorius vairavimo mokymo lape įrašo pamokos temą (pamokos tema turi atitikti patvirtintus teminius planus) arba temos numerį pagal teminį planą ir datą, o baigus tos dienos praktinio vairavimo mokymą (atlikus temą), vairavimo mokymo lape įrašo valandų skaičių, nuvažiuotą atstumą (km), įvertina mokinio įgūdžius pagal 10 balų vertinimo sistemą ir pasirašo. Atliktą mokymo temą patvirtina parašu ir mokinys.
33. Mokiniui, baigusiam praktinio vairavimo mokymo kursą ir turinčiam teigiamus praktinio vairavimo mokymo įvertinimus pagal kiekvieną praktinio vairavimo temą, patvirtintą šio tvarkos aprašo 17 punkte nustatyta tvarka, ir galutinę teigiamą praktinio vairavimo mokymo įskaitą, vairavimo instruktorius vairavimo mokymo lape savo parašu patvirtina, kad mokinys turi reikiamų įgūdžių ir gebėjimų ir yra pasiruošęs laikyti egzaminus.
34. Vairavimo instruktoriai praktinio vairavimo mokymo metu turi turėti ir kontroliuojantiems pareigūnams pateikti: mokomosios transporto priemonės dokumentus, vairuotojo pažymėjimą, galiojančią vairuotojo sveikatos tikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a), galiojantį specialių kursų baigimo liudijimą, darbo pažymėjimą, patvirtintą teminį planą, tinkamai įformintą vairavimo mokymo lapą, galiojančios mokinio sveikatos tikrinimo medicininės pažymos (F Nr. 083-1/a) originalą arba kopiją, patvirtintą nustatyta tvarka.
35. Kai mokinys tobulina praktinio vairavimo įgūdžius, vairavimo instruktorius turi turėti ir kontroliuojantiems pareigūnams pateikti: mokomosios transporto priemonės dokumentus, vairuotojo pažymėjimą, galiojančią vairuotojo sveikatos tikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a), galiojantį specialių kursų baigimo liudijimą, darbo pažymėjimą, tinkamai įformintą vairavimo mokymo lapą, mokymo sutarties praktinio vairavimo įgūdžiams tobulinti ir vairavimo mokyklos išduoto liudijimo, patvirtinančio mokymo kursų baigimą, kopijas, patvirtintas nustatyta tvarka, mokiniai – asmens dokumentą su nuotrauka.
36. Registravimo žurnalo lapai sunumeruojami, susiuvami, įrašytas lapų skaičius patvirtinamas nustatyta tvarka.
37. Registravimo žurnalas turi būti padalytas į dvi dalis:
37.1. Pirmosios dalies skiltyse įrašomi šie duomenys: eilės numeris, mokinio vardas ir pavardė, asmens kodas ir gimimo data arba gimimo data (asmenims, kuriems nesuteiktas asmens kodas), mokymo sutarties numeris (atitinka mokinio eilės numerį registravimo žurnale) ir data, turima transporto priemonių kategorija (-jos) ir suteikimo data, mokymo sritis (kokios kategorijos (-jų) transporto priemones mokoma vairuoti), mokymo pradžia. Šios dalies skiltys užpildomos prieš mokymo pradžią.
37.2. Antrosios dalies skiltyse įrašomi šie duomenys: faktinė mokymo pabaigos data, kiek mokyta teorijos valandų (skaičius), kiek mokyta praktinio vairavimo valandų (skaičius), liudijimo numeris (kuris turi atitikti mokinio eilės numerį registravimo žurnale) ir išdavimo data, asmens, gavusio liudijimą, parašas, pastabos (VĮ „Regitra“ išduotos pažymos apie išlaikytą teorijos egzaminą numeris ir išdavimo data, kai mokinys, išmokęs teorijos savarankiškai, VĮ „Regitra“ išlaiko teorijos egzaminą; mokymo sutarties nutraukimo data; kitos vairavimo mokyklos išduotos pažymos apie išklausytą mokymo kursą data ir numeris). Šios dalies skiltys, išskyrus pastabas, užpildomos baigus mokymą.
38. Žinių ir (ar) įgūdžių tobulinimo (mokymo) sutartys registruojamos žinių ir (ar) įgūdžių tobulinimo sutarčių registravimo žurnale. Šiame žurnale turi būti nurodyta: eilės numeris, mokinio vardas, pavardė, asmens kodas, žinių ir (ar) įgūdžių tobulinimo mokymo sutarties numeris ir data, mokinio turimo liudijimo, patvirtinančio mokymo kursų baigimą, išdavimo data, mokymo sritis (teorijos ir (arba) praktinio vairavimo mokymas), mokymo pradžios data, faktinė mokymo pabaigos data, mokyklos vadovo arba jo paskirto asmens, atsakingo už vairuotojų pirminį mokymą, vardas, pavardė, parašas.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
39. Vairavimo mokyklos organizacinės tvarkomosios ir ūkinės veiklos, personalo, mokymo apskaitos, saugos darbe ir kiti dokumentai turi būti tvarkomi ir saugomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymu (Žin., 1995, Nr. 107-2389; 2004, Nr. 57-1982), Dokumentų tvarkymo ir apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2001 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 88 (Žin., 2002, Nr. 5-211; 2005, Nr. 132-4773), Dokumentų rengimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2001 m. kovo 30 d. įsakymu Nr. 19 (Žin., 2001, Nr. 30-1009; 2006, Nr. 60-2169), ir kitais teisės aktais. Transporto priemonių, kurios buvo naudojamos mokant vairuoti, dokumentų (registracijos liudijimų, naudotojo pažymėjimų, panaudos ar nuomos sutarčių) kopijos saugomos ne trumpiau kaip 5 metus.
40. Už mokymo kokybę atsako vairavimo mokykla (vairavimo mokyklos vadovas arba jo įsakymu paskirtas asmuo, atsakingas už vairuotojų pirminį mokymą).
Vairuotojų pirminio mokymo tvarkos
aprašo
1 priedas
MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ IR JŲ JUNGINIŲ SU PRIEKABOMIS VAIRUOTOJŲ mokymo tikslai, ŽINIŲ, ĮGŪDŽIŲ, GEBĖJIMŲ įgijimo ETAPAI ir REIKALAVIMAI
I. Vairuotojų mokymo tikslai
1. Motorinių transporto priemonių ir jų junginių su priekabomis (toliau – transporto priemonės) būsimieji vairuotojai turi įgyti reikiamų žinių, gebėjimų ir įgūdžių, reikalingų saugiam vairavimui, ir:
1.3. elgtis pagal Kelių eismo taisykles, kad išvengtų eismo įvykių keliuose ir netrukdytų eismo srautui, kitiems eismo dalyviams;
1.4. nustatyti svarbiausius transporto priemonių gedimus, ypač keliančius pavojų saugiam eismui, ir juos pašalinti tinkamiausiu būdu;
1.5. įvertinti veiksnius, darančius įtaką vairavimui (alkoholio vartojimą, nuovargį, susilpnėjusį regėjimą, emocijas ir pan.);
II. MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ IR JŲ JUNGINIŲ SU PRIEKABOMIS VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO ETAPAI
3. Pirmajame etape būsimasis vairuotojas vairavimo mokykloje turi įgyti teorijos žinių, praktinio vairavimo įgūdžių, kad vairuodamas nekeltų pavojaus nei sau, nei kitiems eismo dalyviams, ir turi išmokti:
3.1. vairavimo mokyklos aikštelėje valdyti transporto priemonę, tiksliai kontroliuoti transporto priemonės judėjimo kryptį ir greitį;
3.2. saugaus vairavimo pagrindų, atpažinti kylantį pavojų eisme, išmokti jo išvengti, numatyti nesaugaus vairavimo pasekmes;
4. Pirmajame mokymo etape būsimasis vairuotojas turi išmokti objektyviai vertinti savo vairavimo įgūdžius ir gebėjimus ir turi būti motyvuotas tobulintis ir tapti pavyzdingu vairuotoju. Šio etapo metu būsimasis vairuotojas turi būti skatinamas kultūringai ir saugiai vairuoti nepažeisdamas Kelių eismo taisyklių reikalavimų. Mokant būsimą vairuotoją, asmeninės savikontrolės svarba turi būti ypač akcentuojama. Mokinys turi suprasti, kad yra atsakingas ir už kitų eismo dalyvių, ypač už pažeidžiamiausių eismo dalyvių, saugumą. Mokant būsimą vairuotoją ekonomiško transporto priemonės vairavimo pagrindų turi būti akcentuojama, kad šis vairavimo būdas yra saugiausias ir tausojantis aplinką.
5. Tarpinio etapo metu vairavimo mokykla privalo organizuoti mokinių pirmojo etapo metu įgytų žinių ir gebėjimų patikrinimą. Ypatingą dėmesį būtina skirti pirmojo etapo metu būsimojo vairuotojo padarytų klaidų analizei.
6. Antrajame etape būsimasis vairuotojas turi galutinai įtvirtinti saugaus ir ekonomiško vairavimo žinias, tobulinti įgytus vairavimo įgūdžius. Šiame etape būsimasis vairuotojas turi išmokti:
III. Vairuotojų ŽINIos
8. Būsimieji transporto priemonių vairuotojai turi įgyti žinių apie:
8.1. transporto priemonių, kurių vairavimo teisę siekia įgyti, kategorijas, šių transporto priemonių paskirtį, naudojimą, didžiausiąją leidžiamąją masę;
8.3. transporto priemonių eksploatacines medžiagas ir jų keitimo periodiškumą, transporto priemonių eksploatacijos techninių gedimų požymius;
8.5. kelio ženklus ir kelių ženklinimą, eismo reguliavimo signalus (šviesoforų ir reguliuotojo), manevravimo, važiavimo per sankryžas ir geležinkelio pervažas, greičio apribojimus; transporto priemonių vilkimo, krovinių (bagažo) gabenimo ir keleivių vežimo taisykles;
8.8. psichofiziologinės būsenos neigiamą įtaką (dėl alkoholio, narkotikų ir medikamentų poveikio, ligos, nuovargio, buities ir darbo sąlygų, emocijų) reakcijai ir dėmesiui, situacijos suvokimui, vertinimui ir optimalių sprendimų priėmimui;
8.10. vairavimo rizikos veiksnius, susijusius su meteorologinėmis sąlygomis, kelių tipais ir jų danga, paros laiku;
8.11. specifinius rizikos veiksnius, susijusius su pažeidžiamiausiais eismo dalyviais: vaikais, pėsčiaisiais, dviratininkais ir neįgaliaisiais;
8.13. su transporto priemone susijusius faktorius: garso ir avarinės šviesos signalizacijos, taupaus degalų naudojimo, teršalų išmetimo ribojimo, saugos diržų, atramų galvai ir vaikų vežimo saugos reikmenų naudojimo taisykles; saugos priemones keičiant ratus; saugos faktorius, susijusius su krovinių pakrovimu, tvirtinimu, iškrovimu;
8.14. transporto priemonių mechaninius gedimus, turinčius didžiausios įtakos saugiam eismui ir aplinkai: vairo, pakabos, stabdžių sistemos, padangų, žibintų, posūkių rodiklių, veidrodžių, priekinių stiklų valytuvų, išmetamųjų dujų šalinimo sistemos, saugos diržų bei įspėjamojo garso signalo;
IV. PAPILDOMos ŽINios
9. Transporto priemonių (AM, A1, A kategorijų) vairuotojai turi išmanyti:
9.2. rizikos faktorius, susijusius su pavojingais kelio veiksniais (geležinkelių pervažomis, horizontaliuoju kelių ženklinimu, kanalizacijos dangčiais ir pan.);
10. Transporto priemonių (C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E, DE, T kategorijų) vairuotojai turi išmanyti:
10.2. kokie transporto priemonių ir transportavimo dokumentai reikalingi vežant keleivius ir krovinius šalyje ir tarptautiniais maršrutais (išskyrus T kategoriją);
10.3. krovinių arba keleivių (priklausomai nuo transporto priemonių rūšies) vežimo vietiniais, tolimojo susisiekimo, tarptautiniais maršrutais ypatybes;
10.4. leidžiamus transporto priemonių gabaritus ir didžiausiąją leidžiamąją masę bei vairavimo ypatumus, susijusius su dideliais transporto priemonių gabaritais ir mase;
10.5. vairavimo (darbo) ir poilsio režimo bei šio režimo įrašymo įrangos (tachografų) naudojimo ypatybes (išskyrus T kategoriją);
10.7. kaip naudotis kelių žemėlapiais, parinkti optimaliausią važiavimo maršrutą, elektroninių navigacijos sistemų naudojimo ypatybes (išskyrus T kategoriją);
10.8. įvairiarūšių krovinių vežimo ypatybes, krovimo įrangos saugaus naudojimo taisykles; atsakomybę už krovinių pakrovimą, pervežimą pagal sutartas sąlygas (išskyrus D1, D, D1E, DE, T kategorijas);
10.9. vairuotojo atsakomybę už keleivių vežimą, keleivių komforto ir saugumo sąlygas, vežant juos vietinio, tarpmiestinio susisiekimo maršrutais, skirtingų gabaritų autobusais; vaikų vežimo ypatybes; būtinus tikrinimus prieš išvykimą (išskyrus C1, C, C1E, CE kategorijas);
10.10. transporto priemonių bendrąją sandarą, agregatų ir mazgų, sistemų ir mechanizmų paskirtį, veikimo principus, naudojamas eksploatacines medžiagas;
10.12. stabdžių įtaisų, greičio ribojamojo prietaiso pagrindines dalis, veikimo principus, naudojimo ir kasdieninės priežiūros ypatybes; stabdžių antiblokavimo sistemos (toliau – ABS) naudojimo ypatybes;
10.13. transporto priemonių sukabinimo sistemų rūšis, pagrindines dalis ir veikimą, sujungimo įtaiso naudojimo ir kasdieninės priežiūros ypatybes (išskyrus C1, C, D1, D, T kategorijas);
V. PRAKTINIai GEBĖJIMai IR ĮGŪDŽIai realaus EISMO SĄLYGOMIS
11. Transporto priemonių vairuotojai privalo saugiai ir imdamiesi visų būtinų atsargumo priemonių atlikti šiuos veiksmus įprastinėse eismo situacijose:
11.1. pajudėti po sustojimo aikštelėse, keliuose; išvažiuoti (pasukti) iš kelio į kitą kelią (aikštelę);
11.2. važiuoti tiesiais keliais, prasilenkti su priešais važiuojančiomis transporto priemonėmis normaliomis ir riboto pločio sąlygomis;
11.8. važiuoti keliais, kuriuose yra žiedinių sankryžų, geležinkelio pervažų, keleivinio transporto stotelių, pėsčiųjų perėjų, ilgų įkalnių (nuokalnių);
I. VISŲ KATEGORIJŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO KURSŲ STRUKTŪRA IR TURINYS
1. Kelių eismo taisyklės, saugus eismas, teisinės žinios:
1.1. Bendrosios nuostatos:
1.1.2. Tarptautiniai ir Lietuvos Respublikos teisės aktai, susiję su kelių eismu ir transporto priemonių naudojimu.
1.1.3. Vairuotojo darbo psichinės ir fiziologinės savybės, patikimumas; vairuotojo asmeninės savybės, jų įtaka saugiam transporto priemonės valdymui. Vairuotojo etika ir pagarba kitiems eismo dalyviams.
1.1.5. Vairavimo elgsenos pasikeitimas dėl alkoholio, narkotikų, vaistų, dvasinės būsenos ar nuovargio. Vairuotojų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo tvarka, atsakomybė už girtumo ar apsvaigimo patikrinimo vengimą.
1.1.6. Vairavimo rizikos veiksniai, susiję su įvairiomis kelio būklės ir atmosferos sąlygomis, ypač joms keičiantis dėl oro permainų ir dienos ar nakties meto. Transporto priemonės stabilumas įvairiomis atmosferos ir kelio sąlygomis. Saugaus greičio pasirinkimas, saugaus atstumo laikymasis. Įvairių kelių ypatybės, stabdymo ir sustojimo kelias bei laikas. Įvairios galimos slidžios vietos ar kliūtys, pasitaikančios keliuose.
1.1.7. Rizika, susijusi su įvairių tipų transporto priemonių judėjimu bei vairavimu ir skirtingais vairuotojų matymo laukais.
1.1.8. Saugos priemonių naudojimo svarba, atsargumas išlipant iš transporto priemonės ar nulipant nuo motociklo.
1.1.9. Specifiniai rizikos veiksniai, susiję su kitų eismo dalyvių patirties stoka ir labiausiai pažeidžiamomis eismo dalyvių (vaikų, pėsčiųjų, dviratininkų ir žmonių su negalia) grupėmis.
1.1.11. Sistemos „Vairuotojas–automobilis–kelias–aplinka“ grandžių įtaka saugiam eismui. Eismo įvykiai, jų rūšys, grupės. Eismo įvykių priežastys, pasekmės, saugos diržų (šalmų) įtaka pasekmėms, eismo dalyvių pareigos įvykus eismo įvykiui (atvejai, kai apie eismo įvykį pranešama policijai ir kai policija nekviečiama). Eismo įvykių statistika. Vairuotojo veiksmai kritinėse eismo situacijose.
1.1.12. Transporto priemonių vairuotojų, savininkų ir valdytojų pareigos. Atsakomybės rūšys ir jų taikymas už pažeidimus, susijusius su kelių eismu.
1.1.13. Transporto priemonių nuosavybės teisė, registravimas. Transporto priemonių, krovinių (bagažo) ir gyvybės draudimas. Draudimo rūšys ir rizikos grupės. Eismo įvykio deklaracija ir jos praktinis pildymas.
1.1.14. Pėsčiųjų, keleivių, dviratininkų, važnyčiotojų, gyvulių varovų ir raitelių galimi pažeidimai keliantys grėsmę saugiam eismui.
1.2. Kelio ženklai ir papildomos lentelės, transporto priemonių skiriamieji ir informaciniai ženklai transporto priemonėse:
1.2.1. Kelio ženklų klasifikacija, paskirtis, forma, spalva, reikšmė, galiojimas ir jų statymas. Vairuotojo atsargumas.
1.2.2. Transporto priemonių skiriamieji ir informaciniai ženklai transporto priemonėse bei jų naudojimas. Šių ženklų naudojimo pažeidimų įtaka saugiam eismui. Vairuotojų pareigos vairuojant tam tikrais skiriamaisiais ženklais pažymėtas transporto priemones.
1.3. Kelių ženklinimas ir jo charakteristikos:
1.4. Eismo tvarka:
1.4.2. Transporto priemonių vairavimo ypatybės tamsoje ir esant blogam matomumui. Šviesos prietaisų ir rūko žibintų naudojimas, galimos klaidos ir grėsmė saugiam eismui.
1.4.3. Transporto priemonės dinaminis gabaritas (važiavimo koridorius). Vairuotojų pareigos prieš pradedant važiuoti, keičiant važiavimo kryptį, persirikiuojant. Vietos, kuriose draudžiama apsisukti, pavojai ir pasekmės.
1.4.4. Važiavimo greitis įvairiais keliais, greičio įtaka saugiam eismui. Lenkimas, pralenkimas, apvažiavimas. Lenkimo tikslingumas ir pavojai. Vietos, kuriose draudžiama lenkti, galimos klaidos ir pasekmės.
1.4.5. Sustojimas ir stovėjimas. Vietos, kuriose draudžiama sustoti ir stovėti. Sustojimas ir stovėjimas neapšviestuose kelių ruožuose tamsoje ir esant blogam matomumui. Priverstinis sustojimas, grėsmė saugiam eismui.
1.5. Kelių eismo reguliavimas, važiavimas per reguliuojamas sankryžas:
1.5.2. Važiavimo per šviesoforais reguliuojamas sankryžas taisyklės, eismo dalyvių pareigos. Galimos klaidos ir grėsmė eismo saugumui.
1.6. Nereguliuojamos sankryžos:
1.6.1. Važiavimo per lygiareikšmes ir nelygiareikšmes nereguliuojamas sankryžas taisyklės. Galimos klaidos ir grėsmė eismo saugumui.
1.6.2. Eismo dalyvių pareigos, kai reguliuotojo signalai prieštarauja šviesoforų signalams ir (arba) pirmumo ženklams.
1.7. Specifinės eismo sąlygos:
1.7.1. Geležinkelio pervaža, pervažų rūšys ir naudojami šviesoforai. Saugumo priemonės važiuojant per pervažą. Vairuotojo veiksmai priverstinai sustojus geležinkelio pervažoje. Važiavimo apribojimai ir draudimai, galimos jų nesilaikymo pasekmės.
1.7.2. Eismo ypatybės automagistralėse, greitkeliuose, tuneliuose, gyvenamosiose zonose ir kiemuose.
1.7.3. Maršrutinis transportas. Vairuotojų pareigos keliuose, kuriuose yra juosta maršrutiniam transportui. Galimi pavojai važiuojant paskui maršrutinį transportą, pro stoteles, žmonių susibūrimo vietas. Neįgaliųjų vairuojamų transporto priemonių, pažymėtų skiriamuoju ženklu, eismo ypatumai.
1.7.4. Specialiųjų tarnybų transporto priemonių eismo ypatumai. Eismo dalyvių pareigos operatyvinių tarnybų ir kitų transporto priemonių su specialiais šviesos ir garso signalais atžvilgiu.
1.7.7. Krovinių vežimo taisyklės, bendrieji reikalavimai vežant pavojingus krovinius, negabaritinius krovinius. Krovinių pakrovimas ir iškrovimas, tvirtinimas, įtaka saugumui ir aplinkai.
1.8. Transporto priemonių techninės ir eksploatacinės savybės:
1.8.1. Aktyvus, pasyvus, po eismo įvykio ir ekologinis saugumas. Jėgos, veikiančios transporto priemones. Šoninis slydimas, stabilumas, pravažumas ir informatyvumas.
1.8.2. Transporto priemonės techniniai gedimai, draudžiantys transporto priemonės eksploatavimą ir tolesnį važiavimą su ja. Vairuotojo pareigos, kai transporto priemonė neatitinka techninių reikalavimų.
2. Transporto priemonės techninė eksploatacija, darbų sauga:
2.1. Transporto priemonių kategorijos, svarbiausios transporto priemonių dalys, sistemos, jų paskirtis ir veikimo principas.
2.2. Transporto priemonės eksploatacija, priežiūra, eksploatacinės medžiagos. Reikalavimai transporto priemonės naudojimui aplinkos atžvilgiu (garso signalo naudojimas, taupus degalų naudojimas, teršalų išmetimo normos ir pan.).
2.3. Dažniausiai pasitaikantys gedimai (pagal transporto priemonės kategoriją), ypač vairo, pakabos, važiuoklės, stabdžių, padangų (ratų), išmetimo sistemų, apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisų, priekinio stiklo ir valytuvų, galinio vaizdo veidrodžių, garso signalo ir saugos diržų.
2.4. Papildoma įranga ir saugos priemonės: saugos diržai, galvos atramos, vaikų vežimo įranga bei jų naudojimas. Transporto priemonių varomų priekiniais ir (arba) galiniais ratais vairavimo ypatumai.
2.5. Priekabos, kurios didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 750 kg, paskirtis, sukabinimo su transporto priemone įrenginys, taisyklingas sukabinimas (atkabinimas), darbų sauga (tik B kategorijos transporto priemonė).
3. Transporto priemonės vairavimas:
3.1. Vairavimo mokymas autodrome ar vairavimo mokymo aikštelėje:
3.1.1. Atitinkamai pagal transporto priemonės kategoriją sėdynės, galinio vaizdo veidrodėlių, saugos diržų, galvos atramų bei vairo sureguliavimas, pirštinių, batų, drabužių ir šalmo pritaikymas.
3.1.2. Atitinkamai pagal transporto priemonės kategoriją ir konstrukciją padangų, ratų tvirtinimo, purvasaugių, stabdžių, vairo mechanizmo, apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisų, galinio vaizdo veidrodžių, garso signalo, alyvos, aušinimo ir kitų eksploatacinių skysčių lygio, oro slėgio, sukabinimo mechanizmo ir elektros įrangos, tachografo ir kt. patikrinimas (atliekamas prieš kiekvieno mokymo pradžią). Taisyklinga sėdėsena prie vairo. Variklio paleidimo, valdymo pedalų ir svirčių, šviesos signalizacijos, kontrolės ir matavimo prietaisų paskirtis bei naudojimas.
3.1.3. Variklio paleidimas, pajudėjimas iš vietos ir važiavimo pradžia, pavarų perjungimas ir stabdymas. Važiavimo pradžia įkalnėje.
3.1.4. Važiavimas antra ar trečia pavara ne mažesniu kaip 30 km/h greičiu ir sustojimas prie „STOP“ linijos.
3.1.5. Transporto priemonės vairavimas įvairiu greičiu. Apsisukimas (išskyrus T kategorijos transporto priemonę) ir posūkių atlikimas ribotame plote. Vairavimas vingiais į priekį (tik A1, A, B1, B kategorijų transporto priemonėms) ir atgal (tik B1, B kategorijų transporto priemonėms).
3.1.6. Transporto priemonės vairavimas atbuline eiga ribotame plote, įvažiavimas atbuline eiga į boksą (garažą). Važiavimas į priekį (visų kategorijų transporto priemonėms) ir atgal (tik B1, B, C1, C, D1, D ir T kategorijų transporto priemonėms), sukant į kairę ar dešinę 90° kampu riboto pločio juostoje (T kategorijos transporto priemonei tik priekine eiga).
3.1.7. Transporto priemonės sklandus sustabdymas ir pastatymas lygioje vietoje lygiagrečiai, o įstrižai ir stačiu kampu, važiuojant priekiu ir atbulomis tik B1, B, C1, C, D1 ir D kategorijų transporto priemonėms. Taip pat pastatymas atbuline eiga tarp dviejų įsivaizduojamų transporto priemonių (pažymėtų jų gabaritų arba pastatytų maketų) prie šaligatvio (tik B1, B, C1, C, D1, D ir T kategorijų transporto priemonėms). Transporto priemonės sklandus sustabdymas ir pajudėjimas įkalnėje ir nuokalnėje.
3.1.8. Priekabos, kurios didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 750 kg, sukabinimas su transporto priemone ir jos parengimas eksploatacijai, darbų sauga, vairavimas, priekabos atkabinimas (tik B kategorijos transporto priemonėms).
3.2. Vairavimas keliuose (gatvėse):
3.2.1. Transporto priemonės vairavimas nejudraus eismo keliais (gatvėmis). Išvažiavimas į kelią iš šalia esančių teritorijų. Vairavimas tiesiu keliu ir prasilenkimas su priešinga kryptimi važiuojančiomis transporto priemonėmis, vairavimas siauru ir vingiuotu keliu. Artėjimas prie sankryžų ir važiavimas per jas. Važiavimo krypties keitimas atliekant posūkius į dešinę ir į kairę. Sustojimas ir atsargumo priemonės išlipant iš transporto priemonės ar nulipant nuo motociklo.
3.2.2. Transporto priemonės vairavimas judraus eismo keliais (gatvėmis), turinčiais keletą eismo juostų abiem kryptimis, eismo juostų keitimas, įvažiavimas į greitėjimo juostą ir išvažiavimas į lėtėjimo juostą, kitų transporto priemonių pasivijimas ir aplenkimas, važiavimas per įvairių tipų sankryžas, geležinkelio pervažas, pėsčiųjų perėjas, pro autobusų stoteles, važiavimas į ne mažesnę kaip 6 % įkalnę ir nusileidimas nuo jos. Vairavimas tamsoje.
3.3. Specifinio vairavimo mokymas:
3.3.1. Velkančiosios-velkamosios transporto priemonės vairavimas (tik B, C1, C, D1 ir D kategorijų transporto priemones).
3.4. Vairavimo įgūdžių tobulinimas važiuojant įvairiais keliais (gatvėmis), siekiant ekonomiško važiavimo pagal nustatytą maršrutą nuo stovėjimo iki tikslinės vietos. Degalų įpylimas (išskyrus T kategorijos transporto priemones).
II. A1, A IR B1 KATEGORIJŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO PAPILDOMAS TURINYS
4. Transporto priemonės techninė eksploatacija, darbų sauga:
4.3. Saugiam eismui svarbūs mechaniniai aspektai, papildomas dėmesys apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisams, grandinei, eksploataciniams skysčiams.
5. Transporto priemonės vairavimas. Vairavimo mokymas autodrome ar vairavimo mokymo aikštelėje:
5.1. Motociklo (mopedo) pakėlimas nuo atraminių kojelių ir jo stūmimas išlaikant pusiausvyrą. Variklio paleidimas. Pastatymas ant atraminių kojelių.
5.2. Vairavimas „aštuonetu“, riboto pločio kelio atkarpa, kliūties aplenkimas važiuojant ne mažesniu kaip 50 km/h greičiu, vairavimas vingiais.
5.3. Vairavimas riboto pločio tiesia linija, U formos posūkiuose, sustojimas įkalnėje ir pajudėjimas. Tolygus ir avarinis stabdymas važiuojant ne mažesniu kaip 50 km/h greičiu tinkamai naudojant priekinio ir galinio rato stabdžius.
III. C1, C, D1 IR D KATEGORIJŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO PAPILDOMAS TURINYS
6. Kelių eismo taisyklės, saugus eismas, teisinės žinios:
6.1. Vairavimo ir poilsio režimas (kasdienio vairavimo trukmė, kasdienis poilsis, pertraukos, supratimas apie tachografus, registracijos lapus, korteles ir kt.).
6.2. Krovinių (bagažo) vežimo taisyklės. Bendrieji reikalavimai vežant sunkius pavojingus, negabaritinius krovinius ir gyvūnus. Vairuotojo ir transporto priemonės dokumentai vežant krovinius vidaus ir tarptautiniais maršrutais savo poreikiams. Krovinių pakrovimas ir iškrovimas. Pakrovimo įranga ir krovinių tvirtinimo būdai. Vežamų krovinių kontrolė bei specifinių krovinių vežimas (skysčiai, kabantys kroviniai ir pan.). Žmonių vežimas krovininio automobilio kėbule. Vairuotojo atsakomybė vežant krovinius (tik C1 ir C kategorijų transporto priemonėms).
6.3. Keleivių vežimo taisyklės. Vairuotojo ir transporto priemonės dokumentai vežant keleivius vidaus ir tarptautiniais nekomerciniais maršrutais. Keleivių įlaipinimas ir išlaipinimas, atsargumo priemonės vairuojant transporto priemonę ir bendraujant su keleiviais. Vairuotojo atsakomybė vežant keleivius (tik D1 ir D kategorijų transporto priemonėms). Papildomi saugumo reikalavimai autobusu vežant vaikų grupes, avarinis keleivių išlaipinimas įvykus eismo įvykiui ar kilus gaisrui.
7. Transporto priemonės techninė eksploatacija ir darbų sauga:
7.1. Variklio bendroji sandara:
7.1.2. Aušinimo sistemos paskirtis, techninė eksploatacija, gedimų požymiai, naudojamos eksploatacinės medžiagos ir jų keitimo periodiškumas.
7.1.3. Tepimo sistemos paskirtis, techninė eksploatacija, gedimų požymiai, eksploatacinės medžiagos ir jų keitimo periodiškumas.
7.2. Elektros šaltiniai ir imtuvai:
7.2.2. Variklio uždegimo sistemos veikimo principas, gedimų požymiai, reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti transporto priemonę.
7.2.4. Šviesos ir signalizacijos prietaisai, techninė eksploatacija, gedimai, reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti transporto priemonę.
7.3. Transmisijos bendroji sandara:
7.4. Važiuoklės:
7.4.1. Transporto priemonės rėmas, pakabos, ratai ir padangos. Padangų montavimo, teisingo naudojimo ir priežiūros taisyklės. Lankstaus rėmo ypatumai.
7.5. Vairas ir jo mechanizmas:
7.6. Stabdžių sistema. Stabdžių paskirtis, rūšys ir veikimo principas. Stabdžių gedimų požymiai, eksploataciniai reikalavimai, naudojami skysčiai ir reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti transporto priemonę.
7.7. Kėbulo (kabinos) įrengimai, jų tinkamas naudojimas. Papildoma įranga, naudojama transporto priemonėje. Reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti transporto priemonę.
8. Transporto priemonės vairavimas. Vairavimo mokymas autodrome ar vairavimo mokymo aikštelėje: transporto priemonės pastatymas šonu ir galu prie pakrovimo platformos kroviniams pakrauti ir iškrauti (išskyrus D1 ir D kategorijos transporto priemonėms), važiavimas atbuline eiga ir persirikiavimas į gretimą eismo juostą, įvažiavimas į stotelę keleiviams įlipti ir išlipti (D1 ir D transporto priemonių kategorijos).
IV. BE, C1E IR CE KATEGORIJŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO PAPILDOMAS TURINYS
9. Transporto priemonės techninė eksploatacija ir darbų sauga:
9.1. Vilkiko, priekabos (puspriekabės) sukabinimo mechanizmo eksploataciniai reikalavimai, gedimai, turintys įtakos eismo saugumui.
9.2. Priekabų (puspriekabių) važiuoklės eksploataciniai reikalavimai, gedimai, turintys įtakos eismo saugumui.
9.3. Priekabų (puspriekabių) stabdžių sistemos veikimo principas, eksploataciniai reikalavimai, gedimai, turintys įtakos eismo saugumui.
9.4. Priekabų (puspriekabių) elektros įrengimų, šviesos signalizacijos prietaisų sistemos galimi gedimai ir jų įtaka eismo saugumui.
9.5. Priekabų, puspriekabių kėbulas, platforma ir įrengimai. Specialių priekabų, puspriekabių, junginių sandaros ypatumai.
9.6. Priekabos sukabinimas ir atkabinimas nuo automobilio. Junginio parengimas eksploatacijai, darbų sauga. Puspriekabės sukabinimas su balniniu vilkiku. Junginio parengimas eksploatacijai, darbų sauga.
10. Transporto priemonės vairavimas. Vairavimo mokymas autodrome ar vairavimo mokymo aikštelėje:
10.1. Priekabos (puspriekabės) prikabinimas ir elektros laidų bei oro tiekimo magistralių sujungimas.
10.2. Priekabos (puspriekabės) prikabinimas, kai prieš pradedant manevrą vilkikas stovi šalia priekabos (puspriekabės).
V. T KATEGORIJOS TRANSPORTO PRIEMONIŲ VAIRUOTOJŲ PIRMINIO MOKYMO PAPILDOMAS TURINYS
11. Kelių eismo taisyklės, saugus eismas, teisinės žinios: Keleivių ir bagažo vežimo taisyklės. Vairuotojo veiksmai ekstremaliomis situacijomis (įvykus eismo įvykiui, kilus gaisrui ir pan.)
12. Troleibuso techninė eksploatacija, darbų sauga:
12.1. Mechaninė įranga:
12.1.1. Kėbulas ir rėmas. Lankstaus rėmo ypatumai. Agregatų tvirtinimas prie rėmo. Durų atidarymo (uždarymo) mechanizmai, kita kėbulo įranga. Gedimai ir jų požymiai. Reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti transporto priemonę. Priežiūra.
12.1.2. Transmisija. Kardaninės pavaros ir varančiojo tilto paskirtis, veikimo principas. Gedimai ir jų požymiai. Priežiūra, vartojamos eksploatacinės medžiagos, jų keitimo periodiškumas.
12.1.3. Važiuoklė, pakabos, ratai ir padangos, priekinio tilto sandara. Važiuoklės gedimai ir jų požymiai. Reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti troleibusą. Darbų sauga keičiant ratą.
12.1.4. Vairo ir jo mechanizmo paskirtis, veikimo principas. Vairo mechanizmo stiprintuvas. Gedimai ir jų požymiai. Priežiūra, eksploatacinės medžiagos ir jų keitimo periodiškumas. Reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti troleibusą.
12.2. Pneumatinė įranga:
12.2.1. Suslėgto oro naudojimas troleibuse, pneumatinės įrangos schema, agregatų išdėstymas ir veikimo principas.
12.2.2. Suslėgto oro matavimo prietaisai. Kompresoriaus paskirtis, veikimo principas, pavara. Gedimai ir jų požymiai. Priežiūra, eksploatacinės medžiagos ir darbų sauga. Reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti troleibusą.
12.2.5. Pneumatinė stabdžių sistema, paskirtis, veikimo principas. Gedimai ir jų požymiai. Reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti troleibusą.
12.3. Elektros įranga:
12.3.1. Elektros tiekimo šaltiniai. Troleibusų kontaktinio tinklo schema, elementai, kontaktinio tinklo maitinimas. Troleibuso vairuotojo pareigos, siekiant išvengti kontaktinio tinklo gedimų. Akumuliatorių baterija, paskirtis, priežiūra. Elektros ir darbų sauga.
12.3.2. Elektros srovės nuimtuvai, jų paskirtis, gedimai. Srovės imtuvų gaudytuvai ir veikimo principas. Darbų sauga.
12.3.3. Traukos variklių paskirtis, klasifikacija ir veikimo principai. Reostatinė varža, jos jungimo į traukos variklio grandinę būdai pagal darbo režimus. Gedimai ir jų požymiai.
12.3.4. Paleidimo, elektrinio stabdymo valdikliai, reversorius. Jų paskirtis, veikimo principai ir galimi gedimai. Valdiklio pozicijų paskirtis pagal atitinkamą schemą.
12.3.5. Aukštos įtampos elektros papildomos grandinės ir įrengimai, jų paskirtis, naudojimo taisyklės, elektros sauga.
12.3.6. Žemos įtampos elektros grandinės ir įrengimai, jų paskirtis, naudojimas. Šviesos ir signalizacijos prietaisai, techninė eksploatacija. Reikalavimai, draudžiantys eksploatuoti troleibusą.
12.3.7. Aukštos ir žemos įtampos elektros grandinių apsaugos priemonės, jų paskirtis. Elektros ir darbų sauga.
Vairuotojų pirminio mokymo tvarkos
aprašo
2 priedas
(Vairuotojų pirminio mokymo kursų baigimo liudijimo forma)
1 pusė
|
..................................................................................................... (vairavimo mokyklos pavadinimas, kodas)
.....................................................................................................
LIUDIJIMAS |
|
|||
|
Nr. |
|
|||
Vardas ......................................................................................... Pavardė ........................................................................................ Asmens kodas .............................................................................
Nuo .................... m. ............................................................... d. iki ...................... m. ................................................................ d. mokėsi ir baigė vairuotojų pirminio mokymo kursą. Galioja iki .................m. ............................................................. Mokymo sritis .............................................................................. (nurodyti transporto priemonių kategorijas ir mokymo kurso pavadinimą) ..................................................................................................... teorijos ir (arba) praktinio vairavimo) |
|||||
A. V.
|
............................................................ (vairavimo mokyklos vadovo vardo raidė ir pavardė) ............................................................ (parašas) |
||||
.............................................. (išdavimo data)
|
|||||
2 pusė
|
Vairuotojų mokytojas:
Vardas (-ai) .................................................................................. Pavardė ........................................................................................ Spec. kursų baigimo liudijimo Nr. .............................................. , išdavimo data ..............................................................................
Vairavimo instruktorius: Vardas (-ai) .................................................................................. Pavardė ........................................................................................ Spec. kursų baigimo liudijimo Nr. .............................................. , Išdavimo data ..............................................................................
Vairavimo mokyklos vadovo parašas ..........................................
A. V.
|
|
Pirminio mokymo kursų baigimo liudijimo pildymo reikalavimai:
1. Liudijimo formatas ISO 276–A7, spausdinamas ant šviesaus popieriaus, padengto apsauginiu tinkleliu.
2. Liudijimo numerį įrašo vairavimo mokykla. Numeriai turi atitikti mokinio eilės numerį pagal mokinių ir mokymo kursų baigimo liudijimų apskaitos registravimo žurnalą.
3. Antroje liudijimo pusėje vairavimo mokykla įrašo vairuotojų mokytojo, vairavimo instruktoriaus, kurie patvirtino, kad mokinys turi reikiamų įgūdžių bei sugebėjimų ir pasiruošęs laikyti vairavimo egzaminą VĮ „Regitra“, vardą ir pavardę, jo specialių kursų baigimo liudijimo numerį ir išdavimo datą. Šį įrašą parašu ir antspaudu patvirtina vairavimo mokyklos vadovas.
Vairuotojų pirminio mokymo tvarkos
aprašo
3 priedas
(Vairavimo mokymo lapo formos pavyzdys)
1 lapo pusė
VAIRAVIMO MOKYMO LAPAS
Išduotas 200.... m. ................ ...... d. Nr. ...........
|
Žymos:
|
||||||||||||||||||||||||||
Vairavimo mokyklos vadovo ar asmens, atsakingo už vairuotojų pirminį mokymą, vardo raidė ir pavardė, parašas ir antspaudas: ................... A. V. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||
VAIRAVIMO MOKYKLA |
|
||||||||||||||||||||||||||
Kodas, pavadinimas |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
Adresas, tel., faks. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko įsakymo, suteikiančio teisę vykdyti vairuotojų pirminį mokymą |
Nr. |
Data |
|
||||||||||||||||||||||||
MOKINYS |
Vardas (-ai) |
|
Mokinio nuotrauka |
|
|||||||||||||||||||||||
Pavardė (-ės) |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
MOKOMA VAIRUOTI ............ kategorijos transporto priemones |
|||||||||||||||||||||||||||
Vairavimo instruktorius (-iai) |
Vardas (-ai) |
|
|
||||||||||||||||||||||||
Pavardė (-ės) |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
Spec. kursų baigimo liudijimas |
Nr. |
Išdavimo data |
|
||||||||||||||||||||||||
Parašas |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
Vardas (-ai) |
|
||||||||||||||||||||||||||
Pavardė (-ės) |
|
Mokinio parašas |
|||||||||||||||||||||||||
Spec. kursų baigimo liudijimas |
Nr. |
Išdavimo data |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Parašas |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Mokomosios transporto priemonės: |
Markė, modelis: |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||
Valst. Nr.: |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
Mechaninė arba automatinė pavarų dėžė |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||
Data |
Pamokos tema |
Mokyta valandų |
Nuvažiuota km |
Įvertinimas |
Parašai |
||||||||||||||||||||||
Vairavimo instruktoriaus |
Mokinio |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
2 lapo pusė
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Patvirtinu, kad mokinys turi reikiamų įgūdžių ir gebėjimų ir yra pasirengęs laikyti egzaminus VĮ „Regitra“. Vairavimo instruktoriaus parašas ................................. |
Pastabos: |
Baigus mokymo kursą, vairavimo instruktorius vairavimo mokymo lapą grąžina vairavimo mokyklos vadovui ar jo paskirtam asmeniui, atsakingam už vairuotojų pirminį mokymą |
Pastabos:
1. Vairavimo mokymo lapo formatas ISO 216-A4.
2. Kai mokinį moko daugiau nei 2 vairavimo instruktoriai, pildomas kitas vairavimo mokymo lapas.
Vairuotojų pirminio mokymo tvarkos
aprašo
4 priedas
(Teorijos mokymo apskaitos žurnalo formos pavyzdys)
|
1 puslapis |
|
||||||||||||||
|
TEORIJOS MOKYMO APSKAITOS ŽURNALAS |
|
||||||||||||||
|
Dalyko pavadinimas ......................................................................................................................................
|
|
||||||||||||||
Eil. Nr. |
Mokinio pavardė, vardas |
Lankomumas ir mokinių žinių įvertinimas |
||||||||||||||
Mėnuo / diena |
||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
... |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
30. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
2 puslapis |
|
||||||||||||||
|
Vairuotojų mokytojas .................................................................................................................................... (vardas, pavardė)
|
|
||||||||||||||
Data |
Val. sk. |
Mokymo turinys |
Vairuotojų mokytojo parašas |
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
Teorijos mokymo apskaitos žurnalo pildymo reikalavimai:
1. Žurnalą pildo vairuotojų mokytojas.
2. Kiekvienam mokymo dalykui skiriamas reikalingas žurnalo puslapių skaičius.
3. Neatvykimai žymimi „n“, o pavėlavimai – „p“.
4. Visi įrašai žurnale turi būti aiškūs.