Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2007 M. SPALIO 31 D. NUTARIMO NR. 1179 „DĖL VYKDOMŲ PAGAL LIETUVOS 2007–2013 METŲ EUROPOS SĄJUNGOS STRUKTŪRINĖS PARAMOS PANAUDOJIMO STRATEGIJĄ IR JĄ ĮGYVENDINANČIAS VEIKSMŲ PROGRAMAS PROJEKTŲ IŠLAIDŲ IR FINANSAVIMO REIKALAVIMŲ ATITIKTIES TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2011 m. liepos 13 d. Nr. 855
Vilnius
1. Pakeisti Vykdomų pagal Lietuvos 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją ir ją įgyvendinančias veiksmų programas projektų išlaidų ir finansavimo reikalavimų atitikties taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. spalio 31 d. nutarimu Nr. 1179 „Dėl Vykdomų pagal Lietuvos 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją ir ją įgyvendinančias veiksmų programas projektų išlaidų ir finansavimo reikalavimų atitikties taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 117-4789; 2009, Nr. 76-3115, Nr. 154-6964):
1.1. Išdėstyti 3 punktą taip:
„3. Projektų, kuriems taikomos valstybės pagalbos, kaip ji apibrėžta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (OL 2010 C 83, p. 47) 107 straipsnyje, taisyklės, visos pagal valstybės pagalbos schemas arba ad hoc sprendimus galimos finansuoti išlaidos atitinka finansavimo reikalavimus tiek, kiek tai neprieštarauja šių Taisyklių 4 punkte nurodytų ES teisės aktų nuostatoms.“
1.2. Išdėstyti 4 punktą taip:
„4. Šios Taisyklės parengtos vadovaujantis 2006 m. liepos 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1080/2006 dėl Europos regioninės plėtros fondo ir panaikinančiu Reglamentą (EB) Nr. 1783/1999 (OL 2006 L 210, p. 1) (toliau vadinama – Reglamentas Nr. 1080/2006), 2006 m. liepos 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1081/2006 dėl Europos socialinio fondo ir panaikinančiu Reglamentą (EB) Nr. 1784/1999 (OL 2006 L 210, p. 12) (toliau vadinama – Reglamentas Nr. 1081/2006), 2006 m. liepos 11 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1083/2006, nustatančiu bendrąsias nuostatas dėl Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo ir Sanglaudos fondo bei panaikinančiu Reglamentą (EB) Nr. 1260/1999 (OL 2006 L 210, p. 25), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. birželio 16 d. Tarybos reglamentu (ES) Nr. 539/2010 (OL 2010 L 158, p. 1) (toliau vadinama – Reglamentas Nr. 1083/2006), 2006 m. liepos 11 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1084/2006, įsteigiančiu Sanglaudos fondą ir panaikinančiu Reglamentą (EB) Nr. 1164/94 (OL 2006 L 210, p. 79) (toliau vadinama – Reglamentas Nr. 1084/2006), 2006 m. gruodžio 8 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1828/2006, nustatančiu Tarybos reglamento (EB) Nr. 1083/2006, nustatančio bendrąsias nuostatas dėl Europos regioninės plėtros fondo, Europos socialinio fondo ir Sanglaudos fondo, ir Europos Parlamento bei Tarybos reglamento (EB) Nr. 1080/2006 dėl Europos regioninės plėtros fondo, įgyvendinimo taisykles (OL 2006 L 371, p. 1) (toliau vadinama – Reglamentas Nr. 1828/2006).“
1.3. Išdėstyti 5 punktą taip:
„5. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Fiksuotoji projekto išlaidų suma – iš anksto nustatyta bendra tiesioginių projekto ar jo dalies išlaidų suma, taikoma tinkamoms finansuoti projekto išlaidoms apskaičiuoti ir apmokėti remiantis pateiktais dokumentais, kuriais įrodomas projekto veiklos įvykdymas, kai projekto vykdytojas kartu su mokėjimo prašymu neteikia išlaidų pagrindimo ir išlaidų apmokėjimo įrodymo dokumentų.
Fiksuotasis projekto išlaidų vieneto įkainis – iš anksto nustatytas vienodas tiesioginių projekto išlaidų vieneto įkainis, taikomas tinkamoms finansuoti projekto išlaidoms apskaičiuoti ir apmokėti remiantis pateiktais dokumentais, kuriais įrodomas projekto fizinių veiklos įgyvendinimo rodiklių pasiekimas, kai projekto vykdytojas kartu su mokėjimo prašymu neteikia išlaidų pagrindimo ir išlaidų apmokėjimo įrodymo dokumentų.
Išlaidų apmokėjimo įrodymo dokumentai – banko sąskaitos išrašai, kasos išlaidų orderiai ar kiti dokumentai, kuriais įrodoma, kad pagal išlaidų pagrindimo dokumentus buvo atliktas mokėjimas.
Išlaidų pagrindimo dokumentai – rangovų, paslaugų teikėjų ar prekių tiekėjų pateiktos sąskaitos, perdavimo aktai, darbo laiko apskaitos žiniaraščiai, kelionių ar kiti dokumentai, kuriais pagrindžiamos patirtos išlaidos.
Nepiniginis įnašas – žemė ar kitas nekilnojamasis turtas, įranga, įrenginiai ar medžiagos, mokslo tiriamoji ar profesinė veikla, kuriais prisidedama prie projekto įgyvendinimo, kaip nurodyta Reglamento Nr. 1828/2006 51 straipsnyje.
Netiesioginės, arba pridėtinės, projekto išlaidos (toliau vadinama – netiesioginės projekto išlaidos) – išlaidos, kurios nėra skiriamos tiesiogiai projekto veikloms vykdyti, tačiau yra būtinos ir tiesiogiai susijusios su tiesioginėmis projekto išlaidomis. Tokios išlaidos turi būti patirtos ir pagrįstos išlaidų pagrindimo ir jų apmokėjimo įrodymo ar lygiavertės įrodomosios vertės dokumentais arba nustatytos remiantis panašiems projektams ar projekto veikloms priskirtinomis vidutinėmis realiosiomis išlaidomis ir apskaičiuotos naudojant pagrįstą vienodo dydžio normą.
Tiesioginės projekto išlaidos – tiesiogiai projekto veikloms vykdyti būtinos išlaidos, kai tiesioginį projekto veiklų ir jų išlaidų ryšį įmanoma aiškiai parodyti.“
1.4. Išdėstyti 8.4 punktą taip:
„8.4. Išlaidos buvo skirtos už patiektas prekes ar suteiktas paslaugas, atliktus darbus sumokėti ar skirtos palūkanų subsidijoms, apskaičiuotam darbo užmokesčiui išmokėti arba išlaidos, kai iš anksto sumokama rangovams, prekių tiekėjams ir paslaugų teikėjams pagal su jais sudarytas sutartis ir remiantis pateiktomis išankstinio apmokėjimo sąskaitomis, arba išlaidos, kai sumokama pagal finansų inžinerijos priemonių įgyvendinimo ir finansavimo sutartis. Netiesioginės projekto išlaidos, apmokamos taikant vienodo dydžio normą, pagal fiksuotuosius projekto išlaidų vieneto įkainius ir fiksuotąsias projekto išlaidų sumas, kurie nustatyti finansų ministro nustatyta tvarka (toliau – fiksuotieji įkainiai ir fiksuotosios sumos), apskaičiuotos išlaidos ir nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudos laikomos realiomis, jeigu jos apskaičiuotos laikantis šių Taisyklių.“
1.5. Išdėstyti 8.5.1 punktą taip:
„8.5.1. visos projekto vykdytojų (įgyvendinant finansų inžinerijos priemones – finansų inžinerijos projektų vykdytojų) patirtos išlaidos, išskyrus netiesiogines projekto išlaidas, apmokamas taikant vienodo dydžio normą, pagal fiksuotuosius įkainius ir fiksuotąsias sumas apskaičiuotas išlaidas, pagrindžiamas dokumentais, kuriais įrodomas projekto veiklos arba fizinių veiklos įgyvendinimo rodiklių pasiekimas, turi būti pagrįstos išlaidų pagrindimo ir jų apmokėjimo įrodymo ar lygiavertės įrodomosios vertės dokumentais ir turi būti užtikrinamas visų šiame punkte minimų dokumentų atsekamumas;“.
1.6. Išdėstyti 13.2 punktą taip:
„13.2. Pastatui, kitam statiniui ar patalpai įsigyti ar atnaujinti (tai yra rekonstruoti, remontuoti) per pastaruosius 10 metų nebuvo skirta Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų, kitų piniginių išteklių, kuriais disponuoja valstybė ir (arba) savivaldybės, ES fondų, ES finansinės paramos priemonių, kitų Bendrijos finansinių priemonių ar kitos tarptautinės paramos lėšų, dėl kurių ES fondų lėšos patirtoms išlaidoms apmokėti būtų skiriamos ne vieną kartą.“
1.7. Išdėstyti 182 punktą taip:
„182. Europos socialinio fondo lėšomis bendrai finansuojamų projektų pajamos, numatomos gauti iš projekto įgyvendinimo metu vykdomų veiklų ir projekto įgyvendinimo metu bei projekto finansavimo ir administravimo sutartyje numatytu tęstinumo laikotarpiu (jeigu taikoma) – iš projekto fizinių veiklos įgyvendinimo rodiklių, gali būti laikomos projekto vykdytojo nuosavo įnašo finansavimo šaltiniu. Įgyvendinant projektą gautos pajamos, viršijančios projekto vykdytojo nuosavo įnašo sumą, proporcingai skirtam finansavimui atskaitomos iš projektui išmokamos finansavimo sumos arba grąžinamos į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą ne vėliau kaip iki projekto įgyvendinimo pabaigos. Projekto finansavimo ir administravimo sutartyje numatytu projekto tęstinumo laikotarpiu (jeigu taikoma) gautos pajamos, viršijančios projekto vykdytojo nuosavo įnašo sumą, proporcingai skirtam finansavimui turi būti grąžinamos į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą ne vėliau kaip iki projekto tęstinumo laikotarpio pabaigos. Kai tinkamumo finansuoti reikalavimus atitinka ne visos projekto išlaidos, gaunamos pajamos proporcingai paskirstomos tarp tinkamumo finansuoti reikalavimus atitinkančių ir jų neatitinkančių išlaidų dalių. Šis punktas netaikomas projektams, kuriems taikomos valstybės pagalbos teikimo taisyklės, kaip apibrėžta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 straipsnyje, įskaitant de minimis pagalbą, ir finansų inžinerijos projektams.“
1.8. Papildyti 183 punktu:
1.9. Išdėstyti 20 punktą taip:
„20. Netinkamomis finansuoti taip pat laikomos išlaidos, kurios anksčiau buvo finansuotos (apmokėtos) iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų, kitų piniginių išteklių, kuriais disponuoja valstybė ir (arba) savivaldybės, ES fondų, ES finansinės paramos priemonių, kitų Bendrijos finansinių priemonių ar kitos tarptautinės paramos lėšų, dėl kurių ES fondų lėšos patirtoms išlaidoms apmokėti būtų skiriamos ne vieną kartą.“
1.10. Išdėstyti priedo 6.9 punktą taip:
„6.9. Turto įsigijimo (išskyrus patalpų ir transporto priemonių įsigijimo išlaidas), nuomos, eksploatavimo, draudimo, remonto ir kitos susijusios išlaidos, taip pat biuro prekių, telekomunikacijų, pašto paslaugų, banko mokesčių už sąskaitos atidarymą ir tvarkymą, kitų paslaugų ir priemonių įsigijimo ir nuomos išlaidos. Tai turto įsigijimo (išskyrus patalpų ir transporto priemonių įsigijimo išlaidas), nuomos, eksploatavimo, draudimo, remonto ir kitos susijusios išlaidos, taip pat biuro prekių, telekomunikacijų, pašto paslaugų, banko mokesčių už sąskaitos atidarymą ir tvarkymą, kitų paslaugų ir priemonių įsigijimo ir nuomos išlaidos, kai šios prekės ir paslaugos būtinos veiksmingam šio Aprašo 5 punkte nurodytų funkcijų atlikimui užtikrinti, ir tik ta išlaidų dalis, kuri pagrįstai susieta su šio Aprašo 5 punkte nurodytų funkcijų atlikimu. Kai šios išlaidų kategorijos prekės, kurios priskiriamos prie ilgalaikio materialiojo turto, įsigyjamos lizingo (finansinės nuomos) būdu, tinkamos finansuoti yra tik tos išlaidos, kurios atitinka Vykdomų pagal Lietuvos 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo strategiją ir ją įgyvendinančias veiksmų programas projektų išlaidų ir finansavimo reikalavimų atitikties taisyklių 14 punkte nustatytus reikalavimus.“
2. Pavesti finansų ministrui per mėnesį nuo šio nutarimo įsigaliojimo parengti ir patvirtinti teisės aktą, nustatantį fiksuotųjų įkainių ir fiksuotųjų sumų nustatymo ir taikymo tvarką.