LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL MAISTO PREKIŲ ĮVEŽIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR JŲ KOKYBĖS KONTROLĖS TVARKOS PATVIRTINIMO

 

1995 m. sausio 9 d. Nr. 35

Vilnius

 

Siekdama apsaugoti Lietuvos rinką nuo prastos kokybės ir pavojingų žmogaus sveikatai maisto prekių, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Maisto prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką ir jų kokybės kontrolės tvarką (pridedama).

Ši tvarka įsigalioja po trijų mėnesių nuo jos paskelbimo „Valstybės žiniose“ dienos.

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                        ANTANAS VINKUS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1995 m. sausio 9 d. nutarimu

Nr. 35

 

MAISTO PREKIŲ ĮVEŽIMO Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IR JŲ KOKYBĖS KONTROLĖS TVARKA

 

MAISTO PREKIŲ ĮVEŽIMAS

 

1. Į Lietuvos Respubliką įvežamos tiktai tos maisto prekės, kurios atitinka Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytus kokybės ir nekenksmingumo sveikatai reikalavimus.

Maisto prekės – tai apdoroti, pusiau apdoroti ir neapdoroti maisto produktai, žaliavos, patiekalai, maisto priedai, kramtomoji guma ir gėrimai, vartojami žmonių mitybai ir jų įpročiams tenkinti.

2. Už įvežtų į Lietuvos Respubliką maisto prekių kokybę ir nekenksmingumą sveikatai atsako jų savininkai įstatymų nustatyta tvarka.

3. Maisto prekės gali būti įvežamos tik per tuos Lietuvos Respublikos sienos perėjimo punktus, kuriuose yra maisto prekių kontrolės pasienio tarnybos.

4. Maisto prekių muitinio tranzito procedūra nuo Lietuvos Respublikos sienos perėjimo punkto muitinės įstaigos iki muitų teritorijos viduje esančios muitinės įstaigos (vidinis tranzitas) įforminama tik pateikus sertifikatą ar sertifikatus, nurodytus maisto prekių, kurias įvežant į Lietuvos Respubliką būtina pateikti sertifikatus, sąraše. Sertifikatuose turi būti nurodyti maisto prekių kokybės ir nekenksmingumo sveikatai rodikliai, atitinkantys Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytus reikalavimus.

5. Sertifikatai turi būti pateikti lietuvių kalba (arba viena iš šių kalbų: anglų, vokiečių, rusų) ir pažymėti Lietuvos Respublikos maisto prekių kontrolės pasienio tarnybų žymomis „Įvežti leidžiama“ arba „Privaloma papildoma kontrolė“. Šiose žymose turi būti nurodytas Lietuvos Respublikos sienos perėjimo punkto pavadinimas, maisto prekių kontrolę atlikusios tarnybos pavadinimas, pareigūno pavardė (arba asmeninis numeris), parašas ir data.

6. Maisto prekių kontrolės pasienio tarnybų pareigūnai ženklina sertifikatus žyma „Privaloma papildoma kontrolė“ šiais atvejais: kai sertifikatuose nurodyti prekių kokybės ir nekenksmingumo sveikatai rodikliai neatitinka Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytų reikalavimų; kai sertifikatuose nepilnai, klaidingai ar nesuprantamai nurodyti minėtieji rodikliai; kai transportavimo sąlygos neatitinka nustatytų reikalavimų; kai nustatoma, jog yra prekių su įpakavimo pažeidimais bei ženklinimo trūkumais (jeigu yra galimybė apžiūrėti maisto prekių siuntą). Kitais atvejais dedama žyma „Įvežti leidžiama“.

7. Įvežtas į Lietuvos Respubliką maisto prekes su žyma „Privaloma papildoma kontrolė“ importuotojas privalo pateikti ekspertizei pagal šios tvarkos 11 punkto reikalavimus.

8. Vežant maisto prekes tranzitu per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją nuo vieno Lietuvos Respublikos sienos perėjimo punkto muitinės įstaigos iki kito Lietuvos Respublikos sienos perėjimo punkto muitinės įstaigos (išorinis tranzitas), dokumentų, patvirtinančių prekių kokybę ir nekenksmingumą sveikatai, pateikti nereikia, išskyrus veterinarinį sertifikatą (jeigu jis būtinas pagal maisto prekių, kurias įvežant į Lietuvos Respubliką būtina pateikti sertifikatus, sąrašą).

9. Importuotojas gauna teisę realizuoti importuotas į Lietuvos Respubliką maisto prekes tik turėdamas šiuos jų kokybę ir nekenksmingumą sveikatai patvirtinančius dokumentus:

sertifikatą (sertifikatus), išduotą pagal maisto prekių, kurias įvežant į Lietuvos Respubliką būtina pateikti sertifikatus, sąrašą, su maisto prekių kontrolės pasienio tarnybos žyma „Įvežti leidžiama“ kiekvienai maisto prekių siuntai;

atitinkamos kontrolės institucijos (Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos arba Valstybinės veterinarijos tarnybos) išduotą leidimą realizuoti įvežtų į Lietuvos Respubliką maisto prekių siuntą. Šio dokumento reikia tik tuomet, kai sertifikate yra žyma „Privaloma papildoma kontrolė“, ir jis išduodamas, kaip numatyta šios tvarkos 11 punkte. Nurodytųjų dokumentų originalus importuotojas saugo, iki pasibaigs maisto prekių tinkamumo vartoti terminas.

 

MAISTO PREKIŲ KOKYBĖS KONTROLĖ VIDAUS RINKOJE

 

10. Įmonė, pirkdama maisto prekes, perima ir visą su jomis susijusią atsakomybę. Ji privalo įsitikinti, ar prekės yra geros kokybės, nekenksmingos sveikatai, patikrinti, ar tvarkingi jų lydimieji dokumentai. Kiekvieną maisto prekių siuntą turi lydėti:

10.1. pirminiai juridinę galią turintys buhalterinės apskaitos dokumentai, kuriuose prie kiekvieno prekės pavadinimo privaloma nurodyti institucijos, leidusios įvežti arba realizuoti prekę Lietuvos Respublikoje, pavadinimą ir leidimo išdavimo datą;

10.2. sertifikatų su atitinkamomis žymomis (pagal šios tvarkos 5 punktą) kopijos kiekvienam prekės pavadinimui;

10.3. leidimo realizuoti prekių siuntą kopija, kai sertifikate yra žyma „Privaloma papildoma kontrolė“.

11. Jeigu maisto prekių sertifikate yra žyma „Privaloma papildoma kontrolė“ ir reikia papildomų tyrimų jų kokybei ir nekenksmingumui sveikatai nustatyti, skiriama ekspertizė Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. Importuotojas privalo kreiptis į maisto prekių, kurias įvežant į Lietuvos Respubliką būtina pateikti sertifikatus, sąraše nurodytos ekspertizę atliekančios institucijos teritorinę įstaigą pirmoje prekių iškrovimo vietoje. Reikiamus laboratorinius tyrimus šiuo atveju atlieka maisto tyrimams akredituotos ir atestuotos laboratorijos nepriklausomai nuo to, kieno reguliavimo sričiai jos priskirtos. Ekspertizei atlikti ir maisto prekių kokybės ir nekenksmingumo sveikatai rodikliams įvertinti gali būti pasitelkti ir kitų institucijų (Valstybinės kokybės inspekcijos, Valstybinės augalų karantino inspekcijos, kitų tarnybų) specialistai. Priklausomai nuo ekspertizės išvados kontroliuojanti institucija sprendžia, ar galima išduoti leidimą realizuoti maisto prekes Lietuvos Respublikoje. Tyrimų išlaidas apmoka prekių savininkas.

12. Priverstinai neatlygintinai paimti (konfiskuoti) maisto prekes valstybės nuosavybėn galima tik Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

13. Konfiskuotos maisto prekės, atitinkančios visus Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytus kokybės ir nekenksmingumo sveikatai reikalavimus, dalyvaujant miestų (rajonų) valstybinėms mokesčių inspekcijoms, perduodamos realizuoti prekybos organizacijoms, su kuriomis yra sudarytos sutartys realizuoti šias prekes rinkos kainomis.

14. Maisto prekės, neatitinkančios Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytų kokybės ir nekenksmingumo sveikatai reikalavimų, sunaikinamos atitinkamos institucijos pareigūnų sprendimu (jeigu jų negalima perdirbti, sušerti gyvuliams ar panaudoti kitiems tikslams).

15. Maisto prekių sunaikinimą (fiziniais, cheminiais, mechaniniais ar biologiniais būdais) kontroliuoja sprendimą priėmęs pareigūnas. Jis dalyvauja jas sunaikinant ir surašant maisto prekių sunaikinimo aktą.

______________