LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTO
DEKRETAS
DĖL PAKLAUSIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIAM TEISMUI
2008 m. lapkričio 7 d. Nr. 1K-1575
Vilnius
1 straipsnis.
Lietuvos Respublikos Konstitucijos 105 straipsnio 3 dalies 1 punkte ir 106 straipsnio 5 dalyje yra įtvirtinta Respublikos Prezidento teisė kreiptis į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl išvados, ar nebuvo pažeistas rinkimų įstatymas per Seimo narių rinkimus. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 86 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad partijos, iškėlusios kandidatus į Seimo narius, kandidatai į Seimo narius Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimus arba jos atsisakymą nagrinėti skundus dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų ne vėliau kaip per 24 valandas po to, kai paskelbiami oficialūs rinkimų rezultatai, gali apskųsti Seimui ar Respublikos Prezidentui. Tokiais atvejais Seimas ar Respublikos Prezidentas ne vėliau kaip per 48 valandas kreipiasi į Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo.
Liberalų ir centro sąjungos kandidatė į Lietuvos Respublikos Seimo narius Dalia Štraupaitė ir Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas 2008 m. lapkričio 6 d. įteikė skundus „Dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos 2008 m. spalio 31 d. sprendimo Nr. 194“, kuriuose yra skundžiamas Vyriausiosios rinkimų komisijos 2008 m. spalio 31 d. sprendimas Nr. 194 „Dėl Liberalų ir centro sąjungos kandidatės į Seimo narius Dalios Štraupaitės skundo dėl Zarasų–Visagino apygardos Nr. 52 rinkimų komisijos sprendimo patvirtinti balsų skaičiavimo protokolą ir šio protokolo pripažinimo negaliojančiu“. Jais buvo nuspręsta atmesti Liberalų ir centro sąjungos kandidatės į Seimo narius Dalios Štraupatės skundą, kuriuo prašoma pripažinti Zarasų–Visagino apygardos Nr. 52 rinkimų komisijos balsų skaičiavimo protokolą negaliojančiu; perskaičiuoti rinkėjų balsus minėtoje apygardoje; sulyginti minėtos apygardos Zarasų Rytų, Zarasų Vakarų ir Kosmoso apylinkėse rinkimuose dalyvavusių rinkėjų sąrašus su apygardos komisijoje esančiais sąrašais, taip pat paštu ir namuose balsavusių asmenų parašus pirmajame ir antrajame turuose; kreiptis į Generalinę prokuratūrą su prašymu ištirti, ar nebuvo pažeistos rinkėjų teisės. Abiejuose skunduose prašoma kreiptis į Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 5, 5-1, 61, 67, 67-1, 84, 87 straipsnių šiurkščių pažeidimų, padarytų Zarasų–Visagino rinkimų apygardoje Nr. 52.
Lietuvos Respublikos Konstitucijos 55 straipsnio 1 dalis nustato, kad Seimo nariai renkami visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu. Konstitucinis slapto balsavimo principas yra įtvirtintas Seimo rinkimų įstatymo 5 straipsnyje, kurio 1 dalis nustato: „Rinkėjai balsuoja asmeniškai ir slaptai. Draudžiama balsuoti už kitą asmenį arba pavesti kitam asmeniui balsuoti už save. Rinkėjas, kuris dėl fizinių trūkumų negali pats balsuoti, gali balsuoti padedamas kito asmens, kuriuo jis pasitiki, kaip tai nustatyta šio įstatymo 66 straipsnio 6 dalyje. Jeigu kam nors tapo žinoma kito asmens balsavimo paslaptis, draudžiama ją atskleisti.“ Šio straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad „kontroliuoti rinkėjų valią rinkimuose draudžiama. Balsavimo metu draudžiama paveikti rinkėjo valią balsuoti arba nebalsuoti už kurį nors kandidatą ar kandidatų sąrašą. Rinkėjui turi būti sudarytos sąlygos slaptai ir netrukdomam užpildyti biuletenį. Su biuleteniu draudžiama atlikti tokius veiksmus, kurie galėtų atskleisti balsavimo paslaptį.“
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2004 m. lapkričio 5 d. išvadoje pabrėžė, kad demokratiški rinkimai yra svarbi piliečių dalyvavimo valdant valstybę forma, kartu ir būtinas valstybės politinių atstovaujamųjų institucijų formavimo elementas. Rinkimai negali būti laikomi demokratiškais, o jų rezultatai – legitimiais ir teisėtais, jeigu rinkimai vyksta paminant Konstitucijoje įtvirtintus demokratinių rinkimų principus, pažeidžiant demokratines rinkimų procedūras.
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 105 straipsnio 3 dalies 1 punktu ir 106 straipsnio 5 dalimi bei Seimo rinkimų įstatymo 86 straipsnio 5 dalimi, 95 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo įstatymo 73 straipsnio 1 punktu ir 74 straipsnio 2 dalimi,
kreipiuosi į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą su paklausimu dėl išvados, ar per 2008 metų Lietuvos Respublikos Seimo narių rinkimus nebuvo pažeistos Seimo rinkimų įstatymo 5, 5-1, 61, 67, 67-1, 84, 87 straipsnių nuostatos, įtvirtinančios slapto balsavimo principą ir demokratines rinkimų procedūras, kurių laikymasis yra būtinas rinkimų rezultatų pripažinimui legitimiais ir teisėtais.
2 straipsnis.