VALSTYBINĖS GYVULIŲ VEISLININKYSTĖS PRIEŽIŪROS TARNYBOS PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS VIRŠININKO
Į S A K Y M A S
DĖL VEISLINIŲ KIAULIŲ PRODUKTYVUMO KONTROLĖS, VERTINIMO, INFORMACIJOS KAUPIMO IR TEIKIMO TAISYKLIŲ BEI APSKAITOS LAPŲ, ŽURNALŲ IR KNYGŲ FORMŲ PATVIRTINIMO
2003 m. lapkričio 10 d. Nr. 1A-55
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos gyvulių veislininkystės įstatymu (Žin.,1994, Nr. 14-226; 1998, Nr. 110-3023) bei remdamasis Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos viršininko 2003 m. rugpjūčio 21 d. įsakymu Nr. 1A-42 „Dėl grynaveislių ir hibridinių kiaulių produktyvumo bei jų genetinės vertės nustatymo metodų patvirtinimo“:
1. Tvirtinu pridedamas:
2. Laikau netekusiu galios Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos viršininko 2001 m. gruodžio 7 d. įsakymą Nr. 28 „Dėl Veislinių kiaulių produktyvumo kontrolės, Veislinių kiaulių kontrolinio penėjimo ir skerdenų vertinimo taisyklių bei Veislinių kiaulių produktyvumo apskaitos formų patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 104-3734).
3. Pavedu:
3.1. Valstybinei kiaulių veislininkystės stočiai, vadovaujantis 1 punktu patvirtintomis taisyklėmis, vykdyti veislinių kiaulių produktyvumo kontrolę, kontrolinį penėjimą, skaičiuoti kiaulių veislinę vertę ir skelbti ją nustatyta tvarka;
3.2. rajonų vyriausiesiems specialistams – valstybiniams veislininkystės inspektoriams kontroliuoti, kad veislinių kiaulių produktyvumas, produktyvumo apskaita ir veislinių kiaulių kontrolinis penėjimas būtų vykdomas vadovaujantis šiuo įsakymu patvirtintomis taisyklėmis;
PATVIRTINTA
Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros
tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos
viršininko 2003 m. lapkričio 10 d.
įsakymu Nr. 1A-55
Veislinių kiaulių produktyvumo kontrolės, vertinimo, informacijos kaupimo ir teikimo taisyklės
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šios taisyklės reglamentuoja veislinių kiaulių produktyvumo kontrolę, vertinimą ir informacijos apie kiaulių veislinę vertę kaupimą ir teikimą.
2. Veislinių kiaulių produktyvumo kontrolę ir vertinimą vykdo Valstybinė kiaulių veislininkystės stotis.
3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
Kiaulių veislininkystė – selekcijos priemonių sistema kiaulėms veisti ir genetiškai tobulinti.
Grynaveislės kiaulės – visos kiaulės, kurių tėvai ir protėviai įrašyti į tos pačios kiaulių veislės kilmės knygą ir kurios pačios yra įregistruotos arba tinkamos būti registruojamos tokiose kilmės knygose.
Hibridinės kiaulės – visos kiaulės, įtrauktos į registrą, kurios gautos kryptingai kryžminant:
kelių veislių ar linijų grynaveislius gyvulius;
gyvulius, kurie patys gauti sukryžminus kelių veislių ar linijų grynaveislius gyvulius;
grynaveislius gyvulius su gyvuliais, priskiriamais vienai iš nurodytųjų kategorijų.
Veislinis prieauglis – kiaulaitės – nuo gimimo iki pripažinimo tinkamomis veisti arba naudoti jų kiaušialąstes ir embrionus. Kuiliukai – nuo gimimo iki pripažinimo tinkamais kergti arba naudoti sėklinimui jų spermą.
Veisliniai kuiliai – kuiliai, kurių kilmė ir individualios veislinės savybės atitinka veislei keliamus reikalavimus, yra įregistruoti kiaulių veislininkystės informacijos sistemoje, kilę iš patikrintų pagal palikuonių kontrolinį penėjimą tėvų ir pagal produktyvumo kontrolės ir genetinės vertės nustatymo rezultatus pripažinti tinkamais kergti arba naudoti sėklinimui jų spermą.
Veislinės paršavedės – kiaulės nuo pirmo apsiparšiavimo, kurių kilmė ir individualios veislinės savybės atitinka veislei keliamus reikalavimus, yra įregistruotos kiaulių veislininkystės apskaitos sistemoje ir pagal produktyvumo kontrolės bei genetinės vertės nustatymo rezultatus pripažintos tinkamomis veisti arba naudoti jų kiaušialąstes ir embrionus.
Pagrindinė grupė – 30 proc. geriausiai įvertintų visos populiacijos kiaulių.
Kilmės pažymėjimas – oficialus dokumentas, išduodamas pripažintos veislininkystės institucijos, liudijantis gyvulio tapatybę ir apibūdinantis jo kilmę, produktyvumą bei kitas veislines savybes.
Kiaulių produktyvumo kontrolė ir veislininkystės apskaita – kiaulių individualių produktyvumo ir reprodukcinių savybių nustatymas, duomenų apskaita, registravimas ir kaupimas Valstybinės kiaulių veislininkystės stoties (toliau – VKVS) informacijos sistemoje.
Veislinis ūkis – juridinis ar fizinis asmuo, turintis nuosavybės teisę į kontroliuojamų veislinių kiaulių bandą, ir kuriame:
veisiama ne daugiau kaip dviejų veislių paršavedžių grynaveislės bandos;
pirmos kartos hibridams gauti laikoma ne daugiau kaip kitų dviejų veislių kuiliai;
nustatyta tvarka vedama veislininkystės apskaita;
veislinių kiaulių genealogija ir apskaita registruojama VKVS informacijos sistemoje;
kuiliai ir paršavedės vertinami palikuonių kontrolinio penėjimo metodu, o veislinis prieauglis – pagal raumeningumą, nustatytą ultragarsu;
laikomasi veterinarijos ir sanitarijos reikalavimų, laiku atliekamos profilaktinės priemonės;
geros kiaulių šėrimo ir laikymo sąlygos.
Kuilių spermos ėmimo centras – juridinis ar fizinis asmuo, laikantis kuilius reproduktorius, kilusius iš patikrintų pagal palikuonių kontrolinį penėjimą tėvų, ir pagal produktyvumo kontrolės bei genetinės vertės nustatymo rezultatus pripažinti tinkamais naudoti sėklinimui jų spermą.
4. Veislines kiaules vertina ir įrašyti į kilmės knygas teikia VKVS specialistai. Kiaulių vertinimo ataskaita sudaroma kiekvienais metais iki būsimų metų kovo 1 dienos pagal sausio 1 dienos duomenis.
5. Lietuvoje veisiamos kiaulės pagal atitikimą veislių požymiams skirstomos į keturias veislių grupes:
5.1. pirmoji – Lietuvos baltosios ir jų tipai, didžiosios baltosios, jorkšyrai bei jų pirmos kartos hibridai;
6. Lietuvoje veisiamos kiaulės pagal produktyvumo kryptį skirstomos į motininę, tarpinę ir tėvinę veisles:
7. Didžiosioms baltosioms priskiriamos Anglijos, Danijos, Olandijos, Vokietijos selekcijos didžiosios baltosios.
9. Landrasams priskiriami Danijos, Norvegijos, Olandijos, Suomijos, Švedijos, Vokietijos selekcijos landrasai.
10. Veislinės kiaulės turi būti suženklintos pagal galiojančias veislinių kiaulių registravimo ir identifikavimo taisykles.
11. Pirmosios ir antrosios veislių grupių veisliniai kuiliai, paršavedės ir jų prieauglis vertinami pagal patvirtintą BLUP (Best linear unbased prediction) metodiką, o trečiosios ir ketvirtosios veislių grupių kiaulės vertinamos pagal 100 balų sistemą.
12. Kiaulių produktyvumo kontrolės, kuilių ir paršavedžių įvertinimo pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes, streso tyrimų duomenys, įrašyti ir apibendrinti VKVS informacijos sistemoje, yra pagrindas nustatant gyvulio veislinę vertę ir išduodant kilmės dokumentus.
13. Kilmės pažymėjimą išduoda kiaulių kilmės knygą tvarkanti pripažinta veislininkystės institucija. Duomenų teisingumą parašu patvirtina VKVS skyriaus viršininkas.
II. REGISTRUOJAMI IR KONTROLIUOJAMI VEISLINIŲ KIAULIŲ PRODUKTYVUMO RODIKLIAI
15. Paršavedžių produktyvumo rodikliai:
16. Veislinių kuilių produktyvumo rodikliai:
16.1. reprodukcinės savybės (iš sukergtų su kuiliu paršavedžių gimusių gyvų paršelių skaičius). Eleveruose ir kuilių spermos ėmimo centruose – pagal tėvo reprodukcines savybes;
III. VEISLINIŲ KIAULIŲ SVĖRIMAS IR MATAVIMAS
18. 21 dienos amžiaus vados masės nustatymas – sveriamas visas paršelių lizdas kartu (įvertinant paršavedę, dvidešimt pirmą dieną po apsiparšiavimo sveriami visi paršeliai. Taip sužinomas paršavedžių pieningumas).
IV. VEISLINIŲ KIAULIŲ PRODUKTYVUMO KONTROLĖ
22. Veislinių kiaulių produktyvumo pirminiai duomenys įrašomi į veislinių kiaulių apskaitos formas Nr. 1-K, Nr. 2-K, Nr. 3-K, Nr. 4-K. Už pirminių duomenų įrašymą ir tikslumą atsakingi veislinių kiaulių savininkai arba jų įgalioti asmenys.
24. VKVS kontrolės asistentai atlieka pirminį selekcinį kiaulių vertinimą, kontroliuoja įvertinto prieauglio tolimesnį panaudojimą, kontroliuodami veislinių kiaulių produktyvumo apskaitą, tikrina kiaulių savininko padarytus pirminius įrašus apskaitos formose apie:
25. VKVS kontrolės asistentai patikrintus duomenis įtraukia į kompiuterinę apskaitos programą ir siunčia įrašymui į VKVS informacijos sistemą. Registruojami šie bandoje įvykusių pasikeitimų duomenys:
25.1. kiekvienos paršavedės gimimo vieta ir data, inventorinis (tatuiruotas) ir unikalus plastmasinio ausų įsago numeris (toliau – ind. Nr.), paršavedės sukergimo (sėklinimo) data ir kergimo eiliškumas, vardas, kuilio ind. Nr., gimimo vieta ir data;
25.2. apsiparšiavimo data, kelintas apsiparšiavimas, ind. Nr., veislė, gimusių paršelių skaičius, gimusių gyvų paršelių skaičius, jų lytis bei lizdo numeris;
25.4. paršelių atjunkymo data, skaičius atjunkymo metu, kiekvieno ir bendra jų masė, inventoriniai numeriai, spenių skaičius, paršelių tolimesnis panaudojimas;
26. VKVS specialistai, suvesdami į informacijos sistemą perduotus kontrolės asistentų duomenis, kontroliuoja jų teisingumą, analizuoja ir atlieka selekcinį įvertinimą.
27. VKVS informacijos sistemoje kaupiami šie duomenys:
27.1. veislinių kiaulių kilmės duomenys:
27.2. kergimo/sėklinimo duomenys:
27.3. apsiparšiavimo duomenys:
27.6. paršavedžių ir kuilių įvertinimo kontrolinio penėjimo metodu (pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes, raumeningumą, mėsos kokybės įvertinimą) duomenys;
V. VEISLINIO KIAULIŲ PRIEAUGLIO RAUMENINGUMO NUSTATYMAS
28. Veislinio kiaulių prieauglio raumeningumą nustato VKVS kontrolės asistentas. Veislinio prieauglio raumeningumas ir lašinių storis nustatomas ultragarso aparatu, jiems pasiekus 5–7 mėn. amžių ir 85–110 kg masės. Matavimas atliekamas specialiame gardelyje.
29. Prieš nustatant prieauglio raumeningumą, į ultragarsinio matavimo prietaisą įrašomas prieauglio inventorinis Nr., lizdo Nr., amžius dienomis ir masė (kg). Matuojamas lašinių storis dviejose vietose:
30. Prieauglio raumeningumo duomenys įrašomi į VKVS informacijos sistemą. Prieauglis, neatitinkantis veislei keliamų reikalavimų, brokuojamas.
Vi. VEISLINIŲ kiaulių KONTROLINIs PENĖJIMas, kontrolinis SKERDimas ir sKERDENŲ vertinimas
32. Kuilius ir paršavedes pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes bei raumeningumą įvertina VKVS.
33. Kuilys vertinamas ne mažiau kaip pagal trijų su juo sukergtų paršavedžių 12 palikuonių, o paršavedės – pagal jos pačios vados 4 paršelius.
34. Kuiliai pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes bei raumeningumą vertinami iki jiems sueina 24 mėnesiai.
35. VKVS vertinami grynaveisliai ir hibridiniai paršeliai, gauti mišrinant skirtingų veislių gyvulius. Iš palikuonių nustatomas heterozės efektyvumas mišrinant skirtingas veisles. Daromos išvados, kokias veisles efektyviausia mišrinti tarpusavyje siekiant norimų tam tikros veislės savybių.
36. Paršelius kontroliniam penėjimui atrenka VKVS kontrolės asistentas, dalyvaujant veislinio gyvulio savininkui arba jo įgaliotam asmeniui.
37. Kontroliniam penėjimui atrenkami paršeliai:
37.1. paršavedžių, kurių vadoje iki atjunkomojo amžiaus išaugo ne mažiau kaip 9 paršeliai. Paršeliai turi būti ne vyresni kaip 80 dienų ir turi sverti ne daugiau kaip 27 kg. Atrenkamų paršelių masė turi atitikti vidutinę lizdo paršelio masę, o tarpusavio paršelių masės skirtumas neturi viršyti 4 kg;
38. Pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatytus reikalavimus atliekami kontroliniam penėjimui atrinktų paršelių veterinariniai tyrimai.
39. Išvežant paršelius į VKVS, ūkyje užpildoma paršelių siuntimo kortelė, kurioje nurodoma kiekvieno paršelio atsivedimo data, ind. Nr., gyvo gyvulio masė (kg), kuilio ir paršavedės ind. Nr., gimimo datos bei jų veislė. Siuntimo kortelės duomenis parašu patvirtina VKVS kontrolės asistentas ir gyvulio savininkas arba jo įgaliotas asmuo.
VII. KONTROLINIS PENĖJIMAS
41. Kontrolinio penėjimo tiksli pašarų apskaita pradedama, kai paršeliai pasiekia 30 kg gyvo gyvulio masės ir yra ne vyresni kaip 90 dienų amžiaus.
42. Kontroliniam penėjimui atrinkti paršeliai VKVS paleidžiami į išplautus, išdezinfekuotus gardus – tvartų ketvirčius.
43. Pristačius paršelius į VKVS, jei vieno lizdo paršeliai laikomi bendrame garde, užpildoma gardo kortelė ir šėrimo žiniaraštis. Jei paršeliai laikomi po vieną, gardo kortelė ir šėrimo žiniaraštis pildomas kiekvienam. Jų atvežimo į VKVS datos, ind. Nr., gimimo datos, gyvo gyvulio masė įrašomi į „Kiaulių kontrolinio penėjimo ir auginimo duomenų kaupimo ir analizės programą“. Įtarus, kad kilmė netiksli, ji tikrinama genetiniais metodais.
44. Prieš pradedant kontrolinį penėjimą į „Kiaulių kontrolinio penėjimo ir auginimo duomenų kaupimo ir analizės programą“ įrašomi šie duomenys:
44.1. kontroliuojamos kiaulių grupės numeris (kiekvienais metais nuo sausio 1 d. grupės pradedamos numeruoti nuo vieneto);
45. Kontrolinio penėjimo tvartuose turi būti ne mažiau kaip 18–20o C temperatūra, o santykinė oro drėgmė – ne didesnė kaip 70 procentų.
47. Kontroliuojamos kiaulės šeriamos standartiniais kombinuotaisiais pašarais, iki soties duodama švaraus vandens. Standartinį kombinuotąjį pašarą sudaro 80–85 proc. miežinių miltų, 8–14 proc. sojos rupinių, 0–4 proc. žuvies miltų ir 2–3 proc. mineralinių pašarų (mineralinių medžiagų, vitaminų ir amino rūgščių priedų). Miežinių miltų 30–45 proc. gali būti pakeičiami kvietiniais miltais.
48. Kontroliuojamos kiaulės šeriamos du kartus per parą – 8 val. ryte ir 16 val. vakare (paršeliai iki 4 mėn. amžiaus gali būti šeriami per parą 3 kartus) pagal šėrimo normas, nurodytas 49 punkte.
49. Kiekvienai kontroliuojamai kiaulei atsveriamas visos paros pašaro davinys pagal rekomenduojamas šėrimo normas:
Kontroliuojamos kiaulės: Skiriama kombinuotųjų
gyvulio masė, kg pašarų, kg
21–25 1,6
26–30 1,8
31–35 2,0
36–40 2,2
41–45 2,4
46–50 2,6
51–55 2,9
56–60 3,2
61–65 3,4
66–70 3,5
71–75 3,6
76–80 3,7
81–85 3,8
86–90 3,9
91–95 4,0
96–100 4,2
50. Pašarų ėdamumas kontroliuojamas kas antrą dieną. Jei 2–4 mėn. kontroliuojamos kiaulės pašarų normą suėda per 2 val., o vyresnio amžiaus kiaulės – per pusę valandos, kas antrą dieną pašarų davinys didinamas 200 gramų. Jei kontroliuojamos kiaulės per minimą laiką nesuėda skirtos pašarų normos – pašarų davinys mažinamas 200 g.
51. Tvartuose, kur taikomas lizdinis paršelių laikymas, suėstas pašaras apskaitomas pagal kompiuterinėje programoje sudarytą šėrimo kreivę. Kiekvieno šėrimo pašaro norma atsveriama kiekvienam lizdui.
52. Kontroliuojamos kiaulės sveriamos kiekvieną mėnesį, praėjus 4 val. po šėrimo. Svėrimo datos, gyvoji masė ir priaugimas registruojami apskaitos formose. Baigiant kontrolinį penėjimą, kiaulės sveriamos dažniau, kad neperaugtų 95 kg gyvo gyvulio masės.
53. Vyresnės kaip 4 mėn. kontroliuojamos kiaulės, du mėnesius paeiliui vidutiniškai per parą priaugančios mažiau kaip po 600 gramų, išbrokuojamos.
54. Iš kontroliuojamos grupės išbrokavus 2 palikuonis, paršavedė vertinama pagal dviejų palikuonių kontrolinio penėjimo rezultatus, o išbrokavus tris palikuonis – nevertinama.
57. Baigus kontrolinį penėjimą, nustatoma kiekvienos kontroliuotos kiaulės:
VIII. KIAULIŲ KONTROLINIS SKERDIMAS, SKERDENOS VERTINIMAS IR MĖSOS KOKYBĖS NUSTATYMAS
61. Paskerdus kiaulę ir išėmus iš plikinimo vonios, skerdimo knygutėje įrašomas jos skerdimo eilės ir VKVS įsegto plastmasinio įsago numeris. Eilės numeris štampuojamas ant priekinių ir užpakalinių kojų.
62. Nustatoma šiltos skerdenos masė (be vidaus organų, galvos, kojų ir uodegos) šimto gramų tikslumu. Nustatomas lašinių storis keteroje, ties 6–7 krūtinės slanksteliu ir ploniausioje vietoje. Skerdena paliekama 24 val. atvėsinimo patalpoje, kurios temperatūra (0 – +4) oC.
63. Po skerdenos atvėsimo (praėjus 24 valandoms) išmatuojama:
63.1. skerdenos puselės ilgis ir bekono puselės ilgis cm. Skerdenos ilgis matuojamas juostele nuo kaklo pirmojo slankstelio dubenėlio krašto iki gaktikaulio priekinio krašto, o bekono palties ilgis – nuo pirmojo krūtinės slankstelio priekinio krašto iki gaktikaulio priekinio krašto;
63.2. lašinių storis mm: ties 6–7 krūtinės slanksteliu, ties 10 šonkauliu, ties paskutiniu šonkauliu, ties ketera – storiausioje vietoje, juosmens srityje – ploniausioje vietoje, kryžiaus kaulo srityje trijose vietose – storiausioje, ploniausioje ir storiausioje vietoje už raumens;
63.3. vidutinis lašinių storis nustatomas taip: pirmiausia apskaičiuojamas vidutinis lašinių storis kryžiaus srityje (trijų matavimų suma dalijama iš trijų). Po to šis vidurkis sumuojamas su lašinių storio ties 6–7 krūtinės slanksteliu, keteroje storiausioje vietoje bei ploniausioje vietoje juosmens srityje rodikliais ir suma dalijama iš 4. Lašinių storis matuojamas su oda;
64. Skerdenos kairioji puselė pjaustoma. Pirmiausia per kulnies sąnarį nupjaunama užpakalinė koja. Po to ties 5–6 krūtinės slanksteliu nupjaunama priekinė skerdenos puselės dalis – mentė. Užpakalinė skerdenos puselės dalis (kumpis) nupjaunama ties priešpaskutiniu juosmens slanksteliu. Nupjovus mentę ir kumpį, lieka vidurinioji dalis. Visos trys dalys pasveriamos atskirai 100 g tikslumu.
65. Ilgiausiojo nugaros raumens skerspjūvio, mėsos ir lašinių plotas (kvadratiniais centimetrais) matuojamas ties pjūviu tarp pirmojo ir antrojo juosmens slankstelių. Ilgiausiojo nugaros raumens, mėsos, lašinių ploto kontūrai apibrėžiami ant skaidrios plėvelės ir jų plotai nustatomi planimetru.
66. Apskaičiuojama šiltos skerdenos su galva, kojomis ir vidaus riebalais išeiga. Ji parodo skerdimo nuostolius. Skerdenos išeiga apskaičiuojama pagal formulę:
a x 100
––––––––––, kur:
s
a – šiltos skerdenos su galva, kojomis ir vidaus riebalais masė (kg);
s – gyvos kiaulės masė (kg).
67. Apskaičiuojama skerdenos be galvos, kojų ir vidaus riebalų išeiga. Tai šiltos skerdenos be kojų, galvos, vidaus riebalų masės santykis su gyvos kiaulės mase, išreikštas procentais.
68. Kiekvienos kontrolinio penėjimo grupės kiaulių skerdenų įvertinimo duomenys apskaičiuojami vidutiniais aritmetiniais dydžiais.
69. Skerdžiant mažesnės ar didesnės kaip 95 kilogramų masės kiaules, skerdenos masės, skerdenos ir bekono puselės ilgio, lašinių storio, ilgiausiojo nugaros raumens skerspjūvio ploto, kumpio masės rodikliai perskaičiuojami 100 kg masės. Perskaičiuojant taikomi tokie koeficientai:
70. Baigus kontrolinį penėjimą, įvertinus kuilį pagal 9–12 palikuonių, o paršavedę – ne mažiau kaip pagal 2 palikuonis, kontrolinio penėjimo duomenys apibendrinami ir išsiunčiami kontroliuotų kiaulių savininkui. Duomenys savininkui turi būti pateikti per 5 darbo dienas po kiaulių kontrolinio paskerdimo.
72. VKVS:
72.1. įvertinusi kuilį ar paršavedę pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes bei raumeningumą, apie įvertinimo rezultatus praneša veislinių kiaulių savininkui paštu, elektroniniu paštu, arba rezultatai gali būti skelbiami VKVS interneto svetainėje, o apibendrintus kiekvieno ketvirčio visų įvertinimų rezultatus pateikia Valstybinei gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybai prie ŽŪM (toliau – VGVPT);
72.2. apibendrintus metinius paršavedžių ir kuilių įvertinimo pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes bei raumeningumą rezultatus skelbia apyskaitose iki būsimų metų kovo 1 dienos ir pateikia Žemės ūkio ministerijai, VGVPT, kiekvienam veislinių kiaulių augintojui, mokslo ir mokymo institucijoms. Kitos suinteresuotos institucijos bei fiziniai ir juridiniai asmenys apyskaitas gali gauti pagal sutartis su VKVS. Veislinių gyvulių augintojai ir kitos organizacijos gali naudotis apyskaitų duomenimis, nurodydami duomenų šaltinį.
IX. VEISLINIŲ KIAULIŲ ĮVERTINIMAS
73. Visos veislinės kiaulės (išskyrus paminėtas 5 punkte trečios ir ketvirtos veislių grupės kiaules) vertinamos BLUP metodu pagal patvirtintas tam tikros veislės ar veislių grupės įvertinimo metodikas.
74. Veislinių kiaulių įvertinimas BLUP metodu atliekamas išimtinai VKVS. Vertinama naudojantis VKVS informacijos sistemoje sukauptais duomenimis, atlikus jų loginę kontrolę.
77. Kiaulių produktyvumo požymiai:
78. Kiaulių reprodukciniai požymiai:
79. Vertinamieji požymiai analizuojami pagal multivariacinį gyvulio modelį. Genetiniai vertinimo parametrai perskaičiuojami kas metai.
80. Veislinės vertės rodikliai perskaičiuojami į bioekonominį (biologinės ir ekonominės veislinės vertės) indeksą, pagal kurį įvertinti gyvuliai išvardijami nuo geriausio iki blogiausio. Standartizuoti bioekonominiai indeksai ir veislinės vertės rodikliai pagal pagrindinius selekcijos požymius pateikiami naudotojams. Vertinimo periodiškumas – kas 2 savaitės.
81. Kiaulės, kurių bioekonominis indeksas yra 100 arba mažesnis, laikomos populiacijos rodiklių blogintojomis ir veislei nenaudojamos.
82. Nerekomenduojama išbrokuoti jaunas veislines kiaules, kol neaiškūs jų įvertinimo rezultatai, išskyrus brokavimą dėl veterinarinių priežasčių arba dėl akivaizdžių eksterjero trūkumų.
X. VEISLINIŲ KIAULIŲ ATRINKIMO VEISLEI REIKALAVIMAI
84. Minimalūs reikalavimai atrenkant veislinį prieauglį savo bandai papildyti:
84.1. pirmosios veislių grupės kiaulėms – pagal raumeningumą, įvertintą ultragarsu – veislinėms kiaulaitėms ne mažiau kaip 53% raumenų, veisliniams kuiliukams – ne mažiau kaip 55% raumenų;
84.2. antrosios veislių grupės kiaulėms – pagal raumeningumą, įvertintą ultragarsu – veislinėms kiaulaitėms ne mažiau kaip 54% raumenų, veisliniams kuiliukams – ne mažiau kaip 57% raumenų;
84.3. trečiosios veislių grupės kiaulėms – pagal raumeningumą, įvertintą ultragarsu – veislinėms kiaulaitėms ne mažiau kaip 56% raumenų, veisliniams kuiliukams – ne mažiau kaip 58% raumenų;
84.4. veislei atrenkamas produktyviausių paršavedžių prieauglis – sveiki, gerai išsivystę kuiliukai ir kiaulaitės, turintys 14 normalių spenių (išlyga – ne mažiau kaip 12);
85. Kiaulės, kurios turi kraterinių spenių arba mažiau nei 12 spenių (6 ir 6) arba kurių priekinės kojos ryškios „x“ formos yra susiaurėjusios už menčių arba juosmens, įlinkusi nugara, trumpas, riestas (mopsiškas), kreivas snukis ir netaisyklingas dantų sukandimas, ilgas, plokščias kaklas, dviguba ketera, stora oda, stori vokai, akys matinės spalvos, nevertinamos ir išbrokuojamos.
XI. TREČIOSIOS IR KETVIRTOSIOS GRUPIŲ VEISLINIŲ KIAULIŲ VERTINIMAS
88. Ketvirtosios veislių grupės kiaulės vertinamos pagal raumeningumą bet nevykdoma jų atranka, nes jos turi išlaikyti veislei būdingas savybes.
89. Veislinio kiaulių prieauglio vertinimas:
89.1. trečiosios ir ketvirtosios veislių grupės veislinis prieauglis vertinamas balais pagal kilmę, išsivystymą (masė nuo 2 iki 5 mėn., masė ir ilgis nuo 5 iki 7 mėn. amžiaus, daugiausia iki 220 dienų), raumeningumą pasiekus 85–110 kg masę, matuojant ultragarso aparatu;
89.2. dviejų mėnesių ir vyresnis veislinis prieauglis, iki bus įvertintas pagal raumeningumą, gali gauti už kilmę 50 balų (1 lentelė), už išsivystymą iki 50 balų (2,3 lentelės);
89.3. veislinis prieauglis, pasiekęs 85–110 kg masę, vertinamas pagal:
90. paršavedžių vertinimas:
90.1. paršavedės po pirmo apsiparšiavimo vertinamos pagal:
90.1.2. 85–110 kg masės raumeningumą – iki 30 balų (4 lentelė). Vidutinio lašinių storio ir raumeningumo balai dalijami pusiau;
90.3. antro, trečio ir ketvirto apsiparšiavimų paršavedės vertinamos pagal:
90.3.2. jų 4 palikuonių raumeningumą – iki 30 balų (4 lentelė). Vidutinio lašinių storio ir raumeningumo balai dalijami pusiau, o jeigu palikuonių įvertinta mažiau nei 4, vertinama pagal pačios paršavedės raumeningumą;
90.5. paršavedžių reprodukcinės savybės vertinamos pagal vislumą – gimusių gyvų paršelių skaičių vadoje ir 21 dienos amžiaus paršelių vados masę (pieningumą);
90.6. pirmaparšės vertinamos pagal pirmojo apsiparšiavimo rezultatus, kitos – pagal vidutinius visų apsiparšiavimų rodiklius;
91. Kuilių vertinimas: trečiosios ir ketvirtosios grupių veisliniai kuiliai vertinami 12 ir 24 mėn. amžiaus. Kuiliai gali būti iš naujo įvertinami 36 mėnesių amžiaus, jeigu paaiškėja naujų duomenų, turinčių įtakos jų veislinei vertei:
91.1. 12 mėn. amžiaus kuilys vertinamas pagal:
91.1.2. raumeningumą 85–110 kg masės – iki 30 balų (4 lentelė). Vidutinio lašinių storio ir raumeningumo balai dalijami pusiau;
91.2. 24 mėn. amžiaus kuilys vertinamas pagal:
91.2.2. 4 paršavedžių 16 palikuonių raumeningumą – iki 30 balų (4 lentelė). Vidutinio lašinių storio ir raumeningumo balai dalijami pusiau;
91.4. kuilio reprodukcinės savybės vertinamos pagal visų su juo sukergtų paršavedžių vislumą („avariniai“ apsiparšiavimai neįskaitomi).
1 lentelė. Trečiosios ir ketvirtosios veislių grupių veislinio prieauglio, paršavedžių ir kuilių įvertinimas pagal kilmę |
||||
Tėvų balų vidurkis |
Gyvulio įvertinimas balais, kai balų maksimumas: |
|||
50 |
40 |
30 |
10 |
|
10 |
5 |
4 |
3 |
1 |
20 |
10 |
8 |
6 |
2 |
30 |
15 |
12 |
9 |
3 |
40 |
20 |
16 |
12 |
4 |
50 |
25 |
20 |
15 |
5 |
60 |
30 |
24 |
18 |
6 |
70 |
35 |
28 |
21 |
7 |
80 |
40 |
32 |
24 |
8 |
90 |
45 |
36 |
27 |
9 |
100 |
50 |
40 |
30 |
10 |
2 lentelė. Trečiosios veislių grupės veislinio prieauglio išsivystymo vertinimas
Amžius mėnesiais |
|
||||||||||||||||||||||||||
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
||||||||||||||||||||
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
|
|||||||||||||
KUILIUKAI |
|||||||||||||||||||||||||||
15,5 |
0 |
24 |
0 |
34 |
0 |
52 |
0 |
70 |
0 |
82 |
0 |
100 |
0 |
||||||||||||||
16 |
5 |
25 |
5 |
36 |
5 |
54 |
3 |
72 |
3 |
85 |
3 |
102 |
3 |
||||||||||||||
16,5 |
10 |
26 |
10 |
38 |
10 |
56 |
6 |
74 |
6 |
88 |
6 |
105 |
6 |
||||||||||||||
17 |
15 |
27 |
15 |
40 |
15 |
58 |
9 |
76 |
9 |
91 |
9 |
108 |
9 |
||||||||||||||
17,5 |
20 |
28 |
20 |
42 |
20 |
60 |
12 |
78 |
12 |
94 |
12 |
111 |
12 |
||||||||||||||
18 |
25 |
29 |
25 |
44 |
25 |
62 |
15 |
80 |
15 |
97 |
15 |
114 |
15 |
||||||||||||||
19 |
30 |
30 |
30 |
46 |
30 |
64 |
18 |
82 |
18 |
100 |
18 |
116 |
18 |
||||||||||||||
20 |
35 |
31 |
35 |
48 |
35 |
66 |
21 |
84 |
21 |
102 |
21 |
118 |
21 |
||||||||||||||
21 |
40 |
32 |
40 |
50 |
40 |
68 |
24 |
86 |
24 |
104 |
24 |
120 |
24 |
||||||||||||||
22 |
45 |
33 |
45 |
52 |
45 |
70 |
27 |
88 |
27 |
106 |
27 |
122 |
27 |
||||||||||||||
23 |
50 |
34 |
50 |
54 |
50 |
72 |
30 |
90 |
30 |
108 |
30 |
124 |
30 |
||||||||||||||
KIAULAITĖS |
|||||||||||||||||||||||||||
15,5 |
0 |
24 |
0 |
34 |
0 |
52 |
0 |
68 |
0 |
82 |
0 |
98 |
0 |
||||||||||||||
16 |
5 |
25 |
5 |
36 |
5 |
54 |
3 |
70 |
3 |
84 |
3 |
100 |
3 |
||||||||||||||
16,5 |
10 |
26 |
10 |
38 |
10 |
56 |
6 |
72 |
6 |
87 |
6 |
103 |
6 |
||||||||||||||
17 |
15 |
27 |
15 |
40 |
15 |
58 |
9 |
74 |
9 |
90 |
9 |
106 |
9 |
||||||||||||||
17,5 |
20 |
28 |
20 |
42 |
20 |
60 |
12 |
76 |
12 |
93 |
12 |
109 |
12 |
||||||||||||||
18 |
25 |
29 |
25 |
44 |
25 |
62 |
15 |
78 |
15 |
96 |
15 |
112 |
15 |
||||||||||||||
19 |
30 |
30 |
30 |
46 |
30 |
64 |
18 |
80 |
18 |
98 |
18 |
114 |
18 |
||||||||||||||
20 |
35 |
31 |
35 |
48 |
35 |
66 |
21 |
82 |
21 |
100 |
21 |
116 |
21 |
||||||||||||||
21 |
40 |
32 |
40 |
50 |
40 |
68 |
24 |
84 |
24 |
102 |
24 |
118 |
24 |
||||||||||||||
22 |
45 |
33 |
45 |
52 |
45 |
70 |
27 |
86 |
27 |
104 |
27 |
120 |
27 |
||||||||||||||
23 |
50 |
34 |
50 |
54 |
50 |
72 |
30 |
88 |
30 |
106 |
30 |
122 |
30 |
||||||||||||||
Pastaba. Nustatant raumeningumą, jei veislinis prieauglis yra 85 kg gyvo gyvulio masės, bet jaunesnis nei 5 mėn. amžiaus, už išsivystymą skiriama 30 balų.
3 lentelė. Ketvirtosios veislių grupės veislinio prieauglio išsivystymo vertinimas
Amžius mėnesiais |
|
||||||||||||||||||||||||||
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
||||||||||||||||||||
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Masė kg |
Balai |
|
|||||||||||||
KUILIUKAI (Lietuvos vietinės) |
|||||||||||||||||||||||||||
12 |
0 |
19 |
0 |
30 |
0 |
38 |
0 |
51 |
0 |
62 |
0 |
75 |
0 |
||||||||||||||
12,5 |
5 |
20 |
5 |
31 |
5 |
40 |
5 |
53 |
3 |
64 |
3 |
77 |
3 |
||||||||||||||
13 |
10 |
21 |
10 |
33 |
10 |
42 |
10 |
55 |
6 |
66 |
6 |
79 |
6 |
||||||||||||||
13,5 |
15 |
22 |
15 |
34 |
15 |
44 |
15 |
57 |
9 |
68 |
9 |
81 |
9 |
||||||||||||||
14 |
20 |
23 |
20 |
35 |
20 |
45 |
20 |
58 |
12 |
70 |
12 |
83 |
12 |
||||||||||||||
14,5 |
25 |
24 |
25 |
36 |
25 |
46 |
25 |
59 |
15 |
73 |
15 |
86 |
15 |
||||||||||||||
15 |
30 |
25 |
30 |
37 |
30 |
48 |
30 |
61 |
18 |
75 |
18 |
88 |
18 |
||||||||||||||
16 |
35 |
26 |
35 |
38 |
35 |
50 |
35 |
63 |
21 |
77 |
21 |
90 |
21 |
||||||||||||||
17 |
40 |
27 |
40 |
39 |
40 |
52 |
40 |
65 |
24 |
79 |
24 |
92 |
24 |
||||||||||||||
17,5 |
45 |
28 |
45 |
40 |
45 |
53 |
45 |
66 |
27 |
81 |
27 |
94 |
27 |
||||||||||||||
18 |
50 |
29 |
50 |
41 |
50 |
54 |
50 |
67 |
30 |
82 |
30 |
95 |
30 |
||||||||||||||
KIAULAITĖS (Lietuvos vietinės) |
|||||||||||||||||||||||||||
12 |
0 |
19 |
0 |
30 |
0 |
38 |
0 |
48 |
0 |
61 |
0 |
72 |
0 |
||||||||||||||
12,5 |
5 |
20 |
5 |
31 |
5 |
40 |
5 |
50 |
3 |
63 |
3 |
74 |
3 |
||||||||||||||
13 |
10 |
21 |
10 |
32 |
10 |
42 |
10 |
52 |
6 |
65 |
6 |
76 |
6 |
||||||||||||||
13,5 |
15 |
22 |
15 |
33 |
15 |
43 |
15 |
54 |
9 |
67 |
9 |
78 |
9 |
||||||||||||||
14 |
20 |
23 |
20 |
34 |
20 |
44 |
20 |
55 |
12 |
68 |
12 |
79 |
12 |
||||||||||||||
14,5 |
25 |
24 |
25 |
35 |
25 |
45 |
25 |
56 |
15 |
69 |
15 |
80 |
15 |
||||||||||||||
15 |
30 |
25 |
30 |
36 |
30 |
46 |
30 |
58 |
18 |
70 |
18 |
82 |
18 |
||||||||||||||
16 |
35 |
26 |
35 |
37 |
35 |
47 |
35 |
59 |
21 |
72 |
21 |
84 |
21 |
||||||||||||||
17 |
40 |
27 |
40 |
38 |
40 |
48 |
40 |
60 |
24 |
74 |
24 |
86 |
24 |
||||||||||||||
17,5 |
45 |
28 |
45 |
39 |
45 |
49 |
45 |
61 |
27 |
76 |
27 |
87 |
27 |
||||||||||||||
18 |
50 |
29 |
50 |
40 |
50 |
50 |
50 |
62 |
30 |
77 |
30 |
88 |
30 |
||||||||||||||
KUILIUKAI (Lietuvos baltosios senojo genotipo) |
|||||||||||||||||||||||||||
15,5 |
0 |
24 |
0 |
34 |
0 |
52 |
0 |
70 |
0 |
82 |
0 |
100 |
0 |
||||||||||||||
16 |
5 |
25 |
5 |
36 |
5 |
54 |
5 |
72 |
3 |
85 |
3 |
102 |
3 |
||||||||||||||
16,5 |
10 |
26 |
10 |
38 |
10 |
56 |
10 |
74 |
6 |
88 |
6 |
105 |
6 |
||||||||||||||
17 |
15 |
27 |
15 |
40 |
15 |
58 |
15 |
76 |
9 |
91 |
9 |
108 |
9 |
||||||||||||||
17,7 |
20 |
28 |
20 |
42 |
20 |
60 |
20 |
78 |
12 |
94 |
12 |
111 |
12 |
||||||||||||||
18 |
25 |
29 |
25 |
44 |
25 |
62 |
25 |
80 |
15 |
97 |
15 |
114 |
15 |
||||||||||||||
19 |
30 |
30 |
30 |
46 |
30 |
64 |
30 |
82 |
18 |
100 |
18 |
116 |
18 |
||||||||||||||
20 |
35 |
31 |
35 |
48 |
35 |
66 |
35 |
84 |
21 |
102 |
21 |
118 |
21 |
||||||||||||||
21 |
40 |
32 |
40 |
50 |
40 |
68 |
40 |
86 |
24 |
104 |
24 |
120 |
24 |
||||||||||||||
22 |
45 |
33 |
45 |
52 |
45 |
70 |
45 |
88 |
27 |
106 |
27 |
122 |
27 |
||||||||||||||
23 |
50 |
34 |
50 |
54 |
50 |
72 |
50 |
90 |
30 |
108 |
30 |
124 |
30 |
||||||||||||||
KIAULAITĖS (Lietuvos baltosios senojo genotipo) |
|||||||||||||||||||||||||||
15,5 |
0 |
24 |
0 |
34 |
0 |
52 |
0 |
68 |
0 |
82 |
0 |
98 |
0 |
||||||||||||||
16 |
5 |
25 |
5 |
36 |
5 |
54 |
5 |
70 |
3 |
84 |
3 |
100 |
3 |
||||||||||||||
16,5 |
10 |
26 |
10 |
38 |
10 |
56 |
10 |
72 |
6 |
87 |
6 |
103 |
6 |
||||||||||||||
17 |
15 |
27 |
15 |
40 |
15 |
58 |
15 |
74 |
9 |
90 |
9 |
106 |
9 |
||||||||||||||
17,5 |
20 |
28 |
20 |
42 |
20 |
59 |
20 |
76 |
12 |
93 |
12 |
109 |
12 |
||||||||||||||
18 |
25 |
29 |
25 |
44 |
25 |
60 |
25 |
78 |
15 |
96 |
15 |
112 |
15 |
||||||||||||||
19 |
30 |
30 |
30 |
46 |
30 |
61 |
30 |
80 |
18 |
98 |
18 |
114 |
18 |
||||||||||||||
20 |
35 |
31 |
35 |
48 |
35 |
62 |
35 |
82 |
21 |
100 |
21 |
116 |
21 |
||||||||||||||
21 |
40 |
32 |
40 |
50 |
40 |
63 |
40 |
84 |
24 |
102 |
24 |
118 |
24 |
||||||||||||||
22 |
45 |
33 |
45 |
52 |
45 |
64 |
45 |
86 |
27 |
104 |
27 |
120 |
27 |
||||||||||||||
23 |
50 |
34 |
50 |
54 |
50 |
66 |
50 |
88 |
30 |
106 |
30 |
122 |
30 |
||||||||||||||
Pastaba. Nustatant raumeningumą, jei veislinis prieauglis yra 85 kg gyvo gyvulio masės, bet jaunesnis nei 6 mėn. amžiaus, už išsivystymą skiriama 30 balų. |
|||||||||||||||||||||||||||
4 lentelė. Gyvų kiaulių raumeningumo (%) ir lašinių storio (mm) nustatymas ultragarsu
Masė kg |
BALAI |
|||||||||||||||||||||||
0 |
3 |
6 |
9 |
12 |
15 |
18 |
21 |
24 |
27 |
30 |
||||||||||||||
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
Raumeningumo % |
Vidutinis lašinių storis mm |
|||
TREČIOJI VEISLIŲ GRUPĖ |
||||||||||||||||||||||||
85–90 |
52 |
18 |
53 |
17 |
54 |
16 |
55 |
15 |
56 |
14 |
57 |
13 |
58 |
12 |
59 |
11 |
60 |
10 |
61 |
9 |
62 |
8 |
||
91–95 |
51 |
19 |
52 |
18 |
53 |
17 |
54 |
16 |
55 |
15 |
56 |
14 |
57 |
13 |
58 |
12 |
59 |
11 |
60 |
10 |
61 |
9 |
||
96–100 |
50 |
20 |
51 |
19 |
52 |
18 |
53 |
17 |
54 |
16 |
55 |
15 |
56 |
14 |
57 |
13 |
58 |
12 |
59 |
11 |
60 |
10 |
||
101–105 |
49 |
21 |
50 |
20 |
51 |
19 |
52 |
18 |
53 |
17 |
54 |
16 |
55 |
15 |
56 |
14 |
57 |
13 |
58 |
12 |
59 |
11 |
||
106–110 |
48 |
22 |
49 |
21 |
50 |
20 |
51 |
19 |
52 |
18 |
53 |
17 |
54 |
16 |
55 |
15 |
56 |
14 |
57 |
13 |
58 |
12 |
||
KETVIRTOJI VEISLIŲ GRUPĖ – Lietuvos vietinės |
||||||||||||||||||||||||
85–90 |
42 |
27 |
43 |
26 |
44 |
25 |
45 |
24 |
46 |
23 |
47 |
22 |
48 |
21 |
49 |
20 |
50 |
19 |
51 |
18 |
52 |
17 |
||
91–95 |
41 |
28 |
42 |
27 |
43 |
26 |
44 |
25 |
45 |
24 |
46 |
23 |
47 |
22 |
48 |
21 |
49 |
20 |
50 |
19 |
51 |
18 |
||
96–100 |
40 |
29 |
41 |
28 |
42 |
27 |
43 |
26 |
44 |
25 |
45 |
24 |
46 |
23 |
47 |
22 |
48 |
21 |
49 |
20 |
50 |
19 |
||
101–105 |
39 |
30 |
40 |
29 |
41 |
28 |
42 |
27 |
43 |
26 |
44 |
25 |
45 |
24 |
46 |
23 |
47 |
22 |
48 |
21 |
49 |
20 |
||
106–110 |
38 |
31 |
39 |
30 |
40 |
29 |
41 |
28 |
42 |
27 |
43 |
26 |
44 |
25 |
45 |
24 |
46 |
23 |
47 |
22 |
48 |
21 |
||
KETVIRTOJI VEISLIŲ GRUPĖ – Lietuvos baltosios senojo genotipo (genofondinės) |
||||||||||||||||||||||||
85–90 |
45 |
23 |
46 |
22 |
47 |
21 |
48 |
20 |
49 |
19 |
50 |
18 |
51 |
17 |
52 |
16 |
53 |
15 |
54 |
14 |
55 |
13 |
||
91–95 |
44 |
24 |
45 |
23 |
46 |
22 |
47 |
21 |
48 |
20 |
49 |
19 |
50 |
18 |
51 |
17 |
52 |
16 |
53 |
15 |
54 |
14 |
||
96–100 |
43 |
25 |
44 |
24 |
45 |
23 |
46 |
22 |
47 |
21 |
48 |
20 |
49 |
19 |
50 |
18 |
51 |
17 |
52 |
16 |
53 |
15 |
||
101–105 |
42 |
26 |
43 |
25 |
44 |
24 |
45 |
23 |
46 |
22 |
47 |
21 |
48 |
20 |
49 |
19 |
50 |
18 |
51 |
17 |
52 |
16 |
||
106–110 |
41 |
27 |
42 |
26 |
43 |
25 |
44 |
24 |
45 |
23 |
46 |
22 |
47 |
21 |
48 |
20 |
49 |
19 |
50 |
18 |
51 |
17 |
||
Pastaba. Lašinių vidutinis storis nustatomas kaip lašinių storio 1 taške (FAT 1) ir 2 taške (FAT 2) aritmetinis vidurkis. Vidutinio lašinių storio ir raumeningumo balai dalijami pusiau. |
|
|||||||||||||||||||||||
5 lentelė. Kuilių ir paršavedžių eksterjero vertinimas
Požymiai |
kuiliai |
paršavedės |
balai |
||
Bendroji išvaizda, konstitucija, veislės požymiai |
8 |
4 |
Kumpiai |
4 |
2 |
Kojos |
3 |
2 |
Paršavedės tešmuo, speniai |
- |
2 |
Kuilio lyties organai |
5 |
- |
Iš viso |
20 |
10 |
6 lentelė. Paršavedžių reprodukcinių savybių vertinimas
Vislumas |
21 dienos amžiaus vados masė |
||
paršelių skaičius |
balai |
kg |
balai |
TREČIOJI VEISLIŲ GRUPĖ |
|||
5,5 |
0 |
28 |
0 |
6,0 |
2 |
30 |
2 |
6,5 |
4 |
33 |
4 |
7,0 |
6 |
35 |
6 |
7,5 |
8 |
38 |
8 |
8,0 |
10 |
40 |
10 |
8,5 |
13 |
43 |
13 |
9,0 |
16 |
45 |
16 |
9,5 |
19 |
48 |
19 |
10,0 |
22 |
50 |
22 |
10,5 ir daugiau |
25 |
53 ir daugiau |
25 |
KETVIRTOJI VEISLIŲ GRUPĖ |
|||
6,0 |
0 |
24 |
0 |
6,5 |
2 |
26 |
2 |
7,0 |
4 |
28 |
4 |
7,5 |
6 |
30 |
6 |
8,0 |
8 |
32 |
8 |
8,5 |
10 |
34 |
10 |
9,0 |
13 |
36 |
13 |
9,5 |
16 |
38 |
16 |
10,0 |
19 |
40 |
19 |
10,5 |
22 |
42 |
22 |
11,0 ir daugiau |
25 |
44 ir daugiau |
25 |
7 lentelė. Trečiosios ir ketvirtosios veislių grupių kuilių išsivystymo vertinimas
Amžius mėnesiais |
|||||||
12 |
24 |
||||||
Masė kg |
Balai |
Kūno ilgis cm |
Balai |
Masė kg |
Balai |
Kūno ilgis cm |
Balai |
118 |
0 |
112 |
0 |
188 |
0 |
127 |
0 |
122 |
2 |
114 |
2 |
192 |
2 |
129 |
2 |
125 |
4 |
116 |
4 |
195 |
4 |
131 |
4 |
128 |
6 |
118 |
6 |
198 |
6 |
133 |
6 |
131 |
8 |
119 |
8 |
201 |
8 |
134 |
8 |
134 |
10 |
120 |
10 |
204 |
10 |
135 |
10 |
137 |
12 |
122 |
12 |
208 |
12 |
137 |
12 |
140 |
14 |
124 |
14 |
212 |
14 |
139 |
14 |
143 |
16 |
126 |
16 |
216 |
16 |
141 |
16 |
146 |
18 |
127 |
18 |
220 |
18 |
142 |
18 |
149 |
20 |
128 |
20 |
224 |
20 |
143 |
20 |
8 lentelė. Kuilių reprodukcinių savybių vertinimas
Rodikliai |
Balai |
||||||||||
0 |
2 |
4 |
6 |
8 |
10 |
12 |
14 |
16 |
18 |
20 |
|
Trečioji veislių grupė |
|||||||||||
Paršavedžių vislumas |
5,5 |
6,0 |
6,5 |
7,0 |
7,5 |
8,0 |
8,5 |
9,0 |
9,5 |
10,0 |
10,5 ir daugiau |
Ketvirtoji veislių grupė |
|||||||||||
Paršavedžių vislumas |
6,0 |
6,5 |
7,0 |
7,5 |
8,0 |
8,5 |
9,0 |
9,5 |
10,0 |
10,5 |
11,0 ir daugiau |
9 lentelė. Lietuvos baltųjų, didžiųjų baltųjų, jorkšyrų veislės kuilių ir paršavedžių vertinimas pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes bei raumeningumą
Priesvoris per parą |
Pašarų sąnaudos 1 kg priesvorio |
Skerdenos puselės ilgis |
Lašinių storis už paskutinio šonkaulio |
||||
g |
balai |
p. v. |
balai |
cm |
balai |
mm |
balai |
576–600 |
0 |
4,0 |
0 |
89 |
0 |
28 |
0 |
601–625 |
3 |
3,9 |
3 |
90 |
3 |
27 |
3 |
626–650 |
4 |
3,8 |
4 |
91 |
4 |
26 |
4 |
651–675 |
7 |
3,7 |
7 |
92 |
7 |
25 |
7 |
676–700 |
10 |
3,6 |
10 |
93 |
10 |
24 |
10 |
701–725 |
13 |
3,5 |
13 |
94 |
13 |
23 |
13 |
726–750 |
15 |
3,4 |
15 |
95 |
15 |
22 |
15 |
751–775 |
17 |
3,3 |
17 |
96 |
17 |
21 |
17 |
776–800 |
20 |
3,2 |
20 |
97 |
20 |
20 |
20 |
801–825 |
23 |
3,1 |
23 |
98 |
23 |
19 |
23 |
826 ir daugiau |
25 |
3,0 ir mažiau |
25 |
99 ir daugiau |
25 |
18 ir mažiau |
25 |
10 lentelė. Landrasų veislės kuilių ir paršavedžių vertinimas pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes bei raumeningumą
Priesvoris per parą |
Pašarų sąnaudos 1 kg priesvorio |
Skerdenos puselės ilgis |
Lašinių storis už paskutinio šonkaulio |
||||
g |
balai |
p. v. |
balai |
cm |
balai |
mm |
balai |
576–600 |
0 |
3,9 |
0 |
93 |
0 |
24 |
0 |
601–625 |
3 |
3,8 |
3 |
94 |
3 |
23 |
3 |
626–650 |
4 |
3,7 |
4 |
95 |
4 |
22 |
4 |
651–675 |
7 |
3,6 |
7 |
96 |
7 |
21 |
7 |
676–700 |
10 |
3,5 |
10 |
97 |
10 |
20 |
10 |
701–725 |
13 |
3,4 |
13 |
98 |
13 |
19 |
13 |
726–750 |
15 |
3,3 |
15 |
99 |
15 |
18 |
15 |
751–775 |
17 |
3,2 |
17 |
100 |
17 |
17 |
17 |
776–800 |
20 |
3,1 |
20 |
101 |
20 |
16 |
20 |
801–825 |
23 |
3,0 |
23 |
102 |
23 |
15 |
23 |
826 ir daugiau |
25 |
2,9 ir mažiau |
25 |
103 ir daugiau |
25 |
14 ir mažiau |
25 |
11 lentelė. Trečiosios veislių grupės (pjetrėnų, diurokų, hempšyrų) kuilių ir paršavedžių vertinimas pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes bei raumeningumą
Priesvoris per parą |
Pašarų sąnaudos 1 kg priesvorio |
Skerdenos puselės ilgis |
Lašinių storis už paskutinio šonkaulio |
||||
g |
balai |
p. v. |
balai |
cm |
balai |
mm |
balai |
576–600 |
0 |
4,0 |
0 |
87 |
0 |
24 |
0 |
601–625 |
3 |
3,9 |
3 |
88 |
3 |
23 |
3 |
626–650 |
4 |
3,8 |
4 |
89 |
4 |
22 |
4 |
651–675 |
7 |
3,7 |
7 |
90 |
7 |
21 |
7 |
676–700 |
10 |
3,6 |
10 |
91 |
10 |
20 |
10 |
701–725 |
13 |
3,5 |
13 |
92 |
13 |
19 |
13 |
726–750 |
15 |
3,4 |
15 |
93 |
15 |
18 |
15 |
751–775 |
17 |
3,3 |
17 |
94 |
17 |
17 |
17 |
776–800 |
20 |
3,2 |
20 |
95 |
20 |
16 |
20 |
801–825 |
23 |
3,1 |
23 |
96 |
23 |
15 |
23 |
826 ir daugiau |
25 |
3,0 ir mažiau |
25 |
97 ir daugiau |
25 |
14 ir mažiau |
25 |
12 lentelė. Ketvirtosios veislių grupės kuilių ir paršavedžių vertinimas pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes bei raumeningumą
Priesvoris per parą |
Pašarų sąnaudos 1 kg priesvorio |
Skerdenos puselės ilgis |
Lašinių storis už paskutinio šonkaulio |
||||
g |
balai |
p. v. |
balai |
cm |
balai |
mm |
balai |
Lietuvos vietinės |
|||||||
501–525 |
0 |
4,8 |
0 |
87 |
0 |
35 |
0 |
526–550 |
3 |
4,7 |
3 |
88 |
3 |
34 |
3 |
551–575 |
4 |
4,6 |
4 |
89 |
4 |
33 |
4 |
576–600 |
7 |
4,5 |
7 |
90 |
7 |
32 |
7 |
601–625 |
10 |
4,4 |
10 |
91 |
10 |
31 |
10 |
626–650 |
13 |
4,3 |
13 |
92 |
13 |
30 |
13 |
651–675 |
15 |
4,2 |
15 |
93 |
15 |
29 |
15 |
676–700 |
17 |
4,1 |
17 |
94 |
17 |
28 |
17 |
701–725 |
20 |
4,0 |
20 |
95 |
20 |
27 |
20 |
726–750 |
23 |
3,9 |
23 |
96 |
23 |
26 |
23 |
751 ir daugiau |
25 |
3,8 ir mažiau |
25 |
97 ir daugiau |
25 |
25 ir mažiau |
25 |
Lietuvos baltosios senojo genotipo |
|||||||
551–575 |
0 |
4,3 |
0 |
91 |
0 |
34 |
0 |
576–600 |
3 |
4,2 |
3 |
92 |
3 |
33 |
3 |
601–625 |
4 |
4,1 |
4 |
93 |
4 |
32 |
4 |
626–650 |
7 |
4,0 |
7 |
94 |
7 |
31 |
7 |
651–675 |
10 |
3,9 |
10 |
95 |
10 |
30 |
10 |
676–700 |
13 |
3,8 |
13 |
96 |
13 |
29 |
13 |
701–725 |
15 |
3,7 |
15 |
97 |
15 |
28 |
15 |
726–750 |
17 |
3,6 |
17 |
98 |
17 |
27 |
17 |
751–775 |
20 |
3,5 |
20 |
99 |
20 |
26 |
20 |
776–800 |
23 |
3,4 |
23 |
100 |
23 |
25 |
23 |
801 ir daugiau |
25 |
3,3ir mažiau |
25 |
101 ir daugiau |
25 |
24 ir mažiau |
25 |
Forma Nr. 1 – K |
PATVIRTINTA |
|
||||||||||||||||||||||
Valstybinės gyvulių veislininkystės |
|
|||||||||||||||||||||||
priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos viršininko |
|
|||||||||||||||||||||||
2003 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1A-55 |
|
|||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||
VEISLINIO KUILIO LAPAS |
|
|||||||||||||||||||||||
Vardas_____________ |
Raumeningumas %_____________ |
|
||||||||||||||||||||||
Individualus Nr. _____ |
Įrašytas į KK: ženklas ir Nr.___ |
Atsparumas stresui______________ |
|
|||||||||||||||||||||
|
BLUP ________________________ |
|
||||||||||||||||||||||
Veislė (veisliškumas) |
|
|
Linija__________ |
Spenių sk. |
dešinėje/kairėje |
|
||||||||||||||||||
(Kraujo laipsnis %) |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
Atsivedimo data |
|
|
|
Atsivedimo vieta____________________________________ savininkas |
|
|||||||||||||||||||
metai mėnuo diena |
|
|
||||||||||||||||||||||
Laikytojas |
________________________________________ |
|
||||||||||||||||||||||
įsigijimo data, savininkas |
|
|||||||||||||||||||||||
Apdovanojimai parodose _________________________________________________________ |
|
|||||||||||||||||||||||
data, vieta, gautas apdovanojimas |
|
|||||||||||||||||||||||
I. KILMĖ |
|
|||||||||||||||||||||||
Vardas, ind. Nr. |
M |
|
|
T |
|
|
||||||||||||||||||
KK ženklas ir Nr. |
Ind. Nr. KK Nr. |
Ind. Nr. KK Nr. |
|
|||||||||||||||||||||
Atsivedimo data ir vieta |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
Veislė (veisliškumas) (Kraujo laipsnis %) |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
Bendras įvertinimas: balai, klasė |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
Vardas, ind. Nr. |
MM |
MT |
TM |
TT |
|
|||||||||||||||||||
KK ženklas ir Nr. |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
Atsivedimo data ir vieta |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
Veislė (veisliškumas) (Kraujo laipsnis %) |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
Bendras įvertinimas: balai, klasė |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
Vardas, ind. Nr. |
MMM |
MMT |
MTM |
MTT |
TMM |
TMT |
TTM |
TTT |
|
|||||||||||||||
KK ženklas ir Nr. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
Veislė (veisliškumas) (Kraujo laipsnis %) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
Bendras įvertinimas: balai, klasė |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
II. KUILIO ĮVERTINIMAS |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Vertinimo data |
Amžius mėnesiais |
Kilmė balais |
Raumeningumas |
balais |
Išsivystymas |
Vidutinis paršavedžių vislumas |
Kontrolinis penėjimas ir skerdimas |
Bendras įvertinimas |
Pastabos |
|||||||||||||||||||||||||||
Priesvoris per parą |
Pašarų sąnaudos 1 kg priesvorio |
Skerdenos puselės ilgis |
Lašinių storis už paskutinio šonk. |
Balų suma |
||||||||||||||||||||||||||||||||
85–110 kg gyvosios masės |
Palikuonių |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Masė |
Kūno ilgis |
Balų vidurkis |
Balų suma |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Masė kg |
Raumeningumas % |
Balai |
Vidut. laš. storis mm |
Balai |
Vidut. balų suma |
Vidutinė masė kg |
Raumeningumas % |
Balai |
Vidut. laš. st. mm |
Balai |
Vidut. balų suma |
|
|
|||||||||||||||||||||||
Eksterjeras |
kg |
balai |
cm |
Balai |
vnt. |
balai |
g |
balai |
p. v. |
balai |
cm |
balai |
mm |
balai |
||||||||||||||||||||||
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
24 |
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
36 |
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Formos Nr. 1-K antroji lapo pusė
III. KUILIO PANAUDOJIMO DUOMENYS
Eil. Nr. |
Kergtos (sėklintos) paršavedės vardas, ind. Nr., veislė |
Paršavedės kergimo (sėklinimo) data |
Paršavedės apsiparšiavimo data |
Paršavedė atsivedė paršelių |
Pastabos |
|
iš viso |
iš jų: gyvų |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kuilio išleidimo data ___________________ priežastys ___________________________________
Forma Nr. 2 – K
|
PATVIRTINTA |
||||||||||||||||||||
Valstybinės gyvulių veislininkystės |
|||||||||||||||||||||
priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos viršininko |
|||||||||||||||||||||
2003 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 1A-55 |
|||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
VEISLINĖS PARŠAVEDĖS LAPAS
|
|||||||||||||||||||||
Vardas_______________ |
Raumeningumas %_______________ |
||||||||||||||||||||
Individualus Nr. ______ |
Įrašyta į KK: ženklas ir Nr.__ |
Atsparumas stresui______________ |
|||||||||||||||||||
Veislė (veisliškumas) |
|
|
BLUP _________________________ Spenių sk dešinėje/kairėje |
||||||||||||||||||
(Kraujo laipsnis %) |
|
Šeima________ |
. |
|
|||||||||||||||||
Atsivedimo data |
|
|
|
Atsivedimo vieta_________________________________________ savininkas |
|||||||||||||||||
metai mėnuo diena |
|
||||||||||||||||||||
Laikytojas |
________________________________________ |
||||||||||||||||||||
įsigijimo data, savininkas |
|||||||||||||||||||||
Apdovanojimai parodose ___________________________________________________________ |
|||||||||||||||||||||
data, vieta, gautas apdovanojimas |
|||||||||||||||||||||
I. KILMĖ
|
|||||||||||||||||||||
Vardas, ind. Nr. |
M |
|
|
T |
|
|
|||||||||||||||
KK ženklas ir Nr. |
Ind. Nr. KK Nr. |
Ind. Nr. KK Nr. |
|||||||||||||||||||
Atsivedimo data ir vieta |
|
|
|||||||||||||||||||
Veislė (veisliškumas) (kraujo laipsnis %) |
|
|
|||||||||||||||||||
Bendras įvertinimas: balai, klasė |
|
|
|||||||||||||||||||
Vardas, ind. Nr. |
MM |
MT |
TM |
TT |
|||||||||||||||||
KK ženklas ir Nr. |
|
|
|
|
|||||||||||||||||
Atsivedimo data ir vieta |
|
|
|
|
|||||||||||||||||
Veislė (veisliškumas) (kraujo laipsnis %) |
|
|
|
|
|||||||||||||||||
Bendras įvertinimas: balai, klasė |
|
|
|
|
|||||||||||||||||
Vardas, ind. Nr. |
MMM |
MMT |
MTM |
MTT |
TMM |
TMT |
TTM |
TTT |
|||||||||||||
KK ženklas ir Nr. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
Veislė (veisliškumas) (kraujo laipsnis %) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
Bendras įvertinimas: balai, klasė |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
II. PARŠAVEDĖS ĮVERTINIMAS
Vertinimo data |
Amžius mėnesiais |
Apsiparšiavimo eilės Nr. |
Kilmė balais |
Raumeningumas |
Eksterjeras balais
|
Reprodukcinės savybės |
Kontrolinis penėjimas ir skerdimas |
Bendras įvertinimas |
Pastabos |
||||||||||||||||||||||||
Priesvoris per parą |
Pašarų sąnaudos 1 kg priesvorio |
Skerdenos puselės ilgis |
Lašinių storis už paskutinio šonk. |
Balų suma |
|||||||||||||||||||||||||||||
85–110 kg gyvosios masės |
Palikuonių |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Vislumas |
Pieningumas |
Balų suma |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Masė kg |
Raumeningumas % |
Balai |
Vidut. laš. storis mm |
Balai |
Vidut. balų suma |
Vidutinė masė kg |
Raumeningumas % |
Balai |
Vidut. laš. st. mm |
Balai |
Vidut. balų suma |
||||||||||||||||||||||
vnt. |
balai |
kg |
balai |
g |
balai |
p. v. |
balai |
cm |
balai |
mm |
balai |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Formos Nr. 2 – K antroji lapo pusė
III. PARŠAVEDĖS REPRODUKCINĖS SAVYBĖS
Apsiparšiavimo eil. Nr. |
Kuilio vardas, ind. Nr., veislė |
Kergimo (sėklinimo) data |
Apsiparšiavimo data |
Lizdo Nr. |
Atsivedė paršelių |
21 dienos paršelių |
Atjunkomų paršelių |
Pastabos |
||||
iš viso |
iš jų: gyvų |
skaičius |
vados masė (pieningumas) kg |
amžius dienomis |
skaičius |
vidutinė vieno paršelio masė kg |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Paršavedės išleidimo data ___________________ priežastys _______________________________
Forma Nr. 3-K PATVIRTINTA
Valstybinės gyvulių veislininkystės
priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio
ministerijos viršininko 2003 m. lapkričio 10 d.
įsakymu Nr. 1A – 55
KIAULIŲ KERGIMO–SĖKLINIMO ŽURNALAS
200 .. m.
Savininkas ______________________________________
Formos Nr. 3 – K žurnalo lapai
Eil. Nr. |
Paršavedės kergimo – sėklinimo data |
Paršavedės |
Kuilio |
Apsiparšiavimo data |
||||
vardas |
veislė |
ind. Nr. |
vardas |
veislė |
ind. Nr. |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Forma Nr. 4-K PATVIRTINTA
Valstybinės gyvulių veislininkystės
priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio
ministerijos viršininko2003 m. lapkričio 10 d.
įsakymu Nr. 1 A -55
APSIPARŠIAVIMŲ IR PRIEAUGLIO APSKAITOS KNYGA
200 m.
Savininkas_________________________________________________
Paršavedė ____________________________________________________ Lizdo Nr. ___________
(vardas, veislė, ind. Nr., KK ženklas, bendras įvertinimo balas)
Sukergimo data_ Apsiparšiavimo data___________ Kelintas paršavedės apsiparšiavimas _________
Kuilys __________________________________________________________________________
(vardas, veislė, ind. Nr., KK ženklas, bendras įvertinimo balas)
Atsivedė paršelių: iš viso __________ iš jų gyvų ____________ negyvų ______________________
Eil. Nr. |
Lytis |
Ausies Nr. |
Spenių skaičius d/k |
Atjunkomų paršelių |
Paršelių paskirtis (veislei, mėsai) |
Veislinio prieauglio vertinimas |
Veislinio prieauglio realizavimo data |
|||||||||||||
Tatuiruotas |
Įsegtas |
Amžius dienomis |
Gyvo gyvulio masė, kg |
Vertinimo data |
Amžius mėn. |
Raumeningumas |
Kilmė balais |
Bendras įvertinimas |
|
|||||||||||
Masė, kg |
Raumeningumas % |
Balai |
Vidut. lašinių storis mm |
Balai |
Vidut. balų suma |
balų suma |
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 dienos paršelių skaičius _____ ir vados masė ___ kg Žyma apie paršelių: pridėjimą ______
Bendra atjunkomų paršelių masė _______________ kg atėmimą _______
______________