LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL MOKYMO ĮSTAIGŲ, RENGIANČIŲ VIDAUS VANDENŲ TRANSPORTO SPECIALISTUS IR MOTORINIŲ PRAMOGINIŲ LAIVŲ LAIVAVEDŽIUS, AKREDITAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2012 m. liepos 27 d. Nr. 3-501

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vidaus vandenų transporto kodekso (Žin., 1996, Nr. 105-2393; 2008, Nr. 134-5177; 2010, Nr. 72-3613) 18 straipsnio 3 dalimi ir įgyvendindamas Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos Vidaus transporto komiteto 1998 m. spalio 16 d. rezoliuciją Nr. 40:

1. T v i r t i n u Mokymo įstaigų, rengiančių vidaus vandenų transporto specialistus ir motorinių pramoginių laivų laivavedžius, akreditavimo nuostatus (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad mokymo įstaigoms Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos saugios laivybos administracijos išduoti akreditavimo liudijimai, suteikiantys mokymo įstaigoms teisę rengti vidaus vandenų transporto specialistus ir motorinių pramoginių laivų laivavedžius, galioja iki juose nurodytos galiojimo datos.

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                  Eligijus Masiulis


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro

2012 m. liepos 27 d. įsakymu Nr. 3-501

 

MOKYMO ĮSTAIGŲ, RENGIANČIŲ VIDAUS VANDENŲ TRANSPORTO SPECIALISTUS IR MOTORINIŲ PRAMOGINIŲ LAIVŲ LAIVAVEDŽIUS, AKREDITAVIMO NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokymo įstaigų, rengiančių vidaus vandenų transporto specialistus ir motorinių pramoginių laivų laivavedžius, akreditavimo nuostatai (toliau – nuostatai) nustato reikalavimus Lietuvos Respublikoje, Europos Sąjungoje ar Europos ekonominėje erdvėje įregistruotoms mokymo įstaigoms, įmonėms, organizacijoms ir jų filialams Lietuvos Respublikoje (toliau – mokymo įstaigos), rengiančioms vidaus vandenų transporto specialistus (toliau – specialistai) ir (ar) motorinių pramoginių laivų laivavedžius (toliau – laivavedžiai), šių mokymo įstaigų akreditavimo, atsisakymo akredituoti, akreditavimo galiojimo sustabdymo, akreditavimo galiojimo sustabdymo panaikinimo ir akreditavimo panaikinimo tvarką ir akreditavimą atliekančios įgaliotos institucijos teises.

2. Šiuose nuostatuose vartojama sąvoka – akreditavimas – procedūra, kurios metu įgaliota institucija pripažįsta, kad mokymo įstaiga kompetentinga rengti tam tikros kvalifikacijos specialistus ir laivavedžius.

 

II. AKREDITAVIMĄ VYKDANTI INSTITUCIJA IR JOS ĮGALIOJIMAI

 

3. Mokymo įstaigų akreditavimą, suteikiantį teisę mokyti asmenis teorijos ir praktikos, būtinos specialisto laipsnio diplomui ir diplomo patvirtinimui ar kvalifikacijos liudijimui bei laivavedžio kvalifikacijos liudijimui ar laivavedžio tarptautiniam kvalifikacijos liudijimui gauti, vykdo įgaliota institucija – Lietuvos saugios laivybos administracija (toliau – Administracija).

4. Administracija turi teisę:

4.1. akredituoti mokymo įstaigą arba naują mokymo programą ir įtraukti į akredituotų mokymo įstaigų sąrašą;

4.2. atsisakyti akredituoti mokymo įstaigą arba naują mokymo programą;

4.3. sustabdyti mokymo įstaigos akreditavimo galiojimą ir (ar) panaikinti jo galiojimo sustabdymą;

4.4. sustabdyti mokymo programos vykdymą, panaikinti mokymo programos vykdymo sustabdymą arba panaikinti mokymo programą;

4.5. panaikinti mokymo įstaigos akreditavimo galiojimą;

4.6. vykdyti akredituotų mokymo įstaigų veiklos priežiūrą;

4.7. vadovaudamasi šiais nuostatais, priimti kitus sprendimus.

5. Administracija tvarko akredituotų mokymo įstaigų sąrašą, nurodydama:

5.1. įrašo numerį;

5.2. mokymo įstaigos pavadinimą, įmonės kodą ir adresą;

5.3. mokymo programos pavadinimą;

5.4. mokymo įstaigos ar mokymo programos akreditavimo datą, mokymo įstaigos akreditavimo galiojimo ar mokymo programos vykdymo sustabdymo datą, mokymo įstaigos akreditavimo ar mokymo programos vykdymo galiojimo sustabdymo panaikinimo datą ar mokymo įstaigos akreditavimo galiojimo ar mokymo programos panaikinimo datą.

 

III. REIKALAVIMAI MOKYMO ĮSTAIGOMS

 

6. Mokymo įstaiga, prieš pateikdama Administracijai prašymą dėl akreditavimo, turi atitikti šiuos reikalavimus:

6.1. Turėti teorinio ir praktinio mokymo programas, kuriose turi būti nurodyta:

6.1.1. mokymo programos pavadinimas;

6.1.2. mokymo tikslai ir uždaviniai;

6.1.3. mokymo programos anotacija;

6.1.4. mokymo metodai;

6.1.5. detali mokymo trukmė, išskiriant atskirų disciplinų ar modulių mokymo trukmę, teorinius ir praktinius užsiėmimus;

6.1.6. pagrindinė literatūra;

6.1.7. minimalūs reikalavimai asmenims, norintiems mokytis pagal mokymo programą;

6.1.8. koks dokumentas išduodamas, baigus mokymo programą;

6.1.9. maksimalus asmenų skaičius grupėje;

6.1.10. žinių ir praktinių įgūdžių vertinimo metodai ir kriterijai;

6.1.11. mokymo programai būtinos mokymo priemonės, atitinkančios Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktų bei tarptautinių konvencijų reikalavimus (treniruoklių ir kitų mokymui bei vertinimui naudojamų priemonių ar įrangos aprašymas);

6.1.12. reikalavimai mokymo programos mokytojų ar laivo praktinio vairavimo instruktorių kvalifikacijai.

6.2. Turėti nuolatinę mokymo klasę su reikalinga mokymo įranga.

6.3. Jei mokymo procese naudojamas treniruoklis, užtikrinti, kad jis vykdytų laivo ar jo įrangos eksploatacinių savybių modeliavimą taip, kad būtų imituojamos mokymo tikslus atitinkančios realios fizinės sąlygos, įskaitant įrangos gedimus; turi galėti sukurti aplinką, imituojančią avarines, pavojingas ir kitas neįprastas darbo laive sąlygas. Turi veikti taip, kad besimokantis asmuo įgautų reikiamų veiksmų įgūdžių. Treniruoklis turi būti sertifikuotas.

6.4. Jei mokymo procese naudojamos mokomosios plaukiojimo priemonės, turi būti užtikrinta, kad jos atitiktų tą kategoriją, kurios specialistai ir (ar) laivavedžiai rengiami, kad būtų atlikta mokomųjų transporto priemonių kasmetinė techninė apžiūra pagal Susisiekimo ministerijos nustatytą tvarką.

6.5. Mokymo klasėje matomoje vietoje turi būti pateikta informacija apie detalias mokymo programas, minimalaus amžiaus reikalavimus, taip pat mokymo paslaugų kainas, darbo laiką, mokymo grupių mokymų laiką.

7. Reikalavimai specialistų mokytojui:

7.1. Visų grupių kapitonų, laivavedžių ir upeivių mokytojas privalo turėti aukštąjį, aukštesnįjį arba iki 1995 metų įgytą specialųjį vidurinį vidaus vandenų ar jūrų laivybos išsilavinimą, B grupės vidaus vandenų transporto specialisto laipsnio diplomą ir diplomo patvirtinimą, kuris suteikia penktos grupės (1614 kW (2201 AG) ir galingesnio) laivo kapitono laipsnį ir ne mažesnį kaip dvejų metų darbo jūrų laivuose stažą arba ne mažesnį kaip penkerių metų darbo vidaus vandenų laivuose stažą.

7.2. Mechanikų ir motoristų mokytojas privalo turėti aukštąjį, aukštesnįjį arba iki 1995 metų įgytą specialųjį vidurinį vidaus vandenų ar jūrų laivų mechanikų išsilavinimą, B grupės vidaus vandenų transporto specialisto laipsnio diplomą ir diplomo patvirtinimą, kuris suteikia penktos grupės (1614 kW (2201 AG) ir galingesnio) laivo mechaniko laipsnį, arba turėti ne žemesnį kaip laivų, kurių variklių galia 750 kW ir daugiau, bet mažiau negu 3000 kW, jūrinio laipsnio diplomą, antrojo mechaniko laipsnį ir ne mažesnį kaip dvejų metų darbo jūrų laivuose stažą arba ne mažesnį kaip penkerių metų darbo vidaus vandenų laivuose stažą.

7.3. Elektrikų ir elektromechanikų mokytojas privalo turėti aukštąjį, aukštesnįjį arba iki 1995 metų įgytą specialųjį vidurinį vidaus vandenų ar jūrų laivų elektrikų ar elektromechanikų išsilavinimą, B grupės vidaus vandenų transporto specialisto laipsnio diplomą ir diplomo patvirtinimą, kuris suteikia elektromechaniko kvalifikaciją, arba turėti jūrinio laipsnio elektromechaniko diplomą ir ne mažesnį kaip dvejų metų darbo jūrų laivuose stažą arba ne mažesnį kaip penkerių metų darbo vidaus vandenų laivuose stažą.

8. Reikalavimai laivavedžių mokytojui ir laivo praktinio vairavimo instruktoriui:

8.1. Teorijos mokytojas privalo turėti ne mažesnį kaip aukštesnįjį jūrų ar vidaus vandenų laivų laivavedžio išsilavinimą ir ne mažesnį kaip dvejų metų darbo jūrų laivuose stažą arba ne mažesnį kaip penkerių metų darbo vidaus vandenų laivuose stažą.

8.2. Laivo praktinio vairavimo instruktorius privalo turėti ne žemesnio kaip motorinio pramoginio laivo laivavedžio tarptautinį kvalifikacijos liudijimą, suteikiantį teisę visuose vandenyse valdyti motorinius pramoginius laivus be variklio galios apribojimų.

 

IV. MOKYMO ĮSTAIGŲ IR MOKYMO PROGRAMŲ AKREDITAVIMO TVARKA

 

9. Mokymo įstaiga, siekianti būti akredituota ar akredituoti naują mokymo programą, Administracijai tiesiogiai, registruotuoju laišku ar elektroninėmis priemonėmis (tiesiogiai kreipdamasi į Administraciją ar Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą) pateikia:

9.1. prašymą, kuriame turi būti nurodyta:

9.1.1. mokymo įstaigos pavadinimas, įmonės kodas, adresas, telefono ir fakso (jeigu yra) numeris, el. paštas;

9.1.2. mokymo programų pavadinimai ir jas atitinkantys specialistų kvalifikacijos laipsniai ar laivavedžių kompetencija;

9.1.3. mokymo klasės adresas;

9.2. mokymo programas;

9.3. mokytojų ir laivo praktinio vairavimo instruktorių sąrašą, kuriame nurodoma jų kvalifikacija, gyvenimo aprašymas ir darbo jūrų arba vidaus vandenų transporte stažas;

9.4. treniruoklių, mokymo procese naudojamų vidaus vandenų ir motorinių pramoginių laivų sąrašą bei jų registravimo ir techninės apžiūros dokumentų kopijas;

9.5. turimos mokymo literatūros sąrašą.

10. Sprendimas akredituoti mokymo įstaigą ar mokymo programą arba motyvuotas atsisakymas tai daryti pateikiamas per 30 darbo dienų nuo mokymo įstaigos prašymo gavimo.

11. Administracija per 7 darbo dienas patikrina mokymo įstaigos pateiktus dokumentus. Administracija, nustačiusi, kad pateikti dokumentai neatitinka nustatytų reikalavimų, pateikti ne visi reikiami dokumentai, dokumentuose yra klaidingų ir (ar) netikslių duomenų, nustato 5 darbo dienų terminą trūkumams pašalinti. Laikas, per kurį mokymo įstaiga pateikia trūkstamus dokumentus ir (ar) duomenis, į sprendimo dėl mokymo įstaigos ar mokymo programos akreditavimo priėmimo laiką neįskaitomas.

12. Ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šių nuostatų 9 punkte nurodytų dokumentų ir duomenų gavimo Administracijos nustatyta tvarka sudaroma Akreditavimo komisija, kuri per 15 darbo dienų nuo šios komisijos sudarymo patikrina konkrečios mokymo įstaigos pasiruošimą rengti atitinkamos kategorijos specialistus ir laivavedžius. Remdamasi patikrinimo rezultatais, Akreditavimo komisija surašo aktą, kurį pateikia Administracijos direktoriui, teikdama pasiūlymus dėl mokymo įstaigos ar mokymo programos akreditavimo.

13. Jeigu Akreditavimo komisijos patikrinimo rezultatai teigiami, Administracija akredituoja mokymo įstaigą arba mokymo programą ir mokymo įstaiga arba mokymo programa įtraukiama į akredituotų mokymo įstaigų sąrašą ir apie tai per 5 darbo dienas informuojama mokymo įstaiga.

14. Mokymo įstaiga arba mokymo programa laikomi akredituotais nuo įtraukimo į akredituotų mokymo įstaigų sąrašą dienos.

15. Pasikeitus mokymo įstaigos pavadinimui, adresui, telefono ar fakso numeriui, teisinei formai, kodui, mokymo įstaiga privalo pateikti Administracijai tiesiogiai, registruotuoju laišku ar elektroninėmis priemonėmis (tiesiogiai kreipdamasi į Administraciją ar Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą) prašymą, nurodydama jame naujus duomenis. Administracija per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo jį išnagrinėja ir pakeičia duomenis akredituotų mokymo įstaigų sąraše.

16. Mokymo įstaiga, siekianti pakeisti mokymo klasę, pakeisti ar naudoti dar vieną treniruoklį ar laivą, įdarbinti kitą mokytoją ar laivo praktinio vairavimo instruktorių, pateikia Administracijai tiesiogiai, registruotuoju laišku ar elektroninėmis priemonėmis (tiesiogiai kreipdamasi į Administraciją ar Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą) prašymą ir atitinkamus dokumentus. Administracija per 10 darbo dienų nuo prašymo ir atitinkamų dokumentų gavimo jį išnagrinėja, priima sprendimą leisti arba atsisakyti leisti vykdyti prašyme nurodytus pakeitimus ir apie tai informuoja mokymo įstaigą.

 

V. ATSISAKYMAS AKREDITUOTI MOKYMO ĮSTAIGĄ AR MOKYMO PROGRAMĄ

 

17. Mokymo įstaigą ar mokymo programą atsisakoma akredituoti, kai:

17.1. mokymo įstaiga neatitinka nuostatų 6–8 punktuose nustatytų reikalavimų;

17.2. Administracija nenagrinėja prašymo ir jį grąžina akreditavimo siekiančiai mokymo įstaigai, nustatytu laiku nepatikslinusiai reikalaujamų duomenų ir (ar) dokumentų;

17.3. Akreditavimo komisijos patikrinimo rezultatai neigiami.

18. Priėmusi sprendimą atsisakyti akredituoti mokymo įstaigą ar naują mokymo programą, Administracija apie tai per 5 darbo dienas informuoja mokymo įstaigą, nurodydama atsisakymo akredituoti mokymo įstaigą ar mokymo programą priežastis.

19. Jei mokymo įstaigą ar mokymo programą atsisakoma akredituoti, pakartotinai dėl to galima kreiptis šių nuostatų IV skyriaus nustatyta tvarka.

 

VI. ĮSPĖJIMAS APIE GALIMĄ akreditavimo GALIOJIMO IR MOKYMO PROGRAMŲ VYKDYMO SUSTABDYMĄ, akreditavimo galiojimo IR MOKYMO PROGRAMŲ vykdymo SUSTABDYMAS, SUSTABDYMO PANAIKINIMAS AR akreditavimo galiojimo ir mokymo programų PANAIKINIMAS

 

20. Administracija, nustačiusi, kad mokymo įstaiga pažeidžia šių nuostatų reikalavimus ir tai turi įtakos visam mokymo procesui, įspėja mokymo įstaigą apie galimą mokymo įstaigos ar akreditavimo galiojimo sustabdymą ir nustato ne trumpesnį kaip 15 darbo dienų nuo įspėjimo gavimo terminą, per kurį nustatyti pažeidimai turi būti pašalinti.

21. Administracija, nustačiusi, kad šių nuostatų reikalavimų pažeidimai neturi įtakos visam mokymo procesui, o tik atskiroms mokymo programoms, įspėja mokymo įstaigą apie galimą mokymo programos vykdymo sustabdymą ir nustato ne trumpesnį kaip 15 darbo dienų nuo įspėjimo gavimo terminą, per kurį nustatyti pažeidimai turi būti pašalinti.

22. Mokymo įstaiga, per nustatytą terminą pašalinusi visus pažeidimus, privalo apie tai pranešti Administracijai, pateikdama motyvuotą prašymą tiesiogiai, registruotuoju laišku ar elektroninėmis priemonėmis (tiesiogiai kreipdamasi į Administraciją ar Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą), o Administracija – per 10 darbo dienų tai patikrinti.

23. Jeigu mokymo įstaiga pašalina visus pažeidimus, Administracija panaikina įspėjimą apie galimą akreditavimo galiojimo ar mokymo programos vykdymo sustabdymą, apie tai per 5 darbo dienų informuodama mokymo įstaigą.

24. Jeigu per nustatytą terminą pažeidimai nepašalinami, Administracija priima sprendimą dėl mokymo įstaigos akreditavimo galiojimo ar mokymo programos vykdymo sustabdymo.

25. Mokymo įstaigos akreditavimo galiojimas ar mokymo programos vykdymas sustabdomas Administracijos sprendimu, kai:

25.1. mokymo programos, treniruokliai ir kitos mokymo priemonės neatitinka Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktų bei tarptautinių konvencijų reikalavimų;

25.2. mokymo procese nesilaikoma patvirtintų mokymo programų reikalavimų arba jis nevykdomas nustatytu laiku;

25.3. be Administracijos leidimo pakeisti mokytojai ar laivo praktinio vairavimo instruktoriai;

25.4. mokymo įstaiga nepašalina pažeidimų per įspėjime apie galimą mokymo įstaigos akreditavimo galiojimo ar programos vykdymo sustabdymą nustatytą terminą;

25.5. mokymo įstaiga pateikia prašymą sustabdyti jos akreditavimo galiojimą ar mokymo programos vykdymą.

26. Sustabdžiusi mokymo įstaigos akreditavimo galiojimą ar mokymo programos vykdymą, Administracija per 5 darbo dienas raštu praneša apie tai mokymo įstaigai ir nurodo pašalinti pažeidimus per 30 darbo dienų. Trūkumų šalinimo terminas gali būti pratęstas iki 6 mėnesių motyvuotu mokymo įstaigos prašymu.

27. Mokymo įstaiga, per nustatytą terminą pašalinusi visus pažeidimus, privalo apie tai pranešti Administracijai, pateikdama motyvuotą prašymą tiesiogiai, registruotuoju laišku ar elektroninėmis priemonėmis (tiesiogiai kreipdamasi į Administraciją ar Paslaugų ir gaminių kontaktinį centrą), o Administracija – per 10 darbo dienų tai patikrinti. Administracija, nustačiusi, kad pažeidimai pašalinti, priima sprendimą panaikinti mokymo įstaigos akreditavimo galiojimo ar mokymo programos vykdymo sustabdymą ir apie tai per 5 darbo dienas informuoja mokymo įstaigą.

28. Mokymo įstaigos akreditavimo galiojimas ar mokymo programa panaikinami, kai:

28.1. mokymo įstaiga pateikia prašymą panaikinti jos akreditavimo galiojimą ar mokymo programą;

28.2. pakartotinai per vienus metus nuo pirmojo pažeidimo padarymo pažeidžiami šių nuostatų reikalavimai;

28.3. per šių nuostatų 26 punkte nurodytą laiką nepašalinami pažeidimai, dėl kurių mokymo įstaigos akreditavimo galiojimas ar mokymo programa buvo sustabdyti;

28.4. pateikiami suklastoti ir klaidingi duomenys;

28.5. mokymo įstaiga likviduojama.

29. Panaikinusi mokymo įstaigos akreditavimo galiojimą ar mokymo programą, Administracija per 5 darbo dienas praneša apie tai mokymo įstaigai.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

30. Akredituotų mokymo įstaigų veiklą kontroliuoja Administracija ir kitos kontrolės teisę turinčios valstybės institucijos.

31. Akredituotų mokymo įstaigų vadovai atsako už tai, kad būtų laikomasi Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių mokymo įstaigų atestuojamą veiklą, taip pat šių nuostatų reikalavimų.

32. Akredituotos mokymo įstaigos turi teisę:

32.1. pagal akredituotą mokymo programą teikti asmenims teorinį ir praktinį pasirengimą, būtiną tam tikros grupės vidaus vandenų laivui ar motoriniam pramoginiam laivui valdyti ir kvalifikacijos ar kompetencijos dokumentui gauti;

32.2. reikalauti paaiškinimų iš Administracijos, kai atsisakoma akredituoti mokymo įstaigą ar mokymo programą, kai akreditavimo galiojimas ar mokymo programos vykdymas sustabdomas arba akreditavimo galiojimas ar mokymo programa panaikinami.

33. Administracija informaciją apie mokymo įstaigos akreditavimą, jo galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ar akreditavimo galiojimo panaikinimą, taip pat apie mokymo programos akreditavimą, vykdymo sustabdymą, vykdymo sustabdymo panaikinimą ar mokymo programos panaikinimą per 3 darbo dienas nuo atitinkamo sprendimo priėmimo paskelbia savo interneto svetainėje. Skelbime nurodoma:

33.1. įrašo numeris;

33.2. mokymo įstaigos pavadinimas, įmonės kodas ir adresas;

33.3. akredituotų mokymo programų pavadinimas;

33.4. mokymo programos, kurios vykdymas sustabdytas, pavadinimas;

33.5. akreditavimo, jo galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo, galiojimo panaikinimo datos;

33.6. mokymo programos vykdymo sustabdymo, vykdymo sustabdymo panaikinimo ar panaikinimo datos.

34. Už mokymo įstaigos, mokymo programų akreditavimą mokymo įstaiga moka Lietuvos Respublikos Vyriausybės apskaičiuoto dydžio valstybės rinkliavą.

_________________