PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO
PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL VALSTYBĖS REZERVO CIVILINĖS SAUGOS PRIEMONIŲ ATSARGŲ TECHNINĖS PRIEŽIŪROS INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO

 

2008 m. gegužės 22 d. Nr. 1-158

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės rezervo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 78-2359) 17 straipsnio 1 dalies 11 punktu ir siekdamas palaikyti valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų darbinę būklę:

1. Tvirtinu Valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų techninės priežiūros instrukciją (pridedama).

2. Skelbiu šį įsakymą Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos interneto tinklalapyje.

 

DIREKTORIUS

VIDAUS TARNYBOS GENEROLAS                                             REMIGIJUS BANIULIS

 

_________________

 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2008 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. 1-158

 

VALSTYBĖS REZERVO CIVILINĖS SAUGOS PRIEMONIŲ ATSARGŲ TECHNINĖS PRIEŽIŪROS INSTRUKCIJA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų techninės priežiūros instrukcija (toliau – instrukcija) nustato transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos, saugomos valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų atsakingųjų saugotojų (toliau – civilinės saugos priemonių atsargų atsakingasis saugotojas) sandėliuose, techninės priežiūros ir jos įforminimo tvarką ir užtikrina, kad civilinės saugos priemonių atsargų atsakingieji saugotojai, vadovaudamiesi instrukcijos nuostatomis, organizuotų valstybės rezerve saugomų transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos tinkamos kokybės išlaikymą ir palaikytų saugomų įrenginių darbinę būklę.

2. Valstybės rezerve saugomų transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos techninę priežiūrą atlieka civilinės saugos priemonių atsargų atsakingojo saugotojo paskirtas darbuotojas (darbuotojai), turintis (turintys) techninę kvalifikaciją, susipažinęs (susipažinę) su transporto priemonių, kitų mašinų ar specialiosios įrangos gamintojo instrukcijomis, rekomendacijomis ir darbų saugos taisyklėmis arba pagal paslaugų sutartį, sudarytą su gamintoju ar jo įgaliotais atstovais ar įmone, turinčia atitinkamus leidimus, licencijas ar sertifikatus.

3. Valstybės rezerve saugomų transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos techninė priežiūra atliekama pagal gamintojo rekomendacijas ir instrukcijas, jei jų nėra – pagal šią instrukciją, kuri apima techninės būklės kontrolės, plovimo, valymo, tepimo, pripildymo, paveržimo, reguliavimo, remonto darbus, darbinės būklės patikrinimą ir bandomąjį važiavimą.

4. Saugomoms valstybės rezerve transporto priemonėms, kitoms mašinoms ir specialiajai įrangai, turinčiai galiojančią gamintojo garantiją, nenumatyti techninės priežiūros darbai turi būti suderinti su gamintoju ar jo įgaliotu atstovu.

5. Instrukcijoje vartojamos sąvokos:

Transporto priemonė – įrenginys, skirtas žmonėms ir (arba) kroviniams vežti. Ši sąvoka taip pat apima traktorius, savaeiges mašinas ir mechanizmus.

Mašina – mechaninius judesius atliekantis įrenginys, kuris transformuoja energiją, medžiagas arba informaciją.

Specialioji įranga – įrenginių, aparatų, prietaisų, įtaisų ir kitokių techninių priemonių visuma, užtikrinanti normalų tam tikrų funkcijų atlikimą.

Techninė priežiūra – profilaktinių priemonių (techninės priežiūros darbų, tokių kaip plovimas, valymas, tepimas, pripildymas, paveržimas, reguliavimas, remontas), kuriomis siekiama užtikrinti transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos deramą techninę, darbinę būklę, visuma.

Remontas – kompleksinių priemonių, kuriomis siekiama atkurti ir užtikrinti transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos veikimą, visuma. Remontas atliekamas siekiant pašalinti gedimus arba pakeisti susidėvėjusius mazgus ar detales.

Techniškai tvarkingos transporto priemonės, kitos mašinos ir specialioji įranga – transporto priemonės, kitos mašinos ir specialioji įranga, kurių techniniai parametrai atitinka normatyvinėje ir techninėje dokumentacijoje nustatytus parametrus. Jeigu bent vienas parametras neatitinka šių reikalavimų, transporto priemonės, kitos mašinos ir specialioji įranga yra techniškai netvarkingos (netinkamos darbinės būklės).

6. Kitos instrukcijoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos valstybės rezervo įstatyme (Žin., 2000, Nr. 78-2359), Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatyme (Žin., 1998, Nr. 115-3230), Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme (Žin., 2000, Nr. 92-2883) ir Lietuvos Respublikos transporto veiklos pagrindų įstatyme (Žin., 1991, Nr. 30-804; 2002, Nr. 29-1034) vartojamas sąvokas.

 

II. VALSTYBĖS REZERVE SAUGOMŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ, KITŲ MAŠINŲ IR SPECIALIOSIOS ĮRANGOS TECHNINĖ PRIEŽIŪRA

 

7. Valstybės rezerve saugomų transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos techninė priežiūra pirmą kartą atliekama per 1 mėnesį nuo priėmimo saugoti. Techninės priežiūros darbai atliekami lentelėje nurodytu periodiškumu.

 

Lentelė. Transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos techninės priežiūros darbų atlikimo periodiškumas.

 

Mėnuo

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Techninės priežiūros darbai

A, B, C, D, E, F, G

B

B

A, B, C, D, E, F, G

B

B

A, B, C, D, E, F, G

B

B

A, B, C, D, E, F, G

B

B

 

8. Lentelėje pagal mėnesius nustatyti šie techninės priežiūros darbai (jei kuris nors iš išvardytų techninės priežiūros darbų netinka, tas darbas ir neatliekamas):

8.1. A – patikrinti darbinių skysčių (alyvos, degalų, aušinimo, langų plovimo skysčių) lygius (variklio, siurblio alyvos, hidraulinės alyvos ir filtrai turi būti keičiami ne rečiau kaip kartą per metus), ar nėra darbinių skysčių nuotėkio, pneumatinių jungčių sandarumą, išvalyti / pakeisti oro filtrus (oro filtrai keičiami atsižvelgiant į jų užterštumą), išleisti iš pneumatinės stabdžių sistemos kondensatą, atlikti tepimo darbus. Artėjant šaltajam metų laikotarpiui įvertinti darbinių skysčių naudojimo temperatūros ribas;

8.2. B – patikrinti akumuliatorių būklę (įkrovimą, korpuso sandarumą, elektrolito lygį ir tankį), akumuliatoriaus tvirtinimą, masės jungiklį, jei reikia, akumuliatorių įkrauti (akumuliatoriai turi būti keičiami ne rečiau kaip kartą per 2 metus);

8.3. C – patikrinti padangų būklę, slėgį jose (slėgis turi atitikti gamintojo rekomenduojamą dydį), iš protektoriaus ir dvigubų ratų pašalinti įstrigusius daiktus (padangos turi būti keičiamos ne rečiau kaip kartą per 5 metus);

8.4. D – apžiūrėti transporto priemonės, kitų mašinų ir specialiosios įrangos išorę (neturi būti išorės paviršių mechaninių, lako ir dažų dangos pažeidimų, rūdžių), patikrinti varžtų ir veržlių būklę, sukomplektavimą, pašalinti nešvarumus;

8.5. E – patikrinti variklio veikimą:

8.5.1. prieš užvedant variklį: patikrinti variklio techninę būklę;

8.5.2. užvedus variklį: variklis turi dirbti ne trumpiau kaip 5 minutes, neturi būti trūkčiojimų, neįprastų ūžesių ir vibravimo;

8.5.3. sustabdžius variklį: patikrinti, ar nėra darbinių skysčių nuotėkio;

8.6. F – patikrinti transporto priemonės, kitų mašinų ir specialiosios įrangos sistemų veikimą (pagrindines funkcijas). elektrinių, mechaninių, pneumatinių ir hidraulinių sistemų veikimas tikrinamas įjungiant ir išjungiant atitinkamus jungiklius ir valdymo įtaisus (operacijos atliekamos iki galo, pvz., traukimo suktuvo lynas turi būti iki galo išvyniotas ir suvyniotas, konteinerinio automobilio konteineris nuimtas nuo konteinerinio automobilio ir uždėtas ant jo, turi būti atliktos visos hidraulinio krano hidraulika valdomos operacijos, plėstuvas turi būti iki galo išplėstas ir sutrauktas, pneumatinės pagalvės pripūstos iki reikalaujamo slėgio, apšvietimo ir signalizacijos prietaisai tikrinami juos įjungiant, elektros generatorius tikrinamas matuojant generatoriaus gaminamą elektros įtampą be apkrovos ir apkrovus elektros generatorių, vandens siurblys tikrinamas matuojant vandens siurblyje sudaromą išretinimą, paleidžiamo vandens našumą). Atlikti valymo ar plovimo ir antikorozinius darbus;

8.7. G – atlikti transporto priemonių, turinčių vidaus degimo variklį, bandomąjį važiavimą. Vandens transporto priemonių bandomasis važiavimas atliekamas ne rečiau kaip vieną kartą per metus (pripučiama valtis turi būti pripūsta iki reikalaujamo slėgio, patikrintas jos sandarumas), vandens transporto priemonių variklių darbas turi būti tikrinamas ne trumpiau kaip 10 min.;

8.7.1. prieš važiavimą: patikrinti transporto priemonės techninę būklę;

8.7.2. važiuojant: transporto priemonė turi nuvažiuoti ne mažiau kaip 20 kilometrų, aušinimo skystis turi pasiekti optimalią temperatūrą. Transporto priemonės, kurios bendroji masė neviršija 1 tonos, nuvažiuotas atstumas turi būti ne mažesnis kaip 5 km. Neturi būti trūkčiojimų, neįprastų ūžesių ir vibravimo, sankaba neturi strigti, turi įsijungti visos pavaros, stabdant neturi traukti į šoną, turi veikti stabdymas varikliu, diferencialo blokavimas ir paskirstymo dėžė;

8.7.3. po važiavimo: patikrinti nenutrūkstamą variklio darbą tuščiąja eiga ir padidinus apsukas (neturi būti darbinių skysčių nuotėkio). Atlikti valymo ar plovimo ir antikorozinius darbus.

 

III. VALSTYBĖS REZERVE SAUGOMŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ, KITŲ MAŠINŲ IR SPECIALIOSIOS ĮRANGOS TECHNINĖS PRIEŽIŪROS DOKUMENTŲ TVARKYMAS

 

9. Valstybės rezerve saugomų transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos, turinčių vidaus degimo variklį, darbo apskaitai ir kurui nurašyti naudojamas eksploatavimo lapas (1 priedas).

10. Techninės priežiūros darbai įforminami raštu, užpildant atitinkamą eilutę transporto priemonės techninės priežiūros akte (2 priedas), arba mašinos, specialiosios įrangos techninės priežiūros akte (3 priedas). Šie aktai turi būti užpildyti aiškiai, įrašai turi būti įskaitomi ir turėti informacinę vertę.

11. Techninės priežiūros metu panaudotos detalės ir sunaudotos eksploatacinės medžiagos (alyva, aušinimo skystis, hidraulinis skystis ir kt.) įrašomos į transporto priemonės techninės priežiūros aktą (2 priedas) arba mašinos, specialiosios įrangos techninės priežiūros aktą (3 priedas).

12. Apie atsiradusį gedimą (gedimus), kuriam (kuriems) pašalinti reikia papildomų lėšų ir / arba kurio techninės priežiūros metu pašalinti neįmanoma, būtina per 4 darbo dienas raštu pranešti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – departamentas).

13. Jei techninę priežiūrą atliko ar gedimus šalino ne civilinės saugos priemonių atsargų atsakingasis saugotojas, o transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos gamintojas, jo įgaliotas atstovas arba įmonė, turinti atitinkamus leidimus, licencijas ar sertifikatus, tai atlikti darbai, pakeistų detalių sąrašas yra įrašomi akte (2 arba 3 priedas), priėmimas ir perdavimas įforminamas perdavimo aktais, kurių kopijos per 3 darbo dienas pateikiamos departamentui.

14. Techninė priežiūra baigiama tik tada, kai yra pašalinti visi trūkumai, gedimai ir užpildytos transporto priemonės techninės priežiūros akto (2 priedas) arba mašinos, specialiosios įrangos techninės priežiūros akto (3 priedas) atitinkamos eilutės ir kiti techniniai dokumentai (1 priedas).

15. Kiekvienos transporto priemonės, kitų mašinų ir specialiosios įrangos techniniai dokumentai (aktas, eksploatavimo lapas arba jo kopija), nurodyti šioje instrukcijoje, ir kiti dokumentai turi būti segami į bylą (segtuvą).

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Techninės priežiūros metu sunaudotas kuras nurašomas remiantis departamento direktoriaus įsakymų patvirtintomis kuro normomis, o jeigu kuro norma nėra patvirtinta, vadovaujamasi departamento direktoriaus įsakymu, reglamentuojančiu kuro normos nustatymą.

17. Civilinės saugos priemonių atsargų atsakingasis saugotojas privalo užtikrinti, kad valstybės rezerve saugomos transporto priemonės turėtų Lietuvos Respublikos registracijos liudijimą, valdytojų civilinės atsakomybės privalomąjį draudimą ir būtų perėjusios valstybinę techninę apžiūrą (netaikoma transporto priemonėms, kurios gali būti naudojamos ir be išvardytų dokumentų).

18. Valstybės rezerve saugomų transporto priemonių, kitų mašinų ir specialiosios įrangos techninei priežiūrai atlikti lėšų poreikis skaičiuojamas remiantis galiojančiomis Vidaus reikalų ministerijos, departamento metodikomis ir šia instrukcija.

19. Jeigu valstybės rezerve saugomos transporto priemonės, kitos mašinos ir specialioji įranga techninės priežiūros metu prarandama, sugenda arba tampa netinkamos darbinės būklės, civilinės saugos priemonių atsargų atsakingasis saugotojas surašo techninės būklės aktą, per 3 darbo dienas raštu informuoja departamentą ir suderintu su departamentu būdu įstatymų nustatyta tvarka atlygina dėl to padarytą žalą.

20. Asmenys, pažeidę šios instrukcijos reikalavimus, atsako įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_________________

 

 

Valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų techninės priežiūros instrukcijos

1 priedas

 

EKSPLOATAVIMO LAPAS

 

Civilinės saugos priemonių atsargų atsakingojo saugotojo pavadinimas .........................................................................

Laikotarpis (metai, mėnuo) ..............................................................................................................................................

Pavadinimas (markė, modelis), valst. Nr., ident. Nr. .......................................................................................................

Variklio tipas (dvitaktis, keturtaktis, kuro rūšis) .............................................................................................................

Spec. agregato pavadinimas (markė, modelis), ident. Nr. ...............................................................................................

Spec. agregato variklio tipas (dvitaktis, keturtaktis, kuro rūšis) ......................................................................................

Kuro sąnaudų norma (spec. agregato kuro sąnaudų norma) ................................................................................................................................................................................. l/min.

 

Data

Darbo paskirtis ir vieta

Spidometro rodmenys iki išvažiuojant

Nuvažiuota (S)

Spec. agregato skaitiklio rodmenys iki išvažiuojant

Darbas su spec. agregatu (a)

Darbas be spec. agregato (b)

Kuro likutis bake

Įpilta kuro

Sunaudota kuro

Darbuotojo, atliekančio techninę priežiūrą, vardas, pavardė, parašas

km

km

min.

min.

l

l

l

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso per mėnesį

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galutinė kuro sunaudojimo suma ....................................................................................... l

Suminė rida (D) .................................................................................................................. km

D apskaičiuojama pagal formulę: D = S + a (60 min. = 50 km) + b (60 min. = 5 km),

 

kur S – nuvažiuota, km;

a – darbas su spec. agregatu, min.;

b – darbas be spec. agregato, min.

 

Civilinės saugos priemonių atsargų atsakingasis saugotojas                                 ........................   ..................................

(parašas)                         (vardas, pavardė)

 

_________________


 

Valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų techninės priežiūros instrukcijos

2 priedas

 

(Transporto priemonės techninės priežiūros akto pavyzdys)

 

TRANSPORTO PRIEMONĖS TECHNINĖS PRIEŽIŪROS AKTAS

 

Transporto priemonės markė, modelis

Identifikavimo numeris

Valstybinis numeris

Civilinės saugos priemonių atsargų atsakingojo saugotojo pavadinimas

 

 

 

 

data

rida, km

darbinių skysčių lygiai, sandarumas, tepimas (A)

akumuliatorių būklė (B)

padangų būklė (C)

išorės apžiūra, sukomplektavimas, varžtų ir veržlių būklė (D)

variklio veikimas (E)

sistemų veikimas (F)

bandomasis važiavimas (G)

kiti darbai

pakeistų detalių sąrašas (eksploatacinės medžiagos)

darbuotojo, atliekančio techninę priežiūrą, vardas, pavardė, parašas

civilinės saugos priemonių atsargų atsakingojo saugotojo arba jo įgalioto darbuotojo vardas, pavardė, parašas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________


 

Valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų techninės priežiūros instrukcijos

3 priedas

 

(Mašinos, specialiosios įrangos techninės priežiūros akto pavyzdys)

 

MAŠINOS, SPECIALIOSIOS ĮRANGOS TECHNINĖS PRIEŽIŪROS AKTAS

 

Mašinos, specialiosios įrangos pavadinimas

Identifikavimo numeris

Civilinės saugos priemonių atsargų atsakingojo saugotojo pavadinimas

 

 

 

data

darbinių skysčių lygiai, sandarumas, tepimas (A)

akumuliatorių būklė (B)

išorės apžiūra, sukomplektavimas, varžtų ir veržlių būklė (D)

variklio veikimas (E)

sistemų veikimas (F)

kiti darbai

pakeistų detalių sąrašas (eksploatacinės medžiagos)

darbuotojo, atliekančio techninę priežiūrą, vardas, pavardė, parašas

civilinės saugos priemonių atsargų atsakingojo saugotojo arba jo įgalioto darbuotojo vardas, pavardė, parašas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________