LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL LYGTINIO PALEIDIMO IŠ PATAISOS ĮSTAIGOS KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2012 m. birželio 6 d. Nr. 1R-154
Vilnius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos teisingumo ministro
2012 m. birželio 6 d. įsakymu Nr. 1R-154
LYGTINIO PALEIDIMO IŠ PATAISOS ĮSTAIGOS KOMISIJOS NUOSTATAI
I. bendrosios nuostatos
1. Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos nuostatai (toliau – nuostatai) nustato Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos (toliau – komisija) sudarymo tvarką, jų funkcijas ir teises, darbo organizavimo tvarką.
2. Komisija yra Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) direktoriaus įsakymu sudaryta kolegiali, visuomeniniais pagrindais veikianti institucija, priimanti sprendimus dėl nuteistųjų prašymų lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos.
3. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu (Žin., 2000, Nr. 89-2741), Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksu (Žin., 2002, Nr. 37-1341), Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodeksu (Žin., 2002, Nr. 73-3084), kitais Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, šiais nuostatais ir kitais teisės aktais.
4. Nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse, Lietuvos Respublikos probacijos įstatyme (Žin., 2012, Nr. 4-108) ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.
II. komisijos sudarymas
5. Paprastai pataisos įstaigoje sudaroma viena komisija. Atsižvelgdamas į pataisos įstaigoje esančių nuteistųjų ir (ar) komisijos priimamų sprendimų skaičių, Kalėjimų departamento direktorius gali sudaryti ir daugiau komisijų, arba viena komisija gali savo veiklą vykdyti keliose pataisos įstaigose.
7. Komisija sudaroma iš vietos savivaldybės vykdomosios institucijos, vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovo (kai svarstomas nepilnamečio nuteistojo prašymas lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos), asociacijų, religinių bendruomenių ar bendrijų, švietimo įstaigos, Kalėjimų departamento, probacijos tarnybų, nuteistųjų socialinę reabilitaciją pataisos įstaigoje vykdančių ir kitų institucijų ar įstaigų atstovų, savanorių.
8. Komisijos nariais paskirti Kalėjimų departamento, probacijos tarnybų, pataisos įstaigos atstovai negali sudaryti daugiau kaip 50 procentų visų komisijos narių.
9. Komisijos nariu negali būti, asmuo, jaunesnis kaip 25 metų ir neatitinkantis Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme (Žin., 2002, Nr. 45-1708) valstybės tarnautojams nustatytų nepriekaištingos reputacijos kriterijų.
10. Dėl atstovų delegavimo į komisijos narius Kalėjimų departamentas kreipiasi su prašymu į šių nuostatų 7 punkte nurodytus subjektus, taip pat paskelbiamas kvietimas Kalėjimų departamento ir pataisos įstaigos, kurioje sudaroma Komisija, tinklalapyje teikti siūlymus (prašymus) į komisijos narius.
11. Vietos savivaldybės vykdomosios institucijos, asociacijos, religinės bendruomenės ar bendrijos, švietimo įstaigos ir kitos institucijos ar įstaigos, savanoriai, teikdami pasiūlymus dėl atstovų į komisijos narius, kartu pateikia atstovo rašytinį sutikimą dėl jų atitikties nepriekaištingos reputacijos kriterijams tikrinimo. Nepateikę tokio sutikimo atstovai į komisijos narius neskiriami.
12. Pagal gautus pasiūlymus (prašymus) dėl atstovo į komisijos narius Kalėjimų departamento direktorius skiria įsakymu komisijos narius, iš šių nuostatų 8 punkte nurodytų komisijos narių – komisijos pirmininką ir komisijos pirmininko pavaduotoją, įvertinęs, ar nėra šių nuostatų 9 punkte nustatytų aplinkybių.
13. Jeigu dėl atstovų į komisijos narius iš vietos savivaldybės vykdomosios institucijos, asociacijos, religinės bendruomenės ar bendrijos, švietimo įstaigos ir kitų institucijų ar įstaigų, savanorių gauta pasiūlymų (prašymų) daugiau, nei gali būti paskirta narių, pirmenybė būti komisijos nariu suteikiama kandidatui atsižvelgiant į jo išsilavinimą ir darbo patirtį su nuteistaisiais ar teikiant socialines paslaugas.
15. Atstovai komisijos nariais skiriami 1 metų laikotarpiui. Komisijos pirmininko siūlymu Kalėjimų departamento direktorius pakeičia komisijos narį anksčiau nustatyto laiko, kai šis narys:
III. Komisijos funkcijos
17. Komisija vykdo šias funkcijas:
17.1. nagrinėja nuteistųjų prašymus lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos ir socialinio tyrimo išvadas, taip pat teismo nutartis atsisakyti patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, vertina nuteistojo elgesį bausmės atlikimo metu, jam taikytas socialinės reabilitacijos priemones ir jų įvykdymo rezultatus, nusikalstamo elgesio riziką ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos sprendimui dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų taikymo tikslingumo;
17.3. nustato auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemones ir (ar) Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 ar 3 dalyje numatytas pareigas, kurias tikslinga nustatyti lygtinai paleidžiamam iš pataisos įstaigos nuteistajam, ir laiką, per kurį nuteistasis privalo įvykdyti paskirtas auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemones ir (ar) pareigas, arba priima sprendimą dėl intensyvios priežiūros lygtinai paleidžiamam iš pataisos įstaigos nuteistajam nustatymo;
17.4. teikia rekomendacijas pataisos įstaigai ir (ar) nuteistajam dėl nuteistojo socialinės reabilitacijos ir (ar) nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo, nustato šių rekomendacijų įgyvendinimo terminus ir pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų datą;
IV. KOMISIJOS TEISĖS
18. Komisija turi teisę:
18.2. kviesti į komisijų posėdžius ir išklausyti nuteistuosius, pateikusius prašymus lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos, pataisos įstaigų darbuotojus, rengusius socialinio tyrimo išvadas, atlikusius nusikalstamo elgesio rizikos vertinimus arba vykdžiusius socialinės reabilitacijos priemones;
18.3. teikti siūlymus teismui dėl nuteistajam galimų nustatyti auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemonių ir (ar) Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 ar 3 dalyje numatytų pareigų ir laiko, per kurį nuteistasis privalėtų įvykdyti paskirtas auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemones ir (ar) pareigas;
V. KOMISIJOS darbo organizavimas
19. Komisijos posėdžiai vyksta pataisos įstaigoje, kurioje nuteistasis, pateikęs prašymą dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos, atlieka terminuotą laisvės atėmimo bausmę.
20. Komisijos posėdžius organizuoja ir jiems vadovauja komisijos pirmininkas. Komisijos pirmininkui negalint dalyvauti komisijos darbe, jo funkcijas atlieka komisijos pirmininko pavaduotojas.
21. Komisijos posėdžiai paprastai vyksta kartą per mėnesį. Komisijos pirmininko sprendimu komisijos posėdžiai gali vykti ir dažniau, atsižvelgiant į nuteistųjų pateiktų prašymų lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos ir socialinio tyrimo išvadų pakartotiniam svarstymui dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų skaičių, teismo pateiktus pranešimus apie nuteistųjų skundų dėl komisijos nutarimų netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos nagrinėjimo ir nutartis atsisakyti patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, taip pat Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 164 straipsnio 2 ir 5 dalyse, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 360 straipsnio 3 dalyje ir šiuose nuostatuose nustatytus terminus komisijos funkcijoms atlikti.
22. Komisijos posėdžiuose turi dalyvauti visi jos nariai. Kai komisijos posėdyje dėl svarbių priežasčių negali dalyvauti kuris nors jos narys, komisija gali dirbti, jeigu posėdyje dalyvauja daugiau kaip pusė komisijos narių. Komisijos posėdžiuose stebėtojo teisėmis gali dalyvauti prokuroras.
23. Komisijos narys, prieš pradedant svarstyti nuteistųjų prašymus, privalo nusišalinti nuo veiksmų, jei jie sukelia interesų konfliktą.
24. Komisijos posėdžiai vyksta pagal darbotvarkę, patvirtintą ir pateiktą komisijos nariams ir pataisos įstaigos direktoriui arba jo įgaliotam pareigūnui ne vėliau kaip 3 darbo dienos iki komisijos posėdžio.
25. Pirmojo posėdžio datą ir darbotvarkę tvirtina pataisos įstaigos, kurioje savo veiklą vykdys komisija, direktorius, kitų komisijos posėdžių – komisijos pirmininkas.
26. Pirmojo posėdžio darbotvarkėje numatomas komisijos narių supažindinimas su šiais nuostatais, komisijos narių konfidencialumo pasižadėjimų, kurių formą nustato Kalėjimų departamento direktorius, pasirašymas.
27. Komisijos pirmininkas posėdžių datą ir darbotvarkę tvirtina atsižvelgdamas į pataisos įstaigos pateiktų nuteistųjų prašymų lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų, nuteistųjų socialinio tyrimo išvadų skaičių, teismo pateiktus pranešimus apie nuteistųjų skundų dėl komisijos nutarimų netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos nagrinėjimo ir nutartis atsisakyti patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, taip pat Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 164 straipsnio 2 ir 5 dalyse, Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 360 straipsnio 3 dalyje ir šiuose nuostatuose nustatytus terminus komisijos funkcijoms atlikti.
28. Komisijos pirmininko patvirtinta komisijos posėdžio darbotvarkė pateikiama paštu, elektroniniu paštu, faksu arba įteikiama asmeniškai komisijos nariams ir pataisos įstaigos direktoriui arba jo įgaliotam pareigūnui. Komisijos nariams pageidaujant, kartu su darbotvarke pateikiamos nuasmenintos (be nuteistųjų vardų ir pavardžių, asmens kodų ir (ar) gimimo datų) nuteistųjų socialinio tyrimo išvados.
29. Pataisos įstaigos direktorius arba jo įgaliotas pareigūnas, gavęs komisijos pirmininko patvirtintą komisijos posėdžio darbotvarkę, užtikrina, kad nuteistojo asmens byla bus pateikta komisijos posėdžiui, ir apie komisijos posėdį informuoja nuteistąjį, dėl kurio bus priimami sprendimai komisijos posėdyje, ir prokurorą.
30. Nuteistojo prašymo lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos svarstymas arba pakartotinis svarstymas dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos posėdyje apima:
30.1. nuteistojo socialinio tyrimo išvados ir jo elgesio bausmės atlikimo metu, jam taikytų socialinės reabilitacijos priemonių ir jų įvykdymo rezultatų, nusikalstamo elgesio rizikos, kitų aplinkybių, kurios, komisijos narių nuomone, gali turėti įtakos sprendimui dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo tikslingumo, taip pat komisijos rekomendacijų įgyvendinimo, kai pakartotinai svarstoma dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos, įvertinimą;
30.2. sprendimo taikyti arba netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos priėmimą;
30.3. sprendimo dėl auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemonių ir (ar) Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 ar 3 dalyje numatytų pareigų, kurias tikslinga nustatyti lygtinai paleidžiamam iš pataisos įstaigos nuteistajam, ir laiko, per kurį nuteistasis privalo įvykdyti paskirtas auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemones ir (ar) pareigas, arba intensyvios priežiūros nustatymo, kai priimamas sprendimas taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, priėmimą;
30.4. sprendimo dėl rekomendacijų pataisos įstaigai ir (ar) nuteistajam dėl nuteistojo socialinės reabilitacijos ir (ar) nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo, šių rekomendacijų įgyvendinimo termino ir pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos datos nustatymo, kai priimamas sprendimas netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos, priėmimą.
31. Teismo pranešimo apie nuteistojo skundo dėl komisijos nutarimo netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos svarstymą komisijos posėdyje apima šių nuostatų 30.1 ir 30.3 punktuose nustatyti veiksmai.
32. Teismo nutarties atsisakyti patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos svarstymas komisijos posėdyje apima šių nuostatų 30.4 punkte nustatytą veiksmą pagal teismo nutartyje nurodytus sprendimo priėmimo motyvus.
33. Svarstant ir vertinant šių nuostatų 30.1 punkte nurodytą informaciją, komisijos kvietimu arba savo iniciatyva komisijos posėdyje gali dalyvauti nuteistasis, kurį komisijos nariai gali apklausti, siekdami tinkamai įvertinti 30.1 punkte nurodytą informaciją ir priimti šių nuostatų 30.2–30.4 punktuose nurodytus sprendimus. Kartu su nuteistuoju komisijos posėdyje gali dalyvauti jo gynėjas, nepilnamečio nuteistojo atstovas pagal įstatymą, jų pačių prašymu arba nuteistojo iniciatyva.
34. Komisijos sprendimai priimami komisijos narių balsų dauguma. Komisijos posėdyje dalyvavusių komisijos narių balsams pasiskirsčius po lygiai, balsavimo rezultatus lemia komisijos pirmininko balsas. Komisijos posėdžio protokole nurodomi balsavimo rezultatai, jį pasirašo kiekvienas komisijos narys.
35. Jeigu dėl komisijos sprendimo komisijos narys pareiškia atskirąją motyvuotą nuomonę, ji įrašoma posėdžio protokole.
36. Komisijai priėmus šių nuostatų 30.2 punkte nurodytą sprendimą, per 3 darbo dienas surašomas motyvuotas komisijos nutarimas dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo nuteistajam, kuriame turi būti nurodyta:
36.2. komisijos posėdžio, kurio metu buvo priimtas šių nuostatų 30.2 punkte nurodytas sprendimas, data ir vieta;
36.4. nuosprendžio (nutarties), pagal kurį nuteistasis atlieka laisvės atėmimo bausmę, priėmimo data, teismas, priėmęs nuosprendį (nutartį), Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsniai ir jų dalys, pagal kuriuos nuteistajam skirta laisvės atėmimo bausmė, laisvės atėmimo bausmės terminas, bausmės pradžia ir pabaiga, faktiškai atliktas laisvės atėmimo bausmės laikas, teisinis pagrindas, leidžiantis nuteistajam taikyti lygtinį paleidimą;
36.7. siūlymai dėl auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemonių ir (ar) Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 ar 3 dalyje numatytų pareigų, kurias tikslinga nustatyti lygtinai paleidžiamam iš pataisos įstaigos nuteistajam, ir laiko, per kurį nuteistasis privalo įvykdyti paskirtas auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemones ir (ar) pareigas, arba intensyvios priežiūros nustatymo, kai priimamas sprendimas taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, ir šiuos siūlymus pagrindžiantys motyvai;
36.8. rekomendacijos pataisos įstaigai ir (ar) nuteistajam dėl nuteistojo socialinės reabilitacijos ir (ar) nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo, šių rekomendacijų įgyvendinimo terminas ir pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos data, kai priimamas sprendimas netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos;
37. Komisijai priėmus sprendimą pagal šių nuostatų 31 punktą per 3 darbo dienas surašomas motyvuotas komisijos atsiliepimas teismui dėl nuteistajam galimų nustatyti auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemonių ir (ar) Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 ar 3 dalyje numatytų pareigų ir laiko, per kurį nuteistasis privalėtų įvykdyti paskirtas auklėjamojo ar baudžiamojo poveikio priemones ir (ar) pareigas, jeigu būtų priimta nutartis tenkinti nuteistojo skundą ir taikyti jam lygtinį paleidimą.
38. Komisijai priėmus sprendimus pagal šių nuostatų 32 punktą per 3 darbo dienas surašomas motyvuotas komisijos nutarimas dėl nuteistojo socialinės reabilitacijos ir (ar) nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo, šių rekomendacijų įgyvendinimo termino ir pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos datos nustatymo.
39. Šių nuostatų 36–38 punktuose nurodytus komisijos nutarimus ir atsiliepimą pasirašo komisijos pirmininkas ir komisijos sekretorius.
40. Nuostatų 36 ir 38 punktuose nurodyti pasirašyti komisijų nutarimai ne vėliau kaip kitą darbo dieną pateikiami pataisos įstaigai, o jų kopijos – nuteistiesiems.
41. Šių nuostatų 37 punkte nurodytas pasirašytas komisijos atsiliepimas teismui ne vėliau kaip kitą darbo dieną pateikiamas pataisos įstaigai, kuri išsiunčia šį atsiliepimą teismui.
42. Pataisos įstaiga, gavusi komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, suėjus Bausmių vykdymo kodekso 157 straipsnio 2 ar 3 dalyje nurodytam terminui, arba per 2 darbo dienas nuo šio nutarimo gavimo, kai komisijos nutarimas priimtas jau po Bausmių vykdymo kodekso 157 straipsnio 2 ar 3 dalyje nustatyto termino, pateikia tvirtinti vietovės, kurioje yra pataisos įstaiga, apylinkės teismui kartu su nuteistojo asmens byla.
43. Pataisos įstaiga, gavusi komisijos nutarimą netaikyti nuteistajam lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos arba šių nuostatų 38 punkte nurodytą komisijos nutarimą, įgyvendina ir (arba) padeda nuteistajam įgyvendinti šiame nutarime numatytas rekomendacijas. Likus 10 darbo dienų iki komisijos nutarime nustatytos pakartotinio svarstymo dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos datos, pataisos įstaiga pateikia komisijai socialinio tyrimo išvadą, papildytą duomenimis apie rekomendacijų įgyvendinimą.
44. Komisijos sekretorius rengia medžiagą komisijos posėdžiams, daro posėdžio garso įrašą, protokoluoja komisijos narių balsavimo rezultatus, kaupia ir tvarko komisijos dokumentus, rengia komisijos nutarimų ir atsiliepimų projektus, teikia informaciją komisijos nariams ir pataisos įstaigai apie posėdžius ir jų darbotvarkes.
VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS