LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ TURTINIŲ IR NETURTINIŲ TEISIŲ ĮGYVENDINIMO VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBĖS ĮMONĖSE
2007 m. birželio 19 d. Nr. 642
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 54-1492; 2002, Nr. 60-2412; 2006, Nr. 87-3397) 191 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Valstybė ir savivaldybės savo turtines ir neturtines teises, nustatytas Lietuvos Respublikos įstatymuose, kituose teisės aktuose ir atitinkamai valstybės ar savivaldybės įmonės įstatuose, įgyvendina valstybės ar savivaldybės įmonėse atitinkamai per Lietuvos Respublikos Vyriausybę, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotą valstybės valdymo instituciją ar savivaldybės vykdomąją instituciją – savivaldybės administracijos direktorių. Šiame nutarime valstybės ir savivaldybės įmonė vadinama įmone, o institucija, įgyvendinanti tiek valstybės, tiek savivaldybės turtines ir neturtines teises, – įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančia institucija.
2. Valstybės įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančia institucija yra laikoma institucija, iki Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo pakeitimo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 4-24) įsigaliojimo, t.y. iki 2004 m. sausio 7 d., vykdžiusi valstybės įmonės steigėjo funkcijas, taip pat teisės akte, kuriuo nuo 2004 m. sausio 7 d. buvo įsteigta valstybės įmonė, nurodyta valstybės įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybė nenustatė kitaip.
3. Įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija įgyvendina turtines ir neturtines teises įmonėje, laikydamasi Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 81 straipsnyje išdėstytų principų.
4. Įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, įgyvendindama turtines ir neturtines teises įmonėje, turi teisę reikalauti iš įmonės vadovo pateikti jai informaciją, kurios reikia įmonės veiklos analizei ir sprendimams, susijusiems su įmonės savininko teisių ir pareigų įgyvendinimu, priimti, o įmonės vadovas privalo šią informaciją teikti.
5. Įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, atsižvelgdama į įmonės specifiką, gali nustatyti įmonės valdybos (jeigu valdyba sudaroma) nariams, kuriais skiriami įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos tarnautojai, kvalifikacinius reikalavimus.
6. Įmonės valdybos nariu negali būti valstybės tarnautojas:
6.1. dėl kurio buvimo įmonės valdyboje gali kilti viešųjų ir privačių interesų konfliktas arba jeigu toks konfliktas gali kilti dėl jo artimųjų giminaičių;
7. Apie šio nutarimo 6 punkte nurodytų aplinkybių atsiradimą ar buvimą valstybės tarnautojas, kuris yra įmonės valdybos narys, privalo raštu pranešti įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos vadovui ar jo paskirtam asmeniui per 10 kalendorinių dienų, o valstybės tarnautojas, kurį ketinama skirti įmonės valdybos nariu, – iki paskyrimo.
8. Valstybės tarnautojas atšaukiamas iš įmonės valdybos narių, jeigu:
8.1. įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija priėmė sprendimą pakeisti valdybos sudėtį;
9. Įmonės valdybos nariai – valstybės tarnautojai turi:
9.1. dirbti sąžiningai ir protingai įmonės naudai, laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų;
9.3. balsuoti įmonės valdybos posėdžiuose pagal įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos duotą įgaliojimą, kuris įforminamas teisės aktų nustatyta tvarka;
9.5. pastebėję veiksmus, kurie akivaizdžiai viršija normalią gamybinę ūkinę riziką ar yra akivaizdžiai nuostolingi įmonei, raštu nedelsdami pranešti įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos vadovui ar jo paskirtam asmeniui;
10. Valstybės įmonės likvidavimo atveju valstybės įmonės savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, perėmusi likviduojamos valstybės įmonės likusį turtą, pinigines lėšas perveda į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą, o kitą turtą valdo, naudoja ir disponuoja juo patikėjimo teise teisės aktų nustatyta tvarka, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybė nenutaria kitaip.