LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL GAMYBINIŲ PATALPŲ, KURIOSE SPAUSDINAMI IR SAUGOMI VERTYBINIAI POPIERIAI IR DOKUMENTŲ BLANKAI, TAIP PAT SAUGOMOS SU JŲ GAMYBA SUSIJUSIOS GAMYBOS PRIEMONĖS IR MEDŽIAGOS, APSAUGOS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2001 m. balandžio 23 d. Nr. 159

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. vasario 2 d. nutarimo Nr. 122 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. spalio 18 d. nutarimo Nr. 1147 „Dėl vertybinių popierių ir dokumentų blankų spausdinimo licencijavimo taisyklių patvirtinimo“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 2001, Nr. 12-342) 3.2 punktu:

1. Tvirtinu Gamybinių patalpų, kuriose spausdinami ir saugomi vertybiniai popieriai ir dokumentų blankai, taip pat saugomos su jų gamyba susijusios gamybos priemonės ir medžiagos, apsaugos reikalavimus (pridedama).

2. Pavedu Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos viešosios policijos Apsaugos organizavimo tarnybai tikrinti gamybinių patalpų, kuriose bus spausdinami ir saugomi vertybiniai popieriai ir dokumentų blankai, taip pat saugomos su jų gamyba susijusios gamybos priemonės ir medžiagos, techninio įtvirtinimo bei apsauginės įsilaužimo ir užpuolimo signalizacijos projektų atitikimą patvirtintų Gamybinių patalpų, kuriose spausdinami ir saugomi vertybiniai popieriai ir dokumentų blankai, taip pat saugomos su jų gamyba susijusios gamybos priemonės ir medžiagos, apsaugos reikalavimų bei organizuoti pažymų išdavimą apie šių patalpų atitikimą patvirtintų reikalavimų.

 

 

POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS                                                 V. GRIGARAVIČIUS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2001 04 23 įsakymu Nr. 159

 

Gamybinių patalpų, kuriose spausdinami ir saugomi vertybiniai popieriai ir dokumentų blankai, taip pat saugomos su jų gamyba susijusios gamybos priemonės ir medžiagos, apsaugos reikalavimai

 

I. bendroji dalis

 

1. Šie reikalavimai nustato gamybinių patalpų, kuriose spausdinami ir saugomi vertybiniai popieriai ir dokumentų blankai, taip pat saugomos su jų gamyba susijusios gamybos priemonės ir medžiagos (toliau – gamybinių patalpų), apsaugos reikalavimus įmonėse, turinčiose licencijas spausdinti vertybinius popierius ir dokumentų blankus bei siekiančiose jas gauti.

2. Bendruosius gamybinių patalpų statybinius, priešgaisrinius ir higieninius reikalavimus nustato kiti teisės aktai.

3. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

3.1. Gamybinių patalpų apsaugos tarnyba – tai specialiai parengti įmonės arba kitų apsaugos tarnybų darbuotojai, kurie saugo gamybines patalpas naudodamiesi apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo bei įeigos kontrolės sistemomis.

3.2. Fizinė apsauga – fizinių, mechaninių ir elektroninių apsaugos priemonių ir metodų visuma, skirta apsaugoti informaciją nuo pagrobimo, sunaikinimo, neteisėto patekimo į saugomas patalpas ar teritoriją, neteisėto susipažinimo su šiose vietose saugoma įslaptinta informacija, taip pat padėti nustatyti nepatikimus asmenis, užkirsti kelią neteisėtiems šių asmenų veiksmams.

3.3. Įeigos kontrolės sistema – tai įrenginys (ar jų grupė), kuris identifikuoja asmenį surenkant kodą arba iš tam tikrų informacijos laikmenų nuskaitydamas koduotą informaciją arba identifikuoja asmenį pagal jo individualius antropometrinius parametrus (akies rainelę, papiliarinius raštus ir pan.) bei suteikia galimybę jam patekti į tam tikras patalpas arba jos nesuteikia.

3.4. Laikmena – tai informacijos saugojimo priemonė (dokumentai, magnetinės juostos, diskeliai, kasetės ir kt.).

3.5. Skaitytuvas – tai įrenginys, kuris nuskaito koduotą informaciją ar individualius asmens antropometrinius parametrus (akies rainelę, papiliarinius raštus ir pan.) bei nuskaitytą informaciją siunčia kitiems įrenginiams.

3.6. Apsauginė signalizacija – tai tam tikrų tarpusavyje sujungtų prietaisų visuma, registruojanti ir informuojanti apie įsilaužimą, bandymą įsilaužti, užpuolimą bei gaisrą.

3.7. Apsauginė įsilaužimo signalizacijatai visuma objekto apsaugos pultų, kitų signalizacijos priemonių, kurios automatiškai nustato ir fiksuoja įsilaužimą bei apie tai perduoda informaciją į centralizuoto arba vietinio stebėjimo pultą. Apsauginė įsilaužimo signalizacija sudaryta iš apsaugos ruožų. Apsauginė įsilaužimo signalizacija gali turėti pirmą ir antrą apsaugos ruožus arba pirmą, antrą ir trečią apsaugos ruožus.

3.8. Apsauginė užpuolimo signalizacija – tai visuma objekto apsaugos pultų, kitų signalizacijos priemonių (pavojaus mygtukų), kurias įjungus nustatomas ir fiksuojamas užpuolimas bei apie tai perduodama informacija į centralizuoto arba vietinio stebėjimo pultą.

3.9. Objekto apsaugos pultas – tai prietaisas, kuris formuoja, kontroliuoja ir valdo kitas objekto signalizacijos priemones bei perduoda informaciją apie jų būklę kitoms sistemoms.

3.10. Pirmas apsaugos ruožas – visuma signalizacijos priemonių, kuriomis blokuojamos įėjimo durys, atidarant ir išlaužiant, langai – atidarant, langų stiklas išdaužiant ir išimant, žaliuzės, ventiliacijos bei kitos angos, lubos, sienos ir grindys.

3.11. Antras apsaugos ruožas – visuma signalizacijos priemonių, kuriomis blokuojama visa patalpos erdvė.

3.12. Centralizuoto stebėjimo pultas – prietaisas, priimantis saugomų objektų apsaugos pultų pranešimus laidinėmis ir belaidėmis ryšio linijomis, formuojantis šviesos ir garso signalus savo indikatoriuose arba periferiniuose įrenginiuose; į gautą signalą nedelsdami reaguoja apsaugą vykdančios tarnybos ginkluoti apsaugos darbuotojai.

3.13. Vietinio stebėjimo pultas – prietaisas, priimantis saugomo objekto (saugomų objektų skaičius negali būti didesnis negu vienas) apsaugos pultų pranešimus laidinėmis ir belaidėmis ryšio linijomis, formuojantis šviesos ir garso signalus savo indikatoriuose arba periferiniuose įrenginiuose; į gautą signalą nedelsdama reaguoja saugomo objekto ginkluota apsauga.

3.14. Judesio jutiklis – tai prietaisas, registruojantis ir formuojantis atitinkamą signalą apie įsilaužimą ar bandymą įsilaužti į patalpas. Jis gali būti mikrobangų, infraraudonųjų spindulių pasyvusis ar aktyvusis, ultragarso ir kt.

3.15. Stiklo dūžio jutiklis – tai prietaisas, registruojantis akustines bangas, atitinkančias dūžtančio stiklo garsą ir formuojantis atitinkamą signalą.

3.16. Seisminis jutiklis – tai prietaisas, registruojantis mechaninius virpesius ir formuojantis atitinkamą signalą.

3.17. Magnetokontaktinis jutiklis – tai magnetu valdomas jungiklis, montuojamas ant varstomų konstrukcijų.

3.18. Plokštelinė spyna – spyna, kurioje sklendės judesys sukeliamas raktu (rakto iškilimai ir įdubimai yra stačiakampio formos) tiesiogiai arba per papildomus spynos elementus veikiant spynos sklendę.

3.19. Šerdelinė spyna – spyna, kurioje sklendės judesys sukeliamas raktu (rakto įdubimai yra trapecijos arba kūgio formos) per spynos šerdį veikiant spynos sklendę.

3.20. Kryžminiai varteliai – tai įrenginys, leidžiantis paskirstyti įeinančių ir išeinančių iš gamybinių patalpų žmonių srautą po vieną asmenį ir skirtas konkrečiam asmeniui įleisti (neįleisti) į gamybines patalpas arba išleisti (neišleisti) iš jų.

3.21. Specialūs dažai – tai vertybiniams popieriams ir dokumentų blankams gaminti naudojami dažai su priedais, apsaugančiais nuo klastojimo, padirbinėjimo.

3.22. Specialus popierius – vertybinių popierių ir dokumentų blankų spausdinimui naudojamas popierius su specialiais priedais ir apsaugos elementais, apsaugančiais nuo klastojimo ir padirbinėjimo.

3.23. Ruošinys – tai vertybinio popieriaus ar dokumento blanko pusgaminis.

 

II. gamybinių patalpų techninis įtvirtinimas

 

4. Gamybinės patalpos turi būti atskirame pastate arba atskiroje pastato dalyje, izoliuotoje nuo kitų šalia esančių patalpų. Jų pertvaros turi būti ne plonesnės kaip 250 mm storio, gelžbetoninės, mūrinės arba analogiškos joms pagal stiprumą medžiagos. Pertvaros, neatitinkančios šių reikalavimų, turi būti sutvirtintos metalinėmis grotomis. Grotos gaminamos iš ne plonesnių kaip 16 mm skersmens plieninių strypų, juos sukryžiuojant ir suvirinant kryžiavimo ir sujungimo taškuose. Grotų langeliai turi būti ne didesni kaip 150x150 mm, strypų galai įtvirtinti į lubas, grindis ir sienas (ne mažiau kaip 80 mm gylio) bei užbetonuoti.

5. Gamybinės patalpos turi turėti tvirtus ne plonesnius kaip 220 mm arba analogiškus jiems pagal stiprumą gelžbetoninius perdengimus. Lubos ir grindys, neatitinkančios šių reikalavimų, turi būti sutvirtintos metalinėmis grotomis. Grotos turi atitikti 4 punkto reikalavimus.

6. Gatavos produkcijos sandėlių durys turi atitikti šių reikalavimų priede (pridedamas) nurodytas I saugumo klasės duris.

7. Specialaus popieriaus, specialiųjų dažų, fotoplėvelių, hologramų, kinegramų, spaudos formų ir kitų su vertybinių popierių ir dokumentų blankų gamyba susijusių gamybos priemonių ir medžiagų (toliau – medžiagų) saugojimo patalpų durys turi atitikti šių reikalavimų priede nurodytas II saugumo klasės duris.

8. Patalpų, kuriose spausdinami vertybiniai popieriai ir dokumentų blankai, bei kitų su gamyba susijusių patalpų, išskyrus nurodytų 6 ir 7 punktuose, įėjimo durys turi atitikti šių reikalavimų priede nurodytas III saugumo klasės duris.

9. Jeigu pagal įmonės darbo specifiką numatytas transporto priemonių įvažiavimas į gamybines patalpas ir išvažiavimas iš jų, vietoj 8 punkte nurodytų durų gali būti įrengti fiksuojami profiliuoti apsauginiai žaliuziniai vartai, kurie turi būti pagaminti iš legiruoto plieno (toliau – žaliuziniai vartai).

10. Gatavos produkcijos sandėlių patalpos negali turėti langų.

11. Kitų patalpų langai turi būti patikimi, dvigubo stiklo. Ant langų iš vidinės patalpų pusės turi būti įrengtos grotos, pagamintos iš ne plonesnių kaip 12 mm skersmens plieninių sukryžiuotų ir suvirintų strypų. Grotų langeliai turi būti ne didesni kaip 150x150 mm, strypų galai pritvirtinti prie lubų, grindų ir sienų (ne mažiau kaip 80 mm gylio) ir užbetonuoti. Grotos gali būti darinėjamos (tokiu atveju jos turi būti rakinamos ne mažiau kaip trijose vietose). Lankstai turi būti neišardomi.

Ant langų (vietoj vidinių grotų) iš vidinės pusės gali būti įrengtos apsauginės fiksuojamos žaliuzės iš legiruoto plieno (toliau – apsauginės žaliuzės).

12. Ventiliacijos ar kitos angos, numatytos gamybos technologiniam procesui (jei anga didesnė nei 180x180 mm), turi būti grotuotos. Grotos įrengiamos pagal 4 punkto reikalavimus. Be to, tokių angų kraštai sutvirtinami ne mažesniu kaip 5 mm storio ir 40 mm pločio plieniniu kampuočiu.

13. Medžiagos saugomos atskiroje patalpoje, metalinėse spintose, kurios pagamintos iš ne plonesnio kaip 3 mm plieninio lakšto. Spintose turi būti įtaisytos šerdelinės spynos, turinčios 100000 skirtybių skaičių ir atsparios 10 min. gręžimui, arba joms pagal atsparumą analogiški seifinio tipo mechanizmai su diskiniu simetrišku raktu, rakinančiu dviem kryptimis, arba seifinio tipo raktu. Tokios spintos turi būti pritvirtintos prie patalpos sienų ir grindų ne mažiau kaip 3 vietose.

Medžiagos gali būti laikomos metaliniuose stelažuose, jeigu patalpa, kurioje jos saugomos, atitinka gatavos produkcijos sandėliams nustatytus reikalavimus.

 

iIi. gamybinių patalpų apsauginė įsilaužimo ir užpuolimo signalizacija

 

14. Gamybinėse patalpose turi būti įrengta ne mažiau kaip dviejų ruožų apsauginė įsilaužimo signalizacija, įjungta į centralizuoto stebėjimo pultą.

15. Aliarmo signalą, perduodamą į apsaugą vykdančios tarnybos centralizuoto stebėjimo pultą, būtina dubliuoti (perduodant telefono linija ir radijo bangomis). Privaloma turėti telefono linijos pažeidimų kontrolės įrenginį.

16. Pirmame apsaugos ruože atskirais apsauginės signalizacijos spinduliais turi būti blokuojamos durys ir kitos varstomos konstrukcijų dalys (langai, žaliuziniai vartai, apsauginės žaliuzės), angos bei statybinės gamybinių patalpų konstrukcijos (sienos, lubos, grindys);

16.1. įėjimo durų ir kitų varstomų konstrukcijų, per kurias galima patekti į saugomas patalpas (krovininių liftų šachtų durelės ar pan.) atidarymas – magnetokontaktiniais jutikliais;

16.2. 16.1 punkte nurodytų konstrukcijų išlaužimas – pasyviaisiais infraraudonųjų spindulių (toliau – PIR) jutikliais su „užuolaidos“ tipo jautrumo sritimi;

16.3. langų (atidarymas) – taip pat kaip ir 16.1 punkte nurodytų konstrukcijų;

16.4. langų stiklų (stiklo išdaužimas) – stiklo dūžio jutikliais. Stiklo išėmimas blokuojamas PIR jutikliais su „užuolaidos“ tipo jautrumo sritimi;

16.5. ventiliacijos kanalai (jei anga didesnė nei 180x180 mm) blokuojami dvigubo veikimo PIR jutikliais su „užuolaidos“ tipo jautrumo sritimi arba signalinėmis grotelėmis. Grotelės gaminamos iš 6–10 mm skersmens vamzdelių, juos sukryžiuojant. Grotelių tankis turi būti ne didesnis kaip 100x100 mm, vamzdeliai sukryžiavimo taškuose suvirinami. Signalines groteles reikia nejudamai pritvirtinti prie blokuojamos angos sienelės. Grotelių vamzdeliuose tiesiami signaliniai laidai;

16.6. apsauginės žaliuzės blokuojamos magnetokontaktiniais jutikliais;

16.7. žaliuziniai vartai (atidarymas) blokuojami magnetokontaktiniais jutikliais;

16.8. žaliuziniai vartai (išlaužimas) – taip pat kaip ir 16.2 punkte nurodytų konstrukcijų;

16.9. gamybinių patalpų gatavos produkcijos sandėlių statybinės konstrukcijos (sienos, lubos, grindys) blokuojamos seisminiais jutikliais.

17. Antrame apsaugos ruože judesio jutikliais blokuojama patalpų erdvė. Atskirų patalpų jutikliai turi būti jungiami į atskirus apsauginės įsilaužimo signalizacijos spindulius. Apsauginės signalizacijos jutiklių tipas, kiekis bei jų išdėstymas nustatomas projektuojant gamybinių patalpų apsauginę signalizaciją.

18. Gamybinėse patalpose turi būti įrengta apsauginė užpuolimo signalizacija, įjungta į gamybinių patalpų apsaugos tarnybos vietinio stebėjimo pultą bei apsaugą vykdančios tarnybos centralizuoto stebėjimo pultą. Apsauginė užpuolimo signalizacija (pavojaus mygtukai) montuojama visose patalpose, kuriose spausdinami ir saugomi vertybiniai popieriai, bei apsaugos tarnybos poste.

Gamybinių patalpų apsauginė užpuolimo signalizacija įjungiama atskiru apsauginės signalizacijos spinduliu.

19. Apsauginės įsilaužimo bei užpuolimo signalizacijos priemonės turi turėti sabotažinius kontaktus, sujungtus į atskirą apsauginės signalizacijos spindulį.

20. Gamybinių patalpų apsauginės įsilaužimo bei užpuolimo signalizacijos vietinio stebėjimo pultas montuojamas apsaugos tarnybos poste.

21. Apsauginė įsilaužimo bei užpuolimo signalizacija turi turėti garso ir šviesos signalizatorius. Tokių signalizatorių tipas, kiekis bei jų išdėstymas nustatomas projektuojant gamybinių patalpų apsauginę signalizaciją.

 

IV. gamybinių patalpų ĮEIGOS KONTROLĖS SISTEMA

 

22. Įėjimas į gamybines patalpas turi būti valdomas kompiuterizuota įeigos kontrolės sistema. Joje turi būti numatyti įėjimo į gamybines patalpas bei gamybinių patalpų gatavos produkcijos sandėlius, medžiagų laikymo patalpas bei patalpas, susijusias su vertybinių dokumentų spausdinimu, bei išėjimo iš šių patalpų apribojimai tam tikroms darbuotojų grupėms. Įėjimas (išėjimas) į visas paminėtas patalpas turi būti įeigos kontrolės sistemos atskirai kontroliuojamas. Sistemos vaizduoklyje turi būti stebimas kontroliuojamų įėjimų (valdomų durų) išdėstymas bei funkcionavimas, be to, turi būti numatyta kontroliuojamų įėjimų (valdomų durų) atidarymą ir uždarymą valdyti kompiuteriu.

23. Įeigos kontrolės sistemos valdymo blokas montuojamas gamybinių patalpų apsaugos tarnybos poste.

24. Transporto priemonių įvažiavimas ir žmonių įėjimas į gamybines patalpas turi būti atskiri. Žmonių įėjimo vietoje turi būti įrengti kryžminiai varteliai.

25. Įeigos kontrolės sistemos skaitytuvai turi būti įrengti šalia kryžminių vartelių bei prie 22 punkte nurodytų patalpų įėjimo durų iš išorinės ir vidinės patalpų pusės. Įėjimas ir išėjimas turi būti kontroliuojami iš abiejų patalpų pusių.

26. Įeigos kontrolės sistemoje turi būti registruojamas įėjusio ar išėjusio asmens leidimo numeris, asmens įėjimo ar išėjimo vieta, laikas (data, valanda, minutė). Šie duomenys turi būti saugomi kompiuterinėje atmintyje ne trumpiau kaip 31 parą.

27. Visus 26 punkte numatytus įeigos kontrolės sistemos registruojamus duomenis būtina išspausdinti ir saugoti popieriniu pavidalu ne trumpiau kaip vienerius metus.

28. Transporto priemonių įvažiavimas ir išvažiavimas (žaliuzinių vartų atidarymas ir uždarymas) turi būti valdomas iš gamybinių patalpų apsaugos tarnybos posto. Žaliuzinių vartų valdymo blokas turi būti sujungtas su įeigos kontrolės sistema. Įeigos kontrolės sistemoje turi būti užregistruoti įvažiuojančios į gamybines patalpas transporto priemonės identifikacijos ir vairuotojo asmeniniai duomenys, įvažiavimo į saugomą teritoriją bei išvažiavimo iš jos laikas (data, valanda, minutė). Šie duomenys turi būti saugomi kompiuterinėje atmintyje ne trumpiau kaip 31 parą.

 

V. gamybinių patalpų VAIZDO STEBĖJIMO SISTEMA

 

29. Gamybinėse patalpose turi būti įrengta vaizdo stebėjimo sistema, užtikrinanti įėjimo ir įvažiavimo į gamybines patalpas bei gamybinių patalpų gatavos produkcijos sandėlių, medžiagų laikymo patalpų bei patalpų, susijusių su vertybinių dokumentų spausdinimu, įėjimo durų ir prieigų prie jų bei gamybinio proceso stebėjimą.

Vaizdo stebėjimo sistema turi fiksuoti į gamybines patalpas įeinančius (išeinančius) žmones bei įvažiuojančių (išvažiuojančių) transporto priemonių identifikacinius ženklus.

30. Vaizdo stebėjimo vaizduokliai montuojami gamybinių patalpų apsaugos tarnybos poste.

31. Vaizdo stebėjimo kamerų skaičius parenkamas toks, kuris užtikrintų patikimą gamybinių patalpų stebėjimą. Jų kiekis, tipas ir montavimo vieta nustatomi projekto rengimo metu.

32. Vaizdo stebėjimo sistema privalo turėti įrenginį, įrašantį realiu laiku vaizdo kamerų perduodamus tuo metu stebimus vaizdus. Įrašai saugomi ne trumpiau kaip 31 parą.

 

VI. gamybinių patalpų APsaugos TARNYBA

 

33. Gamybinių patalpų saugą turi užtikrinti ginkluoti apsaugos darbuotojai. Apsaugos darbuotojų skaičius turi užtikrinti visišką gamybinių patalpų apsaugą.

34. Gamybinių patalpų apsaugos tarnybos postas įrengiamas atskiroje patalpoje greta įėjimo į gamybines patalpas arba patalpos, susijusios su įėjimu į gamybines patalpas, dalyje. Gamybinių patalpų apsaugos tarnybos postas, įrengtas patalpos, susijusios su įėjimu į gamybines patalpas, dalyje, turi būti apsaugotas apsauginėmis atitveriančiomis konstrukcijomis. Įėjimo į gamybinių patalpų apsaugos tarnybos postą durys turi būti valdomos kompiuterizuota įeigos kontrolės sistema.

35. Jeigu gamybinėse patalpose numatytas transporto priemonių įvažiavimas ir išvažiavimas, greta jo įrengiamas papildomas gamybinių patalpų apsaugos tarnybos postas. Papildomas gamybinių patalpų apsaugos tarnybos postas įrengiamas pagal 34 punkte nurodytus reikalavimus.

36. Greta gamybinių patalpų apsaugos tarnybos posto įrengiami įėjimo į gamybines patalpas kryžminiai varteliai.

37. Gamybinių patalpų apsaugos tarnybos darbuotojai privalo būti aprūpinti radijo ryšio priemonėmis.

38. Gamybinių patalpų apsaugos tarnybos poste turi būti įrengtas laidinis ir mobilusis telefono ryšys.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

39. Gamybinėse patalpose apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemas gali įrengti tik įmonės, turinčios tokiems darbams Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos išduotą atestatą. Su šiomis įmonėmis turi būti pasirašytos sutartys, jog informacija, susijusi su gamybinių patalpų signalizacijų įrengimu, nebus atskleista tretiesiems asmenims, išskyrus Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos pareigūnus, kurie atlieka gamybinių patalpų nustatytų reikalavimų atitikimo įvertinimo bei kontrolės funkcijas.

40. Apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemos turi būti projektuojamos ir įrengiamos remiantis statybos taisyklėmis, naudojant tik sertifikuotus ar aprobuotus elementus ir įrangą.

41. Apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemų projektai turi būti suderinti su Policijos departamentu prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.

42. Apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemos turi turėti rezervinį maitinimo šaltinį, kuris, nutraukus elektros srovės tiekimą, užtikrintų nenutrūkstamą šių sistemų funkcionavimą.

43. Gamybines patalpas įvertina komisija, į kurios sudėtį įeina įmonės, kuri įrengė apsaugos sistemas, įmonės, kurioje bus spausdinami ir saugomi vertybiniai popieriai ir dokumentų blankai, taip pat saugomos su jų gamyba susijusios gamybos priemonės ir medžiagos, atstovai bei Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pareigūnai.

44. Komisija apžiūri gamybines patalpas, patikrina jų fizinės apsaugos atitikimą Gamybinių patalpų, kuriose spausdinami ir saugomi vertybiniai popieriai ir dokumentų blankai, taip pat saugomos su jų gamyba susijusios gamybos priemonės ir medžiagos, apsaugos reikalavimų, išbando apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemas ir surašo aktą. Akte nurodomi nustatyti trūkumai ir terminas jiems pašalinti.

45. Įmonės administracija privalo sudaryti tinkamas sąlygas komisijai atlikti patikrinimą.

46. Įmonė komisijai, kuri vertina gamybines patalpas, turi pateikti šiuos dokumentus:

46.1. gamybinių patalpų statybos projektų dokumentus ir paslėptų darbų aktus;

46.2. gamintojų išduotus durų, seifų, apsauginių žaliuzių ir žaliuzinių vartų pasus;

46.3. apsauginės įsilaužimo ir užpuolimo signalizacijos, vaizdo stebėjimo bei įeigos kontrolės sistemų projektą, suderintą su Policijos departamentu prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.

47. Komisija turi teisę reikalauti, kad asmenys dokumentus ir informaciją, reikalingą nustatyti, ar gamybinės patalpos atitinka šiuos reikalavimus, pateiktų raštu arba žodžiu jos nustatytu laiku.

______________