LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2003 M. GRUODŽIO 24 D. ĮSAKYMO NR. 719 „DĖL POŽEMINIO VANDENS TELKINIŲ VERTINIMO IR JŲ PRISKYRIMO UPIŲ BASEINŲ RAJONAMS METODINIŲ REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2009 m. balandžio 28 d. Nr. D1-227

Vilnius

 

Pakeičiu Požeminio vandens telkinių vertinimo ir jų priskyrimo upių baseinų rajonams metodinius reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 719 „Dėl Požeminio vandens telkinių vertinimo ir jų priskyrimo upių baseinų rajonams metodinių reikalavimų patvirtinimo (Žin., 2004, Nr. 8-193):

1. Išdėstau 4 punktą taip:

„4. Požeminio vandens baseinuose atliekamas pirminis būklės įvertinimas. Atliekant pirminį apibūdinimą, turi būti nustatyti „rizikos grupei“ priklausantys požeminiai vandens baseinai ar jų dalys (požeminio vandens telkinių grupės ar telkiniai), kuriose laiku gali būti nepasiekti vandensaugos tikslai ir kuriems privalomas detalesnis apibūdinimas.“

2. Išdėstau 6.15 punktą taip:

„6.15. rizikos grupės požeminio vandens telkiniai – požeminio vandens baseinai ar telkiniai, kuriuose vandens kokybinė ar kiekybinė būklė neatitinka teisės aktuose nustatytų kriterijų;“.

3. Išdėstau 8. 1 punktą taip:

„8.1. požeminio vandens baseinų vietą bei ribas;“.

4. Išdėstau I skirsnio pavadinimą taip:

I. SKIRSNIS. POŽEMINIO VANDENS BASEINŲ RIBŲ NUSTATYMAS“.

5. Išdėstau 9.6 punktą taip:

„9.6. požeminio vandens baseino ribose išskiriami telkiniai ar jų grupės, naudojantys gruntinį ar tarpmoreninį požeminį vandenį, esantį upių slėniuose, terasose ir zandrinėse lygumose, jei jų naudojimas turi ar gali turėti įtakos paviršinio vandens ar sausumos ekosistemoms ir teritorijoms, priskirtoms NATURA 2000.“

6. Išdėstau 10 punktą taip:

„10. Esant informacijos trūkumui, požeminio vandens baseino ribos gali būti nustatytos ir patikslintos matematinio modeliavimo metodais.“

7. Išdėstau 11 punktą taip:

„11. Vadovaujantis 9 punkte pateikta informacija, siekiant integruoto vandens išteklių valdymo, požeminio vandens baseinai priskiriami artimiausiam upės baseino rajonui. Vandensaugos tikslams pasiekti ir išteklių naudojimo apskaitai vykdyti požeminio vandens baseinai gali būti geografiškai skaidomi į jų dalis, tiesiogiai priklausančias upės baseino rajonui.“

8. Išdėstau 12 punktą taip:

„12. Požeminio vandens baseinai, priklausantys „rizikos grupei“, jeigu žmogaus veikla juose gali turėti įtakos kitos ES šalies narės vandens ištekliams, išskiriami kaip tarptautiniai požeminio vandens baseinai.“

9. Išdėstau 24 punktą taip:

„24. Požeminio vandens baseinai ar jų dalys, kuriose vandens kokybė viršija 20 punkte nurodytas analičių vertes ir/ arba vandens naudojimas viršija galimų naudoti išteklių kiekį (19 punktas), priskiriami „galimos rizikos grupei“. Baseinų dalys, priklausančios galimos rizikos grupei, išskiriamos kaip požeminio vandens telkinių grupė arba kaip atskiri požeminio vandens telkiniai (jeigu rizikos grupei priklauso viena vandenvietė).“

10. Išdėstau 25 punktą taip:

„25. „Galimos rizikos grupei“ priklausantiems požeminiams vandens baseinams ar požeminio vandens telkiniams atliekamas detalesnis apibūdinimas, kad būtų galima nustatyti priemones vandensaugos tikslams juose pasiekti.“

11. Papildau šiuo V skyriumi:

 

V SKYRIUS. POŽEMINIO VANDENS LYGIO KITIMO IR TARŠOS POVEIKIO APŽVALGA

 

29. Atsižvelgus į bendrus geros požeminio vandens telkinio kiekybinės būklės požymius, nurodytus vandensaugos tikslų nustatymo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. rugsėjo 15 d. įsakymu Nr. 457 (Žin., 2003, Nr. 92-4179), įvertinus šių Metodinių reikalavimų IV skirsnio ir IV skyriaus informaciją ir nustačius požeminio vandens lygio kitimo galimą poveikį paviršiniam vandeniui ir su juo susijusioms sausumos ekosistemoms, vandens reguliavimui, apsaugai nuo potvynių, drenažo sistemoms bei žmogaus socialinei raidai, turi būti nustatyti požeminio vandens baseinai, telkiniai ar jų grupės, kurie yra taip paveikti žmogaus veiklos arba jų gamtinės sąlygos yra tokios, kad aplinkos apsaugos tikslus pasiekti būtų neįmanoma arba per brangu ir jiems turi būti nustatomi mažesni tikslai.

30. Upių baseinų rajonų apibūdinimo, žmogaus veiklos poveikio vandens telkinių būklei įvertinimo, vandens naudojimo ekonominės analizės ir duomenų apie upių baseinų rajonus rinkimo tvarkoje, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. rugsėjo 25 d. įsakymu Nr. 472 (Žin., 2003, Nr. 99-4468) nustatyta tvarka apibūdinus požeminio vandens telkinius, atsižvelgus į bendrus geros požeminio vandens telkinio kokybinės būklės požymius, nurodytus vandensaugos tikslų nustatymo tvarkoje, įvertinus šių Metodinių reikalavimų V skirsnio ir IV skyriaus informaciją ir nustačius taršos poveikį požeminio vandens kokybei, turi būti nustatyti požeminio vandens baseinai, telkiniai ar jų grupės, kurie dėl žmonių veiklos daromo poveikio taip užteršti, kad pasiekti gerą požeminio vandens cheminę būklę yra neįmanoma arba per daug brangu ir jiems turi būti nustatomi mažesni tikslai.

31. Požeminio vandens lygio kitimo galimo poveikio paviršiniam vandeniui ir su juo susijusioms sausumos ekosistemoms, vandens reguliavimui, apsaugai nuo potvynių, drenažo sistemoms bei žmogaus socialinei raidai ir taršos poveikio požeminio vandens kokybei apžvalgos turi būti pateikiamos Upių baseinų rajonų valdymo planuose“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                        GEDIMINAS KAZLAUSKAS