KONVENCIJA DĖL TESTAMENTŲ REGISTRAVIMO SISTEMOS SUKŪRIMO

 

1972 m. gegužės 16 d., Bazelis

 

Šią Konvenciją pasirašiusios Europos Tarybos valstybės narės,

manydamos, kad Europos Tarybos tikslas – siekti didesnės savo narių vienybės;

norėdamos sukurti registravimo sistemą, leidžiančią testatoriui įregistruoti savo testamentą, kad būtų sumažinta rizika, jog testamentas liks nežinomas arba bus pavėluotai surastas, ir padedančią po testatoriaus mirties atskleisti šio testamento buvimą;

įsitikinusios, kad tokia sistema ypač padėtų surasti užsienyje sudarytus testamentus,

susitarė:

 

1 straipsnis

 

Susitariančiosios Valstybės įsipareigoja pagal šios Konvencijos nuostatas sukurti testamentų registravimo sistemą, padedančią po testatoriaus mirties atskleisti testamento buvimą.

 

2 straipsnis

 

Šios Konvencijos nuostatoms įgyvendinti kiekviena Susitariančioji Valstybė įsteigia arba paskiria vieną ar kelias įstaigas, atsakingas už Konvencijoje nustatytą registravimą ir prašymus dėl informacijos, pateiktus pagal 8 straipsnio 2 dalį.

 

3 straipsnis

 

1. Siekdama palengvinti tarptautinį bendradarbiavimą, kiekviena Susitariančioji Valstybė paskiria nacionalinę įstaigą, kuri be jokių tarpininkų:

a) tvarko registravimą kitose Susitariančiosiose Valstybėse, kaip nustatyta 6 straipsnyje;

b) iš kitų Susitariančiųjų Valstybių nacionalinių įstaigų gauna informacijos paklausimus ir į juos atsako pagal 8 straipsnyje nustatytus reikalavimus.

2. Kiekviena Susitariančioji Valstybė Europos Tarybos Generaliniam Sekretoriui praneša nacionalinės įstaigos, paskirtos pagal šio straipsnio pirmesnę dalį, pavadinimą ir adresą.

 

4 straipsnis

 

1. Susitariančiojoje Valstybėje registruojami:

a) oficialieji testamentai, pateikti notarui, valstybinės valdžios institucijai ar asmeniui, pagal tos valstybės įstatymus įgaliotam juos registruoti, taip pat kiti testamentai, perduoti saugoti institucijai ar asmeniui, pagal įstatymą įgaliotiems priimti saugoti testamentą pagal nustatytą oficialų perdavimo saugoti aktą;

b) asmeniniai testamentai, perduoti saugoti notarui, valstybinės valdžios institucijai ar asmeniui, pagal tos valstybės įstatymus įgaliotam juos priimti ne pagal nustatytą oficialų perdavimo saugoti aktą, atsižvelgiant į tai, ar tie įstatymai tokį perdavimą saugoti leidžia. Testatorius gali prieštarauti registracijai, jei minėti įstatymai taip prieštarauti nedraudžia.

2. Pagal šį straipsnį įregistruotų testamentų atsiėmimas, panaikinimas ir kiti pakeitimai taip pat registruojami, jei jie yra sudaryti tokios formos, dėl kurios registravimas būtų privalomas pagal pirmesnę šio straipsnio dalį.

3. Kiekviena Susitariančioji Valstybė gali šio straipsnio netaikyti testamentams, perduotiems saugoti ginkluotųjų pajėgų institucijoms.

 

5 straipsnis

 

1. Registruojama notaro, valstybinės valdžios institucijos ar asmens, nurodytų 4 straipsnio 1 dalyje, prašymu.

2. Tačiau kiekviena Susitariančioji Valstybė nustatytais ypatingais atvejais ir jos nacionalinėje teisėje nurodytomis sąlygomis gali numatyti, kad registracijos gali prašyti testatorius.

 

6 straipsnis

 

1. Registravimui netaikomos jokios testatoriaus pilietybės ar gyvenamosios vietos sąlygos.

2. Testatoriaus prašymu 4 straipsnyje nurodyti notaras, valstybinės valdžios institucija ar asmuo gali prašyti registracijos ne tik valstybėje, kurioje testamentas sudaromas ar saugomas, bet ir per nacionalinių įstaigų tarpininkus kitose Susitariančiosiose Valstybėse.

 

7 straipsnis

 

1. Registracijos prašyme pateikiama bent ši informacija:

a) testatoriaus ar vienašalio patvirtinto akto sudarytojo vardas(-ai) ir pavardė (atitinkamais atvejais ir mergautinė pavardė);

b) gimimo data ir vieta (arba, jei ji nežinoma, valstybė);

c) deklaruotas adresas arba nuolatinė gyvenamoji vieta;

d) vienašalio patvirtinto akto, kurį prašoma įregistruoti, pobūdis ir sudarymo data;

e) notaro, valstybinės valdžios institucijos ar asmens, kuris gavusio vienašalį patvirtintą aktą arba kuriam jis yra perduotas saugoti, pavardė arba pavadinimas ir adresas.

2. Ši informacija turi būti laikoma registre kiekvienos Susitariančiosios Valstybės nustatyta forma.

3. Registracijos trukmę gali nustatyti kiekviena Susitariančioji Valstybė.

 

8 straipsnis

 

1. Registravimas testatoriui esant gyvam yra laikomas paslaptyje.

2. Testatoriui mirus, 7 straipsnyje minėtą informaciją gali gauti kiekvienas asmuo, pateikęs mirties liudijimo išrašą ar bet kurį kitą tinkamą mirties įrodymą.

3. Jei testamentas buvo sudarytas dviejų ar daugiau asmenų, mirus kuriam nors iš testatorių šio straipsnio 2 dalies nuostatos taikomos nepaisant 1 dalies nuostatų.

 

9 straipsnis

 

Susitariančiųjų Valstybių vienos kitai pagal šią Konvenciją teikiamos paslaugos yra nemokamos.

 

10 straipsnis

 

Ši Konvencija neturi poveikio nuostatoms, kurios kiekvienoje Susitariančiojoje Valstybėje yra susijusios su testamentų ar kitų šioje Konvencijoje nurodytų vienašalių patvirtintų aktų galiojimu.

 

11 straipsnis

 

Kiekviena Susitariančioji Valstybė gali savo nustatytomis sąlygomis šioje Konvencijoje nustatytą registravimo sistemą taikyti ir bet kuriam kitam 4 straipsnyje nenurodytam testamentui arba bet kuriam kitam paveldimo turto perdavimo aktui. Šiuo atveju visų pirma taikomos 6 straipsnio 2 dalies nuostatos.

 

12 straipsnis

 

1. Ši Konvencija pateikiama pasirašyti Europos Tarybos valstybėms narėms. Ji turi būti ratifikuojama arba priimama. Ratifikavimo arba priėmimo dokumentai deponuojami Europos Tarybos Generaliniam Sekretoriui.

2. Ši Konvencija įsigalioja praėjus trims mėnesiams nuo trečiojo ratifikavimo arba priėmimo dokumento deponavimo dienos.

3. Šią Konvenciją pasirašiusiai ir vėliau ją ratifikavusiai arba priėmusiai valstybei ji įsigalioja praėjus trims mėnesiams nuo jos ratifikavimo arba priėmimo dokumento deponavimo dienos.

 

13 straipsnis

 

1. Šiai Konvencijai įsigaliojus, Europos Tarybos Ministrų Komitetas gali pakviesti bet kurią valstybę, kuri nėra Europos Tarybos narė, prie jos prisijungti.

2. Prisijungiama Europos Tarybos Generaliniam Sekretoriui deponuojant prisijungimo dokumentą, kuris įsigalioja praėjus trims mėnesiams nuo jo deponavimo dienos.

 

14 straipsnis

 

1. Kiekviena Susitariančioji Valstybė pasirašydama arba deponuodama savo ratifikavimo, priėmimo arba prisijungimo dokumentą gali nurodyti teritoriją ar teritorijas, kurioms ši Konvencija taikoma.

2. Kiekviena Susitariančioji Valstybė, deponuodama savo ratifikavimo, priėmimo arba prisijungimo dokumentą arba bet kada vėliau, Europos Tarybos Generaliniam Sekretoriui adresuotu pareiškimu gali išplėsti šios Konvencijos taikymą bet kuriai kitai pareiškime nurodytai teritorijai, už kurios tarptautinius santykius ji yra atsakinga arba kurių vardu prisiimti įsipareigojimus ji turi įgaliojimus.

3. Kiekvienas pareiškimas pagal šio straipsnio pirmesnę dalį dėl kiekvienos jame nurodytos teritorijos gali būti atšauktas šios Konvencijos 16 straipsnyje nustatyta tvarka.

 

15 straipsnis

 

Šios Konvencijos nuostatoms nedaroma jokių išlygų.

 

16 straipsnis

 

1. Ši Konvencija galioja neribotą laiką.

2. Kiekviena Susitariančioji Valstybė tiek, kiek ji yra su šia Konvencija susijusi, Europos Tarybos Generaliniam Sekretoriui adresuotu pranešimu gali ją denonsuoti.

3. Toks denonsavimas įsigalioja praėjus šešiems mėnesiams nuo tos dienos, kai Generalinis Sekretorius gauna tokį pranešimą.

 

17 straipsnis

 

Europos Tarybos Generalinis Sekretorius Tarybos valstybėms narėms ir kiekvienai prie šios Konvencijos prisijungusiai valstybei praneša apie:

a) kiekvieną pasirašymą;

b) kiekvieną ratifikavimo, priėmimo arba prisijungimo dokumento deponavimą;

c) kiekvieną šios Konvencijos įsigaliojimo pagal jos 12 straipsnį datą;

d) kiekvieną pranešimą, gautą pagal 3 straipsnio 2 dalies ir 14 straipsnio 2 ir 3 dalių nuostatas;

e) kiekvieną pranešimą, gautą pagal 16 straipsnio nuostatas, ir denonsavimo įsigaliojimo datą.

 

Tai patvirtindami, toliau nurodyti tinkamai įgalioti asmenys pasirašė šią Konvenciją.

 

Priimta 1972 m. gegužės 16 d. Bazelyje anglų ir prancūzų kalbomis. Abu tekstai yra autentiški ir vienu egzemplioriumi deponuojami Europos Tarybos archyvuose. Europos Tarybos Generalinis Sekretorius patvirtintas kopijas nusiunčia visoms šią Konvenciją pasirašiusioms ir prie jos prisijungusioms valstybėms.

______________