LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2002 M. LIEPOS 12 D. NUTARIMO NR. 1129 „DĖL NEKILNOJAMOJO TURTO REGISTRO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2007 m. vasario 27 d. Nr. 240

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Nekilnojamojo turto registro nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 12 d. nutarimu Nr. 1129 „Dėl Nekilnojamojo turto registro nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 72-3077; 2003, Nr. 71-3237; 2005, Nr. 81-2955; 2006, Nr. 41-1476):

1.1. Papildyti šiuo 51 punktu:

5.1 Registro duomenų teikėjai yra fiziniai ir juridiniai asmenys, kuriems duomenų teikimas numatytas teisės aktuose.“

1.2. Papildyti šiuo 52 punktu:

52. Registro duomenys kaupiami ir saugomi viename registro centriniame duomenų banke. Registro centrinį duomenų banką sudaro registro duomenų bazė, kurioje kaupiami ir saugomi Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro įstatymo 36 straipsnyje nurodyti aktualūs registro duomenys, ir archyvinių nekilnojamųjų daiktų kadastro ir registro duomenų bazė.“

1.3. Papildyti šiuo nauju 8.19 punktu (buvusį 8.19 punktą laikyti 8.20 punktu):

8.19. atlieka registro centrinio duomenų banko duomenų peržiūros kontrolę ir jos pagrindu nekilnojamojo daikto savininkui, daiktinės teisės turėtojui ar jų įgaliotam asmeniui bei valstybės teisėsaugos ir nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms parengia ir išduoda peržiūros suvestines;“.

1.4. Išdėstyti 9.1 punktą taip:

9.1. tvarko registro duomenis – šių nuostatų nustatyta tvarka juos įrašo, pakeičia, panaikina, pataiso (raštu informuodami suinteresuotus asmenis), perkelia į archyvinių nekilnojamųjų daiktų kadastro ir registro duomenų bazę;“.

1.5. Pripažinti netekusiu galios 9.5 punktą.

1.6. Išdėstyti 9.7 punktą taip:

9.7. rengia ir spausdina iš registro centrinio duomenų banko oficialius juridinę galią turinčius registro informacinius išrašus (toliau vadinama – registro išrašas), pažymas, išrašus–pažymėjimus apie nekilnojamojo daikto ir daiktinių teisių į jį įregistravimą registre (toliau vadinama – pažymėjimas), spausdina registro tvarkymo įstaigos registro centriniame duomenų banke saugomus duomenis ir išduoda juos fiziniams ir juridiniams asmenims;“.

1.7. Papildyti šiuo nauju 9.9 punktu (buvusį 9.9 punktą laikyti 9.10 punktu):

9.9. rengia iš registro centrinio duomenų banko registro pažymas sandoriams (toliau vadinama – pažyma sandoriui);“.

1.8. Papildyti šiuo 10.71 punktu:

10.71. archyviniai nekilnojamųjų daiktų kadastro ir registro duomenys (nekilnojamųjų daiktų kadastro duomenų, nuosavybės ir kitų daiktinių teisių, tų teisių suvaržymų bei juridinių faktų kitimo duomenys);“.

1.9. Išdėstyti 11 punktą taip:

11. Prašymą įregistruoti nekilnojamąjį daiktą ir (ar) nuosavybės teises į jį paduoda daiktą įgijęs asmuo teritoriniam registratoriui. Tais atvejais, kai asmuo nuosavybės teisę į nekilnojamąjį daiktą įgyja nuo sandorio patvirtinimo, asmens rašytinį prašymą dėl nuosavybės teisės įregistravimo iš notaro biuro nuotolinio ryšio priemonėmis gali pateikti notaras, patvirtinęs nekilnojamojo turto sandorį. Asmens prašymo įregistruoti nuosavybės teises į nekilnojamąjį turtą ir dokumentų, patvirtinančių nuosavybės teisių įgijimą, perdavimo teritoriniam registratoriui tvarką nustato Centrinis registratorius, suderinęs su Lietuvos notarų rūmais ir vadovaujančiąja registro tvarkymo įstaiga.“

1.10. Išdėstyti 13 punktą taip:

13. Prašymą įregistruoti juridinius faktus, įmonių dovanojimo, pirkimo–pardavimo ar nuomos sutartis teritoriniam registratoriui pateikia įgaliota institucija ar jų įregistravimu suinteresuotas asmuo.“

1.11. Išdėstyti 15 punktą taip:

15. Prašymas įregistruoti nekilnojamąjį daiktą, daiktinę teisę, daiktinių teisių suvaržymus ir juridinius faktus gali būti pateikiamas asmeniškai arba paštu. Prašymas pateikti šių nuostatų 78 punkte nustatytus registro duomenis gali būti pateikiamas asmeniškai, paštu arba naudojantis nuotolinio ryšio priemonėmis, leidžiančiomis identifikuoti pareiškėją. Pareiškėjo pasirašytas prašymas, perduotas paštu, faksimilinio ryšio ar kitokiais telekomunikacijų galiniais įrenginiais, yra pateiktas, jeigu prašyme nurodyta įsipareigojimas apmokėti už atliktus darbus, parengtų dokumentų atsiėmimo vieta arba jų pateikimo būdas, užtikrinta teksto apsauga ir galima identifikuoti pareiškėjo parašą.“

1.12. Išdėstyti 16.3 punktą taip:

16.3. dokumentas, patvirtinantis, kad už įregistravimą sumokėtas atlyginimas, nustatytas šių nuostatų, arba (jeigu prašymas pateikiamas asmeniškai) avansas, kurio dydis – 50 procentų atlyginimo, nustatyto šių nuostatų;“.

1.13. Išdėstyti 18 punktą taip:

18. Teritorinis registratorius, gavęs prašymą įregistruoti nekilnojamąjį daiktą, daiktines teises, tų teisių suvaržymus, juridinius faktus, įmonių dovanojimo, pirkimo–pardavimo ir nuomos sutartis ir prie jo pridėtus dokumentus, įregistruoja jį kompiuterinėje prašymų registravimo knygoje, nurodydamas prašymo gavimo datą (metus, mėnesį, dieną), laiką (valandą ir minutes), pateiktus dokumentus, atlyginimo arba avansu mokamo atlyginimo dydį, prašymą priėmusį asmenį. Įregistruotam prašymui suteikiamas eilės numeris.“

1.14. Išdėstyti 26 punktą taip:

26. Šių nuostatų nustatyta tvarka įregistruotus prašymus įregistruoti ar išregistruoti nekilnojamuosius daiktus, daiktines teises į juos ir prie prašymų pridėtus dokumentus nagrinėja teritorinių registratorių įgalioti darbuotojai, atitinkantys šių nuostatų 25 punkte nurodytus kvalifikacinius reikalavimus. Įregistruotus prašymus teritorinis registratorius pradeda nagrinėti, kai yra pateikti visi šių nuostatų 16.1–16.3 punktuose nurodyti dokumentai.“

1.15. Pripažinti netekusiu galios 27.5 punktą.

1.16. Išdėstyti 34 punktą taip:

34. Įregistruojant daiktinę teisę, turi būti padarytos žymos apie daiktinės teisės suvaržymus ir juridinius faktus, jeigu tokie suvaržymai ir juridiniai faktai nustatyti tame pačiame dokumente, kurio pagrindu registruojama daiktinė teisė.“

1.17. Išdėstyti 35 punktą taip:

35. Daiktinės teisės išregistruojamos, kai daiktinės teisės turėtojas netenka savo daiktinės teisės ar ją perleidžia ir įregistruojamas kitas daiktinės teisės turėtojas arba žūva (ar išnyksta) pats nekilnojamasis daiktas.

Registro įrašai apie buvusį daiktinės teisės turėtoją registro duomenų bazėje pažymimi kaip archyviniai ir neterminuotai saugomi archyvinių nekilnojamųjų daiktų kadastro ir registro duomenų bazėje.“

1.18. Išdėstyti 36 punktą taip:

36. Nekilnojamasis daiktas išregistruojamas, kai pateikiamas teisės aktų nustatytas dokumentas, patvirtinantis nekilnojamojo daikto žuvimo faktą. Nekilnojamasis daiktas, kuriam nereikalingas statybos leidimas ar statinio pripažinimo tinkamu naudoti aktas, išregistruojamas, kai pateikiamoje kadastrinių matavimų byloje yra užfiksuotas nekilnojamojo daikto žuvimo faktas.

Registro įrašai apie nekilnojamąjį daiktą registro duomenų bazėje pažymimi kaip archyviniai ir neterminuotai saugomi archyvinių nekilnojamųjų daiktų kadastro ir registro duomenų bazėje.“

1.19. Išdėstyti 37 punktą taip:

37. Kai tuo pačiu metu priimamas sprendimas įregistruoti nekilnojamąjį daiktą ir daiktinę teisę ar daiktinę teisę, daiktinių teisių suvaržymus ir juridinius faktus ir šio sprendimo pagrindu nekilnojamasis daiktas, daiktinės teisės, šių teisių suvaržymai ir juridiniai faktai įregistruojami, prašymą pateikusiam asmeniui išduodamas registro centrinio duomenų banko duomenų pagrindu parengtas pažymėjimas. Pažymėjime įrašyti duomenys atspindi nekilnojamojo daikto, daiktinių teisių į jį, šių teisių suvaržymų ir įstatymų nustatytų juridinių faktų kadastro ir registro duomenų būklę jų įregistravimo registre momentu. Šis dokumentas nėra pagrindas notariniams nekilnojamojo turto sandoriams sudaryti.

Kai priimamas sprendimas įregistruoti tik daiktinių teisių suvaržymus ir juridinius faktus ir šio sprendimo pagrindu daiktinių teisių suvaržymai ir juridiniai faktai įregistruojami, prašymą pateikusiam asmeniui išduodamas registro išrašas.

Kai asmens prašymas įregistruoti nuosavybės teises teritoriniam registratoriui pateikiamas iš notaro biuro, kuriame buvo patvirtintas nekilnojamojo turto sandoris, pažymėjimas parengiamas elektroninio dokumento pavidalu, kurį notaras išspausdina, patvirtina ir įteikia nekilnojamąjį turtą ir teises į jį įgijusiam asmeniui. Asmens pageidavimu pažymėjimą teritorinis registratorius gali išsiųsti paštu.

Pažymėjimo rengimo, tvirtinimo ir saugojimo notarų elektroniniame dokumentų archyve elektroninio dokumento pavidalu tvarką nustato Lietuvos notarų rūmai ir Centrinis registratorius, suderinęs su vadovaujančiąja registro tvarkymo įstaiga.“

1.20. Išdėstyti 38 punktą taip:

38. Kai priimamas sprendimas išregistruoti nekilnojamąjį daiktą ir (ar) daiktinę teisę, suvaržymus, susijusius su daiktine teise, ar juridinius faktus, prašymą pateikusio asmens pageidavimu jam gali būti išduodamas registro išrašas arba pažyma, patvirtinanti nekilnojamojo daikto ir (ar) daiktinės teisės išregistravimą. Išduodamos pažymos formą tvirtina Centrinis registratorius.“

1.21. Išdėstyti 39 punktą taip:

39. Kai pagal Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro įstatymo 29 straipsnį priimamas sprendimas prašymą atmesti arba sprendimo priėmimą atidėti dėl aplinkybių, kurios trukdo įregistruoti daiktinę teisę, registro duomenys nekeičiami, o prašymą padavusiam asmeniui ne vėliau kaip Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro įstatymo 26 straipsnio 1 dalyje nustatytais terminais įteikiamas arba išsiunčiamas sprendimas dėl atsisakymo įregistruoti daiktinę teisę arba sprendimo priėmimą atidėti.“

1.22. Išdėstyti 45 punktą taip:

45. Asmuo, pageidaujantis pakeisti registro duomenis, identifikuojančius nekilnojamąjį daiktą, jo savininkus, kitų daiktinių teisių turėtojus, nuomininkus ar naudotojus bei kadastro duomenis registre, teritoriniam registratoriui turi pateikti prašymą įregistruoti pakeitimus, dokumentus, patvirtinančius pakeitimo faktą, ir kvitą, patvirtinantį, kad sumokėtas atlyginimas už duomenų pakeitimą. Teritorinis registratorius, pakeitęs duomenis registre, parengia registro išrašą, patvirtinantį registro duomenų pakeitimo faktą, ir išduoda jį prašymą pateikusiam asmeniui.“

1.23. Išdėstyti 63 punktą taip:

63. Žyma apie sudarytą sandorį ar priimtą sprendimą, kurio pagrindu keičiasi nuosavybės teisės į nekilnojamąjį daiktą turėtojas, panaikinama, kai registre įregistruojama asmens nuosavybės teisė, atsiradusi tuo pačiu pagrindu kaip ir žyma. Šiuo atveju atitinkama žyma nekilnojamojo daikto registro įraše pažymima kaip archyviniai duomenys ir neterminuotai saugoma archyvinių nekilnojamųjų daiktų kadastro ir registro duomenų bazėje.“

1.24. Išdėstyti 67 punktą taip:

67. Įmonės dovanojimo, pirkimo–pardavimo ir nuomos sutartis išregistruojama gavus įgaliotos institucijos ar asmens prašymą ir prie jo pridėtus dokumentus, patvirtinančius sandorio pasibaigimą. Registro įrašai apie išregistruotą įmonės dovanojimo, pirkimo–pardavimo ir nuomos sutartį registro duomenų bazėje pažymimi kaip archyviniai ir saugomi archyvinių nekilnojamųjų daiktų kadastro ir registro duomenų bazėje.“

1.25. Išdėstyti 70 punktą taip:

70. Pateikti registruoti dokumentai po įmonės dovanojimo, pirkimo–pardavimo ar nuomos sutarties įregistravimo grąžinami pareiškėjui, o dokumentų kopijos Centrinio registratoriaus nustatyta tvarka saugomos skaitmeniniame dokumentų archyve.“

1.26. Papildyti šiuo 731 punktu:

731. Registro tvarkymo įstaiga, nustačiusi, kad iš susijusių registrų gauti duomenys skiriasi nuo šiame registre įrašytų duomenų, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo duomenų neatitikimų nustatymo informuoja atitinkamo registro tvarkymo įstaigą, jeigu sutartyse su susijusiomis registro tvarkymo įstaigomis nenustatyta kitaip.

Registro tvarkymo įstaiga, gavusi iš susijusio registro informaciją apie nustatytus jam perduotų duomenų netikslumus ir aplinkybių paaiškinimus, privalo per 3 darbo dienas pateiktą informaciją patikrinti ir, jai pasitvirtinus, ištaisyti netikslumus. Tais atvejais, kai dėl netikslumų ištaisymo būtina kreiptis į registro duomenų teikėją, šis terminas gali būti pratęstas Centrinio registratoriaus sprendimu. Registro tvarkymo įstaiga, ištaisiusi registro duomenų netikslumus, apie tai nedelsdama informuoja atitinkamo susijusio registro tvarkymo įstaigą ir registro duomenų gavėjus, kuriems perduoti klaidingi, netikslūs ar neišsamūs duomenys.“

1.27. Išdėstyti 78 punktą taip:

78. Registro duomenys teikiami:

78.1. registro centrinio duomenų banko duomenų pagrindu parengiant ir išduodant:

78.1.1. pažymą sandoriui apie įregistruotus nekilnojamuosius daiktus ir daiktines teises į juos, šių teisių suvaržymus ir juridinius faktus. Ši pažyma skirta nekilnojamojo turto notariniams sandoriams sudaryti ir atspindi kadastro ir registro duomenų, įrašytų į registro centrinį duomenų banką, būklę pažymos parengimo momentu;

78.1.2. registro išrašą. Registro išrašas gali būti išduodamas nekilnojamojo daikto savininko ar kito suinteresuoto asmens prašymu gauti informaciją apie įregistruotą nekilnojamąjį daiktą, daiktines teises į jį, šių teisių suvaržymus ir juridinius faktus;

78.1.3. pažymėjimą. Pažymėjimas išduodamas tik įregistravus nuosavybės ar kitas daiktines teises;

78.1.4. duomenų bazės išrašą, apimantį visus duomenų bazėje saugomus aktualius duomenis arba jų dalį. Duomenų bazės išrašas teikiamas sutarčių pagrindu tarp registro tvarkymo įstaigos ir duomenų gavėjo. Archyviniai registro duomenys teikiami tik nekilnojamojo daikto savininkui, daiktinės teisės turėtojui ar jų įgaliotam asmeniui bei valstybės teisėsaugos ir nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms tiek sutarčių pagrindu tarp registro tvarkymo įstaigos ir duomenų gavėjo, tiek vienkartinio paklausimo atveju. Archyvinių duomenų teikimo duomenų gavėjams tvarką nustato Centrinis registratorius;

78.1.5. žemės sklypo plano, statinio plano (taip pat ir jį išspausdinant), kitų registro ir kadastrinių matavimų bylose esančių dokumentų kopijas;

78.1.6. kadastrinio žemėlapio ištrauką;

78.1.7. kitus informacinius išrašus, suformuotus pagal specializuotus paklausimus;

78.2. sudarant galimybę duomenų gavėjams, turintiems teisę gauti registro centrinio duomenų banko duomenis, šiuos duomenis gauti naudojantis nuotoliniu ryšiu;

78.3. registro centrinio duomenų banko peržiūros kontrolės sistemos pagrindu išduodant centrinio duomenų banko duomenų peržiūros suvestines. Šių suvestinių rengimo ir pateikimo nekilnojamojo daikto savininkui, daiktinės teisės turėtojui ar jų įgaliotam asmeniui bei valstybės teisėsaugos ir nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms tvarką nustato Centrinis registratorius;“.

1.28. Papildyti šiuo 781 punktu:

781. Registro centrinio duomenų banko duomenų pagrindu parengti duomenys gali būti teikiami duomenų gavėjams, turintiems teisę gauti šiuos duomenis, asmeniškai, paštu ar naudojantis nuotolinio ryšio priemonėmis.“

1.29. Išdėstyti 79 punktą taip:

79. Kai registro duomenų pagrindu duomenų gavėjas nori gauti apibendrintus ar susistemintus registro duomenis, jų mašinogramas, registro centrinio duomenų banko (ar jo dalies) įrašus duomenų bazės pavidalu, įvairią statistiką ir analizę, duomenys teikiami pagal sudarytas sutartis su duomenų gavėjais, apskaičiavus išlaidas, susijusias su šių duomenų parengimu ir perdavimu duomenų gavėjui. Duomenų gavėjo pageidavimu registro duomenys gali būti teikiami sąrašo pavidalu (duomenų gavėjui suderinus duomenų pateikimo formą ir turinį su Centriniu registratoriumi).“

1.30. Pripažinti netekusiu galios 81.3 punktą.

1.31. Pripažinti netekusiais galios 81.5–81.9 punktus.

1.32. Išdėstyti 81.10 punktą taip:

81.10. daiktines teises ir šių teisių turėtojus;“.

1.33. Išdėstyti 81.11 punktą taip:

81.11. daiktinių teisių suvaržymus, juridinius faktus ir kitas žymas, įregistruotas registre, bei su šiais suvaržymais, juridiniais faktais ir žymomis susijusius asmenis;“.

1.34. Pripažinti netekusiu galios 81.14 punktą.

1.35. Išdėstyti 82 punktą taip:

82. Pažymos sandoriui rengiamos tik notarų užsakymu ir spausdinamos notarų biuruose specialia registro tvarkymo įstaigos parengta programine įranga ir naudojantis dokumentų gavėjo autentifikavimo sistema. Užsakymų pateikimo, pažymų sandoriui rengimo ir pateikimo notarams, notarų autentifikavimo bei atlyginimo už registro tvarkymo įstaigos suteiktas paslaugas tvarką nustato Centrinis registratorius ir Lietuvos notarų rūmai, suderinę su Teisingumo ministerija. 

Pažymos sandoriui nerengiamos, kai nekilnojamojo daikto kadastro duomenys, įrašyti registro centriniame duomenų banke, neatitinka faktinių nekilnojamojo daikto kadastro duomenų, kurie užfiksuoti kadastro duomenų byloje, taip pat kai registre padaryta žyma apie įregistruoto nekilnojamojo daikto, nuosavybės teisių į jį arba atskirų šios teisės sudedamųjų dalių – valdymo, naudojimo ar disponavimo – areštą.

Registro tvarkymo įstaiga, turimų dokumentų ar duomenų pagrindu nustačiusi, kad nekilnojamojo daikto kadastro duomenys, įrašyti registro centriniame duomenų banke, neatitinka faktinių nekilnojamojo daikto kadastro duomenų, kurie užfiksuoti nekilnojamojo daikto kadastro duomenų byloje, ar prašymo išduoti pažymą padavimo dieną yra pasikeitę nekilnojamojo daikto vidutinės rinkos vertę sąlygojantys veiksniai, turintys įtakos nekilnojamojo daikto vidutinės rinkos vertei nustatyti, užsakymą pateikusiam notarui parengia pažymą sandoriui tik po to, kai šių nuostatų 46 punkte nustatyta tvarka duomenys patikslinami. Tais atvejais, kai pagal registre esamus kadastro duomenis galima atlikti nekilnojamojo daikto vertinimą, rengiant pažymas sandoriui nekilnojamojo daikto vidutinė rinkos vertė apskaičiuojama ir registro įrašuose patikslinama neatlygintinai. Pažymos sandoriui, rengiamos teritorinio registratoriaus, yra griežtos atskaitomybės (turi unikalų numerį) ir registruojamos. Šių pažymų registravimo tvarką ir formą nustato Centrinis registratorius.“

1.36. Išdėstyti 821 punktą taip:

821. Teritorinio registratoriaus parengti pažymėjimai ir skaitmeniniai žemės sklypo kadastro žemėlapiai registre elektroninių dokumentų pavidalu gali būti išspausdinti suinteresuotų asmenų prašymu notarų biuruose specialia registro tvarkymo įstaigos parengta programine įranga ir naudojantis dokumentų gavėjo autentifikavimo sistema. Tokių prašymų pateikimo, dokumentų rengimo ir pateikimo suinteresuotiems asmenims tvarką nustato Centrinis registratorius ir Lietuvos notarų rūmai.“

1.37. Išdėstyti 86.2 punktą taip:

86.2. už pažymą sandoriui – 25 litai;“.

1.38. Pripažinti netekusiu galios 86.6 punktą.

1.39. Išdėstyti 86.9 punktą taip:

86.9. už vieno registro išrašo parengimą – 5 litai;“.

1.40. Išdėstyti 88 punktą taip:

88. Duomenys apie visą asmens turimą turtą pateikiami tik pirmos klasės duomenų gavėjų prašymu, kuriame turi būti nurodytas tų duomenų naudojimo tikslas ir pasižadėjimas jų neatskleisti tretiesiems asmenims. Tik šiems duomenų gavėjams gali būti teikiami duomenys, identifikuojantys daiktinių teisių turėtojus. Duomenys, identifikuojantys daiktinių teisių turėtojus, teikiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu.“

1.41. Išdėstyti 90 punktą taip:

90. Pažymos sandoriui ir kiti registro dokumentai turi būti parengti ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo prašymo parengti šiuos dokumentus pateikimo. Asmenų pageidavimu pažymos sandoriui ir kiti registro dokumentai gali būti parengti ir skubos tvarka.

Už pažymų sandoriui ir kitų registro dokumentų parengimą skubos tvarka mokamas tokio dydžio priedas:

90.1. jeigu pažyma sandoriui ar kiti registro dokumentai parengiami per 5 darbo dienas, – 30 procentų atlyginimo, nustatyto šių nuostatų;

90.2. jeigu pažyma sandoriui ar kiti registro dokumentai parengiami per 3 darbo dienas, – 50 procentų atlyginimo, nustatyto šių nuostatų;

90.3. jeigu pažyma sandoriui ar kiti registro dokumentai parengiami per 1 darbo dieną, – 100 procentų atlyginimo, nustatyto šių nuostatų.“

1.42. Išdėstyti 97 punktą taip:

97. Siekiant užtikrinti teisėtą asmens duomenų panaudojimą, nustatomos pirmoji, antroji ir trečioji duomenų gavėjų klasės.

Pirmosios klasės duomenų gavėjams duomenys apie nekilnojamąjį turtą teikiami pagal turto adresą, turto identifikatorių (unikalų kodą), fizinio ar juridinio asmens pavadinimą ir fizinio ar juridinio asmens identifikatorių (asmens kodą). Pirmajai duomenų gavėjų klasei priskiriami šie gavėjai: valstybės teisėsaugos ir nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos, kredito įstaigos, bankų vindikacijų tarnybos, skolų išieškojimo įmonės, draudimo įmonės, notarai, antstoliai ir tie asmenys, kurie turi įstatymų nustatytą teisę gauti duomenis apie asmenų turimą turtą, gavus jų prašymą, kuriame turi būti nurodytas duomenų naudojimo tikslas ir pasižadėjimas tų duomenų neatskleisti tretiesiems asmenims.

Antrosios klasės duomenų gavėjams duomenys apie nekilnojamąjį turtą ir teises į jį teikiami pagal turto adresą ir (ar) turto identifikatorių (nekilnojamojo daikto registro numerį ir (ar) unikalų kodą) ir juridinio asmens pavadinimą bei kodą. Antrajai duomenų gavėjų klasei priskiriami šie gavėjai: valstybės ir savivaldybių institucijos, visuomenės informavimo priemonių atstovai, advokatų kontoros, valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos, nekilnojamojo turto agentūros ir kiti asmenys, išskyrus pirmosios ir trečiosios klasės duomenų gavėjus.

Trečiosios klasės duomenų gavėjams duomenys teikiami pagal specialias užklausas. Trečiosios klasės duomenų gavėjai gali būti institucijos, kurios apibendrintai atlieka mokslinio tyrimo ir socialinio planavimo, valdymo tobulinimo ir statistinės analizės funkcijas.

Pagal duomenų gavėjų klases parengiami duomenų banko duomenų gavėjų sąrašai.“

1.43. Išdėstyti 98 punktą taip:

98. Užtikrindamas registro apsaugą, Centrinis registratorius:

98.1. sudaro tvarkomo registro centrinio duomenų banko duomenų gavėjų įgaliojimų klasių sąrašą, nurodo, kokius veiksmus su registro duomenimis gali daryti tos klasės įgaliojimus turintis registro centrinio duomenų banko duomenų gavėjas;

98.2. sudaro tvarkomo registro centrinio duomenų banko duomenų gavėjų kategorijų sąrašą, nurodo kiekvienos kategorijos duomenų gavėjams, kuri įgaliojimų klasė jiems suteikta ir su kuriais registro duomenimis jie gali dirbti. Kategorijų suteikimo registro centrinio duomenų banko duomenų gavėjams tvarką nustato Centrinis registratorius (teritoriniai registratoriai, sudarydami registro centrinio duomenų banko duomenų gavėjų įgaliojimų klasių sąrašą, duomenų gavėjų kategorijų sąrašą ir nustatydami kategorijų suteikimo tvarką, derina tai su Centriniu registratoriumi).“

1.44. Išdėstyti 100 punktą taip:

100. Teritorinių registratorių darbuotojų veiksmus nustato jų pareigybių aprašymai.

Registro centrinio duomenų banko darbuotojų veiksmus nustato Centrinio registratoriaus patvirtinti atitinkamų jo padalinių nuostatai ir darbuotojų pareigybių aprašymai.“

1.45. Išdėstyti 104.1.6 punktą taip:

104.1.6. registruojant asmenims nuosavybės teise priklausančius žemės sklypus – atlyginimas, apskaičiuotas pagal šių nuostatų 1–5 priedus, vadovaujantis žemės sklypų vidutinių rinkos verčių nustatymo duomenimis;“.

1.46. Išdėstyti 104.7 punktą taip:

104.7. už kitų registro duomenų, identifikuojančių nekilnojamąjį daiktą, jo savininkus, kitų daiktinių teisių turėtojus, nuomininkus ar naudotojus ir kadastrinių registro duomenų pakeitimus – 10 litų.“

2. Šio nutarimo 1.9, 1.19 ir 1.35 punktai įsigalioja nuo 2007 m. kovo 31 dienos.

3. Pavesti Teisingumo ministerijai persvarstyti atlyginimo už nekilnojamųjų daiktų, daiktinių teisių į juos, šių teisių suvaržymus ir juridinių faktų, įmonių perleidimo ir nuomos sutarčių registravimo dydžius, atlyginimo už naudojimąsi Nekilnojamojo turto registro duomenimis dydžius ir iki 2007 m. kovo 31 d. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei atitinkamų teisės aktų projektus.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                   Gediminas Kirkilas

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                            Petras Baguška