LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTERIJA

 

I Š A I Š K I N I M A S

DĖL KAI KURIŲ SOCIALINĖS PAŠALPOS SKYRIMO IR MOKĖJIMO ATVEJŲ, VADOVAUJANTIS LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1992 M. SPALIO 23 D. NUTARIMU NR. 794

 

1992 m. lapkričio 25 d. Nr. 10-1979

Vilnius

 

Papildydami ir patikslindami Socialinės apsaugos ministerijos 1992 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. 8 patvirtintus Socialinės pašalpos skyrimo ir mokėjimo nuostatus bei 1992 m. lapkričio 10 d. išaiškinimą Nr. 1893, suderinę su Finansų ministerija, papildomai išaiškiname:

 

Dėl socialinės pašalpos skyrimo ir mokėjimo ne valstybinių įmonių darbuotojų šeimoms

 

1. Individualių (personalinių) įmonių savininkų šeimos, taip pat ūkinių bendrijų, žemės ūkio bendrovių narių ir akcinių bendrovių akcininkų, gaunančių nurodytose bendrijose ir bendrovėse pajamas, susijusias su darbo santykiais (privalomuoju valstybiniu socialiniu draudimu draudžiamų asmenų) šeimos, turi tokią pačią teisę gauti socialinę pašalpą kaip ir šeimos asmenų, nurodytų Socialinės apsaugos ministerijos 1992 m. lapkričio 10 d. išaiškinimo Nr. 1893 pirmosios dalies „Dėl socialinės pašalpos gavėjų kontingento“ 1–19 punktuose. Todėl ši išaiškinimo dalis papildoma 20 ir 21 punktais:

20. Yra individualios (personalinės) įmonės savininkas“.

21. Yra ūkinės bendrijos, žemės ūkio bendrovės narys, ar akcinės bendrovės (privataus sektoriaus) akcininkas, gaunantis bendrijoje ar bendrovėje pajamas, susijusias su darbo santykiais (privalomuoju valstybiniu socialiniu draudimu draudžiamas asmuo)“.

Ryšium su šiuo papildymu pripažinti netekusia galios minėto išaiškinimo pirmosios dalies „Dėl pašalpos gavėjų kontingento“ paskutiniąją pastraipą „Socialinė pašalpa taip pat mokama 1-19 punktuose nurodytų asmenų šeimoms...“.

2. Šeimoms, kuriose abu sutuoktiniai, vienintelis esąs iš sutuoktinių arba viengungis (vienišas) asmuo dirba ne valstybinėje įmonėje (individualioje) įmonėje, ūkinėje bendrijoje, žemės ūkio bendrovėje, akcinėje bendrovėje), socialinę pašalpą skiria ir moka ši įmonė. Jei sutuoktiniai dirba ne toje pačioje įmonėje, socialinę pašalpą moka motinos (moters) darbovietė, o kai ji nedirba ir nesimoko, – tėvo (vyro) darbovietė.

Šeimoms, kuriose vienas iš sutuoktinių dirba ne valstybinėje įmonėje, o kitas – valstybinėje įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje arba mokosi pasitraukęs nuo darbo, socialinę pašalpą pastarajam moka jo darbovietė arba mokymo įstaiga.

Individualios (personalinės) įmonės savininko šeimai socialinę pašalpą gali mokėti tik kito sutuoktinio darbovietė arba mokymo įstaiga, o jei jis nedirba ir nesimoko, – miesto, rajono valdybos globos ir rūpybos skyrius.

 

Dėl individualių (personalinių) įmonių savininkų pajamų, gautų rugpjūčio, rugsėjo ir spalio mėnesiais, įskaitymo į šeimų pajamas

 

Individualios (personalinės) įmonės savininko pajamos, gautos rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, apskaičiuojamos, remiantis mokesčių inspekcijos išduota pažyma apie savininko pajamas, gautas trečiajame ketvirtyje – imami du trečdaliai pažymoje nurodytos pajamų sumos. Pajamas, gautas spalio mėnesį, individualios įmonės savininkas deklaruoja pats, nurodydamas jas pareiškime dėl socialinės pašalpos skyrimo.

Pagal nurodytas pajamas socialinė pašalpa skiriama ir mokama lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Nuo 1993 m. sausio mėnesio socialinė pašalpa individualių įmonių savininkų šeimoms turi būti skiriama ir mokama tokiu pačiu periodiškumu, kokiu jie deklaruoja pajamas mokesčių inspekcijoms, t. y. nuo 1993 m. sausio mėnesio ji skiriama ir mokama pagal pajamas, gautas 1992 m. ketvirtajame ketvirtyje, nuo 1993 m. balandžio mėnesio – pagal pajamas, gautas 1993 m. pirmajame ketvirtyje ir t. t.

 

Dėl socialinės pašalpos skyrimo ir mokėjimo našlaičiams ir likusiems be tėvų globos studentams ir moksleiviams

 

Gaunantiems našlaičio stipendiją vyresniems kaip 18 metų valstybinių dieninių profesinių, aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų moksleiviams ir studentams, kurie yra likę be tėvų globos ir dėl to negali būti įskaitomi į tėvų ar globėjų šeimos sudėtį, socialinę pašalpą skiria ir moka mokymo įstaiga.

 

Dėl darbo užmokesčio, pensijų, pašalpų ir kitų išmokų įskaitymo į šeimų pajamas

 

Nustatytu laiku išmokėtas darbo užmokestis, apmokėjimas už atostogas, taip pat pensijos, laikinojo nedarbingumo, nėštumo ir gimdymo bei kitos mėnesinės pašalpos įskaitomos į tų mėnesių pajamas, už kuriuos jos priklausė.

Jei nurodytosios išmokos laiku nebuvo išmokėtos, jų sumos į praėjusių laikotarpių (mėnesių) pajamas neįskaitomos, o įskaitomos į to mėnesio, kuriame jos išmokėtos, pajamas.

 

Dėl socialinės pašalpos mokėjimo suimtų iki teismo bei nuteistų laisvės atėmimu asmenų šeimoms

 

Suimtų iki teismo (laikomų tardymo izoliatoriuose, speckomendantūrose ir pan.) bei nuteistų laisvės atėmimu asmenų šeimoms, kuriose kitas sutuoktinis nedirba ir nesimoko, socialinė pašalpa mokama už kiekvieną vaiką iki 16 (moksleivį – iki 18) metų ir vyresnį kaip 18 metų, bet negaunantį stipendijos dieninės mokymo įstaigos studentą ir moksleivį.

Asmenys, kurie kreipimosi dėl socialinės pašalpos gavimo metu buvo suimti arba nuteisti laisvės atėmimu, į šeimos sudėtį, skiriant socialinę pašalpą, neįskaitomi.

 

Dėl pažymėjimų išdavimo užsiregistravusiems darbo biržose asmenims

 

Teritorinės darbo biržos neturi pakartotinai (kas trys mėnesiai) išduoti pažymėjimų socialinės pašalpos gavimo reikalu užsiregistravusiems jose kaip ieškantiems darbo asmenims, jei jie nevykdo Socialinės apsaugos ministerijos 1991 m. rugpjūčio 8 d. įsakymu Nr. 109 patvirtinto Bedarbių registravimo, pašalpų jiem s skyrimo ir mokėjimo tvarkos 14 punkto papildymo reikalavimų, t. y. gavę kvietimą (telefonu arba registruotu laišku) nurodytu laiku neatvyko į darbo biržą arba nustatytu laiku (ne rečiau kaip kartą per mėnesį) nesiregistravo joje.

 

 

MINISTRO PIRMASIS PAVADUOTOJAS                                                    M. STANKEVIČIUS

______________